Nieuwe uitgaven VRIJDAG 31 JANUARI 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 BELEEDIGING. Op 16 November van het vorige jaar marcheerde een afdeeling van de W.A. te Haarlem, toen er uit het publiek geroepen werd: „landverraders". Hieraan maakte zich ook de leeraar R. schuldig. Twee leden van de N.S.B. grepen hem vast en lever den hem aan de politie over. De officier van justitie eischte wegens overtreding van art. 137c wetb. van str. (beleediging van een volksgroep) veertig gulden boete subs, veertig dagen hechtenis. De Haarlemsche rechtbank, vandaag uit spraak doende, veroordeelde R. tot vijftig gulden boete subs, dertig dagen hechtenis. MISHANDELING EN BELEEDIGING. De Haarlemsche rechtbank heeft van daag een chauffeur J. B. de L. uit Scheve- ningen, vroeger wonende te Haarlem, we gens mishandeling en beleediging van le den van de N.S.B. veroordeeld tot dertig gulden boete, subs, achttien dagen hechte nis. Op 5 Juni van het vorige jaar colpor teerden twee leden van de N.S.B. Zij wil den den rijweg oversteken, toen de L. in snelle vaart kwam aanfietsen. Een der colporteurs werd aangereden en kreeg een stomp. Er ontstond een handgemeen, waar na de colpdrteurs zich verwijderden. De L. volgde hen en maakte later eenige belee- digende opmerkingen. Ook deelde hij klappen uit. De officier eischte dertig gul den boete subs. 30 dagen hechtenis. HAAGSCHE RECHTBANK Verduistering van een auto? J. D., afkomstig uit Alphen aan den Rijn laatst wonend te Rijswijk, had kennis ge maakt met den garagehouder L. C. O. uit Noordwijk ert zekeren S. Gedrieën had men een overeenkomst ge sloten ter verhandeling van 500 vaten olie of benzine waarbij O. een zeker bedrag zou geven ter financiering van het plan. Tevens had D. een Ford-auto, model 1936, in bruikleen gekregen, ter gemakkelijke afdoening van de transacties. Dit alles was gebeurd voor het uitbreken van den oorlog. Tijdens den oorlog was de auto, die D. in bruikleen had, gerequireerd. Op 5 Juni had D. aan O. geschreven en gezegd, dat de auta inbeslag was genomen en ernstig beschadigd. Hij deelde daarbij tevens mede, dat hij zich als eigenaar van de auto had uitgegeven en vroeg, of hij dat vol mocht houden, aangezien hij anders onaangenaamheden zou krijgen. Het geld, dat hij van den Nederlandschen Staat als «chadevergoeding zou krijgen, zou hij dan dadelijk overmaken. Zooals gezegd was dit geschreven op 5 Juni, maar reeds op 29 Mei, daaraan voorafgaande, had A. het geld, zijnde 301 voor autohuur en f 250 voor toegebrachte schade, van den Staat ont vangen. Dit kwam een ambtenaar getuigen, die daarbij nog naar voren bracht, dat D. hem gezegd had, dat de auto het eenige was hetgeen hij over had gehouden bij het bombardement van Rotterdam, waardoor de ambtenaar nog een zeker medelijdén met D. had gekregen en voor spoedige uitbeta ling zorg had gedragen. D. had evenwel tot nu toe nog geen geld afgedragen. Ter zake verduistering subs, oplichting had D. zich te verantwoorden. De Officier van Justitie, mr. Rauffart achtte de op lichting bewezen en eischte daarvoor zes maanden gevangenisstraf. Nadat mr. Schaper vrijspraak had ge vraagd werd de uitspraak bepaald op over 14 dagen. Zware straffen voor looddieven. De schillenboer A. B. te Leiden, thans gedetineerd, was tezamen met W. H. B. te Leiden, die verstek liet gaan, over het hek van perceel Hooge Rijndijk 13 te Leiden geklommen en was na verbreking van een ruit van de keuken, het ledig staande huis binnengegaan, om daarna een partijtje lood weg te nemen, bestaande uit afvoerbuizen en leidingen van de water leiding. 