ZATERDAG 1 FEBRUARI 1941 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 Reizend uitoefenen van een bedrijf Van het departement van binnenland- sche zaken is de volgende circulaire uitge gaan aan de burgemeesters: De verordening 129 van den rijkscommis saris behelst regelen betreffende beperking van het al reizende uitoefenen van een bedrijf voor een bepaaldelijk in de veror dening aangeduide zone van het bezet Ne- derlandsche gebied. Diegene wordt geacht al reizende een be drijf uit te oefenen, die in eigen persoon buiten de gemeente, waarin hij woonachtig is, anders dan in geval van vestiging van een bedrijf buiten die gemeente, of anders dan op voorafgaande aanvraag beoogt: 1. waren te venten, 2. orders te verkrijgen, of bij personen die niet koopman zijn, of anders dan in openbare verkoopgelegenheden waren ten wederverkoop in te koopen, 3. prestaties aan te bieden, met het oog merk om winst te maken, 4. muziekuitvoeringen, tentoonstellingen, tooneelvoorstellingen, of anders vermake lijkheden te doen plaatsvinden, zonder dat een en ander geschiedt om kunst en we tenschap te dienen. Degene, die onder deze bepalingen valt, ifcan het bedrijf voortzetten in zijn woon plaats of in de plaats alwaar hij bij het in werking treden van deze verordening fei telijk verblijf hield. Aangezien bovenvermelde bepalingen op bepaalde punten aanleiding hebben ge geven tot eenig misverstand, is hierom trent van bevoegde Duitsche zijde'de na volgende verduidelijking verstrekt; 1. Markten. Handelaren in producten van land- en tuinbouw, van fruit-, vee-, pluimvee- en bijenteelt, alsmede in die van jacht en visehvangst, mogen deze producten op de weekmarkten verkoopen, mits: a. de producten onbewerkt zijn of door henzelf gewonnen £ijn; b. de producten uitsluitend dienen voor de levensmiddeletivoorziening der bevol king; c. de handelaar een vaste plaats op de markt heeft en zich tot de markt beperkt; hij mag niet na afloop daarvan buiten de markt uit gaan venten. 2. Gevestigde zaken. Ook is het bestaande bedrijven, zooals vooral groote zaken met filialen, die hun afzet tot dusverre hoofdzakelijk op het land hadden, in het vervolg verder toege staan, om door middel van employes, die op grond van een contract bij hen in vas ten dienst zijn en die niet voor eigen reke ning werken, de clientele, die ze tot nog toe hadden te bedienen, wanneer ook de koo- per ervan overtuigd is, dat hij inderdaad uitsluitend door vertegenwoordigers van het centrale, bestaande bedrijf bediend wordt en er van venten geen sprake is. Aankoopen ten behoeve van gevestigde izaken kunnen onbeperkt geschieden, on verschillig van welken aard de gekochte goederen zijn. 3. Vaste klanten (van niet-gevestigde personen). De handelaar, die op grond van een voorafgaande directe of indirecte afspraak zijn klanten opzoekt, valt niet onder de be palingen van de verordening. Hij moet der halve weten, naar welke klanten hij zich moet begeven. Hieronder valt ook het be zoeken van vaste klanten. 4. Landbouwwerktuigen e.d. De handel in deze artikelen op week markten is niet geoorloofd in den zin der verordening, aangezien de gevestigde za ken in de behoefte kunnen voorzien. 5. Filmvertooningen e.d. Het vertoonen van films e.d. waarmede geen hooger belang van kunst en weten schap is gediend, valt onder de bepalingen van de verordening. 