II Dc Liturgie der Kerk Nieuwe uitgaven ZATERDAG 11 JANUARI 1941 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 R.K. DIOC. VROUWENBOND AFDEELING LEIDEN OFFICIE ELE MEDEDEELINGEN. Jaarvergadering. De jaarvergadering zal, door byzondere omstandigheden, niet op 23 Januari gehouden worden, maar 16 Fe bruari 1941. Algemeene Bestuursvergadering. De al- gemeene bestuursvergadering zal op 16 Januari wel doorgaan, en wel 's middags half drie in „Het Schuttershof" aan den Stationsweg. WIE KOOKT ER MEET Vleesch en bepaalde soorten visch zijn Bchaarsch, daarom moet de huisvrouw zoe ken naar een middel, dat het voedzame vleesch vervangt. Een der middelen in onze streken nog te weinig bekend om vleesch te vervan gen is de mossel, het product onzer Zeeuw- 6che stroomen. In normale tijden wordt dit voedzame levensmiddel op grooten schaal uitgevoerd, thans leeren wij waarschijnlijk dit uitste kende voedsel kennen en waardeeren, zoo dat het een blijvende plaats op onze menu's verkrijgt en behoudt. De mosselen zijn in vischwinkels ver krijgbaar. Indien men daar teleurgesteld wordt, dan kan men op de Kalverenmarkt een schuit vinden, waar de verSche mos selen per emmer te verkrijgen zijn. Hieronder volgen eenige mosselgerechten. Mosselen koken. De mosselen schoonborstelen en open mosselen verwijderen. Zanderige mosselen 2 uur laten staan in water met zout (30 gr. zout op 1 L. water). De mosselen koken in weinig water met wat ui, peterselie en sel derij (ongeveer 15 min.). Mosselen bakken. De gekookte mosselen uit de schelp ne men, laten uitlekken en vlug bakken in bruine boter. Wat citroensap of azijn bij het opdienen er overheen sprenkelen. Mosselen ragout. 1 ons gekookte mosselen (van de schaal ontdaan). 2 dl. mosselen-bouillon. 2 afgestreken lepels maizena. Y lepel boter. Wat peper, azijn, noot, peterselie. De mosselenbouillon door een dicht doekje zeven en aan de kook brengen. De maizena met een scheutje aanmengen en aan de kokende bouillon toevoegen. De 6aus op smaak afmaken met de kruiden en de boter. De mosselen pellen en door de saus mengen. Mosselen gehakt 1 ons mosselenvleesch (van de schaal ontdaan). 2 groote gekookte aardappelen. 1 snee oud brood. 1 lepel boter of vet Wat paneermeel, peper, zout en nootmus kaat De gekookte mosselen fijn snijden. Het brood in een weinig water weken en met de aardappelen fijn wrijven. De mosselen toevoegen en het gehakt goed doormengen (zoo noodig nog een scheutje melk erbij doen). Het gehakt op smaak afmaken. De ballen door paneermeel wentelen en in het heete vet vlug bruinbraden. De ballen uit het vet nemen de jus met water afmaken. Wilt u in de komende weken eens uw onbekendheid omtrent het gebruik van de mosselen aanvullen, mogelijk uw vooroor deel door onbekendheid overwinnen? Vragen worden gaarne door de Kookre- d a c t i e beantwoord p.a. Mevr. Manders Vermeulen, Boerhaavelaan 12. FEUILLETON Sxhaduuten aan het verdeden Naar het Engelsoh. 1) HOOFDSTUK I. Voorspel. In de dameswachtkamer van het groote New Street Station te Birmingham zat op een middag in Maart Dessie Merrion op haar trein te wachten. Zij keek vol belang stelling naar een goed gekleed jong meisje, dat haar eenig gezelschap vormde. Het meisje leek niet ouder dan achttien jaar, maar ondanks haar jeugd, had zij iets ge decideerds over zich, haar geheele manier van doen gaf een indruk van zelfstandig heid en onafhankelijkheid. Ze waren nu al bijna een half uur alleen in de wachtkamer en in dien tijd had Des sie een paar keer gepoogd een gesprek te beginnen, maar haar pogingen hadden geen succes gehad en met een glimlachje be rustte zü in haar nederlaag. Dit had ech ter haar belangstelling in het jonge meis je eerder doen toenemen dan verminderen en dit gevoel