ACa öpxmnende dagen Ut ffiaemenië Rust is weer gekeerd Momentje v OPROEP 1YL DAG 27 JANUARI 1941 0 32ste Jaargang No. 9857 Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11. V Wal ons scbeldt en wal ons vereenigt. Men kan tè veel zien naar wat de men schen onderling scheidt en ook tè veel naar wat hen onderling vereenigt. Wij hebben maar al te vaak ons schuldig gemaakt aan het eerste: tè veel gezien naar wat ons onderling scheidt. In dit verband willen wij hier even de aandacht richten op een rede, dezer dagen gehouden door den Amsterdamschen pas toor W. Nolet (wij citeeren uit een verslag in de „Tijd"). In Amsterdam is een persconferentie ge houden over de beteekenis van de Alle- dag-kerk bij Protestant en Katholiek. Op deze bijeenkomst hebben het woord gevoerd ds. Boeke, ds. Dozy en pastoor Nolet. Wij citeeren nu, wat pastoor Nolet opmerkte: Tenslotte sprak pastoor W. Nolet, leider van het dagelijksch „Kwartier voor God" in „de Papegaai" aan de Kalverstraat. Hij wees er op, hoe de Katholieke Kerk altijd een Alle-Dag- Kerk is geweest; zij is principieel dege lijks geopend. En niet alleen bij de HH. Missen in het ochtenduur of 's avonds bij het Lof, maar geheel den dag door wordt zij hier meer, ginds minder, al naar de omstandigheden, door geloovigen bezocht. De kerk heeft voor de Katholieken dan ook een an dere beteekenis dan voor de Protestan ten en wel door hun geloof in de bij zondere aanwezigheid van Christus in het H. Sacrament. Het dagelijksch „Kwartier voor God", dat van één uur tot kwart over één wordt gehouden, is mede een po ging om Katholieken en andersdenken den in het gemeenschappelijk gebed door Christus tot God te voeren en daarnaast met de illusie elkander na der te komen. Eeuwenlang is ten onzent slechts de nadruk gelegd op hetgeen ons scheidt, thans mogen wij ons meer dan ooit bezinnen op hetgeen ons vereenigt. Het is ook niet ieder gegeven alleen te bid den. Velen hebben een voorganger of gebedsformulier van noode. In Katho lieken zin is dit dagelijksch „Kwartier voor God" geen liturgische oefening, daar het officieele gebed der Kerk achterwege blijft. De gebeden zijn zóó gekozen, dat niemand tegen de formu le bezwaar kan hebben; deze is geheel ingesteld op het door Christus opgaan tot God. De Bijbellezing heeft mede ten doel de kennis der Schrift, in welk opzicht bij de Katholieken wel een te kort bestaat, te bevorderen. In dit ver band wees pastoor Nolet op de uitgif te van den Katholieken Canisius Bij bel, welke ook door de Protestantsche deskundigen uitstekend is bevonden. Hier wordt volstrekt niet wegge doezeld, wat ons scheidt het zeer be langrijke, zeer essentieele, wat Protestant en Katholiek scheidt Maar daarnaast wordt verlangd meer aandacht, meer waardeering voor het waardevol-schoone, wat ons vereenigt, wat Protestant en Katholiek gemeen hebben en wat ook basis kan en moet ^ijn voor een gemeenschappelijken arbeid. Wy moeten ook over de grenzen van Katholiek en Protestant heen meer zoeken naar wat de menschen onderling ven- eenigt. De menschen in een zelfde on derneming, in eenzelfde bedrijf, in een zelfde land, in eenzelfdewereld. Als dat zou gebeuren, inderdaad, dan zou de wereld er anders gaan uitzien! V Centralisatie van werk- geversvereenigingen. Verleden week 'bevatte de courant een mededeeling, waarboven stond: „Eenheid van optreden op sociaal terrein in werk gevers kringen". Wij willen even den in houd van 'deze belangrijke mededee- ling releveeren. Verscheidene centrale werkgeversorganisaties hebben opgericht een centraal orgaan voor de behandeling van sociale aangelegenheden, genaamd „Raad van bestuur voor arbeidszaken". Aan dezen raad van bestuur hebben be doelde centrale werkgeversorganisaties haar werkzaamheden in arbeidszaken ge delegeerd. Deze centrale werkgeversor ganisaties zullen dus in zaken van sociale arbeidswetgeving, van arbeidsvoorwaar den niet meer