Weerbericht Kwaliteit wint altijd! ZATERDAG 1 FEBRUARI 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. Z ZONS OP- EN ONDERGANG. Zon onder 18.26 uur Zaterdagavond. Zon op 9.21 uur Zondagochtend. Zon onder 18.28 uur Zondagavond. Zon op 9.19 uur Maandagmorgen. MAANSTANDEN. 1 Februari 11.13 op 2 Februari 0.15 onder, 11.37 op 3 Februari 1.17 onder, 12.01 op 4 Februari 2.20 onder,12.28 op 5 Februari 3.20 onder 12.58 op (Eerste kwartier) 6 Februari 4.20 onder, 13,35 op. 7 Februari 5.18 onder, 14.18 op 8 Februari 6.12 onder, 15.10 op 9 Februari 7.onder, 16.10 op JTDIIOIIOIIOIICDIIOIIOIIOIIOIICL Verduisteringstijden 0 (J Er is bepaald, dat er verduisterd moet worden tusschen ionsonder- 0 0 sang en zonsopkomst - n 0 U Deze tijden zijn voor hedenavond "Z X en morgenochtend: li ZONSONDERGANG q 18.26 uur. y ZONSOPKOMST Q s 9.21 uur. V n 0 Tusschen deze beide tijden dient n Q er dus verduisterd te worden. -bflOIIOIICDIIOIIOIIOIIOIIOIIcP EEN MOEDERWEEK. Wij vernemen het volgende: Binnenkort zal er in de parochie-kerk van O. L. V. Hemelvaart en St. Joseph aan den Heerensingel een bijzondere week ge houden worden voor de moeders. Zij wordt gepreekt door de Paters Re demptoristen en staat in innig verband met het mooie jaarprogram van de Katholieke Actie: „Het huisgezin een heiligdom van God." Als er iets is, dat nu van pas komt en dringend gewenscht, ja geëischt wordt door de omstandigheden, dan is het deze actie, die zich over heel het Bisdom uit strekt en alle katholieke gezinnen wil op voeren tot een krachtig godsdienstig le ven, mede ter beveiliging tegen komende gevaren. Het geloof moet versterkt worden, op dat het bewaard blijve. De' Christelijke geest moet opnieuw le ven en wasdom brengen. De jeugd moet beveiligd worden en zij moet worden voorgelicht. De menschen allen moeten de oogen open doen: want hun heiligste goederen staan op het spel. Het gezin en de Moeders moeten hunne dierbaren vrijwaren voor het ergste onge luk: het verlies van het Geloof, het ver lies van Christus. Zij moeten worden voorbereid op de hen wachtende taak. Zij moeten worden voorgelicht en gehol pen bij het vervullen van hun allerge wichtigst werk. Daarom zal er in genoemde parochie kerk van 24 Februari tot 4 Maart e.k. een Moeder-week gehouden worden, die be steed wordt aan de behandeling van dit algemeene onderwerp, ^at verder in bij zonderheden wordt uitgewerkt: het Gezin aan Christus door de Moeder. Iedereen zal de groote beteekenis van deze vomingsdagen inzien; iedereen zal be grijpen, dat geen enkele Katholieke Moe der dier parochie daar ook maar één keer ontbreke. Wij zullen nog wel nader mededeelen, wat er op het programma staat. D. P. DE OPRICHTING VAN EEN PERSGAS- STATION. In een geanimeerde vergadering van het comité van voorbereiding met degenen, die zich als deelnemers aan het persgastation te Leiden hebben opgegeven, is overeen stemming verkregen omtrent den inhoud van de statuten van de Stichting Persgas- station Leiden. Deze zijn inmiddels officieel vastgesteld. Als bestuursleden treden op de heeren: H. M. Simonis, voorzitter; ir. G. A. van Klinkenberg, onder-voorzitter; J. H. de Jong, penningmeester; D. C. de Jong, A. D. de Koster en J. L. Chr. Perquin Sr. be stuursleden. Tot secretaris werd benoemd dr. P. G. Knibbe Ter vergadering kon worden medege deeld, dat er goede kans bestaat, dat het station met één compressor over ongeveer twee maanden