Burgerlijke Stand OMGEVING Faillissementen Laatste berichten MarWberichten ZATERDAG 1 FEBRUARI 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 JLido. Bali en de Balineezen. Bali, het meest westelijke van de Kleine Soenda-ëilanden ten Oosten van Java, is een land van natuurschoon, kunstwerken en kunstuitingen. De geheele film door zien we daarvan de sprekende voorbeelden in de prachtige wouden, de tempels, tem pelpoorten, ljjktorens, enz. De Balineezen zijn in wezen kunstenaars, zij vormen een van de merkwaardigste vol ken van den Archipel. De invloed van de Hindoesche en van de Hindoe-Javaansche beschaving heeft hier diep ingewerkt. Wij maken hier kennis met de Balineezen, al hun primitieve uitingen, zeden en gewoon ten. De godsdienst der Balineezen is in wezen dezelfde als die der heidenen in andere deelen van den Indischen Archipel en allerlei vormen, elementen en termen zijn aan Hindoe-godsdiensten ontleend, die er bovendien iets systematisch aan ge schonken hebben. Van de Balineezen, die bekend staan als vaardige bouwmeesters, houtsnijders, beeldhouwers enz. Als zooda nig zien we hen hier niet werkzaam, maar niettemin valt hier en daar toch menig fraai bouwwerk te bewonderen. eDze film is geen romantisch verhaal, maar een cultuurfilm, waaraan vanzelf sprekend andere eischen gesteld worden. We zien de Balineezen in hun dagelijk- sche leven, we volgen hun offerdiensten aan de goede en kwade goden. We zien hoe de rampen over hen komen, hier in den vorm van de pest, hetgeen een wraakne ming zou zijn van de heks, die bij allen zeer slecht staat aangeschreven en wier invloed slechts kan teniet gedaan worden, indien er water uit de heilige bron in het oerwoud wordt gehaald. Haar zoon wordt daarvoor aangewezen en we volgen hem op zijn langen tocht door het prachtige Ba- lineésche land. En terwijl deze jongeman op reis is, wijden de thuisblijvenden zich aan hun ritueele zeden en gewoonten, hun offerdiensten, muziek en dans, waarbij vooral de dansen der Legongs, de kleine Balineesche danseresjes, indruk maken. De kwade geest wordt overwonnen, de heks sterft. 't Zijn slechts enkele grepen uit hetgeen de bewoners van het dorpje Bedoeloe ons laten zien. Op het tooneel treedt de komische jong leur Corelli op, die met verschillende in grediënten hoogst interessante toeren uit haalt en algemeene bewondering weet af te dwingen. Rex. DE TROUWELOOZE ECKCHART. Hans Moser, het zenuw-peesje, Theo Lingen, de uitgestrekene en Lucie Englisch, de huilebalk, spelen samen in één film; het is dus niets verbazingwekkends, dat de vertooning ervan de .geweldige lach- schlager" van dit seizoen wordt genoemd. Behalve het genoemde drietal komen er nog eenige andere personages op de prop pen o.a. een hoogst lieftallig, maar tamelijk onhandig keukenmeisje, een schoonmoeder met een by uitzondering goedaardig ka rakter en twee jonge dames, waarvan de een getrouwd is met den trouweloozen Eckchart en de ander verloofd is met met een ander. De naam doet hier niets ter zake; het is een geschikte vent, maar een vent met een „verleden", even zwaar beladen als het Eeuwige Rome. Daar had hij zijn verloofde niets van medegedeeld. Zij geloofde vast en zeker in zijn onbe sproken levenswandel, en hij vond het dus niet noodig er zelf over te spreken. Dit verzwijgen werd de bron en oorsprong van allerlei foefjes, maar deze foefjes, die de bedoeling hadden, het verloofde meisje om