werd nog verlevendigd door het groote contrast, dat zij meende op te merken tusschen het meisje en een man, die zich bij haar had gevoegd en die blijk baar haar reisgenoot was. Qemenyde {Betichten SLACHTOFFERS VAN HET IJS. Te Almelo is het ze ver. jarig meisje K. ter Braake op een ijsbaan in een wak geraakt en verdronken. Gistermiddag 5 uur was het 6-jarig zoontje van den slager G. S. te Blerick met eenige vriendjes aan het spelen op het ijs op de Maas waarden. Tijdens het spel is het jongetje van het ijs in het snelstroo- mende water van de Maas gevallen en ver dronken. Zijn kameraadjes konden geen hulp bieden. Het lijkt is nog niet gevon den. MELKRIJDER DOODGEREDEN. Wederom heeft zich te Bergen op Zoom een aanrijding met doodelijken afloop voor gedaan. Ditmaal is de melkrijder Van Til burg, uit Halsteren, werkzaam bij de Vac- ca te Bergen op Zoom, het slachtoffer ge worden. De man passeerde met paard en wagen komende van de richting markt, het kruis punt Van HasseltstraatWassenaarstraat, toen van de links van hem gelegen Wasse naarstraat een vrachtauto naderde. Deze reed paard en wagen aan met het gevolgd, dat Van Tilburg zoodanig werd gewond, dat de spoedig aanwezige geneeheer hem naar het Alg. Burg. Gasthuis liet over brengen. Daar is Van Tilburg later aan de gevolgen overleden. Het paard werd zoo ernstig gewond dat het moest worden afgemaakt. De wagen werd zwaar beschadigd. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. Enkele dagen geleden is de 45-jarige machinist P. Jansen op het emplacement der Ned. Spoorwegen te Venlo tusschen de buffers bekneld geraakt, waarbij den ongelukkige de linkerborstkas werd inge drukt Nadat geneeskundige hulp was ontboden is het slachtoffer naar het ziekenhuis ge bracht Donderdag is de ongelukkige aan de bekomen verwondingen bezweken. NOODLOTTIGE NIEUWSGIERIGHEID. Jongen bij ontploffing gedood; zijn moeder gewond. Gisteravond is te Rotterdam een ernstig ongeluk gebeurd. De 13-jarige J. Malle had l 'n dichtgeschroefd buisje gevonden en mee naar huis genomen. In de ouderlijke wo ning aan de Resedastraat 44 probeerde hij het te monteeren. Hierbij ontplofte het met een hevigen slag. De knaap was ter stond dood. Zijn moeder, die zich in dezelfde kamer bevond, sloeg door de kracht van de ont ploffing tegen den grond en lierp hierdoor schaafwonden op. In het Zuiderziekenhuis is de vrouw ter verpleging opgenomen. In de woning werd ernstige schade aan gericht. MEISJE IN KOKEND WATER GEVALLEN. Aan de gevolgen overleden. By het spelen is het 5-jarig dochtertje van de familie J. Blanken te Ospel in een tobbe met kokend water gevallen. Met ernstige brandwonden overdekt is het kind opgenomen en naar het ziekenhuis ver voerd, alwaar het korten tijd later aan de gevolgen overleed. DOOR GASVERSTIKKING OMGEKOMEN Vergeten gaskachel af te zetten. In een perceel in de Korte Leidsche- dwarsstraat te Amsterdam is een tragisch geval van gasverstikking geconstateerd. Een Het jonge meisje maakte een sympathie ken, vriendelijken, beschaafden indruk; de man echter zag er allesbehalve innemend uit, al had hij een buitengewoon knap ge zicht. Dessie vroeg zich af, in welke be trekking deze twee tot elkaar stonden aan gezien zij zich graag .in problemen van dit soort verdiepte, vond zij het haast jammer, dat een witkiel haar kwam waarschuwen, dat haar trein op komst was. Zij pakte haar schamele bagage byeen en volgde den kruier naar het perron, terwijl zij in het voorbijgaan het jongemeisje vriendelijk toeknikte en „goeden middag" wenschte. Op het moment, dat zij in den trein wil de stappen, ontdekten haar vlugge oogen aan het einde van het perron een hevige vechtpartij, waarvan de reisgenoot van het meisje uit de wachtkamer het middelpunt