bedrijfsklaar zal zijn. Voorts worden plannen voorbereid om den deel nemers gelegenheid te geven ook elders te tanken. Voorloopig bestaat nog gelegenheid zich als deelnemers op te geven. Daar de capa citeit der compressoren uiteraard beperkt is, is dit ook het geval met het aantal deel nemers. Men drale daarom niet langer als men er over denkt zich als deelnemer op te geven. De commissaris van politie hier ter stede raadt een ieder aan om, alvorens in relatie te treden met het advertentiebureau „Lei- dien" eigenaar B. G. Voorham wonende te Leiden, Nachtegaallaan 16, zich tot hem om inlichtingen te wenden. Voorh&m houdt zich voornamelijk bezig met het uitgeven van z.g. zakengidsen. REORGANISATIE GENEESKUNDIGE DIENST. Naar aanleiding van een voorstel van den Directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen- en Gezondheidsdienst tot wijziging van het geneeskundig schooltoe- zich en tot het aanbrengen van eenige an dere wijzigingen in den dienst, rapporteer de de Commissie voor den Geneeskundigen Dienst B. en W., dat haars inziens de or ganisatie van den dienst onbevredigend moest worden geacht en dat er naar haar meening termen aanwezig waren te onder zoeken, of niet zonder belangrijke ver meerdering van kosten een betere organi satie kon worden verkregen. Het bezwaar van de Commissie tegen de huidige orga nisatie van den dienst was voornamelijk hierin gelegen, dat onder den Directeur slechts medici werkzaam zijn, die de hun opgedragen werkzaamheden als neven functie naast andere werkzaamheden ver richten, tengevolge waarvan o.m. vervan ging van den Directeur bij afwezigheid niet dan gebrekkig kan plaats hebben. Ook de Directeur wijst er op, dat, behal ve hij zelf, slechts aan den dienst medici verbonden zijn, die hun werkzaamheden bij den dienst als neven functie naast een niet-gemeentelijke hoofdbetrekking vervullen, en dat dit tot gevolg heeft, dat vervanging van den Directeur bij afwezig heid niet bevredigend is te regelen. Verder is hij van oordeel, dat, vermits bedoelde medici uitsluitend met speciale werk zaamheden zijn belast (geneeskundig schooltoezicht, geneeskundige armenver zorging, enz.) en derhalve de algemee- n e werkzaamheden in het belang van de volksgezondheid geheel voor rekening van den Directeur komen, deze met werkzaam heden is overladen tot schade van den dienst. En ten slotte acht hij de bezetting van den dienst met administratief perso neel te zwak, om de administratie behoor lijk te kunnen verzorgen en om verzuim van personeel wegens ziekte enz. in rede lijke mate op te kunnen vangen zonder dat. onmiddellijk tijdelijke werkkrachten in dienst behoeven te worden genomen. De Commissie voor den Geneeskundi gen Dienst is van oordeel, dat aan deze bezwaren kan worden tegemoet gekomen door aanstelling van een geneeskundig ambtenaar, aanstelling van een genees kundige in half-dienstverband en aan stelling van een administratief ambte naar in den rang van adminlstratief- ambtenaar 3e klasse. Aan den geneeskundig-ambtenaar, die de leiding van den dienst moet overnemen bij afwezigheid van den Directeur, wil zij meer in het bijzonder het geneeskundig schooltoezicht opgedragen zien, in verband waarmede de geneeskundig-ambtenaar in het bezit zal moeten zijn van het diploma kindergeneeskunde. Ook de controle op ziek gemeentepersoneel dient den nieuw aan te stellen functionaris te worden op gedragen. Den geneeskundige