RIJNSTREEK Laatste berichten i WOENSDAG 15 JANUARI 1941 AARLANDERVEEN IJs-ongeluk. Gisterenmiddag had de heer N. A. Groenintwoud het ongeluk, bij I het overloopen op de schaats te vallen, waardoor hij zijn linkerpols heeft gebro ken. HOOGMADE L. T. B. Na opening van de vergade ring met gebed en een woord van welkom tot de leden en de L.T.-leden, die in een getal van 27 waren opgekomen, deelde de voorzitter, de heer P L. Zwetsloot mede, dat de L.T.B. een boekerij had ingericht, waaruit de leden tegen betaling van ge ringe bdragen allerlei boekwerken kon den betrekken. Deze boekerij werd bijzon der bij de leden aanbevolen en toegezegd werd, dat alle leden de eerste cataogus toegezonden zouden krijgen. Met de agenda voor de algemeene ver gadering van den vakbond kon de verga dering instemmen. Naar aanleiding van de gehouden alge mene vergadering van alle vakgroepen te Hèarlem deed de secretaris mededeeingen over de vergoeding van afgevaardigden van de vakbonden, het t.b.c.-fonds voor de leden, het toekomstige onderwijs voor de jonge boeren in den vorm van de z.g. ves- tigingseischen, terwijl hij een korte uit eenzetting gaf van de rede van ir. Hey- meijer, uitgesproken op de algemeene ver gadering. De geestelijk adviseur, pastoor Lips, gaf hierna enkele beschouwingen over den ar beid in het scheppingsplan, welken arbeid, met verwijzing naar Genesis 3, door God gewild was en daarom door eenieder, in geestelijken en stoffelijken vorm, verricht dient te worden. Bij de rondvraag adviseerde de geeste lijk adviseur den leden vooral het L.T.B.- blad regelmatig en goed te lezen. Er staan veel lezenswaardige artikelen in, welke voorlichting geven niet alleen op het ge bied van het bedrijfsleven, doch op alle ander gebied. Met gebed werd de vergade ring gesloten. KOUDEKERK IJs. Ondanks de invallende dooi werd Dinsdagmiddag op het „Torentje" vanwe ge de Koudekerksche IJsvereen. de aange kondigde wedstrijd op priksleden voor heeren gehouden. Er waren 24 deelnemers. De uitslag was als volgt: le pr. Teun Mole- ma Gzn. 2.50; 2e pr. Wim van Dam Azn. ƒ1.50; 3e pr. A. v. d. Voorst ƒ1.4e pr. Piet van Dam Pzn. 1. Wegens afwezigheid van den voorzitter werden de prijzen door het bestuurslid, de heer P. van Kempen, aan de winnaars uit gereikt. Loop der bevolking. Werkelijke be volking op 31 December 1939 915 m. en 808 vr., totaal 1723. Vermeerdering gedurende 1940: a. door geboorte 26 m. en 32 vr.; b. door vestiging 54 m. en 72 vr.; Geheel vermeerdering 80 m. en 104 vr. Vermindering gedurende 1940: a. door sterfte 24 m. en 6 vr.; b. door vertrek 27 m. en 50 vr.; Geheele vermindering 51 m. en 56 vr. Verschil tusschen vermeerdering en vermindering 29 m. en 48 vr., totaal .77. Bevolking op 31 December 1940 944 m. en 856 vr., totaal 1800. LE1MUIDEN L. T. B. Dinsdagmorgen hield de L. T. B., afdeeling Leimuiden-Rijnzaterwou- de een ledenvergadering in café Keijzer. Te ruim 11 uur opende de voorzitter, de heer J. W. de Boer, en sprak de leden een hartelijk welkom toe, hen dankende voor. de goede opkomst, welke echter, gezien het totale aantal leden niet zoo bijzonder goed was. De secr. las het verslag voor van de bui tengewone ledenvergadering, gehouden op 30 November en het jaarverslag over 1940, waaruit bleek, dat de afdeeling'langzaam maar zeker in ledenaantal stijgt en nu reeds 38 leden telt. Ook werd in het jaar verslag dank gebracht aan den geestelijk adviseur, kapelaan van Teilingen, die op allerlei wijze zijn blijken van meewerken en meeleven getoond heeft in 't afgeloopen jaar. Zonder op- of aanmerkingen werden de