1775 da'eeit, zal verhuurd worden voor de vestiging ven een giesbianderij (Foto Het Zu'den) Het zaakje was uitgekomen, doordat de beheerder van het huis plotseling was bin nengekomen waarbij hij de beide personen in een kast had zien zitten, waar zij zich blijkbaar verborgen hadden. Omdat A. B. reeds twee vonnissen ach ter den rug heeft eischte de Officier tegen hem thans zes maanden gevangenisstraf, terwijl de eisch tegen W. H. B., die nog nooit veroordeeld is geweest, werd vier maanden gevangenisstraf. Mr. Schaper, voor A. B. optredend vond deze straf te hoog, omdat B. reeds drie' maanden in voorarrest zit en de waarde van het lood 6.bedroeg. Uitspraak over 14 dagen. Rijwieldiefstal en beleediging. De monteur H. S., te W a s s e n a a r, thans gedetineerd, had op 15 December van het vorig jaar een fiets weggenomen, ten nadeele van A. H. R. uit Wassenaar, die zijn rijwiel even onbeheerd had laten staan voor een café in de Langstraat daar ter plaatse. Tevens had hij zich te verantwoorden, omdat hi; op 11 December in de School straat den agent van politie E. R. J. had uifgc-sc lolden. De Officier vond, dat het den laatsten tijd met verdachte bergafwaarts was ge gaan, want pas is hij uit de gevangenis onts'agen of hij gaat weer stejen. De eisch voor den rijwieldiefstal werd zes maanden gevangenisstraf en voor de beleediging een maand gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. De beleedigende brief. De fabrikant K. te Leiden, had naar iemand in Voorburg een brief geschre ven, waarin diverse beleedigingen voor kwamen. Terzake hiervan had de Officier een geldboete van 25.subs. 25 dagen geëischt. De rechtbank uitspraak doende wees conform dezen eisch vonnis. Gouden tientjes en Belgisch bankpapier niet aangegeven. L. J. van H. uit Wassenaar heeft te recht gestaan, omdat hij 199 gouden tien tjes niet had aangegeven bij de Nederland- sche Bank, maar integendeel, door middel van een tusschenpersoon geprobeerd had ze te laten verkoopen. De Officier had tegen verdachte, wegens overtreding van de deviezenbeschikking, een geldboete van 10 subs. 10 dagen ge- eischt met verbeurdverklaring van de in beslag genomen goudstukken. De rechtbank vonnis wijzend veroordeel de hem heden tot een geldboete van 300 subs. 3 maanden hechtenis. Tevens had terecht gestaan C. G. B. uit Wassenaar, die voor den /origen ver dachte getracht had de gouden tientjes te Daantje Groot en Daantje Klein, door Leonard Rogge veen. Uitgave G. B. van Goor Zonen's Uitgeversmij. den Haag. Weer een Daantje? Inderdaad! No. 8 van deze serie. En zou het nog wel zin heb ben veel woorden van aanbeveling te wij den aan de kinderboeken, geschreven door Roggeveen, die bekend staat als een onzer beste kinderschrijvers? Dit werkje ademt denzelfden geest van alle vorige deeltjes. Een eenvoudig gegeven wordt uitgewerkt tot een verhaal, dat zoo boeit en zoo echt uit de kinderziel gegrepen is, dat ook wij, grooten, die het kind kennen en beluiste ren, hier iets terugvinden van dat echt kinderlijke, dat ons vasthoudt tot het ein de toe. Meer zeg ik er niet van. Koop dit werkje en laat uw kind genieten! Het Oranjekruisboekje. Hand leiding tot het verleenen van eerste hulp bij Ongelukken. Uitgave G. B. van Goor Zonen's Uitgeversmij. den Haag. Te weten, dat dit werkje de twaalfde druk reeds beleeft; te weten, dat dit werk is samengesteld in opdracht en onder toe zicht van de Koninklijke Nationale Bond van reddingswezen en eerste hulp bij on gelukken „Het Roode Kruis", en dan te weten, dat deze druk heel wat verbeterd en uitgebreid is en een groot aantal tee- keningen gewijzigd of vernieuwd zijn, mo ge voor ons een aanbeveling te meer we zen, om dit werk aan te wijzen, als de ab solute veilige gids voor allen, die zich willen bekwamen voor dit zoo bij uitstek practisch doel: paraat te zijn bij ongeluk ken. J. G. T. verhandelen. Toen hij aangehouden werd had men bij hem een aantal Belgische bank biljetten aangetroffen, welke aangegeven hadden moeten worden. Hier was de eisch geweest een geldboete van 50 subs. 50 dagen met verbeurdver klaring van de inbeslag genomen bank biljetten. De uitspraak werd een geldboete van 25 subs. 25 dagen met verbeurdverkla ring der bankbiljetten. versaagt niet. Onder de vele h'ston perceelen, we ke onder haar ausp'Ciên gerestaureerd worden, behoort cok .De Burcht van Leyden aan den O-Z. Voorburgwal 14 te Amsterdam (Foto Pax-Holland) DE VERWEKKER DER GRIEP. Na veel zoeken een soort virus ontdekt. Dat griep of influenza tot de lastigste ziekten behoort, behoeft in deze dagen wel niet uitvoerig te worden