Weerbericht KERKNIEUWS Burgerlijke Stand STADS NIEUWS DINSDAG 28 JANUARI 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.5J per kwartaal Bij onze agenten /O cent per week; f 2 60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal Losse nummers 5 cent, met geïll Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen dubbel tarief Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 60 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. ZONS OP. EN ONDERGANG. Zon onder 18.19 uur." Zon op 9.27 uur. MAANSTANDEN. 27 Januari 9.01 op, 18.45 onder (Nieuwe maan). 28 Januari 9.35 op, 19.53 onder 29 Januari 10.03 op, 21.01 onder 30 Januari 10.37 op, 22.07 onder 31 Januari 10.50 op, 23,12 onder. 1 Februari 11.13 op 2 Februari 0.15 onder, 11.37 op 3 Februari 1.17 ondèr, 12.01 op 4 Februari 2.20 onder,12.28 op (Eerste kwartier) iplICDIICDIICDIICDIICDIICDlIOIlCDIICL 0 Verduisteringstijden 0 Er ls bepaald, dat er verduisterd moet worden tusschen zonsonder- 0 0 *ang en zonsopkomst 0 Deze tijden zyn voor hedenavond r pr en morgenochtend: U r ZONSONDERGANG p Q 18.19 uur. y Q ZONSOPKOMST Q 9.27 uur Q - Tusschen deze beide tijden dient Q Q ar dus verduisterd te worden. - 0 Oil OII Oil OIIOIIOIIOII Oil O LEDEN VAN HET HOOVER RELEAVE COMMITTEE IN ONS LAND Drie Amerikaansche heeren hebben als vertegenwoordigers van het Hoover Releave Committee twee dagen te 's Gravenhage doorgebracht, waar zij met Duitsche en Ne- derlandsche instanties en met particulieren de hen interesseerende vraagstukken be sproken hebben. Zij zijn door den Rijks commissaris Zaterdagmiddag ontyangen en zijn in aansluiting daarop naar Berlijn doorgereisd. WERKVROUWEN EN DE LOON BELASTING. Regeling wegens verschillende soorten van belasting. In de Nederlandsche Staatscourant van heden is opgenomen de derde uitvoerings beschikking Loonbelasting 1940 van den secretaris-generaal van het departement van Financiën. De beschikking bevat in de artikelen 1 en 2 een aantal voorschriften, welke voor vele werkgevers en werkne mers van belang zijn. In artikel 1 is een regeling gegeven hoe moet worden gehandeld, indien uit de zelfde dienstbetrekking, naast een, regel matig wederkeerende belconing, tevens over een ander tijdvak een andere beloo ning wordt genoten b.v. een maandelijksch salaris en een driemaandelijksche provi sie. Voor dat geval is bepaald, dat voor de provisie in principe het tarief van artikel 10 van het besluit op de loonbelasting van toepassing is. Den werkgever is echter de bevoegdheid gegeven, de belasting welke over het maandelijksch salaris verschuldigd is, te herrekenen indien zulks tot gevolg heeft dat een geringer bedrag aan belas ting van de provisie verschuldigd is. Hij behoort dan een evenredig deel van de p visie bjj het maandelijksche loon te voe- gengen en het bedrag dat aldus achteraf blijkt op de salarissen te weinig te zyn in gehouden, op de toegekende provisie in te houden. In artikel 2 is een regeling gegeven ten aanzien van werkvrouwen, huis naaisters en dergelijke werknemers. In dat artikel is bepaald, dat de werk gever voor werknemers die uitsluitend - worden gebezigd voor huiselijke dien sten en niet langer dan twee dagen per week bij hem in dienst zijn, geen loon belasting behoort in te houden. Indien een werkvrouw slechts gedu rende korten tijd van het jaar b.v. gedu rende de schoonmaak meer dan