verslagen goedgekeurd en ondertee kend, waarna de voorzitter een woord van dank richtte aan den secr. voor zijn goed verzorgde verslagen. Vervolgens bracht de penningm. een uit voerig finantieel jaarverslag uit, waaruit bleek, dat het batig saldo op 1 Jan. 1941 bedroeg ƒ31.48, waarvan nog enkele za ken móeten betaald worden, zoodat er maar 17 overblijft tegen 49 bij het be gin van het vorig jaar. De heeren Boere en Hartveld controleeren de boeken en deelen mede, dat alles in orde is. Vervolgens was aan de orde periodiek aftreden van den secretaris. Hij werd ech ter door de vergadering bij acclamatie her kozen. Vervolgens kondigde de voorzitter het volgende agendapunt aan, n.L het voorstel van het bestuur om de contributie met 1 per jaar te verhoogen. De geestelijk advi seur belichtte dit voorstel, zeggende: dat gezien het lang niet rooskleurige finan- cieele jaarverslag de., contributie-verhoo- ging een noodzakelijkheid is voor de be staansmogelijkheid der afdeeling. Spr. zou het zeer betreuren, als in een tijd als deza onze mooie afdeeling zou opgeheven moe ten worden en spoort de leden aan, die of fertje van 1 contributieverhooging te brengen, temeer daar van geen enkele plaatselijke organisatie de kasbijdrage door de leden zoo gering is, als van den L.T.B. Na eenig over en weer gepraat be sluit de vergadering volmondig de con tributie te verhoogen. Na rondvraag slui ting. NIEUWKOOP Ernstige val. Op de ijsbaan alhier had een vrij ernstig ongeval plaats. De echtge- noote van M. V. alhier had tijdens het schaatsenrijden het ongeluk zoo ernstig te vallen, dat haar pols brak. Nadat dr. Koert haar de eerste hulp verleende, is zij ter verdere behandeling naar een ziekenhuis te Leiden overgebracht. Van de trap gevallen. Toen de heer D. P. K. alhier in zijn woning van de trap afdaalde had hij het ongeluk hiervan af te vallen. Hij bezeerde zich hierbij zoo ernstig, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Deze constateerde eenige zwaar gekneusde ribben. Hardrijderij op schaatsen. Ofschoon door de dooi reeds eenig water op het ijs stond, ging de uitgeschreven hardrijderij van de Nieuwkoopsche IJsclub toch door. De uitslag hiervan was: 1. N. Zwart Johzn., 2. P. Sanders, 3. A. Klapwijk en 4. C. Sanders. De prijzen bestonden uit spek en er werd uitsluitend gereden voor be- hoeftigen. NOORDEN DE LEIDSCHE COURANT uitkiezing van deelnemers aan de natio nale kampioenschappen. De uitslag was enorm, want drie leden van „De Tref fers" kwamen in aanmerking voor de drie beschikbare- plaatsen, n.l. de gebroeders Heemskerk en L. Castelein. In de natio nale wedstrijden konden onze vertegen woordigers zich tegen de andere spelers van super-klasse moeilijk handhaven; technisch waren de onzen gelijkwaardig aan hun tegenstanders, maar ze misten nog het flitsende. In de competitie van het Leidsche Dis-" trict wordt met drie clubs deelgenomen, n.l. Leiden, Warmond en Roelofarends- veen. „De Treffers I" staan hierbij boven in de rangschikking. Het ledental van de club zakt langzaam. Een nieuwe toevoer van jeugdige leden zal zeer welkom zijn en er zijn geroutineerde ouderen genoeg om hen de slagvaardigheid van deze vlug ge en gezelligè sport in korten tijd aan te leeren. Reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. Binnenland Zoo kan gevangenisstraf van ten hoogte acht jaren of geldboete van ten hoogste vijftig duizend gulden worden opgelegd, waardoor tevens preventieve hechtenis mo gelijk is geworden. De positie van onze voedselvoorziening eischt, dat de op dit gebied door de overheid vastgestelde voor