in half dienstverband kunnen dan verschillende werkzaamheden worden opgedragen ter ontlasting van den Directeur, opdat deze zich meer aan de algemeene leiding van den dienst kan wijden. Met de voorstellen ter zake van de Com missie kunnen B. en W. zich in het alge meen wel vereenigen. Het salaris ad 5.500.tot 6.000. hetwelk de Commissie voor den genees kundig-ambtenaar voorstelt, past evenwel niet in het raam van de algemeene salaris- verordening. Het komt B. en W. beter voor, dat salaris te stellen op dat van een len geneesheer, hetwelk ƒ5.200.tot 6.200.per jaar bedraagt met vier twee- jaarlijksche verhoogingen van ƒ250.een en ander verminderd met de bekende kor ting van 4 pet. op alle salarissen. Verder lijkt het B. en W., al achten ook zij meer dere assistentie van den Directeur, speciaal in de tegenwoordige tijdsomstandigheden noodig, beter, om den geneeskundige, wel ke de Commissie in half-dienstverband op een salaris van 912.— (het salaris van een schoolarts) wil aangesteld zien, voor loopig nog niet in de vaste personeelsfor matie op te nemen, doch de noodige as sistentie aan den dienst te verbinden door in dienstneming van personeel op arbeids overeenkomst. De rang, waarin de aan te stellen admi nistratieve kracht zal worden ingedeeld, ware, aldus B. en W., aan ons oordeel over te laten. Wij kunnen dan t.z.t. nagaan, wel ke indeeling met het oog op de eischen, welke aan den te benoemen ambtenaar moeten worden gesteld, in aanmerking komt. Als gevolg van de aanstelling van den geneeskundig ambtenaar, die met het ge neeskundig schooltoezicht zal worden be last en wien mede de controle op ziek ge meentepersoneel zal worden opgedragen, zal de betrekking van, schoolarts, waaraan een bezoldiging verbonden is van 912. per jaar, kunnen vervallen en zullen de stadsgeneesheeren van de controle op ziek gemeentepersoneel kunnen worden onthe ven. In verband met dit laatste dient de vasté bezoldiging van de vier stadsgenees heeren, bedragende 432.per jaar, tot de helft te worden teruggebracht. Tegenover de vermeerdering van uitgaven wegens het salaris van den geneeskundig ambtenaar van ƒ.4.992.— tot ƒ5.952.— per jaar, staat derhalve een vermindering van uitgaven van het salaris van de vier schoolartsen, bedragende in totaal 3.648.en de verla ging van het vaste salaris der stadsgenees heeren, met in totaal ƒ864.—, te zamen ƒ4.512.Tegenover de belooning van de geneeskundige hulp op arbeidsovereen komst, welke belooning op pl.m. 1,000. per jaar te stellen is, zal een vermindering van uitgaven komen te staan van 500. per jaar, vermits dit personeel verschillen de werkzaamheden kan overnemen, welke thans aan tijdelijke krachten zijn opgedra gen. De wijziging van de personeelsforma tie zal derhalve voor wat het medische personeel betreft, in totaal een grootere KERKBERICHT PAROCHIEKERK VAN O. L. VR. O NB. ONTVANGENIS. Zondag, vierde Zondag na Driekoningen, te 6 uur, half 8, 9 uur en 11.30 uur gelezen H.H. Missen; te 10.15 uur Hoogmis; te 12.30 uur Maria-Congregatie, hoogste afdeeling jongens in het parochiehuis, zoowel 's mor gens als 's avonds. Te 10 uur Plechtige Wij ding der kaarsen. Na het Lof zijn gewijde kaarsen verkrijgbaar aan het Maria-altaar. Te 4 uur Maria-Congregatie, hoogste afdee ling meisjes, 's Avonds te 6 uur Lof. Maandag, feest v. d. H. Blasius. Te 9.30 u. H. Mis op het R. K. Kerkhof, 's Avonds te 6 uur Lof voor de overledenen van het Zielenboek. Tevens gelegenheid om te biechten. Dinsdag, uitstelling van het Allerheilig ste te 9.30 uur; te kwartier voor 8 uur gez. H. Mis tot intentie Pater van Heusden. 