DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Raad van Bestuur in arbeidszaken Teeltplan voor Akkerbouw. Richtlijnen voor scheuren van land. Momentje MAANDAG 20 JANUARI 1941 32ste Jaargang No. 9851 S)e CeidócHeSoii/Ya/iit Bureaus Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. Giro 103003. Poetbus 11. Eenheid van optreden op sociaal terrein in werkgeverskringen. Van officieele zijde wordt het volgende medegedeeld: In overleg met de daarvoor in aan merking komende officieele instanties is door de wergeverscentralen, t w.: •het Verbond van Nederlandsche Werk gevers, het R. K. Verbond van Werk geversvak ver eenigingen, het Verbond van Prot.-Christ. Werkgevers in Ne derland en Centraal Overleg in ar beidszaken voor werkgeversbonden, opgericht een centraal orgaan voor de behandeling van sociale aangelegenhe den, genaamd raad van bestuur in ar beidszaken. Aan dezen raad van bestuur hebben genoemde centrale werkgevers-organi saties volledig haar bevoegdheden en werkzaamheden op het gebied der so ciale wetgeving benevens'ten aanzien van het terrein der arbeidsvoorwaar den 'gedelegeerd. Besloten is derhalve, dat genoemde centrale werkgeversorganisaties op het zooeven omschreven gebied niet meer zelfstandig naar buiten zullen optreden en zich zullen bepalen tot de interne verhandeling van zaken, die in den raad van bestuur in arbeidszaken aan de orde komen. De thans tot stand gekomen Raad van Bestuur in arbeidszaken zal bestaan uit vertegenwoordigers der voornaamste werk gevers vereenigin gen in de verschillende be drijfstakken, die zich bezig houden met.de behandeling van sociale aangelegenheden. Het ligt in de bedoeling, dat uit den Raad van Bestuur een uit 7 leden bestaand dagelijksch bestuur zal worden aangewezen De secretarissen van voornoemde centra- len zullen met adviseerende stein in dit da gelijksch bestuur zitting hebben. Het dagelijksch bestuur kiest uit zijn midden een voorzitter, terwijl als gedele geerde van het dagelijksch bestuur zal op treden mr. B. C. Slotemaker te Wassenaar. De taak van den Raad van Bestuur in arbesidszaken is ten aanzien van de sociale wetgeving en op het gebied van de arbeids voorwaarden als volgt omschreven: a. De georganiseerde werkgevers ten overstaan van de bevoegde autoriteiten en anderen te bevorderen; b. Te bevorderen, dat op deze gebieden tusschen de georganiseerde werkgevers een zoo groot mogelijke samenwerking tot stand komt, waarbij ten aanzien van de regeling der sociale verhoudingen in de -verschillende bedrijfstakken zooveel moge lijk naar eenheid van beleid wordt ge streefd. Aldus is op sociaal terrein eenheid van werkgeverskringen gewaarborgd. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN DE NEDERLANDSCHE UNIE EEN „NOODPARTIJ"? „Een belangstellend Unie-lid aldus het jongste nummer van De Unie stelde van de week de vraag, of De Neder landsche Unie nu een noodpartij was, ja of neen. Hij zelf meende van niet, maar had er zoo iets over gehoord. „Het kan zijn, dat dit een boos gerucht is. Er worden in den lande over De Unie zóóveel booze geruchten verspreid! Het gerucht is altijd gebruikt in den strijd van een bepaald soort politiek en deze minder waardige methode, die juist den menschen hun vertrouwen in de politiek ontnam, tiert nu nog even welig als vroeger. Kijkt U maar om U heen, en vooral, legt Uw oor maar eens te luisteren. „Het kan echter ook zijn, dat er nog steeds goedgeloovige lieden zijn, die mee- nen, dat De Nederlandsche