RECHTZAKEN fQe (tonnen, die U noodig- heeft ZATERDAG 11 JANUARI 1941 DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 11 Haagsche Politierechter Een appeltje voor de dorst, dat benzine bleek te zijn. Op 29 October had de vrachtrijder D. C. W. te Oegstgeest bezoek gekregen van eenige controleurs, die eens op het terrein waren gaan „neuzen". Zij hadden een goe den neus gehad, want onder een kleed ver borgen werden drie vaten benzine gevon den, elk inhoudende 200 liter. Verdachte had „vergeten" deze benzine op te geven voor den 22sten Augustus. Hij voerde thans aan, dat hij de benziqe zoo noodig had voor zijn bedrijf. De Officier geloofde zulks graag. Zoo zijn er wel meer. Als iedereen dat gaat doen, dan komt er van de heele boel niets terecht. De eisch werd een geldboete van ƒ50 subs. 50 dagen met verbeurdverklaring van de vaten benzine. De geldboete vond hij erg hoog en of hij de ledige benzinevaten terug kon krijgen, want deze kostten hem S 25 per stuk. Van de geldboete ging iets af, maar ook de vaten werden verbeurd verklaard. Het vonnis werd 30 subs. 30 dagen met verbeurdverklaring van «de vaten benzine. Benzine zonder bon. De melkexpediteur J. v. d. M. te B o- degraven had van den rijwielherstel ler D. van V. daar ter plaatse, 96 liter ben zine gekocht, voor 25 cent per liter, zon der de vereischte bonnen af te dragen. Verdachte zei tot zijn verdediging, dat de toewijzing, die hem gegeven zou wor den, over tijd was. Er stond 8000 liter melk om vervoerd te worden en deze moest ver voerd worden, anders zou ze bederven. Hij had de bonnen voor de benzine later wil len geven. De Officier achtte het feit bewezen en eisch.te een geldboete van f 50 subs. 50 da gen. Verdachte vond dit te veel, want volgens zijn zeggen, had men moeten zorgen, dat de vergunning op tijd was, aangezien melk geen product is, dat men eenige dagen kan laten staan. Het vonnis werd evenwel conform den eisch. Het frauduleus geslachte .varken. De slager H. M. te A1 p h e n a. d. R ij n had in October een varken geslacht zon der daar toestemming voor te hebben. Verdachte: „Ik heb niet geslacht, alleen maar geholpen". Politierechter: „Maar u wist toch, dat het verboden was". Dat beaamde verdachte. De Officier was de meening toegedaan, dat verdachte had helpen slachten. Waar in dit „helpen" nu heeft bestaan is achter af niet meer uit te maken. Eén ding staat vast en dat is, dat verdachte wist, dat er niet geslacht mocht worden en net niet temin toch gedaan heeft. De eisch werd een gevangenisstraf voor den tijd van veertien dagen. Mr. Goudsmit uit Leiden was het niet met den Officier eens en wees er op, dat onder slachten verstaan wordt het dooden van een dier en dat heeft verdachte niet gedaan. Verder achtte pleiter den Politierechter onbevoegd in deze zaak De Politierechter verwierp dit laatste beroep en uitspraak doende werd het vonnis een geldboete van 25 subs. 25 dagen, veertien dagen gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en verbeurdverklaring van de opbrengst van het in beslag genomen varken. De hulp. Daarna moest terecht staan de 48-jarige slager R. H. te Alphen aan denRijn. Hij had het varken van den vorigen ver dachte geslacht. Ook hij wist, dat er geen varkens mochten worden geslacht. Verdachte „Ik dacht, dat het een huis slachting was". Politierechter „Maar bij de politie hebt U verklaard, dat U wist, dat het een frauduleuse slachting was". Verdachte ontkende zulks ten stelligste. Politierechter „U maakt de zaak er niet beter op, door dit te blijven volhouden". Officier „Als de verbalisant bij zijn ver baal blijft, dan kon er wel eens een veel zwaardere straf worden opgelegd, Aangehouden tot 5 Februari. HAAGSCHE RECHTBANK Mishandeling zonder aanleiding. De landarbeider G. D. te Leiden stond op 22 October, met nog een groot