Uitzendingen van de Radio centrales iZk Bennen, die 11 naadiy fieeft ZATERDAG 18 JANUARI 1941 DE LEÜDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 BON WAREN GELDIG HOEVEELHEID 24 Brood of Gebak Van 20 Jan, t/m 26 Jan. eventueel t/m 2 Febr. 100 gram roggebrood of 100 gram ander brood of een rantsoen gebak 3 .Bloemkaart) Meel of bloem of brood of gebak Van 30 Dec. t/m 26 Jan. 35 gram meel of bloem of 60 65 gram roggebrood of 50 gram witte brood of 1/2 rantsoen gebak 26 (Boterkaart) Boter of Margarine Van 18 t/m 24 Jan. (31 Jan.). half pond boter of half pond margarine of 2 ons vet. 25 (Vetkaart) Boter of Margarine Zelfde als boterkaart 91 Suiker Van 18 Jan. t/m 14 Febr 1 kilogram 15 VTeesch en Vleeschwaren Van 16 Jan. t/m. 26 jan. eventueel t/m. 29 Jan. maar niet in hotels. 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund- of kalfvleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor leverartikelen, tonganworst en nierbrcod en 150 gram voor bloed worst. 18 Koffie of Thee Van 20 Dec. t/m 31 Jan. half pond koffie of 75 gram thee 47, 48, 60, 61, Kaas Van 30 Dec. t/m 28 Jan. Elk der bonnen 100 gram kaas. 46 Eieren Van 20 Jan. t/m 26 Jan. eventueel t/m 2 Febr. maar niet in hotels 1 ei 108 Rijst of Rijste- meel of -gries of Grutteraeel (gemengd meel) Van 28 Dec. t/m 24 Jan. M pond 87 Maïzena of Triesmeel of Sago of Aardappel meel of Pudding poeder of Pudding sauspoeder Van 28 Dec. t/m 21 Febr 1 ons. Op twee bonnen mag 1 pakje maïzena van 225 gram worden gekocht, in verpakkin gen welke vóór 22 Juli 1940 zijn vervaardigd. t 57 Havermout of Havervlokken of Haverbloem of Aardappelmeel- vlokken Van 28 Dec. t/m 21 Febr K pond 44 Gort of Gortmout of Grutten Van 27 Dec. t/m 21 Feb J4 pond 31 Macaroni of Vermicelli of Spaghetti Van 28 Dec. t/m 21 Febr 1 ons 117 Scheerzeep Van 1 Jan. t/m 30 April 50 gram scheerzeep, of een tube scheercrêm6, of kleine tubes, of een pot scheerzeep 113 Zeep Van 1 Jan. t/m 31 Jan. 120 gram huishoudzeep, of 200 gram zachte zeep, of vloeibare zeep, of 250 gram zeeppoeder, of zelfwerkende waschmiddelen, of 125 gram zeepvlokken, of 150 gram toiletzeep. Periode 8 Periode d Petroleum Van 30 Dec. t/m 23 Febr Van 20 Jan. t/m 23 Febr 2 liter Wat de aangeslotenen willen weten Een dezer dagen heeft een der ver- slaggevers van den Nederlandschen Omroep opnieuw een vraaggesprek ge had met den heer P. A. Enserinck, ad ministrateur bij het hoofdbestuur van P.T.T., in welk interview eenige vra gen met betrekking tot de aangeslote nen op de radio-centrales werden be handeld. Vraag 1: Welke programma's kunnen door de aangeslotenen op de radio-centra les worden ontvangen? Antwoord: Dit hangt uiteraard al van het aantal programmamogelijkheden waar over de centrale beschikt. Er zijn n.L cen trales die slechts twee programma's tege lijk kunnen doorgeven, andere hebben naast deze twee programma-lijnen nog één of meer extra-programmamogelijkheden. Daarbij komt nog, dat sommige centrales (in het bijzonder de kleinere) nog niet zijn aangesloten op de interlocale distributie netten, door middel waarvan de omroep programma's rechtstreeks van de studio's naar de centrales worden doorgegeven. Voor al deze soorten van distributie centrales zyn regelen gesteld, die ik in het kort zal mededeelen. Ik ontmoet dan in de eerste plaats de centrales die over twee programma-moge lijkheden beschikken en die niet zijn aan gesloten op een of beide interlocale distri butienetten. Door die centrales worden doorgegeven: le. De programma's van Hilversum I Van 8—22.15; 2e. De programma's van Hil versum II van 819.15. -Na 22.15 wordt op geleiding 1 een bui- tenlandsch programma bij voorkeur de Duitschland-zender tot middernacht doorgegeven terwijl op geleiding 2 na 19.15 eigen gramofoonmuziek mag wor den doorgegeven tot 22 uur. Na 22 uur moet ook over die geleiding tot midder nacht een Duitsch programma worden ge distribueerd. Wat de gramofoonmuziek betreft zal in samenwerking met het de partement van Volksvoorlichting en Kun sten