Grondslagen van het nieuwe Europa 5)e aax£aty aan (teide pcanten Uiteenzetting van perschef Dietrich Om de Middelland- sche Zee Beëediging van Roosevelt Pétain en Laval DINSDAG 21 JANUARI 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 GELIJKE KANSEN VOOR ALLEN. In het bestek van de plechtige bij eenkomst, die de Duitsche Academie gisteren te Praag heeft gehouden, heeft de Duitsche perschef, dr. Dietrich, een principieele rede gehouden over het onderwerp: „Geestelijke grondslagen van het nieuwe Europa". De strijd, die thans op de slagvelden en zeeën met de „ultima ratio" der volken, met wapengeweld, gestreden wordt, zoo zei dr. Dietrich ter inleiding, is in den diepsten grond een strijd van twee wereld beschouwingen, waarin een nieuwe opvat- tipg van de menschelijke samenleying, ge- sproten uit de tweegrootste cultuurvolken van het vasteland van Europa, met de geestelijke machten van het verleden wor stelt om haar vrijheid en toekomst. Met de Duitsche legers zegeviert thans niet alleen het wapengeweld, maar ook de geest, waardoor zij worden bezield. Met deze soldaten, voor wie geen hindernis sen bestaan, rukt een nieuwe tijd op, een groote idee, die uit den schoot van het volk geboren is en in den Fuehrer is be lichaamd. Daarin ligt het laatste geheim van haar onweerstaanbare kracht. Van de problemen, die deze oorlog nog ter oplossing overgelaten heeft, schijnt bet geestelijk-psychologische een der be langrijkste te zijn, te weten de bevrijding van de geesten. De Duitsche weermacht moest eerst door een Maginot-linie breken, om het Fransche volk de waarheid te doen inzien. Wanneer zal, zoo ging dr. Dietrich voort, de geestelijke wereld van dit ddor- ploegde vasteland van Europa zich einde lijk aaneensluiten, om met geheel haar ze delijk gezag een bres te schieten in den muur van phrases en onwaarachtigheid, die thans de volkeren omringt? De rijksperschef betoogde vervolgens: Er bestaat geen twijfel aan, dat wij thans op den drempel van een keerpunt in den strijd staan. Niet slechts in het politieke en sociale leven, doch ook in het denken heeft zich een revolutie voltrokken. Deze gaat uit van de beide groote cultuurvolken van het vasteland, Duitschland en Italië, en zal voor andere volken vruchtbaar worden naarmate deze zich daarvan willen bedie nen. De daad op het terrein van de evolutie des geestes, die thans volbracht wordt, be staat daarin, dat zij het individualistische denken, dat eeuwen van onze ontwikkeling beheerscht heeft, onttroond en vervangen heeft door het denken in gemeenschaps- bewustzijn, dat geheel nieuwe grondslagen voor ons leven en ontzaglijke mogelijkhe den tot ontplooiing ontsluit. De huidige revolutie heeft niet de vrij heid vernietigd, maar de vrijheid van 't li beralisme van de phrase ontdaan en eerst den waren inhoud van de vrijheid tot uiting gebracht. Ware vrijheid bestaat slechts in hoogere gebondenheid. 'Dat geldt niet al leen voor het leven van den enkeling, maar ook voor het leven van de volken onder elkaar. Ook aan de vrijheid en de souve- reiniteit der volken naar buiten zijn gren zen gesteld, die bepaald worden door fac toren van ruimte en gezonde organische ordeningsbeginselen. Dr. Dietrich ging hier inzonderheid in op de veronderstelling van de tegenstanders van Duitschland, dat Duitschland de we reld wil veroveren. Tien jaar lang, zoo zei- de hij, werk ik aan de zijde van den Fuehrer; mij dunkt, als hij voornemens was de wereld te veroveren, dan moest ik daar van toch wel eens iets gehoord hebben. Dergelijke doorzichtige, belachelijke bewe ringen zijn niet alleen onvereenigbaar met de idee en het fundamenteele standpunt van het nationaal socialisme, doch zelfs daarmede in lijnrechte tegenspraak. Het politieke grondelement van het na- tionaal-sbcialisme is de volkspolitieke staatsgedachte. Het streeft niet naar impe rialistische verovering, doch