schriften stipt worden nageleefd. Zoo noo- dig zal dan ook niet worden geschroomd, een behoorlijke naleving door toepassing van strenge straffen af te dwingen. Het voedselvoorzieningsbesluit heeft, evenals de landbouw-crisiswet 1933, het ka. rakter van een bevoegdhedenwet. Het zal naast de landbouw-crisiswet 1933, welke voorloopig niet wordt ingetrokken, gelden. „Tusschen ons en de honger staat alleen een goede organisatie", aldus de heer Lou- wes. „Laat ieder nu goed begrijpen, dat sluikhandel en clandestien slachten de voorraden alleen maar daarheen brengen, waar zij niet moeten zijn. De financieel zwakke bevolkingsgroepen worden erdoor beroofd van haar toekomende aandeel in den totalen voorraad. De clandestiene han del en verwerking zijn ernstige sociale ver grijpen. Hiertegen kan en zal nu met kracht worden opgetreden. Het is zoo jammer", zoo vervolgde de heer Louwes, ..dat er met straf moet wor den gedreigd. Eigenlijk zou het moreel be sef van ons volk voldoende moeten zijn." AANMELDING VAN PERSONEN VAN JOODSCHEN BLOEDE Het Verordeningenblad bevat een ver ordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betref fende den aanmeldingsplicht van personen van geheel of gedeeltelijk Joodschen bloede. Volgens deze verordening moeten dege nen, die geheel of gedeeltelijk van Jood schen bloede zijn en hun verblijf hebben in het bezette Nederlandsche gebied, aan gemeld worden overeenkomstig de navol gende bepalingen. 1. In den zin van de Verordening wordt eeil persoon als geheel of gedeeltelijk van Joodschen bloede beschouwd, indien hij van ten minste een naar ras vol-Joodschen grootouder stamt. 2. Een grootouder wordt zonder meer als vol-Joodsch aangemerkt, wanneer deze tot de Joodsch-Kerkelijke gemeenschap behoord heeft of behoort. Bij twijfel of een persoon als geheel of gedeeltelijk van Joodschen bloede moet worden aangemerkt, beslist daarover op gedaan verzoek de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied -of de door hem aangewezen instantie. Tegen deze beslissing is geenerlei voorziening toegelaten, Tot het doen van een dusdanig verzoek is gerechtigd: Iedere Duitsche instantie in het bezette Nederlandsche gebied; De ambtenaar voor de aanmelding; De betrokkene. Tot aanmelding is gehouden de persoon, die aangemeld moet worden. Moet een handelingsonbekwame of een persoon, wiens handelingsbekwaamheid beperkt is? worden aangemeld, dan zijn in diens plaats zijn wettelijke vertegen woordiger en degenen, die de daadwerke lijke zorg voor dien persoon op zich heb ben genomen, tot de aanmelding ge houden. De aanmelding moet binnen vier weken, te rekenen vanaf den dag van inwerking treding van deze verordening, plaats vin den. Is de burgemeester der gemeente Amsterdam ambtenaar voor de aanmel ding, dan bedraagt die termijn tien weken. Indien de voorwaarden, welke aan de verplichting tot aanmelding ten grondslag liggen, eerst na de inwerkingtreding van deze verordening ontstaan, dan moet de aanmelding binnen twee weken na het feit, dat de verplichting tot aanmelding doet ontstaan, worden gedaan. Deze termijn verstrijkt evenwel niet eerder dan na ver loop van den bovengemelden termijn. Bevoegd tot het in ontvangst nemen der aanmelding (ambtenaar voor de aanmel ding) is de burgemeester of het hoofd der rijksinspectie van de bevolkingsregisters, bij wien het bevolkingssregister of het ver blijfsregister wordt gehouden, waarin de aan te melden persoon is opgenomen of dient te zijn opgenomen. De aanmelding geschiedt schriftelijk. Zij moet bevatten: den naam en de voor namen van den aan te melden