De strijd in het Westen dpxaep, aan den 3tiitfaie% tat zijn aoik BIJ GELEGENHEID VAN DE JAARWISSELING Rechtvaardiging van den oorlog NI. BRINKS dudejaavónacht g.een aanaaüen De strijd der Italianen KERKNIEUWS DONDERDAG 2 JANUARI 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 In den oproep van den Führer, ter ge legenheid van den jaarwisseling gericht tot zyn Duitsche volksgenooten, wordt o.a. het volgende gezegd: Een jaar Duitsche geschiedenis, rijk aan tinhoud, is ten einde. Het geweldige, unieke karakter der gebeurtenissen, haar revolu- tionnaire beteekenis voor de toekomstige ontwikkeling van de inenschheid zullen latere generaties eerst in vollen omvang beseffen. Wij echter, die de geschiedenis van dezen tijd beleven, kunnen ons niet onttrekken aan den indruk, dat de bestie ring der Voorzienigheid sterker is dan de be doeling en de wil van afzonderlijke men schen. Eeuwenlang hebben enkele volken met de Engelschen aan het hoofd de wereld met hun oorlogen overételpt en al wat zij maar machtig konden worden met geweld bijeengeroofd, groote millioenen- volken onderworpen en doen verkomme ren en op deze wijze hun zoogenaamde wereldrijken op bloed en tranen gegrond vest. In staten, die ternauwernood tien men- schen per vierkante kilometer behoeven te voeden, die alle grondstoffen ter we reld hun eigendom noemen, heeft men tien of twaalf millioen werkloozen, dat wil zeg gen lieden, die van het menschelijk geluk uitgesloten zijn en dat alles slechts om de winzucht, corruptie, traagheid, doch ook de domheid van de heerschers, die in deze plu tocratische democratieën alle methoden en maatregelen afwijzen, die beperkingen zou den kunnen opleggen aan het grenzenlooze egoisme van den enkeling ten bate van het leven van het geheel. Deze elementen, die als leidende poli tieke persoonlijkheden in de democratische landen tevens ook eigenaars en aandeel houders van de bewapeningsindustrieën zijn, geloofden bovendien en gelooven ook thans nog dat de oorlog de groot ste kansen op voordeelige zaakjes mede brengt. Om hun bedoelingen daarbij te maskee- ren, moesten zij met behulp van hun pers een weergalooze leugencampagne organi- 6eeren, waardoor de menschen dom gehou den werden. Want als de volken zouden begrijpen, dat deze oorlog in het geheel niet noodzakelijk was, dat noch van Engeland, noch van Frankrijk ook maar het geringste was ge- eischt, dan zou het gevaar kunnen ont staan, dat de volkeren, die dan ziende ge worden waren, hun democratische verder- vers zelf tot het afleggen van verantwoor ding en rekenschap zouden oproepen. Daarom moest men en moet men ook thans nog den volken met de even domme als infame leugen aan boord komen, dat het Duitsche Rijlc of tlalië de wereld wil ver overen, terwijl in werkelijkheid de in fei te reeds bestaande wereldveroveraars be hoefte hebben aan oorlogen om de rente van hun kapitalen nog hooger dan tot dus ver te doen oploopen. Deze wereldveroveraars zijn evenwel juist die staten, die aan Duitschland den oorlog verklaard hebben. Duitschland zelf heeft noch aan Frankrijk, noch aan Enge land den geringsten eisch gesteld. De Führer herinnerde er vervolgens aan. dat hij herhaaldelijk vredespogingen had gedaan, welke echter als zwakheid uitge kreten werden. De krijgsbedrijven Of wü nu uit angst dan wel uit verant woordelijkheidsgevoel in 1939 en 1940 onze vredespogingen ondernomen hebben is in- tusschen reeds voldoende door de wereld geschiedenis opgehelderd. Na herinnerd te hebben aan de oplos sing van het conflict in Noorwegen, memo reerde hij hoe de geallieerden zich begin Mei gereed maakten om te beginnen met de bezetting van België en Nederland, ten ein de den. oorlog zoo naar de Duitsche grens over te brengen. Den tienden Mei trad de Duitsche weermacht tegen deze manoeuvre op, vervuld van het besluit thans de defi nitieve beslissing in het Westen af te dwin gen. Vijf dagen reeds brachten Nederland tot overgave. Na nog tien dagen heeft het Belgische leger de wapens neergelegd. Zes weken na het begin van het offensief in het Westen echter bestond er ook geen Fransch leger meer, dat in staat geweest zou zijn nog eenigen tegenstand te bieden. De veldtocht in het Westen heeft niet al leen aan een wereld, waaraan de oogen ge opend waren, doch ook aan de Duitsche leiding en het Duitsche volk de voortref felijkheid van de nieuwe Duitsche weer macht bewezen. De Duitsche soldaat is thans in verhoogde mate weer datgene, wat hij steeds geweest is. Leger, marine, luchtwapen en S.S.