EEN ONRUSTIGE DAG VOOR LONDEN Uit het Verre Oosten DE HAVEN VAN TOBROEK Frankrijk op den tweesprong De gebeurtenissen in Roemenië VRIJDAG 31 JANUARI 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Fen gevecht met moiorlorpedoboo'.en DE AANVALLEN OP LONDEN. Londen heeft op 30 Januari weer een onrustigen dag beleefd. Van den ochtend tot het invallen der duisternis vloog een onophoudelijke reeks Duitsche gevechts vliegtuigen over de stad, die aanvallen de den, zoodat den geheelen dag luchtalarm heerschte. De Duitsche vliegtuigen wierpen een groot aantal bommen neer. Op hun vlucht terug kwam het nu en dan tot aan vallen van Britsche jachtvliegtuigen. De Duitsche toestellen keerden echter allen naar hun bases terug. Het Britsche ministerie van luchtvaart en dat van binnenlandsche veiligheid heb ben in een gemeenschappelijk communiqué over de Duitsche bedrijvigheid in de lucht boven Engeland op den dag van gisteren behalve het reeds gemelde nog bekend ge maakt, dat de vijandelijke vliegtuigen een groote hoeveelheid brand- en brisantbom men boven Londen hebben uitgeworpen. Boven een der wijken van Londen is een Duitsch vliegtuig voor den aanval tot op omstreeks honderd voet gedaald. De Press Association heeft ter aanvulling nog gemeld, dat vijandelijke toestellen gis termiddag ook versperringsballons bran dend neergeschoten hebben. Duitsche toe stellen, zoo werd ten slotte gemeld, hebben in den loop van den dag ook boven het Oosten van de Midlands bommen laten vallen. Hierbij is „eenige schade aan ge bouwen" ontstaan. PATROUILLEVAARTUIG TOT ZINKEN GEBRACHT. De Britsche admiraliteit heeft bekend gemaakt, dat het Engelsche patrouillevaar tuig „Pelton" tot zinken gebracht is. De naaste verwanten van de slachtoffers zijn verwittigd. Twee Duitsche patrouillevaartuigen heb ben in een der laatste nevelige nachten drie Britsche motortorpedobooten aan de Fransche Kanaalkust vernietigd, toen' de Engelschen een verrassenden aanval op de Duitsche booten ondernamen. Nog voor de Duitsche schepen het anker gelicht hadden, kwamen vlak bij de omtrekken der motor torpedobooten in zicht. De Duitsche booten waren nog juist op tijd in staat om zoo te manoeuvreeren, dat de torpedo's der En- gelschen het doel misten. Zij zetten de achtervolging der Engelsche schepen in en er ontspon zich een verwoede strijd, die met de Duitsche overwinning eindigde. DE AMERIKAANSCHE HULP AAN ENGELAND. De commissie voor buitenlandsche zaken van het Amerikaansche Huis van Afge vaardigden heeft gisteren met 17 tegen 8 stemmen een spoedige aanvaarding bepleit van de wet op de hulp aan Engeland. De goedkeuring van het wetsvoorstel werd er mede gemotiveerd, dat de wet van de groot ste beteekenis is voor vitale belangen van Amerika en de Amerikaansche beschaving. De commissie deelde in een rapport mede, dat het duidelijk is, dat de Amerikaansche politiek er naar moet streven: ten eerste Amerika buiten den oorlog te houden, ten tweede Engeland en anderen landen, wier verdedigirg ook voor de defensie der Ver. Staten van belang is, de daarvoor noodige oorlogsmiddelen zoo snel mogelijk toegan kelijk te maken. Voorts bracht de commis sie het standpunt naar voren, dat het wets voorstel de strekking heeft de Ver. Staten buiten den oorlog te houden en niet hen dichter bij den oorlog te brengen. WAT HALIFAX VAN WASHINGTON VERLANGT. De Washingtonsche pers maakt zich tot spreekbuis van Engelsche eischen aan de Amerikaansche regeering. Volgens deze bladen zou lord Halifax o.a. verlangd heb ben