Historie van de kerk te Noordwijkerhout OMGEVING Land- en Tuinbouw Faillissementen Wilt U iets weten? VRIJDAG 10 JANUARI 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 Een strenge dreigbrief van den Aartspriester. Tegen de onwillige parochianen. Geest van oppositie en verzet, door A. N. Duy nis veld pr. X. Na den dood van pastoor Swaack kwam Joannes Petrus Pelser naar Noordwijkerhout, die te Amsterdam werd geboren en op 24 September 1803 tot priester werd gewijd. Hij was kapelaan te Amsterdam, Poeldijk en Leidschendam; daarna van 1809 tot 1811 pastoor te War- menhuizen. Pastoor Pelser heeft te Noordwijker hout geen geringe moeilijkheden ondier- vonden. Het oude kerkje, met pastorie, gebouwd op het terrein waarop eertijds een boerdst- rij stond, door Gertruais Verdel, een doo- peling van pastoor Van der Werve, aan het kerkbestuur geschonken, was in ver- Val geraakt en de katholieken waren blijk baar niet genegen het hunne bij te dragen voor herstel en onderhoud, zoodat de aartspriester zich verplicht achtte in een uitvoerig schrijven ce kerkmeesters ern stig te vermanen: „Ik had gehoopt uwen waardigen pas toor na mijne reis door Zeeland een bezoek te kunnen geven, en bij die gelegenheid UEd; als kerkmeesters te kunnen onder houden over de noodwendigheden der ge meente. Doch dit is niet mogelijk geweest, waarom ik het bij schrift moet doen. Ik sta verbaast, dat eene gemeente, welke mij meermalen hoogelijk aangepresen werd van mijn Voorzaad den Wijdb. Heer Ten Hulscher z.g., zoo onwillig is in het vol brengen hunner pligten ten opzigle van kerk en herder. Dit geeft te kennen een verfoeilijk verval van godsdienst en liefde, hetwelk wraak des Heeren over hen moet haaien, en dat God verhoede, tot eenen staat brengen, dat zij eenen braven herder onwaardig zijn, en deze hen afgenomen worde, om hen aan hunne bedorven zinnen en hunne slechte harten over te geven, ge lijk de Apostel Paulus ons verzekert, dat God de Heer gedaan heeft met de heide nen, hen zonder God en godsdienst laten de. Dan ik vertrouwe, dat een vaderlijke en ernstige vermaaning genoeg zal zijn, om de kwaadwilligen tot inkeer te bren ger., zonder welken inkeer ik in de droe vige en niet minder voor de gansche ge meente schandelijke noodzakelijkheid ge- ibragt zal worden, om den pastoor te ver plaatsen, ter goedmaking der schulden, kerk, huis en sieraad en te verkoepen, en de leden der gemeente onder de r.aast ge legene pastoryen te veriaalen; dit zoude eene onuitwischbare schande zyn, welke mij op 't zeerst zoude treffen, doch welke bijzonderlijk op elk en alle de leden der gemeente zoude vallen; ik ijs daarvoor; echter zoude ik niet bevreest zijn, om het uit te voeren, nadat ik daarvrn kennis ge geven heb aan het Gouvernement. Ondertusschen kan ik mij ni,et verbeel den, dat esne zoo beroemde gemeente tot zulken stap van boosheid, halstarrigheid en bedorvenheid zoude kunnen vervallen. Derhalve ik verzoek UEd. als ook uwen pastoor, de behoorlijke middelen in het werk te stellen tot herstelling van het ver- vcllene. Hiertoe komt mij voor als het beste en meest overeenkomstig met de wetten onzer Regeerders, dat men de plaat sen in de kerk op eenen behoorlijken prijs stelle, dezelve aan dan meestbiedende geve, en eene jaarlijksche gift daarvoor ontvan- g< Deze prijs en jaarlijksche gift