Omzetbelasting mag worden doorberekend DONDERDAG 9 JANUARI 1941 32ste Jaargang No. 9842 S)e £eicbeli£0ou/fca/iit Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN Dit nummer bestaat uit twee bladen. V Eenheid ln verscheidenheid Wij hebben vóór ons de jaarrede, uit gesproken in de vergadering van hét Fede ratiebestuur der Algemeene Katholieke Werkgeversvereniging en van het R.K. Verbond van Werkgeversverenigingen, door den algemeen voorzitter ir. F. Guljé, op 18 Dec. jl. Met belangstelling hebben wij deze rede gelezen, waardeerend het positieve inzicht in den nieuwen tijd en het optimisme, waarmede de nieuwe tijd wordt tegemoet getreden. In den aanvang een heel sombere stem ming, die echter steeds meer opklaart. Als de spreker heeft gewezen op het wereld gebeuren van den wereldoorlog, ver volgt hij: „Het is niet de loop der gebeurtenis sen die ons drukt Maar wat ons met zorg vervult is, dat in ons Vaderland deze ontwikke ling bij een deel van cns volk gepaard is gegaan met een verwarring des gees- tes en met een vervlakking van ideeën, welke een beletsel dreigt te vormen voor een aanpassing van ons volksher stel aan de sterk veranderde omstan digheden". Het deel van ons volk, dat de voorzitter der R.K. Werkgevers ver. met zorg vervult omdat het een beletsel dreigt te vormen voor ons volksherstel in den nieuwen tijd dat deel is betrekkelijk zéér klein. Maar wij moeten het met den heer Guljé eens zijn, dat, helaas, ook zulk een zéér klein deel van ons volk noodlottigen invloed op het gebeuren kan uitoefenen. De overgroote meerderheid van het Nederlandsehe volk begrijpt en wenscht de aanpassing zóó, als de de voorzitter van de R.K. Werkgeversvereniging deze begrijpt en wenscht In de meening van den heer Guljé wat betreft de sociale organisatie, die hij be spreekt, treedt sterk naar voren de wen- schelijkheid en noodzakelijkheid van méér concentratie, méér samenwerking, grootere eenheid. Eenerzijds. En.anderzijds: behoud van de verscheidenheid, waar en inzooverre deze klaarblijkelijk door de verscheiden heid van levensovertuiging wordt geboden. Eenheid in het verscheidene. „Nu is een der voornaamste trekken in ons volkskarakter steeds geweest de eerbied voor de vrijheid van den enke ling in alle dingen, die het geweten raken. „De Leeuw, die voert 't blazoen der Vrijheid op zijn lans'' zong Vondel in 1630, toen die vrijheid door het drij ven van contra-remontstrantsche zijde in het gedrang dreigde te raken: hij drukte daarmede dichterlijk uit, dat die vrijheid van consciëntie onverbrekelijk met onze staatsinstellingen is verbon den". Aldus de heer Guljé, die verder ook in zijn rede de opmerking maakte, dat het verstandig is „bij den opbouw der (sociale) organi satie naar Nederlandschen trant de per soonlijkheid te eerbiedigen en het his torisch gegroeide te erkennen, en niet aan een schijn van eenheid de verschei denheid, die er in het leven nu eenmaal altijd is, op te offeren". Wat de R.K. Werkgeversver. betreft in haar houding tenopzichte -van het concen tratie-streven, zeide de voorzitter o.m.: „Het streven haar concentratie op al lerlei gebied, dat na de ontgoocheling van Mei 1940 is opgekomen, heeft na- tuurijlk ook de stands- en vak-organi saties niet ongemoeid gelaten, en her haalde pogingen zijn ondernomen om in de drie-deelig katholiek-christelijk- meutraal meer eenheid te brengen. Het dagelijksch bestuur der A. K. W. V. heeft, evenals trouwens dat der chris telijke organisatie, aan dit streven zijn volle medewerking gegeven, doch het kon daarbij natuurlijk niet verder gaan dan vereenigbaar was met de ideëele doelstelling der Vereeniging". „Het dagelijksch oestuur heeft dan ook alle medewerking verleend aan de pogingen tot nauwer samenwerking in zaken, die de werkgeversvereenigingen gemeen hebben, maar alle suggesties om de A. K. W. V. geheel te laten op gaan in een algemeene organisatie on herroepelijk afgewezen. Katholieke en christelijke ondernemers kunnen im- De Volkskrant