de inkrimping van den uitvoer uit de Ver. Staten raar Sovjet-Rusland, een alge- meene scherpe uitvoercontrole alsmede de 'vergunning om controlestations op contra bande in West-Indië in te richten. WILLKIE ZOU ZIJN VERBLIJF IN LONDEN BEKORTEN. De Londensche nieuwsdienst meldt, dat het verblijf van Wendell Willkie in Enge land met eenige dagen bekort zal worden, daar hij naar de Vereenigde Staten moet terugkeeren om aanwezig te zijn bij de be spreking van Roosevelts wet tot hulpver leening aan Engeland. ANTI-ENGELSCHE DEMONSTRATIE TE BEIROET. Ten huize van den Libanees Gamil Bey Hoem te Beiroet is een demonstratie voor de Arabische zaak in Palestina gehouden, waaraan talrijke persoonlijkheden van SyriëLibanon deelnamen. In de redevoe ringen, die tijdens deze bijeenkomst uitge sproken werden, koos men fel positie tegen het Engelsch-Joodsche imperialisme en de Engelsche maatregelen ter onderdrukkir.g van den herlevenden Arabischen opstand in Palestina. De Egyptische premier, Sirry Pasja, heeft drie in Egypte woonachtige Palestijn- sche Arabierenleiders ontvangen, die hem om steun in den strijd voor de Arabische belangen in Palestina verzochten. De pre mier antwoordde, dat de zaak van de Pa- lestijnsche Arabieren de Egyptische regee ring even na aan het hart ligt als die van alle andere Mohamedaansche Arabieren. DE ONDERHANDELINGEN TUSSCHEN THAILAND EN INDO-CHINA. Met het oog op het bevredigende verloop van den eersten dag der wapenstilstands conferentie tusschen de Thailandsche en Indo-Chineesche commissie aan boord van een Japansch oorlogsschip, verwacht men volgens Domei, dat de vredesonderhande lingen te Tokio eerder dan verwacht kun nen beginnen en dat het conflict eind Fe bruari geheel bijgelegd zal zijn Beide partijen zouden reeds gisteren antwoorden op de wapenstilstandsvoorwaarden, die zijn voorgesteld door den Japanschen generaal- majoor Soemita. Op de fruitmarkt in Rome. Leden van het Duitsche lucht- wapen doen hun inkoopen (Foto W-ltbild) Een der beste havens van N.O. Afrika BESCHUT TEGEN DE HEERSCHENDE WINDEN. (Van onzen V. P. B.-correspondent). CAIRO, Januari 1941. Italië heeft terecht en reeds vroegtijdig ingezien, van welk groot gewicht de kust strook in Libye was. Reeds voor het uit breken van den oorlog met Abeszynië is het begonnen met den aanleg van de „Litorea- na", den grooten kustweg, die over een lengte van 1822 kilometer langs de kust van de Middellandsche Zee loopt, van de grens van Tanesië tot die van Egyptie. Van de Tunesische grens komend is de eerste belangrijke plaats, waarlangs deze weg loopt, Tripolis. Dit is de eenige „groo te" stad van de kolonie, buiten Bengasi. Deze laatste telt 46.000 inwoners. Zij be staat uit een moderne Italiaansche en een oude Arabische stad. De haven, die Ben gasi bezit, heeft echter niet veel te betee- kenen, omdat zij is blootgesteld aan de stormen, die in den winter aan de Noord- Af rikaansche kust woeden. Van meer be teekenis is echter het vliegveld van Ben gasi. Van Bengasi af loopt de weg door een iets minder onvruchtbaar gedeelte, dat dan ook eenigszins dichter bevolkt is. In de grijze Oudheid werd het bewoond door de Grieken. In het midden van dit gebied ligt Cirene 217 kilometer ten Oosten van Bengasi. Thans is het slechts een onbe duidend gehucht met 500 inwoners. Tobroek, een der beste havens van Noord-Afrika. Drie en negentig kilometer meer Ooste lijk ligt Dema, dat tien duizend inwoners ieit. Deze stad is reeds van verre zicht baar, door de hooge ijzeren radiomasten. Ten