moet merkelijk zijn en evenredig aan de behoef te, echter bij classen verdeeld, opdat de- geenen, die het niet willen betalen, ook geene goede plaatsen hebben, i.iaar achter in de kerk Oeborgen worden; ik heb meer dere voorbeelden van zoodanige beschik king in Holland en Zeeland gevonden, en ben wel vertrouwende, dat daar niemand var de gemeente tegen zal hebben, als het zachtste dat te vinden is, zonder hetwelk ik vrees tot strengere middelen te moeten overgaan. Gijl» verzoekt den Heer pastoor dezen brief de gemeente te willen voorle zen, en verzoekt denzelven ten eersten bij mij te willen komen, om van den uitval dezer missive verslag te doen." Dit schrijven var. den aartspriester had niet het verhoopte resultaat; drie maan- der later moest aartspriester Cramer op nieuw aan de kerkmeesters schrijven „over het halstarrig blijven van kwaad willigen." De kerkmeesters hadden bij hem op clementie aangedrongen, en wezen erop, hoe bij de maatregelen, waarmee de aarts priester had gedreigd, „de goeden met de kwaden zullen moeten lijden." Daarom be loofde hij nog wat geduld te hebben, maar mochten de halstarrige katholieken in hun houding blijven volharden, dan ..zul len wij uwen herder verbieden hun de Hei lige Sacramenten toe te dienen als on waardig de voordeelen te genieten van die heilige en zaligmakende Kerk, voor welke zij niets over hebben om ze te onderhou den." Ten slotte spoorde de aartspriester hen aan te bidden: „wel gij, brave kerkmees ters, volgt mijnen raad; hij zal ongetwij feld een gelukkige uitwerking hebben, bidt den Heer voor hen, doet uw huisge zin bidden, verzoekt andere goede men- schen van de gemeente te bidden, om van God door de voorbidding Allerheiligen de bekering dier kwaadwilligen te verwer ven." Maar de rust in de Statie keerde niet terug; integendeel werd steeds heviger, zoodat de aartspriester het noodig achtte, den pastoor te verplaatsen. Op 4 Augustus 1814 ging pastoor Pelser naar Berkel, waar hij bleef tot 1818. Toen werd hij secretaris bij den- groot aalmoeze nier in de legers van Z. M. den Koning. HÜ overleed te Brussel, den 3en Januari 1822, ruim 42 jaar oud. 76). Pastoor Francicus de Leeuw, geboortig uit Berkel. Hij was kapelaan te Goes en te Amster dam in de „Papegaai"; vervolgens van 1805 af pastoor te Crommenie-dijk, c;n Statie, die in 1849 werd verplaatst naar Krommenie, ofschoon er reeds onder het pastoraat van De Leeuw stemmen opgin gen tot die verplaatsing. Pastoor De Leeuw verklaarde daartoe in 1807 bij den aarst- priester, dat zijn kerkje, wel zonder schuld, toch niets had om te bestaan en jaarlijks m^er en meer in verval geraak te. 77). In 1814 kwam hij naar Noordwijkerhout, waar hij bleef tot zijn dood, 6 Januari 1830. Zijn opvolger werd Gerardus Pop. p e. Deze werd op 3 Mei 1784 te Amster dam geboren, was kapelaan te Berkenrede, Purmerend en Middelburg, en werd in 1821 pastoor tg Schoorl. In 1825 ging hij als zoo danig naar Alphen, vanwaar hij in 1830 naar Noordwijkerhout kwam, waar hij bleef tot 1843. Toen werd hij verplaatst naar Wognum. In 1854 werd hij rustend. Hij overleed 8 December 1855 te Leur (bisdom Breda). Pastoor Popf.e was een eenigzins eenzelvige man, die weinig vrien den had, gelijk aartspriester Garving ook getuigt in zijn Missieverslag van 1842. Ook te Noordwijkerhout, welke Statie, volgens het zelfde verslag, toen ter tijd, 400 com municanten telde, verloor de pastoor ge leidelijk aan het vertrouwen van velen zijner katholieken, zoodat hij in 1843 gaar ne een verplaatsing naar Wognum. wilde aanvaarden. 