schrijft: Het onlangs opgerichte Opvoedersgilde, waarvan dr. Van Genechten, procureur- generaal bij het Haagsche Gerechtshof, de voorzitter is, heeft zich een grootsch doel tot taak gesteld. Het streeft naar een sa menbundeling van krachten, om met die vereende krachten die levenssappen uit den Nederlandschen bodem te winnen, we ke er in verscholen zijn. Samenbundeling van krachten. Daartoe behoeft men niet zoetsappig te zijn, maar heeft men van tact blijk te geven. Er is tot heden op 't gebied van het onderwijs een en ander tot stand gebracht, niet vol maakt ongetwijfeld, maar toch wel goed. En er zijn er duizenden en duizenden die :n het onderwijs van het volkskind zooveel belangstellen en tot elke verbetering wil len meewerken. Maar als nu de leider der af deeling lager onderwijs van het Opvoedersgilde, de heer Terpstra gemeentelijk inspecteur van het lager onaerwijs te Utrecht van ons onder wijs vertelt dat „het geheel gevangen zat in den greep van het internationalisme", dan doet hij meer dan overdrijven: wij hadden en hebben een Nederlandsch, na tionaal onderwijs. Overd'ijving is er minstens ook als hij, wat het verleden betreft, spreekt-van „een kliek iieerscners", die in ons „gezegend" land de lakens uitdeelde. Men mag sinds hoe lang? met de vroeger gevolgde politiek en de leiders van die politiek nog zoo zeer van meening verschillen, „een kliek heerschers" heeft ons land niet gekend en zou ons volk niet hebben geduld. En onder méér dan één op zicht i'iet in elk waren wij inderdaad een gezegend land. Wij wllen maar zeggen, besluit de „Volkskr." dat wie naar samenbundeling van krachten streeft, van iets meer tact zal hebben blijk te geven, wil hij het nage streefde doel ook bereiken. Anders is het resultaat verwijdering in plaats van toena dering. DE „OUDE" INKOMSTEN BELASTING. Binnenkort eenige faciliteiten Naar wij vernemen is zeer binnenkort een beslissing van den secretaris-generaal van het Departement van Financiën te ver wachten omtrent zekere faciliteiten voor hen, die onder de Loonbelasting vallen, doch die den reeds opgelegden aanslag 1940 '41 nog niet geheel hebben voldaan. Hier onder vallen ook zij, die in het geheel nog geen aanslag hebben ontvangen. Er wordt overwogen het aantal termij nen, waarin de belasting mag worden be taald, te vergrooten. Zooals bekend heeft iedere belastingplichtige er recht op zijn belasting in ten minste vijf gelijke termij nen te voldoen. Zoodoende zou dus de on evenredig zware druk, die anders geduren de de eerste maanden van het jaar op dege nen gelegd zou worden, die uitsluitend on der de loonbelasting vallen, eenigszins wor den verlicht. Over het aantal dezer termijnen wensch- ten men zich te bevoegder plaatse op dit oogenblik nog niet uit te laten. Wel is het de bedoeling, dat de faciliteit voor ieder een hetzelfde zal zijn, zoodat dus niet een zekere datum zal worden bepaald, waar voor de belasting in ieder geval betaald moet zijn. Het is niet uitgesloten, ;dat bovenbedoel de beslissing vergezeld zal gaan van een mededeeling, volgens welke het vooruit loopend op een desbetreffend besluit van den inspecteur geoorloofd zal zijn, bij de betaling der vervallen termijnen reeds re kening te houden met ontheffing voor een derde deel, als aangevraagd op de werkne mersverklaring. „Telegraaf' mers principieele zaken slechts toetsen aan de normen, gesteld door hun eigen godsdienst, en het prijsgeven van de vrijheid om dit te doen zou vroeg of laat tot gewetensconflicten moeten lei den". „Wij wisten echter óók, daarmede te handelen in den geest van onze beste vaderlandsche tradities, die nooit om wille van schijnbare eenheid het gewe ten van den enkeling geweld hebben willen aandoen. Wij wisten, dat wij daarmede cp de bres stonden voor het behoud van datgene, wat vooral in de zen tijd het kostbaarste bezit is van ons volk: het eigen karakter, dat ge kenmerkt wordt door deze eenheid-in- verscheidenheid". Eenheid in verscheidenheid dat is in derdaad, wat