Oosten van Derna bevinden zich ette lijke Italiaansche kolonistendorpen, die in de laatste jaren zfjn aangelegd voor imi- granten. Eerst 174 kilometer meer Oost waarts loopt de weg v/eder langs een groo- tere plaats, namelijk Tobroek, de hoofd plaats van het zoogenaamde Marmarica. Tobroek ligt aan een natuurlijken inham, die vier kilometer lang, andtrhaiven kilo meter breed en tien tot vijftieen meter diep is. Deze inham is omgeven door kale, zestig tot honderd vijftig meter hooge step- penheuvels. De inham is open naar het Oosten en derhalve beschut tegei de heer- schende winden, waardoor Tobroek een van de beste havens van dit deel van de Noord-Afrikansche kust kan worden ge noemd. Nadat de Italianen in 1911 bezit hadden genomen van de plaats, was hun eerste werk, er een sterke bezetting in te Toenmaals bezat Tobroek slechts weinig huizen en een ouderwetsch Turksch kas teel. Thans Is het een stad in opkomst met schoone straten en pleinen. Het bezit ver scheidene moderne bouwwerken. Van de 2500 inwoners zijn ongeveer 500 van Ita- 'iannsche origine. Ten laatste noemen wij nog het belang rijke steunpunt Bardia (of Porto Bardia), dat onlangs door de Engelschen na hard- nekkigen strijd is veroverd. Dit ligt 125 kilometer ten Oosten van Tobroek. Het ligt honderd vijftig meter boven de zee en telde 2200 inwoners, waaronder slechts 130 Ita lianen. Het is 24 kilometer verwijderd van de Egyptische grens. Daar lag het Ita liaansche fort Capuzzo. Van Tobroek uit voert een naar het Zui den loopende weg door de Libysche woes tijn naar de oase Dzajaraboeb. Deze weg is ook bruikbaar voor autoverkeer. Aan dezen weg, drie honderd kilometer lang is, staan slechts twee bronnen ter beschikking. Van Bardia is de oase Dzjaraboeb 225 kilometer verwijderd. Het water in deze oase is zouthoudend. Er staan ongeveer dui zend dadelpalmen; verder vindt men er een paar bescheiden tuinen, die ternauwer nood kunnen voorzien in het onoerhoud van 250 menschen. De Italianen hebben er een school voor inboorlingen, een politie- steunount en een post- en telegraafkantoor ingericht.. Het tooneel van den strijd. Aldus is in korte trekken het tooneel geschetst, waarop zich de strijd tegen de Engelsche strijdmacht afspeelt; want ne' binnenland komt niet in aanmerking ais slagveld, noch voor de Italianen, noch vonr de Engelschen. De hardnekkige strijd vindt p'aats in de betrekkelijk smalle kuststrook Met het bezit van deze strook staat en valt üe geheele kolonie. Het binnenland bestaat uit een zandwoes tijn, met een subtropisch klimaat: enorme hitte en gebrek aan regen. Aan de kust heerscht een' iets gunstiger klimaat; doch in den zomer heeft men hier evengoed te lijden onder volkomen gebrek aan hemel water. De gemiddelde temperatuur iigt e1, op meer dan dertig graden Celsius, doch de thermometer kan stijgen tct c0 graden Deze droge bakoven-hitte maakt alle mili taire operaties zoo goed als onmogelijk. De Noord-Afrikaam-che winter staat ongeveer gelijk met het begin van ons najaar. Van November tot Februari vallen er, vooral in het kustgebied, vrij overvloedige regens, bij een gemiddelde temperatuur van onge veer 10 graden Celsius. Deze maanden vormen het geschikte tijdperk voor mili taire operaties; en daarvan hebben de En gelschen met goed gevolg weten gebruik te maken. De Duitsche vhegers in Italië. Volledig bemand met luchtvaart- troept verlaat een Italiaansch transportschip de haven (Foto Weltbild) DE NACHTELIJKE LUCHTBOMBARDEMENTEN WIE BEGON HET EERST? Van