78). Albertus Josephus Lucas Joannes Langran was van 1843 tot 1845 pastoor van Noordwijkerhout. Hij was geboortig uit Brussel en werd in 1818 tot priester gewijd. Na kapelaan te zijn geweest te Leiden bij de paters Do minicanen, te Rhijndijk, te Amsterdam in het Maagdenhuis en aan de Hofkerk te Den Haag, werd hij in 1830 pastoor te Alphen, tot 1843. Hij overleed te Noord wijkerhout, den 10en Mei 1845. Pastoor Langran werd geprezen als een goed redenaar. 79). Theodorus van der Moor, Noord wij kerhout's volgende pastoor werd den 20en April 1806 te Den Haag geboren, en op 21 December 1832 priester gewijd; tot 1825 was hij student te Culemborg. Hij was kapelaan te Wormer en van 18C3 tot 1837 te Rijswijk; den 3en Juni van dat jaar werd hij pastoor van het Weeshuis in Den Hcag. Vandaar kwam hij in 1845 naar Noord wijkerhout, waar hij poogde te komen tot den bouw van een nieuwe kerk. Nog altijd stond er het oude kerkje, over welker restauratie en onderhoud zooveel te doen was geweest tijdens pas toor Pelser. Het gebouwtje was niet alleen oud en versleten, maar door den groei der Statie ook te klein geworden. Pastoor Van der Moor, geen onbekende in Den Haag, wist door medewerking zij ner Haagsche vrienden een toelage van den Staat en de provincie voor den bouw eener nieuwe kerk te verkrijgen. Door Molkenboer uit Leiden werd een plan ont worpen en een teekening gemaakt. De 'dag,waarop de aanbesteding zou plaats vinden was reeds bepaald, toen een deputatie uit de verst afgelegene katholie ken bij den pastoor kwam met het verzoek om de kerk meer nabij het dorp aan de zoogenaamde haven te bouwen. Aan dit op zich niet onbillijke verlangen, kon evenwel niet worden voldaan, omdat dan niet alleen de kerk, maar ook de pas torie en het kerkhof verplaatst moesten worden, hetgeen groote moeilijkheden met zich meebracht. Bovendien vreesde men de subsidie voor den bouw der kerk op de oude plaats toegestaan, te zullen verliezen by zulke ingrijper.de veranderingen. Maar de katholieken van het dorp hiel den vol en vormden een oppositie; zij lie ten een eigen plan ontwerpen voor een nieuwe kerk en pastorie, „zoo bescheiden van omvang, dat van een Huis des Heeren en een passende pastoorswoning niet kon gesproken worden." Aartspriester Van der Haagen jveigarde zijn goedkeuring aan dit plan te schenken. Wijl de oppositie in de Statie daarmee niet was gebroken, vroeg pastoor Van der Moor zijn verplaatsing aan en vertroic 10 April 1851 naar Assendelft. Daar vond hij een nieuwe kerk en pas torie, die evenwel, eerst 14 jaar na den bouw, beiden ernstige reparaties noodig hadden. Pastoor Van der Moor restaureer de kerk en pastorie, en zorgde bovendien voor de versiering van de kerk en het aan schaffen van paramenten. Hij maakte plannen tot stichting van een hulpkerk te West-Zaan, waarvan niets kom komen bij gebrek aan medewerking der buurtpas- toors. In 1858 ging pastoor Van'der Moor naar KATWIJK AAN DEN RIJN TUINBOUWOVERZICHT. Dat het weer van de laatste week in vloed had op aanvoer en pry zen, laat zich gemakkelijk begrijpen. Voor byna alle ar tikelen was een verhooging ingetreden, voor het eene meer dan voor het andere. Gele Andijvie en Waspeen vooral waren het, die in prijs erg opliepen. Waspeen deed de in dit seizoen onbekende prijs van ƒ2.30 tot ƒ2.60 per kist van 20 K.G. Gele Andijvie was naar verhouding nog duurder en bracht van ƒ0.15 tot ƒ0.21 per K.G. op. Ook Kroten en Uien gingen vlug ger weg met iets hoogere prijs, n.l. van Kroten voor ƒ0.50 tot ƒ0.56 per kist van £0 K.G., en Uien ƒ4.