persoon, plaats en datum zijner geboorte; woon- of verblijfplaats met opgave van straat en huisnummer; voor wat betreft personen, die na 30 Januari 1933 in het Rijk in Europa geïmmigreerd zijn, moet voorts de laatste woonplaats worden vermeld, welke zij in het tegenwoordige gebied van het Groot-Duitsche rijk (met inbegrip van het Protectoraat Behomen en Moravië) of van het Gouvernement-Generaal voor het be zette Poolsche gebied hebben gehad; Nationaliteit en eventueele vroegere nationaliteiten; kerkelijke gezindte; beroep of werkzaamheid; opgave of hij ongehuwd, gehuwd, weduwnaar of weduwe of ge scheiden van echt is; opgave, hoeveel Joodsche grootouders hij heeft. De ambtenaar voor de aanmelding moet de hoedanigheid van den aangemelde als persoon van Joodschen bloede in het be volkingsregister of in het verblijfsregister aanteekenen. Hij geeft ten name van den aangemelden persoon een bewijs af, waaruit blijkt, dat deze heeft voldaan aan de verplichting tot aanmelding volgens deze verordening. De aangemelde persoon moet aan den ambte naar voor de aanmelding voor de uitrei king van het aanmeldingsbewijs één gulden aan leges vooruitbetalen. Hy die door zijn schuld niet aan, de op hem rustende verplichting tot aanmelding voldoet, wordt gestraft met gevangenis straf van ten hoogste vijf jaren. EERSTE BLAD - PAG. 3 Agenda LEIDEN. Zaterdag R.-K. Reclasseeringsvereeniging afd. Leiden, St. Vincentiusgeb. Hoogl. Kerkgr. 32, 4 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 11 Januari 20 uur tot Zaterdag 18 Januari 8 uur waargenomen door: de Apotheek van Driesum, Mare 110 Tel. 20406 en de Zuider Apotheek Lammenschansweg 4, Tel. 23553. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274. Buitenland HET DUITSCHE WEERMACHTSBERICHT BERLIJN 14 Januari (D.N.B.) Het opper- bevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Tijdens gewapende verkenningen heb ben vliegtuigen een vijandelijk koopvaar dijschip van 4.000 b.r.t. tot zinken gebracht en op een kruiser twee treffers geplaatst met bommen van middelzwaar kaliber. In den nacht van 13 op 14 Januari zijn belangrijke militaire doelen in Plymouth op succesvolle wijze met 'bommen bestookt. Het leggen van mijnen voor Britsche ha vens werd voortgezet. De vijand heeft gisteren vier vliegtuigen verloren, waarvan, zooaLs reeds gemeld, een door een controlevaartuig, van de ma rine en een door de marine-artillerie werd neergeschoten. HET ITALIAANSCHE i WEERMACHTSBERICHT ERGENS IN ITALIË. 14 Januari. (Stefani). In zijn weermaohtsbericht no. 221 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgende bekend: Aan het Grieksche' front bedrijvigheid van patrouilles en artillerie. Onze forma ties vliegtuigen hebben bij herhaling een vijandelijke basis gebombardeerd. Vracht auto's en troepenconcentraties zijn met machinegeweren beschoten. In Cyrenadca was bedrijvigheid van onze artillerie, die verliezen heeft toegebracht aan de gemechaniseerde strijdkrachten van den vijand aan het front van Tobroek. Voorts was er bedrijvigheid van patrouil les en van artillerie in de zone van Djara- boub. Het optreden van vijandelijke vlieg tuigen tegen plaatsen aan de kust van Cy- ranaica heeft geen slachtoffers gemaakt. In Oost-Afrika viel eenige actie waar te nemen in den Opper-Soedan en optreden van artillerie in de zone van Gallabat. In den Soedan hebben onze vliegtuigen vijan delijke stellingen, verdedigingswerken en troepenconcentraties gebombardeerd. Een van onze luchtformaties, die door vijan delijke jagers werd aangevallen, werd in een gevecht gewikkeld, waarbij een