worden gestreefd naar opvoering van het peil dezer muziek. Is de Centrale met twee programma mogelijkheden aangesloten op een der bei de interlocale draaddistributie-netten, dan wordt op geleiding 2 na 19.15 doorgegeven een draadomroepprogramma, dat door den Nederlandschen Omroep tot 23 uur wordt verzorgd. De centrales, die over meer dan twee programma-mogelijkheden beschikken, ge ven door: Op geleiding 1 't programma van Hil versum I. Op geleiding 2 't programma van Hil versum II met het draadomroepprogramma van den Ned. Omroep. Op geleiding 3 van 724 uur het pro gramma van den Duitschland-zender. Op geleiding 4 van 724 uur een ander Duitsch programma. Zijn deze centrales niet aangesloten op een of beide interlocale draaddistributie- netten dan mogen ook deze centrales op geleiding 2 tot 10 uur eigen gramofoonmu ziek distribueeren. De omroepstations, die mogen worden doorgegeven, zijn in de ra dio-gidsen opgenomen. Het zijn de zenders binnen het groot-Duitsche rijk met inbe grip van het protectoraat Bohemen en Mo- ravië, alsmede van het gouvernement-gene raal voor het bezette Poolsche gebied en de programma's der op deze zenders aan gesloten zenders. Vraag 2: Er is dus in het algemeen in het tijdvak 824 uur keuze genoeg. Mijn tweede vraag is: Wat moet nu een aange slotene op een radio-distributie-centrale in totaal betalen? Antwoord: Ik wil daarop nog gaarne even ingaan. Zooals ik reeds in mijn eerste vraaggesprek met den heer Wybrands heb medegedeeld, moet boven het abonnement, dat de aangeslotenen op radio-centrales wekelijks of maandelijks voor hunne aan sluiting aan den distribuant moeten beta- len, de, verplichte luisterbijdrage ad negen gulden per jaar worden voldaan. Het abon nement voor een aansluiting op een cen trale bedroeg tot 1 Januari in den regel vijftig cent per week of twee gulden per maand. Dit kwam dus neer op een jaar- lijksche vergoeding van zesentwintig gul den, indien wekelijks werd betaald, en vier en twintig gulden, indien het abon nement per maand werd voldaan. 9 De leiding van het staatsbedrijf der P.T.T. heeft termen kunnen vinden het weekabonnement van vijftig cent en het maandabonnement van twee gulden terug te brongen tot vijf en dertig cent, respec tievelijk een gulden en vijftig cent het geen neerkomt op een jaarlijksch bedrag van achttien gulden twintig cent indien haen per week betaald en van achttien gul den, indien per maand wordt betaald. In totaal zullen de aangeslotenen dus voor abonnement en luisterbijdrage moeten betalen rond zeven en twintig gulden per jaar, hetgeen neerkomt jop een verhoo ging van een gulden voor de waekabonné's en van drie gulden voor de maandabonné'e. Voor hen, die tot dusver een vrijwillige bijdrage aan de omroepverenigingen hun ner keuze betaalden, wordt het totale be drag van contributie aan de radio-centrale en luisterbijdrage in den regel dus niet veel hooger dan hetgeen zy tot dusver voor hun radiogenot uitgaven, terwijl voor die niet vrijwillig bijdroegen aan de in- standkoming van den Nederlandschen Om roep de totale kosten volgens de nieuwe regeling een gulden of drie gulden per jaar hooger zijn geworden. Teneinde het den aargeslotenen zoo ge makkelijk mogelijk te maken, ligt het in de bedoeling de mogelijkheid te openen voor hen die zulks wenschen, om tegelijk met de betaling van de contributie van de centrale, de luisterbijdrage in wekelijksche of maandelijksche termijnen te betalen. Er zal evenwel steeds moeten worden voldaan aan den plicht vóór den 15den van elke maand het radio-zegel op de luisterver gunning te plakken. Vraag 3: Hoe is de aan- en afsluiting van aansluitingen op eén radiocentrale gere geld? Antwoord: Dat zal ik u zeggen: Indien men een aansluiting op een radiocentrale wenscht te ontvangen, behoeft men niets anders te doen dan zijn verlangen daartoe aan den beheerder van den plaatselijken radio-distributiee-dienst kenbaar te ma ken. Men wordt dan zoo spoedig mogelijk aangesloten. Wenscht men - niettegen staande de thans geldende