6. Handelsreizigers. De in het kustgebied wonende personen mogen al reizende hun bedrijf uitoefenen buiten het kustgebied. Dit. is b.v. van be lang voor in het kustgebied wonende han delsreizigers. Voor zooveel noodig wordt opge merkt, dat, los van de bepalingen van de verordening nr. 129, ingevolge de desbetreffende regeling, vergunning van den stafofficier bij den gevolmach tigde van den rijkscommissaris in de provincie vereisoht blijft voor het be treden van gemeenten, welke zijn gele gen op de Zuid-Hollandeche en Zeeuw- sche eilanden en de daarmede gelijk gestelde gebieden. STORING OMROEPZENDERS TE LOPIK. De tengevolge van de nieuwe regeling inzake den radio-omroep door P.T.T. in bedrijf overgenomen nieuwe zenders te Lopik bleken bij. het gebruik nog gebre ken te bezitten, welke geleid hebben tot ernstige storing in de uitzendingen. De zenders zijn voor verbetering buiten gebruik kesteld moeten worden; verwacht wordt, dat het herstel geruim en tijd zal duren. Inmiddels is de hulpzender te Jaars veld weder van de 300 M. op de 415 M. golf overgebracht. Pof" gen worden aangewend om zoo spoeaig mogelijk de beschikking over nog een zender te verkrijgen voor de uitzen ding van het 2e programma. Gevaren van auto mobiel-gasgeneratoren De directeur-generaal van den arbeid brengt het volgende ter kennis: Het mag langzamerhand bekend worden geacht, dat in uitlaatgas van benzinemoto ren eeen wisselend percentage koolmonoyde voorkomt, waardoor het in auto's en gara ges een ernstig gevaar voor leven en ge zondheid oplevert. Een veel grooter gevaar is echter in het automobielbedrijf naar voren gekomen, doordat wegens benzinegebrek gasgenera toren in gebruik zijn genomen, waarin an- thraciet, hout, turf of cokes met weinig lucht worden verbrand, zoodat in het ge vormde gas veel koolmonoyde voorkomt. Het koolmonoyde is een reuk-, smaak-, kleurloos, niet privkelend gas, dat zijn aan wezigheid in de lucht op geen er lei wijze verraadt. Het is zeer vergiftig. Kleine hoe veelheden veroorzaken reeds bewusteloos heid. Wordt het slachtoffer niet spoedig in zuivere lucht gebracht, dan is de dood niet zelden het gevolg. In uitlaatgas zit zelden meer dan 10 pet. koolmonoyde. Meestal zal het 5 pet. niet overschrijden. In generatorgas evenwel komt van 20 tot 30 pet. en hooger voor. Als men het groote aantal doodelijke ge vallen door uitlaatgasvergifti?ing nagaat, is het wel duidelijk, dat men ten aanzien van generatorgas de allergroo'ste voorzich tigheid in acht dient te riemen. Men zorge er voor, dat zich geen gene ratorgas in gesloten ruiftiten kan versprei den. Koude en verduisteringsmaatregelen zijn vaak oorzaak, dat ventilatie-openingen, deuren en ramen gesloten worden gehou den. Dit is al gevaarlijk ten aanzien van NED. STAATSLEENING 1941 uitlaatgas. Een ventilatie, die afdoende het vergiftigingsgevaar door generatosgas weg neemt, zal veelal niet gemakkelijk zijn aan te brengen. Daarom is het beste, de gene ratoren, zoolang zich daaruit gassen ont wikkelen, in de buitenlucht te plaatsen. Ook dan nog dient men rekening te hou den met de groote giftigheid, b.v. door te letten op de windrichting, het niet plaat sen van de generatoren onder een open staand raam van een woonruimte e.d. Verder zorge men er voor, dat in auto's en cabines een behoorlijke ventilatie wordt onderhouden en dat geen gassen uit het carter door pedaalopeningen e.d. in den wagen kunnen dringen. Zeer bijzondere arbeid, waarbij het in ademen van generatorgas onvermijdelijk is, moet worden verricht onder bescher ming van een gasmasker, waaraan versche lucht wordt toegevoerd, o.a. de hier te lande vervaardigde van der Grintenkap. Filterfaskers, die een bescherming