DE INSTUIF" KERKNIEUWS Laatste berichten Kwaliteit wint altijd! MARKTBERICHTEN! ZATERDAG 11 JANUARI 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BUD - PAG. 3 ff van het Trianon-Theater BREESTRAAT 31, LEIDEN Vanaf heden lederen middag en avond 1 „Twee sterren in één ensemble" DENNY MILLER (p:ano), in haar aardige intern, chansons, en haar partnerMARCEL DUFRESNE (viool). Prima consumpties. - Gezelligheid - Sfeer Geopend tot 11 uur 's avonds AANBESTEDING FABRIEKSGEBOUW. Voor de textielfabrieken Gebrs. v. Wijk en Co. Door het Bouwkundig Ingenieursbureau Beltman te Enschede werd gistermiddag, voor rekening van de Leidsche Textielfa brieken Gebrs. van Wijk en Co. te Lei den, in café-restaurant „Zomerzorg" aan besteed: het bouwen van een fabrieksge bouw, met ketelhuis, woonhuis, enz., in twee perceelen. A. het bouwwerk (bebouwd oppervlak pl.m. 7700 M.2). B. het glas- en schilderwerk. Er waren 70 inschrijvingen ingekomen, waarop als volgt was ingeschreven Perc. A: fa. Gesman, H. Oudenes en Turkenburg, Alphen a. d. Rijn 383.000, H. J. Klein Haneveld, Vorden 377.500, N.V. Werninks Beton Mij., Leiden 404.000, N.V. W. Geels, Aerdenhout 387.000, G. Onder de Linden, Hillegersberg 384.500, J. Bontenbal, Zevenhuizen 388,994. fa. Gesman en Zoetemeyer, Al phen ƒ359.890, Gebrs. Ctruicken, Tilburg 345.600, Gebrs. de Vries, Haarlem 379.400, S. Kuyt, Driehuis-Velsen f 384.000, H. Root, Deventer 381.000, Gebrs. Breuring, Apeldoorn ƒ347.000, fa. Schipper en Zn., Wierden ƒ345.000, S. Woudstra, Arnhem 384.400, Y. Steenbeek, A'dam 356.000, Philips Bouwbedr. Haar lem ƒ370.630, C. v. d. Wiel, Gzn., Noord- wijk 365.000, N.V. Panagro, Warmond 368.000, fa. Boele en v. Eesteren, Den Haag 360.000, A. en J. den Ouden, Alphen a. d. Rijn 351.400, N.V. v. h. Strijland, Uit hoorn 352.000, J. M. Kranenburg, Delft ƒ342.000, H. Korsv/agen, Leiden ƒ417.500, A. B. J. ten Dam, Deventer 382.000, Th. L. J. Zitman, Zoeterwoude 368.000, Gebrs v. d. Putten, Heemstede, 397.400, fa. v. Duyn, Noordwijk aan Zee 390.000, H. te Lintelo, Enschede 347.400, P. J. Croese, Enschede ƒ348.000 Holl. Beton Mij., Am sterdam 410.000, C. J. Maas, Winters wijk ƒ379.000, fa. Doedes en Schilder, Alk maar ƒ393.393, C. F. Sluyner, Enschede 347.700, J. v. Echteren en Zoon,- En schede ƒ339.200, H. J. Kempers, En schede ƒ364.700, fa. H. W. te" Pas, En schede ƒ374.000, fa. J. Duyster en Zn. En schede 372.200, H. J. Lammers en L. Kok, Enschede 334.200, A. Buur, Alkmaar ƒ405.500, H. C. Geveke, Leeuwarden 385.700, A. J. H. Ludden, Enschede 375.400, W. H. Kemper, Enschede 370.600, Ensch. Beton en Bouw-men. ƒ342.000, C. Feijen, Heiloo 406.666, C. Spee, Sommels- dijk ƒ381.600, J. Sandman,, Coevorden 348.000, D. Kaay en Zn, Leiden 372.000, N.V; Erica Aann. Bedr., Noordwijk 428.000,, Vreeman Aann.bedr., Aalten ƒ378.200, B. Vos, Hello ƒ398,800, A. N. v. Reekum, Haeften ƒ399,800, fa. Nederhorst, Gouda ƒ403.750, C. Boel, Voorburg 417.700, J. Rijn, Waddinxveen 381.850, G. Kuypers, Hoogwoud, 384.000, J. A. Niemer Zwolle 346.100, T. Bakker, Naald wijk, ƒ384.100, Gebrs. Trebbe, Enschede ƒ385.300, H. G. I. Fox, Hengelo ƒ387.000, fa. Gebrs. Horsten 365.200, fa. Haddink, Enschede 343.900, G. J. Jeunink, Enschede 368.300, N.V. Betonmij. Monorit, Amster dam ƒ376.400 A. J. Hartman, Den Haag 385.000, H. C. Heemskerk, Leiden ƒ386.400, W. Oudshoorn, en Zn, Leiden