den tuin te leiden, hadden het tegenover gestelde resultaat. De jongeman begroef zich al dieper en dieper in de perikelen, waartoe de halskopperijen van zijn schoon vader, die (dat gebeurt op de film wel meer) twee koffers verwisselde, en de non-stop huilbuien van zijn schoonzuster het hunne bijdragen. De aspirant-bezoeker zou gaan denken, dat de verloofde jongeman (die, tusschen haakjes, aardige liedjes zingt) vereenzel vigd kon worden met den „trouweloozen" Eckchart". Maar dan begaat hy een zelfde akelige vergissing als de schoonmoeder en de twee dochters begingen. De man, die als de trouwelooze Eckchart werd uitgekreten, was zoo trouw als een St. Bernardshond. Wel had hij een onbetrouwbaar voorko men, want wie heeft ooit Theo Lingen met een baardje gezien. Dat baardje was echter echt, en zoo ook de huwelijkstrouw van den man, wiens kin het sierde. Er ontstaat een hutspot van vroolijk misverstand. Aan het einde van het verhaal wordt de huts pot met zijn doorgerommelden inhoud om gekeerd, en ziet: de drie vrouwen staan beschaamd te kijken over hun wantrou wen. Schoonmoeder was niet geheel over tuigd van den ongerepten levenswandel der drie heeren. En schoonmoeder had ge lijk. Zij deugden niet, ze waren niet te ver trouwen behalve de trouwelooze Eck chart. LEIDEN Geboren: Gerda Cornelia d. van J. C. Walter en J. Keijzer Johannes z. van P. Philippo en O. de Roode Helena Maria d. van J. Pot en S. Kleijnendorst Mietje Adrie Cornelia Beatrix d. van A. v. Dijk en A. Blanken Alexander z. van S Kovacs en C. M. v. Zoen Paulina Petronella Elisabeth d. va nL. C. v. Eijk en G. v. Tol. Overleden: M. den Os wed van: J. A. Brinks, 80 j. A. Duffels,z„ 5 mnd. J. J. Holverda, z., 4 j. J. W. Galjaard, hsvr. van: A. H. v. Deth, 65 j. G. v. Rossenberg, wedn., 84 j. C. Veerman, z., j. Agenda NED. R.K. VOLKSBOND, AFD. LEIDEN CENTR. VAN DE R.K. ARBEIDERSBEW. Zondag: Het Gebouw is den geheel en dag gesloten. Maandag: Repetitie Gem. Zang- vereeniging „Pulchri Studio", 7.30 uur (Zaal 6)a Maandag: Bestuursvergade ring R.K. Volksbond, 8 uur (Kantoor). Maandag: Bestuursvergaderig raf. Bond, 8 uur. Dinsdag: Rechtskundig Advies bu reau voor de leden van de Afd. Leiden en Omstreken op het Kantoor van het Bonds- gebouw, Steenschuur 15, nam. van 6 30— 7.30 uur. Donderdag: Ledenvergadering R.K. Tabaksarbeidersbond, 8 uur. (Zaal 6) Vrydag: Repetitie „Pulchri Studio," 8.30 uur. (Zaal 6). Zatedag; Bibliotheek 4— 5 uur. (Zaal 5). Zaterdag: Spaarbank op het Kantoor, 6—7 uur. Zaterdag: Uitbe talingen enz.: 10 uur v.m. Fabrieksarbei- dersbond; 10 uur v.m. Textielarbeiders- bond; 3.30 uur nam. Houtbewerkersbond; 56 uur nam. Bouwvakaibeidersbond 5 6 uur nam. Fabrieksarbeidersbond. INTERPAROCHIEELE ST. JOSEPHS- GEZELLENVEREENIGING, Heden Zaterdag van 8—9 uur Biblio theek. Beurtrooster: Heden Zaterdag: G. Bot en P. Reizevoort; Zondag: C. v. d. Meel, J. Hillenaar en P. Reizevoort; Maan dag: A. Verhoogt en D. Devilée; Dinsdag: W. v. d. Holst en A. Goosen; Donderdag: S. v. d. Aar en A. de Gunst; Zaterdag: G. Bot en P. Reizevoort. Zondag: Eerste der zeven Zondagen, die het feest van St. Joséph 19 Maart voorafgaan. 12 uur Biljartwedstrijd tusschen Boskoop en T. E.P De zaal is geopend van 12.30—2.30 en van 69.30 uur. Van 12 uur Bibliotheek. Van 89.30 uur Verplichte bijeenkomst voor de gezellen. 8 uur Prijsbiljarten. Om 9.30 uur wordt de zaal gesloten. 