geven in lucht met hoogstens 2 a 3 pet. koolmon- oxyde, zijn in deze omstandigheden niet betrouwbaar. Heeds een groot aantal v^-?ifti"ingsge- vallen door generatorgas zijn ter kennis van de arbeidsinspectie gekomen. Vele ge vallen verliepen licht. Herhaaldelijk ech ter trad reeds bewusteloosheid op, terwijl één geval met den dood eindigde. In geval van vergiftiging late men den betrokkene niet loopen of fietsen. Men brenge hem in zuivere lucht en zorge, dat hij niet kan afkoelen. Is hij bewusteloos, let er dan goed op, of hij nog ademhaalt en pas anders onverwijld kunstmatige ademhaling toe; liefst, onder toediening van zuurstof, waaraan koolzuur is toegevoegd. Het toedienen van melk (voor bewuste- loozen is dit streng verboden) moet wor den ontraden. PRIJSVERHOOGING IN CAFéS, ENZ. (gemengde ffiexichten AUTOBUS CONTRA LOCOMOTIEF. Gisteren is een autobus van de R. E. T. op weg naar Schiedam op het Marco- niplein te Rotterdam tegen een goederen trein gebotst. De autobus werd door de lo comotief gegrepen en eenige meters mee gesleurd, waarna het voertuig tegen een lichtmast werd gedrukt. De autobus werd zwaar besc.iadigd. Van de inzittenden kreeg slechts een lichte ver wondingen tengevolge van glasscherven. LIJK OPGEHAAALD. Te Rotterdam is uit de Leuvehaven het lijk opgehaald van den 65-jarigen Q. C. de Lange, uit de Van Brakelstraat. De man wedr sinds 19 December vermist. KNAAP VERMIST. Sedert 29 Januari wordt te Utrecht ver mist Gerhard Jan Wessels, oud acht jaar. Zijn signalement luidt: lang pl.m. 1.25 me ter, schraal bleek gezicht, blauwe oogen, blond haar. Hij heeft een lidteeken op lin kerwenkbrauw en bij rechteroog een klein rood vlekje. ZWARE BRAND IN DEN HAAG. Gisteravond om ongeveer half elf werd de Haagsche brandweer door een nacht waker van het perceel Lange Voorhout 1 gealarmeerd voor een vermoedelijke bin nenbrand, daar rookvorming werd gecon stateerd. Spoedig waren twee motorspui ten aanwezig en werd de vuurhaard op gezocht. In het perceel Lange Voorhout 3 bleek het vuur te woeden in het trappen huis en hierop werden de eerste stralen ge richt. De brand, die zich aanvankelijk niet zoo ernstig liet aanzien, bleek echter vrij hevig te zijn. Om elf uur sloegen plotseling groote vlammen uit het dak van het perceel BUITEN GEBRUIKSTELLING VAN RADIOTOESTELLEN VOOR WIE DE LUISTERBIJDRAGE NIET WIL BETALEN Zooals bekend is ieder, die in het bezit is van een radio-ontvangtoestel onver schillig, of dit gebruikt wordt of niet verplicht een luistervergunning aan te vragen en de luisterbijdrage te betalen. Wie zijn toestel tijdelijk niet wil of kan gebruiken, en zich ook niet definitief van zijn toestel wenscht te ontdoen, heeft thans de keuze, om dit toestel, hetzij bij den P.T.T.-dienst hetzij bij een radiohandelaar in bewaring te geven of het, bij zich thuis, door den P.T.T.-dienst te doen verzegelen. In bewaargeving bij den P.T.T.-dienst kan bij alle kantoren van den postdienst, behalve poststations en postagentschappen, geschieden. Wie hiervan gebruik wil ma ken, pakke zijn toestel op deugdelijke wijze in, zorge voor een duidelijke vermelding (b.v. door een opgeplakt etiket) van zijn raam en adres en brenge het toestel naar het naastbijgelegen postkantoor. Teneinde zich van den inhoud te vergewissen kan de postambtenaar opening van het pakket door den rechthebbende bij inlevering, en zoo noodig ook later verlangen. Bij de in levering wordt een ontvangbewijs ver strekt. De bewaring van het toestel ge schiedt geheel op risico van den