's Avonds te 6 uur Lof ter eere van den H. Antonius. Woensdag, te 6 uur Lof met gebeden en litanie van den H. Joseph. Donderdag, van 57 uur gelegenheid om te biechten vanwege den eersten Vrijdag. Vrijdag, eerste Vrijdag ter eere van het H. Hart van Jezus. Te 6 uur de eerste H. Mis. Te 7.45 uur Hoogmis tot intentie Pater van Heusden. Te 3.45 uur biechthooren voor de schoolkinderen; 's avonds te 7 uur Lof en oefening van den H. Kruisweg. Van 9.3012 uur uitstelling van het Allerheilig ste. Te 6 uur Lof, gebeden en litanie van het H. Hart. Zaterdag, 's morgens te 8.20 uur Alg. H. Communie voor de schoolkinderen; 's mid dags vanaf 4 uur gelegenheid om te biech ten tot half 9 uur. Zondag a.s., geen Maria-Congregatie voor de meisjes. De laagste afdeeling komt Zon dag 16 Februari te 4 uur. Let wel: vanaf heden Zondag 2 Februari ook op de werkdagen begint het Lof te 6 uur. jaarlijksche uitgave vorderen van pl.m. 1.000.— tot pl.m. 1.950.— Uitbreiding geneeskundig school toezicht. De Commissie stelt verder voor een wij ziging van het geneeskundig schooltoe zicht, n.l. uitbreiding van het bestaande schoolspreekuur tot wederinstelling waarvan door den Raad in haar zitting van 21 Februari 1936 werd besloten en- waarop slechts de leerlingen van de derde klasse der lagere scholen worden onder zocht tot het onderzoek ook van de leer lingen van de eerste en zesde klasse. Deze uitbreiding wordt poodig geoor deeld, omdat de inspectie der kinderen op de scholen een onvoldoende inzicht geeft in den gezondheidstoestand der kin deren en tal van lichte afwijkingen niet worden ontdekt. Het onderzoek van de leerlingen der eers^ derde en zesde klasse zal in dit opzicht naar de meening van de Commissie een belangrijke verbetering brengen, omdat.bij het onderzoek van de leerlingen der eerste klasse kan worden vastgesteld, hoe de gezondheidstoestand van de kinderen is, als zij op de school ko men en te zwakke of zieke kinderen kun nen worden afgewezen, terwijl bij het on derzoek van de leerlingen der zesde klasse kari wordennagegaan, welken invloed de school op den gezondheidstoestand heeft uitgeoefend en tevens aanwijzingen kun nen worden gegeven voor de beroepskeuze. De Commissie acht het gewenscht het bezoeken van het schoolspreekuur ver plicht te stellen. Het is toch gebleken, dat onder de kinderen, die het spreekuur niet bezoeken, zich een groot aantal kinderen van minder welgestelden bevindt. Deze kinderen hebben het' onderzoek echter het meest van noode. Weliswaar is het niet de bedoeling ook het onderzoek verplicht te stellen, doch verwacht wordt, dat, in dien het verschijnen op het schoolspreek uur verplicht gesteld is, het onderzoek in de meeste gevallen wel zal plaats hebben. De ouders echter, die bezwaren tegen het onderzoek hebben, dienen aan den met het geneeskundig schooltoezicht belasten amb tenaar een verklaring van den huisarts over te leggen, waaruit blijkt, dat deze het kind tevoren heeft onderzocht en gezond bevonden. BEGRAFENIS H. KERKMEYER, Hedenmorgen heeft de begrafenis met corpseer plaats gehad van het stoffelijk overschot van wijlen den heer H. Kerk- meyer, in leven rechercheur van politie, die dezer dagen plotseling tijdens zijn dienst in het politiebureau