— tot 4.50 per 100 K.G. Met deze verhooging zijn de produc tiekosten dezer artikelen niet voldoende gedekt. Schorseneeren worden erg ge vraagd voor export en brengen een mooie prijs op, van ƒ14.10 tot ƒ14.50 per 100 K.G. Sluitkoolsoorten stonden ook iets be ter in prijs, maar de Iets hoogere prijs gaf geen voldoende compensatie voor den ar beid aan het bewaren van deze producten verbonden. Roode kool roteerde van ƒ4.50 tot 5.per 100 K.G., Gele kool van ƒ3.10 tot ƒ4.10 en Groene kool, welke trouwens nogal wat van de vorst geleden had, bracht van ƒ3.10 tot ƒ4.10 per 100 K.G. op. LISSE Hardrijden met slede. Gisterenmid dag was door de Lissessche IJsclub een hardrtfdery met slede georganiseerd voor dame en heer. Bij den aanvang van dezen wedkamp was de publieke belangstelling groot. Het aantal deelnemers bedroeg 14 paren. De verschillende ritten, welke gemaakt moesten worden, waren dikwijls komisch en spannend. De uitslag van den wedstrijd was: le pr. Ha Bakker en mevr. Bos geb. Bakker 10.2e pr. H. van Diest en mej. N. de Vos 6.—; 3e pr. Th. Kortekaas en mej. C. Verlaan ƒ3.— en 4e pr. J. Len stra en mevr. van Velzen 1.—. Geboren: Johannes Thoedorus, z. van H. A. Turnhout en C. H. Berkhout Eli sabeth Maria Alida, d. van "H. L. J. van der Lans en Th. A. van der Voort Ca- tharina Hendrika, d. van G. A. de Kuy- per en D. C. van Rooyen Johannes Hendrikus, z. van J. H. Langeveld en C. B. Heemskerk Wilmina Maria Andriët- te, d. van A. J. Duymaer van Twist en W. Weggemans Geertruida Hillegonda Jo hanna Jacoba, d. van J. J. J. van Noort en C. C. Hogedoorn. Ondertrouwd: A. J. M. van der Meer 29 j„ te Noprdwijk en M. P. van Zonneveld 27 jte Lisse A. C. van den Berk 27 j. en J. H. van der Drift 21 j. Getrouwd: G. J. Westering te Lisse en S. J. Eveleens te Haarlemmermeer. Overleden: Wilhelmina Zwartjens 27 j., echtg. van J. Hoogervorst Hendri kus Nicolaas Stroet 18 j. Jacobus van der Hulst 81 j., echtg. van M. Janson. Gevestigd: J. A. Leijten uit Haar lemmermeer J. M. Smits uit 's-Graven- hage. Vertrokken: M. C. van den Broek naar Wassenaar G. B. Edelaar naar Wassenaar F. Smit naar Megen G. Pereboom naar 's-Gravenhage P. van der Lans naar Sassenheim L. Brouwer en gezin naar Leiden A. C. A. Tissing naar Enschede L. F. J. M. Haase naar Oegstgeest P. M. Th. Persoon naar Ber gen. SASSENHEIM Loop der bevolking. Op 1 Januari 1940 was de stand: 3043 mannen, 3045 vrouwen, totaal. 6088. Gebo ren, 75 m., 72 vr., totaal 147. Gevestigd: 161 m., 203 vr., totaal 364. Totaal 236 m., 275 vr., totaal 511. Overleden 30 m., 17 vr., totaal 47. Vertrokken 161 m., 199 vr., toaal 360. Totaal J91 m.. 216 vr., totaal 407. Ver meerdering 45 m., 59 vr., totaal 104. De stand per 31 December 1910 is: 3038 m., 3184 vr., totaal 6192. 