DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Het persoonsbewijs wordt 1 Maart ingevoerd De Foto's voor Slegtenhorst S Fotowerken De Arabieren in Palestina r Momentje DINSDAG 28 JANUARI 1941 ozsie jaargang wo. aooo 9e. Gcld^cfvc6oi4^cmt 32ste Jaargang No. 9858 Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. Giro 103003. Postboj 1L Het Christendom In het dageliiksch leven. Wij wezen er gisteren op, dat wy meer moeten zoeken naar wat ons, menschen, onderling vereenigt, dan naar wat ons on derling scheidt. En wij moeten daarom ook alles doen, wat m o g e 1 ij k is, en alles nalaten, wat wy kunnen nalaten, om tot de eensgezind heid, de broederschap onder de menschen te geraken. De Christen, de Katholiek moet in al zijn verhoudingen de edelmoedigheid be trachten. Hij moet het kwade overwinnen door het goede. En er is in het Christendom geen meer positief en geen meer absoluut goed, dan de liefde! Veel beter, dan wy het kunnen, zegt ons Paulus dat in zijn Erief aan de Romeinen, 12, 16—21. Zondag is dit gedeelte van de H. Schrift in onze kerken voorgelezen (het Epistel), maar misschien heeft niet ieder onzer aan die diepzinnige en klare, die verheven en practische levenswijsheid de aandacht ge geven, welke er aan behoort te wor den gegeven. Het woord uit den Bybel volgt hier: „Broeders, meent niet, dat gij de wijsheid bezit. Vergeldt niemand kwaad met kwaad, maar weest bedacht op het goede, niet alleen voor het oog van God, maar ook voor het oog van alle menschen. Als het mogelijk is, leeft dan met iedereen in vrede, voor zoo ver het van u afhangt. Geliefden, oefent zelf geen wraak; maar laat dat over aan de gramschap Gods; want er staat geschreven: „Aan Mij de wraak; Ik zal vergelden, zegt de Heer". Inte gendeel, als uw vijand honger heeft, geeft hem dan te eten; als hy dorst heeft, geef hem te drinken; want als gij dat doet, stapelt gy vurige kolen op zijn hoofd. Laat u niet overwinnen door het kwaad; maar overwin het kwa de door het goede". Dat is het Christendom, zoals het in de practijk van het dagelijksch leven, van de onderlinge verhoudingen moet worden be leefd. Dat is de were 1 d-hervormende kracht van het Christendom. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN WIJ ZIJN GEEN KNECHTEN De Nieuwe Dag schrijft: „Volgens een bericht van de Vereenigde Persbureaux uit Berlyn heeft de Algemeen Leider van de N.S.B., ir. Mussert, voor een driehonderdtal toehoorders in het restau rant van het Deutsche Opernhaus in de Duitsche hoofdstad een rede gehouden, waarin hij o.a. zeide: „Nederland is nim mer langer dan tien jaar bezet geweest. De bezetting zal thans geen tien jaar duren, want men weet, dat wij geen knechten zijn. Wij willen het niet zijn." Deze woor den werden door de aanwezigen met ap plaus begroet en wy kunnen dat begrijpen, want zy zijn zeker allen weidenkenden en vaderlandslievenden Nederlanders niet enkel uit den mond, maar diep uit het hart gegrepen. De Nederlanders zijn geen knechten en willen het niet zijn, dat be wijst heel de vaderlandsche geschiedenis en in het bijzonder de bevrijdingsoorlog, die geen tien, maar tachtig jaren heeft ge duurd om het Spaansche juk en het opge legde knechtschap af te schudden. De on afhankelijkheidszin en de zelfstandigheids- drang zitten den fieren Nederlanders diep in 't merg van de kaarsrechte ruggegraat. Zij voelen zich niet te grootsoh om die ruggegraat vrijwillig en eerbiedig te bui gen voor een ieder, wien zy van harte en met overtuiging hulde willen betuigen en wiens superioriteit en gezag zij erkennen, maar wie die ruggegraat zou willen krom men tegen hun wil en inzicht tot slaafsche dienstbaarheid en willooze gedweeheid, zou haar moeten breken. Er is niets, wat de onafhankelijke en zelfstandige Neder lander meer veracht dan een lakeienziel. Zijn aangeboren zelfrespect, gesterkt door den in gansch de wereld erkenden roem van de geschiedenis, de beschaving, de praestaties, de kunde, en de deugden van hel Nederlandsche volk in zijn geheel, verzet zich van nature en spontaan tegen elke houding, die meer