SPORT HET DAMSPEL - KERKNIEUWS De Gouden Sleutel VRIJDAG 10 JANUARI 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 Qemengde ffiexichten DOOR EIGEN WAGEN OVERREDEN. Aan gevolgen overleden. Toen de groentenkoopman H., te Didam, Dor derdag met paard en wagen den boer opging, is op een gegeven oogenblik zijn paard op hol geslagen. H. werd van den wagen geslingerd en kwam zoo ongelukkig ten val, dat de wagen hem dwars over het lichaam ging. Hij liep ernstige inwendige kneuzingen op. Men vervoerde hem naar het ziekenhuis te Zevenaar, waar hij kort na aankomst overleed. DOOR PASSEERENDE AUTO GEGREPEN Slachtoffer keerde met zijn vrouw van bruiloft terug. Gisteravond is op den rijksweg te Beek (L.) even buiten de kom der gemeente een ernstig ongeluk gebeurd, waarvan de 46- jarige W. Snepvangers, gisthardelaar te Maastricht het slachtoffer is geworden. De heer S. keerde met zijn echtgenoote van de zilveren bruiloft van zijn broer te Geleen terug. In een flauwe bocht van den weg zette de heer S. zijn wagen op het rechter gedeelte van den weg voor het vul len van zijn radiator met water, dat hem aan de woning der familie Geurts aldaar werd verstrekt. Op het moment, dat hij wederom in de auto wilde stappen, kwam uit de tegenovergestelde richting op het andere rijvak een tot nu toe onbekend gebleven vrachtwagen aanrijden, welke S., toen deze het portier opende, greep en te gen den grond smakte. Vermoedelijk heeft de chauffeur ten gevolge van de duisternis niemand opgemerkt, hoewel een omstander verklaarde, dat de wagen een eindje ver der stopte en vervolgens doorreed. Mevrouw S., die in de auto was blijven zitten, kon door de bevroren ruiten en de duisternis niets zien. Wel hoorde zij een hevigerl smak en zij vond haar echtgenoot in bewusteloozen toestand, bloedend uit mond, neus en ooren achter de auto langs den we? liggen. De ijlings ontboden geneesheer en de marechaussee hebben het slachtoffer het huis van Geurts binnengedragen. Met een ziekenauto is de heer S., die volgens den dokter errstige inwendige kneuzingen en- een zware hersenschudding had opgeloopen naar Calvarinbergë te Maastricht overge bracht, waar hij omstreeks middernacht aan de bekomen verwondingen is overle den. Een nader onderzoek wordt ingesteld naar de toedracht en den onbekenden vrachtwagen. HAND VERLOREN DOOR ONTPLOFFING. Woensdag is in het gebouw van den luchtbeschermingsdienst te Sittard een ongeluk gebeurd, waarvan een luchtwach ter het slachtoffer geworden is. De man, dien dienst had in het wachtlokaal was be zig een projectiel te onderzoeken. Door nog onbekende oorzaak ontstond er plotseling een hevige ontploffing. De luchtwachter werd daarbij zwaar aan zijn rechterhand gewond. De verwondingen bleken van zoo emstigen aard te zijn, dat zijn rechterhand moest worden geamputeerd. „H.bld." SLUIKHANDEL IN TEXTIELGOEDEREN. Voor een waarde van 3000 in beslag genomen. Te Maastricht worden nog steeds textiel- goederen van verschillenden aard zonder punten ten verkoop aangeboden. Helpers in dezen sluikhandel klampen SCHAATSENRIJDEN. HARDRIJDERIJ VOOR U.V.S.ers. A.s. Zondag zullen op de wetering langs het U.V.S.-terrein hardrij-wedstrijden plaats vinden voor leden en donateurs van U.V.S. Voor nadere bijzonderheden wordt verwezen naar de advertentie, voorkomend in dit blad. HARDRIJWEDSTRIJDEN op Zondag a.s. voor U.V.S.