twee da gen in dienst is, behoeft evenmin inhou ding plaats te vinden. De werkgever is in al deze gevallen bovendien ontslagen van de verplichting om een loonbelastingkaart aan te leggen, een loonstaat bij te houden en een loonbelastingaang1'te te doen, de genoemde werknemers behoeven geen werknemersverklaringen in te leveren. Uit he' vorenstaande mag niet worden afgeleid, dat werkvrouwen, huisnaaisters, enz. vrijgesteld zullen worden van de nieuwe inkomstenbelasting. OOK GENERATOR-ANTHRACIET IN DISTRIBUTIE. Met Ingang van 1 Februari onder beheer van de Rijksverkeersinspectie. Van 1 Februari af worden de distri butie en verstrekking van anthraciet.. (en -turf) voor gasgeneratoren voor motorrijtuigen gewijzigd en evenals de distributie en verstrekking van ben zine opgedragen aan de Rijksver keersinspectie. Verbruikers van generator-anthraciet (en -turf) voor motorverkeer dienen zich dus niet meer tot de Brandstoffencommis- sie te wenden, maar tot den Rijks (hoofd )- inspecteur voor het Verkeer in hun dis trict. Nadat formulieren ingevuld zyn en de Rijksinspecteur machtiging verleend heeft, ontvangt men met deze machtiging by den plaatselijken distributiedienst bon nen voor generator-anthraciet (-turf). Een uitzondering wordt gemaakt voor grootverbruikers van generator-anthraciet. Deze kunnen nadat zij door het Rijksko- lenbureau als zoodanig zijn erkend de van de Rijksinspecteurs verkregen machti ging toezenden aan het Rykskolenbureaau, da' hun op grond daarvan een toe wy zing verstrekt. GEEN HOUTGASGENERATOREN MEER Naar het Vad. verneemt, zullen geen vergunningen meer worden uitgereikt voor het aanbrengen van houtgasgeneratoren op automobielen, zulks in verband met het feit, dat de beschikbare houtvoorraad geen verder gebruik in deze richting toe laat. Wel kan men vergunning krijgen voor anthraciet- en/of turfgeneratoren. Vooral het gebruik van de laatste soort zal sterk worden- aangemoedigd, zulks m verband met den aanstaanden turfoogst. Voorts kan nog worden meegedeeld, dat voor personenauto's alleen bij zeer hooge uitzondering het gebruik Van generatoren kan worden toegestaan. BELASTING OP WIJN De staatscourant van gisteravond bevat een besluit van den secretaris-generaal van financiën tot regeling van de belasting op wijn. Dit besluit treedt in werking op 1 Februari. Daarmede vervallen de wijnwet van 1870, de inlandsche wynwet van 1878 en de vruchten wijnwet van 1899. Er bij is gevoegd een beschikking van denzelfden secretaris-generaal ter uitvoe ring van dit beslit. Art. 1 van het besluit bepaalt het tarief voor wijn ingevolge post 156 van de tariefwet 1934 op 10 pet. van de waarde voor verpakten wijn (als in de tegenwoordige wet) en voor wijn ingevoerd op andere wijze op 24 gulden per H.L. (het bedrag van den accijns van tegenwoordig van 20 gulden met 20 opcenten). Uit de overgangs- en slotbepalingen in deze beschikking vermelden wy nog par. 7 ten 2de: de handelaar, die bij het in werking treden van het besluit wijn onder verleng baar crediet heeft opgeslagen, kan dezen doen overschrijven op fictief entrepot. Het verzoek hiertoe wordt gedaan door op 1 Fe bruari 1941 en overigens op de wijze, zoo als in art. 17 der wijnwet is bepaald, een onderteekende aangifte in te leveren van den wijn, onderscheiden uit de soorten in zijn herplaatsen voorhanden. Indien op ge- melden dag geen