ƒ388.333, D. Serlijn, Amsterdam ƒ403.800, fa. Tepas, Naarden f 374.200, P. Bos, Heer- Hugowaard ƒ402.000, N.V. Flatgebouw Duinrande, Den Haag 314.700, Voor perc. A. was dus hoogste inschrijf- ster de N.V. Aannemingsbedrijf Erica te Noordwijk a.an Zee met 428.000, de laag ste N.V. Flatgebouw Duinrande, Den Haag met 314.700. Perceel B: H. P. Jansen, Leiden 26.975, N.V. Bleys en Zn., Leiden 25.475, Fred. A. v. Kleef, Leiden ƒ33.900, fa. Vogtheer, Enschede 'ƒ31.800, J. Heenicks,- Enschede ƒ32.200, Jac. Hofstra Enschede ƒ26.775, M. Ziegelaar, Leiden 24.440, A. v. d. Steen, Twello ƒ22.800, W. v. Diest, Alphen aan den Rijn ƒ27.770, J. A. de Verver, Leiden 29.190, fa. Kwekkeboom en Bol, Ensche de 33.333, A. Frijda, Utrecht 29.344, Bi- mak, Enschede ƒ32.117. Vóór beide inschrijvingen is de gunning aangehouden. Handelsregister K. v. K. Nieuwe inscrijving. 7580. Kat- wijksche Maatschappij tot Exploitatie van Onroerende Goederen N.V. Katwijk aan Zee, van Meiskade 79. Afkomstig uit Haar lem. 7579. D. Louwerse. Leiden, Mariënpoel- straat 17a. Agenturen en commissiehandel in ijzer, koper waren, bouwartikelen, enz. E.: D. Louwerse, Leiden. 7578. De Haan Goddijn (B.P.) Leiden, Lange Vrouwensteeg 14. Reparatie-inrich ting van kantoormachines, copiëerinrich- ting. Venn.: G. W. de Haan, Leiden en N. J. J. Goddijn, Leiden. Wijziging. 541. Tieleman Dros. Leiden, Middelstegracht 107117. Fabrie ken van verduurzaamde levensmiddelen. N. Comm.: Ir. J. H. Hoog, 's-Gravenhage. 6714. Cowa. N.V. Leiden, Langegracht 95/99. Fabricage en handel van chemische producten, techn. producten en aanverwan te artikelen. Het kantoor is verplaatst naar Alphen aan den Rijn, Emmalaan 2. AGENDA'S KUNNEN WEGENS PLAATS- GEBREK NIET PLAATSEN. Bioscopen Luxor. DE MODELECHTGENOOT. Heinz Rühmann als „modelechtgenoot", wie zou dat gelooven? En toch is hij tip-top model, voorbeeldig, trouw als goud, volg zaam als een hondje; hij leest de wenschen af in de oog en van zijn gade; andere vrou wen zijn lucht voor hem. Zóó had het jon ge vrouwtje, dat in Venetië in een roman tische gondel kennis gemaakt had met den jongen doch solieden en ernstigen zaken man, zich haar echtgenoot gewenscht. Nu zijn zij getrouwd en volgens alle mensche- lijke berekeningen moet het een gelukkig stel zijn. Maar is het leven van een vrouw wel te bepalen volgens verstandelijke be rekeningen? Het jonge vrouwtje voelde zich niet gelukkig. De model echtgenoot was wat wij zouden kunnen noemen: een saaie knul; hij was zoo onuitstaanbaar braaf. Tot op een goeden dag het vrouw tje in een bal-oorige bui hem kort en goed zegt, dat zij het niet langer uithoudt. Dan klaagt de model-echtgenoot zijn nood aan een vriend, die met hem in hetzelfde huis woont, en deze raadt hem aan, het eens te probeeren met niet zoo vreeselijk braaf te zijn, of ten minste te doen alsof. Maar het vrouwtje van dien vriend heeft eveneens aanleiding om haar man eens wat jaloersch te maken en zoo kon het gebeuren, dat het tweetal: de model-echtgenoot en de vrouw van diens vriend, ging samenzweren. Zij blijken alle twee zeer onschuldige en wei nig geraffineerde „samenzweerders" te zijn, die bij het mixen van coctails zulke onzinnigheden begaan, dat zij weldra vol maakt „typsy" zijn. De dwaasheden, die het tweetaï in dien toestand uithaalt, zijn met geen pen te beschrijven. Het is aller dolst, maar