12 uur Maandelijksghe afrekening Zelatrices van het Kempermanfonds Maandag: 7.30 9.30 uur Bijeenkomst voor de gezellen. 7.30 uur Taf el tennisclub. 8.00 uur Repetitie Tooneelclub Adolf Kolping" Dinsdag: 7.309.30 uur Bijeenkomst voor de gezel len. 8 uur Maandelijksche afrekening zela- teurs St. Petrus Liefdewerk, waarna jaar vergadering en jaarverslag van den Hoofd- zelateur Woensdag: 7.15 uur Zangles Kolpings Lijfwacht. 7.30 uur Biljartclub T. E.P. 7.30 uur Repetitie Muziekgezelschap „Frans Schweitzer" Donderdag: 7.30— 9.30 uur Bijeenkomst voor de gezellen. 7.30 uur Biljartclub T.E.P. Zaterdag: 7.30 9.30 uur Bijeenkomst voor de gezellen. 8 uur Kegelclub „De Poedelaars". Van 89 lïUr Bibliotheek. Mededecling: Zondag 9 Februari a.s. Bliksem wedstrijd op het bil jart tusschen Roelofarendsveen en T.E.P. De bijeenkomsten voor de gezellen zijn van 12.302.30 en van 79.30 uur. SINT ODO-KOORKNAPEN. Zondag: Volkszangmis. Beurt is aan: J. Kok, Arn. Driessen, Herm. Goddijn, Th. Dikhof, J. de Kruif, W. Hokx, C. Heetveld, T. v. Berge Henegouwen, H. v. Kesteren en P. Jacobs. Aantreden om half tien! Geen Lofbeurt. Maandag: kwart voor vijf As piranten Kwart over vijf: Crescendo- groep Zes uur: geheele Schola Half zeven: repetitie voor de Nootdorp-zangers! (dus niet Dinsdag!) Dinsdag: geen re petitie voor de Schola Woensdag: Lof- beurt St. Ambrosiusgroep Donderdag: kwart voor zes Schola (geheel, Vrijdag: kwart voor vyf Aspiranten Kwart over vijf Crescendogroep. Lofbeurt: St. Gre- goriusgroep Zaterdag: Lofbeurt Pius X- groep. Hallo boys! Nog aan het schaatsen! Reu ze hoor. Is het ijs glad? O! De Schola denkt goed aan de veranderde repetitie! Dinsdag dus niets, maar Maandag wel. De Noot dorp-zangers denken er goed aan. Wie ont breekt krijgt onmiddellijk een plaatsver vanger en kan dus niet mee! Deze week komt ook de nieuwe St. Odo-Klok uit. Dus neem twee „spie" fnee, dan krijg je alweer onze eigen krant. Hoe bestaat 't: twee cent voor een heele krant! Hallo hoor! Tot kyks! Kapelaan E. A. M. PAAP. PAR. M. HEM. EN ST. JOZEF. De kleineren hebben het ge- jat wonnen. Het aantal aanwezigen |^£g| Zondag 1.1., dat door de duis- ajfc Sj ternis was gekomen, werd n.l. geschat op een 75. Dat stem pelt ook jullie tot trouwe leden en flinke Congreganisten. Ja, eere wie eere toekomt! Nu a.s. Dinsdag allen om half 7 aan wezig zijn. 't Maantje cirkelt alweer tus schen de sterren, dus dat helpt. Aid. A blijft op dreef. Het ledenaantal groeit (pl.m. 160). Dinsdag waren er een 140 van present en de afwezigen geven er tamelijk algemeen kennis van. Dat wordt ook speciaal genoteerd. Het zangboekje wordt goed gebruikt; verschillenden hebben nu 't Agneslied erby geleerd; zoo wordt iedere oefening afge wisseld. Binnenkort zijn we aan de liede ren toe, die niemand kent. Zou ik dan alleen moeten zingen? Maar voor*dien tijd repeteeren we eens een keer in de kerk na de M. C. A.s. Vrijdag half 8 Raadsvergadering in de pastorie. De leden kunnen aan den Raad hun wenschen en bevindingen mee- deelen; deze zorgen dan voor een geani meerde rondvraag. Zondag a.s. vieren we het feest van Ma ria's Zuivering. 