gunnstige voor waarden zijn abornement op een radio- centrale op te zeggen, dan kan men zulks doen indien men weekabonné is, met in achtneming van een opzeggingstermijn van een week en indien men maandabonné is met inachtneming van een opzeggingster mijn van een maand. Daarna wordt de aansluiting na verloop van den loopenden abonnementstermijn door den plaatselijken radio-distributiedienst buiten gebruik ge steld. Ik zou hen echter willen waarschu wen voor het onverwijld opzeggen van het abonnement. In vele gevallen zal men spoedig ontdekken, dat men het vooral in de tegenwoordige omstandigheden niet bui ten de radio kan steflen. Daarbij komt nog dat men, indien men later weer een aan sluiting wenscht, opnieuw aansluitkosten moet betalen, althans stellig administratie kosten tot een bedrag van een gulden. De aangifte-plicht. Vraag 4: In verband met de omstandig heid dat nog niet alle luisteraars een cir culaire hebben ontvangen, en dus ook nog niet in het bezit zijn van een aangifte-for mulier, rijst de vraag, hoe men kan vol doen aan de verplichting tot aangifte van 'zijn ontvanginrichting vóór 15 Januari Antwoord: Deze moeilijkheid geldt voor beide categorieën van luisteraars, n.L voor de toestelbezitters en voor de aargeslote nen op een radiocentrale. Het is o.m. door gebrek aan het noodige materiaal, onmo gelijk gebleken door de huis- aan huisbe zorging van de circuliares en het in te vullen aangifteformulier zoo tijdig te doen plaats hebben, dat iedere luisteraar aan de verplichting tot aangifte vóór 15 Januari kan voldoen. In verband hiermede heeft de leiding van het staatsbedrijf der P.T.T. bepaald, dat voor hen, die de circulaire nog niet hebben ontvangen, de datum waarop de inzending van het aangifte-formulier moet hebben plaats gehad, nader is vastgesteld op Maan dag 27 Januari a.s. Elke luisteraar blijft uiteraard verplicht om na ontvangst der circulaire het aan gifte-formulier onverwijl in te zenden aan het hoofdbestuur der P.T.T., derde afdee- ling. De verplichting tot betaling der luis- terbU0rage is natuurlijk ook voor deze luisteraars op 1 Januari 1941 ingegaan. Vraag 5: Ik zou tenslotte nog een vraag willen stellen omtrent de plar.nen die P.T.T. heeft met betrekking tot de verbe tering in technisch opzicht van de bestaan de centrales, want daaronder zyn er toch wel (vooral onder de kleinere) die tech nisch voor veel verbetering in aanmerking zullen moeten komen. Antwoord: Ik stel voorop, dat er uitste kende gemeentelijke en particuliere radio centrales bestaan, die aan hooge technische eischen voldoen en die een sieraad zullen zijn van de radio-distributie van het staats bedrijf der P.T.T. Ik erken dat er ook centrales zijn en die vindt men dan na- namelijk onder de kleinere die voor ver betering stellig in aanmerking zullen moe ten komen. Daar zal het staatsbedrijf der P.T.T. zijn schouders onder zetten en ik behoef u niet te zeggen, dat dit bedrijf er alles op zal zetten om in ons land een ra dio-distributiebedrijf tot stand te brengen, dat aan de hoogste technische eischen vol doet. Een eerste verbetering zal zijn, de cen trales, die nog niet op de interlocale draad- distributienetten zijn aangesloten, voor- zoover dit thans reeds mogelijk is, daarop zoo spoedig mogelijk te verbinden. Ook zal worden gestreefd naar samenkoppeling van bestaande centrales, 4*waardoor een technisch en economisch betere situatie zal kunnen worden verkregen. Uiteraard is hiervoor tijd noodig. Een plan om tot con centratie te komen zal zoo spoedig mogelijk worden uitgewerkt, terwyl tevens zal worden nagegaan in hoeverre centrales, die dringend verbetering noodig hebben, het snelst kunnen worden geholpen. Het staatsbedrijf der P.T.T. is, zooals daarvan verwacht mag worden, diligent. Het zal al zyn krachten inspannen om zoo spoedig mogelijk tot een, het geheele land omvattend, techrisch goed geoutilleerd dis- tributie-bedryf te geraken. Formulieren duidelijk invullen. Ik zou er bij de luisteraars met kracht op willen aandringen