het resultaat wordt bereikt, Want als de respectievelijke echtgenooten thuis komen, volgt er een hevige verbol genheid, die ten slotte de heilzame ontla ding van opgehoopte spanningen brengt. Twee huwelijken zijn gezuiverd en met on- bewolkten hemel gaan de beide echtparen een tweede periode van geluk tegemoet. Een malle film, met duizend grappige situaties en zoo mogelijk nog meer dwaze invallen. In één woord om te brullen van 't lachen. Vooraf gaat een uitgebreid journaal en een tweetal interessante cultuurfilms. Eén daarvan, een film door Golifex uitge bracht, brengt ons naar de ruïnen van Pal myra, een stad door koning Salomon ge bouwd en thans nog imponeerend door de grootschheid van haar bouwvallen. Een schitterende kleurenfilm. De andere film is een kijkje op het land der duizend meren, Finland. DE DRIE CODONA'S. Rex. De Drie Codona's is een artistenfilm, een geschiedenis uit het circusleven, waarbij de beroemde drie Codona's, de „koningen der lucht", de hoofdrol spelen. De drie Codo na's waren eens bekend om hun befaamde driedubbele salto mortale van trapeze naar trapeze, een prestatie welke tot nu toe niet overtroffen werd. Het filmverhaal vangt aan in het jaar 1900 in Amerika. De „oude" Codona is van de vliegende trapeze omlaag .gestort en zwaar gewond. Zijn rol is uitgespeeld, doch zijn beide zoons Alfredo en Lalo en zijn aangenomen dochter Vera zullen het ideaal van den vader bereikep; de driedubbele salto mortale. Doch voor het zoover is, wacht het drietal jaren van kommer. Het is Vera, die het eerst carrière makt en op treedt in het beroemde Ringling-circus. Door haar toedoen komen de beide Codo na's eveneens aan dit circus en zij brengen tezamen door toedoen van de reeds beken de luchtacrobate Lilian Leitzel hun nieuwe „nummer": de „driedubbele". Dan breekt de wereldoorlog uit en keert Lilian Leitzel naar haar vaderland Duitschland te rug. Voor de Codona's, vader, twee zoons en Vera, is nu hét tijdperk van den roem aan gebroken. Zij beginnen hun zegetocht door Europa. In Berlijn vinden Alfredo en Li lian elkaar terug en besluiten zij man en vrouw te worden, ofschoon het artistenle- ven hen vooralsnog van elkander geschei den houdt. Binnenkort zullen zij zich ech ter uit de variété-wereld terugtrekken, doch dan komt het noodlot tusschen beide en verongelukt Lilian. Geschokt door den dood van zijn gelief de verliest Alfredo zijn zekerheid en maakt eveneens een ongelukkige val, waardoor het einde van zijn loopbaan nabij schijnt. Hij vindt nu troost en opbeuring bij Vera, waardoor hij langzamerhand weer opleeft en er zelfs toe over gaat om den driedub- belen salto mortale te maken tusschen twee wolkenkrabbers als reclame voor een groot warenhuis. Duizenden zijn getuige vam dezen „doodensprong", die tegen elke ver wachting in geiukt! Het noodlot achter haalt hem echter toch, als hij tenslotte Vera en zich zelf doodschiet in een aanval van jaloezie. Dat was het verhaal van de Codona's. Het is een sterke speelfilm, vol spanning, vol krachtig leven, ook vol dramatiek en buitengewoon goed gespeeld. Met journaals en wat kleinere films een goed programma. Lid o. STERKER DAN DE WET. Een crimineele film met spannende rechtszittingen en een prachtige creatie als advocaat door Paul Harden, dat is de film „Sterker dan de Wet", welke deze week in het Lido-theater draait. Paul