overleed. De stoet met het stoffelijk overschot ar riveerde hèdenmorgen omstreeks half elf voor het politiebureau aan de Zonneveld straat, alwaar namens het politiecorps een krans aan den lijkwagen werd gehecht. Vier collega's van den overledene fun geerden als slippendragers, daarachter volgden de overige rechercheurs met den inspecteur der recherche, den heer de Gast en voorts een veertigtal agenten in uni form. Ook het Leidsch politiemuziekgezelschap met omfloerst vaandel onder leiding van den directeur, den heer M. Bolderdijk, ging in den stoet mee. Op de begraafplaats Rhijnhof hadden zich voorts vele vrienden en belangstellen den verzameld. Toen de kist in de groeve was neergela ten werd het woord gevoerd door den Commissaris van 'Politie, den heer R. Meyer. Gistermiddag te 5 uur zijn op de Bree- straat twee wielrijders tegen elkaar ge botst, waarbij de 44-jarige petroleum venter G. C. v. d. M. gevallen is en een heupfrac tuur heeft opgeloopen. Door den E.H.D. is hij naar het Acad.. Ziekenhuis vervoerd. Daarom naar: C. F. MEERPOEL's Naaimachinehandel Alléén Breestraat 171 S45? R. K. VROUWENBOND. Met een enkel woord w-illen wij nog even herinneren aan de jaarvergadering van den R. K, Vrouwenbond a.s. Woensdag 5 Februari des avonds te 7.30 uur in de zaal van ,,'t Schuttershof". Ofschoon bij de keuze van den datum rekening is gehouden met den stand van de maan, zullen de dames het toch op prijs stellen, indien er gelegenheid bestaat, dat zij door familie, huisgenooten of bekenden (ook -mannelijke) naar huis begeleid kun nen worden. Daar de werkvergadering om half 9 afgeloopen is, bestaat er geen be zwaar, dat niet-leden (ook de heeren,) op dit tijdstip de zaal binnentreden. AANBESTEDING. De hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat te Haarlem heeft aanbe steed het verbeteren van den rijksweg Am sterdamUtrecht (gedeelte Duivendreoht- schébrug tot Abcoude) onder de gemeen ten Weeaperkarspel, Ouderamstel en Ab coude met bijkomende werken. De hoogste inschrijvers waren de gebr. P. en F. de Klerk te Werkendam voor 304.740. De laagste de N.W. Leidsche Zand- en Grond- maatschappij v.h. J. M. Samson te Leiden voor 280.000. De Leidsche belasting ophaaldienst heeft in de afgeloopen maand 14997.10 aan den Rijksontvanger afgedragen, benevens 510.30 aan den Gemeente-Ontvanger. De aandacht wordt er op gevestigd, dat aanslagen en beschikkingen zoo spoedig mogelijk, na ontvangst ten kantore van den dienst Nieuwe Rijn 22, moeten worden ingeschreven. Bij de Leidsche Spaarbank is in de vorige maand (Januari 1941) ingelegd 169.831.76 en terugbetaald 327.900.06; 64 nieuwe inleggers zijn ingeschreven en 163 boekjes werden geheel uitbetaald. Het te goed der 16761 inleggers, inclusief 968 deelnemers aan den Afhaaldienst, be droeg einde Januari 1941 6.104.480.25 inclusief rente over 1940. In 3395 posten is in deze maand door den Afhaaldienst ontvangen 10.055.25 De politie-brandweer heeft gisteren een schoorsteenbrandje gebluscht in het perceel Verlengde Nassaustraat 8A. Bioscopen DIE FLEDERMAUS. Een film als een glas champagne brui send, schuimend, dartel en weelderig- weelderig van décors. Er wordt ook heel wat champagne in deze film gedronken, bij liters tegelijk. Iedereen kent „Die Fleder- maus", de zegevierende operette van Jo- hann Strauss, iedereen kent de pittige, vlot te melodietjes, de golven van vroolijke klanken maar wie kent