het kruipend ge dierte der aarde dan den door God met een vrijen wil en een hooge redelijke en zede lijke roeping rechtstandig geschapen mensch past. De goede Nederlanders heb ben steeds getoond en bewezen betere en meer betrouwbare vrienden dan onder danige dienaren te zijn. Zij zijn geen knechten en willen het niet zyn. Met dit woord van Mussert stemt heel het Neder landsche volk hartgrondig in." Uitvoeringsbesluit verschenen In de Ned. Staatscourant van Maandag is opgenomen een uitvoeringsbesluit van den secretarisgeneraal van het departement van Binnenlandsche Zaken ingevolge het „Be sluit persoonsbewijzen". Hierbij wordt bepaald, dat het persoons bewijs wordt ingevoerd met ingang van 1 Maart 1941. Vastgesteld zijn de volgende modellen voor persoonsbewijzen: model 1: persoonsbewijs voor een Neder lander; model 2: persoonsbewijs voor een Neder- landsch onderdaan, bedoeld in de wet van 10 Februari 1910 .(Staatsblad no. 55), se dert gewijzigd; model 3: persoonsbewijs voor een vreem deling. Het hoofd der ryksinspectie is belast met de zorg voor den aanmaak, den opslag, het beheer en de verstrekking van persoons bewijzen. De verstrekking van persoonsbewijzen aan de burgemeesters geschiedt kosteloos. Omtrent ieder in het bevolkingsregister opgenomen persoon, die 15 jaar of ouder is, worden uitsluitend aan de hand van de per soonskaart, de na te noemen gegevens op een persoonsbewijs ingevuld: 1. de geslachtsnaam, 2. de voornamen, 3. dag, maand en jaar van geboorte, 4. geboortegemeente met aanduiding van de provincie, 5. land van geboorte, 6. nationaliteit, burgerlijke staat, 8. het b ïroep, 9. adres in de gemeente, 10 geslacht. De burgemeester noodigt een ieder, te wiens behoeve een persoonsbewijs is inge vuld, schriftelijk uit, in persoon te verschij nen ter secretarie van de gemee ite. Omtrent de uitreiking van persoonsbewij zen aan de tot de varende, rijdende of zwer vende bevolking behoorende personen zoo mede omtrent de uitreiking ten behoeve van hen, aan wie het recht tot het bezit van een persoonsbewijs, ingevolge artikel 4, eer ste lid, van het „Besluit persoonsbewijzen" is ontzegd, worden door den secretaris-ge neraal bijzondere voorschriften gegeven. Aan welke eischen de foto's moeten voldoen. Ieder opgeroepene levert by zyn ver schijning de hem gezonden uitnoodiging in, benevens twee geheel gelijke foto's, welke aan de volgende eischen moeten voldoen: Afmetingen nauwkeurig 3}^ cm. breed, bij 4Yi cm. hoog. De foto mag uitsluitend het hoofd en eventueel het bovendeel van de borst van den afgebeelden persoon weergeven. De foto moet den afgebeelden persoon zonder hoofdbedekking weergeven. De afbeelding van het hoofd moet 2 cM. in doorsnede of grooter zijn. De foto moet den afgebeelden persoon half „en face" en half „en profil" (zooge naamd drie-kwart) naar rechts toonen, zoo danig, dat het linkeroor duidelijk en ge heel zichtbaar is. De beeldtrekken moeten scherp en niet geretoucheerd zijn (geen wazige of z.g. kunstfoto's). De foto moet den afgebeelden persoon duidelijk kenbaar weergeven. Gelijkmatige (z.g. egale) kleur, witte, al thans lichte achtergrond. De foto mag geen nevenafbeeldingen be vatten van andere personen, geen huis, geen landschap, geen hond, enz. enz. De foto mag geen stempelafdruk of deel van een stempelafdruk bevatten. De achterzijde der foto moet zijn van wit of roomkleurig (chamois), geheel blanco de nieuwe persoonsbewijzen voldoen bij ons beslist aan de gestelde eisen. papier, zonder stempelafdruk, opdruk of anderszins. Het gebruik van z.g. fotomaton of poly- foto is niet toegestaan. z Van den opgeroepene worden achtereen volgens drie afdrukken van den rechter wijsvinger of, in een bijzonder geval, van een door den secretaris-generaal nader te bepalen anderen vinger genomen, te weten: één op de ingeleverde uitnoodiging, één op de achterzijde van de in het per soonsbewijs gevoegde foto, één op het persoonsbewijs. Ieder is verplicht zijn persoonsbewijs ter aanvulling of wijziging persoonlijk of by aangeteekende zending aan te bieden aan den burgemeester of den aangewezen amb tenaar: 1. Binnen vijf dagen na zijn aankomst, wanneer hij zich vestigt, hetzij komende uit een andere gemeente, hetzij komende uit een plaats buiten het bezette Nederlandsche gebied gelegen. 