Harden speelt hier de rol van een advocaat, vertrouwensman van den mijn heer Lörik, die verdachte dingen doet en van wien valsche wissels in handen, zijn van zekeren Hubricht, een man, die door iedereen veracht wordt vanwege de woe kerrente, die hij vraagt. Deze man heeft een nichtje in huis (Manja Behrens), voor wie hij goed is, doch die het in deze om geving niet kan uithouden. Zij besluit te vluchten met den jongeman, dien zy lief heeft en als deze met haar op haar kamer is om koffers te pakken wordt zij met de huishoudster door haar oom uit huis ge stuurd omdat hij bezoek krijgt van een zakenrelatie. Tijdens dit bezoek wordt Hu bricht vermoord en als zijn nicht terug keert, vindt zij haar verloofde over haar oom gebogen, terwijl zij als laatste woord „moordenaar" hoort. Zij verdenkt haar geliefde van dezen moord, ook omdat haar oom zijn vader in den dood gedreven heeft, doch als het onderzoek is afgeloopen zijn alle verdenkingen tegen den heer Lörik en deze wordt veroordeeld tot tien jaar tuchthuisstraf. Hij ziet af van een revisie van zijn vonnis en bekent tegenover zijn advocaat zijn schuld aan den moord. In- tusschen is de geliefde van het nichtje te ruggekomen en weer komt het tusschen beiden tot een conflict over den dader van den moord. Nog steeds verdenkt het meis je den jongeman en dit gesprek wordt af geluisterd door de buishoudster. De weg naar de politie is kort en juist als de wer kelijke dader in zijn cel de bekentenis je gens zijn advocaat beeft gedaan, komt de Officier van Justitie met de mededeeling, dat er zich een verrassende wending in het proces heeft voorgedaanWeer komt de zaak voor de rechtbank, terwijl de ad vocaat (Paul Harding), thans natuurlijk niet meer de vertrouwensman van den dader, een hevigen strijd voert tusschen zijn plicht en zijn ambtsgeheim. Alles is nu vrijwel tegen den nieuwen verdachte, doch als de beslissing in zijn nadeel dreigt te vallen, stapt de advocaat over zijn be zwaren hsen en deelt mede, dat zijn cliënt de schuldige is. Paul Harding geeft een uitstekende creatie van zijn rol en Man ja Behrens is zijn waardige tegenspeelster. Op het tooneel viert Willy Derby triom fen. Slechts één bezwaar; hij is zeer moei lijk te verstaan. Trianon. „GESCHEIDEN OP STAP" Een hondje welk ras konden wij niet uitmaken, maar alle hondjes zijn hondjes was de onschuldige oorzaak van deze vroolijke tragedie. Het hondje had groote, vragende oogen, en door deze groote oogen raakte een kersversche bruidegom zóó overstuur, dat hij met zijn kersversche bruid een flinke ruzie maakte. Nog op den avond van den huwelijksdag besloten zij tot echtscheiding. Deze tragedie is een vroolijke tragedie, zoodat de toeschouwer ervan verzekerd kan zijn, dat het tweetal elkaar weer vin den zal. Had hij deze zekerheid niet ge had, dan zou het bijwonen van deze film een pijniging en kwelling zijn! Want het toeval (waarin de schrijver van het film scenario wel een handje heeft gehad) wil, dat de gegriefde echtgenooten, niet zoodra zijn zij van elkaar weggeloopen, elkaar weer treffen in een auto-car, welke de reis aangebonden heeft naar het Zuiden. Het sarcasme, waarmede het vereenigings- reizen wordt gehekeld, is werkelijk koste lijk. Het vreemde gedrag van de twee echtgenooten verwekt een fluister-campagne Voor een buitenstaander is dat gedrag ook inderdaad vreemd. Aan