vormde. Zij begreep onmiddellijk wat er gaande was en zy had haar conclusie nog niet getrokken of zy zag, hoe om de polsen van den man een paar handboeien werden geschoven, zoodat zy er niet aan behoefde te twyfelen, dat hij gearresteerd was. Dessie Merrion was een meisje, dat snel wist te handelen; zy keerde onmiddellijk om, in een impuls van medelijden met het aardige meisje in de wachtkamer, en haast te zich om haar te waarschuwen. Het meisje zat nog op dezelfde plaats en toen Dessie haar snel had verteld wat er was gebeurd, werd ze doodsbleek. Slechts met de grootste moeite wist zij haar zelfbe- heersching te bewaren en toen Dessie er op aandrong, dat zij onmiddellijk zou vluchten, bedacht zij zich geen seconde. Zij sprong op en met een paar zenuwachtig ge stamelde woorden van dank vloog zij de deur uit, die naar den tegenovergestelden kant van het perron voerde. 20-jarige buffetjuffrouw had op haar kamer eeen 'gaskachel, welke via den muntmeter wordt gestookt. Zij had Donderdagavond alvorens te gaan slapen een munt in den meter gedaan, nochtans onvoldoende om de kachel den geheelen nacht voldoende gas te geven. De kachel was daarom van nacht uitgegaan. Gistermorgen heeft een andere bewoner van het perceel, niet op de hoogte van de gaskachel in de kamer van de buffetjuffrouw, een munt in den meter gedaan. Het gevolg was, dat het gas in deze kamer stroomde en het meisje omkwam. Later werd zy gevonden en men heeft toen nog getracht de levensgeesten op te wek ken, doch dit was tevergeefs. SLUIKHANDEL IN VET ONTDEKT. De Zaandamsche politie verrichtte zes arrestaties. In samenwerking met de Amsterdamsche recherche heeft de Zaandamsche politie een zestal arrestaties verricht terzake van sluik handel in ongebanderolleerd vet en hier mede verband houdende overtreding van de prijzenbeschikking 1940 1. vervoeren van vet zonder geleidebiljet, verkoopen zonder toewijzing van de zuivelcentrale en ten slotte ontduiken van de acijnzen, omdat het ongebanderolleerd verkocht werd. Onder de arrestanten bevindt zich een veertigjarige bedrijfsleider V. van een N.V. te Zaandam, die zich toelegt op de fabri cage van z.g. technische vetten. Het artikel, dat in pondspakken in den handel werd gebracht, werd getrokken uit beenderen. Vooral paardenvet werd in on- geraffineerden staat in den handel gebracht en vond gretig aftrek bij talloozen. Dit blykt uit de talrijke arrestaties. Elk der arrestanten was wederverkooper, zoodat inderdaad van een wijdvertakt complot gesproken mag worden, ook al om dat niet alleen Zaandammers, maar ook Wormerveerders en Amsterdammers zich met den handel bezig hielden. De zuivel centrale is thans in de zaak gemoeid, terwijl het onderzoek nog wordt voortgezet Onngeveer 1500 pond ongebanderolleerd vet werd reeds achterhaald. Ook een baal suiker werd ontdekt. De herkomst hiervan wordt nog onderzocht TIEN KOEIEN LOOPEND NAAR URK. Met gejuich ingehaald. Urk gaat de komende week in met het l aangename vooruitzicht, dat de vleesch- voorziening is geregeld. Dit jaar was nog geen vleesch verstrekt en alleen de zieken kregen een klein kwantum. Onder leiding van de slagers Bos en Blom zijn thans, naar de „Tel." meldt, tien levende slacht koeien over den dijk naar het eiland ge bracht. Het transport duurde vrij lang, daar de beesten slechts voorzichtig langs de dijkgloeiing voortgedreven konden wor den. Niet alleen om het interessante schouw spel, maar ook omdat er nu weer versch vleesch aankwam, waren vele Urkers uit- geloopen om de slagers en de koeien toe te juichen. A. Om te leeren lezen. Door F. H. N. Bloemink. Uitgave G. B. van Goor en Zonen, den Haag. Deze methode bestaat uit vier boekjes. Alleraardigste werkjes. Rijk geïllustreerd. Prima uitvoering. Uitstekend