bewaarge ver. Goede werking van het toestel na be ëindiging kan niet worden gegarandeerd. De bewaarkosten bedragen 3.per jaar, met vooruitbetaling van 1.50 bij de inlevering en vervolgens na elke zes maan den hetzelfde bedrag. Het toestel wordt eventueel alleen onder overlegging van het ontvangbewijs weder teruggegegven. Op terugbetaling der betaalde bewaarkos ten kan, ook al is de termijn, waarvoor be taald is, slechts gedeeltelijk verloopen, geen aarspraak worden gemaakt. In be waargeving bij een radiohandelaar moet, zoowel door dengene, die het toestel in bewaring geeft als door den handelaar worden medegedeeld aan het hoofdbestuur der P.T.T., technische dienst radio, Sche- veningscheweg 6, 's-Gravenhage. Hierbij dient merk, type en fabricage- nummer of bij het ontbreken daarvan een korte omschrijving van het toestel te wor den vermeld. De radiohandelaar is ver plicht elk bij hem ingeleverd toestel van naam en adres van den eigenaar te voor zien. Verzegeling vanwege P.T.T. maakt bet mogelijk, het toestel thuis te bewaren. Toe stellen in vervoermiddelen kunnen even eens worden verzegeld. Wie een toestel wil laten verzegelen, vrage dit schriftelijk aan bij het hoofdbestuur der P.T.T., technische dienst Scheveningscheweg 6, 's Gravenha- ge. Men krijgt vooraf bericht van dag en uur, waarop de verzegeling zal geschieden. Het toestel moet in het bijzijn van den met de verzegeling belasten ambtenaar op deug delijke wijze worden verpakt. Dit pakket wordt vervolgens verzegeld. De kosten der verzegeling bedragen 0.75. P.T.T. behoudt het recht, het zegel van tijd tot tijd te con troleeren. Blijkt het zegel niet intact te zijn, dan is men in overtreding en stelt men zich aan strafvervolging bloot. Wil men een verzegeld toestel opnieuw gaan gebruiken, dan vrage men een luister vergunning aan en deele daarbij mede, in het bezit van een verzegeld toestel te zijn. Bij de uitreiking van de vergunning wordt het zegel vanwege P.T.T. verbroken. Radio-gramofooncombinaties gelden, ook wanneer zij uitsluitend voor het draaien van platen worden gebruikt als radio-ont- vangioestellen, indien«het, naar het oordeel van P.T.T., niet wel doenlijk is, met hand having van het gramofoongedeelt^, het luis teren naar de radio uit te sluiten. Wie voor dergelijke toestellen geen luistervergun ning wenscht aan te vragen, moet dus tot -bewaargeving of verzegeling overgaan. Lange Voorhout 1 en verspreidde zich een geweldige vonkenregen over de omliggen de huizen. Om half twaalf was de brand weer nog met veel materiaal bezig te trach ten den brand meester te worden. Om twaalf uur was de brandweer den brand nog niet meester. Op dit moment sloegen in het perceel Lange Voorhout 3 de vlammen op de eerste verdieping naar buiten. Eenige slangen' waren binnendoor geleid om daar den brand te bestrijden, terwijl aan den buitenkant het vuur door middel van eenige stralen vanaf veen ma* gyrusladder werd aangepakt. Om kwart voor een werd de hoofd brandhaard van drie verschillende zijden aangetast, terwijl het zich om ongeveer één uru liet aanzien, dat de brand over het hoogtepunt heen was. Behalve de Haagsche brandweer heeft ook een afdeeling van de Duitsche politie en van de S.S. krachtdadig ingegrepen in den strijd tegen de vlammen. Aan 'de achterzijde van de brandende perceelen in de Hooge Nieuwstraat heeft men tal van bureau-materiaal en andere voorwerpen in veiligheid kunnen stellen. Onvermoeid hebben de Haagsche brand weer en de Duitsche politie ook na het middernachtelijk uur