aantal wielrijders, voor den gesloten over- weg te wachten nabij het station te Leiden. Toen de spoorboomen omhoog gingen was de file wielrijders in beweging ge komen. In die file bevond zich ook C. F. uit Leiden. Deze F. kreeg plotseling van D. een klap op zijn oog waardoor hij van zijn fiets tuimelde en tot slot nog een trap kreeg. Zoowel de geslagene als een ge hoorde getuige waren van meening, dat er voor deze mishandeling absoluut geen reden was geweest. Verdachte zelf zeide, dat F. hem on- noodig had aangereden met zijn fiets. De Officier meende, dat er voor ver dachte in het geheel geen aanleiding had bestaan om iemand zoo maar eens te gaan mishandelen en rekening houdende met het feit, dat hy reeds tweemaal ver oordeeld is, waarvan eenmaal wegens mis handeling, werd de eisch een geldboete van 25 subs. 25 dagen. Vonnis over 14 dagen. Reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. BINNENLAND. DE TRAMS EN DE VERDUISTERING. Naar wjj vernemen staat het nog niet vast, wanneer de rijtijdenverlenging der Haagsche trams tot elf uur, waartoe, naar gemeld is, toestemming is verleend, zal in gaan. MEISJE ONDER MILITAIRE VRACHTAUTO. In het ziekenhuis overleden. Gisterenmiddag is op den Benoorden- houtschen weg te 's-Gravenhage, bij de Laan van N. O. Indië, een doodelijk onge val voorgekomen. Om ongeveer half drie passeerde de 22-jarige mej. G. H. uit de Chrispijnstraat, per fiets een militaire co lonne. Zij trachtte tusschen de auto's door te rijden, dóch werd hierbij door een der auto's aangerdeen, waardoor zij viel. In het ziekenhuis aan den Zuidwal overleed zij kort na aankomst. VEELBELOVENDE KNAPEN. Jongens van 12 en 14 jaar plegen 53 inbraken. Door de aanhouding van drie jongens, resp. 12, 14 en 14 jaar oud, zijn niet min der dan 53 inbraken, die gedurende de laatste anderhalf jaar in Den Haag zijn gepleegd, tot klaarheid gebracht. Zaterdagavond j.l. hoorde de chef van het filiaal van de firma Albert Hein in de Abrikozenstraat, die naast den winkel woont, gestommel. Dit kwam hem ver dacht voor, zoodat hij een onderzoek in stelde. Het licht in den winkel brandde, doch verder ontdekte hij aanvankelijk niets. Verder zoekend vond hij onder een toonbank en verscholen achter eenige fietsen, echter twee jongens, waarop hij de politie waarschuwde, die spoedig ver scheen en de jeugdige inbrekers meenam naar het hoofdbureau. Het bleken le zijn de 12-jarige schooljongen J. H. en de 14- jarige loopjongen G. van E. Op het hoofdbureau werden de jongens duchtig ondervraagd, met het gevolg, dat Zondagmorgen een derde jongen kon wor den aangehouden, de 14-jarige L. H., een broertje van den 12-jarige. Voorts bracht het onderzoek het ontstellend feit aan het licht, dat men, door de aanhouding van deze drie jongens, de hand had gelegd op de daders van niet minder dan 53 inbra ken. Het verhoor leverde vele bijzonderhe den op omtrent de daden van het veel be lovende trio. Hierbij bleek, dat zij het vooral gemunt hadden op kantoren en winkels, waar zij geld en snoeperij buit- maakten. Over het -algemeen gaat het om kleine bedragen, doch ernstig is het groo- te aantal inbraken, dat zij hebben ge pleegd. Zij begonnen hun „werkzaamhe den" in Juni 1939, waarbij in den aanvang vooral in het Laakkwartier, waar de twee broertjes wonen, werd geopereerd. Toen de situatie daar te gevaarlijk werd, ver legden zij*hun operatie-terrein nagr andere wijken en tenslotte werden winkels en kantoren in de meest uiteengelegen wij ken bezocht. Het gebeurde wel, dat zij drie inbraken op een avond pleegden. De drie jongens zijn van het type „boef je" en zijn te beschouwen als slachtoffers van hun omgeving en van het weinige toe zicht, dat op hen werd gehouden. De twee broertjes stonden onder toezicht van een gezinsvoogd, waarover zij bij het verhoor spraken als „de landvoogd", doch ook dit heeft weinig geholpen. De wijze, waarop zij bij het verhoor vlot alles bekenden, en .de politie zelfs nog aanwijzingen gaven, bewijst wel hun jongensachtigheid en ge brek aan inzicht. Toch zijn verschillende inbraken op een dergelijk „vakkundige" wijze uitgevoerd, dat de politie zeker riet dacht aan jongenswerk, doch van mee ning was, dat hier „vakmenschen" aan het werk waren geweest. BUITENLAND. HET DUITSCKE WEERMACHTSBERICHT BERLIJN, 10 Januari (D.N.B.) Het operbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Het luchtwapen heeft gisteren bewapen de verkenningen tot boven Noord-Schot land uitgevoerd. In den afgeloopen nacht hebben sterke formaties eigen gevechts vleigtuigen talrijke voor den oorlog be langrijke doelen in Midden- en Zuid-Enge- land, vooral te Manchester, Londen en Li verpool, succesvol met bommen aangeval len. Aanvallen van den vijand hebben zich in den afgeloopen nacht voornamelijk op verschillende plaatsen in West-Duitsch- land gericht. Behalve enkele woonhuizen zijn het klooster Bethlehem bij Keulen be schadigd en het Katholieke gezellenhuis te Düsseldorf verwoest. Er zijn geen mili taire en oorlogseconomische doelen getrof fen. De verliezen van de burgerbevolking, die bijna uitsluitend buiten schuilgelegen- heden voorvielen, bedragen twintig dooden en enkele gewonden. Een vijandelijk vliegtuig is door nachtja gers en een andér door luchtdoelartillerie neergeschoten. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT ERGENS IN ITALIë, 10 Jan. (Stefani). Het Italiaansche hoofdkwartier publiceert weermachtbericht no. 217. Het luidt als volgt: Aan het Grieksche front acties van plaat selijk karakter in eenige sectoren van het Engelsche bommen op Nederland DRIE R. K. ZUSTERS GEDOOD. Gebruik makend van het gunstige weer heeft het Engelsche luchtwapen in den nacht van Donderdag op Vrijdag op een groot aantal Nederlandsche plaatsen aan vallen gedaan, waarbij vele brisant- en brandbommen zijn uitgeworpen. Het groot ste gedeelte van deze bommen kwamen buiten de bebouwde kommen neer. Bij de slordige wijze van bombardeeren, welke de Engelsche vliegers toepasten, kon het niet uitblijven, dat tal van huizen, boerderijen en schuren schade opliepen. Twee woon huizen werden geheel vernield, verschil lende andere zwaar beschadigd. In een ge meente werd de lichtleiding eenige uren buiten bedrijf gesteld. Er was ook veel glasschade. Een klein aantal personen werd licht gewond. Het aantal slachtoffers zou gering zijn geweest, indien niet in één plaats in het Zuiden des lands, welke bijzonder zwaar met brisantbommen werd bestookt, ver schillende bommen waren gevallen op een Roomsch-Katholiek ziekenhuis. Zij ver nielden een kapel, waar juist de zusters voor een godsdienstoefening verzameld wa ren. Drie zusters werden gedood, één zwaar gewond en een dienstmeisje licht gewond. Door luchtdruk werden nabijgele gen huizen beschadigd. Als een middel om de burgerbevolking te terrroriseeren wordt het feit aangezien, dat militaire doelen nauwelijks zijn aan gevallen en dat op verschillende bewoonde plaatsen mitrailleurvuur is geopend. Zoo zijn bijvoorbeeld in Den Haag de wonin gen in de Tholensche straat, rrs. 59 en 61, door mitrailleurvuur getroffen. Een Engelsch vliegtuig is door een Duit- schen jager neergehaald, de vier inzitten den zijn gedood. 