2. Op den dag van zijn vertrek of ten hoogste vijf dagen te voren, wanneer hy het bezette Nederlandsche gebied verlaat 3. Binnen vijf dagen na de voltrekking van zijn huwelijk. 4. Binnen vijf dagen na de ontbinding van zijn huwelijk. 5. Binnen vijf dagen na zijn verhuizing of adresverandering binnen de gemeente. 6. Binnen vijf dagen na de wijziging van zijn beroep. 7. Binnen vyf dagen na de wijziging van zijn geslachts- of voornamen. De aanbieding ter aanvulling of wijziging kan voor de leden van een gezin of samen woning geschiederi door een hunner. Voorts wordt bepaald, dat deze verplich ting niet zal gelden voor personen, die de Duitsche nationaliteit of de nationaliteit van het protectoraat Lohemen en Moravië bezitten. Het recht tot het bezit van een per soonsbewijs wordt ontzegd aan een persoon: a. die krachtens rechterlijke uitspraak een vrijheidsstraf ondergaat en wel voor den duur der voltrekking van die straf; b. die verpleegd wordt in een inrichting tot verpleging of verzorging van krankzin nigen en zenuwlijders of in een opvoedings gesticht. HUN POSITIE BEDREIGD. Een uit Palestina gevluchte Arabieren- leider, wien het juist nog gelukt is, zich in Turkije in veiligheid te brengen, heeft Zaterdag een reeks gegevens verstrekt over de steeds meer 'bedreigde positie der Arabieren in Palestina. De Joden en het Jewish Agency, zoo betoogt hij, maken van de moeilijkheden van Engeland gebruik om steeds meer rechten in Palestina te ver overen. De geheele politiemacht berust thans bij Joodsche weerafdeelingen. Ook in de leiding van de politie bevinden zich vele Joden. Daaruit ontstaan voor de Ara bische bevolking chicanes met niet te over- ziene gevolgen. Huiszoekingen, arrestaties en bestraffeningen van heele dorpen zijn aan de orde van den dag. Onlangs is zelfs de geheele levensmiddelenverzorging van Palestina in Joodsche handen gekomen, die hun monopolie gebruiken voor een prij- zendictatuur waardoor het velen Arabieren onmogelijk gemaakt wordt voldoende le vensmiddelen te koopen. De invloed van de Joden is reeds zoodanig gestegen, dat het Britsche mandaatsbestuur zonder goed keuring van het Jewish Agency geen be sluit meer neemt. De Joodsche immigratie neemt van maand tot maand toe en bedroeg in December ruim 4.000 personen. Het Ara bische verzet tagen de Joodsch-Britsche willekeur duurt voort, doch wordt bemoei- lykt door de Joodsche politie en de Brit sche militairen, die draconische maatrege len nemen. Desondanks heeft vooral in Zuid- en Midden-Palestina de Arabische opstand een grooten omvang aangenomen. Onlangs hebben de Engelschen als tegen maatregel den geheelen aanvoer van le vensmiddelen naar dit gebied verboden, zoodat vrouwen en kinderen van geheele dorpen van honger omkomen. HANDEL IN RADIO-TOESTELLEN Nieuwe bepalingen voor de winkeliers De radiohandelaren zijn thans verplicht, by verkoop of verhuur voor langer dan veertien dagen van een radio-ontvangtoe stel binnen 24 uur aangifte te doen van naam en adres van den kooper of huurder. Formulieren (model D) hiervoor zijn kos teloos aan de postkantoren verkrijgbaar. Voorts moet elke radiohandelaar een overzichtelijke voorraad-administratie van de aanwezige toestellen houden. Daarbij dienen tevens de herkomst en de datum van ontvangst van alle ontvangen toestellen te worden genoteerd, alsmede naam en adres van de personen, aan wie een toestel is verkocht of voor langer dan veertien dagen is verhuurd, alsmede de afleverings termijn. HET FRONT IN ALBANIË. NIEUWE RIJN 46 5297 LEIDEN KOUDE. Het lijkt wel of behalve de straf, welke de menschen elkander toedie nen, ook de natuur een bondgenoot is geworden van de straffende hand Gods en ook deze de menschen teistert. Wy beleven nu den tweeden oorlogswin ter en wéér is het zoo koud als het vele winters niet geweest is. Ook de natuur keert zich tegen