de inhoud. Een groote zanger heeft voor de 300ste maal in deze operette de hoofdrol vervuld, hij heeft méér dan genoeg van de driehonderd vleermuizen, de vleermuis is hem een ob sessie en als hij, na afloop van de voorstel ling zich éven te rusten legt, valt hij in slaap en droomt opnieuw „Die Fleder- maus". Maar nu zijn de acteurs en actri ces zijn eigen vrouw, zijn eigen vrienden en zijn eigen kamermeisje. Dat wordt een dol verhaal, zooals alle droomen dol zijn. Er worden groote partijen gegeven, waar prachtige ballets worden uitgevoerd; er wordt gelachen en gezongen en tot slot komen alle acteurs en actrices in een ge vangenis terecht, waarvan de directeur en de cipier niét gansch en al brandschoon zijn. En dan en dan ontwaakt dp zan ger. En hij komt tot een zeer degelijke ge volgtrekking, namelijk deze: dat het alles erg grappig heet. dat op het tooneel en in de operette met de huwelijks-trouw zoo luchtig wordt omgesprongen, doch dat het in 't geheel niet grappig is, als zulke ope rettes zich in het gewone huiselijke leven afspelen. Nogmaals: het is een vlotte film, waarin een groot aantal sterren van de eerste- grootte optreden. Voor de pauze werden wij weer verblijd met een van die prachtige kleuren-filmp- jes, die „Gofilex" te Leiden uitbrengt. De zen keer is het een schildering van een Arabische bazar of marktstraat. Wü, die geen geld hebben voor zulke verre reizen, kunnen genietend van deze natuurge trouwe kleurenopnamén thuis onze reis lust botvieren. De filmische dagboeken of journalen zijn dezen keer bijzonder interessant. Gemeentel. Aankondiging NA-UITREIKING VAN DISTRIBUTIE BONBOEKJES, BROODKAARTEN, VLEESCHKAARTEN ENZ. Zij, cjie verzuimd hebben hun Distribu tiebonboekjes enz. op den gestelden tijd af te halen, worden daartoe opnieuw en on herroepelijk voor het laatst in de gelegen heid gesteld op Woensdag 5 en Donderdag 6 Februari a.s. Zij hebben zich te vervoegen van 9 uur 30 tot 12 uur 30 en van 2 tof 2 uur n.m. aan het Distributiekantoor, Breestraat 117, en wel in deze volgorde: Op Woensdag 5 Februari a.s. zij, wier familienamen beginnen met de letter A, B, C, D, E, F, G, H, I, J; op Donderdag 6 Februari a.s. zij, wier familienamen beginnen met de letters K, L, M, N, O, P, Q, R, S, T, U, V, W, X, Y, Z. Op deze dagen kunnen geen vet-, boter- of textielkaarten worden uitgereikt. De Burgemeester, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. T rianon. PARKSTRAAT 13. Als Mieke geweten had, dat het rijke huis, waar hij bij nacht en ontij binnen sloop, het nummer 13 had'gedragen, dan had hij zich zeker bedacht. Mieke was een doodgewone juweelendief en verder speelt hij geen andere rol danNu ja, het doet er ook niet toe, welke rol hij speelt. In elk geval kwam hij in een ongelukshuis terecht en bovendien in een erg geheim zinnig huis. Niet alleen omdat er een gestalte rondom het huis sluipt, waarvan de schaduw op het keukenraam valt en de keukenmeid aan 't gillen maakt, maar vooral ook door hetgeen zich binnenshuis afspeelt. De huisvrouw is een jonge wedu we, een elegante vrouw, op wie ieder van de gasten min of meer verliefd is. Maar zij heeft een sfeer van gevaar om zich heen. Haar eerste man stierf aan een wond, hem toegebracht met een vergiftigd wapen uit zijn eigen verzameling. Haar tweede man stierf door een vergiftigden drank. Eén van de heeren, die op dezen avond opvallend veel met haar danste en van wien