S)e Cünmi&aanó^He fouCp aast Cng&Cattd £ee&epsiaaL Ver-gaande machti ging voorgesteld De strijd der Italianen ZATERDAG 11 JANUARI 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BEAD - PAG. 5 DE WIJWATER-BAKKEN Is het gebruik van wijwater bijgeloof? Waarom wordt het gezouten? Stupido met een mond vol tanden. Stupido gaat Zondagsmorgens strijk en eet naar een stille Mis de Hoogmis duurt hem te lang. „Je bent je kostelijke vrije morgen kwijt" grijnsde hij, er niet over nadenkend, dat deze vrije morgen hem eigenlijk wordt geschonken eenig en alleen om naar de kerk te gaan. Nu be hoeft men de rust en overweging op den dag des Heeren niet zoo zwaar te hand haven, alsof het een Joodsche Sabbath was doch er bestaat met name bij het Katholieke volksdeel eerder een neiging om de Zondagsheiliging verbazend luchtig op te nemen. „Dajtis een insluipsel van dë laatste jaren" zuchtte Pastoor. „Bij de meesten bestaat de geheele heiliging in 's morgens vliegensvlug naar de kerk hollen, en dan is de kous af voor dien dag, en voor de rest van de week." „Tja!" was alles wat Stupido ver mocht op te merken, overtuigd ook zelf geen luisterrijk voorbeeld te zijn vein Christelijke plichtsbetrachting. Hij was echter onlangs naar de Hoogmis geweest in gezelschap van een anders denkende, die uit nieuwsgierigheid eens „de Roomsche eeredienst" wilde bijwonen. Stupido had tekst en uitleg moeten geven van alles en nog wat, maar bekende ruiter lijk aan Pastoor, dat zijn kennis in vele opzichten was te-kort geschoten. „De man was niks" lichtte Stupido toe, daarmee te kennen gevend, dat zijn andersdenkende gezel niet behoorde tot onze Protestantsche mede-Christenen. „En zoo nieuwsgierig als een oude ekster". „Wat was het eerste, waar zijn ekster oog op viel?" informeerde Pastoor. „Het wijwatersvat. Ik zei, dat het bij ons gebruik was bij het binnenkomen van de kerk een kruis te maken met wijwater. Maar wat dan wijwater was? Wel, water dat gewijd was. Ja, maar hoe dat water gewijd was en waarom. Omdat je er een kruis mee maakt. Ik geloof echter, niet, dat deze heldere verklaring hem ook maar eenigszins bevredigde". „Ongelijk kan ik hem niet geven" - grinnikte de herder. „Je draafde in een kringetje rond. De wij waters-bakken staan aan den ingang van de kerk, om de ge- loovigen gelegenheid te geven zich te zuiveren. Door zich te besprenkelen met water willen zij hun ziel reinigen, alvorens het heiligdom binnen te gaan. Dergelijke zuiveringen waren reeds tijdens het Oud- Verbond in gebruik. Ik behoef er wel niet de nadruk op te leggen, dat men tegelijker tijd berouw over zijn fouten moet hebben. Er wordt geen zonde vergeven zonder be rouw". „Je kunt toch even goed berouw hebben zonder je hand nat te maken" zei de eigenwijze Stupido. „De opmerking is kinderachtig en toch niet mal. Je kunt ook iemand begroeten, zonder hem een hand te geven: De hand druk is een bekrachtiging van de groet. Zoo is ook het zich bekruisen met wijwater een bekrachtiging van en tegelijkertijd een aansporing tot het verwekken van berouw, om in de goede gesteltenis het H. Offer ie gaan opdragen. Want zelfs degenen, die op de eerste banken zitten, moeten ter kerke gaan alsof zij als ootmoedige tolle naars achter-in blijven staan." „Maar waarom moet het water gewijd worden?" wilde Stupido nu weten. „Bijna alle voorwerpen en stoffen, die de Kerk bij haar eeredienst gebruikt, wor den door een wijding, een zegening, aan het alledaagsche gebruik onttrokken, en voor den dienst des Heeren geheiligd. Het kerkgebouw