Amerika s hulp aan Engeland £ee&ep%aat. V^izeHenitig, aan 3looó£ve£t aan Maiifax De weerklank van Hitiers rede De oorlog in het Westen WIELRIJDERS, ZATERDAG 1 FEBRUARI 1941 OE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 EEN BRIEF ZONDER POSTZEGEL Les in het Grieksch. Nog meer huiswerk. De heer Nix geraakt in geestdrift. Er was er 's.... Er was er 's een man, die na de Hoog mis aanbelde bij de pastorie, en vroeg om den pastoor te spreken. Hij werd binnen gelaten in een spreekkamer, een van die befaamd gezellige vertrekken, gestoffeerd met de restantjes van tweedehandsche in boedels. Wat meneer verlangde? Het kwam slechts aarzelend over 's mans lippen. Hij had met belangstelling geluis terd naar de voorlezing van een Brief van Paulus aan de Thessalonicensers, en pas toor moest het hem niet kwalijk nemen. „Neen, neen, integendeel!" moedigde de pastoor aan. maar hij was postzegelverzamelaar en hij zou dolgraag de postzegels hebben, die op die brief gezeten hadden. Deze gebeurtenis of het gelogen is, weet ik niet, maar men zegt dat het waar is vërtelde pastoor aan de heeren Nix en Stupido, toen zij weer om een praatje verlegen zaten. Het kwam namelijk uit, dat nóch Stupi do, nóch de heer Nix goed wisten, wat een epistel was. Zij waren samen naar de Hoogmis geweest, en hadden zich in 't be gin wat verveeld. Toen de priester de al taar-treden was opgegaan en het marte laars-graf had gekust, was hij om beurten in het misboek gaan lezen en doodstil als een wassen beeld midden voor het altaar gaan staan. Onderwijl had het koor lang dradig gezongen. Het was wel plechtig, vond de heer Nix, maar een beetje saai en taai. „Dan zijn jelui niet in mijn kerk geweest" ontdekte Pastoor, „want in mijn kerk zingt het volk of de gemeente, en wie zingt, zou die zich vervelen?" De heeren bekenden hun misdaad. Nix had zich willen overtuigen, dat in alle Katholieke kerken dezelfde eeredienst ge houden werd! „De gemeente (volk kan ik in dit ver band geen fraai woord vinden) zei Pas toor tusschen haakjes „zingt de vaste gezangen: de Kyrië en de Gloria, het koor de wisselende. Het koor zet de Introitus in.... „Wat beteekent dat woord?" vroeg de weetgierige Stupido. „Hetzelfde als in het Nederlandsch in troitus, entrée, intrede. Als de priester de kerk intreedt, begint het koor de introi tus of intrede-zang. Zooals in de ouverture van een opera alle melodietjes van het stuk samengeflanst zijn, geeft ook de introi tus in het kort de stemming van den dag weer. De Kyrië wordt gezongen door het volk. „De gemeente" verbeterde Stupido grijnzend, die vervolgens zijn taalkennis opnieuw wenschte te verrijken. „De Kyrië is geen Latijn maar Grieksch" schoolmeesterde Pastoor „en daaruit blijkt wel hoe oud deze drievoudige aan roepingen tot den Vader, den Zoon en den H. Geest zijn. In de eerste eeuwen was Grieksch de kerktaaL Deze langzaam-ge- zongen smeekbede, het telkens herhaalde „eleison ontferm u" heeft in onze moe dertaal het aanschijn geschonken aan het woord: lijzig! Het is een rustig gebed, dat aansluit op de stemming van boete en berouw, die in het begin van de Mis wordt opgewekt". „Onder de Gloria zijn we maar gaan zit ten" deelde Stupido troosteloos mede. „Terwijl in een kerk waar volkszang is de geloovigen staan. Wie zingt, staat. De Gloria wordt door den priester aangeheven en door de geloovigen juichend overgeno men. „Dat „Gloria in excelsis" doet me altijd aan Kerstmis denken" zei Studipo. „Een spijker op zy'n kop geslagen. Het werd oorspronkelijk alleen op Kerstdag gezongen. Geleidelijk aan kwam