36 huwelijken wer den gesloten. IJswedstrijd van de Kruisvaart Woensdagmiddag hield de Kruisvaart hardrij-wedstrijd op de schaats op het gemeentelijk zwembad, door de gemeen telijke autoriteiten beschikbaargesteld. On geveer 75 jongens verschenen aan de start om 2 uur. Na veel spannende wed strijden kwam over vijven het einde met Poeldijk, waar hy op 24 April 1885 kwam te overlijden. 80) Er is van hem een por tret in de pastorie te Poeldijk. 75) Algemeen. Rijksarchief: Eeredienst, nr. 124, 125. 76) HaarL Bydragen: dl. LVI, bl. 361 368. 77) Bydragen van Haarlem: dl. XXXVII, bl. 325; dl. XLII, bl. 112—113; Haarl. By dragen: dl. LVI, bl. 249, 366. 78) Bydragen van Haarlem: dl. I, bL 95; dl. XXXVn, bl 325; dl. XL, bl. 392. 79) ld.: dl. XXXVII, bl. 326; Haarl. By dragen: dl. LVI, bl. 102, 103; Archief Aartsb. Utrecht; dl. XLIII, bl. 54. 80) Bijdragen van Haarlem: dl. XXXVII, bl. 160, 292, 32S.335, 336; Parochie-archief van Noordwijkerhout; Biss. oud-Archief te Haarlem; Vliet, J. H. M. v. d.: Geschie denis van da parochie van S. Odulphus te Assendelft, bl. 36, 37. de volgende winnaars: Adspirant St. Jans knapen: le prijs Jaap v. Gent; 2e Leo v. d. Lans; 3e Mare. Langeveld; le troospry's: Dam. v. d. Vlugt; 2e Jan Lans; 3e Arie v. d. Voort. St. Jan'sknapen: le prijs Cor Waasdorp; 2e Nico Wesseling; 3e Wim Zwaan; le troostprijs: Henny Otto; 2e Hans Verde- gaal; 3e Anton Kaptein. St. Michiëlsknapen: le prijs Koos Hoger- vorst; 2e Frans Hooymans; 3e Henk de Zwart; le troostprijs Kees van Dam; 2e Albert Otto; 3e Leo Turk. Eenige ouders en de béide kapelaans der parochie toonden hun belangstelling. Har telijk dank aan degenen, die meegewerkt hebben, om deze wedstrijd te doen slagen. STOMPWIJK Feestavond „St. Elisabath". Door de leden van den naaikrans „St. Elisabeth" werd een avond gegeven, waarop twee tooneelstukken werden opgevoerd. De zaal in „Het Blessspaard" was uitstekend be zet. Op de eerste rij hadden pastoor Floor, burgemeester Banning, weth. Smits en ka pelaan Klaver plaats genomen. Pastoor Floor sprak in een openings woord burgemeester Banning hartelijk toe en herinnerde aan het feit, dat dit het eer ste officieele bezoek was van den burge meester "aan een feestavond. Dat dit op den feestavond geschiedde van den naai krans, werd door de leden op hoogen prijs gesteld. Pastoor Floor vertelde, dat hij met het oog op de weersomstandigheden, aan vankelijk niet van plan was te komen, maar ten slotte toch gekomen is, um niet den schijn te wekken, dat er verschil van opvatting is tusschen hem en den burge meester. Alle twijfel, ontstaan door ver schillende geruchten, bij de burgemees ters-benoeming geuit, ging spr. voort, zijn weggenomen. Iemand, die burgemeester Banning van nabij kende, verklaarde: hij is een goed Katholiek, een goed vaderlan der en een goed bestuurder. Ten slotte, vroeg de pastoor de belangstelling van den burgemeester voor de vereonigingen in de buurtschap. Een krachtig applaus volgde. Tusschen het tweede en derde bedrijf werd door burgemeester Banning de rede van pastoor Floor beantwoord. De burge meester verheugde zich er over, om in de gelegenheid te zijn nader met de bewo ners van de buurtschap kennis te kunnen maken en had daarom met plezier de uit- noodiging, om dezen avond bij te wonen, aangenomen. Spr., die zich over het doel van deze vereepiging had laten inlichien, betuigde zijn groote instemming met het streven van den naaikrans en hoopte, dat zij nog veel