zelf, de kaarsen, de kleeding van de priesters, de wierook alles wordt gezegend. Met wijwater is dat in bizondere mate het geval, omdat ban wijwater een bizondere kracht wordt medegegeven in velerlei omstandigheden van het moeilijke menschelijk leven". „Hou me ten goede" Stupido schaam de zich voor zijn eigen tegenwerping „riekt dat niet een beetje naar bijgeloof?" „Wis en waarachtig niet" sprong de herder op. „Het wijwater heeft deze kracht niet omdat het water is, maar om het gebed der Kerk bij de zegening van dat water. Die gebeden zijn bizonder mooi, en als de geloovigen ervan op de hoogte waren, zouden zij nog meer dan tot nu toe met een sterk geloof en goed inzicht van dat water gebruik maken. Ze zijn misschien wat lang.... ,,'k Heb alle tijd" moedigde Stupido aan. „Een van deze gebeden is het volgende: God, die tot heil van het menschelijk geslacht de grootste geheimen door middel van het water uitwerkt, aan hoor genadig onze aanroepingen en stort over deze zelfstandigheid, door velerlei zuivering voorbereid, de kracht van Uwen f zegen uit; opdat Uw schepsel (het water Are.) tot ver wezenlijking Uwer geheimen dienende, het uitwerksel der goddelijke genade verkrijge tot verjaging der duivels en verdrijving der ziekten; opdat al het geen in de huizen en plaatsen der ge loovigen door dat water zal besproeid zijn, van alle onreinheid bewaard blyve en behoed worde voor schade: dat daar geen verpestende geest heer- sche of bedervende adem; dat alle hinderlagen van den verborgen vijand verijdeld worden; en als er iets is wat het welzijn der inwoners bedreigt, of hunne rust, dat het dan door de be sproeiing met dat water vluchte en verdwijne: opdat het welvaren, door het aanroepen van Uw heiligen naam afgebeden, tegen alle aanvallen veilig zij. Door onzen Heer.... enz. „Dat is inderdaad een indrukwekkend gebed" beaamde Stupido. „Er is nog een ander gebed in deze zegening"' zei de herder „dat de be doeling van het wijwater-gebruik nader toelicht. Nadat de Kerk God verheerlijkt heeft als de „Koning van een onoverwin- baar rijk" gaat zij verder: U, Heer, bidden en smeeken wij in alle nederigheid, dat Gij genadig nederziet op dit schepsel van zout en water, dat Gij het goedgunstig ver edelt, en door den dauw Uwer goeder tierenheid heiligt, opdat overal waar het gesprengd wordt, door de aan roeping van Uw heiligen naam, elke aanval van den onzuiveren geest ge keerd worde, en de vrees voor de gif tige slang verdwijne: en de tegen woordigheid van den H. Geest altijd bij ons zij, die Uwe barmhartigheid af- smeeken. Door onzen Heer Jezus Christus.... enz." „Die gebeden zijn voor mij een open baring". prees Stupido. „Er is sprake van zout; hoe komt dat erbij te pas?" „Zout behoedt tegen bederf. Het is das een symbool, een teeken van iets wat het zielenbederf tegengaat. Het zout wordt na vooraf gezegend te zijn, in het water op gelost. Het wijden van water geschiedt, ieaeren Zondagmorgen voor de Hoogmis." „Ik kom wel 'ns te laat" biechtte Stupido. „Het gebeurt in de sacristie" troostte de herder. „Daarna komt de priester op het altaar, bekleed met de koorkap". „Om de kerk te zegenen" vulde Stupido gretig aan. „Om de geloovigen te zegenen" ver beterde Pastoor. „Daaruit volgt, dat iemand, die een stille Mis bijwoont wel zijn hand in de wij waterbak moet doopen, maar niet voor de Hoogmis. Dan verricht immers de priester de zuivering. Ook is het overbodig, dat de geloovigen bij het verlaten van de kerk nogmaals geestelij kerwijs gesproken in het bad gaan. Er is