Unie inderdaad een „noodpartij" is, die misschien ook mee- nen, dat er nog wel eens een oogen blik zal komen, waarop hier in Nederland het oude leventje weer hervat wordt, zooals dat voor den oorlog hier geleefd werd. „Tot hen, willen wij dan nog wel eens met den meesten nadruk zeggen, dat zij zich schromelijk vergissen. De Nederland sche Unie is geen „noodpartij" enkel voor den duur van de bezettinng, enkel en al leen ingesteld om het oude zoo goed moge lijk in stand te houden. Integendeel. De Nederlandsche Unie is juist geboren uit de overtuiging, dat dit oude onherroepelijk heeft afgedaan en dat er iets nieuws moet komen, hoe ook de oorlog zal eindigen. „Dit nieuwe wordt door De Nederland sche Unie voorbereid. Hoe het er in de practijk tot details uit zal zien, kan nu nog niet gezegd worden. Dat hangt er ook van af, hoe de toestanden en verhoudingen na den oorlog zullen zijn. Maar de grondslagen staan vast. Op deze onwankelbare funda menten een nieuw, hecht Nederlandsch Maximum-premie f 100. per H.A. DE AKKERBOUW IN 1941 Het is gewenscht gebleken, in het op 27 September 1940 gepubliceerde Teeltplan Akkerbouw 1940 eenige wijzigingen en ver eenvoudigingen aan te brengen, terwijl het tevens noodig bleek, een nadere toelichting te geven betreffende de scheurpremie. Hoewel de aangebrachte wijzigingen niet van ingrijpenden aard zijn, komt het ge wenscht voor, de korte samenvatting van het teeltplan, zooals het thans is, hieronder te laten volgen: 1. a. De teelt op bouwland van andere ge wassen dan tarwe, rogge, gorst, haver, kana- rizaal, veldboonen, erwten, stamboonen, aardappelen, suikerbieten, cichorei, voe derbieten, korrelmais (zaadmais), koolra pen, voeder wortel en, koolzaad (oliezaad), vlas, uien, boekweit, hennep en tabak als hoofdgewas is verboden. De laatstgenoemde vier gewassen werden in de vorige publicatie niet genoemd. De landbouw-crisisorganisatie kan op ad vies van den provincialen productiecom-" missaris van dit verbod ontheffing verlee- nen, wanneer de bedrijfsomstandigheden daartoe aanleiding geven. Deze ontheffing zal echter slechts dan gegeven worden, wan neer gewichtige redenen aanwezig zijn. Zaadteelt. b. De teelt van landbouwzaden, waar onder verstaan worden: gras- en klaverza den, zaden van mangels, voederbieten, koolrapen, stoppelknollen, landbouwwor- telen, uien, spurrie, boterzaal, cichorei, kar- wij, blauwmaanzaad, gele en bruine mos terd, op bouwland is toegestaan. Daarbij wordt echter de te verbouwen oppervlakte voor elk gewas tot 'n zeker maximum be perkt. Nadere mededeelingen dienaangaan de zullen nog volgen. Aan eiken landbou wer echter is het toegestaan, op bouwland maximum 5 are te bestemmen voor zaad teelt, zonder dat hiervoor vergunning be hoeft te worden aangevraagd. Haver c. De teelt van haver is voor ieder be drijf beperkt tot de oppervlakte, welke in dat bedrijf in de jaren 1938 en 1939 gemid deld met dit gewas beteeld is geweest, met dien verstande, dat in elk geval voor ieder bedrijf niet meer dan 15 pet van de opper vlakte, welke voor den oogst 1941 als bouw land in gebruik is (dus het eventueel te scheuren grasland inbegrepen) met haver beteeld mag zijn. Uien d. De'teelt van uien is beperkt tot de op pervlakte, welke in 1940 voor dit gewas toegestaan was (het gemiddelde van het in de jaren 1937, 1938 en 1939 verbouwde oppervlak). Teeltvergunningen moeten bij de desbe treffende landbouw-crisisorganisatie wor den aangevraagd. Voedergewassen