40 Dagen na zijn geboorte moest n.l. ieder eerstgeboren jongen aan God wor den toegewijd. Deze plechtigheid diende te vens tot zuivering van de moeder, die wet telijk onrein was. Hoewel geheel onnoodig, want ze was de maagelijke moeder van een G o d d e- 1 y k Kind, ging ook Maria de beide offers hiervoor in den tempel brengen, 40 dagen na Kerstmis, dus op 2 Februari. Laten we erkennen en roemen dezen een voud der Allerh. Maagd en haar feestdag dankbaar vieren. W. J. A. MULDER, pr., Dir. M. C. MARIA-CONGREGATIE. Par. O. L. V. Hemelvaart en St. Jozef. Afd. Jongens. Congreganisten! A.s. Zondag, morgen dus, is het Alge meene H. Communie voor onze congrega tie. Nog steeds blijft de deelname daaraan beneden peil. Wanneer zien we eens meer congreganisten? 't Is toch niet te veel gevraagd. Eén Zon dag per maand om kwart voor zeven in de kerk. We rekenen nu op een massale deel name. De wegblijvers willen toch niet voor langslapeis versleten worden? Allemaal, ook de Verkenners en Kruis vaarders, dragen we ons lint. Komt allen! Niemand blijve achter! Cohort „St. Petrus". Zondag: 3.30 u. Postzegelclub. Maan dag: 7.u. Tarcisius-ban, allen present voor Schildknapenverkiezing. Woensdag 7.15 u. Kard. von Faulhaber-, St. Aloysius-, St. Stephanus-, St. Lodewijk-ban; allen present voor Schildknapenverkiezing. Vrijdag; 8.u. St. Petrus-ban. Kruis vaarders, deze week begint ons „Werktor- niet"; „begin goed", wij wenschen jullie succes. Sleutelkoor. Dinsdag: 5.u. Middengroep, na het Lof „Schola". Vrijdag: 5uur Middengroep, na het Lof „Schola". Cohort „St. Pancras". Zondag: 6.45 u. Alg. H. Communie. Maandag: 7 u. gedialogeerde H. Mis. 6 u. n.m. Komen alle aspiranten, ook zij, die zich nog niet hebben laten zien, maar zich toch willen opgeven! 7 u. Bonifacius- en Godfried-ban. Dinsdag: 7.30 u. William Doyle-ban. Woensdag: na het Lof Vi- viaan-ban. Vrijdag: 7.30 u. Willibrordus- ban. Afrekenen 3 ct.-fonds en contributie zooals gewoonlijk. De St. Jansknapen worden verder weer op de bekende midda gen verwacht. Cohort: „Aeternus Pater". Zondag: 10.30 uur: Aspiranten. 3.30 uur: Willibrorducban, Bonifaciusban. Dinsdag: 7 uur: Tarcisiusban. Woensdag: 2 30 uur: Gregorius-, Aloysiusban. 7 uur: Paschalisban. OEGSTGEEST. Cohort „St. Bernardus". Zondag Elisabethpening. Willibrordus- ban Aanbidding volgens aanwijzirfgen 12.15 uur Zelatricen afrekenen over Ja nuari half 6 Cohortschouw (Michiels- en Jansknapen) Maandag, 5.45 uur Ad- spirantenban 7 uur Missieclub Dins dag 5.306.30 uur Spreekuur Penningmees ters. Spaargeld Januari 7.30 uur Willi- fcrord-ban Woensdag 7.30 uur Miguel Pro-ban Donderdag 6 uur Bosco-ban Vrijdag 7.30 uur Ignatius-ban Zaterdag 11 uur, Geel Vendel 1.30 uur Dienstban (W. de B. en G. van B.) 2 U'ir Handen arbeid I (W. de Zwijgerlaan) 2 uur Stoe. re jongens 2.30 uur Wit Vendel 3 uur Handenarbeid II (Burcht) 6 uur Fluit- club. Attentie!! 1 Houdt Dinsdag 11 Februari vrij voor cnze Bisschopsviering Houdt Maandag 24 Februari vrij voor onze Vastenavondviering. VROUWELIJKE JEUGDBEWEGING VOOR KATHOLIEKE ACTIE. Parochie O. L. Vr. Hemelv. en St. Joseoh. Zondag: 3.30 uur.Viering van het St. Agnesfeest, met een gezellige middag, voor alle leden. Breng je zus of vriendin medé, De leden van de Meisjes-congregatie (Afd „B") Zijn eveneens van harte welkom. Als lid van de Jeugdbeweging betaal je, je gewone contributie, de overigen betalen 10 ets. Dinsdag: 7.30 uur. H. Mis en Alg. H. Communie. Parochie St. Petrus. Zaterdag 2.153.30 uur Mulo-club Zondag 3—4 uur Middengroep 4.005.15 uur Jongstegroep Aanmelding nieuwe leden op de clubmiddagen, Clubhuis, Hoo- gewoerd 53. Parochie Hartebrug. Zondag 2.303.45 uur Jongstegroep; 3.004.30 uur Top-groep 4.005.30 uur Middengroep Zaterdag 2.304 uur Mulo- groep