GEMEENTERAAD VAN LEIDEN [DINSDAG 31 DECEMBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 DE GASPRIJS MET EEN HALVEN CENT VERHOOGD. WERKVER SCHAFFING EN DE RESTAURATIE VAN HET STi-ANNA-HOFJE. HET OUDE JAAR UITGELUID. De gemeenteraad kwam gistermiddag te 2 uur bijeen in de aula van het Stedelijk Gymnasium onder voorzitterschap van den burgemeester mr. A. v. d. Sande Bak- huyzen. Afwezig met kennisgeving de heeren Groeneveld en van Bemmelen. Na afhandeling van de Ingek. Stukken doet de burgemeester in overleg met de voorzitters der raadsfracties het voorstel, in afwijking met het reglement van orde, het onderzoek van de begrooting 1941 te doengeschieden in comité generaal, waar toe de raadsleden binnenkort zullen wor den bijeengeroepen. Daarna wordt overgegaan tot behande ling der agenda. 1. Benoeming van een lid van de Com missie van Toezicht op het Middelbaar On derwijs. Wordt aangehouden. 2. Tot onderwijzeres aan de school voor buitengewoon lager onderwijs, verbonden aan het gesticht „Voorgeest", wordt be noemd mej. M. M. Kalaman. Tot stadsgeneesheer worden voor het vol gend jaar benoemd de heeren P. Niemer, A. Poortman, S. de Graaf en dr. Lahr. Tot schoolarts worden benoemd mej. dr. Hovens Grève en de heeren W. Simons, A. Poortman en H. Veldhuyzen. Tevens wordt het ontslag van den heer A. W. I. Korswagen als hoofd der o.L- school aan de Medusastraat A. goedge keurd. 3. De aanstelling van Mej. Dra E. Ra- phaël, als tijdelijk leerares in het Fransch aan het Gymnasium, wordt verlengd. 4. Evenzoo de aanstelling van Drs. J. W. Zwartsenberg als tijdelijk leeraar in de scheikunde aan het Gymnasium. 5. Tot overplaatsing van de onderwijzeres aan de opleidingsschool voor u.l.o. aan de Langebrug A, Mej. M. C. Marks, naar de o.l. school aan het Schuttersveld wordt besloten. 6. Eveneens tot overplaatsing van de on derwijzeres aan de opleidingsschool voor u.l.o. aan de Drie Octoberstraat, Mej. E. E. K. Scholz, naar de opleidingsschool voor Gymnasium en H.B.S. aan de Kernstraat. 7. Het verzoek van F. C. de Graaf om ontslag als onderwijzer aan de o.l. school aan de Paul Krugerstraat. Wor<Jt goedge keurd. 8. Voorstel inzake het verhuren van ver schillende perceelen wei- en teelland. Goedgekeurd. 9. Voorstel tot het verpachten van het vischrecht in de Haarlemmertrekvaart aan den Hengelaarsbond voor Leiden en Om streken. Goedgekeurd. 10. Voorstel tot het-overnemen in eigen dom bij de gemeente van verschillende voor straat bestemde strooken grond. Goedgekeurd. De agendapunten 11 tot en met 25 (be vattende rekeningen en balans en verlies- en winstrekeningen van diverse gemeen te-bedrijven) worden z.h.st. en zonder dis cussie goedgekeurd. 26. Voorstel tot het verlengen van de geldigheidsduur der bijslag op de pensioe nen aan gemeenteambtenaren en hunne weduwen en weezen. Wordt goedgekeurd. 27. Voorstel inzake het beleggen van kas gelden. Goedgekeurd. 28. Voorstel tot het verlengenvan den termijn van ontruiming van een 23-tal on bewoonbaar verklaarde woningen. Goedgekeurd. 29. Het verzoek van het bestuur van de Vereeniging „de Ambachtsschool" om te verklaren, dat het geven van onderwijs in lichamelijke oefening bij het dagnij-ver- beidsonderwijs aan de ambachtsschool, noodig wordt geoordeeld, wordt toegestaan. 30. Op het verzoek van het bestuur van de Gereformeerde Schoolvereeniging, al- bier, om medewerking te verleenen tot het aanschaffen van leermiddelen ten behoeve van zijn school voor uitgebreid lager on derwijs aan de Hooglandsche Kerkgracht 20a en tot het vaststellen van den des-be treffen den begrootingsstaat, wordt gunstig beschikt. 31. Voorstel tot het wijzigen van de ver ordening, regelende de heffing van gelden voor het bezichtigen van het Stedelijk Mu seum „de Lakenhal". Goedgekeurd. 32. Voorstel tot het deelnemen in het door de Vereeniging'tot IJsbestrijding, te Leiden, bij een te brengen garantiefonds ten behoeve van de ijsbestrijding op de vaarwegen in en om Leiden gedurende het huidige winterseizoen. Goedgekeurd. 