aangifte wordt gedaan wordt de handelaar geacht den in zijn bergplaats voorhanden zijnden wijn voor 1 Februari 1941 tot verbruik binnenslands te hebben uitgeslagen. Voorts par. 7 ten 6de: de accijns voor de hoeveelheid wijn, welke geacht wordt tot verbruik binnenslands te zyn uitgesla gen, welke hoeveelheid op overeenkomstige wijze wordt vastgesteld als ware dit ge schied bij het einde van het loopende drie maandelijksche tijdvak op den voet van art. 26 der wijnwet, moet voor of op 15 Maart 1941 zijn betaald, voor zoover hij niet over gebracht wordt op de rekening wegens af loopend crediet. Par. 7 ten 11e, voor het vervoer en de nederlage wordt alle wyn steeds aange merkt als met een invoerrecht van 24 per H.L. belast accijnsvrij goed In art. 1 (bijzondere bepalingen) le wordt gezegd: onder wijn worden verstaan alle gegiste dranken, die geheel of gedeeltelijk bereid zijn uit het sap of de aftreksels van druiven, rozijnen, krenten en alle andere versche of gedroogde boomvruchten. In de tegenwoordige wynwet luidt art. 2: onder wijn worden begrepen alle gegiste dranken, enz. STICHTING CULTUURSCHOLEN VOOR DEN TUINBOUW In het kader van de uitbreiding der voorlichting voor den tuinbouw zullen in de tuinbouwcentra cultuurscholen worden gesticht. De kosten van deze cultuur scholen voor den tuinbouw zullen gezamen lijk door het ryk en de groente- en fruit veilingen. worden gedragen. Het ligt in de bedoeling o.a. aan den Langendijk een der gelijke school voor de tuinders te stichten. Deze cultuurscholen voor den tuinbouw zullen over het algemeen op denzelfden leest geschoeid worden als die voor de fruitkweekerij. Tot het bezoeken van deze scholen zullen in aanmerking komen die jongelui, die reeds een diploma van de een of andere tuinbouwschool of cursus be zitten. Het onderwijs zal dieper ingaan op de theoretische onderwerpen, welke voor den tuinbouw in de praktijk nuttig zyn, dan op de gewone tuinbouwcursussen. NIEUW LABORATORIUM VOOR DEN TUINBOUW Het nieuwe laboratorium voor den tuin bouw, dat op rijkskosten op het terrein van den proeftuin voor het Zuid-Hol- landsch glasdistrict te Naaldwijk is ge bouwd, is thans gedeeltelijk in gebruik ge nomen. Eenige diensten van een proeftuin, zooals de bibliotheek, enz., zijn reeds in het nieuwe gebouw ondergebracht, be nevens is een deel der instrumenten in het nieuwe gebouw opgesteld. Wanneer de in richting van het laboratorium voor den tuinbouw geheel gereed is, zal de practijk- school voor de Westlandsche teelten in het oude gebouw van den proeftuin worden gevestigd. DE SOJABOONENCULTUUR IN NEDERLAND De bemestingsproeven op sojaboonen op den proeftuin van het Zuid-Hollandsch glasdistrict te Naaldwijk zijn thans ge ëindigd. Deze bemestingsproeven hebben tot belangrijke resultaten geleid. De op brengst aan sojaboonen in de Verwarmde kassen bedroeg het drie tot viervoudige van den oogst der planten op den kouden grond (op den kouden grond bedraagt de oogst 1200 tot 1500 K.G. per H.A.). In de beste putten met de meest doelmatige be mesting werd op den proeftuin een vijf voudige opbrengst aan sojaboonen ver kregen, in vergelijking met den oogst van buiten. VERPLICHTE GROENTEN-AANVOER Volgens mededeeling van de Nederland sche Groenten- en Fruitcentrale aan de veilingen, zijn de tuinders verplicht vanaf heden wekelijks 8 van hun voorraad kool en/of kroten ter