het in alle missen, die een eenigszins feestelijk karak ter hebben voor. En dat is te begrijpen, want.mijne heeren", zei Pastoor, die geestdriftig werd „u moet die Gloria eens goed en aandachtig lezen. Er is bijna geen gebed te vinden, zoo machtig-mooi als de Gloria. Er staat van den mensch in den Bijbel geschreven: „weinig mirder hebt gij hem gemaakt dan de engelen". De Glo ria is zulk een gebed van een tot kind van God verheven schepsel. Vooral dat „Wij danken U om Uw groote heerlijkheid" is de puurste, de meest onzelfzuchtige verheer lijking, die een mensch aan den Schepper van het heelal kan brengen. „Nou" zei Studipo, die bij voorkeur op de kleine steentjes loopt, „wij zullen er eens op letten". Maar de heer Nix was onder den indruk. „Wat moet het verheffend zijn" zei hij spijtig om zijn ongeloof „dat zóó een schepsel zijn Schepper toejuicht". „En let nu op wat er volgt. De priester kust het martelaars-graf, draait zich om naar de geloovigen met uitgespreide armen en vraagt in het „Dominicus vobiscum De Heer zij met u" de aandacht van de kerkgangers. Deze antwoorden zingend: „En met uwen geest". Nu zijn priester en geloovigen één in den Heer, één in het gebed, dat nu door den priester gezongen wordt. Maar alvo rens daartoe over te gaan, noodigt hij met een buiging naar het Kruis of naar het tabernakel Christus-zelf uit aan het gebed van Zijn Kerk deel te nemen: „Oremus Laten wij bidden". „Indrukwekkend" prees de heer Nix, die zelf óók in geestdrift kwam. „Het gebed, dat de priester zingt, is won derlijk-juist aangepast aan het feest, dat dien dag wordt gevierd. Die gebeden zijn als u me de uitdrukking veroorlooft kunst-stukjes van gedegen geloof en scherp zinnigheid. U moet maar eens studie daar van maken in het missaal". „Nog meer huiswerk" zei Stupido. „Wie goed, en in de geest van de Kerk wil leeren bidden, heeft in die gebeden een handleiding, waarin hij zy'n heele leven niet uit-gestudeerd raakt". „En zoo" zei Stupido, die op zijn stoel zat te schuiven „zijn we te langen leste toch nog tot aan het Epistel gekomen". „In 't kort dan nog iets over 't Epistel" vergoelijkte Pastoor. „Epistel beteekent, dat blijkt wel uit de verwachting van den postzegelverzamelaar: een brief. Ook wy zeggen wel eens: hij heeft weer een lang epistel geschreven! In de Mis worden voor lezingen gedaan uit de brieven, die de Apostelen geschreven hebben aan de chris tenen in verschillende plaatsen. Paulus schreef vellen vol, Petrus en Jacobus waren korter van stof, en Joannes zond brieven, die, wat hun lengte betreft, gemakkehjk op een blaadje postpapier kunnen. Al deze brieven geven een toelichting op de chris telijke leer, en zijn in den Bijbel opgeno men". „Bestaat er voorkeur bij de Kerk voor de brieven van een bepaalden Apostel?" vroeg de heer Nix. „Ja. Bij voorkeur, maar lang niet altijd, doet de Kerk een greep uit de brievên van Paulus. Daarmede is niets ten ongunste van de overige briefschrijvers gezegd. Al de brieven van de apostelen staan by de Kerk in even groote hoogachting omdat zij alle door God zijn ingegeven". Over dit onderwerp kwamen de vragen los, zoodat besloten werd de zitting te ver dagen en deze gewichtige stof op z'n ge mak door te praten. ARCANUS. nieuwe aanslag van de secret service. De Britsche Secret Service heeft op den diplomatieken vertegenwoordiger van een neutrale mogendheid te Cairo een aanslag gepleegd, die echter mislukt is. Door een kok, die den eersten dag in dienst was van den diplomaat, werd den diplomatieken vertegenwoordiger tijdens den avondmaal tijd vergiftigd vleesch voorgezet. De diplo maat proefde reeds by den tweeden hap een eigenaardigen smaak en voelde een wurgend gevoel in zy'n keel. 