men zei, dat hij weldra met haar trouwen zou, stierf eveneens dien eigen avond, terwijl de gas ten zich vermaakten. Wie was de moorde naar? Of wie was de moordenares? Was het de geheimzinnige huisknecht, die door het slachtoffer kort te voren was herkend als een Russische grafelijke emigrant? Was het de kleine barones, die eveneens kort vóór den moord een heftige ruzie met hem had gehad en zoo geheimzinnig deed met de japon, waarop een champagne-vlek was gemorst? Was het misschien de gastvrouw zelf, de ongelukkige, die blijkbaar gebukt ging onder den last van een tragische schuld? Was het de man, dien zij liefhad en die wist, dat de later vermoorde hem in den weg stond? Ging hij niet even vóór de ontdekking van de misdaad heen? Was het de dokter, die reeds jaren lang de ver trouwde raadsman was van de gastvrouw? Of was het misschien de „Kriminal-rat" zelf, die het onderzoek leidde in deze moordzaak? Het raadsel blijft niet onopgelost. Aan het einde volgt de verrassende ontknooping. Deze crimineele film is er een van het goede soort. Spannend en juist ingewikkeld genoeg ineengedraaid om u het spoor vol maakt bijster te doen worden. Maar toch weer zoo, dat u telkens meent, de oplossing gevonden te hebben, totdat ten slotte de ontknooping geheel natuurlijk en vrij eenvoudig uit de doeken wordt gedaan. In het voorprogram krijgen wij les in het ski-en, een sport waarvoor men zelfs in Nederland belangstelling is gaan krij gen na de recente sneeuwperiode. En dan is er natuurlijk het uitgebreide nieuws, Hollandsch nieuws en Ufa-wereldnieuws. Een goed programma. Casino. AMSTERDAM BIJ NACHT. De Nederlandsche film „Amsterdam bij nacht" neemt als kunstproduct geen voor aanstaand plan m, maar leent er zich voor treffelijk toe het publiek gezellig en pret tig bezig te houden. Louis de Bree, Piet Köher, Cissy van Bennekom en Annie van Duyn spelen de hoofdrollen in dit vepna- kelijke verhaal van het stipte en nauw gezette boekhoudertje, dat aan den boemel slaat in Amsterdam. En met hem stappen er nog meerderen in den boemeltrein, want ieder is er op uit een scenario te schrijven voor een film „Amsterdam bij nacht". Als het boekhoudertje overwerkt gelijk zijn vrouw meent zit hij zalig te pimpelen; als de juffrouw van een mo demagazijn een japonnetje wegbrengt voor een lastige klant, kruipt zij zelf in de ja pon en danst op een avondfeest. De lasti ge klant is er ook, wel niet zonder japon, maar natuurlijk niet in de jurk, die ze be steld had. Daar had je de poppen aan 't dansen. In haar verbouwreerdheid gooit het kantoor juffie een glas wijn om, dat opgezogen wordt door de opbestelde ja pon. En wanneer zij 's morgens op de zaak ter verantwoording wordt geroepen over deze verkleedpartij, staat zij onverwacht van aangezicht tot aangezicht met den man, die haar den avond te voren heeft aanbeden en nog aanbidt. Intusschen heeft het boekhoudertje heel andere avon turen beleefd; hij wordt uit een nacht kroeg geknikkerd en beschuldigd van diefstal, in de petoet gestopt, waar zijn ge malin haar man, die aan het „overwer ken" was in ontvangst komt nemen. Een werkelijk zeer aardige film, opgestoofd met een lading sloome uitjes, gelijk die in Amsterdam mode zijn. Vooraf gaan de zeer chique film „De ballade van den hoogen hoed", een geestig filmpjes en een exquis schoteltje voor fijn proevers, plus journaals.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2