veiling aan te voeren. Met ingang van heden gelden de volgen de maximumprijzen, per 100 K.G.: Roode kool ƒ6.Savoye kool 4.80, Witte kool 4.30, Spruitkool ongeschoond tot 4 c.M. doorsnede 17.Kroten (tot 1 K.G. per stuk) 3.10, Uiën 5.Breekpeen 3.60, idem gewassen 4.60, Schorseneeren A 16.Schorseneeren B 10.50, Knol selderij A en B. 12. NEDERLANDSCHE GROENTEN IN DUITSCHLAND. De V. P. B. meldt het volgende uit Ber lijn omtrent de prijzen voor Nederland sche producten op Duitsche markten: schorseneeren te Leipzig 20 Mk. per 50 K.G., dien te meunchen 7.72 tot 8.47, te Leipzig 8.55 per 50 K.G. Veldsla te Ham burg 100, te Muencheq 110, te Frankfort 34 tot 56 Mk. per 50 K.G. HET HOTEL-, CAFé-, RESTAURANT- EN PEN SIONBEDRIJF. Inschrijving van alle ondernemingen op dit gebied. Elke ondernemer van een hotel, restau rant, café of pension en daarmede gelijk te stellen inrichting, moet zich vóór 11 Fe bruari doen inschrijven bij het Rijksbureau voor het hotel-, café-, restaurant- en pen- sioenLedrijf te 's-Gravenahge, Raamweg 14. Zonder dat de inschrijving is gedaan, mag van 11 Febfuari af geen der genoemde bedrijven meer worden uitgeoefend. De inschrijivng geschiedt door recht- streeksche Inzending aan het voornoemde rijksbureau van een zoo volledig moge lijk ingevulde en onderteekende vragen lijst. Deze vragenlijsten worden door het Rijksbureau toegezonden aan bij het cen traal distributiekantoor ingeschreven ho tel-, café- en restaurantbedrijven en aan hen, die daarom reeds hebben verzocht. Voor pensions en andere niet-ingeschreve- nen bij het centraai-distributiekantoor zyn vragenlijsten verkrijgbaar bij het plaatse lijk distributiekantoor. Kamerverhuurders en kinderpensions behoeven zich niet te la ten inschrijven, tenzij zij hiervan hun be drijf maken. In geval van twijfel of in schrijving moet geschieden beslist de di recteur van voornoemd bureau. Katholiek Comité van actie „Voor God" OUDERS EN PRIESTERS Io het huisgezip ontvangen de kinderen van vader en moeder het natuurlijke leven. In de parochiekerk worden deze kin* deren door het H. Doopsel her boren tot een nieuw leven en komen in den schoot van het huisgezin terug als kinderen van God. De geestelijke opvoe* ding der kinderen Gods kan alleen dan slagen, wanneer er een nauwe samenwerking is tusschen huisgezin en kerk, tusschen ouders en priesters. Mgr. Dr. J. de Jong Bisschoppelijk schrijven BETREFFENDE HET NATIONAAL- SOCIALISME EN ANDERE BEWEGINGEN. In een herderlijken brief, welke Zon dag in de Katholieke kerken van den kansel is voorgelezen, heeft het Nederlandsche R. K. Episcopaat de vroegere kerkelijke maatregelen tegen het liberalisme, het socialisme, het communisme en het nationaal-socialis- me gehandhaafd. Onder socialisme wor den verstaan alle vormen van socia lisme, welke in de Encycliek „Quadra- gesimo Anno" zyn veroordeeld. Omtrent de nationaal-socialistische beweging wordt in dezen brief de oor spronkelijke formule bevestigd, waar nevens in verband met de veranderde tijdsomstandigheden wordt verklaard, dat ook het enkele lidmaatschap ge woonlijk in hooge mate ongeoorloofd is. (Reeds geplaatst in een gedeelte van ons vorig nummer). VAN M'N BOEKENTAFEL Weest op Uw hoede Uit het ro mantische leven van Frits van Berkel door P. W. Huivenaar. Uitgave: J. F. Duwaer en Zonen, Amsterdam. „Weest op Uw hoede" is voor dit boek een voortreffelijk