den fel oplaaienden vuurgloed bestreden, waarbij hun t£^k werd verzwaard door een eenigszins straf fe wind, welke het vuur nu en dan hef tiger deed aanwakkeren. Onophoudelijk bleef men echter met.de waterstralen de vlammen aantasten en ge leidelijk wist de brandweéi de vuurzee te bedwingen en den brand tot genoemde panden te beperken, zoodat in den vroe gen ochtend de meeste manschappen kon den inrukken en slechts nog eenige nablus- singswerkzaamheden moesten worden ver richt. Omtrent de oorzaak en de schade kon tot dusver niets worden medegedeeld. UITSLAANDE BRAND TE GRONINGEN. Gistermiddag brak te Groningen brand uit in de nikkel- en verchroominrichting van de firma W. Ch. L. Barkema, galvani seer- en nikkelinrichting in de Poelestraat. Het vuur ontstond doordat men trachtte een verwarmingsinstalatie en een met zakken afgedekte chroombad met behulp van een petroleumlamp te ontdooien. De zakken vatten vlam en spoedig daarop had het vuur zich aan de geheele werkplaats medegedeeld. De brandweer bluschte het vuur met twee slangen op de motorspuit. De werk plaats is geheel uitgebrand. De inventaris van de werkplaats is verzekerd. KOFFIE EN THEE UIT HOORN ACHTERHAALD. Prijsopdrijving en overtreding Distribuptiewet. De Centrale Crisiscontroledienst heeft een prijsopdrijvingscomplot ontdekt, dat in Hoorn zijn oorsprong bleek te hebben. Op het Centraal Station te Amsterdam werden twee Amsterdammers door amb tenaren van genoemden dienst aangehou den. De aangehoudenen, de gebroeders W. F. K. en T. K. hadden koffers bij zich, waarin een hoeveelheid koffie en thee werd aangetroffen, welke naar zij ver klaarden in Hoorn was gekocht. De thee tegen 'n prijs van 12.75 p. K.G. en de kof fie tegen ƒ7 a 7.50 per K.G. Direct werd bericht doorgegeven naar den crisis-con troledienst te Hoorn, welke een nader on derzoek instelde, waarbij het spoor leid de naar den kellner P. K. en den kruide nier D. K. aan het Groote Oost. Beiden hebben een bekentenis afgelegd. Bij D. K. is een hoeveelheid koffie en thee in beslag genomen. Deze winkelier bleek den voor raad te hebben gekocht van den bakker F. H. aan het Groote Oost en zekeren A. v. d. K. Tegen allen is poces-verbaal opgemaakt Wegens prijsopdrijving en overtreding van de distributiewet. DIEFSTALLEN VAN DISTRIBUTIE ARTIKELEN. Nog steeds zijn de pogingen om levens- midelen „zonder bon" te krijgen zeer tal rijk. Bijgevolg is het aantal diefstallen in deze artikelen in de laatste weken zeer ge stegen. In een winkel aan de Schelde- straat te Amsterdam is aan den achter kant door het forceeren van een deur in gebroken. De bezoekers namen 120 pond koffie en 56 pond thee mede. Een inwoner uit Huizen deed bij de Am- sterdamsche politie aangifte van diefstal van zijn bakfiets, beladen met boter, kaas, eieren, margarine en vet, die op den hoek van de Ceintuurbaan en de van Woustraat stond. Van een bakfiets, staande op den hoek van de Pastelstraat en de Mesdagstraat werden 40 pakjes boter gestolen. Twaalf pakjes boter, twee pakjes mar garine en 16 eieren werden van een melk- kar, staande op den N.Z. Voorburgwal, ge stolen. Ten slotte werd van den walkant op het Droogbak 20 K.G. suiker ont vreemd. FINANCIËN EN ECONOMIC DIVIDEND ROBAVER 5 1/2 (v.j.) 5) PCT. De Rotterdamsche Bankvereeniging heert thans als eerste der groote Neder- landsche banken haar jaarverslag voor 1940 gepubliceerd. De behaalde resultaten zijn bevredigend, waardoor het dividend van 5 pet. tot 5 1/2 pet. verhoogd kan worden. Voor de vorming van een bouwfonds