Aanmelden van nieuwe leden op de clubmiddagen, of bij Pater Booms. LEIDSCHENDAM K.J.M.V. Maandag 3 Februari a.s. houdt de K.J.M.V. St. Albertus Magnus een bij eenkomst in haar home aan de Damstraat 10. Door den voorzitter zal het onderwerp „Welsprekendheid" worden ingeleid, waar na dit onderwerp door verschillende leden in praktijk zal worden gébracht. Bevorderd. Ingaande 16 Januari 1941 is de heer J. C. van Wedden, alhier bevor derd tot wachtmeester bij het wapen der marechaussees. In beslag genomen. Door de gemeen tepolitie alhier is gisterenmiddag bij P. S. aan den Oostvlietweg de Nederlandsche driekleur in beslag genomen, welke ver moedelijk bij gelegenheid van den verjaar dag van Prinses Beatrix van de woning was uitgestoken. Tegen S. werd procesver baal opgemaakt. ZOETERWOUDE Personalia. De volontair ter secretarie dezer gemeente, de heer J. Hoogervorst, is met ingang van 3 Februari a.s. benoemd tot bezoldigd volontair ter secretarie der gemeente» Monster. Reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. BINNENLAND. Engelsche bommen op Nederland Naar men ons mededeelt zijn in den loop van gisteren wedeitom Engelsche vlieg tuigen boven ons land verschenen. Zij wierpen een groot aantal brandbommen en explosieve bommen, doch deze vielen nagenoeg alle op weilanden. Belangrijke schade is dan ook niet aan gericht. Slechts een boerderij werd door den luchtdruk en door sp!inters van bom men beschadigd. Aan een kleine schuur werd eveneens schade aangericht. Personen hebben geen letsel bekomen. BUITENLAND. HET DUITSCHE WEERMACHTS- BERICHT. Een duikboot heeft 20.00C brt. aan vijan delijke koopvaardijscheepsruimte tot zin bevel der Duitsche weermacht deelt mede: ken gebracht. Gevechtsvliegtuigen hebben ook gisteren in opeenvolgende golven strategische doe len in Londen met brisant- en brandbom men bestookt. Stoutmoedig uitgevoerde af zonderlijke aanvallen van zeer geringe hoogte richtten zich tegen vliegvelden, troe pen-opleidingskampen, luchtdoelbatterijen, autocolonnes, fabrieksinstallaties en spoor wegen in Z. O. Engeland. Hierbij werden meermalen treffers geplaatst op de op den beganen grond staande gevechtsvliegtui gen van het type Bristol-Blenheim. In een troepen-opleidingskamp ten N. O. van Londen vloog een munitiedepot in de lucht. Fabrieksgebouwen ten Oosten van Cambridge, nabij Stortford en Nottingham, werden door bomtreffers verwoest. Gevechtsvliegtuigen hebben op ongeveer 400 km. ten Westen van de Golf van Do negal het koopvaardijschij „Austvard" (3.677 brt.) en ten Zuiden van de monding van de Humber een kleiner schip tot zinken gebracht. Ver-dragend geschut va:i het leger zette öebeschieting van strategicche doelen in Z O. Engeland voort. De vijand heeft noch boven het Duitsch Rijksgebied, noch bo ven het bezette gebied gevlogen. Duitsche jagers hebben boven Dover 5 en boven Londen 7 Britsche versperringsballons neer geschoten. Een eigen vliegtuig wordt ver mist. HET ITALIAANRCHE WEERMACHTS* BERICHT. ERGENS IN ITALIë, 31 Januari. (Stefa- ni). Het 238ste communiqué van het Ita- iiaansche hoofdkwartier luidt: „Aan het Grieksche front bedrijvigheid der artillerie aan weerszijden. Formaties bommenwerpers en jachtvliegtuigen heb ben vijandelijke bruggen, wegen en bat terijen op doeltreffende wijze aangevallen. Troepen en gemechaniseerde colonnes zijn bestookt met bommen van licht kaliber en met mitrailleurvuur. Een onzer