33. Voorstel tot het aan den pachter van de exploitatie van de buffetten in de Stads gehoorzaal verleenen van vrijstelling van betaling van pachtsom over de maanden Mei tot en met October 1940. Goedgekeurd. Uitbreiding gasfabriek. 34. Voorstel inzake het beschikbaar stel len van gelden voor het uitbreiden van de koolgasstokerij van do Gasfabriek met twee ovens. De heer Jongeleen wijst erop dat de gemeente zich een aanzienlijk bedrag had kunnen besparen, indien dit voorstel eerder was ingediend. Dat had z.i. zeker kunnen zijn geschied. De heer Huurman waarschuwt te gen de wijze van financieren van deze be langrijke uitbreiding. Spr. is er van over tuigd, dat straks ook de beide andere ovens vernieuwd zullen moeten worden en zal dan het vernieuwingsfonds voldoende zijn? De voorzitter wijst erop, dat het voorstel wel eerder had kunnen zijn ge daan, doch dat de noodzaak daartoe eerst is gekomen, toen het wegvallen van de mo gelijkheid tot het winnen van watergas daartoe noopte. Het verwijt van den heer Jongeleen is derhalve ongegrond. De heer Huurman haalt twee dingen door elkaar. De alschrij vingen gaan nor maal hun gang, alleen da stortingen in het vernieuwingsfonds zijn tot een minimum teruggebracht. Overigens is de raad vol maakt vrij om een anderen vorm van fi nanciering op de begrooting te brengen. Daarna z.h-st. aangenomen. 35. Voorstel in zake het verleenen van medewerking aan de N.V. tot Keuring van Electrotechnische Materialen te Arnhem in de voorgenomen uitbreiding van haar kortsluithuis. Goedgekeurd. Gasprijsverhoogin g. 36. Voorstel inzake het verhoogen van der gasprijs. De heer v. Eek heeft geaarzeld om zijn stem te geven aan deze verhooging van de gasprijs, daar het gas behoort tot de noodzakelijke behoeften. Tenslotte is spr. gezicht voor de financieele noodzaak. Wel heeft spr. bezwaar tegen de voorge stelde machtiging aan B. en W. om de gas- prijzen te wijzigen. De raad behoort de beslissing aan zich te houden. Het spreekt van zelf, dat B. en W. ook wel het belang van de gemeente in het oog zullen houden, doch spr. ziet geen reden waarom de raad moet worden uitgeschakeld. De heer Parmentier heeft even eens bezwaar tegen deze delegatie van be voegdheid. De commissarissen worden daardoor ook uitgeschakeld. De .voorzitter. Neen, dat punt zou nader met commissarissen geregeld wor den, als het aangenomen zou zijn. De machtiging is daarom gevraagd omdat de kolenprijzen aan plotselinge schommelin gen onderhevig waren, n Op het oogenblik is er een zekere stil stand en zooals de zaak thans staat, ge looft spr. niet, dat een verdere verhooging van den gasprijs noodig zal zijn. Toch is zulk een verhooging geenszins uitgesloten, gezien de allesbehalve rooskleurige begroo ting van de gasfabriek. De exploitatie-uit gaven zijn zeer gestegen, en indien de gas-rantsoeneering nog verder doorgevoerd zou worden, zou de positie van de gasfa briek in het gedrang komen. Het voorstel tot delegatie verworpen met 1715 stemmen. Voor de heeren: Riedel, Donders, Ber gers, Bosch, Tobé, Idenburg, Huurman, Wilmer, 4 Weth., Key, v. Rosmalen en v. d. Reijden. Het overige gedeelte van het voorstel wordt aanvaard. 37o Voorstel tot het toekennen van een extra-subsidie voor het jaar 1941 aan de Gemeentelijke Commissie voor Maatschap pelijk Hulpbetoon, ten behoeve van de voortzetting van den schoeiseldienst van den desbetreffenden begrootingstaat. Goedgekeurd. Uitvoering van werken. 38o Voorstel: a tot het beschikbaar stel len van gelden ten behoeve van den aan leg in werkverschaffing van straatbanen op gronden ten Zuiden van de spoorbaan LeidenWoerden en tusschen de tram baan der N.Z.H.T. M. en ten behoeve van den voor dien aanleg benoodigden aan koop van grond. b tot het aankoopen van genoemde grond van de N.Z.H.TJd. De heer Snel herinnert eraan, dat spr.'s fractie haar verzet tegen de werkverschaf fing onder deze omstandigheden heeft laten varen. Spr. zal zich daarom ook niet tegen het voorstel verzetten, doch hij dringt er op aan, dat zoo min mogelijk de vorm van werkverschaffing zal worden gekozen, dóar uitvoering als normaal werk toch de voorkeur verdient. Wethodeur Wilbrink is het met den heer Snel eens, doch de omstandigheden leiden nu eenmaal tot werkverschaffing. Normal werk is en blijft beter. Daarna z.h.st. goedgekeurd. 