-ers, op de wetering langs het U.V.S.-terrefn. Ie. Voor adspiranten van 12 15 jaar. 2». Junioren 15-18 jaar. 3e. Voor senioren-leden en donateurs boven de 18 jaar. 4e, Voor Veteranen boven de 30 jaar. Aanvang der wedstrijden II UUR. Inschrijving ia de cantine op het terrein tot 10-30 UUR k fl. 0 10 p. persoon. Voor elke groep zijn 4 prijzen beschik baar gesteld. 4918 ZAANSCHE MOLENS- EN MERENTOCHT. Juist op den dag, dat een jaar geleden de 1ste Molens- en Merentocht werd gehou den, organiseert de Zaansche V. V. V. a.s. Zondag 12 Januari haar derden tocht. De route zal hoofdzakelijk dezelfde zijn als dein eersten keer, hoewel het Bestuur zich wijziging voorbehoudt, indien onvoor ziene omstandigheden daartoe aanleiding mochten geven. Langs de banen, die het schilderachtige Zaansche polderlandschap doorkruisen, worden richtingswijzers ge plaatst, waardoor de ruim 50 K.M. lange tocht gemakkelijk is te maken. De lichte sneeuw van de laatste dagen heeft aan het ijs, dat overal betrouwbaar is, geen afbreuk gedaan. Alleen bij zwaren sneeuwval gaat de tocht niet door. Tusschen 10.30 en 12 uur kan er worden gestart. Om voor een fraaie draagmedaille in aanmerking te komen, moet de tocht, die zuiver toeristisch is, vóór 5 uur 's mid dags zijn volbracht. Degenen, die in Zaandam per trein afri- veeren, kunnen in Café „De Harmonie", Stationsstraat 71 hoek Rustenburg, hun de aspirant-koopers aan en lokken hen naar de huizen waar de goederen zijn op geslagen. In twee van zulke woningen, gelegen in de Hoogebrugstraat heeft de politie een in val gedaan en een huiszoeking verricht. Het resultaat leverde de inbeslagneming op van allerlei textielgoederen tot een ge zamenlijke waarde van pl.m. f 3000. Bij v. D. in bovengenoemde straat trof de politie o.m. aan 41 coupons stof; 57 stuks dames-, 53 stuks kirder- en 13 stuks hee renondergoed, benevens schorten, truien, polohemden en sjaals. Aanzienlijker nog was de buit bij J. H. D. Daar kwamen te voorschijn: 85 coupons dames- en heeren- stoffen, 74 stuks kinder-, 32 stuks dames- en 39 stuks heerenondergoed, 14 doozên da meskousen en verder nog alle mogelijke goederen van tafellakens tot nachthemden toe. Bovendien ontdekte men hier een teil met 60 K.G. ongekeurd varkensvleesch. Alles is in beslag genomen en tegen de eigenaars is proces-verbaal opgemaakt we gens hamsteren. „Msb." startkaart afhalen. Eveneens zijn deze ver krijgbaar in Hotel „De Nieuwe Karseboom" tegenover het Czaar Peter Standbeeld op den Dam, waar iedereen na afloop de startkaart moet inleveren. Bij elke startkaart wordt een duidelijke parcoursbeschrijving gegeven. Het in schrijfgeld bedraagt 1.— p. p. en 0.60 voor kinderen. Dit behoeft niet tevoren worden ingezonden, terwijl voorafgaande inschrijving evennSin nooddg is. SCHOUTEN WINT TE KOLHORN. Onder ideale omstandigheden heeft de Jjsclub Kolhorn Donderdag wedstrijden georganiseerd over de 500, 1500 en 5000 meter. De meest opmerkelijke prestatie van de zen dag was de 5000 meter van Strijbis. In den uitstekenden tijd van 9 min. 23 2 5 sec-, gaf hij den Zutfenaar Schouten, die de 50-0 en 1500 meter won, geen kans. Schouten bleef ten slotte winnaar in het