's Avonds lag hij met veertig graden koorts in bed. Voor zichtigheidshalve ontbood hij een neutra len dokter, die ernstige vergiftigingsver schijnselen constateerde. Het verzoek om een chemisch onderzoek van het vleesch werd door den neutralen dokter doelloos geacht, daar alle laboratoria in Cairo on der Engelsche leiding staan en soortgelijke gevallen de volledige doelloosheid van dergelijke onderzoekingen reeds hadden aangetoond. De diplomaat vond enkele da gen later een bewapenden Indischen sol daat in zijn tuin, die met behulp van Egyp tische vrienden overweldigd en ontwapend kon worden. Het verlangen van den diplo maat naar bescherming van zijn persoon, die voor buitenlandsche gezantschappen gebruikelijk is, en in Cairo altijd zonder uitzondering wordt verleend, werd dit keer door den commissaris van politie gewei gerd. De neutrale diplomaat heeft beide incidenten aan zijn superieuren gerappor teerd. Adolt Hitier tijdens rede, welke hij Berlijn hield Donderdagmiddag te (Foto Weltblld) OP SPOED AANGEDRONGEN tijden veranderen..., Het Amerikaansche staatsdepartement heeft meegedeeld, dat president Roosevelt den Britschen ambassadeur, lord Halifax, bij de overhandiging van diens geloofsbrie ven op 24 Januari 1.1. de verzekering heeft gegeven van den vasten wil der Vereenig- de Staten, in gestadig toenemende mate de hulpverleening aan Groot-Brittannië voort te zetten. Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, heeft president Roosevelt den Britschen ambassadeur, lord Halifax, bij diens aan komst in de Vereenigde Staten de volgende toezegging gedaan, aldus meldt het D.N.B. nader uit Berlijn: „De hulp aan Groot-Brittannië wordt in versterkten omvang voortgezet. Wij zullen munitie en aanvoeren gereed houden, voortkomende uit de snel uitgebreide Ame rikaansche fabrieken. Groot-Brittannië en de Vereenigde Sta ten zijn door banden van bloed en vriend schap verbonden. Ik ben er van overtuigd, dat uw aanwezigheid, mijnheer de ambas sadeur, deze banden nog meer zal verste vigen. U kunt er van verzekerd zijn, dat u bij uw werk op mijn medewerking en die der onderscheidene regeeringsinstanties kunt rekenen". In de commissie voor buitenlandsche aangelegenheden van den senaat heeft de minister van oorlog, Henry Stimson, den senatoren met den meesten klem verzocht, het ontwerp der lend-and lease-wet met den meesten spoed aan te nemen. Het zou de grootste onrechtvaardigheid zijn, als de regeering door uit den tijd zijnde bepalin gen de handen ten aanzien van de hulp verleening aan Engeland gebonden zou den worden. In den loop de rdebatten ver klaarde de minister, dat het congres den weg vrij moest maken voor gerechtigheid jegens hen, die thans de belangen der Ver eenigde Staten verdedigen. Stimson gaf echter toe, dat de president na het aanne men van de wet in staat is, elke andere wet, als bijv. de neutraliteitswet, uit te schakelen. Op de vraag, hoe dit mogelijk was, daar toch in het najaar de partijen zich. op het standpunt hebben gesteld, dat de hulp voor de slachtoffers van den aanval bin nen de bestaande wettelijke grenzen dien de te blijven, verklaorde Stimson, dat de tijden veranderd zijn, en dat de regeering door veranderingen met haar tijd mee moet gaan, in plaats van zich te houden aan beloften die indertijd goed waren, doch thans niet goed geacht kunnen wor den. Volgens de „New-York Herald Tribune" heeft de minister van oorlog, Stimson, voor