zelfstandig naar buiten optreden. In de gespatieerde woorden komt ten volle tot uitdrukking de belangrijkheid van deze ingrijpende reorganisatie. De centralisatie is hier heel ver gegaan. Centralisatie op het terrein van de werk zaamheden van sociale organisaties is een eisch van den tijd door velen in onze kringen reeds lang begrepen en bepleit welke uitstekende resultaten kan opleve ren. En, hoewel hier, zooals gezegd, de centralisatie heel ver gaat, de zelfstandig heid van elk der gecentraliseerde organen b 1 ij f t wezenlijk bestaan, al zal zy zich in haar levensuitingen beperkt zien. Het R.K. Verbond van Werkgeversvak- vereenigingen b.v. zal niet meer zelfstan dig naar buiten kunnen optreden in sociale zaken; maar het zal wel zelf standig kunnen voorbereiden en beïnvloe den de behandeling van en de beslissing over concrete sociale onderwerpen, welke in den „Raad van bestuur in arbeidszaken" aan de orde zullen komen. En dit is een uitermate belangrijke taak. Ook zal op ander terrein zelfstandige activiteit van elk der samenwerkende organisaties geen zins verhinderd of belemmerd worden. De vorming van werkgevers, die niet slechts in woorden maar ook in daden, sociale daden, christelijk zijn in de eigen onderneming dat is al een spe ciale taak van elke katholieke werkgevers organisatie, welke aan deze zeker niet zal worden ontnomen. Wij hebben méér aan katholieke werk gevers, dan aan katholieke werkgevers- vereenigingen! Natuurlijk, er is hier geen tegenstelling; alléén minder waardige de magogie zou er een kunnen phantaseeren! Katholieke werkgevers roepen, als vanzelf, een katholieke werkgeversvereeniging in het leven, waarin zij gemeenschappelijke beginselen gezamenlijk kunnen practisee- ren; een katholieke werkgeversvereeniging kan een zeer gunstige invloed uitoefenen op de katholiciteit en dezer concrete beleving in het sociale leven van katho lieke werkgevers. Wij hebben vertrouwen, dat in den nieu wen vorm van organisatie de katholieke werkgevers een daadwerkelijke invloed zullen uitoefenen op de nieuwe toekomst. Wy besluiten met een herinnering aan de peroratie van de toespraak door dr. Cansianus Hentzen O.F.M. gehouden tij dens de kerkelijke herdenkingflvan het zil veren jubileum der A. K. W. V. op 2 Sep tember 1940: „M. Br. Ik bid U, ziet in de volle me dewerking aan het program uwer ju- bileerende Vereeniging, bij uw dage- lijkschen arbeid en uw mede werking voor een nieuwe Maatschappij, vóór alles een apostolaat, waarin Gy Chris tus' leiding, Zijn Waarheid, nemend tot norm en richtsnoer uwer daden, in Zijn liefde uw bezieling uw geestdrift vindt. Omnia et omnibus Christus: al les en in alls Christus! Dif jubileum uwer Vereeniging valt in de moeilijkste en zorgvolste periode van haar bestaan. God alleen weet wat de toekomst, ook de nabije toekomst, brengen zal. Zijn Voorzienigheid re geert. Maar op dezen herdenkingsmorgen en bij dit altaar van Jezus Crhistus, bid ik U: houdt U aan Hem, aan Zijn Evangelie en aan Zijn liefde! Onze katholieke werkgeversvereeniging ga de nieuwe toekomst in, de oogen ge heven naar de wereld-en-eeuw en- overstralende figuur van Christus, het hart ontgloeid in de bezieling Zijner liefde. En boven al het geweld en het rumoer van dezen tyd uit, schalie het steeds in uwe ooren en trille het im mer door diep in uwe zielen, dat koninklijk woord van den Apostel Paulus, het woord, dat het verleden getuigt, het heden bevesigt en de toe komst ons zal openbaren: Jezus Christus heri et hodie, Ipse et in saecula! Jezus Christus gisteren! Jezus Christust heden! Jezus Christus' morgen! altijd! eeuwig!" GEEN ENGELSCHE BOMMEN. Zaterdagnacht zijn geen Engelsche lucht aanvallen in Nederland gemeld. BENOEMING IN HET BISDOM HAARLEM Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft den weleerw. heer J. Duyves, thans kape laan te 's Gravenhage (H. Willibrordus) be noemd tot Pastoor te Rinnegom (St. Adel- bertus). HET LEGER BEHIELD DE OVERHAND. fn heel Roemenië is na de spannende da gen van de vorige week weer rust en orde teruggekeerd. De «overheid is den toestand meester. De opstandige beweging is ver slagen en de tegenstanders van het bewind (.ebben het verzet, dat zij aan het einde van de week nog poogden te handhaven, opgegeven en zich overgegeven. Er is een gelieele reeks arrestaties verricht. Roe- meensche militairen bewaren de orde. Af- deelingen van het Roemeensche leger ry- den op vrachtauto's en pantserwagens door Boekarest. De openbare gebouwen zijn door soldaten bezet. Ook het plein rondom het gebouw van den ministerpresident wordt nog bewaakt. Het burgerlijke leven keert weer tot zijn normalen gang terug. De toevoer van levensmiddelen heeft in het geheel niet ge leden en ook de aanvoer van brandstoffen wordt weer hervat. Het telefoonverkeer werkt in de geheele stad, uitgezonderd in ue wijken waar de leidingen beschadigd zijn. Trams en autobussen rijden weer. Ook de post bestelt weer normaal. In de be drijven bij de openbare diensten wordt v/eer gewerkt en het zakenleven onder scheidt zich in niets van dat der vorige week. Alleen in dc Jodenwijken zijn de meeste zaken gesleten. Daar is ook de grootste schade aangericht. Ook in de pro vincie is de rust en orde hersteld. Overal zyn de wapens zonder verder bloedvergie ten neergelegd. Naar vernemen wordt, zou het in de bedoeling van generaal An- tonescoe liggen, de regeering te reorgani- seeren. Generaal Antenescoe heeft een wetsont werp geteekend, waarbij alle politieposten aan de grens in havens en stations en op vliegvelden gemilitariseerd worden. Deze pusten komen onder. Gezicht van den ge- neralen staf te staan. Op bevel van den minister-president is gisteravond het personenvervoer per spoor in beperkte mate hervat. OPROEP VAN ANTONESCOE. Generaal Antonescoe heeft in een oproep aan het land een overzicht gege ven van den opstand der laatste da gen. Deze opstand, zoo zeide hij, is door den vroegeren minister van Binnen- landsche Zaken en den directeur der Algemeene Veiligheid georganiseerd. Daar alle oproepen om de orde te be waren vergeefsch bleven, was hij Antonescoe genoodzaakt geweest het leger te hulp te roepen. Het leger heeft echter nergens het eerst gescho ten. De leiders van de opstandelingen verdienen de zwaarste straf. Vervolgens prijs generaal Antonescoe na drukkelijk het leger, dat de orde in het land hersteld heeft. Roemenië zal zijn toe komst zoo vormen, als het voorbeeld van de as zulks leert. Vervolgens deelt de op roep mede, dat de scherpste maatregelen genomen zijn om de orde te handhaven Ten slotte doet Antonescoe een beroep op de jeugd, de wapens neer te leggen en diegenen te vervolgen, die den opstand georganiseerd hebben, ten einde daarna aan het opbouwende werk te beginnen. Hij eindigt met een oproep tot samenwerking van alle leeftijden en standen. DE TOESTAND VOLMAAKT RUSTIG. Volgens een bericht van Stefan! is in de Roemeensche hoofdstad en in het ge heele land de toestand volmaakt rustig. Buitengewone openbare maatregelen zijn genomen. Op bevel van generaal Antones coe zullen plechtige eerbewijzen gebracht worden by de begrafenis van de officieren en soldaten, die bij de conflicten van de afgeloopen dagen gesneuveld zijn en aan hun gezinnen wordt pensioen toegekend. I)e rebellen kunnen slechts begraven wor den ter plaatse, waar zij gevallen zijn. LEGIONNATRE PERS NIET MEER VERSCHENEN. De pers van de leigionnaire beweging heeft, naar het D. N. B. meldt, haar publi catie stopgezet. Het ochtendblad Cuventul is reeds Zaterdagmorgen niet meer ver schenen. Ook het avondblad Buna Vestire, het avondblad Axa en het boulevardblad Eiruintza zullen niet meer uitkomen. Een nadrukkelijk verbod is tot dusver even wel niet uitgevaardigd. Naar het Joego-Slavicche blad „Vreme" uit Roemenië meldt, kan het thans als vaststaand beschouwd