naar inner lijke aaneensluiting en concentratie van het volk. Daarvoor is de door het nationaal-socia- lisme op zulk een unieke wijze georgani seerde geweldige repatrieeringsbeweging van menschen van Duitsch ras, de terug keer van het Duitsche bloed naar het moe derland, het ondubbelzinnige bewijs. Wie, zoo betoogde dr. Dietrich, de natio- naal-socialistische staatsgedachte in haar inwendige structuur en haar practische functie beschouwt, moet hierin de modern ste volksheerschappij der geschiedenis zien. Zij st^lt tegenover het anonieme beginsel van een ontaarde democratie het verant woordelijkheids- en leidersbeginsel van den echten volksstaat. De rijksperschef keerde zich vervolgens tegen het woord van de „gelijkheid van alles wat een menschelijk aangezicht" heeft en betoogde: Van nature zijn de menschen niet gelijk, doch ongelijk. Het probleem, dat het socialisme op te lossen heeft, is niet, de harmonie der belangen onder ge lijken, doch de harmonie der belangen on der ongelijken tot stand te brengen. Het nationaal-socialisme gaat van de na tuurlijke ongelijkheid der afzonderlijke menschen uit, doch het eischt voor allen gelijke mogelijkheden, zich op te werken. De prestatie-gedachte is ook in de sa menleving der Europeesch volken het rich ting gevende orde-beginsel van vérstrek kende beteekenis. Ook de volken zijn van nature niet gelijk. Ook in het leven der volken onderling is het slechts dan moge lijk hun belangen langs vreedzamen weg met elkaar in overeenstemming te bren gen, wanneer men de gelijkheid der voor waarden in het leven roept, waaronder zij met elkaar concurreeren. Ook de volken kunnen in deze wereld alleen naar gelang van hun bekwaamheden en prestaties hun plaats innemen. Wanneer het al mogelijk mocht zijn, in het leven der volken de vreedzame regeling in de plaats van het geweld te stellen, dan zou, naar Dietrich meende, deze gedachte der gelijkheid van voojwaarden voor allen het eenig mogelijke constructieve begin sel van den vrede in zich bergen. Het ant woord op de vraag: „hoe is een gemeen schappelijke ordening der naties met als voorwaarde haar vrijheid naar buiten mo gelijk?" kan slechts luiden: Niet door het principe der bevoorrechting van enkele volken, doch slechts door het principe van gelijke kansen voor allen. De gelijke grootheid van geest, die de cultuurvolken van het continent zoo vaak in de geschiedenis van het Avondlsnd ge toond hebben, aldus besloot dr. Dietrich, /openbaart zich ook thans weer, om beslis- sihgen te voltrekken, die den gang van eenwen bepalen. De volken bespeuren* den ademtocht van deze grootheid, doch de her sens der staatslieden van bepaalde demo cratieën zijn niet groot genoeg, om hem te bemerken. Overal onder de volken van dit continent is er thans een ontwaken. Uit voorvechters en meeloopers van een uitge leefd verleden worden bondgenooten eener opkomende toekomst. Nog gaat om deze toekomst de strijd, doch het oordeel der geschiedenis is reeds geveld. Zij heeft de "denkbeelden van een nieuwen tijd, die de volken tot een nieuwe ontwikkeling en bloei moeten leiden, reeds op gang ge bracht. Haar rhythme in synchroon met den marschpas der armeeën en legercolon- nes, die als strijders voor de levensrechten hunner naties en voor de eeuw van het volk zijn aangetreden. KORTE TOESPRAAK In tegenwoordigheid van het diplomatie ke corps, de leden van het. Hoog Gerechts hof, de ministers en alle leden van het Con gres, alsmede van de gouverneurs van alle staten, heeft president Roosevelt gistermid dag in het Kapitool den eed afgelegd voor zijn derde ambtsperiode als president der Vereenigde Staten. Vervolgens kwam hij voor de microfoon en hield een korte toespraak, waarin hij zich opnieuw uitsprak voor de democrati sche idee. Roosevelt betwijfelde, of de de mocratische gedachte in verval is geraakt en bepleitte de wenschelijkheid