11de leger. Aan het overige deel van het front bedrijvigheid der wederzijdsche ar tillerie. Oprukkende troepen en vrachtwa gens zijn door ons luchtwapen met bommen en mitrailleurvuur bestookt. Luchtafweer- batterijen, die een belangrijke vijandelijke vlootbasis verdedigden, zijn doeltreffend gebombardeerd. Onze vlooteenheden hebben doeltreffend kuststellingen van den vijand gebombar deerd. Bombardementsescadrillees hebben in het Westen der Middellandsche Zee een groote vlootformatie aangevallen. Ondanks het felle luchtafweervuur is een slagschip ge raakt. Een vijandelijk jachttoestel is neer gehaald. Twee onzer vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. Onze luchtformaties hebben de lucht- vlootbasis van Malta doeltreffend bestookt met bommen en mitrailleurvuur. Vijf op den grond staande vliegtuigen, twee mail schepen en een batterij luchtafweergeeschut zijn getroffen. Een van onze jachtvliegtui gen is neergeschoten. Twee vijandelijke vliegtuigen, die tracht ten een aanval te doen op ons gebied zijn, neergeschoten. In Cyrenaica geschutvuur in de zone van Tobroek, waarbij vijandelijke gemechani seerde strijdmiddelen vernield zijn. Onze jachtvliegtuigen hebben de haven van Sol- loem gebombardeerd. Een van onze aan- vals- en jachtformaties heeft een honderd tal gemechaniseerde strijdmiddelen van den vijand ontdekt en getroffen. Zij wa ren op weg naar Acroma ten Zuidwesten van Tobroek. In Oost-Afrika zijn kampementen en pantserauto's door onze vliegtuigen met mitrailleurvuur beschoten in de zone van Kassala en nabij Sciusceib. Aanvallen van vijandelijke gemotoriseerde strijdmiddelen zijn teruggeslagen ten Noordoosten van Kassala, waarbij den vijand verliezen wer den toegebracht. Een vijandelijk vliegtuig heeft kleine brandbommen geworpen op Messina, waar door slechts hier en daar een begin van brand is ontstaan, dat men terstond meester was. Niemand is getroffen. Een van onze duikbooten, onder bevel van den corvettenkapitein Manlio Oetroni, heeft op den Atlantisch en Oceaan het Grieksche vrachtschip „Anastasia", groot 2.883 ton getorpedeerd en tot zinken ge bracht. Een tweede duikboot die eveneens op den Atlantischen Oceaan opereerde en or.der bevel stond van den corvettenkapi tein Salvatore Todaro, heeft na een zwaren strijd het gewapende Britsche vrachtschip „Shakespeare", groot 7000 ton tot zinken gebracht. Een duikboot, die op de Middel landsche Zee opereerde en onder bevel stond van den corvettenkapitein Paolo Vagliasindi, heeft twee vrachtschepen met een niet nauwkeurig bekend tonnage, die in convooi voeren, dat zwaar beschermd werd. getorpedeerd. Twee vijandelijke duikbooten zijn tot zinken gebracht door onze torpedobooten. Een harer was de Fransche duikboot „Nar- val", behoorende tot de strijdkrachten, die in dienst staan van Engeland. De duikboot „Regulus", waarvan de Britsche admirali teit kortgeleden het verlies heeft bekend gemaakt, was een der duikbooten, die als vernield zijn opgegeven in een der vorige weermachtbe richten. DE AANVALLEN OP ENGELAND BERLIJN, 10 Jan. (D.N.B.) De Engel sche berichtendienst heeft medegedeeld, dat het Duitsche luchtwapen in den afge loopen nacht op Engeland een aantal lucht aanvallen heeft ondernomen, die verschil lende uren hebben geduurd. De aanvallen strekten zich uit over een uitgebreid ge bied. Hoofdzakelijk zijn echter aanvallen ondernomen op de Zuidkust, boven West en Zuidwest-Engeland, Wales, alsmede op de oevers van de Mersey en Londen. Op vele plaatsen hebben de Duitsche vliegers 23 3 25 Bloemkaart) Meel of bloem of brood of gebak 25 86 14 18 47, 48 60, 61 111 108 87 57 44 103 31 117 113 Periode 8 Periode HOEVEELHEID Brood of Gebak (Boterkaart) Boter of Margarine (Vetkaart) Boter of Margarine Vleesch en Vleeschwaren Koffie of Tbee Rijst of Rijste- meel of -gries of Gruttemeel (gemengd meel) Maïzena of Griesmeel of Sago of Aardappel meel of Pudding poeder of Pudding sauspoeder Havermout of Havervlokken of Haverbloem of Aardappelmeel- vlokken Gort of Gortmout of Grutten Van 13 Jan. t/m 19 Jan. eventueel t/m 26 Jan. Bon 22 nog t/m 19 Jan. niet in hotels. Van 30 Dec. t/m 26 Jan. Van 11 Jan. t/m 17 Jan. (24 Jan.). Zelfde als boterkaart. Van 21 Dec. t/m 17 Jan. Van 6 Jan t/m 15 Jan eventueel t/m 19 Jan. maar niet in hotels. Van 20 Dec. t/m 31 Jan, Van 30 Dec. t/m 26 Jan. Van 13 Jan. t/m 19 Jan. eventueel t/m 26 Jan. maar niet in hotels Bon 33 t/m 19 Jan. maar niet in hotels Van 28 Dec. t/m 24 Jan. 100 gram roggebrood of 100 gram ander brood of een rantsoen gebak 35 gram meel of bloem of 60 65 gram roggebrood of 50 gram witte brood of 1/2 rantsoen gebak half pond boter of half pond margarine of 2 ons vet. 