vlieg tuigen is niet teruggekeerd. In Cyrenaica heeft het óperbevel, om omsingeling onzer stellingen te Derna te voorkomen, de ontruiming der stad bevo len en de troepen vemlaatst naar stellin gen onmiddellijk ten Wescten en ten Zui den van Derna, waar onze "detachementen een aanval der Australische gemechani seerde troepen hebben gebroken. Afdeelin- gen van de luchtmacht hebben EngeTsche gemechaniseerde strijdmiddelen gebom bardeerd. Onze jachtvliegtuigen hebben twee vijandelijke toestellen neergeschoten. De vijand heeft aanvallen gedaan op een plaats in Cyrenaica. waarbij drie perso nen gedood en eenige gewond werden en gennge schade werd aangericht. Bij verschil lende gevechten aan het Noordelijke front in Oost-Afrika hebben wij aanvallen v%n den viiand afgeslagen en bem zeer gevoelige verliezen toegebracht. Onze afdeelingen bommenwerpers en ja gers hebben een zeer levendige bedrijvig heid ontplooid en batterijen, troepen en gemechaniseerde strijdmiddelen gebombar deerd. Een vliegtuig van het type Gloster is neergeschoten. Een ander Engelsch vlieg tuig werd gedwongen op een onzer vlieg velden te landen; de bemanning werd ge vangen genomen. Vliegtuigen van het Duitsche luchtcorps hebben Suez en Ismailia op doeltreffende wijze gebombardeerd. Uitgesprok en: P. Q. Karsdorp, wonende te Woerden aan de Leidsche- straatweg 24. Cur. Mr. A. F. van den Bosch, Woerden. Binnenland DE BRAND AAN HET LANGE VOORHOUT te DEN HAAG. De oude gebouwen aan het Lange Voor hout nrs. 1 en 3 te 's-Gravenhage, waarin vannacht de brand heeft gewoed, boden heden een troosteloozen aanblik. Totaal uitgebrande zolders met verkoolde resten van wat eens het rak v&s, daaronder twee verdiepingen met verscheidene verwoeste kamers en verder veel waterschade in de ruimten op den beganen grond. In den och tend was de brandweer op enkele plaatsen in de beide gebouwen nog aan het nablus- schen, en overigens bezig met het omverha len van gevaarlijk geworden muurstukken, e.d. De in de betreffende gebouwen onder gebrachte centrale dienst voor de voedsel voorziening is echter dermate over ver- Agenda LEIDEN. Zaterdag, R.-K. Reclasseeringsvereeniging, afd. Leiden, bureau-zitting St. Vinr centiusgeb. -Hoogl. Kerkgracht 32, 4 uur nam. Zondag, Leidsche Kunstkring „Voor Al len", solist Gyorgy Faragó, piano, Stadsgehoorzaal, 2.30 uur. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de dokters: Jasperse, Meijboom, Nieuwzwaag, Poort man, Stoffers en Veldhuyzen. De Zondagsdiensten der Huisartsen te Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Leemhuis, Tel. 2030. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 1 Februari 20 uur tot Zaterdag 8 Februari 8 uur waargenomen door de Apotheek Boekwijt, Breestraat 74 Tel. 20552 en de Haven-Apotheek Haven 18 Tel. 20085. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. schillende gebouwen verdeeld, dat de overbrenging van de afdeelingen, die scha de hebben geleden, naar andere deelen van het complex geen ernstige moeilijkheden zal opleveren. Wel is veel werk, dat aan de archieven was besteed, als verloren te be schouwen. Bij den blusschingsarbeid heb ben twee brandweerlieden het te kwaad ge- met den rook, die hen bedwelmde. Zij zijn ter verzorging naar het ziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht. Een derde brand weerman bekwam een verwonding aan den voet. Ook heden viel omtrent de oorzaak van den brand nog niets