geen bezwaar tegen om'ook bij het uit gaan een kruisje met wijwater te maken, maar noodig is het niet". ARC. Katholiek Comité van actie „Voor God" Almachtige, eeuwige God, Gij leidt terzelfder tijd de dingen van den hemel en van de aarde; verhoor op milde wijze het smeeken van Uw volk en schenk Uw vrede in onze dagen. (2e Zondag na Driekoningen) HET INGEDIENDE WETSONTWERP. De wet tot hulpverleening aan Engeland, die afkomstig is van president Roosevelt, ic gisteren aan het congres voorgelegd. In deze wet wordt voorgesteld den presi dent tot de volgende punten machtiging te verleenen: 1. Elk soort oorlogsmateriaal te laten maken voor die regeeringen en landen, welker ondersteuning de president nood zakelijk acht voor de verdediging van de Vereenigde Staten; 2. aan zulk een regeer ing oorlogsmate riaal te verkoopen, te leveren, uit te rui len, te leen en, te verpachten of op andere wijze af te staan 3. elk soort oorlogsmateriaal voor zulk een regeering te beproeven, te herstellen of te maken; 4. aan zulk een regeering bewapenings inlichtingen te verstreken, die met bewa pen ingsmateriaal in verband staan, dat aan de betrokken regeering gegeven wordt; 5. elk soort oorlogsmateriaal voor zulk een regeering voor den uitvoer beschik baar te stellen. Voorts verbiedt het ontwerp o.a.: aan el-ka buitenlandische regeering oorlogsma teriaal en inlichtingen der Vereenigde Sta ten zonder toestemming van den president aan eenige andere regeeririg te verstrek ken. De regeering der Vereenigde Staten moet gemachtigd worden om oorlogsma teriaal in Amerikaaneohe republieken, in Canada of in andere landen te koopen wan neer dit materiaal voor de verdediging der Vereenigde Staten belangrijk en in de Ver eenigde Staten niet verkrijgbaar is. Het wetsontwerp wordt gelijkertijd be studeerd door het Huis van Afgevaardig den en door den Senaat. Roosevelt verklaarde, dat het geenszins zyn voornemen was, alle daarin vervatte volmachten te gebruiken. Hij had deze machtiging evenwel noodig om in geval van nood terstond beslissingen te kunnen nemen. Natuurlijk konden niet alle orders direct worden uitgevoerd en in het gun stigste geval zouden in Juli gedeeltelijke leveringen kunnen beginnen. Roosevelt zeide verder, dat het plan in zake de hulpverleen ing voor 99 procent op toekomstige ordeTs betrekking heeft, d.w.z. op oorlogsmateriaal, dat eerst be steld en vervaardigd moet worden. Om trent de kwestie van waarborgen voor het uit te leenen oorlogsmateriaal alsmede omtrent de te boek stelling er van gaf Roosevelt ontwijkende antwoorden. Hij ontkende opnieuw, dat het afstaan van tor pedojagers in het voornemen ligt. OORDEEL VAN AMERIKAANSCHE POLITICI. Het gisteren bij het Congres ingediende wetsontwerp, dat bedoelt toestemming te geven voor het leenen van oorlogstu'g aan Engeland, beteekent naar het oordeel van Amerikaansche politici een verande ring van de heutraliteitswet, die inhoudt, dat door oorlogvoerende landen gekocht wapsnmateriaal contant moet worden be taald. In regeeringskringen beweert men echter, dat de neutraliteit wet gericht is tegen verkoop op crediet door Amerikaan sche particulieren of ondernemingen, niet tegen een dergelijken verkoop door de re geering. In de tweede plaats, aldus zegt men daar, is hier geen kwestie van ver koop, maar van uitleening van oorlogsma teriaal. Naar de meening der „kroonjuristen" zou de Amerikaansche regeering dus het recht hébben plompverloren oorlogsmate riaal aan Engeland af te sta-.n.'Men heeft er echter van afgezien dit te doen