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund- of kalfvleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor leverartikelen, tongenworst en nierbrcod en 150 gram voor bloed worst. half pond koffie of 75 gram thee £lk der bonnen 100 gram kaas. Van 28 Dec. t/m 21 Febr Van 28 Deo. t/m 21 Febr Van 27 Dec. t/m 21 Feb Peulvruchten Macaroni of Vermicelli of Spaghetti Van 17 Dec. t/m 12 Jan. Van 28 Dec. t/m 21 Febr Van 1 Jan. t/m 30 April Van 1 Jan. t/m 31 Jan. Van 30 Deo. t/m 23 Febr Van 16 Dec. t/m 19 Jan. 1 ons. Op twee bonnen mag 1 pakje maïzena van 225 gram worden gekocht, in verpakkin gen welke vóór 22 Juli 1940 zijn vervaardigd. V, pond 50 gram scheerzeep, of een tube scheercrême, óf kleine tubes, of een pot scheerzeep 120 gram huishoudzeep, of 200 gram zachte zeep, of vloeibare zeep, of 250 gram zeeppoeder, of zelfwerkende waschmiddelen, of 125 gram zeepvlokken, of 150 gram toiletzeep. RANTSOEN GEBAK 100 gram koek (ontbijtkoek) 140 gram speculaas; 200 gram andere koekjes: 90 gram biscuits en wafels; 15 gram beschuit; 800 gram cake; 600 gram gebakjes ;600 gram taart; 500 gram gevuld groot korstgebad (boterletter e .d.); 400 gram gevuld klein korstgebak, (amandelbroodjes e. d.); een hoevelheid van alle andere niet genoemde gebakken artikelen, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. RANTSOEN VLEESCHWAREN 75 gram gerookt of gekookt varkens-, rund ot kalfsvleesch en gerookte worstsoorten; 100 gram worstsoorten, rolpens ei. knak worst; 125 i^ram leverartikelen, tongen worst en nierbrood, 150 gram bloedworst. REGELING BRANDSTOFFEN: BONNEN No. 8, 9 en 10 (haarden en kachels). BON NEN 15 t.m. 24 (centrale verwarming) t.m. 31 Januari, één eenheid vaste brandstof fen. Brandstoffen 2de periode en cokes, 2de periode t.m. 31 December, één eenheid vaste brandstoffen. brandbommen neergeworpen, die een aan tal branden hebben, veroorzaakt. NEW YORK, 10 Jan. (D.N.B.) De Lon- densche correspondent van International News Service meldt over de luchtaanval len op het Britsche eiland tijdens den af geloopen nacht, dat geheele zwermen Duitsche vliegers boven Engeland hebbben gevlogen. Hun aanvallen concentreerden zich op Londen en verschillende' andere steden. De luchtafweer is zeer intensief geweest. In Londen zijn de trillingen van de ontploffende bommen in de geheele stad merkbaar geweest. Minstens twee districten van de Britsche hoofdstad zijn zwaar getroffen. Het zwaarste zijn waar schijnlijk de industriecentra in de Mid lands getroffen. Een stad in het Westelij ke deel van de Midlands heeft een ware bommenregen te verduren/gehad. Verder zijn Liverpool, alsmede twee steden in East Anglia aangevallen. CRITIEK OP HET PLAN VAN ROOSEVELT WASHINGTON, 10-Jan. (D.N.B.) li de gisteren gehouden zitting van den Se naat is het plan van Roosevelt, om Enge land bij wijze van leening oorlogsmateri aal af te staan, scherp becritiseerd. De republikeinsche senator Wiley verlangde, dat Engeland voor de schepen, vliegtuigen en oorlogsmateriaal, die het van de Ver een igde Staten zal krijgen, garanties zal moeten geven. Als garantie van Engeland eischte de senator de overdracht van Engelsche bezittingen in het Westelijk halfrond aan de Vereenigde Staten of de overdracht van de in Engelsch bezit zijnde Amerikaansche effecten ter waarde van zeven milliard dollar aan de Vereenigde Staten.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 11