bewerkt, zooals wij dat van Bloemink gewend zyn. Een moeder, die een beetje tact heeft; een beetje moeite zich wil getroosten; die een beetje tyd heeft en een beetje geduld, zal, Het oudere meisje liep vlug het perron weer op en was nog juist op tijd om haar trein te halen. Toen deze het station uit- stoomde, zag zy het groepje mannen nog aan het eind van het perron staan met den man met de handboeien om in hun midden, zijn lange gestalte ver boven de anderen uitstekend. Zyn donker, knap gezicht had zoo'n dreigende en wreede uitdrukking, dat Dessie blij was, dat zy het jonge meisje had helpen ontvluchten. Opnieuw vroeg zy zich af, hoe dat on bekende meisje toch wel in een dergelijk gezelschap geraakt kon zijn en geruimen tyd verdiepte zij zich in allerlei gissingen. Na enkele minuten ging zij naar haar tasch om er een zakdoek uit te halen en toen deed zij een onpleizierige ontdekkign. In de haast om het meisje in de wachtkamer te waarschuwen en in de opwinding, die daarop volgde, hadden zij haar tasschen verwisseld. Dessie Merrion ergerde zich niet weinig. Haar eigen tasch bevatte verschillende din gen die vrijwel waardeloos waren, al mis te zij ze toch niet graag; maar één verlies was ernstig: het verlies van haar portemon- naie. Haar kaartje zou ze eveneens kwijt zyn geweest, als ze het niet voor het ge mak in haar handschoen had geschoven. Maar het ergerlijke van het geval hinder de haar nog meer dan het verlies. Als dat de manier is om mijn nieuwe leven te beginnen, zei ze verdiretig tegen zichzelf, kan ik het evengoed opgeven. Maar haar gezond verstond kreeg wel dra weer de overhand. Mijn naam beter gezegd de naam Dessie Merrion is in de tasch te vinden: de naam en het adres van de menschen, waar ik naar toe ga eveneens; zoodat dat N.B. Als niet anders wordt aangegeven dagelijks Gloria en Credo. De gewone Pre fatie. Kleur: Wit, behalve Donderdag. ZONDAG 12 Januari. Feestdag v. d. H. Familie. Eerste Zondag na Driekoningen. Mis: Exsultet. 2e gebed v. d. Zondag; 3e v. h. Driekoningenoctaaf; 4e voor de vrede. Prefatie en het gebed „Communicantes" var. Driekoningen. De H. Kerk stelt vandaag aan de kathor lieke huisgezinnen tot voorbeeld de heili ge Familie: Jesus, Maria en Joseph. Met de woorden van den H. Paulus wijst de Kerk de katholieke echtgenooten er op, hoe zij in liefde met elkander moeten le ven, in de liefde voor elkander dc kracht moeten vinden elkanders gebreken te ver dragen en gaarne te vergeten. Die liefde is de grondslag en voorwaarde voor den wa ren vrede van Christus in d.e huisgezinnen. Naar het voorbeeld van de H. Familie moet in elk katholiek huisgezin heerschen on rechte godsdienstzin en moet er naar ge streefd worden alles, wat in het gezin ge daan wordt, te doen in den Naam van Je sus Christus tot dankbare eer aan God (Epistel). Bij de offerande worden de ouders er aan herinnerd hun kinderen da gelijks, voor zoo ver het van hen afhangt, beter aan God op te dragen door een echt degelijke katholieke opvoeding. De kinde ren, zonder uitzondering, ook dus de groo teren, zoolang zij nog thuis zijn bij vader en moeder, worden gewezen op het verhe ven voorbeeld van Jesus, Die, ofschoon Hij God was, nederig gehoorzaamde gedurende geheel Zijn verborgen leven (dus óók toen Hij twintig jaren was. en ouder) aan twee menschen: Maria en Joseph. „Heer Jesus Christus, geef toch, dat in onze tijd van verslapping van de huise lijke tucht en van opstand tegen het onder lijk gezag, onze katholieke vaders en moe ders en kinderen mogen leeren uit het ver heven voorbeeld van het heilig Huisge zin." MAANDAG 13 Januari. Octaafdag van Driekoningen. Mis: Ecce advenit. (Zie ook 13 Jan.) 2e gebed voor de vrede. Prefatie en het gebed „Communicantes" van Drie- koninken. Wat de heilige drie Koningen ons leerden door hun nederig nederknielen in de stal van Bethlehem, zegt de Evange list Joannes ons deze dag duidelyk: „Deze (het Kind van Bethlehem) is de Zoon van God." Hy beroept zich op het wonder by de Doop van Christus, toen de H. Geest nederdaalde op den Christus en de Vader openlijk getuigde: „Deze is Mijn welbe minde Zoon." DINSDAG 14 Januari. Mis v. d. H. Hi- larius, Bisschop, Belijder en Kerkleeraar: In medio. 