van een vooruitstrevende ontwikkeling van een de mocratisch Amerika, in het geloof aan deze idee. Thans is het de taak van het volk der Vereenigde Staten, aldus Roosevelt, de natie en haar instellingen te redden van vernietiging van. buitenaf. DE WEDEROPBOUW IN BELGIë De Belgische secretaris-generaal voor werkverschaffing en sociale voorzieningen heeft in een uiteenzetting over den tegen- woordigen stand en de vooruitzichten van de wederopbouwwerkzaamheden medege deeld, dat in totaal voor den wederopbouw ruim honderd millioen francs per maand zullen worden uitgegeven. De allergrootste aandacht zal gewijd worden aan vruchtbaar maken van braakliggend land. Men is voor nemens 50.000 H.A. land vruchtbaar te maken en aan den landbouw ter beschik king te stellen. De vestinggordel van Ant werpen zal nu eigenlijk gesloopt worden en vervangen worden door een net van auto wegen, waardig een groote stad al1. Antwer pen. De Duitsche bezettende overheid heeft de commissariaat-generaal voor den weder opbouw in elk opzicht gesteund. DE ONTBINDING VAN HET 4e CHINEESCHE LEGER Naar de Corriere della Sera uit Peking meldt, heeft de militaire raad van Tsjang Kai Sjek medegedeeld, dat tot ontbinding van het vierde leger is overgegaan, nadat de commandant van dit leger, generaal Yen Ting gearresteerd en voor een krijgsraad is gedaagd. De raad deelt voorts mede, dat generaal Yen Ting indertijd de ontvangst bevestigd heeft van het bevel, naar het Noorden op te rukken om de Japanners aan de Jangtse aan te vallen. De generaal heeft daarop echter niet'slechts zes maan den werkeloos voorbij laten gaan, doch ten slotte ook het centrale Chineesche leger aangevallen met het eerzuchtige plan, de geheele kust van Zuid-China onder zijn controle te brengen. DEFINITIEVE OULOSSING VERWACHT. Het civiele kabinet van maarschalk Pé tain heeft heden een aanvullende mede- deeling verstrekt over het onderhoud tus- schen het hoofd van den staat Pétain en Pierre Laval. Hierin wordt o.a. gezegd: Om binnen- landsche politieke redenen heeft het hoofd van den staat, maarschalk Pétain, zooals hij zelf in een radiotyodschap heeft uit eengezet, op 13 December besloten van de medewerking van Pierre Laval af te zien. Als gevolg van de omstandigheden, waarin het Fransche openbare leven zich op het oogenblik bevindt, heeft men deze redenen tot dusver niet kunnen ophelderen. In vele gemoederen is daardoor een zekere ver warring ontstaan. Het hoofd van den staat wenscht echter, dat zich meer dan ooit de eenwording van alle Franschen rondom hem voltrekt. Meer dan ooit wenscht hij de gevaren eener splitsing der gemoederen weg te ne men, en meer dan ooit acht hij het van belang, de misverstanden uit den weg te ruimen, die de goede betrekkingen tot de bezettende overheid en de Fransche regee ring kunnen schaden. Om deze redenen heeft maarschalk Pétain er belang aan ge hecht. een onderhoud te hebben met Pierre Laval. COMMENTAAR VAN DE PARIJSCHE PERS. Het onderhoud tusschen het Fransche staatshoofd, maarschalk Pétain, en Pierre Laval wordt door de Parijsche pers als de belangrijkste gebeurtenis van de laatste wegen gequalificeerd en uitvoerig gecom- mentariseerd. Men is algemeen van opvat ting, dat de politieke crisis, waarin Frank rijk zich sedert 13 Dec. bevindt, thans een definitieve oplossing zal vinden en dat de Fransche regeering den weg inslaat, die naar de Parijsche pers betoogt de eenige kans op wederoprichting en sanee ring biedt, n.l. samenwerking met Duitsch land. Een gevolg van deze samenkomst, zoo schrijft de „Petit Parisien", zal zijn, dat de mannen, die na de smartelijke gebeur tenissen van Juni 1940 zich openlijk voor een politiek van Duitsch-Fransche samen werking uitgesproken hebben, zich thans vereenigd moeten zien met het doel Frankrijk van een rol, die het waard is, te verzekeren. Achter het staatshoofd moeten Pierre