e. De totale oppervlakte kunstweide, kla ver, lucerne, voederbieten, koolrapen, voe derwortelen en andere groen te maaien of af te weiden groene gewassen als hoofdge- wak op bouwland en gescheurd grasland is voor ieder bedrijf beperkt tot de opper vlakte, welke in 1940 met deze gewassen in gebruik was. Hiervan kan slechts worden afgeweken, wanneer ten genoegen van de landbouw crisisorganisatie, in overleg met den pro ductiecommissaris, kan worden aange toond, dat in het betreffende bedrijf nor maal meer verbouwd werd en dat het be drijf ook werkelijk meer noodig heeft. Aan den toegestanen verbouw van snij- rogge is echter de voorwaarde verbonden, dat deze rogge vóór 10 Mei gemaaid moet zijn en dat de desbetreffende oppervlakten in 1941 als hoofdgewas zullen dragen een der gewassen, genoemd in de samenvatting onder la, met dien verstande, dat de be perkingen voor sommige gewassen onder b, c, d en e genoemd, gehandhaafd blijven. Het onderploegen van onrijp graan voor groenbemesting is eveneens verboden. Dit verbod is niet van kracht, wanneer het een mislukt gewas betreft. Scheuren van grasland Om voor een geldelijke tegemoetkoming voor het scheuren van grasland in aanmer king te komen, moet men zich 2 mogelijk, in elk geval vóór 1 Maart, recht streeks aan de landbouw-crisisorganisatie van zijn gewest opgave doen van de te scheuren perceelen, met nauwkeurige op gave van grootte en ligging *Eerst wanneer door de landbouw-crisisorganisatie op ad vies van den provincialen productie-com missaris de te scheuren perceelen zijn goed gekeurd, kunnen deze voor scheurpremie in aanmerking komen. Bij de beoordeeling wordt uitgegaan van de volgende richtlenen: a. Het te scheuren perceel moet van dien aard zijn, dat het als bouwland een behoor lijke opbrengst doet verwachten. Perceelen, welke b.v. door een ongunstige ligging ten opzichte van het grondwater of door hun aard als bouwland geen voldoende garantie geven op een behoorlijke opbrengst, komen niet in aanmerking. b. Het grasbestand van het te yheuren perceel moet zoodanig zijn, dat hiervan in 1941 een behoorlijke opbrengst aan gras verwacht had kunnen worden. Hieruit volgt dus, dat klavers, westerwoldsch zaai- gras en versleten kunstweiden, welke toch gescheurd hadden moeten worden, niet voor scheurpremie in aanmerking komen. c. Eveneens komen na goedkeuring door de landbouw-crisisorganisatie voor scheur premie in aanmerking, die reeds gescheur de perceelen, waarop in 1940 nog geen hoofdgewas is geteeld en, geoogst. Opgave van deze perceelen moet zoo spoedig moge lijk, maar in elk geval vóór 1 Maart 1941, rechtstreeks bij de landbouw-crisisorganisa tie geschieden. Na dien datum worden geen reeds gescheurde perceelen meer voor keu ring aangenomen. d. Niet voor scheurpremie in aanmerking komen die gescheurde perceelen, waarvoor een gelijk oppervlak, dat in 1940 als bouw land in gebruik was, in 1941 als grasland, kunstweide, groenvoedermengsel- of klaver veld wordt gebruikt e. De aanvankelijke goedkeuring van de landljouw-crisisorganisatie geeft nog geen recht op de scheurpremie. Dit is eerst het geval, wanneer naar 't oordeel van de land bouw-crisisorganisatie de bewerking en ver pleging van het betreffende perceel en van het daarop te telen gewas, op oordeelkun dige wijze is geschied. Verwaarloosde en onoordeelkundig bewerkte perceelen komen ook al rijn ze aanvankelijk goedgekeurd, niet voor premie in aanmerking. Is het ge was mislukt of laat de stand