2e gebed v. d. H. Felix, Marte laar; 3e voor den vrede. Met veel andere bisschoppen .bestreed de H. Hilarius, bisschop van Poitiers, voor al door zijn geschriften den ketter Arlus, hetgeen zijn verbanning ten gevolge had. Hilarius behoort ook tot de voornaamste kerkelijke Hymnedichters. volgens deze methode, zelf haar kleine meid of jongen kunnen lezen leeren, vóór haar kind naar school gaat Ieder volgend lesje geeft één moeilykheidje bü en zoo leert de kleine het lezen als van zelf: Neem proef en bestel deze serie. De boekjes zijn geschreven in de nieuwe spelling, wat mis schien de moeders in 't eerst wel vreemd zal lijken. Elk deeltje kost slechts 45 cent. B. De Benjamin Bibliotheek. Door Bloemink en Dien Brink- greve. Uitgave G. B. van Goor en Zonen, den Haag. Deze serie bevat nu reeds een veertien tal kleine, frissche met mooie plaatjes en kleurige omslag versierde boekjes. Het zijn vertellingen en verhaaltjes, eenvoudig en meisje als ze tèn minste is waarvoor ik haar houd my mijn tasch zeker zal terug sturen. Het is een geluk, dat er niets in is, dat met mijn verleden verband houdt. Toen leunde Dessie achterover om na te denken Het was waar, dat zij, zooals zij zichzelf zooeven had voorgehouden. Ze was ge vlucht uit een verleden, dat versomberd was door de schuld van anderen. In bit tere ervaring was zij tweemaal zoo oud als haar leeftijd, maar haar aangeboren zui verheid van hart was ongerept gebleven. Zij had haar zieke moeder verpleegd tot a-m haar dood en toen wij ze vrij geweest om haar eigen leven in te richten zooals ze verkoos, maar met een last van geheim verdriet, welke zwaar op haar drukte. Zij had zich voorgoed van het oude le ven losgerukt en onder een nieuwen naam een betrekking aangenomen als hulp in de huishouding bij een familie in Barker in Hedon. En nu, op weg naar haar nieuwe betrekking overkwam haar dit avontuur. Maar walt dit avontuur voor haar betee- kenen zou, drong pas in vollen omvang eenige oogenblikken later tot haar door, toen zij zich uit haar overpeneingen ^had losgerukt en den inhoud van den hand- tasch, die zij in vergissing had meegeno men, begon te onderzoeken. Zij deed het met de hoop iets te vin den, waaruit de identiteit van de eigenares zou kunnen blijken, zoodat zy haar zou kunnen schrijven; maar de tasch bevatte niets wat in dit opzicht eenige aanwijzing kon geven. Behalve de ditjes en datjes, die de tasch van elk modern meisje bevat, vond zij een nieuwen ongemerkten zakdoek; een paar nieuwe handschoenen en een kostbaar ivoren étui met naaigerei. Het laatste wat WOENSDAG 15 Januari. Mis v. d. H. Paulus, eerste Kluizenaar: Justus. 2e ge bed v. d. H. Maurus, Abt; 3e voor de vre de. Geen Credo. Op vijftienjarigen leeftijd vluchtend voor de kerkvervolgers Decius en Valeranus, verborg de heilige Paulus zich in de woes tijn, waar hij tot het einde van zijn leven (hij werd 113 jaar) het eenzame kluize naarsleven op helfdhaftige wijze beoefen de in gebed en versterving. De palmboom verschafte hem voedsel en kleeding en God spijzigde hem wonderlijk door dage lijks een raaf brood te laten brengen. DONDERDAG 16 Januari. Mis v. d. H. Marcellus I, Paus en Martelaar: Statuit. 