-formaties hebben met elkander in bereidheid en prestaties ge wedijverd. De leiding voldeed aan de hoog ste eischen. De dapperheid van den Duit- schen man was als in alle tijden boven al len lof verheven. Maar ook het vaderland heeft een groot aandeel aan dit geweldige succes. Alle or ganisaties van party en staat hebben haar voortreffelijkheid in de grootste mate be wezen. Tallrijke helpers en helpsters heb ben in dienst van onze oorlogsvoering ge staan. Voortzetting tot vernietiging Terstond na beëindiging van den veld tocht in het Westen heb ik onlangs dit maal tot Engeland den wensch geuit den op zichzelf zinneloozen oorlog te beëindi gen en aan Europa en zijn bewoners het verdere lijden van een dergelijken strijd te besparen. Het antwoord kwam overeen met de belangen van degenen, die het ga ven. Een golf van woede en verontwaardi ging greep de kapitalistische O. W.'ers van alle democratieën aan. Derhalve vindt nu de oorlog zijn voort zetting tot aan de vernietigiging van deze elementen, die voor den oorlog verant woordelijk gesteld moeten worden. Dat de Duitsche weermacht goed is, heeft zij be wezen, dat zij evenwel in de komende maanden nog beter zal zijn is ons besluit. Dit wordt met fantastische nauwgezetheid en onvermoeibaren ijver verwezenlijkt. Het jaar 1941 zal het Duitsche leger, de Duitsche marine en het Duitsche luchtwa pen in geweldige versterking en in verbe terde uitrusting zien aantreden. Onder hun slagen zullen dan de laatste phrases van de oorlogsmisdadigers bezwijken en daar mede zullen eindelijk de voorwaarden ver vuld zijn voor een werkelijk begrip tus- schen de volken. De bondgenoot Italië Aan onze zijde staat sinds begin Juni van dit jaar het fascistische Italië. Het is even vastberaden als wij den oorlog aan te vangen en te voeren. Zijn strijd is ook' onze strijd. Zijn verwachtingen zijn de onze. Het geloof van de oorlogsdrijvers door afzonderlijke acties iets te kunnen veran deren aan den afloop van de worsteling is kinderlijk. De heer Churchill heeft reeds een groot aantal z.g. „overwinningen" behaald, die naderhand nog steeds mislukkingen geble ken zijn. In de maand. Mei is Engeland zijn aanval len begonnen op de stad Freiburg. Maan denlang hoonde men sindsdien in de krin gen van de Britsche oorlogsophitsers de on bekwaamheid van Duitschland om iets der gelijks te doen. Sedert half September zal hun nu wel duidelijk geworden zijn, dat slechts menschelijkheid ons zoolang terug gehouden heeft van beantwoording der mis daden van Churchill. Thans evenwel zal ook deze oorlog ge voerd worden tot de laatste consequentie, d.w.z. tot de daarvoor verantwoordelijke misdadigers onschadelijk gemaakt zijn. En het is geen phrase, maar bloedige ernst, als wij verzekeren, dat voor elke bom er tien of zoo noodig twintig terugkomen. Recht overwint Zoo mogen zij dan ook thans weer voor bijgaand alleen al om propagandische rede nen spreken van den „keer van de krijgs kans". Laten zij echter hierom denken: in dezen oorlog overwint niet het geluk, maar eindelijk eens het recht. En het rech* slaat aan dé zijde van de voklen, die voor hu.i bedreigd bestaan strijden. En de strijd om dit bestaan zal deze volken tot de ontzag- lijkste prestaties van de wereldgeschiedenis aansporen. Het nationaal-socialistische Duitschland, het fascistische Italië en het met cns ver bonden Japan weten, dat in dezen oorlog niet om een staatsvorm gestreden wordt, niet om zekere internationale toekomst constructies, doch uitsluitend hierom, of deze aarde slechts voor de eene partij en niet eveneens voor de andere zal bestaan. Deze strijd is niet een aanval op de rech ten van andere volken, doch slechts op de aanmatiging en hebzucht van een dunne kapitalistische bovenlaag, die niet wil in zien, dat de tijd voorbij is, waarin het goud de wereld regeerde, dat integendeel een toekomst aanbreekt, waarin de volken, d. w.z. de menschen, de beslissende kracht in het leven der naties zijn. Dit inzicht was het, dat in het afgeloopen