gekozen titel. Deze term, van zoo groot belang voor de scheepvaart, is hier toegepast op het gevaar, dat volgens den sohrijver moet liggen in het ondoor dacht dienstnemen door jongelui op onze handelsvloot. Het is dus een boek met een uitgesproken tendenz en in romanvorm. Het is een roman „uit het avontuurlijk le ven van Frits van Berkel" en geschreven door een oud-koopvaardij-officier, P. W. Huivenaar. De schrijver heeft zijn taak goed verricht Hij schrijft niet alleen met kennis van zaken, maar heeft tevens ver meden daarin een literaire pose aan te ne men. De roman is evenwel toch niet al leen zakelijk. Huivenaar schrijft ter zake kundig en goed. Hy speelt het klaar in meer dan 350 pagina's een vlot leesbaar en zelfs spannend verhaal te geven van een simpele zeereis naar St. Nazaire en daar in heeft hij natuurlijk gelegenheid te over om de naar zijn meening zoo noodzakelijke waarschuwingen te geven aan de Neder landsche jeugd, zich niet te laten verblin den door 'n mooie uniform en zonder eeni ge kennis daaromtrent dienst te nemen op de Nederlandsche koopvaardijvloot. Hij be schrijft de behandeling, die jonge menschen aan boord ondervinden, de verhouding der officieren onderling en de weinige zorg, Agenda LEIDEN. Zaterdag, R.-K. Reclasseeringsvereeniging, afd. Leiden, bureau-zitting St. Vin- centiusgeb. Hoogl. Kerkgracht 32, 4 uur nam. Zondag, Leidsche Kunstkring „Voor Al len", solist Gy'orgy Faragó, piano, Stadsgehoorzaal, 2.30 uur. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 25 Januari 20 uur tot Zaterda% 1 Februari 8 uur waargenomen door: de Apotheek Kok, Rapenburg 9, Tel. 24807 en de Apo theek „Tot Hulp der Menschheid", Hooi gracht 48, Tel. 21060. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, TeL 26274. LEIDEN. Geboren: Maria d. v. G. Ie Maitre en S. M. Gerritsen. Marijtje d. v. A. Kla ver en A. Warmenhoven. Stijntje d. v. B. Zwart en J. v. Weerlee. Antonius Theodorus Maria z. v. H. Habraken en M. Offerman. Wilhelnius Johanens Ma ria z. v. G. P. de Graaf en J. J. v. Steen bergen. Dick z. v. F. Verstegen en A. S. v. Otteren. Jitske d. v. S. Barkema en E. de Water. Hendrik Dirk z. v. H. v. d. Berg en H. Roggeveen. Josina d. v. D. Rijfers en J. Vreeken. Gijsje Anna Wil- helmina d. v. J. J. v. Kralingen en E. Geen jaar. Jakob Johannes z. v. P. J. Schin kel en A. Zeegers. Willem Cornelis z. v. W. Blok en A. M. v. Zijp. Andriesje Maria d. v. A. Jansen en C. M. Plaizier. Ondertrouwd: A. J. Hombergen jm. en P. C. A. Lut jd. Overleden: K. Fleur vr. 66 j. P, E. v. Zwieten wed. van J. Luksenburg 88 j. C. Marseille hsvr. van J. Koning 79 j. C. B. Vreem m. 53 j. J. M. Sneleders vr. 77 j. A. P. Gadri m. 76 j.—G. W. Snel m. 75 j. J. Zwaan zn. 11 mnd. die de reeders zich aan hun varend perso neel gelegen laten liggen. De schryver somt al deze grieven op, rondborstig als een zeeman, maar ook met argumenten uit de ervaring en het is zoo geschreven, dat men deze moeilij.k in twij fel kan trekken. De schrijver is er bovendien in geslaagd er een boeiend en leesbaar verhaal van te maken, waarin de personen waarlijk leven de en tastbare figuren zijn geworden menschen, die leven met en op him schip en die niet in den schemer blijven staan. Voortreffelijk is ook de wyze, waarop bet bombardement van Rotterdam in het ver haal is ingelascht, zóó zelfs dat het een groot en voornaam