2e gebed ter eere van Maria (Deus, qui salutis); 3e (voor Kerk of Paus;) 4e voor de vrede. Geen Credo. Kleur: Rood. VRIJDAG 17 Januari. Mis v. d. H. An- tonius, Abt: Os Justi. 2e gebed voor de vrede. Geen Credo. In de kerk hoorde de heilige Antonius de woorden: „Als gij volmaakt wilt zijn, ga, verkoop wat gij hebt en geef het aan de armen." Deze woorden beschouwde Antonius als tot hem gesproken en hij bracht ze ook in beoefening. Op negentig jarige leeftijd kwam hij tot den heiligen kluizenaar Paulus in de woestijn, was te genwoordig bij diens afsterven en begroef hem, met zich nemend als relikwie de klee ding van palmbladeren, welke St. Paulus gebruikte. ZATERDAG 18 Januari. Feest van St Petrus* Stoel te Rome. Mis: Statuit. 2e ge bed v. d. H. Paulus; 3e v. d. H. Prisca, Maagd en Martelares; 4e voor de vrede. Prefatie v. d. Apostelen. Na het ontvangen van de gave der talen trokken de Apostelen weg van elkander om, volgens het bevel van Christus, het heilig Evangelie te gaan verkondigen aan de volkeren. De heilige Petrus vestigde zich eerst te Antiochië, later bracht hij zyn bisschopszetel naar Rome over, waar hij ook gestorven is. Vandaag eert de H. Kerk St. Petrus als bisschop van Rome. IN DE KERKEN VAN DEN E.E. P.P. FRANCISCANEN. Alles als In bovenstaande kalender van het Bisdom, behalve: DINSDAG. Mis v. d. Z.Z. Odoricus van Pordenone, Rogerius van Todi en Egidius van Laurenzana, Belijders: Confiteantur. 2e gebed v. d. H. Hilarius; 8e v. d. H. Fe lix; 4e voor den vrede. DONDERDAG. Mis van de H.H. Berar- dus, Petrus, Accursius, Adjutus en Otho, eerste Martelaren v. d. Orde: Multae trl- bulaüones. 2e gebed v. d. H. Marcellus; 3e voor de vrede. Amsterdam. ALB. M. KOK, pr. geknipt om onze kleine kleuters voor te le zen en zyn deze zelf al met lezen een beetje op dreef, dan vinden ze hier een keurig en fleurig stel boekjes, waar ze heel wat uurtjes mee zoet zijn en waarmee ze hun leeskunst kunnen ontwikkelen bo vendien. Ik kan niet anders dan deze uitgave warm aanbevelen en onder de aandacht brengen dier ouders, die voor hun kleu ters lectuur zoeken, die mooi is, eenvou dig en geschikt. Van de hand van Bloemink verschenen reeds acht deeltjes en van Brinkgreve zes. Rie Kramer zorgde voor den veelkleurigen omslag en een staf van erkende teekenaars voor de plaatjes in de verhalen. Ieder deeltje kost maarƒ0.10. J. G. T. z(j vond paste heelemaal niet, bij wat er verder in de tasch zat het was een oude, veelgebruikte leeren sigarenkoker, waar van de eene kant uitpuilde. Dessie opende den koker. De indruk, dien de man uit de wachtkamer op haar had ge maakt en het feit, dat hy was gearresteerd deden haar besluiten den inhoud er van nauwkeurig te onderzoeken. Aan de eene zijde staken twee sigaren van een heel duur merk. -Zij bekeek ze aandachtig en onderzocht toen de plaats, waar ze gezeten hadden. Dan gold haar nieuwsgierigheid een dik pakje tabak, dat zich aan den an deren kant van den sigarenkoker bevond en de oorzaak was geweest van het uit puilen. Zij trok het er voorzichtig uit en bekeek en betastte het van alle kanten. Ze wist, dat ze het bezit van een msidadiger in de hand hield en zij had genoeg in haar le ven ondervonden, om niet .te vermoeden, dat het zich daar om een speciale reden bevond. Haar scherpe oogen ontdekten spoedig een scheur in het pakje tabak en na een beetje manoeuvreeren bleek het haar, dat het een sluw uitgezochte berg plaats was. Toen ze de tabak uit elkaar trok, gaf ze een zachten kreet, Kunstig verborgen lag daar een stukje fijn bewerkt goud, waarin drie prachtige, groote roode steenen waren gezet. Het meisje, dat wel iets van juwee- len wist, meende het robijnen van het zui verste water te doen te hebben, die, als ze echt waren, duizenden ponden waard moesten zijn. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 9