de senatorencommissie van buiten landsche zaken, nog verklaard, dat het le ger slechts beschikt over 650 gevechtsvlieg tuigen, waarvan geen enkel aan de moder ne eischen voldoet. In 1940 zijn er ongeveer 2800 gevechtsvliegtuigen gebouwd. Leger en vloot hebben daarvan echter slechts 400 gekregen. De rest is naar het buitenland gegaan. De commissie voor buitenlandsche aan gelegenheden van den senaat heeft, naar U.P. uit Washington verneemt, het opstel len van een gemeenschappelijke resolutie door beide huizen geëischt, waarin de Mon- roe-leer opnieuw bekrachtigd wordt en waarin de weigering van de Vereenigde Staten om een verandering der souvereini- teit van vreemde bezittingen op het Wes telijk halfrond te erkennen herhaald moet worden. De commissie voor buitenlandsche zaken van het huis van afgevaardigden heeft vol gens het D.N.B. gisteren met 17 tegen 8 stemmen een spoedige aanvaarding bepleit van de wet op de hulp aan Engeland. De goedkeuring van het wetsvoorstel werd gemotiveerd met de verklaring, dat de wet van de grootste beteekenis is voor de vitale belangen van Amerika en de Amerikaansche beschaving. De commissie deelde in een rapport me de, dat het duidelijk is, dat de Ameri kaansche politiek er naar moet streven: ten eerste Amerika buiten den oorlog te hou den, ten tweede Engeland en andere lan den. wier verdediging ook voor de defensie der Vereenigde Staten van belang is, de daarvoor noodige oorlogsmiddelen zoo snel mogelijk toegankelijk te maken. Voorts bracht de commissie het stand punt naar voren, dat het wetsvoorstel de strekking heeft, de Vereenigde Staten bui ten den oorlog te houden en niet hen dich ter bij den oorlog te brengen. de philippijnen staan achter de ver. staten. President Quezon heeft zoo meldt Associated Press in de Nationale Ver gadering verklaard, dat de Philippijnen in de tegenwoordige wereldcrisis met men- schen en materiaal achter de Ver. Staten staan. Hij zeide te hopen, dat het verde digingsprogram van de Ver. Staten ook de Philippijnen zou omvatten. De verdediging der Philippijnen, zoolang deze onder Ame rikaansche vlag staan, .is in de eerste plaats een aangelegenheid der Ver. Sta ten. de indruk in griekenland Volgens de eerste te Stockholm uit Londen ontvangen berichten over den indruk der redevoering van Adolf Hitler op het Engelsche publiek, heeft de felheid van den Duitschen oorlogswil, Engeland koste wat het kost te verslaan, den sterk- sten indruk achtergelaten. Vooral heeft 't duidelijke standpunt van Hitler tegen over de houding der Vereenigde Staten met de aankondiging, dat elk oorlogsschip en elk convooi, dat de geblokkeerde zone rondom Engeland probeert te bei eiken, getorpedeerd zal worden, alsmede de aan kondiging, dat de Duitsche duikbootoorlog binnen kort pas begmnen zal, opzien ge baard. Voorts heeft in breede kringen der be volking de tegenstelling tusschen hetgeen op sociaal gebied in Duitscniand tot stand is gebracht en hetgeen in Engeland in slechten toestand verkeert, een bijzonder sterken indruk gemaakt. In kringen der conservatieve partij geeft men openlijk toe, dat de regeering Churchill op dit sociaal-politiek gebied veel verzuimd en veel in te halen heeft, wil Engeland met succes het hoofd bieden aan de gevaar lijke Duitsche propaganda tegen de ont aarde en sociaal achterlijke democratieën. De onrust over een komenden groot en militairen slag van Duitschland tegen En geland is door de rede sterk toegenomen en de vrees, dat de Vereenigde Staten met hun hulpverleening te laat komen, heeft zich van breede