wordt 800.000 bestemd, terwijl voor be taling van winstbelasting een bedrag van 1.5 millioen uitgetrokken is. Betaling van rechten van successie, overgang en schenking door middel van obligaties De secretaris-generaal van het departe ment van Financiën maakt bekend, dat bij het voldoen van rechten van successie, van overgang en van schenking door middel van obligaties, deel uitmakende van de 4 pet. Nederlandsche Staatsleening 1941, voor het publiek de volgende regelen zul len gelden: 1. Van 15 Februari 1941 af bestaat op de kantoren der successie de gelegenheid rechten van successie, van overgang en van schenking te betalen door middel van obligaties van de 4 pet. Nederlandsche staatsleening 1941. Deze schuldbekentenis sen -worden voor de nominale waarde in betaling aangenomen. 2. De schuldbekentenissen kunnen niet strekken tot voldoening van boeten of interesten terzake van de in het le lid ge noemde rechten. 3. Bij de bepaling van het bedrag, het welk met schuldbekentenissen kan worden voldaan, kunnen de rechten van successie, van overgang en van schenking worden gecombineerd. Ook het samenvoegen van bedragen, op verschillende boedels of schenkingen verschuldigd, is geoorloofd. 4. De schuldbekentenissen, welke ter be taling van rechten van successie, van over gang of van schenking worden ingeleverd, moeten vergezeld zijn van alle nog niet verschenen coupons. 5. Het gezamenlijk bedrag van de aange boden schuldbekentenissen mag het totaal van het aan recht van successie, van over gang of van schenking te betalen bedrag niet overtreffen, tenzij de ontvanger voor terugbetaling een voldoend aantal kleinere coupures in kas heeft. Hieruit volgt, dat de betaling van rechten van successie, van overgang of van schenking, in totaal blijvende beneden 100, niet''door middel van schuldbekentenissen kan geschieden. Daarentegen zijn alle sommen boven 100, tot een veelvoud van 100, naar beneden afgerond, betaalbaar door middel van schuldbekentenissen, ook - al zijn zij van een hooger bedrag, indien de ontvanger althans in kleinere coupures kan terug geven. 6. Ten einde in staat te zijn, aan het in het vorige lid bepaalde zooveel mogelijk te kunnen voldoen, is den ontvangers op gedragen, dat zij een voor hun kantoor redelijk aantal obligaties van 100 en van 500, welke bereids bij hen ter betaling zijn aangeboden, achterhouden. 7. De ontvanger mag ingeval van be taling door middel van schuldbekentenis sen tot een gezamenlijk bedrag, hooger dan het te betalen belastingbedrag, nimmer contanten teruggeven. 8. De loopende rente tot den dag, waar op de schuldbekentenissen worden aan genomen, wordt aan den houder der. obli gaties uitbetaald tegen een in tweevoud op te maken rentequitantie. De houder teekent op de origineele quitantie voor ont vangst van de rente; hij teekent verder het afschrift, ten einde dit als gelijkluidend met het origineel te waarmerken. 9. Indien de ontvanger een of meer schuldbekentenissen overeenkomstig het geen hierboven in het 5de lid is bepaald, aan den belanghebbende teruggeeft, dient deze de loopende rente van de terug te geven obligaties aan den ontvanger te ver goeden. Deze rente wordt op het hier boven bedoelde quitantieformulier m mindering gebracht van het aan den be langhebbende uit te betalen rentebedrag. 10. Uitgesloten schuldbekentenissen kun nen uiteraard niet in betaling worden ge geven. 