jaar vleugelen gegeven heeft aan de nationaal-socialisti sche legers. Het zal hun ook komend jaar de over winning bereiden. Terwijl wij nu voor dit geluk van de vol ken strijden, gelooven wij ook het spoedigst den zegen der Voorzienigheid te verdienen. De Heere God heeft tot dusver zijn goed keuring aan ozen strijd gehecht. Hij zal ons indien wij onzen plicht trouw en dap per vervullen ook in de toekomst niet verlaten. HAARL.STRAAT 126. TEL. 21074 t/e Donkersteeg TURFMARKT 11 - TEL 22336 INKOOP VAN OUD GOUD tegen de hoogste waarde. Het nieuwe Stadhuis te Leiden, waarvan de voltooing, uit-en uitwendig spoedig geheel gereed kan zijn De me» Tiarmei bekleede gangen in het tieuwe itadhuu 'an Leiden zijn gereed an van fraaie sierhekken vooizien, welke vervaardigd zijn uit kunstig edel- smeedwerk (Foto Schimmelpenningh) In het nieuwe stadnuis van Leiden zal air-conditioning worden toegepast Een speciale inrichting zorgt voor afvoer van gebiuikte en aanvoer van verscha lucht in da verschillende vertrekken (Foto Schimmelpenningh) Aan ae a.werKing van het interieur in het nieuwe stadhuis te Leiden wordt de laatste hand gelegd. De groote burgerzaal wordt van een prachtig plafond voorzien (Foto Schimmelpenningh) HET DUITSCHE WEERMACHTSBERICHT Het Duitsche weermachtsbericht van 1 Januari luidt als volgt: Op 31 December heeft een Duitsch ge vechtsvliegtuig bij een stoutmoedigen, af zonderlijk ondernomen aanval op een hoogte van slechts 100 M. een voltreffer weten te plaatsen op een wapenfabriek in het graafschap Essex. Ook in Lorden wer den voor den oorlog belangrijke doe!en met brisantbommen be~' M. aan vallen waren gericht op een station en op een haven in het Zuidoosten van het eiland, waarbij aanzienlijke schade werd waargenomen aan voor den oorlog belang rijke installaties, benevens verscheidene branden in pakhuizen. Vier vijandelijke vliegtuigen trachtten, gedekt door de wolken, het Westduitsche industriegebied binnen te dringen. Twee van deze toestellen, van het type Bristol- Blenheim, werden reeds in het kustgebied door afweergeschut neergehaald, de andere werden voor bij hun doel hadden bereikt gedwongen om te keeren. Eigen verliezen hebben zich ook gisteren niet voorgedaan. In den Oudejaarsnacht is het Duitsche luchtwapen niet opgetreden. Ook de te genstander liet aanvalshandelingen achter wege. DE ACTIVITEIT DER DUITSCHE LUCHTMACHT. De Duitsche luchtmacht heeft gisteren een aantal gewapende verkenningsvluchten ondernomen en daarbij aan de Engelsche Oostkust meermalen vijandelijke schepen verkend. De Duitsche vliegers gingen in alle gevallen terstond tot den aanval over en beschadigden verscheidenoorics- en koopvaardijschepen. "Wegens het zeer mis tige weer kon de volle uitw^-'ng der aan vallen niet worden waargenomen, doch wel is gezien, dat een patro"ni'wn*'*"7" door een voltreffer werd getroffen. Een ander patrouillevaartuig geraakte terstond na den aanval in brand. DE ACTIES TER ZEE. De Engelsche posterijen hebben bekend gemaakt, naar Associated Press me'dt, dat bijna alle brieven en pakketten, die tus- schen 11 November en 6 December in de V. S. met bestemming naar Engeland aan- geteekend zijn, door vijandelijke acties verloren zijn gegaan. Mackay-radio heeft noodseinen ongevan gen van het Engelsche schip „Zeal", vol gens welke het op 250 mijl ten N.W. van Dakar is getorpedeerd. DE TOESTAND TE LONDEN. Een diplomaat van een neutraal land, die per vliegtuig uit Engeland te Lissabon is aangekomen, heeft den specialen corres pondent van de „Gazetta del Popoio" al daar een beschrijving gegeven van den toestand te Londen. Als gevolg van de schade, die de bombardementen in de Britsche hoofdstad hebben aangericht, ver andert het beeld der straten en wijken vrijwel met den dag. Ontelbaar is het aan tal bekende gebouwen, dat ingestort of door branden en bommen beschadigd zijn. In de havenwijk ziet men overal ruines. Tijdens de eerste maard der bombarde menten incasseerde Londen de slagen zelfs met eenige onverschilligheid, in vertrou wen op de beweringen der propaganda, dat de aanvallen in verband met den winter gestaakt of minder zouden worden, doch daar integendeel de luchtaanvallen in he vigheid zijn toegenomen, is het moreel der Londenaars thans ernstig geschat. Het grootste deel der erbeid.ende bevol king werkt hoogstens één of tv»® uur per da". Iedere week or<"iv"""i zich rie"we epidemieën. De stad is vol inbrp'-crs, die, gebruik makende van de duisternis en het luchtalarm de beschadigde ma"?z;ir.