ons volk typeert. UITGEZONDERD VOOR AARDAPPELEN, BROOD, MELK EN PEULVRUCHTEN De secretaris-generaal van de departe menten van Handel, Nijverheid en Scheep vaart en van Landbouw en Visscherjj brengt naar aanleiding van de nieuwe in voer- en omzetbelasting, welke met ingang van 1 Januari 1941 in werking is getreden, ter kennis, dat t.a.v. de prijzen, met uit zondering van de vervoerprijzen, de vol gende regeling is getroffen. In het alg;meen mag de nieuwe omzet belasting worden doorberekend, met uit zondering van de omzetbelasting op aardap pelen, brood, melk en peulvruchten. Indien' bij de doorberekening afronding der prijzen noodzakelijk is, dient deze af ronding naar beneden te geschieden. Degenen, die thans minder omzetbelas ting betalen dan voorheen, moeten, onver schillig of zij de omzetbelasting afzonderlijk in rekening brachten, in den prijs calculeer den of voor eigen rekening namen, hun ver koopprijzen verlagen met het bedrag, dat zij thans minder aan belasting behoeven te betalen. Uiteraard dienen hun afnemers en eventueele verdere afnemers, die in deze gevallen lagere inkoopprijzen hebben, hun verkoopprijzen dienovereenkomstig te ver lagen. Dezelfde regeling geldt uit den aard der zaak voorzoover op ingevoerde goederen uit hoofde van de nieuwe invoerbelasting min der aan den fiscus behoeft te worden afge dragen dan vroeger op grond van het bij zonder invoerrecht. Ook hierbij moeten de afnemers van de importeurs hun verkoop prijzen in gelijke mate als hun inkoopprij zen verlagen. Voor goederen, waarvoor vroeger omzet belasting verschuldigd was en welke han- dealren op 1 Januari 1941 in voorraad had den, mag fle nieuwe omzetbelasting niet tot een prijsverhooging leiden, daar de restric tie, welke verkregen kan worden op den op den voorraad, ongeveer gelijk is aan de nieuwe omzetbelastig. Momentje v IJS. Het water, waar wij ons heele le ven tegen gevochten hebben, is be vroren. Dat wij, moet u natuurlijk niet al te persoonlijk opvatten. Per soonlijk heb ik bij de droogmaking van den Haarlemmermeerpolder en bij den aanleg van den afsluitdijk geen vinger uitgestoken. En onze be roemde waterlinie heb ik nog nooit gezien. Nog geen druppeltje er van. Maar er is nu eenmaal zooiets als vaderlandsche trots en daar deelen wij in mee, al zou men zich zelf ook maar eens per jaar behoorlijk was- schen. Maar het water, dat wij zoo vrien delijk zijn geweest hier over te laten, is nu bevroren. En een Nederlander, die schaatsen rijdt, is een ander mensch. Die ver geet te mopperen, die vergeet te kan keren, die vergeet te schelden, die vergeet zelfs te eten. Dat laatste is te genwoordig nogal gemakkelijk. Je be hoeft dan je hoofd niet te breken over allerlei culinaire vraagstukken als daar zijn: hoe je boerenkool zult be reiden zonder vet en snert zonder kluiven. Je behoeft je zelfs geen zor gen te maken over de kolenschaarsch- te. Je gaat gewoon schaatsenrijden en laat de kachel de kachel. Zoo opper vlakkig zou men dus zeggen, dat de vorst een uitkomst is. Zij bevriest al les van buiten en ontdooit de men- schen van binnen. Maar als u het mij vraagt, laat het dan maar zoo gauw mogelijk gaap dooien. Dat is veel gezelliger. Ik schaats toch niet. En ik heb meer ver trouwen in ons mooie, rimpelende wa ter VJ WINTERHULPEN EDERLAND Gironummer van de W. H. N. 5553 De Bank van de.W. H. N. is Kasvereeniging N.V., A'dam. Postgironummer 877. 