Laval, Marquet en Flandin samen werken aan de leiding van de staatsza ken. Frankrijk heeft een sterke, eensge zinde regeering noodig. Een laatste kans is aan het land geboden, die het niet voor bij mag laten gaan. „La France au Travail" verklaart, dat maarschalk Pétain weer eens bwezen heeft, dat hij het belang van het land bo ven alles stelt. Het Fransche nieuwsbureau O.F.J. be toogt, dat de gebeurtenis van Zaterdag binnen enkele dagen belangrijke gevolgen zal hebben. FRANKRIJK HEEFT ZICHZELF VERWAARLOOSD. De regeering van Vichy heeft zooeven een statistiek in het licht gegeven over de levensmiddelen en grondstoffen, die Fran krijk in vredestijd invoerde, ten einde te doen uitkomen, dat de Engelsche blokka de er schuld aan is, dat Frankrijk zioh op het oogenblik zoo moet bekrimpen. Uit de ze statistiek blijkt o.a., dat Frankrijk in 1938 invoerde: aan levensmiddelen 5,85, aan grondstoffen 39,5 en aan goederen in afgewerkten toestand, 1,7 millioen ton. Dit alles berust natuurlijk ongetwijfeld op waarheid; doch men moet erkennen, dat Frankrijk lang niet alles uit zijn bo dem heeft wetën te halen, wat er in zit. Afgezien van de beruchte verlaten dorpen brengt de grond aan tarwe, gerst, aardap pelen en suikerriet ongeveer 30 40 pet. minder op dan in Duitschland, dat toch een sleohteren grond en een slechter klimaat 'heeft. Wie in de laatste maanden in Frankrijk is geweest, zal moeten toegeven dat het heel wat voeten in de aarde had, voordat de Fransohen aan de bewerking van bun eigen bodem gingen; daartoe moest eerst van Duitsche zijde een krachtige stoot wor den gegeven. De tegenwoordige voedinigstoestand in Frankrijk kan men omschrijven als volgt: Per week 2500 gram brood, wat zeer goed genoemd mag worden. Aan vleesch: 360 gram; dank zij den langen kusten kan er ook veel visch worden gegeten. Dan komt er nog de rijkdom aan gevogeltje bij. Het is van algemeene bekendheid, dat de betere standen in Frankrijk zeer weinig te lijden hebben van distributiemaatregelen. Vergelijkenderwijs kan men zeggen, dat in Duitschland voldoende levensmiddelen worden verstrekt, om er het leven bij te houden, terwijl de rantsoeneerimg in Fran krijk meer een soort „behulp" is. Er ligt een zekere onrechtvaardigheid in, dat de prijzen voor de gedistribueerde levensmiddelen zijn vastgesteld naar den stand op 1 September 1940, hoewel de ver minderde koopkracht van het geld eerst in den herfst goed merkbaar is geworden. COMPLOT TEGEN IBN SAOED ONTDEKT Naar uit Djidda gemeld wordt, heeft ko ning Ibn Saoed een oproep tot zijn volk ge richt, waaruit blijkt, dat Britsche agenten een complot tegen de persoon des konings hebben gesmeed. In den oproep dankt de koning zijn volk voor de loyale houding, die het tijdens de ontdekking van het complot aan den dag heeft gelegd. OMMEKEER IN HET DENKEN DUITSCH WEERMACHTERÏCHT Het Duitsche weermachtsbericht van gistermiddag luidt als volgt: Sterke foromaties Duitsche gevechts vliegtuigen en duikbommenwerpers heb ben gisteern opnieuw de haven van La Va- letta op Malta aangevallen. Verscheidene bommen van zwaar kaliber troffen weder om het aan de kade liggende vliegtuigmoe derschip. voorts een torpedojager in het dok en twee in de haven liggende koop vaardijschepen. Andere bominslagen en branden vielen in werven, haven- en fa- breiksinstallaties alsmede in het kruithuis van La Valetta waar te nemen. De Duitsche en Italiaansche jagers, die de gevechtsvliegtuigen en duikbommen werpers' vergezelden, hebben in totaal vijf Britsche jachtvliegtuigen neergeschoten. Ter voortzetting van de gewapende ver kenning tegen Groot-Brittannië werd op 25, kilometer ten Zuid-Oosten van Harwich een voltreffer geplaatst op een in konvooi varend schip van 8.000 br. r. t. Het schip stond onmiddellijk na den inslag in brand en maakte slagzij. Ondanks de ongunstige weersgesteldheid hebben formaties Duitsche