39o Voorstel: a inzake het medewerken aan de uitvoering in werkverruiming van de restauratie van den Zuidelijken vleugel van 6 huisjes van het St. Annahofje aan de Hooigracht; b. inzake het verleenen van een bijdrage in de kosten; c tot het beschikbaar stellen van gelden daartoe. De heer Huurman verlangt van den wethouder de toezegging, dat voortaan zulke werken niet meer in werkverruiming zullen worden uitgevoerd. Dit werk is werk voor vaklui. De heer Snel sluit zich daarbij aan. Dit is geen object voor werkverschaffing. Spr. heeft dan ook bezwaar tegen dit voorstel. De commissie van advies voor sociale zaken heeft eveneens uitvoering in werK- verschaffing ontraden. Spr. zou nog geen overwegende bezwaren hebben, als de loonen slechts waren aangepast aan die in het vrije bedrijf. Voor normaal werk behoort normaal loon te worden betaald en het is tegenwoordig gewoonte geworden om allerlei normaal werk in werkverschaf fing uit te voeren. Welke nadeelige ge volgen dit voor de arbeiders heeft, zet spr. nader uiteen. Spr. zou het 'betreuren, als de voorgenomen restauratie niet tot stand zou komen, doch hij kan het voorstel van B. en W. niet aanvaarden. Wethouder v. Stralen wijst er op, dat het college de bezwaren van den heer Snel begrijpt, doch dat de omstandigheden aan leiding zfjn tot dit voorstel. Voor normaal werk zijn de noodige financiën niet voor radig. Het bezwaar dat het loon belangrijk lager is dan het normale loon, wordt ondervangen door allerlei bepalingen welke het mogelijk maken, dat het loon in werkelijkheid vrij belangrijk stijgt. B. en W. hebben zich vervolgens gewend tot het departement om het basisuurloon voor vakbekwame arbeiders hooger te stel len dan 38 cent. Op dit vw*»-. -w geen beslissing gekomen. Voorts wijst spr. Je toepassing van de Kinderbijslagwet. Wan neer de raad het voorstel niet aanvaardt, bestaat er gevaar, dat de dringend noodige restauratie niet zal kunnen plaats vinden. Wethouder W i 1 b r i n k maakt den raad erop attent, dat dit werk geen gemeente werk is, doch dat het hofje een particulie re instelling is. Het gaat dus bij de ge meente niet om een of andere bezuiniging. Verschillende redenen pleiten voor uitvoe ring der restauratie, waarvan de voornaam ste is, dat het hofje een bezienswaardigheid van beteekenis is. Drieërlei belang wordt er mede gediend: een cultureel belang op de eerste plaats, vervolgens het belang van de inwoners van het hofje en ten derde het belang van de werkiooze arbeiders. De bezwaren heeft het college wel dege lijk gevoeld, doch na overweging van alle aspecten, heeft het besloten tot medewer king. Voor de heeren Eskens, Donders, Ber gers, v. Dijk, Tobé, Veenendaal, Huurman, Wilmer, v. Rosmalen, v. d. Reyden, Parmen tier, Elkerboute, Beekenkamp, Idenburg, Bosch v. Rosenthal en de 4 wethouders. Spoedeischend wordt daarna aan de or de gesteld een voorstel cm een perceel bouwterrein, groot plm. 2208 M2, bij de Da Costastraat te verkoopen aan de fa. gebrs. Oosterom te Warmond, voor den prijs van 11 per M2. Goedgekeurd. RONDVRAAG. De heer S c h ti 11 e r verzoekt aan het nieuwe Raadhuis een aanduiding aan te brengen ten behoeve van het publiek, waar De Raad der gemeente Alphen aan den Rijn kwam gistermorgen in openbare ver gadering bijeen. Voorzitter was wethouder Sprey. Afwezig de heer Van 't Riet. De voorzitter deelt mede, dat de ziekte van den burgemeester een gunstig verloop heeft. Spr. wenscht den burgemeester een spoedig en algeheel herstel toe. Op voorstel van /den heer Dekker werd besloten den burgemeester een brief na mens den