bevoegde Duitsche zijde wordt ons medegedeeld: De Britsche onderstaatssecretaris Balfour heeft tijdens de jongste bijeenkomst van het Lagerhuis in antwoord op een vraag verklaard, dat het Duitrche luchtwapen het eerst begonnen is tijdens nachtelijke aanvallen bommen op steden te laten val len. Deze voorstelling is onjuist. In den strijd tusschen Groot-Brittannië en Duitschland zijn in den nacht van 11 op 12 Januari 1940 voor het eerst door het Britsche luchtwa pen bommen geworpen op nederzettingen van landelijk karakter en wel op de stad Werterland op Sylt. De eerste bom op Eritsch gebied viel 16 Maart d. a. v. zij werd bij een aanval op Britsche oorlogs schepen, bjj de Orkaden, op een batterij luchtdoelgeschut geworpen, die deelnam aan den strijd en hierdoor ook tot zwijgen gebracht werd. Daarop volgde in den nacht van 19 op 20 Maart een Britsche aanval van grooteren omvang op het eiland Sylt. die door het Britsche ministerie van informatie openlijk gequalificeerd werd als vergeldinesaanval voor de Duitsche aanvallen od Britsche cteunounten op de Orkaden. Op 25 Aoril volgden weer aanvallen op open Duitsche steden zonder eenige militaire beteekenis. Na deze ouverture volgde vorigen zomer een geheele reeks Engelsche bomaanvallen op on°n Duitsche steden en nederzettin gen. Britsche vliegtuigen drongen in den daarop volenden tijd zelfs |pt aan den rand van Berlijn door en bestookten een villawijk met bommen. In den nacht van 31 Juli on 31 Augustus werden in het centrum van Hannover, ver van alle militaire installatie*, lukraak bommen gewornen. In den nacht van 5 op 6 Augustus werden al'een op het gebied van de stad Hamburg 345 bommen geworoen en in den nacht van 11 op 12 Augustus volede toen de buitengewoon verraderlijke aanval met frsforbrando1 aatjes op groote gebieden in Noord-West-Duitschland, die Voor den graanoogst, boe-enp1 aatsen en l.occh^;ebieden be-temd waren. Pas toen de Britsche machthebbers het vredesaanbod van den Fuehrer afwezen en in hun onzalige verblindheid den bom- menoorlog te^en de burgerbevolking stel selmatig voortzetten. vol®de het Duit^he antwoord. De Fuehrer zei over deze phase van den luchtoorlog in ziin rede van 8 November j.l. o a Tic heb meer dan drie maanden gewacht Fn toen gaf ik dan ten slotte on zek°ren dag het beve1: 7,oo. thans aanvaard ik dezen striid en dat doe ik met de vastberadenheid, waarmee ik tot du-- Ver pl>en s+r?ï^ aanvaar'' ^"b. d. w. 7. thans str"M tot het uite-ste. 7ü heb^°n het Pe- wild, zii zullen het kri'^en. Zij wilden Pr'te-hland door den luchtoorlog vernieti gen. Tk zal hun thBr«; laten zien wie ver nietigd wordt. Het En«e1cohe volk. waar voor het mü slechts snijt. kan daarvoor ,dank 7°"'*en tegen ziin oppermisda- di°er Churchill. Deze feiten ziin onaantastbare bewiizen. hi'tori^bo docum^ten d*>t de Fuehrer pas na ta^ooze Britsche uitda^in^n be sloten heeft den luchtoorlog met volle fel heid te Buitenlandsche Berichten DE HOOGE STAND VAN DEN DONAU. Een dertig centimeter hooge vloedgolf heeft in den Donau gisteren Boedapest be reikt. De plaatsen, die het meeste gevaar liepen, .ongeveer 40 k.m. ten Zuiden van Boedapest in de buurt van Eroti stonden eergisteren reeds onder water. De Hon- gaarsche luchtmacht heeft ten Zuiden van de hoofdstad op de ijsmassa's dertig bom men van vijftig kilogram laten vallen. De minister van landbouw heeft zich naar den linker Donau-oever begeven om de vernie lingen in oogenschouw te nemen, welke het water heeft aangericht. ONDUBBELZINNIGE KOERS DRINGENDER