«n en gebouwen plunderen en tegen wie de po litie vaak ma^ht01-"^ p*®»t. De r~"Vb~n- ken houden voortdurend zittin". doch het "rootste deel der vonnissen, welke iederen dng *"^rden geve7d. oo gevallen van onzedelijk gedrag of van al coholisme, hetwelk zich overal onenbaart. De prijzen stijgen voortdurend. Een dozijn eieren kost een pond sterling. De specula tie werkt vooral ten nadeele der arme klassen uit. De regeering concentreert haar pogin gen bij voorkeur oo het terrein der pro paganda. De mogelijkheid, den ooriog te winnen, acht het meerendeel der Engel schen niet te verwezenk"ken, zelfs n:et met de hulp van Amerika, die op het oogenbMk absoluut onvoldoende is voor de dringende behoeften des lands, dat op steeds meer onrustbarende wijze de gevolgen bespeurt van de ontwrichting van het verkeer, de vermindering van de industrieele produc tie en de inkrimping der invoeren van le vensmiddelen als gevolg van den door de as gevoerden duikboot- en luchtoorlog. En geland, zoo besluit de correspondent, kan nog probeeren, tegenstand te bieden, doch het kan zijn lot niet ontgaan. DE AMERIKAANSCHE HULP AAN ENGELAND. De Ver. Staten en de Britsche regeering overwegen, op het oogenblik, naar United Press uit Londen meldt, een plan, waarbij in de toekomst de Britsche scheepvaartlij nen in den Stillen Oceaan door Amerikaan- sche vrachtschepen zouden worden beva ren om Britsche schenen voor de transpor ten over den Atlantischen Oceaan en de Middellandsche Zee vrij te maken. De aan de Amerikaansche ambassade te Londen toegevoegde vertegenwoordiger van de fe derale scheepvaartinstanties, Klemmer, is de vorige week uit Londen vertrokken naar de Vereenigde Staten om het plan aan de Amerikaansche regeering voor te leggen. HET ITALIAAN SC HE WEERMACHTS BERICHT. Het Itaïiaansche hoofdkwartier publi ceert weermachtsbericht no. 208. Het luidt als volgt: In het grensgebied van Cyrenaica bedrij vigheid van onze artillerie, die doeltref fend autocolonnes heeft bestookt. Een vijandelijke aanval op een van onze voor uitgeschoven posten aan het front van Bardia werd afgeslagen. Een ander ge vecht in het gebied van Giarabub hebben onze troeoen een vijandelijke afdeeling, die versterkt was met pantserauto's op de vlucht gedreven. Onze formaties aanvals- en jachtvlieg tuigen hebben verscheidene acties onder nomen tegen concentratie? van vijandelij ke gemechaniseerde strijdmiddelen en hun gevoelige verliezen toegebracht. Aan het Grieksche front bedrijvigheid van patrouilles en in eeni°e sectoren ge vechten tegen vooruitgeschoven elemen ten. Formaties jachttoestellen en duik- bommenweroers hebben samengewerkt met de strijdkrachten te land; concentra ties van troepen en ravitailleeringautoco- lonnes werden met mitrailleurvuur be stookt en gebombardeerd. Talrijke geme chaniseerde strijdmiddelen werden in brand gestoken. Gistermiddag heeft een vijandelijke formatie vliegtuigen getracht een aanval op Valona te ondernemen. De luchtafweer der vloot en jachttoestellen, die snel ingrepen, schoten drie Blenheim- vliegtuigen neer. Een vierde Blenheim werd neergehaald door de afweerbatterij van een Itaïiaansche divisie. Al onze vlieg tuigen zijn teruggekeerd. PATER DOROTHEUS CORNELISSE t. In het Franciscaansche Studiehuls te Nijmegen is overleden de zeereerw. pater Dorotheus Cornelisse O.F.M., die de laat ste jaren doorbracht in het Franciscushuis. Pater Dorotheus Cornelisse heeft zich vooral bewogen in wetenschappelijke krin gen te Rome en was vele jaren leeraar aan het seminarie te Rome. Ook was hij lid van verschillende wetenschappelijke en aoologetische colleges. Hij heeft den leef tijd van 75 jaar bereikt en was 59 jaar Franciscaan en 53 jaar Priester. Zijn gou den Priesterfeest is indertijd onder groote waardeering te Nijmegen gevierd. „Tijd". Benoeming in het Aartsbisdom. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot kapelaan te Hornerbroek den weleerw. heer J. J. J. Noordman (neo mist).

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5