met zekerheid te zeggen. Bollenland ROOSEVELT IN DE PERSCONFERENTIE WASHINGTON, 1 Febr. (D.N.B.) Pre sident Roosevelt heeft op de persconferen tie geweigerd commentaar te geven op de laatste redevoering van Hitier. Hij zeide, dat hij het zoo druk had gehad, met de vie ring van zijn verjaardag, dat hij nog geen tijd had gehad de rede te lezen. Het bericht van een te Detroit verschij nend blad, dat de Amerikaansche regee ring 20 torpedobootjagers wilde ruilen voor het Engelsche slagschip „King George V", noemde de president een canard. Tenslotte deelde de president mede, dat hij Maandag den naam bekend zal maken van den nieuwen Amerikaanschen ambas sadeur te Londen. NA DE REBELLIE IN ROEMENIë. BOEKAREST, 1 Febr. (D.N.B.). Het mi nisterie van oorlog heeft in een door de bladen gepubliceerd commuiqué het vol gende medegedeeld: Tijdens den opstand heeft generaal An- tonescoe aan het leger het bevel gegeven, gevangen genomen gewapende opstande lingen niet terstond terecht te stellen, hoe wel de militaire bepalingen en het alge meene gebruik zulks vereischen. Dienten gevolge is er geen enkele der talrijke met de wapens in de hand gevangen genomen opstandelingen of der lieden, die naar de soldaten geschoten hebben, terechtgesteld. Pas thans zullen zij door de justitie ge vonnist worden. Het schijnt echter, zoo ver volgt de mededeeling, dat deze grootmoe dige houding van den conducator niet door allen begrepen of verkeerd uitgelegd is. Daarom wordt medegedeeld, dat generaal Antonescoe het leger bevel heeft gegeven, ingeval van nieuwe opstandige bewegin gen krachtig op te treden. Van 1 Februari af zal het leger dus in vergaderingen, die zonder goedkeuring van de overheid pla'.as vinden en waar men zich niet terstond schikt naar de bevelen van de autoriteiten, van de vuurwapens gebruik maken, en elkeen die in het bezit van vuurwapens wordt aangetroffen, zonder dat hij daartoe bevoegd is, ter plaatse fusilleeien. LEIDEN, 31 Jan. Vee. Aanvoer 69 kalf- en melkkoeien 260450, handel matig; varekoeien e. a. 200—370, handel tamelijk vlug, 13 graskolveren 100200 handel matig, 1 vet kalf, 102 nuchtere kalveren, 30 vette schapen 4055 en 180 weide- schapen 30—36, handel matig; 5 zeugen, 143 mestvarkens 2645 en 195 biggen 1420, handel zeer matig; 9 bokken of geiten 2040 handel matig. Kaas. Aanvoer totaal 9 partijen waar van 7 partijen Goudsche kaas le soort 41.50 en 2 partijen Leidsche kaas 39 per 50 kg. Handel vlug. LEIDEN, 31 Jan. Groenten veiling. Per 100 kg.: roode kool f 6.72, savoye kool 5.38, groene kool 3.30—5.48, boeren kool 2—7, prei 27.70—30.10, kroten 3.47, kroten, gekookt 713, uien f 5.60, peen 4.60—11.10, spruiten 11—19, an dijvie 2233„ geschoonde spruiten 24 34, witlof 1326, per 100 stuks: salade 8.90, knolselderie f 9.3015.20, per 100 bes: pieterselie f 9.009.50, selderie 4.10 8.00, rabarber 14. 1 Febr. Boter. Gteen aanvoer en geen noteering. UTRECHT, 1 Febr. Vee. Totaal aanvoer 1035 stuks vee, 350 koeien. Prijzen: Vaar zen 250430, Melkkoeien 310520, Kalfkoeien 320540, Varekoeien 230 380, per stuk, handel redelijk, prijzen iets styver; 40 Magere kalveren 130210, per stuk, handel matig, prijzen onveranderd; 180 Nuchtere kalveren; 115 Schrammen 25—36, 350 Biggen 15—25, per stuk, handel flauw, prijzen lager. Kleinhandel: 150 K.G. boter 2.40; 250 K.G. kaas 1.20—1.40; 12.000 eieren 1.07, per K.G.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 3