eindklassement. De uitslagen luiden: 500 meter: 1. A. Schouten (Zutfen) 49,3 sec.; 2. K. Schenk (Anna Paulowna) 50 sec.; 3. Y. van den Heyden (Leeuwarden) 50.1 sec. 1500 meter: 1. A. Schouten 2 min. 38.8 sec.; 2. C. Scheer (Twisk) 2 min. 40.4 sec.; 3. E. Eosson (Amsterdam) 2 min. 41.6 sec. 5000 meter; 1. M. Strijbis (Harenkarspel) 9 min. 23.4 sec.; 2. A. Schouten 9 min. 31.8 sec.; 3. C. Scheer 9 min. 32 sec. Totaaluitslag: 1. A. Schouten (Zutfen); 2. C. Scheer (Twisk); 3. M. Strijbis (Ha renkarspel). Damredacteur: W. J. v. d. Voort, Rust oordstraat 3, Nieuw-Vennep. Alle correspondentie betreffende deze rubriek, gelieve men te zenden aan bo vengenoemd adres. Overname zonder bronvermelding ver boden. Bij de intrede van 1941. Voor de vele blijken van belangstelling, die wij ter gelegenheid van de jaarwisse ling vanuit onzen lezenskring mochten ontvangen, betuigen wij langs dezen weg onzen welgemeenden dank! Wederkeerig bieden wij onze oprechte gelukwenschen voor 1941 aan. De Damredacteur. voor onze Probleemvrienden. Deze week vragen wij de aandacht on zer lezers voor een tweetal vraagstukken van problemisten uit onzen lezerskring, welke speciaal voor onze rubriek zijn sa mengesteld. Wij van onzen kant kunnen niet anders dan dergelijke publicaties ten zeerste op prijs stellen, en temeer nog daar wij met onze rubriek het nieuwe jaar kun nen ingaan met het publiceeren van vraag stukken van eigen problemisten. Doch ook van andere zijde meenen wij van onze öamspelende lezers te mogen verwachten, dat zij zullen toonen, de medewerking van problemisten zeer op prijs te stellen. Dat zij hiervoor dan ook waardeering toonen door trouw de vraagstukken op te lossen en in te zenden, want dan pas zal ook dit jaar het damspel allen waar genot en ont spanning geven. Onder no. 867 geven wij ter oplossing een verdienstelijk vraagstuk van den heer Wortman, waarin verrassende slagwen dingen verwerkt zijn. Men bekijke vooral den stand even na den 6en zet van wit. Probleem no. 867. Auteur: J. A. J. Wortman, Hazerswoude. Ie publicatie. in g» p nu tl II m s BI m IJ m n m m 11 5 m m m m m m ii 'M Z W. ut li 31 m pi m Stand in cijfers: Zwart: 8, 11, 12, 14, 17, 18, 21, 23, 24, 27 en 29. Wit: 26, 32, 33, 37/39, 41, 43, 44, 48 en 50. Wti speelt, en wint. Voorts geven wij ter oplossing een origi- neele bewerking van den heer A. de Wit. Een vraagstuk waarin bepaalde momenten verwerkt zijn en dus het oplossen waard is. Probleem no. 868. Auteur: A. de Wit, Bodegraven. Stand in cijfers: Zwart; 12/15, 20, 22, 27, 32, 35 en 37. Wit: 23, 25. 33, 34, 39, 41, 43, 45, 57 en 48. Wit speelt en wint. Oplossingen worden gaarne ingewacht binnen veertien dagen na het verschijnen dezer rubriek, bij den redacteur dezer ru briek. Oplossingen pr. nos. 860 en 861. No. 860, auteur: J. A. J. Wortman. De stand luidde .a.v.: Zwart: 12, 13, 18, 19, 22, 36 en 40. Wit: 16, 20, 27, 31, 33, .38 en 49. Wit wint door: 4944, 2014, 14x23, 16x7, 7—2 enz. No. 861, auteur: A. de Wit. De stand luidde a.v.: Zwart: 5, 7/11, 15, 17, 19, 21, 24, 26 en 36. Wit: 18, 20, 25, 23, 29, 32/34, 37/39, 42, 45 en 46. De auteuroplossing luidt a.v.: wit 1812, 46—41, 37—31, 28—22, 38-32, 33x2, 2x4, f 4x33, 45x34 en 25x34 wint op tempo. De beer J A. J. Worman maakte ons op