toestel van het type Gloster werd neergeschoten. Een ander verkenningsvliegtuig werd neer gehaald door onze jagers in Erytrea. De vijand heeft eenige plaatsen gebombar deerd, waarbij slechts enkele personen ge wond werden. Op den ochtend van 31 December heeft een Grieksche duikboot een van onze vrachtschepen van kleine torvnagt-, welke in de territoriale wateren van Joegoslavië voer, tot zinken gebracht. Met schending van elk oorlogsgebruik heeft de duikboot vervolgens kanonschoten gelost op een. reddingsboot van het vrachtschip, waarbij tien schipbreukelingert leden der be manning van het vrachtschip gedood werden. Een vliegtuig en een motortorpe doboot hebben op 9 Januari een vijande lijke duikboot aangevallen en tot zinkeni gebracht. VEEDIEFSTALLEN IN VLAANDEREN? BRUGGE, 15 Jan. (Belgapress). Sinds eenige dagen wordt bijna geheel West- Vlaanderen door veediefstallen geteisterd, waarbij de dieven ongehoorde stoutmoedig heid aart den dag leggen en telkens de ge stolen dieren afmaken en verdeelen. Te Zuienkerke (Zecbrugge) waren de landbouwers den Dooven en Croes de slachtoffers. Bij eerstgenoemde werden drie, bij laatstgenoemde één varken ge slacht en meegenomen. Te Koekelaere werd bij van Belleghem een varken en bij Casteele verschillende hennen gedood. Te Westkapelle werden niet minder dan vier varkens gsestolen bij den landbouwer van Zandeweghen en daags nadien een aantal vette konijnen bij Tavernier. Ook te Ingelmunster werden twee varkens en te Rumbeke verschillende konijnen gesto len. Reeds begint men zich af te vragen, of er onder al deze „diefstallen", die toch bij na alle in denzelfden nacht gepleegd wor den, volgens dezelfde methode en op plaat sen, die kilometers van elkaar liggen, niet iets anders schuilt. Het is natuurlijk maar een veronderstel ling, hoewel van den anderen kant moet worden toegegeven, dat het een ideaal mid del zou zijn voor de kweekers, hunne slachtdieren van de hand te doen zonder hiervoor den officieel aangewezen weg te gebruiken. Het is toch bijna niet aan te ne men, dat de dieven zoo maar, zonder meer drie en vier varkens kunnen afmaken, zon der dat de eigenaars daarvan iets gewaar worden. Uitvoering St. Josephsgezellenvereeni- ging. Zondagavond was er op de St. Franciscuszaal een uitvoering, uitgaande van de St Josephsgezellenvereeniging. Dit was de eerste uitvoering, die deze, nog jongevereeniging, opvoerde. Des avonds om zeven uur, toen de uitvoering een aanvang nam, was de zaal tot in de uiter ste hoeken bezet. Aanwezig waren Pastoor Buren, kapelaan C. J. Berkhout, father R. Knaap, van de Congregatie van Mill- Hill. De kapelaan sprak een welkomst woord. Eerst werd opgevoerd „Zijn alles", dra matische schets. Een vader zit bij het sterfbed van zijn kind, die tengevolge van een ongeval, doodelijk is getroffen, terwijl zijn stervend kind vraagt om zijn moeder. Daarna werd opgevoerd „Oom Tinus was een rare", blijspel in drie bedrijven. Zoowel de dramatische schets als het blijspel werden goed gespeeld en de ac teurs hadden veel succes.. Na afloop dankte de kapelaan een ieder voor zijn medewerking. R1JNZATER W OUDE Rondrit. Maandag werd alhier de aangekondigde wedstrijd gehouden. Een nationale'hardrijderij, waarbij viermaal de Braassemermeer in de ronde moest wor den gereden.Hoewel er al eenig water op het ijs stond waren er toch nog 12 deel nemers opgekomen. Onder de deelnemers bevonden zich twee dames, mej. van der Meer en mej. Reynders, beiden uit Roelof- arendsveen. De uitslag was: le prijs L. de Koker, Haarl.meer, 2e pr. H. van Velzen, R.A.veen, 3e pr. B. van