11. Betaling met recepissen zal mogelijk zijn, zoolang de obligaties "nog niet zijn afgegeven. Kopje koffie komt op 21 of 26 cent ALGEMEENE VERHOOGING 5 PCT. Horecaf heeft toestemming gekregen de prijzen in hotels, cafés en restaurants over het geheel te verhoogen met 5 pet. Deze verhooging is een gevolg van de wijziging in de omzetbelasting. Tot nog toe werd op rekeningen 4 procent omzetbelasting ge steld. Daartoe was het Horecaflid verplicht, maar met ingang van 1 Februari mag dat niet meer, maar moet de belasting in den prijs worden verrekend. De verhooging van 5 pet. zal worden toe gepast op het logies met ontbijt, prijzen voor zitkamers, badkamers, baden, zaal- verhuren, vaste menu's en dagschotels, kleine eetwaren, wijnen per flésch, als mede op de consumpties in het cafébedrijf. In de hotels en restaurants (dus niet in de cafés) zullen de nieuwe prijzen naar beneden worden afgerond tot een veelvoud van 5 cent, aLs het centenbedrag beneden 2 'A ligt. Ligt het er boven dan zal naar boven worden afgerond tot 5 cent. Een kamer, die 3.75 kostte, dus van 1 Februari af kosten 3.95 (de verhooging ad 5 pet bedraagt 18 3/4 cent, wordt dus 20 cent). Een lunch van 1.75 komt op 1.85 (verhooging 8 3/4 cent, wordt 10 cent). In de cafébedrijven, waar in het alge meen mét kleinere bedragen wordt ge rekend, zal de afronding steeds naar be neden en op één cent geschieden. Beneden 20 cent heeft dus in het geheel geen prijs- verhooging plaats, maar een kop koffie van 20 cent heden, wordt morgen 21 cent; een kop koffie van 25 cent wordt 26 cent. Een consumptie van 40 cent eerst gaat met 2 cent omhoog tot 42 cent, een con sumptie van 60 wordt 63, enz. In het algemeen gelooft men niet dat deze prijsverhoogingen van invloed zullen zijn op het bezoek aan de Horecafbedrij- ven. Daarvoor zijn inderdaad de verschil len tusschen de oude en de nieuwe methode te gering. Vroeger betaalde in restaurants de klant feeds 4 pet. nu 5 pet. In de cafébedrijven staan de zaken eenigszins anders. Wel gelooft men niet, dat iemand, die zich laven wil aan een kopje koffie, daarvan om één cent zal af zien, maar de kellners vreezen, dat zij dien cent zullen gaan betalen. Daarom moge er op gewezen worden, dat er veel onbillijks schuilt in zulk een redeneering. Zichzelf een consumptie van 20 cent geven en den kellner laten op komen voor een cent prijsverhooging van zijn loon moge geen ingang vinden. Die eene cent kan er nog wel bij en de kellners zullen heusch wel zorgen, dat zij koper wisselgeld in voorraad hebben. LAGERE LEGES VOOR ONDERZOEK NAAR AFSTAMMING. Van Duitsche zijde is aangedrongen op verlaging van de leges, verschuldigd voor afschriften van akte van den Burgerlijken Stand, aangevraagd ten behoeve van het onderzoek naar de afstamming. In verband hiermede zal binnenkort een besluit worden genomen, waarbij in afwij king van de wet van 23 April 1879 (Staats blad no. 72) de leges voor afschriften van of uittreksels uit de akten van den Burger lijken Stand, waarvan aannemelijk is, dat zij voor bovenvermeld doel worden aan gevraagd, worden bepaald op 0.40. Het ligt in de bedoeling, aan deze ver ordening terugwerkende kracht te verlee- nen en de mogelijkheid te openen voor te rugvordering van reeds betaalde leges. Ten einde deze terugvordering te beper ken en in overeenstemming met den daar toe geuitein wensch, het afstammingsonder zoek te vergemakkelijken, heeft de secre taris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken aan de gemeentebe sturen verzocht, reeds thans te volstaan met een heffing van 0,40 in gevallen, als hiervoor bedoeld.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 10