v het volgende opmerkzaam, n.l.: 3731, 18 12, 28—22, 3832, 33x2, 2x4 met winst. Een oplossing, welke veel overeenkomt met die van den auteur, hoewel deze af wijkt van den kleinen variant, welke de heer de Wit in zyn ontleding heeft ver werkt. Jammer is echter wel, dat wit een voudig kan winnen door 2822 enz., het geen dit vraagstuk dan ook geheel waar deloos maakt. Den heer Wortman onze dank voor zijn opmerking. Oplossingen ontvangen van: J. A. J. Wortman, Hazerswoude, en P. Loos, Oude- weterino. Correspondentie. A. de W. te B:'Ik ben zoo vrij geweest uw probleem te wijzigen, daar de laat ste zet van zwart dan beter verklaar baar is. G. M. L. te V.: Prysje zeker wel ontvan gen, hé?! Th. Z. te N.: Eindspelen in dank ontvan gen; zal ze bestudeeren, en, indien ge schikt, plaatsen. Welss' onsterfelijke composities. De door wijlen den Franschen groot meester Isidore Weiss gecomponeerde eindspelen zullen den damspeler immer belang blijven inboezemen. Met weinig materiaal heeft Weiss stan den op het bord weten te tooveren, die tin telen van geest! Onderstaande compositie is hiervan een sprekend voorbeeld. Eindspel no 869. Auteur: Isidore Weiss, Parijs. Él fM gg ia P s§ rm PS li P C: IS IJl si 1 ■m. k'-.yi. S w SP '/</J Stand in cijfers: Zwart drie schijven op: 19, 24 en 35. Wit, vier schijven op: 25, 30, 33 en 48. Wit wint op de volgende bijzonder leer rijke wijze: 48—43 (35—40) 33—29 (24x 33 A) 30—24-(19x30) 25x45 en wint. A) (24x35) 29—24 (19x30) 25x45 en wint. Het hieronder volgend eindspel van wij len Weiss is niet minder interessant en be langwekkend: Zwart twee schijven op: 19 en 28. Wit vier schijven op: 13, 24, 40 en 45. Wit wint in deze stelling als volgt: 13—8 (19x30) 8—3! (23—32) 3—14 (32—38) 14— 25 (30—35) 40—34 (38—42) 25—20! en zwart is verloren, want op 4247 volgt 20—38 (47x40) en 45x34. PATER A. VAN DINTER M.S.C. t. Te Arnhem is plotseling overleden de zeereerw. pater A. van Dinter M.S.C., oud- rector van het rectoraat Overhoven, in den ouderdom van 68 jaar. BROEDER AEGÏDIUS CARDINAAL O.F.M. t Op 82-jarigen leeftijd is in het klooster der Minderbroeders te Weert overleven de Eerwaarde Broeder Aegidius Cardinaal O.F.M., sedert 1887 lid van de Orde der Minderbroeders-Franciscanen. Hij was de oudste Broeder van de Nederlandsche Pro vincie. h FEUILLETON i (Nadruk verboden). 39) Tony sprak hoe langer hoe abrupter, om dat hij zich tot zijn groote ergernis be wust werd dat hij zijn oogen niet van haar kon afhouden. Hij heeft mij door zijn advocaten laten schrijven. Hij schijnt een opdracht voor mij te hebben ik moet een schilderij voor hem maken. Ik had afge sproken dat ik hem om twee uur zou ont moeten. En het meisje dat mij opendeed scheen te weten dat ik verwacht werd. Hij i;> toch zeker hier? Ik heb hier geen heer gezien. Er speelde een ondeugend lachje om Hi llary's lippen; in haar oogen dansten vonk jes van pret. Hoe weet je zoo zeker dat de nieuwe eigenaar een heer is? Je zegt zelf dat je niets van hem weet? Ik had me het idee gevormd dat het een oud en excentriek heerschap moest zijn, antwpordde Tony, terwijl hij plotse ling bedacht, dat zijn veronderstelling op zeer onvoldoende motieven berustte. O!.... oud en excentriek!, echode Hi lary met een lachje. Wel, degenen van wie