worden, dat generaal Antonescoe de situatie meester is en orde en veiligheid hersteld zijn. De Joodsche wijk in Boekarest heeft onder de gebeur tenissen van de laatste dagen geleden. Tal rijke synagogen zijn verwoest. Ook in de provincie is de rust door de militairen hersteld. DE MEENING VAN BERLIJN Het A. N. P. meldt: In politieke krin gen te Berlijn qualificeert men de ge beurtenissen in Roemenië als een zui ver intern-Roemeensche aangelegenheid en rrïfen wijst in dit verband ook op het feit, dat bij de gebeurtenissen al daar de in het land aanwezige Duit- sche instructietroepen volstrekt op den achtergrond gebleven zyn. Men uit te Berlijn voorts het vermoeden, dat generaal Antonescoe thans een bewe ging zal stichten, waarop hij zich kan ver laten en acht het waarschijnlijk, dat hij zich tevens zal distancieeren van de krin- gén, die hem hebben teleurgesteld en hem de gehoorzaamheid hebben opgezegd bij zijn streven naar opbouw van het land. Men acht het in politieke kringen te Ber lijn prematuur thans reeds aan te geven met welke krachten uit de legionnairsbe- weging generaal Antonescoe thans van zins is voort te arbeiden en hoe de ont wikkeling in Roemenië zal loopen. Men verheelt evenwel niet, dat de vestiging van geordende toestanden in Roemenië en be vordering van den opbouw aldaar tevens ook het streven van Duitschland zyn. MAJOOR DöRING BEGRAVEN. Uit Weenen meldt D. N. B.: Met alle mi litaire eerbewijzen is Zaterdagmiddag op het centrale kerkhof van Weenen de in Boekarest vermoorde majoor van den ge- neralen staf, Helmuth Döring, ter aarde be steld. De rouwstoet werd geopend door een muziekkorps en eere-afvaardiging van het leger. Officieren met getrokken sabel ver geelden de lyklcist. Daarop volgden de familieleden van den doode, talrijke generaals, gouwleider Von Sriiiraoh «n een _Roemeenr,che militaire delegatie. De plaatsvervangende bevelvoe rende generaal van bevelhebber in het mi litaire district 17 legde aan het graf den krans neer van den Führer en oppersten bevelhebber. Een vertegenwoordiger van de Roemeensche weermacht legde een krans neer namens Koning Michaël en ge neraal Antonescoe. VERKLARING VAN TWEE AMERIKAANSCHE SENATOREN. De Amerikaansche senatoren Wheeler en Nye hebben Zondag in een gemeenschap pelijke verklaring hun voornemen te ken nen gegeven om Maandag in het Congres een resolutie in te dienen, waarin de En- gelschen zouden worden uitgenoodigd of ficieel hun oorlogsdoelstellingen en vredes voorwaarden bekend te maken, evenals al le eventueele bestaande geheime verdra gen betreffende gebiedsverdeeling na het einde van den oorlog. De beide senatoren motiveerden hun voornemen er mede, dat de oor'.ogsdoelstellingen duidelijk moesten worden gemaakt vóór de Vereenigde Sta ten zich in den oorlogsbrand stortten. De meeste historici zijn het er over eens, zoo wordt in de gemeenschappelijke verklaring van Wheeler en Nye gezegd, dat het Ver drag van Versailles verantwoordelijk is voor den tegenwoordigen oorlog. Voordat de Vereenigde Staten verder gaan op den weg naar den oorlog, behoorden wij een toezegging te hebben van hen, die waar schijnlijk onze bondgenooten zullen wor den, dat de Amerikaansche jeugd niet iedere 25 jaar onder den Europeesche grond zal worden geploegd. De Vereenig de Staten hebben tot hun ontzaglijk na deel ervaren, hoe buitengewoon nutteloos de laatste wereldoorlog is geweest. Wij heb ben offers gebracht aan bloed, tranen en dollars om de democratie te redden en toe komstige oorlogen onmogelijk te maken. Na het einde van den oorlog hoorde het volk der Vereenigde Staten echter van ge heime verdragen tusschen Engeland en Frankrijk, die duidelijk toonden, dat hun strijddoel de veroverde landen en volken en niet het behoud van de democratie was geweest. PAST OP UW DISTRIBUTIEBESCHEIDEN Bij verlies worden geen nieuwe verstrekt. Zooals reeds eerder werd bekend ge maakt, zullen in