te wenschen over, door oorzaken buiten de schuld van den teler een en ander naar het oordeel van de landbouw-crisisorganisatie dan komt de teler toch voor een zij het dan niet de maximum scheurpremie in aanmerking. Het bedrag van de scheurpre mie wordt in den loop van den zomer voor elk perceel afzonderlijk bepaald. Het maxi mum bedraagt 100 per H.A. Landbouwers, die wenschen af te wijken van de hiervoor genoemde richtlijnen voor de teelt van landbouwgewassen, moeten, voor wat betreft de zomergewassen, een met redenen omkleede aanvrage indienen bij de landbouw-crisisorganisatie, in elk ge val vóór 15 Februari 1941. Wordt echter afwijking gevraagd ter ver vanging van uitgewinterde gewassen, dan moet de aanvrage geschieden vóór 1 April 1941. Aanvragen en afwijkingen tengevolge van het mislukken van een zomergewas, moeten zoo spoedig mogelijk, maar in elk geval vóór 1 Juni, de landbouw-crisisorga nisatie bereikt hebben. Uitdrukkelijk wordt de aandacht van de telers er op gevestigd, dat alle aanvragen rechtstreeks moeten worden ingediend bij de landbouw-crisisorganisaties, dus niet via districts-secretarissen of plaatselijke bu reauhouders. tehuis op te trekken, is de taak, waarvoor De Nederlandsche Unie -zich gesteld ziet. Zij werkt daaraan met alle kracht en een maal, als de beperkingen van de bezetting voorbij zijn, hoopt zij haar activiteit nog te kunnen verdubbelen". TWEEDE KAPELWAGEN VAN DE M.LV.A. Zal binnenkort worden ingewijd. De Missie Verkeersmiddelen Actie zet ook den laatsten tijd haar arbeid onver moeid voort en heeft in het geheele land met veel succes gelden ingezameld voor den bouw van auto's, die in de missielan den ten behoeve van de missionarissen dienst moeten doen als rijdend Huis des Heeren. De ijverige en kundige jongens van de ambachtschool Don Bosco in de hoofdstad, die den eersten wagen het vorige jaar zoo keurig hebben afgeleverd, hebben reeds hun tweede opdracht vervuld en thans een aanhangwagen gebouwd, die kant en klaar staat om ingewijd te worden. Misschien zal dit lratste reeds de komende week geschie den, althans wanneer pastoor Schiphorst, die den Nederlandschen Priester Missie- bond in het bestuur der M.I.V.A. vertegen woordigt, nog tijdig in Amsterdam terug is. NIEUWE REGELING VOOR VEE OVERNEMING. DE PRIJZEN ECHTER NIET VERHOOGD Volgende week in Noord-Holland in werking. Er schijnt' een nieuwe regeling te zullen komen voor de overneming van rundvee door de Ned. Veehouderij - centrale. (De definitieve komt pas op 1 Maart). Deze tusschenregeling wordt deze week te Utrecht bij wijze van proef toegepast, terwijl zij volgende week op de rayonmarkten in Noord- Holland zal worden ingevoerd en daar na in de overige provincies. De „Vee- en Vleeschhandel" geeft er een beschrijving van, waaraan wij het volgen de ontleenen: „Voor het eerst zullen de erkende markt- handelaren optreden voor den aanvoer en doorverkoop van de slachtdieren. De classificatie wordt dan in zooverre ge wijzigd, dat de aangevoerde dieren worden geplaatst in vier klassen: A, B, C en W. De onderverdeeling in 1, 2 en 3 heeft dan niet meer plaats door de classificatie commissie, doch hiervoor in de plaats ko men bepaalde prijsgrenzen. Op den dag van aanvoer wordt al het vee in de klas sen A, B. C, en W ingedeeld Daarna vindt de prijsbepaling van het vee plaats, dus de „aankoop" van het vee, hetwelk voor het rayon bestemd is en vervolgens ge schiedt de verdeeling door de Rayon-Ver- deelings-Commissie. Den volgenden dag vindt dan de weging der dieren plaats. De aankoop moet geschieden door de P. T. C.'s bij de rayon-markt aangesloten. De prijsgrenzen zullen volgens de huidi ge officieele nateering zijn. De A. A.