dit huis tegenwoordig hoort is heele- maal niet oud, ofschoon misschien wel een beetje excentriek. Wat bedoel je? Tony sprak bruusk. Zoo vlak bij haar te moeten staan, den zonnegloed in haar ha ren te zien en haar zilveren lach te aan- hooren, het was meer dan hij verdragen kon. Wat bedoel je?, herhaalde hij, toen Hi lary niet direct antwoord gaf maar over de heide uitkeek, zoodat hij haar zuiver ge vormd profiel zien kon en den glimlach in haar mondhoeken. Ik bedoel, zei ze langzaam, terwijl ze zich naar hem toewendde en haar oogen op zijn gezicht gevestigd hield, dat voor zoover ik weet de eigenaar heelemaal geen oude heer is het is een excen triek jong meisje, ten minste als ik den naam excentriek verdien! Jij! Een paar seconden was het Tony niet mogelijk om iets anders te zeggen. Je wilt me toch zeker niet vertellen, dat dit huis jouw eigendom is?, ging hij na een pauze voort. Dat wilde ik je juist wél vertellen. Hilary hield haar oogen nog steeds strak op zijn gezicht gericht. Dat was de re den, waarom ik je vandaar hier wilde heb ben. Waarom je mij vandaag hier wilde hebben! Tony staarde haar aan en hij besefte opeens dat deze zelfbewuste Hilary met haar ondeugend lachje en de dansende, twinkelende vonkjes in de oogen niet hee lemaal dezelfde Hilary was, van wie hij een paar weken geleden was weggegaan. Zie je, ik heb Brent, mp notaris, ge vraagd om je te schrijven, vervolgde ze met een kalmte, die haar toehoorder adem loos naar haar deed kijken. Ik wilde je graag spreken en ik wist dat je abso luut zou weigeren om te komen als ik je zelf schreef en.... En daarom verzond je die leugen over dat schilderij!, viel Tony haar scherp in de rede. Dat was zeker om meer in druk te maken? O neen, volstrekt niet. Hilary schudde het hoofd en lachte bacht. Ik wil dat schilderij werkelijk hebben en ik wilde graag dat jij het schildert. Het moet in myn boudoir op het landgoed ko men te hangen, zoodat ik altijd aan die heerlijke heide herinnerd word, die ik zoo liefgekregen heb ennog veel meer dingen, eindigde ze fluisterend. Ik ben bang, dat je voor deze op dracht een anderen schilder zult moeten zoeken. Tony sprak zoo hooghartig en stug als hij maar kon. Ik kan je hierin tot mijn spijt niet van dienst zijn; het zal je onge twijfeld geen moeite kosten iemand anders te vinden, die het graag zal doen. Meer hoeven we, geloof ik, er niet over te zeg gen. En hy keerde zich om om weg te gaan. Er moet integendsel nog een heele- boel gezegd worden, antwoordde Hilary zacht; Tony, wil je nog alsjeblieft een oogenblikje blijven tot ik je gezegd heb wat ik op het hart heb? Ze legde haar hand op zijn arm en die aanraking gaf hem bijna een gewaarwor ding van pijn. Het' is nutteloos om dit gesprek nog langer voort te zetten: ik heb dit niet ge zocht.... stamelde hy. Maar ik wel, viel het meisje hem in de rede en weer gaven die oogen hem de overtuiging dat er een nieuwe en dubbel aantrekkelijke Hilary voor hem stond. Je hoeft. dat schilderij heelemaal niet te maken ais je er geen zin in hebt, maar ik vind wel dat je naar me moet luisteren, want ik ben het heele eind hierheen geko men om met je te praten. Hij wilde hij naar aankijken; hij was er zich bewust van dat hij niet in die oogen kon kyken, zonder van zijn