het algemeen verloren geraakte distributiebescheiden niet meer vervangen kunnen worden door nieuwe exemplaren. Het publiek zal dus in verband hiermede de grootst mogelijke zorgvuldig heid met de verschillende distributiekaar ten en bonnen dienen te betrachten. Aangezien van slle distributiekaarten, met uitzondering van de textielkaarten, losse bonnen gebruikt mogen worden, wordt in het belang van het publiek aan bevolen bij het doen van inkoopen slechts .je losse bonnen mede te nemen, welke I daarbij benoodigd zyn. De mogelijkheid van verliezen van geheele kaarten zal daar mee uitgesloten zijn. POSTBODE. Ik heb medelijden met den post bode. Ik heb altijd een zwak voor den postbode gehad, omdat hij zoo'n pret tige, vriendelijke man is, die ongezien veel goed doet, die je gezellige brieven brengt soms bar ongezellige, bij voorbeeld van de belasting, maar daar kan hij niets aan doen. Maar hij brengt ook gezellige giro's, een geurig lila envelopje en een lieven brief van oma. Ik lees nu hier en daar, dat wij dikke, witte strepen moeten trekken om de brievenbus, om de bel en om het huis nummer en dat doet my opeens besef fen, dat deze man recht heeft op onzen grootsten eerbied. Ik heb hier al eens mijn medeleven betuigd met den tram conducteur, wiens oogen even hard knippen als de tang in het schrale duis ter van zijn compartiment. Maar wat doet die man, vergeleken bij den post bode? Die scharrelt maar zoo'n beetje rond in z'n wagen. Wat doet zelfs een verkeersagent? Staan! Anders niets. En argelooze verkeersanarchisten uit blaffen en verbaaltjes geven. De postbode daarentegen doet goed in het verborgene. Hij speurt in het duister naar onze bussen en onze huisnummers en gaat ongezien verder. Hij houdt de verbinding in stand met de wereld rondom ons. Daarom besef ik eerst nu pas goed, dat wij den postbode teveel hebben achtergesteld bij den verkeersagent. Die werd bij tijd en wijle gehuldigd voor vijf en twintig jaar staan. En de postbode loopt. Jaar in, jaar uit. En nu in het duister. En hy wordt niet gehuldigd. Maar wat dan te zeggen van hen, die zitten V Weer boonen en capucijners verkrijgbaar PEULVRUCHTEN OP BON 102. GELDIG VAN 27 JANUARI TOT EN MET 16 FEBRUARI. De secretaris-generaal van 'het de partement van Landbouw en Visschery maakt bekend: Gedurende het tijdvak van Maan dag 27 Januari tot en met Zondag 16 Februari geeft de met „102" genum merde bon van het algemeen distrlbu- tiebonboekje recht op het koopen van H k.g. peulvruchten. In verband hiermede wordt er de aan dacht op gevestigd, dat de Nederlandse he Inkoopcentrale voor Akkerbouwproducten behalve erwten, ditmaal ook bruine boo nen, witte boonen en capucijners ter be schikking van den handel heeft kunnen stellen. De detaillisten hebben derhalve met de reeds aan hen uitgereikte toewijzin gen behalve erwten, ook boonen en capu cijners van de grossiers kunnen betrekken, of zullen dit, voor zoover zij de toewijzin gen nog in hun bezit hebben, alsnog kun nen doen. Het publiek zal dus met den thans aangewezen bon 102 behalve erw ten, ook boonen en capucijners, voor zoo ver voorradig, kunnen koopen. WINTERHULPS#NEDERLAND Gironummer van de W. H N. Stort op 5553 of 877. Kasvereeniging N.V., A'dam. Postgironummer 877. De Bank van de W. H. N. is 5553 De Winterhulp Nederland heeft een groot corps van vrijwillige medewer kers noodig. Er moeten steeds menschen gereed staan als collectanten, als huisbezoe kers, om de nc.oden te kunnen vast stellen en om voor een doelmatige ver deeling van de bijeengebrachte goede ren t* kunnen zorg dragen. Stelt een gedeelte van uw vrijen tyd ter beschikking van dit mooie werk. Meldt u zoo spoedig mogelyk aan by het gemeentehuis of het stedelijk bureau der W. H. N. in uw woonplaats. Helpt mede, de nooden van den winter»yd te verzachten. Bouwt mede aan een krachtig Nederlandsch volk.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1