-run- deren van 61 tot en met 57 ets. per kg. le vend gewicht. A: van 5551 ets. B: van 4945 ets. C: van 4339 ets. D: (hetgeen vroeger W was) 3630 ets. Was bij de onderverdeeling in de klas sen tot heden het prijsverschil steeds 2 cent, nu zal gekocht kunnen worden op 1 cent per kg. prijsverschil. Een vroegere A 3 van 51 cent kan nu b.v. 52 of 51 cent per kg. opbrengen. De 2 cent verhooging van AA, A, B, en C, die op de daarvoor bepaalde ontvang- plaatsen geldt (de markten in het Westen) blijft gehandhaafd. Voor niet geclassificeerde afwijkende runderen wordt de prijs per stuk bepaald. Als rund voor verplichte levering moet ook de afwijkende kwaliteit 'aan het mini mum gewicht voldoen. De nieuwe regeling, welke binnenkort al gemeen wordt toegepast, brengt voor de P. T. C's een nog meer verantwoordelijke taak, n.l. door de zorgen aan den aankoop verbonden. De P. T. C.'s zullen niet ieder voor zich als aankoopcommissie kunnen optreden, dit zou de overname zeer omslachtig ma ken. De eenvoudigste weg is dat de Rayon- mèrktcommissie als aankoopcommissie fungeert, voor de grootere plaatsen aan gevuld met enkele assistenten-aankoopers. Te dezer zake is door het Centraal Bureau voor Vee en Vleesch aan de P. T. C.'s ge adviseerd: „Het spreekt van zelf, dat de leider eener P. T. C., die als lid van de Rayonmarkt-Commissie op de veemarkt is, voor de grootere plaatsen onmoge lijk alle vee alléén kan aankoopen. De Rayon-Commissie zal dus in haar ge heel als aankoop-commissie dienen op te treden, waarbij het op sommige Dit is echter nog niet mét zekerheid te zeggen, daar pastoor Schiphorst tijdens een verblijf in het Zuiden des larnds ziek is geworden. Deze ziekte heeft gelukkig geen ernstig verloop gehad, maar eenige weken is de pastoor toch reeds uit Amster dam weg en het staat nog niet vast, wan neer hij zijn geestelijken arbeid zal kunnen hervatten. De eerste kapelwagen bestond zooals wij destijds hebben medegedeeld uit een volledig omgebouwde Dodge-auto, die als woning voor den missionaris kon die nen en tevens met geringe wijziging als kapel of vergaderzaaltje. De tweede wagen, die thans gereed is gekomen, is een soortgelijke wagen, doch zonder motor, zoodat hij slechts als aanhargwagen kan worden gebruikt. Om practische redenen heeft men besloten, de opdracht aan de bouwers ',:iri in dezen zin te wijzigen. Voor welken missionaris de thans gereed ge1°n wa<*en bestemd is, staat nog niet vast. Naar wij vernemen, maakt mgr. Hil- horst, van de Congregatie van den H. Geest, die als apostolisch vicaris van Baga- moyo (Britsch Oost-Afrika) te Morogoro resideert in het Tanganyika Teerritory, een goede kans. De eerste kapel-auto, die nog steeds niet kom worden opgezonden in verband met de oorlogsomstandigheden, was, zooals bekend, bestemd voor mgr. Bouter, bisschop van Nellore. BOERENKOOL MET GORT Mevrouw LotgeringHillebrand mo ge het mij vergeven, als ik het brief geheim schend, maar het zou van het grofste egoïsme getuigen, als ik haar lieven brief, welke een mijlpaal is in de geschiedenis van dezen tijd, voor mij zelf alleen zou houden. Zij heeft mijn hartekreet om boerenkool, echte boe renkool, verstaan en schrijft mij nu uit Amsterdam het volgende: „Een bevriende hand deponeerde de zer dagen