het aangifte-formu lier zoo duidelijk en volledig mogelijk in INTERPAROCHIEELE ST. J03EPHSGEZELLEN VEREENIGING TE LEIDEN DANK - JEUGD - KRANT - EN NOG WAT In blijde stemming vol dankbaarheid je gens O. L. Heer en jegens allen, die my door gebed, verzorging, belangstelling heb ben verkwikt in de periode van gedwongen rust, die ik onder nauwkeurig toezioht van den bekwamen dokter bij de zorgzame zusters van het St. Elisabeth-ziekenhuis genoot, zoo ook weer wekelijksche „stukje" in de L. C. voor mijn jongens van de St. Jos. Gez. Ver. De door my zeer gewaardeerde redactie van de „Leidsohe Courant" geeft mij wel wederom de gelegenheid hiervoor, omdat het is voor de katholieke jeugd. Ik heb door den tijd opgemerkt, dat de L. C, steeds zoo gastvrij plaats verleent voor onze Jeugd verenigingen, voor die van onze stad als ook voor die uit heel de omgeving. Ja, de redactie zelf pleatst meermalen zeer be langrijke artikelen de Katholieke Jeugd betreffende, zelfs in haar „drie-starretje". Dat is 'n heel goede noot voor deze krant, ik bedoel haar belangstelling voor de Katholiek rijpere jeugd. Wat 'n eigen „Rocmsche Krant" toch bete eken tl Alleen al in verband met de Jeugd gesproken! Trouwens ach ja, laat ik maar even erg openhartig 'zijn ik mag de L.C. wel graag. Wegens datgene wat ik .in geen en kele andere courant vind, ik bedoel, we gens die bijzondere inhoud die de L. C. juist tot L. C. stempelt. (Voor oorlogsbe richten,' verordeningen en dergelijke, be hoeft men niet bepaald op de L. C. te zyn geabonneerd). Ik denk o.a. aan de echt heem-kundige artikelen die mij „tourist bij honk" makien en ons zoo smakelijk de bezienswaardig heid van Leiden toonen. Ik denk aan het ietwat-hekelend proza van den leekenp(r)ater, aan menig „mo mentje" dat je zoo echt gnuiven kan om die L.C., aan de rubriek van Oom Wim, ja, die volg ik óók nog al 'ns. In die blije, pittige, gemoedelijke, fris- sche L. C. plaats ik graag het wekelijksch „puntje" voor mijn St, Jos. Gezellen. Ik hoop dat het zeer bescheiden, maar uit oprecht gemoed eerlijk bedoeld weke lijksch woordje ook vrucht zal dragen. En ik heb er goede hoop op, gezien de gezind heid van de St. Jos. Gezellen. Toen aan het bagin van my'n ziekte de senior my bezocht, zeide ik hem: zorg dat het zóó goed gaat in de vereeniging, dal de jongens opmerken: „het gaat haast nog beter dan wanneer de Praeses er is." Toen was zijn laconiek ondeugend antwoord: „O Praeses, daar twijfel ik niet aan." En het IS goed gegaan, dank zij de ijver van het commissariaat. Nog dank, beste jon gens, voor jullie trouw aan de vereeniging en voor jullie meer dan gewone attenties: om mij met bezoek en geschenk te verblij den. En bij mijn thuiskomst prijkt nu jul lie prachtbloamenmand als het mooiste pronkstuk in mijn kamer. Hartelijk dank! En nu ik er weer benwe zijn nog aan het begin van het jaar. Wat zal God voor ons toelaten en aan ons toestaan? Zal 1941 het vrede-jaar zyn? Langs alle we derwaardigheden gaan we aan Gods Hand naar ons doel, dat we blijven vasthouden: onze ziels- en karaktervorming voltooien. Vele plannen hadden we gemaakt, méér dan uitvoerbaar schijnt. Dat is eigen aan ons jeugd-enthousiasme, en het kan geen kwaad om veel plannen te hebben, want dan worden toch minstens enkele ten uit voer gebracht. Zoo denk lk vooral aan onze „arbeidstentoonstellinig, die we willen tot stand brengen. Allo, met Gods hulp de hand aan de ploeg! Niet omzien. De rust is voorbij. Ik ben weer terug met grootere waardeering voor de gezondheid. Ziek-zijn is óók wel een zegen, ja heusch, dat heb ik ondervon den maar toch hoop ik dat O. L. Heer mij nog in stevige gezondheid bewaart om veel tot Zijn Eer te mogen doen. H. C. A. P. VAN DRUNEN, Vioe-praeses. te vullen. Sommige menschen vullen het aangifteformulier zoo onduidelijk in, dat het niet mogelijk is naam en woonplaats te ontcijferen, waardoor het ook niet wel doenlijk is het formulier voor verbetering teerug te zenden. Ook vergeet men vaak het formulier te onderteekenen