zonder speciale machtiging door het Congres, om zich niet bloot te stellen aan het verwijt, dat men eigenmachtig optreedt. In politieke kringen legt men er den na druk op, dat bij deze motiveering de be langrijke factor wordt vergeten, dat de re geering zich in ieder geval tot het Congres moet wenden, omdat zij de m.ddelen en financiën voor de leveranties aan Enge land noodig heeft. Men wil echter gaarne het netelige debat vermijden, dat in pers en congres zou ontstaan als de regeer ing wijziging der neutraliteitswet zou voor stellen. Men heeft daarom den uitweg gekozen in de nieuwe wet een zinsnede in te voegen waarin wordt gezegd, dat „alle bepalingen van vroegere wetten, die met de nieuwe in strijd mochten zijn, geen belemmering opleveren voor de uitvoering der nieuwe wet." Toen gisteren naar aanleiding hier van op de persconferentie in het Witte Huis een vraag werd gesteld, deed Roose velt haar af met de opmerking, dat het ge bruikelijk is, dat een nieuwe wet tegen overgestelde bepalingen van oudere wet ten te niet doet. ITALIAAN SC HE AANVAL OP VLIEGTUIGMOEDERSCHIP. Een bijzondere correspondent van Stefani meldt: Een Italiaansch torpedovliegtuig heeft gistermiddag in de Straat van Sicilië een vijandelijke vlootformatie ontdekt. On danks het hevige afweergeschut en de aan vallen der vliegtuigen, die van het moe derschip waren opgestegen, dat van de formatie deel uitmaakte, slaagde onze be manning erin zich in een gunstige positie te plaatsen en een torpedo op het vlieg- tuigmoederschip te laten neerkomen, dat midscheeps getroffen werd. Een dikke wolk rook en ?toom legde getuigenis af van het succes van den aanval. Een kort daar op ondernomen verkenning deed uitkomen, dat het vliegtuigmoederschip zwaar be schadigd was. Nog steeds steeg er een rook wolk uit het schip op, dat langzaam vooruit kwam, alleen gelaten door de andere een heden van het eskader. ITALIë IS VAST BESLOTEN. De diplomatieke redacteur van Stefani schrijft: „Op den smaad der Britsche propaganda antwoordt het Italiaansche volk met een hernieuwden strijdbaren geest en een krachtige actie op alle fronten. In Albanië hebben de Grieken tot dusverre het voor deel van een meerderheid in getalsterkte en strijdmiddelen gehad, hetgeen bevestigt, dat de regeering-Metaxas reeds sedert lang een offensief langs de Albaneesche grenzen heeft voorbereid. Bij het begin der krijgs verrichtingen in Epirus stond één Italiaan tegenover drie Grieken. Maar in zekere ardere zones was de wanverhouding nog sprekender: In den sector, waar kolonel Zacco aan het hoofd van het 84e regiment infanterie den heldendood is gestorven, stonds gemiddeld één Italiaan tegenover tien Grieken. Ondanks deze groote meer derheid zijn de Grieksche massa's er niet in geslaagd, de Italiaansche liniën te door breken. In de woestijn van Marmarica brachten de Engelschen 250.000 man, 800 tanks en 1090 vliegtuigen bijeen. De heldhaftige ver dediging van Bardia hield deze strijdkrach ten bijra een maand tegen. Op alle plaat sen zal het verzet onbuigzaam en hard blijven. Intusschen geven de Italiaansche vloot en luchtmacht den vijand geen enkel respijt. Een Britsch slagschip is getroffen, twee Engelsche duikbooten zijn tot zinken gebracht Dit alles is een bewijs van de macht en de strijdvaardigheid der Italiaan sche weermacht, die vaster dan ooit beslo ten is den oorlog tot de eindoverwinning voort te zetten". OPROEP VAN BISSCHOP VAN PARMA. De bisschop van Parma, de leider van de Katholieke Actie in Italië, heeft een op roep gepubliceerd, waarin