het verhaal wordt heel genoegelijk voortgeborduurd, het wordt uitgerafeld en weer opnieuw be gonnen. Telkens denkt men, dat de ver zoening en zoening zal plaats hebben, doch dan schuiven de gunstige gelegenheden weer weg in nieuwe misverstanden. Dat kan natuurlijk niet ten eeuwigen dage duren. Het verwisselen van een kamer sleutel brengt de oplossing. De twee ge griefde geliefden treffen elkaar, pais en vree keeren terug, en daarmede is de zeer onderhoudende, met overvloed van gees tigheid gezouten film ten einde. Voor de pauze een firn, die zoo spannend is, dat onze sigaar uitdoofde. En toch zijn de eenige acteurs in deze film vader en moeder Ooievaar in hun kroost. Het stichten en opvoeden van zulk een ooie- vaarsrgezin is wonderbaarlijk nauwkeurig opgenomen; de cineasten hadden het bui tenkansje een nest aan te treffen, waarop zij vanaf een kerkdak uitzicht hadden. Een zeer geslaagd filmpje. In het journaal ,o.a. de jubileerende Lou Bandy en een massa ijsplezier. Casino. MOEDERLIED. Dat zich ook in de wereld der operazan gers tragedies kunnen afspelen, zooals dat in andere kringen voorkomt, is niet onbe kend. De sfeer van opera en tooneel, de „Bühnenluft" werkt het ook in de hand om spel en werkelijkheid dooreen te halen Zoo laat ook de groote film .Moederlied", welke deze week in Casino draait, een hu welijksconflict zien, dat zich afspeelt tegen den romantischen achtergrond van de ope ra, deels op, deels achter de tooneelcoulis- sen. De prachtige tenor Gigli speelt de rol van den operazanger Vanni, die gelukkig getrouwd is met Fiamma (Maria Cebotari). Bij de repetitie van een opera ver schijnt na jaren de beroemde bariton Ce- sare Doret weer ten tooneele. Hij was eens de minnaar van Fiamma, maar toen ze haar kind verwachtte, liet hy haar in de steek. Hij is intusschen ook getrouwd, maar maakt het nu zijn vroegere vriendin weer lastig. Op een avond gedurende de voorstelling vindt men Doret vermoord in de kleedka mer van Fiamma, die gearresteerd wordt, doch iedere schuld ontkent. Op den avond van den moord krijgt de vrouw van Doret een ernstig auto-ongeluk en zij wordt be wusteloos naar het ziekenhuis gebracht, waar de dokters weinig hoop geven. Intus schen stelt Vanni- wanhopige pogingen in het werk om zijn vrouw vrij te krijgen. Hij is vast overtuigd van haar onschuld; hoe wel ze hem de geheele waarheid betref fende Peter verteld heeft. Om 4e aandacht van de openbare meening op het onrecht te vestigen, dat zijn vrouw wordt aange daan, zingt hij op moederdag in de gevan genis zijn beroemde „moederlied". Maar Walden (Hans Moser), het trouwe facto- rum van Vanni, heeft zijn eigen vermoeden, waar de dader gezocht moet worden. Op moederdag bezoekt hij de vrouw van Doret in het ziekenhuis. Door de radio hoort men het „Moederlied". Tot haar ontzettinng hoort de stervende, die eerst thans tot be wustzijn komt, welke zware verdenking op Fiamma rust. In de laatste oogenblikken legt zij de bekentenis af. Uit jalouzie heeft zij Doret in de kleedkamer van Fiamma neergeschoten. Nu heeft Vanni zijn vrouw en de kleine Peter zijn moeder weer teerug. De film geeft een zeer goede weergave van de operasfeer, er zit spanning in en bovenal: men kan genieten van voortreffe lijke zang, zooals men zelden hoort en van natuurlijk spel van begaafde artisten. Vooraf gaan de gebruikelijke