de menschen. Twee oorlogswinters en twee koude winters, zooals wij ze in vele jaren niet hebben gekend. Dat brengt den mensch aan het peinzen. Zijn de rampen, die ons teisteren onze eigen schuld? Als ik de koude der natuur, die alles doet verstijven rondom my voel, moet ik wel denken van ja. Het menschelijk hart, de rnen- schelijke ziel is misschien steeds meer van den zomer afgegleden naar den winter. Onze harten zijn hard gewor den en koud als het wintersche ijs. Wy hebben den zomer vergeten, den bloei, de schoonheid der bloemen, den blau wen hemel, het verre land, het rim pelende water en de deinende ree. Wy vragen alleen naar warmte rondom ons, terwijl wij ons hart van de warm te afsluiten. Zoo zijn wij weggegleden uit den warmen zomer en terecht ge komen in den kouden winter. Dat voe len wij nu. En nu zouden wij ons hart weer willen warmen aan de vreugden van vrede en vriendschap. Het berouw komt na de zonde. Maar het zou al mooi zijn, als het kwam Berichten van het GriekschItaliaansch front wyzen er op dat de strijd in Albanië verlevendigd is. Op alle fronten gingen de Italianen tot den aanval over en poogden zij de Grieksche stellingen te doorbreken, dit was het geval ten Zuiden van Doektaië waar de Grieken probeerden op te rukken naar Valona Tegenaanvallen werden door de Italianen ondernomen in de zóne van Tepeline en Kelcyra (Klisoera). De Italianen hebben bovendien artillerie-versterkingen ontvangen in het Mal'i-Polisit en Kamia-gebergten, van daar uit nemen zy de hoofdwegen onder vuur, zoodat de Grieken genoodzaakt waren hun front te Lin (wat nu weer in Italiaansch bezit is) in te korten. Op de kaart zijn met zwarte pijltjes de aanvalsinrichtingen (ier Italianen aange geven, alsmede het gedeelte van Albanië, dat thans in Grieksche. handen is. WINTERHULP#NEDERLAND Gironummer van de W. H N. Stort op 5553 of 877. Kasvereeniging N.V., A'dam. Postgiro nummer 877. De Bank van de W. H. N. is 5553 G. C. ENDERT: „Ons volk is altijd, en terecht, ge prezen om zijn spontane bereid vaardigheid om te helpen, waar dit noodig is. De vele nooden van den winter vragen thans meer dan ooit om leniging". ZAL DE VRIJWILLIGE 4 STAATS- LEENING SLAGEN? Inschrijving tot nu toe niet zóó bevredigend Van bevoegde zijde vernemen wij het volgende: Blijkens mededeelingen uit bankierskrin gen verloopt de inschrijving op de 4 pet Staatsleening 1941 tot dusver niet zóó be vredigend, dat op een welslagen van deze leening kan worden gerekend. Blijkbaar denken velen, dat anderen dan zijzelf voor het vereischte bedrag aan inschrijvingen zullen zorgdragen. Er wordt op gewezen, dat deze houding met anders dan nadeelig kan zijn voor de volteeker.ing van deze leening. In dit ver band wordt er nog eens uitdrukelijk aan herinert, dat bij mislukken dezer leening een gedwongen leening zal worden uitge geven, tegen 2 1/2 pet., met 40-jarigen loop tijd. zonder eenige belastingfaciliteit. Uiter aard zijn degenen, die op de vrijwillige lee ning inschrijven, tot het bedrag hunner in schrijving gevrijwaard, voor een aans'ag tot deelneming in die 2 1/2 pet .leening. De genen, die in gebreke blijven, zullen het dus aan zichzelf hebben te wijten, wan neer door hun houding de 4 pet. leening niet wordt volteekend en zij in de 2 1/2 pet. leening gedwongen moeten deelnemen. Teneinde dit laatste te voorkomen, dient een ieder, die daarvoor volgens de richtlijnen en maatstaven ln het prospectus vervat, voor Inschrijving in aanmerking komt, alsnog zijn plicht te doen. De commissaris voor niet-commercieele vereenigingen en stichtingen maakt be kend, naar aanleiding van aanvragen, wel ke hem van verschillende zijden bereikt hebben, dat de besturen van niet-commer- cieele vereenigingen en stichtingen be voegd zijn, maximaal tot het beloop van de liauide middelen hunner organisatie (kas-, giro- en bank-tegoed) in te schrijven op de 4 Staatsleening 1941. Zoodra de be sturen bericht van toewijzing ontvangen hebben, moet de commissaris voornoemd hiervan in kennis worden gesteld.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1