gevechtsvliegtui gen in den afgeloopen nacht aanvallen ge daan op voor de oorlogvoering belangrijke doelen in Londen en Southampton. De aan vallen werden met succes bekroond. Bo vendien werden andere havens aan de Zuid-Oostkust van Engeland met bommen bestookt. Vijf eigen vliegtuigen keerden van de vlucht naar den vijand niet terug. DE AANVALLEN OP MALTA Het communiqué van de Duitsche weer macht, die sedert het optreden der Duitsche weermacht, die sedert het optreden .der Duitsche luchtmacht op twee fronten voor de Engelschen aanleiding tot dubbele be zorgdheid is, meldde gisteren groote suc cessen zoowel oven Engeland Is in de Middellandsche Zee. Voor de tweede maal binnen 24 uur is La Valetta, de belangrijkste haven van Malta, aangevallen door sterke afdeelingen Duitsche gevechtstoestellen en Stuka's, die werden begeleid door Duitsche en Italiaan sche jagers. De buitengewoon groote mili taire beteekenis dezer hevige aanvallen op Malta wordt door de Engelsche pers open lijk toegegeven. Zij noemt Malta een „le vensader van het Britsche Imperium", want van hieruit moet men de Straat van Sici lië open houden en verhinderen, dat de Middellandsche Zee in tweeën gedeeld wordt. Overigens is d^ze vlootbasis uiterst gewichtig voor de ravitailleering der vloot, voor de reparatie der beschadigde schepen en voor de bescherming var. convooien. Naar mate de Stuka's, zooals in de laatste dagen, successen behalen bij het bombar deeren van Britsche oorlogsschepen in de Middellandsche Zee, groeit de behoefte aan dokken voor het herstel der schepen. Uit -het weermachtsbericht van gisteren blijkt, dat de uitwerking der aanvallen, die eergisteren op Malta zijn ondernomen, nog INRICHTING VAN GRAFKELDER VOOR PAUS PIUS XI De inrichting van een grafkelder voor wijlen Paus Pius XI in de Vaticaansche crypte zal op 10 Februari a.s., den sterfdag van den Paus, definitief voltooid zijn. Van daag komt uit Milaan een marmeren graf tombe aan, welke het stoffelijk overschot zal gaan bevatten van den „Paus der ver zoening". In de crypte is men thans bezig een mozaiek op de wand aan te brengen, uitbeeldende de symbolen van de H. Drie vuldigheid alsmede de figuren van den H. Ambrosius en van de H. Theresia van Lisieux. FRANSCH KARDINAAL BIJ DEN PAUS Z.H. de Paus heeft gisterochtend kardi naal Gerlier, aartsbisschop van Lyon, ont vangen, met wien hij een langdurig onder houd had. Buitenlandsctie Berichten SCHIP IN NOOD TIJDENS STORM Het Globe-radiostation te San Francisco, heeft een S.O.S. sein opgevangen van het Grieksche vrachtschip „Aghia Thalassini". Het vrachtschip deelde mele, dat het bij een zwaren storm op het midden van den Stillen Oceaan in nood geraakt is en drin gend hulp noodig heeft. Het Amerikaan- sche passagierschip „President Cleveland", dat op een afstand van 800 mijl ligt,, snelt het gehavende schip te hulp. GRIEPEPIDEMIE TE BOEKAREST De griepepidemie, die sedert een week te Boekarest heerscht, heeft de laatste dagen in het bijzonder onder de kinderen grooten omvang aangenomen. In een meisjes-in ternaat zijn 72 gevallen van griep geconsta teerd, zoodat het gesloten moest worden. grooter was dan die van vroegere aanval len. In twee golven verschenen de Duitsche formaties boven het havengebied. Weder om troffen verscheidene bommen van zwaar kaliber het aan de kade liggende vliegtuig moederschip „Illustrious", dat thans zoo ernstig is beschadigd, dat het volkomen twijfelachtig is, of het gedurende den oorlog nog gebruikt kan worden. Een in het dok liggende torpedoboot jager en twee vracht schepen zijn eveneens herhaaldelijk ge troffen. Op de werven, de fabrieken in de havenwijk en het tuighuis van La Valetta viel een ware regen van bommen. Er ont stonden verscheidene branden, die de door de ontploffingen aangerichte verwoestingen voltooiden. De ravitailleering der Middel landsche Zee-vloot is hierdoor zonder