kringen meester gemaakt. De Britsche nieuws- en propagandadienst probeert daarom de beteekenis der rede van Hitier te verkleinen. Washington is gereserveerd In enorme koppen drukt de Amerikaan sche pers Hitiers verklaringen af, dat alle schepen die hulp aan Engeland brengen, getorpedeerd zullen worden. De bladen onthielden zich Donderdagavond echter van commentaar. Ook van politieke zijde was men zeer gereserveerd over de rede. Huil ver klaarde op de persconferentie, dat het niet zijn taak was, de woorden van den Führer te commentarieeren en weigerde, op alle vragen antwoord te geven als deze ook maar in de verte met de rede in ver band konden worden gebracht. De bekende congresleden, die iedere ge legenheid dankbaar aangrijpen, om hun meeningen in de bladen te krijgen, waren ook nu weer de eersten om met een wel overwogen oordeel voor den dag te komen. De democratische senator Clark, een tegenstander van Roosevelt, zeide, dat de rede van Hitier gedeeltelijk een antwoord was op de gebeurtenissen in het congres. „De woorden van den Führer zijn een dui delijke waarschuwing", aldus Clark, „ik kan niet meer de verantwoordelijkheid op me nemen, indien Amerikaansche oorlogs bodems Engelsche schepen gaan con- voyeeren". Duitsch commentaar De Duitsche avondbladen van gisteren staan volkomen in het teeken van de Don derdag door den Führer gehouden rede. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft: De rede van den Führer heeft op de Engelschen gewerkt als een schrikwek kende openbaring. Men moet er zich bijna over verwonderen en zich afvragen, of zy werkelijk pas thans, nu het water hun tot aan de lippen komt, inzien, dat deze strijd geen compromis kent. De Führef heeft den Engelschman de eene hoop na de andere ontnomen; hulp uit Amerika, breuk van de as, Balkan, honger, gebrek aan grond stoffen, oneenigheid onder het volk of uit breiding van den oorlog. Elk van deze ver wachtingen is kenmerkend voor de hulpe loosheid, waarin Engeland zich bevindt. De „Boersen-Zeitung" besluit haar hoofd artikel aldus: De Führer heeft door de tijdig ondernomen bewapening van Duitschland het door Engeland uitgelokte conflict tot een beslissenden strijd gemaakt, welke het tijdperk van het Britsche impe rialisme zal sluiten en den door den Führer gewenschten grondslag zal leggen voor een werkelijke goede verstandhouding onder de volkeren. Deze strijd is practisch beslist. Buitenlandsche Berichten OVERSTROOMING IN SYRIë. Uit Beiroet wordt gemeld: De wateren van de Orontes zijn vele meters gestegen. De spoorwegverbinding tusschen de ste den Horns en Hamma is verbroken. Enkele wijken van deze steden staan onder water. Luchtaanvallen worden voortgezet een harde slag op 30 janiiarl Het D. N. B. verneemt over het weer- machtbericht van gisteren nog het vol gende: Het Duitsche duikbootwapen brengt de Britsche scheepvaart slag na slag toe. Op 29 Januari rapporteerde een duikboot het tot zinken brengen van 11.500 b.r.t en het weermachtsbericht van gisteren kon door het tot zinken brengen van opnieuw 20.000 b.r.t. vijandelijke handelsscheepsruimte wederom een belangrijk duikbootsucces bekend maken. Het Duitsche luchtwapen bracht op 30 Januari zulk een harden slag toe, dat de Engelsche propaganda, die aan de „negen nachten zonder vijandelijke vliegers te Londen" de meest onzinnige beschouwin gen vastknoopte, het woord in den keel is blijven steken. Het zwaartepunt van de Duitsche aanvallen lag in het Zuid-Ooste lijk gebied van Engeland. In onophoude lijke aanvallen werden voor den oorlog be langrijke doelen te