deel van het verhaal geheel logisch in beslag neemt. Ook dit gedeelte is prettig beschreven en vooral de figuren van Frits van Berkel en „Lam- pïe", de bootsman, Frits' beste vriend, zijn heel goed en zelfs vermakelijk beschre ven. Summa summarum: een goed boek, dat volkomen aan zyn doel beantwoordt en dat met graagte zal worden gelezen. HET R.K. KERKHOF Op het R.K. Kerkhof zyn tot op heden begraven 31984 katholieken, o.w. de vol gende priesters: Lambertus Odendaal, 62 jaren, 14 Mei 1830. Carolus Bertinus de Ram, 69 jaren, 6 Juni 1832. Joannes Petrus van Riel, 54 jaren, 26 Juli 1833. Theodorus Petrus Swanenburg, 36 jaren, 12 Mei 1840. Arnoldus Laurentius Bogaarts, 32 jaren, 30 April 1844. Petrus Antonius Kervel, 64 jaren, 14 Juli 1846. Jacobus Joannes Pius Swanenburg, 76 jaren, 24 Dec. 1847. Petrus van Brussel, 34 jaren, 19 Oct. 1850 Theodorus Donisius Dodel, 68 jaren, 29 Maart 1851. Joannes Wilhelmus Root, 28 jaren, 15 Nov. 1858. Arnoldus Te Mey, 65 jaren, 4 Aug. 1863. Leonardus van Wissen, 54 jaren, 11 Nov. 1875. Arnoldus Cornelis Quant, «81 jaren, 13 Sept. 1883. Joannes Antonius Gabriel Groen, (Diaken), 27 jaren, 11 Dec. 1883. Franciscus Petrus Mattheus Welters, 81 jaren, 12 April 1886. Joannes Christian us Hubertus Muré, 64 jaren, 30 Mei 1891. Nicolaas Louis Wanna, 27 jaren, 13 Mei 1897. Joannes Bots, 76 jaren, 5 Januari 1901. Jacobus Petrus Nicolaas Sanders, 91 jaren, 18 Jan. 1909. Theodorus Leonardus Böhm, 28 jaren, Nov. 1916. Joannes Gerardus Hendricus Sanders, 48 jaren, 4 Dec. 1920. Joannes Josephus Vernieuwen, 83 jaren, 5 Dec. 1923. Petrus Carolus Wijtenburg, 77 jaren, 15 Nov. 1925. Dr. Joannes Theodorus Aloysius Strot- mann, 28 jaren, 14 Febr. 1929. Petrus Laurentius Dessens, 78 jaren, 4 Dec. 1929. Josephus Bernardus Antonius Maria Filbry, 50 jaren, 20 October 1938. P. A. Kervel, Landsdeken en aarts priester, pastoor van de St. Jorissteegkerk, later bouwheer en eerste pastoor van de Pctruskerk aan de Langebrug, was de op richter. AANBESTEDING. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben heden aanbesteed het onderhoud van het kanaal Ryn-Schie en de Zijl met de daar bij behoorende werken gedurende 1941. Laagste inschrijver was J. P. de Koning, te Medemblik voor 39.983. H. KERKMEYER. t Hedennacht is tijdens zijn dienst in het politiebureau plotseling overleden de heer H. Kerkmeyer, rechercheur van politie, alhier. De heer Kerkmeyer op 2 Juli 1894 gebo ren, kwam op 1 Juli 1918 in Leidschen po- Ptiedienst en ging in Februari 1920 naar de recherche over. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g. 154. Horlogerie van Leeu wen Leiden, Doezastraat 29-29a. N.E.: Wed. C. van LeeuwenVerstraaten, Lei den. 7249. firma C. C. Bik, Leiden, Hoefstraat 21. Timmer-, aannemers- en bouwbedrijf. Uittr. E.: wed. A. M. Bikv. d. Poel, Lei den d.d. 1 Febr. 1941. 7480. Betonfabriek van Dijk Junior, NV. in oprichtihg, Alphen aan den Rijn, Raad huisstraat 14. Bovengenoemde zaak is thans definitief omgezet in een naamlooze ven nootschap onder den naam: Betonfabriek van Dijk Junior N.V. (Ned. Staatscou rant: 30 December 1940, Bijvoegsel No. 1067). Dir.: J. M. van Dijk, Alphen a. d. Rijn. Comm.: F. Filippo, B'.oemendaal; N. P. Landsman, Amsterdam en F. K. Ozinga, Bussum. Maatsch. kap.: 125.000, waarvan geplaatst en gestort: ƒ26.500.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2