Raad te zenden. Bij de mededeelingen vroeg de heer Tolk nadere' bestudeering van het accountants rapport over de waterT en lichtbedrijven. De heer Van Kleef vroeg voorlezing van dit rapport. Namens de commissie tot nazien van de bedrijfsrekeningen deelde de heer Ruysse- naars mede, dat er geen aanmerkingen wa ren. Echter is tevoren een rapport van de accountants-dienst verschenen, waarin ver scheidene opmerkingen werden gemaakt over de rekening van de water- en licht bedrijven. Spr. verzocht dergelijke rappor ten ter inzage te leggen. De voorzitter heefjt geen bezwaar het ac countants-rapport over de reorganisatie van de boekhouding der water- en lichtbedrij ven ter inzage te leggen. Door de water- en lichtbedrijven is aan B. en W. dienaangaan de medegedeeld, dat aan de opmerkingen van den accountant gevolg zal worden ge geven, zoodra het personeel ingewerkt is in het gébruik der nieuwe boekhoud-machine. De heer Van Kleef vorderde echter voor lezing van het rapport, hetgeen geschiedde. De opmerkingen waren van zéér onderge schikten aard. De heer Van Kleef heeft den indruk ge kregen, dat er tusschen den technischen en administratieven dienst van de lichtbedrij ven geen algeheele samenwerking bestaat. Door den technischen dienst worden mon delinge afspraken gemaakt, die niet schrif telijk worden vastgelegd. Het gaat een beetje toe op zijn Jan-boeren-fluitjes. Besloten werd de rapporten ter inzage te leggen. In de volgende raadsvergadering zal deze aangelegenheid opnieuw in bespreking komen. 5. Voorstel van B. en W. in zake verhu ring van schoollocaliteit aan de vereeni ging tot bevordering van het Landbouw onderwijs voor Alphen aan den Rijn en Omstreken op Christelijken grondslag. Z. h. st. goedgekeurd. 6. Voorstel van B. en W. inzake verkoop en uitgifte in erfpacht van grond aan den heer A, L. Oudenes q.q. Z. h. st. goedgekeurd. 7. Voorstel aan B. en W. in zake verpach ting van weiland aan de heeren P. N. de Kwaasteniet, G. Haze, W. Kwakernaak en C. Gentenaar. Z. h. st. goedgekeurd. 8. Voorstel van B. en W. in zake aan koop van een perceeltje grond als voet straat. De heer Ruyssenaars vond de gevraagde prijs door de firma Lemkes ongemotiveerd hoog. De voorzitter vond de prijs ook goed be taald, doch de gemeente is ermee gebaat. De heer Gesman deelde de meening niet, dat de prijs te hoog was. Ook het Rijk be taalt 10 per M2. voor voortuintjes. De heer Van Kleef merkte op, dat men in het oog moet houden, dat het huis in waarde vermindert. De heer Den Uyl herinnerde, dat in den loop der jaren dergelijke stukjes grond te gen veel billijker voorwaarden werden af gestaan. De gemeente heeft het stukje ech ter noodig. Het voorstel werd z. h. st. goedgekeurd. 9. Voorstel van B. en W. in zake wijzi ging der gemeenschappelijke regeling 1 voor onderlinge hulpverleening by brand. de verschillende afdeelingen te vinden zijn. De voorz. zegt overweging toe. De heer P i e n a bepleit uitkeering van een Kerstgratificatie voor het gemeente- personeel. De voorz. zal ook dit voorstel nader overwegen. De heer Elkerboat vraagt naar de positie van degenen, die door het gebruik van petroleum gedurende de overeenkom stige periode van verleden jaar met de rant soeneering van het gas in de knel geraken. Vervolgens informeert hij naar den abon nementsprijs van de voormalige Radio-dis tributie. De voorz. antwoordt, dat met den di recteur der gasfabriek reeds overleg is ge pleegd omtrent een zoo soepel mogelijke toepassing van de rantsoeneering. Over de Radiodistributie heeft de gemeente geen zeggenschap meer. Het is juist, dat het abonnement van den radiodistributie-dienst zal worden teruggebracht tot 1.50 per maand. De heer v. Eek vraagt naar den toe stand van het overweg-vraagstuk. De voorz. licht hem in, dat het vraag stuk nog in overweging is bij de verschil- dene desbetreffende departementen en dat financieele overwegingen een rol spelen. Voorts vraagt de heer v. E c k om iets meer verlichting