ijzige hoogte te moeten afdalen. Hij stond kaarsrecht en keek langs Hilary heen naar den wijden hemelkoepel en de heide. Tony, fluisterde ze en hij moest zich- zelf bekennen dat haar stem nog nooit zoo lief geklonken had, Tony, ik ben van daag hier gekomen om je de zuivere waar heid te vertellen. De zuivere waarheid? - Ja. Ik heb geen natuur om er om heen te draaien. Ik wou je zeggen dat ik het niet kan aanzien dat ons leven bedorven wordt omdat wij ons niet kunnen uitspre ken. Ons leven? Tony wendde zijn oogen nu van den he mel af en liet ze rusten op het bovenste gedeelte van haar haren; zelfs nu wilde hij haar nog riet aanzien. Maar wat heeft jouw leven te maken met het mijne? Dat is niet meer zoo, sinds.... Sinds je van mij weggeloopen bent, bedoel je. Ze kwam dichter naar hem toe en leg de haar hand. weer op zijn arm. Je wil de, toen niet naar me luisteren, Tony; je was toen boos. Maar het is de zuivere waar heid dat ik niet zonder je kan leven. Ik ben hier gekomen om je dat te zeggen.... dat alleen. De laatste woorden sprak ze aarzelend; haar hand bleef op zijn arm rusten, haar oogen keken in de zijne. Hij ontweek haar blik en keek weer over haar heen naar buiten. Er is niets veranderd, zei hij lang zaam. De omstandigheden zijn nog, net zooals toen. Ik verkeerde in de meening dat je arm was en mijn gelijke in stand. Je hebt me in dien waan gelaten, toen het niet meer waar was. Het was zoo vreeselijk moeilijk je di rect de waarheid te vertellen; vooral toen ik merkte, dat het voor jou zoo'n gewel dig verschil maakte. Maar wil je me niet vergeven? „Het is niet moeilijk om vergevensge zind te zijn tegen iemand van wien men veel houdt." De woorden van Redburn kwamen hem weer in de gedachte en Hilary's hand op zijn arm bracht hem in verwarring. Hij kon niet helder en samenhangend denken; zijn vermogen om logisch te redeneeren scheen heelemaal verdwenen. Haar verge ven? Natuurlijk kon hy haar vergeven! Zijn liefde was even groot als de hare.... Maar zijn trots? Hij had altijd gezworen dat hij geen vrouw zou trouwen die rij ker was dan hijzelf. En Hilary.... Het is geen kwestie van vergiffenis. Zijn stem scheen van uit de verte te ko men en klonk vreemd en heesch. Alleen van. Alleen van trots, Tony, ik kan je niet uit mijn leveA laten gaan ter wille van dien ellendigen trots. Wil je dat schilderij voor mij maken en.... en dan nog eens over de rest nadenken? Tony's oogen keken niet meer naar bui ten, maar in de hare, diep in de hare. En toen hij dat deed..., viel zijn trots in stukken. Zijn armen legden zich om haar heen, hy trok haar wild tegen zich aan en die eigenaardige heeschheid vtas nog in zijn 3iem toen hy antwoordde: Hel was jouw liefde tegen mijn trots— en jouw liefde heeft overwonnen. Ik gelccf dat ik mij gebukt heb om te overwinnen, momoelde Hilary afwezig. Dat zal ik tante Alice toch moeten be kennen. Liefde heeft de deur ontsloten, zei Tony zacht. Liefde is de gouden sleutel die alle sloten opent! Liefde opent alle deuren en gren dels, herhaalde Hilary met ontroerde stem, en effent den weg naar het hart, al ver schanst het liavt zich achter hooge, sterke muren. En dat was hel begin van een nieuw le ven voor hen. EINDE.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 7