betoogd. Wij we ten ook allen bij ondervinding, dat de „griep-bacil" al vele epidemieën heeft verwekt, waardoor zelfs het maatschappe lijk leven vaak merkbaar werd gestoord. En ongevaarlijk zijn die besmettingsvlagen ook niet. Zoo vielen in het najaar van 1918 alléén in Duitschland reeds 200.600 dooden hieraan ten offer. Het laat zich begrijpen dat geleerden al sinds lang op zoek zijn naar den verwek ker dezer ziekte. Want zeker is duidelijk dat de griep besmettelijk is en dus een be paalde bacil-soort daarvoor aansprakelijk moet worden gesteld. Zoo zocht Pfeiffer al in de jaren 18891892 naar den verwekker, en meende deze tenslotte ontdekt te heb ben in een ronde of staafvormige microbe. Maar spoedig bleek, dat niet alle patiënten dezen „Pfeiffersc'hen bacil" bij zich dra gen. Dus zocht men verder. In 1918 ontdekte een ander geleerde, dat men ook griep verwekken kan met stoffen, welke van te voren een zeer fijn filter zijn gepasseerd, dat wel alle bacteriën tegen houdt die door een microscoop zichtbaar kunnen worden gemaakt. De griep-ver wekker' zou dus een soort van onzichtbaar „virus" zijn. Later werden deze inzichten na nieuwe onderzoekingen bevestigd door Smith en anderen. Het bleek bijvoorbeeld dat gorgelwater van een griep-patiënt, dat eerst werd gefiltreerd, zoodat het geen microscopisch zichtbare deeltjes meer be vatte, in staat is een ander te infecteeren, als men het op het slijmvlies in de neus holte brengt. Hier moet dius een echt virus de besmetting bewerken. Ook miuizen en fretjes kunnen door de smetstof der men schel ij ke griep ziek worden. Verder bleek dat het virus in alle orga- ner van een lijder aan influenza voorkomt, en ook in het bloed te vinden is. De groote der virusdeeltjes bedraagt, zooals proe ven met filters van verschillende porie wijdte leerden, 87120 millioenste milli meter; zij ligt dus even onder de grens der zichtbaarheid in den licht-microscoop. Men is er niet in geslaagd den griepverwekker op een voedingsbodem buiten het lichaam voort te kweeken. Wel is gebleken dat menschen, die griep gehad hebben, in het bloed een afweerstof tegen de ziekte hebben gevormd. Met een daaruit bereid serum kan men dan ook an deren onvatbaar maken. Het effect dezer immunisatie gaat echter reeds spoedig -weer verloren. De infectie door het griep- of ir-fluenza- virus vindt zooals wij in de Umsohau in Wissenschaft und Technik lazen plaats ONZE RECLAME Gesch. Sar kool 4 ct, p. pond, Rode kool 6 ct. p pond. Groene kool 7 ct. p. pond Moes Goudreinetten 24 ct. K.GGeplukte Goudrenetten 38 ct. K.G., Handperen 22 ct. K.G. Bestellingen worden gratis bezorgd DE GRAAFF JAN VOSSENSTEEG 44 - TEL. 22136 via de slijmhuid van mond of neus. Als na melijk besmette personen niezen, hoesten, spuwen of onbeheerscht spreken, vliegen duizenden fjj.ne droppeltjes door de lucht, die geladen met smetstof zijn, er dus ge makkelijk anderen infecteeren. Het ge vaarlijkst als bron van besmetting zijn niet zoozeer de echte grieplijders tegenover wie men zich gewoonlijk wel meer in acht neemt, maar de lichte patiënten, die ge woon aan het werk blijven en anderen daardoor besmetten. Hygiëne 24 voorzich tigheid op dit gebied zijn dus van groot be lang. Dit geldt te meer, omdat jaarlijks door griepgevallen .een groot aantal ar beidsuren in het gezins- en maatschappe lijk leven verloren gaat. „Tijd'.' Hel aloude kasteel van Hoensbroek zal bestemd worden tot ontspanningsoord en museum voor geschiedenis en nijver heid, waarbij de mijnindustrie een voor name plaats zal innemen (Foto Het Zuiden) In het overstroomde gebied langs de Maas. - In de nabijheid van Maastricht staan vele woningen geTsoleerd (Foto Hel Zuiden) verplichtend il|n. Hierboven liet U, hoe rul» een vingerafdruk tot stand Komt. ue wijsvinger wordt stevig op een met Inkt bestreken plenk gedrukt, om vervo'gens op het papier Ie worden overgezet (Foto'. Pex Hollan. In een Albaneesche vlreghaven, waar de strenge winter en de sneeuwval bun stempel op de bedrijvigheid gedrukt hebben (Foto We'tbild)

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 8