zegenrijk werk mag verrich ten. Hij waardeerde het, dat pastoor Floor gekomen was om een misverstand uit den weg te ruimen. Spr. vroeg de medewer king van de inwoners. De burgemeester verklaarde, dat voor ieder zijn deur open staat. Luide toejuichingen. Daar pastoor Floor reeds vertrokken was. dankte kapelaan Klaver burgemees ter Banning voor zijn woor-'-n en beloofde alle medewerking van de in ./oners van de buurtschap. Door de leden van den naaikrans werd eerst opgevoerd „De oude Schuld", een drama in vier bedrijven. In de tooneelclub van den naaikrans zijn uitstekende krach ten en haar uitvoeringen staan steeds op hoog peil. Ook dezen keer .werden de rol len zeer goed vertolkt. Zeer veel ontroe ring bracht een kinderrol, welke was toe gewezen aan de 7-jarige Rietje Janson. Na de pauze werd een klucht „Bekroonde Kaatje" opgevoerd. Waren het voor de pauze tranen van ontroering, nu rolden tranen van het lachen. Na het slot van dezen geslaagden avond bracht kapelaan Klaver hulde aan Zr. Imelde, de beseheiden regisseuse van den naaikrans, aan wie voor een zeer groot deel, alles wat door deze vereeniging tot stand is gebracht, te danken is. UITHOORN Geboren: Gerritje d. van B. Koppenol en M. Plomp. Getrouwd: J. H. Fritschij, 26 j. en E. C. Vreeke, 28 j. WARMOND IJswedstrijd. Onder zeer groote be langstelling had op het Poelmeer alhier een hardrijderij plaats op schaatsen, wel ke wedstrijd was uitgeschreven door de Warmondsche IJsclub. No. 1 werd de heer C. Grupstra, als 2 K. Warburg en als 3 C. Meskers. De winnaars kregen een per soonlijk aandenken. Op het ijs gevallen. De heer van Meerle uit Voorburg kwam op het ijs zoo ongelukkig te vallen, dat hij zijn rechter been brak. Hij is per auto naar zijn woon plaats vervoerd. WASSENAAR K.J.M.V. Woensdagavond vergader de in het R.K. Vereenigingsgebouw de afd. va nde K.JM.V., onder leiding van den voorzitter, den heer J. van Wijk. De heer Hans Lammers sprak aan de hand van een schets, die hij op een bord teekende, over economische ordening, o.a. ook zooals die in 1 Rerum Novarum wordt aangegeven. In verband hiermede vond spr. gelegenheid voor een opwekking tot het volgen van een sociaal-economische cursus, die in den Haag zal worden gege ven. Hierna behandelde spr. de psycholo gie van het milieu en toonde met eenige proeven aan, hoe men aan het milieu ge bonden is. Daarna deelde hij het een en ander mede over de afd. Jeugdbelangen van den R.K. Middenstandsbond, waarbij we vernamen, dat in wording is een spaar en waarborgfonds, o.a. als hulp bij de cre- dietwaardigheid, die de Vestigingswet eischt. Tenslotte wekt spr. op tot het le zen van gedichten en besloot met het voor dragen van het gedicht „Aan de gesneu velden" van Anton van Duinkerken. Gevestigd: A. M. van den Bogaard, uit Voorschoten W. J. Braun uit Maas tricht M. Dijkshoorn uit den Haag J. G. van Gelder en gezin uit Rotterdam M. L. Hanosset, uit België W. H. Helnst uit Arnhém G. J. Hekkert en vrouw uit den Haag W. Hoos uit Leiden H. H. Kerperien uit Zutphên M. Kirchjünger geb. Peeks uit Nieuwvèen B. Loust, uit den Haag H. van Meel en gezin, uit Den Haag W. Mumm, uit Zandvoort G. D. Ouwehand, uit Amsterdam Wed. E. Man- gelberger geb. Sherz uit Den Haag P. C. M. en C. F. G. M. Prinzen uit den Haag W. J. de Ruiter uit Utrecht H. Snijders, uit Gennep