journaals en gezellig klein werk. PAR. MARIA HEMELVAART EN ST. JOSEPH. Maria-congregatie. A.s. Dinsdag begint de M. C. om half 8. De weerverwachting is van dien aard, dat door geen gevaren aan verbonden zyn. Maar dan ook niet later komen. Het zal 'n flinke toeloop geven, want de circulaires hebben veelschillende nieuwe leden opge leverd; brova! De alg. H. Communie a.s. Zondag is uitgesteld. Het komend feest van Sint Agnes is daar de reden van. Ver dere afspraken er over geschieden a.s. Dinsdag. Je weet ook, dat je geen zangboekje meer behoeft mee te brengen; maar wèl je M. C.-boekje en zooals altijd: een goede zin! Moge de eerste oefening van dit nieuwe jaar voorbeeldig zijn, opdat de M. C. in 1941 'n groote bloei beleven mag. Het haar kind, u zoo genegen, Geev' Maria u haar zegen. W. J. MULDER, Pr. Dir. M. C. PASTOOR F. M. J. BLOEM t Vanochtend is te Oss in den ouderdom van 65 jaar overleden de zeereerwaarde heer F. M. J. Bloem, pastoor van de paro chie van het Heilig Hart en bisschoppelijk inspecteur van het bijzonder lager onder wijs voor het dekenaat Oss. DE TRAMS EN BUSSEN DER H.T.M. Heden ontving de H.T.M. de officieele goedkeuring tot later rijden in den avond, niet alleen voor de trams, doch ook voor de bussen. De nieuwe maatregel gaat reeds heden avond in. De tijdstippen van vertrek der laatste trams uit de buitenwijken varieeren van 21.40 tot 22.25 en uit de binnenstad van 22.15 tot' 22.35 en die van de laatste bussen van 21.55 tot 22.35. WIELRIJDSTER DOOR VRACHTAUTO OVERREDEN De 26-jarige mejuffrouw S. reed gister middag op den Utrechtscheweg te Amers foort. Toen zij overstak, viel zij met haar fiets. Het meisje werd door een vracht auto gegrepen. Ernstig gewond werd mej. S. naar het ziekenhuis overgebracht, waar zij is overleden. ACHT AUTO'S TE LICHTENVOORDE VERNIELD Vanochtend is door nog niet bekende oorzaak brand ontstaan in de opslagplaats van den eierenhandelaar Pondes te Lich tenvoorde. Zes vrachtauto's en twee per sonenauto's werden door het vuur ver nield. Een groote partij eieren ging even eens verloren. SCHAATSENRIJDEN. MERENTOCHTEN OP A.S. ZONDAG. De Zuid-Hollandsche Ijsbond meldt, dat voor de op Zondag 12 Januari a.s. te hou den merentochten buitengewoon groote be langstelling bestaat. Naar aanleiding van vele vragen wordt er uitdrukkelijk op ge wezen, dat uitsluitend gestart kan worden te Leiden, restaurant „Zomerzorg" nabij hét station. Bij het volbrengen van den korten tocht binnen vijf uur wordt een prestatiebewijs uitgereikt. Zij, die den tweeden tocht, ter lengte van 50 K.M. binen zes uur afleggen, ontvangen een medaille. Deelnemers aan den grootsten tocht, van 90 K.M. moeten dien afstand binnen negen uur afleggen. Aan de inschrijver op dezen langsten tocht, die op tijd binnen zijn, wordt een „Vierme- renkruis" aangeboden. ^ïlaumanfi Daarom naar: C. F. IWEERPOEL's Naaimachinehandel Alléén Breestraat 171 4971 Agenda LEIDKN. Zondag, Maatschappij voor Toonkunst, Con cert Willem Andriessen en Max Orobio de Castro, Leidsche Schouw burg, 2.30 uur. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de dokters: Eruins Slot, De Bruijne, van Bockel, Ho- vens Gréve, Niemer en Starck. De Zondagsdiensten der Huisartsen te Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Leemhuis, Tel. 2030. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 11 Januari 20 uur tot Zaterdag 18 Januari 8 uur waargenomen door: de Apotheek van Driesum, Mare 110 Tel. 20406 en de Zuider Apotheek Lammenschansweg 4, Tel. 23553. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274. DE AANVALLEN OP ENGELAND BERLIJN, 11 Jan. (D.N.B.) De Brit- sche berichtendienst heeft medegedeeld, dat de Duitsche luchtaanvallen in den afge loopen nacht in hoofdzaak gericht waren tegen een stad aan de Zuidkust van Enge land. Deze stad heeft een buitengewoon zwaren aanval, die verscheidene uren ge duurd heeft, te doorstaan gehad. Door brand- en brisantbommen is aanzienlijke schade aangericht en zijn branden ontstaan. Ook boven andere deelen van Engeland hebben Duitsche vliegers bommen neer geworpen. HET NIEUWE DUITSCH-RUSSISCHE VERDRAG MOSKOU, 11 Jan. (D.N.B.) De Mos- kousche bladen staan vandaag geheel in het teeken van het nieuwe Duitsch-Russi- sche verdrag. Alle bladen publiceeren de gisteren onderteekende documenten zoo groot mogelijk opgemaakt. De Prawda en Iswestia publiceeren bo vendien nog foto's van de onderteekening van het verdrag in het Kremlin. Beide bladen publiceeren artikelen, die van toon aangevende zijde geinspireerd zijn, en waaruit de groote beteekenis blykt, die men in Moskou aan de gisteren getecken- de verdragen hecht. In de commentaren wordt naar voren gebracht, dat de ver dragssluiting tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie van 10 Januari 1941 een nie- we etappe vormt in de ontwikkeling van de Duitsch-Russische vriendschapsbetrek kingen. VAN HET GRIEKSCHE FRONT BELGRADO, 11 Jan. (D.N.B.) De Grie ken hebben Popradstj weer or.truimd, aan gezien de stad voortdurend onder het vuur van de Italiaansche artillerie ligt, zoo meldt de Politika uit Ochrid. De Zuid-Slavische correspondent meldt verder aan zijn blad, dat de Italiaansche artillerie ook den geheelen sector van Po- gradetsj tot Lin toe beheerscht. De Grie ken hebben ingezien, dat hun aanvallen in dit gebied zonder succes moesten blijven, aangezien de Italiaansche stellingen daar sterk uitgebreid zijn. De correspondent van de Politika in Sveti Naum aan de Zuid- Slavicsh-Albaansche grens meldt eveneens, dat de frontsector tusschen Pogradetsj en Lin geheel door de Italianen wordt be heerscht. LEIDEN, 11 Jan. Groenten. Per 100 kg.: Savoy e kool 4.50, Groene kool 2.60 4.50, Boerenkool 2—7, Rapen 2.80 3.50, Prei 17.4021.80, Kroten, gekookt 7—14, Peen 6.50—11.90, Andijvie 30— 39, Nero 11.5011.80, Spruiten geschoond 31—44, Witloof 7—26. Per 100 stuks: Knolselderie f 614.40. Per 100 bos: Selde rie 2.90—8.80. TER AAR, 11 Januari. Centrale velling. Witlof 28.60, Andijvie 0.35, Boerekool 0.21—0.47. LEEUWARDEN, 10 Jan. Vee. Aan voer: 15 Enterstieren, 85 vette koeien, 810 melk- en kalfkoeien 170420.243 vette schapen, weide schapen en lamme ren, 12 varkens, drachtige 120200. magere 80125.loopers 2035.71 kleine biggen 1320.per stuk, 150 bok ken en geiten. Totaal aanvoer 1939 stuks. OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK. 11 JANUARL Valuta's (schriftelijke en tel. transacties): New York 1 88 3/161.88 9/16 Berlijn 75,28—75.43 Brussel 30.11—30.17 Helsinki 3.81—3.82 Stockholm 44,81—44,90 Zuerich 43.63—43.71 Bankpapier: Berlyn 75.19—75.34 New Yorw 1.86 1/2—1.90 1/4 Brussel 30.0830.20 Stockholm 44.7644.94 Zuerich 43.5943.75

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 3