en aan te geven op welke wijze men zijn luisterbij drage wil betalen. Ook de kolom omtrent hét beroep wordt meestal niet ingevuld. Ik zpu dus nog een krachtig beroep op de luisteraars willen doen en toch vooral de gestelde vragen duidelijk en volledig te beantwoorden. Dit voorkomt moeilijkhe den voor de administratie en ook voor de luisteraars zélf. Houders van motorrijtuigen DENKT OM 20 JANUARI De K.N.A.C. schrijft ons: Reeds meermalen werden houders van opgelegde motorrijtuigen, zoowel door het departement van Financiën, als door de verkeersbonden gewezen op den voor hen zoo uiterst belangrijken datum van 20 Ja nuari aanstaande. Wil men n.l. teruggave verkrijgen van de personeele belasting 1941 voor deze op gelegde motorrijtuigen, den dierit men zulks vóór 20 Januari a.s. schriftelijk aan te vragen van den inspecteur der directe belastingen. De restitutie wordt slechts verleend, indien de houder gedurende het geheele belasting- (kalender) jaar niet met het voertuig op den openbaren weg heeft gereden en overigens niet na afschaf fing van het voertuig in dat belastingjaar weer een ander motorrijtuig aanschaft. Het opgelegde voertuig wordt door den inspec teur volgens diens aanwijzingen gedemon teerd, dan wel verzegeld. In verband met eventueele vordering van deze opgelegde motorrijtuigen, wijst de K.N.A.C. nadrukkelijk op de volgende aanwijzingen. Het niet nakomen daarvan kan tot gevolg hebben, dat de teruggave der belasting niet wordt verleend. 1. Indien het motorrijtuig werd gevor derd vóór 15 Januari: het voertuig niet op beschrijvingsbiljet der belasting vermel den. Men is n.i. alleen belastingplichtig, indien men het voertuig op 15 Januari houdt. 2. Indien het motorrijtuig wordt gevor derd tusschen 15 en 20 Januari: a. Het voertuig op beschrijvingsbiljet vermelden, ook al Is de vordering geschied vóór dat het' beschrijvirigsbiljet wordt ver zonden. b. Verzegeld (resp. demontage) van het voertuig verzoeken aan den lspecteur vóór 20 Januari, ook al is het voertuig reeds gevorderd, voordat het verzoek wordt verzonden. Uit dit laatste verzoek moet n.l. blijken, dat men niet voornemens was het voertuig in 1941 te gebruiken. c. Van de afschaffing (vordering) bin nen zes weken mededeelihg doen aan den inspecteur. Bij vordering van het opgelegde motor rijtuig in het hier genoemde tijdvak zal men op volledige teruggave van belasting mogen rekenen (dus ook over de geheele maand Januari), wanneer men ln het be lasting jaar geen ander motorrijtuig aan schaft. Indien de inspecteur afwijzend zou beschikken, wende men zich tot het depar tement van Financiën. Men beware zorg vuldig de oproepingsbriefjes voor de vor dering als bewijsstukken. 3. Indien het motorrijtuig wordt gevor derd tusschen 20 Januari en het einde van het belastingjaar; a. Telefonisch of schriftelijk aan den In specteur ontzegeling vragen, resp. onthef fing van den demontageplicht b. Indien het voertuig op de vorderlngs- 1 plaats tenslotte niet wordt aangekocht en dus weer bij den houder terugkeert, direct opnieuw verzegelen '(resp. demontage) vragen bty den inspecteur. c. Na de vordering, binnen zes weken mededeeling doen aan den inspecteur van de afschaffing (vordering). Ook bij vordering in het hier genoemde tijdvak zal men op volledige teruggave van belasting mogen rekenen (ook over de maand, waarin de vordering plaats vond), wanneer men in het belastingjaar geen ander motorrijtuig aanschaft en men op tijd (d.w.z. vóór 20 Januari) teruggave heeft verzocht. Bij afwijzende beschikking van den inspecteur wende men zich tot het departement van Financiën onder overleg ging van de oproepingsbriefjes voor de vordering. De K.N.A.C. vertrouwt, dat ten aanzien van de vraag of de personeele belasting voor opgelegde motorrijtuigen voor 1941 buiten invordering zal worden gelaten of daarvoor eventueel voorloopig in het ve- heel geen aanslag zal geschieden, binnen kort nadere berichten tegemoet kunnen worden gezien.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 9