hij het bij de intrede van Italië in den oorlog tot alle le den gerichte verzoek, zich geheel voor het vaderland te geven, naar aanleidirg van het begin van het nieuwe jaar herhaalt en alle Katholieken er aan herinnert, dat zij juist op het punt van plichtsvervulling en offervaardigheid bij niemard mogen ach terstaan. De Italiaansche Katholieken mo gen ook niet verzuimen, in hun gebeden. God zijn bijstand voor het toekomstige wel zijn van Italië af te smeeken. DUITSCH—RUSSISCH ACCOORD INZAKE BEVOLKINGSRUIL De laatste weken zijn te Riga en Kowno tusschen Duitsche en Russische delegaties onderhandelingen gevoerd over de ver huizing van Rijks- en Volksduitschers uit de Litausche, Letsche en Estlandsche Sovjet republieken naar Duitrrhland en over de verhuizing van Litausche staats burgers alsmede personen, die tot het Litausche, Russische of Belo-Russische volk behooren, uit Duitschland en wel uit het vroegere Memel en Soewalkigebied, naar de Sovjet Unie. Deze onderhandelin gen zijn den tienden Januari geëindigd met de onderteekening van accoorden in Riga en Kowno, die alle met deze verhuizing verbonden kwesties regelen. Op grond van deze accoorden kunnen de hiervoor be doelde personen, voor zoover zij den wensch geuit hebben, te verhuizen, bin nen 2# maand na onderteekening der ac coorden, op de door de accoorden bepaalde wijze overgebracht worden. Tegelijkertijd is te Moskou tusschen Duitschland en de Sovjet Unie een accoord onderteekend tot regeling van de met deze verhuizing verbonden wederzijdsche ver mogensaanspraken. IBuiteniandsctie Berichten SPOORWEGONGELUK IN SPANJE Nabij het station Casparrates, 15 K.M. van Teruel, heeft zich een spoorwegonge luk voorgedaan. Van een goederentrein geraakten verscheidene wagons los. Zij liepen in een bocht uit de rails en stortten van den dijk. Daarbij werd van het trein personeel een persoon gedood, terwijl er drie zwaar werden gewond WOLVEN OVERVALLEN SPAANSCHE DORPEN Troepen uitgehongerde wolven zijn van de bergen omlaag gekomen en overvallen de dorpen in het gebied van Orense (Galicië), waarbij zij schade toebrengen aan het vee. De boeren hebben drijfjach ten georganiseerd. NOODLOTTIGE VERGISSING Naar de „Liberte" meldt, heeft zich in een laboratorium in Freiburg (Zwitser land) een noodlottige vergissing voorge- clan. Veertien dagen geleden waren kin deren van het instituut Monrevers te Frei burg tegen diphteritis ingeënt. Gisteren zou de inenting herhaald worden, doch in plaats van het antitoxine heeft men de gifstof gebruikt. Zes kinderen zijn volgens het blad reeds overleden, andere zijn ern stig ziek. SCHIJNDOOD In het Joego-Slavische dorp Segetitsj bjj Oejvideck was een 68-jarige boer be wusteloos ineengezakt. Men meende, dat hij was overleden, zoodat hij in een kist werd gelegd. Toen men bezig was met het dichtspijkeren van de kist, keerde de doodgewaande tot het bewustzijn terug. Hij zeide, dat hij niet aan sterven dacht en eerst het einde van den oorlog wilde be leven. TREINENLOOP IN JOEGO-SLAVIë BEPERKT Wegens gebrek aan steenkool zijn vijftig treinen in Joego-Slavië uit den dienst vervallen. Terwijl oe g>achten tot prachtige schaatsbanen zijn omge.oo*erd, b ijtt menig voorbijganger even staan, om te genieten van dit echt wintersch tafreeltje (Foto Pax-Holland) Het Canadeesche vrachtschip -Novadoc" strandde tijdens storm ter hoogte van Pentwater. Door de hevige koude werd het vaartuig spoedig met een ijsaag overdekt (Foto Weltbild)

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5