DAN OOIT. Alle Parijsche bladen stonden gisteren in het teeken van de Duitsch-Fransche be trekkingen. De bladen zijn het er over eens, dat de tot dusver in Vichy gevolg de politiek niet voort kan gaan. De „Oeuvre" schrijft o.a.: Een ondubbel zinnige koers der Fransche politiek is dringender dan ooit. De tot dusver onder- nomèn pogingen, te laveeren en af te wachten zouden Frankrijk meer kosten dan een verloren oorlog, want het zou dan ook den vrede verliezen. De fouten, die sedert den 13en December te Vichy zijn begaan, zijn, naar de meening van het- blad, minstens even ernstig als die van Daladier en Reynaud. De laatsten hebben het land in een massa-slachting gestort en den oorlog verloren, terwijl in Vichy de eenige mogelijkheid voor Frankrijk, er weer boven op te komen, namelijk de sa menwerking met Duitschland, gesaboteerd wordt. Frankryk, zoo besluit het blad, heeft een regeering noodig, dat met de be langen en wensohen van het land in over eenstemming is. De „Matin" is van meening, dat Frank rijk op het oogenblik tragische uren door leeft. De „Petit Parisien" schrijft, dat het land sedert den wapenstilstand zeker geen oogenblikken heeft meegemaakt, die van beslissender beteekenis zijn. Thans moet het tusschen twee soorten van politiek kie zen. De eerste is die, welke maarschalk Pétain na zijn bespreking te Montoire met het woord samenwerking heeft aangeduid en die andere die, welke in strijd is met de verzekeringen van den maarschalk, men dient af te wachten, of de besluiten der regeering het vele, waarop een geheel volk hoopt, in vervulling zullen doen gaan dan wel of 40 millioen Franschen eenvoudig aan hun lot worden overgelaten. Helaas lijkt het, aldus het blad, alsof het aanblij ven van enkele ministers in de regeering een hinderpaal voor de Duitsch-Fransche samenwerking vormt. Wanneer het echter om Frankrijk gaat, mogen persoonlijke vraagstukken geen rol spelen. DE ARRESTATIES. Officieel wordt medegedeeld, dat behal ve de 106 in Boekarest en de 392 in de pro vincie wegens aanstichting en leiding van den opstand gearresteerde personen in Boekarest nog 2022 en in de provincie 269 personen wegens actief deelnemen aan den opstand gearresteerd zijn. De militai re autoriteiten hebben groote hoeveelhe den wapens en munitie bij de opstandelin gen in beslag genomen. De veiligheidspoli tie van den staat heeft voorts medegedeeld, dat prof. Cantacuzino, een lid van de le gionnaire beweging, is gearresteerd, omdat in zijn woning in Boekarest een in bedrijf zijnde radiozender werd gevonden, die voor de opstandelingen werkte. In een officieele, door de pers gepubli ceerde mededeeling zegt generaal Anto- nescoe dank aan alle staatsburgers, die hem hebben begrepen en hem hebben ge holpen de „dwalenden, die het bestaan van het vaderland in gevaar brachten" te over winnen. De grootste zorg van den staats leider is thans orde te brengen in den staat. Deze taak eischt onvermoeiden ar beid en discipline van allen. Slechts daar na kan men overgaan tot de organisatie van het politieke leven van den staat vol gens de richtlijnen, die de staatsleider zal uitgeven. Daarom wordt categorisch bevo len, dat geenerlei politieke actie mag wor den ondernomen voor de bepalingen van den kant van Antonescoe zijn uitgegeven. Tevens herinnert de mededeeling aan de wetten op het verbod van partijpolitieke actie. Bij regeeringsdecreet zijn aan alle Roe- meensche hoogescholen nieuwe rectoren en dekens benoemd.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5