'Stort op 5553 of 877. Mr. Dr. R. H. Baron de Vos van Steen- wijk: „Liefdadigheid is een oud-vaderlandsche deugd; ons volk heeft deze deugd steeds betracht. Moge het er ook thans van door drongen blijven, dat geven zaliger is dan ontvangen". HONDEN- EN KATTENBROOD Het Rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd maakt bekend, dat van 1 tot en met 31 Januari 1941 op bon no. 10 van de voederkaart voor honden beschik baar wordt gesteld voor: groep I 10 kg. hondenbrood; groep II 10 kg", hondenbrood; groep III 8 kg. hondenbrood; groep IV 5 kg. hondenbrood; groep V 4 kg. hondenbrood; groep VI 3 kg. hondenbrood. Op bon 10 van dé voederkaart voor kat ten wordt over dezelfde periode V/i kg. kattenbrood beschikbaar gesteld. Na 31 Januari 1941 is bon no. 10 van bedoelde kaarten ongeldig en mag deze niet meer worden aangenomen. UIT DE SCHOENINDUSTRIE Het Rijksbureau voor huiden en leder zal, naar wij vernemen, een enquête hou den voor de voorraden schoenvoering en het maandelijksch gebruik daarvan op de huidige productiebasis van 60 pet. Het R.H.L. vestigt er tevens de aandacht op, dat de aankoop, verkoop of aflevering van leder en schoeisel van of naar het buitenland zonder vergunning van het R.H.L. verboden is. Ned. R.K. Bond van Hotel-, Cafc *en Restaurant-personeel „St. Antonius" bestaat 30 jaar Naar wij vernemen zal het Zaterdag 11 Januari 30 jaren geleden zijn dat de Ned. R.K. Bond van Hotel-, Café en Restaurant- personeel „St. Antonius" werd opgericht. In verband met de tijdsomstandigheden zal dit feit alleen kerkelijk gevierd worden én wel door een plechtige H. Mis in de St. Nicolaaskerk te Utrecht des morgens 10 uur, opgedragen door den Bonds-adviseur pastoor P. Koelman. DISTRIBUTIE VAN ZEEP Aflevering van medicinale en toiletzeep oude samenstelling weer toegestaan De secretaris-generaal van het departe ment van handel, nijverheid en scheepvaart maakt het volgende bekend: Aangezien eenigen tijd geleden gebleken is, dat een aantal zeepfabrikanten en han delaren de bestaande distributievoorschrif ten ten aanzien van den verkoop en af levering van medicinale en toiletzeep van de oude samenstelling hadden overtreden, werd, in afwachting van een nader onder zoek, met ingang van 28 September j.L de verkoop en aflevering' van genoemde zeep- soerten door fabrikanten, importeurs en grossiers aan den kleinhandel verboden. In verband met het feit, dat dit onder zoek thans geëindigd is en maatregelen te gen de schuldigen zullen worden genomen, is met ingang van 1 «:;knuari j.l. het boven genoemde verbod weer opgeheven, zoodat de detaillisten, die hun voorraad tegen in ontvangstneming van de geldige bonnen (1 rantsoen toiletzeep) hebben uitverkocht, zen voorraad thans weer kunnen aanvul len bij grossiers enz. Volledigheidshalve wordt er nog op ge wezen, dat toiletzeep van de oude samen stelling en medicinale zeep uitsluitend mag worden verkocht en afgeleverd op de bon nen „1 rantsoen toiletzeep" en dat bij over treding van deze bepaling strenge maatre gelen zullen worden genomen. DISTRIBUTIE VAN TEXTIEL PRODUCTEN Commissie van advies ingesteld De secretaris generaal van het departe ment van handel, nijverheid en scheep vaart heeft, volgens mededeeling in de Ne derlandsehe Staatscourant, ingesteld een commissie van advies voor de distributie van textielproducten door den handel. Voorzitter van deze commisie is prof. dr. J. Wisselink, terwijl als leden zijn benoemd F. H. W. Klein .oog, F. W. M. Straesser, Th. NIEUWE FUNCTIES BIJ DE NED. SPOORWEGEN Voor de categorie haltechefs bij de Ned. Spoorwegen zijn gunstige veranderingen op komst. Hierover deelde de directie der Ned. Spoorwegen den Personeelraad mede: Het ligt in onze bedoeling de functie van „eerste haltechef" samen te voegen met die van haltechef (in schaal 9) en deze functie, al naar gelang van de belangrijkheid van het station waarop dienst wordt gedaan, te gra- dueerén in haltechef, haltechef met één ster en haltechef met twee sterren. Voor iedere ster zal dan een toelage van 100 per jaar worden gegeven, zoodat een haltechef dan aan inkomen in maxima 2360 plus 200 is 2550 per jaar bereiken kan. Op verschillende stations zullen onderstations-chefs aangesteld worden (loonschaal 14) en te Amsterdam en Den Haag H.S., Rotterdam D.P. en Haarlem zul len chefs op het plaatskaartenbureau be noemd worden, terwijl bij Weg en Werken bouwkundige ambtenaren le kl. en werk tuigkundige ambtenaren le kl. aangesteld zullen worden. Ook zullen „lijnassistenten" bij het vervoer benoemd worden en bij de commercieele