der Meer, R.A.veen 4e pr. J. de Koker. Haarl.meer, terwijl de vijfde aankomende onze ingezetene P. Reumerman was, die voor zijn prestatie een bestuursprijs kreeg. De prijzen waren 10, 7.50, 5 en 2.50, terwijl de be stuursprijs voor Reumerman 2 bedroeg. Deze vijf deelnemers kwamen ongeveer gelijk aan de finish aan en hadden onge veer 25 K M. gereden in 1 uur en 10 mi nuten. Het ijs was al niet best meer en sneed geweldig in. De beide dames, die eveneens de tocht snel volbrachten, kregen een souvenir van het bestuur, bestaande uit bloemen. Brand. Bij den heer C. van Dorp al hier ontstond een begin van brand in de schoorsteen. Burenhulp was spoedig aan wezig. Daar er geen gevaar bestond, heeft men de schoorsteen kalm uit laten bran den om waterschade te voorkomen. De brand beperkte zich zoodoende tot den schoorsteen en had verder geen nadeelige gevolgen. Aanbesteding. Het Bureau voor We deropbouw van boerderijen heeft aanbe steed bestek no. 31, het bouwen van 4 boerderijen te Stoutenberg. Ingeleverd wa ren 11 biljetten. Laagste inschrijver was G. over de Vest te Rijnsaterwoude met 89.729. ROELOFARENDSVEEN IJsclub „Wilhelmina". In hotel „De Vier Heemskinderen" is Dinsdagavond een groote bijeenkomst gehouden, waarbij ruim 125 leden aanwezig waren. Reeds om vier uur in den middag werd met de on derlinge kaart-wedstrijden begonnen; we gens de ingevallen dooi was dit vroege tijdstip van aanvang voor ^een enkele ijs- sporter een beletsel om aanwezig te zijn. Er was, zooals altijd in dit sportmilieu, een gezellige en vroolijke stemming, terwijl ook de gratis aangeboden erwtensoep een kostelijke versnapering was. De uitslagen der kaart wedstrijden wa ren: Winnaarsronde: 1. H. Schouten en T. Turk, 2; A. v. Beek en Jo Volwater, 3. G. de Koning en H. v. d. Zwet, 4. N. Huigsloot en J. Koek, 5. W. Kerkvliet en P. v. Klink, 6. J. Zoet en J. Loos, 7. P. v. d. Zwet en H. Bakker, 8. N. v. Berkel en Joh. v. Beek. Verliezersronde; 1. T. v. d. Veer en G. Rodewijk, 2. J. v. Ruiten en A. v. Berkel, 3. N. Rietbroek en C. Rietbroek, 4. J. v d. Meer en Jac. Bakker, 5. E. Koek en L. Verdel, 6. J. de Jong en P. v. d. Meer. Tafeltennis „De Treffers", Giste- avond kwamen de leden van bovenge noemde tennisclub voor de jaarvergade ring bijeen. Uit het verslag van den se cretaris, L. Verdel, kunnen we constatee- ren, dat de club in het afgeloopen jaar minder activiteit heeft kunnen ontwikka- len dan voorheen, dit in verband met de bijzondere omstandigheden door den oor log veroorzaakt. Belangrijk was de deelna me aan het districtstournooi te Leiden, i waar tevens de beslissing zou vallen over HET VOEDSELVOORZIENINGSBESLUIT. Het verordeningsblad van 13 Januari be- rat een nieuw voedselvoorzieningsbesluit. gen van oberregierungsrat Freiherr von der Wense en van den regeeringscommissaris voor de voedselvoorziening den heer S. L. Louwes, kunnen wij hieromtrent het volgende mededealen: Het oogmerk van de verordening is te zorgen, dat de voorhanden voedselvoorra den zoo billijk mogelijk over de geheele bevolking verdeeld worden. Daarvoor moet de sluikhandel en het clandestien verwer ken van producten, welke voor de voed selvoorziening van belang zijn, streng wor den tegengegaan. Het .besluit beoogt alleen de belangen der NedrlancLsche bevolking te behartigen, eenig Duitsch belang wordt ermee niet gediend. Daarom zijn aan de Nederlandsche amb tenaren ruimere bevoegdheden toegekend, bevoegdheden intusschen, welke in het Nederlandsche recht niet onbekende figu ren vormen. Hoewel de landbouw-crisiswet 1933 teza men met de wet van 30 September 