M. Verzijl uit Den Haag W. H. Vogelenzang, uit Rotterdam E. W. Zeeders, uit Amsterdam L. A. Zwart, uit den Haag. Vertrokken: G. Wulfsen naar El- burg H. v. Geens en gezin naar den Haag Wed. H. Mulder naar den Iiaag A. J. Schrauwen" naar Hoeven N. C. H. L. F. Sassen en. gezin naar Groningen A. van Bloois naar Bergen op Zoom Wed. C. J. van Nassau geb. van Vliet naar d-en Haag P. J. Dolfing naar Boskoop J. C. Hui- zer naar Rheden E. Keyzer geb. Loot- steen naar den Haag G. van Klaveren en vtouw naar Voorschoten W. E. Öuds- hoorn naar Leiden C. M. Kloosterman naar Leiden A. Oostveen naar Waarder M. E. M. Straver naar den Haag D. Zijlstra naar Oegstgeest J. Quartel naar Pijnakker R. F. Schill en vrouw naar den Haag R. K. Schlee naar den Haag A. T. van der Eng naar Woubrugge W. Abraham naar Rotterdam H. A. Ver doorn naar Ritthem P. Bourgeois naar Haarlem A. C. Konijnendijk naar Delft W. H. Dcest naar den Haag J. W. Farnchimont naar Zeist H. A. Rochat n. Gilze c.a. M. A. van Wissen naar den Haag J. A. Veloo naar Katwijk J. K. Hoekstra naar Eindhoven C. M. van der Zwan naar Eindhoven Wed. A. J. Schilt geb. de Jong naar den Haag C. de Ja ger naar Hillegsrsberg H. Seldenthuis naar Berkel c.a. Geboren: Annechien d. van P. M. F. A. van Rooyen en A. Paardekooper Aal- dert z. van A. Kwestro en L. C. S. van den Hoek Helena Geertruida Petronella d. van J. P. W. Snelderwaard en C. M. Rotte veel. On de rtrouwd: J. A. M. Brons en J. C. Knijff D. J. Lascaris en E. F. Nielsen W. A. S. Siebrecht en E. Dümmermann. Getrouwd: L. Will en J. J. Peters. Overleden: Tonis de Jonge 73 j. echtgen. van J. Schol Stephanus van Klaveren 65 j. echtgen. van M. Bagchus Helene Victoire Chattelain, 72 j. ongehuwd. Jacob van Staalduinen 53 j. echtgen. van J. Beetenkamp. ZOETERMEER Geboren: Alida Sioukje Marie, d. van C. v. d. Spek en A. H. Meijer Lineke, d. van W. Dekker en P. van den Berg Johanna Wi'helmina Geertruida. d. van B. L. M. van Veen en G. J. M. Goeman Wilhelmus Cornelis Maria, z. van W. A. Janssen en T. M. van der Helm. Overleden: Jan Lamboo 35 j., geh. met G. Zwarts (overl. te Pijnacker) Wilhelmina L. Stavast 75 j., geh. met D. D. Ceelen (overl. te Leiden) Abraham Heemskerk 60 j., geh. met J. Korens Christoffel van der Meer 77 j., wedn. van M. Kors Cornelia Maria Koornreef 3 j., d. van J. Koornreef en K. Treurniet LOONEN IN DEN TUINBOUW. Verbeteringen in het Westland. Na besprekingen tusschen de werkge vers en werknemersorganisaties in den tuinbouw is voor het tuinbouwdistrict rond Loosduinen, onder nadere goedkeuring van het college van Rijksbemiddelaars, overeen stemming bereikt inzake de nieuwe col lectieve ai-beidsovereenkomst voor het jaar 1941/1942. Besloten ls, de loonen van de tuinarbei- ders met 2.50 te verhoogen, waardoor deze op 22.50 worden gebracht. Het kin derbijslag fonds houdt op te bestaan, ter wijl de loonen der jeugdige tuinarbslders met tien procent worden verhoogd. Godep. uitdeelingslijst: J. F. Westen, Leiden. Geëindigd door het verbindend worden der eenigè uitdee lingslijst. Vraag: Wanneer moeten de loopendi patiënten van het Acad. Ziekenhuis bin nen zyn? Antwoord: Dit is voor verschillend^ klinieken anders, doch in verband met di duisternis geldt in het algemeen op he) oogenblik als sluitingsuur 10 uur.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6