afdeeling chef-informatrices en informatrices. Ook zullen eerste seinhuiswachters, voor man-rangeerders en seinhuiswachters in een hoogere loonschaal komen. Wat de bevorde ringskans voor de conducteurs betreft, heeft de directie besloten, deze zoo te stellen, dat 50 pet. van het totaal aantal conduc teurs, hoofdcohducteurs en treinconducteurs hoofdconducteur kan zijn. Voor deze groep is de promotiekans derhalve met 25 pet. verbeterd. RECHT VAN ABOLITIE EN GRATIE In een decreet heeft de Führer bepaald, ydat hij in het bezette Nederlandsche'gebied de uitoefening van het recht van aboiitie alsmede het recht gratie te verleenen en verzoeken om gratie af te wijzen overdraagl aan den rijkscommissaris voor het -bezette Nederlandsehe gebied, een en ander met het recht deze rechten op zijn beurt aan anderen over te dragen. De Führer behoudt zich voor, in afzon derlijke gevallen zelf te beslissen. De rijkscommissaris heeft bij verordening bepaald: Artikel 1. (1) De beslissing over de uit oefening van het recht van gratie behoud ik mij voor: 1) in alle zaken, vallende binnen de be voegdheid van het Duitsche Landgerecht of het Duitsche Hooggerechtshof in het bezette Nederlandsehe gebied. 2) In al die zaken, waarin voor de inwer kingtreding der verordening no. 52/1940 be treffende de Duitsche rechterlijke macht voor strafzaken een Nederlandsehe rechter een veroordeeling ter zake van een straf baar feit heeft uitgesproken, tot de behande ling waarvan op grond van par. 2 der ge noemde verordening thans de Duitsche ge rechten bevoegd zouden zijn. 3. In alle overige zaken, waarin een Ne derlandsehe rechter een vrijheidsstraf, daar onder begrepen vervangende hechtenis van meer dan drie maanden dan wel een geld boete van meer dan duizend gulden, heeft opgelegd. 2. Hetzelfde geldt ter zake van het recht van aboiitie. Art. 2. Voor het overige draag ik de uit oefening van het recht van aboiitie en van gratie bij strafzaken, waarvan de Neder landsehe rechter kennis neemt, over op den secretaris-generaal van het departement van Justitie, voor zoover ik mij niet in be paalde gevallen de beslissing voorbehoud. Toelichting. Ter toelichting op de verordening van den Rijkscommissaris betreffende de uit oefening van het recht van aboiitie en van gratie wordt er van bevoegde zijde op ge wezen, dat het Nederlandsehe strafrecht het begrip van aboiitie, zooals dat in Duitschland wordt toègepast, niet kent. In tegenstelling tot het Nederlandsehe straf recht kent het Duitsche Strafrecht de ver- volgingsdwang. In Nederland bestaat het opporuniteitsbeginsel. De bevoegdheid tot het uitoefenen van het recht van gratie, welke in Nederland vroeger alleen door de Koningin werd uitgeoefend, is thans op de Rijkscommissaris overgedragen. De Führer heeft zich echter voorbehouden om in bijzondere gevallen zelf dit recht uit te oefenen. Onaangetast blijft ook de toepas sing van het gratierecht met betrekking tot de vonnissen van Duitsche krijgsraden en van S.S. en Politierechtspleging. Hiervoor bestaat een aparte regeling. Het aboiitie- en gratierecht zal in den vervolge worden uitgeoefend door den Rijkscommissaris, die het echter niet alleen zelf wil uitoefenen. In verband hiermede breft hij bepaald, dat in alle zaken, waarin een Nederlandsehe rechter een hechtenis tot drie maanden dan wel een geldboete tot 1000 heeft opgelegd, het recht van aboiitie en van gratie wordt uitgeoefend door den secretaris-generaal van het depar tement van Justitie, voorzoover de Rijks commissaris niet in bepaalde gevallen de bëslissing zich voorbehoud. De uitoefening van het recht van aboiitie en van gratie in alle andere zaken geschiedt door den Rijks- commisasris zelf. Tenslotte werd er nog op gewezen, dat dit besluit niet beteekent een wantrou wen tegen de Nederlandsehe rechters, maar dat het de bedoeling heeft een zekeren uniformiteit te brengen in een toepassing van het recht van aboiitie en van gratie.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1