Londen met bisant- en brandbommen bestookt. Naar uit de Engel sche berichten blijkt, moet de Duitsche aan val op Londen zoo verrassend geweest zijn, dat de bevolking in vele gevallen geen tijd meer had in de schuilkelders te gaan, want, zoo wordt voor de Londensche radio ge zegd, vele lieden, die op het punt stonden in de zakenwijken inkoopen te doen, gin gen om eenige dekking te hebben, plat op de straat liggen. Een Duitsche bommenwerper daalde, eveneens volgens een Engelsch bericht, tot honderd meter en veroorzaakte in de betreffende industriewijken een paniek. Tijdens talrijke stoutmoedig tenuitvoer- gelegde afzonderlijke aanvallen in Zuid- Oost-Engeland werd groote successen be haald bij het bombardeeren van voor de oorlogvoering balangrijke en militair be langrijke doelen. Vliegvelden, troepenop leidingskampen, batterijen der luchtdoel artillerie, industrieele installaties, autoco lonnes en spoorwegen werden deels met vernietigende uitwerking van uit zeer ge ringe hoogte, varieerende van tachtig tot honderd meter, aangevallen. Op vijandeliike vliegvelden werd een aantal vliegtuigen in brand geworpen en 'n aantal door machinegeweervuur bescha digd. Een troepen-opleidingskamp aan de Zuid-Oostkust werd zwaar getroffen. De Duitsche bommen troffen een munitie-op slagplaats, dat onmiddellijk na het inslaan der bommen in de lucht vloog. Een Duitsch vliegtuig viel in duikvlucht een vijandelijke luchtdoelbatterij succes vol met machinegeweervuur aan. De be dieningsmanschappen sloegen op de vlucht. In verscheidene werkplaatsen en fabrieks hallen ontstonden door voltreffers ontplof fingen. Op stations en spoorwegemplace menten werd eveneens een aantal treffers geplaatst. Een trein voor militair vervoer werd door voltreffers tot ontsporing ge bracht. In twee gevallen werden autoco lonnes door machinegeweervuur vanuit zeer geringe hoogte uit elkaar geslagen. Omtrent de Duitsche aanvallen, die gis teren overdag gedaan zijn, heeft de En gelsche berichtendienst gemeld, dat door de uitgeworpen branden in het gebied van Londen een aantal branden ontstaan is. Ook boven andere wijken van de stad zijn bommen uitgeworpen, die slechts „gerin ge" materieele schade aangericht en weinig slachtoffers geëischt hebben. schepen getroffen. Een Duitsche gevechtsvliegtuig voor lange afstanden heeft gisteren kort voor den middag op 150 kilometer ten Westen van de Hebriden een stoomschip van 5000 b.r.t. en een uur later een tweede schip van meer dan 5000 b.r.t. met bommen tot zinken gebracht. Beide schepen werden zoo goed getroffen, dat zij binnen korten tyd in de diepte verdwenen. slagschip verruild tegen twintig torpedojagers? Volgens berichten uit New York zou de Britsche regeering het voornemen hebben, het modernste der Engelsche slagsschepen, de „George 5", tegen twintig moderne Amerikaansche torpedojagers in te ruüen. In een dorp in de nabijheid van Homs zijn driehonderd huizen vernield. De totale schade bedraagt vele millioenen Syrische ponden. Ook te Beiroet is in de havenwyk groote schade aangericht door wolkbreuken en storm, evenals in andere gebieden van Sy rië. Daardoor zijn twaalfhonderd menschen dakloos geworden.. Zeven personen zijn verdronken. De regeering heeft de noodige credieten voor verleening van eerste hulp otegestaan. Te Damascus is de rivier de Barada buiu- ten haar oevers getreden en heeft de laag gelegen havenwijken overstroomd. bent U voornemens af te slaan, geeft dan o p t ij d de richting aan! Vereeniging voor Veilig Verkeer.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5