twij fel aanzienlijk moeilijker geworden. DE OORLOG OP DE MIDDELLANDSCHE ZEE Uit Londen ontvangen berichten melden volgens neutrale bronnen, dat de strategi sche toestand, die zich in de Middelland sche Zee afteekent, zooals die wordt be vestigd door de successen der Italiaansche vloot en der Italiaansche en Duitsche lucht strijdkrachten in de Straat van Sicilië, de Engelschen er toe zou hebben gebracht een ernstig besluit te nemen, n.l. af te zien van den weg door de Middellandsche Zee voor het zenden van hulp aan Griekenland. Zij zouden hun convooien om den Kaap gaan sturen. De „Popoio di Roma" wijst er in dit ver band op, dat zelfs wanneer een dergelijk besluit niet volledig zal worden toegepast en pogingen als die der laatste dagen op nieuw in het werk zouden worden gesteld, er ongetwijfeld geen feit is, dat meer be teekenis vol is ten aanzien van de doeltref fendheid der slagen, die door de spilmo- gendheden zijn toegebracht aan de vijande lijke strijdkrachten. Engeland heeft moeten constateeren, dat het geenerlei controle op deze zee uitoefent, welke het meende vol ledig te kunnen beheerschen. Het gedwon gen besluit, waaraan het zich onderwerpt, is reeds een halve explosie, die het voor spel vormt van de algeheele en definitieve ontploffing. GRIEKSCH SCHIP GEBOMBARDEERD Het Grieksche vrachtschip „Ethnos" is twee weken over tijd en moet als verloren, worden beschouwd. Het zes duizend ton groote schip maakte deel uit van een con- vooi, dat van Lissabon naar Cairo voer. In de Straat van Sicilië hebben Italiaansche gevechtsvliegtuigen dit convooi aangevallen en uit elkaar geslagen. De „Ethnos" kon toen met zware slagzij ontkomen, doch de reddende kust heeft het blijkbaar niet meer kunnen bereiken. WAARHEEN IS DE „MENDOZA" GEBRACHT? Te Vichy zijn nog geen nadere bijzon derheden verkrijgbaar over de gevolgen der opbrenging van hét Fransche s.s „Men- doza" door de Engelschen. Men weet in Vichy nog niet, naar welke haven de En gelschen het Fransche vaartuig willen brengen. AARDSCHOK GEREGISTREERD Gisteren tegen half zes in den middag heeft, naar de Lavoro Fascista uit Fayence meldt, het observatorium Bendandi een hevigen aardschok opgeteekend. Het schijnt dat het hier een instortingsbeving betreft, waarvan het epicentrum op ongeveer 1.200 km. afstand, op het Balkanschiereiland ge zocht moet worden. De instrumenten van het observatorium bleven langer dan een half uur in beweging. AARDSCHOK OP CYPRUS Op Cyprus is Maandagochtend een aard schok gevoeld, welke 30 seconden duurde. In Paralimni, in het district van Famagus- ta, zijn 50 huizen vernield en 100 bescha digd. Er zouden echter slechts 7 gewonden en geen dooden zijn gevallen. In Fama- gusta werd de St. Nicolaas-kathedraal door de aardbeving licht beschadigd. OPRICHTING JEZUÏETENORDE IN SPANJE HERDACHT Ter gelegenheid van het feit, dat hef 400 jaar geleden is, dat de Jezuietenorde werd opgericht, worden in geheel Spanje plech tige herdenkingen, lezingen, etc. gehouden. Binnen het kader van een reeks voordrach ten heeft de hoogleeraar voor-kerkgeschie denis aan de Pauselijke universiteit in Sa lamanca, pater Garcia Villoslada, gesproken over de oprichting van de Sociëteit van Jezus en over de persoonlijkheid van den stichter, Ignatio de Loyola. O.m. verklaar de hij, dat thans de de wereld voor de zelfde taak staat als in het tijdperk van den protestantschen afval van Rome. Het huidige historische tijdperk kan aangeduid worden als een nieuwe tegenreformatie en volkomen restauratie van het Katholicis me. De geest van de Jezuietenorde is uit nemend christelijk en militair tezelfdertijd. Pater Villoslada legde in het bijzonder den nadruk op de soldateske houding van het Jezuietisme, die reeds blijkt uit de figuur van haar stichter, die zelf van het soldaten dom tot God is gekomen.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5