het boerenkool-moment op onze schrijftafel. Ik kan het niet over mijn hart verkrijgen (omdat ik van nature een vriendelijk en behulpzaam mensch ben!!) u tevergeefs te laten zoeken. Er z ij n n.l. handigheidjes met boe renkool en wel héél oude handig heidjes. Mijn grootmoedertje, zij was héél oud, héél lief en héél wijs, maakte de boerenkool óók smeuig zonder er (veel) vet in te doen. Zij kookte de boerenkool met gort, met doodgewone en erg lekkere Alk- maarsche gort. Bij het door en door gaar worden van die gort, werd het vocht op de boerenkool min of meer smeuig gebonden. Met weinig vet werd, dank zij die glibberige gebondenheid, de illusie van een vette stamppot be reikt. We worden nu opgevoed tot het eten van gort, voor boerenkool is het nu óók de juiste tijd, waarom zoudt u het nu niet eens probeeren? Misschien begint van (de) Alkmaar- (sche gort) de victorie! Als het smeuig koken van gort te veel tijd en brandstof kost, dan kan de haverhout óók dienst doen. Er is echter één ding dat havermout en gort niet bereiken kunnen en dat isde smaak van rookworst geven. En met een goede rookworst is de boerenkool toch het allerlekkerste. Eilacie de echte, goede rook worst!...." Mevrouw Lotgering, u is een vrouw naar mijn hart. U is misschien niet héél oud, zooals uw grootmoedertje, maar wel héél lief en héél wys. U verstaat een momentje en antwoordt daarop met een vriendelijke gave van uw hart en met de wijsheid van uw verstand. En moet u weten, dat ik uit Alkmaar kom WINTERHULPEN EDERLAND Gironummer van de W. H N. Stort op 5553 of 877. Kasvereeniging N.V., A'dam. Postgironummer 877. De Bank van de W. H. N. is 5553 markten noodig zal zijn nog enkele an dere personen aan deze aankoop-com missie toe te voegen. Het zal uiter aard aanbeveling verdienen, om met den aankoop te belasten geroutineerde koopers en kenners van alle kwalitei ten slachtvee, b.v. grossiers. Voor schapen en paarden, die waarschijnlijk straks ook in distributie komen, zijn natuurlijk speciale deskundigen noodig. Het vee voor de N.V.C. zelf en voor de vleeschwarenfabrieken wordt door af zonderlijke commissies aangekocht. Het is de taak der aankoopcommis sie om, in overeenstemming met de ge machtigden der markthandelaren, tot een zoo juist mogelijke vaststelling van den prijs van ieder dier te komen. Ko men verkoopers en koopers niet tot overeenstemming, dan wordt de hulp en beslissing ingeroepen van een arbi ter. Deze arbiter is de vertegenwoordi ger van de N.C.V. De overeengekomen prijs wordt genoteerd op staten en slachtbonnen en verder heeft de beta ling en toewijzing van het vee hetzelf de verloop als tot dusver". Uit deze mededeeling blijkt, dat de nieu we regeling geen verandering zal brengen in de onderverdeeling der runderen, ook niet in de wijze van betalen. Wel zal de aanvoer alleen kunnen ge schieden door of via de erkende markthan delaren. Een boer, die dus een slachtdier niet aan een handelaar verkoopt, kan dit leveren via den erkenden markthandelaar en betaalt dan provisie. Ook een niet er kende markthandelaar zal inde toekomst alleen via een erkenden markthandelaar aan de N.V.C. kunnen leveren. Het commissieloon is vastgesteld op 11/2 pet. De erkende marktveehandelaar kan in mindering brengen de werkelijke transportkosten, het marktgeld, het stalgeld en weegloon, wanneer hij voor een 'vee houder levert. Levert.hij zelf, dan zijn dea kosten voortaan voor hem zelf.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1