1938 (Staatsblad 639 c) voor de overheir reeds verschillende bevoegdheden inhoudt tot het treffen van regelingen op het gebied der voedselvoorziening, is het gebleken, dat onder de huidige tijdsomstandigheden aan ruimere bevoegdheden op dat gebied drin gend behoefte bestaat. Zoo is het op grond van de landbouw-crisiswet 1933 niet mo gelijk, geboden te stellen of directe ver plichtingen op te leggen. Dit was aanlei ding, dat tal van regelingen, welke in de laatste maanden ten behoeve van de voed selvoorziening moesten worden getroffen, noodzakelijkerwijze een gewrongen en on duidelijk karakter verkregen, omdat hetzij door middel van verbodsbepalingen, hetzij door het opleggen van voorwaarden, ge tracht moest worden het beoogde doel te bereiken. Vóórts is als gemis gevoeld, dat de landbouw-crisiswet 1933 de overheid niet de mogelijkheid biedt om, indien aan een voorschrift niet wordt voldaan, er op snelle wijze voor zorg te dragen, dat de betref fende maatregel ook daadwerkelijk wordt uitgevoerd. Gewezen moge b.v. worden op de verplichting tot inlevering ven produc ten aan de overheid. Indien een producent of een handelaar deze verplichting niet nakomt, dan kan hij strafrechtelijk of tucht rechtelijk worden vervolgd desnoods met inbeslagneming der goederen. Inlevering op de voorgeschreven wijze kan echter niet op grond van de landbouw-crisiswet 1933 worden afgedwongen, waardoor kostbare voedselvoorraden verloren kunnen gaan. Ook ten aanzien van andere voorschriften, b.v. tot bewerking of verwerking van pro ducten volgens bepaalde richtlijnen, is de bevoegdheid van de overheid om bij niet- nakoming rechtstreeks daadwerkelijk in te kunnen grijpen, onmisbaar. Op grond van de landbouw-crisiswet 1933 kunnen slechts regelen worden gesteld ten aanzien van producten van den land bouw. In verband met de eischen, welke een behoorlijk verloop der voedselvoorzie ning thans stelt, is dit te beperkt. Zoo dient thans ook ten aanzien van surrogaten van landbouwproducten regelendr te kun nen worden opgetreden en dienen ook re gelen gesteld te kunnen worden ten op zichte van het gebruik van grond- en hulp stoffen door den lanrbouw, zooals kunst meststoffen, verpakkingsmateriaal. Tenslotte is het gewenscht geoordeeld op grond van de noodzaak, dat thans ieder, die eenige functie bij de voedselvoorzie ning vervult, ten volle zijn plicht doet, eenige algemeene voorschriften op te ne men, welke ten doel hebben handelingen, die niet in-overeenstemming zijn met de door' de overheid op het gebied der voedsel voorziening beoogde doeleinden, strafbaar te stellen. Zoo is thans in het voedselvoor zieningsbesluit o. a. bepaald, dat ieder, die een handeling verricht, welke van belang is voor de voedselvoorziening daarbij' die zorg moet aanwenden, welke met inacht neming van de ten aanzien van de voedsel voorziening bestaande omstandigheden re delijkerwijze van hem verlangd kan wor den. Voorts moet hij van alles wat zijn bedrijf betreft, op behoorlijke en duidelijke wijze aanteekening houden. Om te bevorderen dat producten, die voor menschelijk voedsel kunnen dienen, ook zooveel mogelijk daarvoor worden aan gewend, is het verbod gesteld, dat kenne lijk voor menschelijke consumptie bestemde of geschikte producten in beroep of bedrijf voor andere doeleinden worden aangewend, tenzij daartoe door of vanwege den secre taris-generaal toestesmming is verleend. De krachtens het voedselvoorzieningsbe sluit op te leggen straffen zijn zwaarder dan die van de landbouw-crisiswet 1933.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 3