vooral wanneer het glad is. De voorz. zal het nog eens overwegen, doch hij kan niet veel toezeggen. Men is op dat punt weinig toeschietelijk. De voorz. wenscht ten slotte bij het scheiden van het oude jaar den raadsleden een gelukkiger jay toe dan het afgeloopen jaar 1940 was. Hij spreekt de hoop uit op een beteren tijd, waarin de raadsleden in ruime mate mogen deelen, zoowel in gees telijk als in materieel opzicht mag aanbre ken. De heer Wilmer dankt den voorzitter en wenscht hem namens den raad en de burgerij toe, dat het hem gegeven mag zijn met dezelfde jeugdige frischheid het be stuur der gemeente te blijven leiden. Vervolgens ging de Raad in geheime zit ting. Z. h. st. goedgekeurd. 10. Voorstel van B. en W. in zake onder- handsche gunning van de schoolschoon- maak. De heer Tolk wilde de schoolschoonmaak niet meer aanbesteden, doch opdragen aan vaste personen, tegen een vaste belooning. Spr. stelt voor aan een van de schoon maaksters, die wegens leeftijd niet meer in schrijft, gemeentelijk pensioen te verleenen. De heer Van Kleef voelde veel voor dit voorstel. Deze schoonmaakster kan maar niet zoo aan den dijk gezet worden. Spr. verzoekt een voorstel van B. en W. in een volgende vergadering. De heeren Ruyssenaars en Den Uyl on dersteunden het voorstel-Tolk. De heer Den Uyl had groote bezwaren tegen dit soort van „aanbestedingen". Spr. vroeg aanstel ling van de schoonmaaksters op arbeids contract. De voorz. zeide, dat B. en W. reeds voor- nemens waren aan de scheidende schoon maakster eenig pensioen toe te staan. Ge dacht was een pensioen van 3 per week. De heer Van Kleef achtte pensioneering volgens de Pensioenwet 1922 gewènscht. Weth. Den Ouden merkte op, dat er ook bij de aanbesteding van dit werk volledig voldaan wordt aan de bepalingen der Ar beidswetgeving. Tusschen arbeidcontract en de bestaande regeling is slechts een verschil in naam. Spr. heeft geen bezwaar tegen een arbeidscontract Besloten wordt, dat B. en W. in de vol gende vergadering met een voorstel komen. Echter zal aan de scheidende schoonmaak- ter met ingang van 1 Januari reeds een toe lage worden gegeven. De gemeente-reiniging. 11. Voorstel van B. en W. in zake onder- handsche gunning van de gemeentereini ging. De heeren Ruyssenaars en Tolk drongen aan op een gemeentelijke reinigingsdienst. De heer Van Kleef bepleitte de heffing van een afzonderlijke reinigingsdienst-be lasting. Deze wordt dan betaald door de genen, die ervan profiteeren. De heer Den Uyl noemde de vuilnis-op haaldienst primitief. Spr. verwacht voorstel len tot een betere reiniging. Weth. Den Ouden antwoordde, dat de rei- nigings-dienst nu kost 0.40 per hoofd, maar er zijn gemeenten waar het 40 gulden per hoofd kost. Als de reiniging gemeentelijk wordt, zal een aparte belasting wel onver mijdelijk zijn. Er zijn weinig klachten over den reinigingsdienst. De Raad moet echter beslissen. De voorz. onderschreef de meening van den heer Den Ouden. In een naburige ge meente, die tweemaal zooveel inwoners heeft, kost de reinigings-dienst aldaar 100.000. De heer Dekkers vroeg, of bij de tegen woordige regeling de loonen in overeen stemming zijn met de sociale rechtvaardig heid. De heer Den Uyl zeide, dat de aannemers over de regeling zeer ontevreden zijn; de werknemers verdienen geen loon, dat is overeenstemming is met den aard van het bedrijf. Het bedrag van een gemeentelijke reiniging, overgenomen uit andere gemeen ten, bewijst niets voor deze gemeente. Spr. stelt voor, dat een begrooting wordt opge maakt. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men (4 maanden oude regeling). B. en W. zullen cijfers verzamelen en deze aan den Raad voorleggen. De heer Den Uyl wil gaarne een bere- ning zien, hoe de reiniging, zooals deze hier wordt uitgevoerd, in gemeentelijke dienst kosten zal. Weth. den Ouden geeft toe, dat het niet grootsteeds gaat, maar het gaat hier goed. In het bestek van de aanbesteding worden so ciale verplichtingen voorgeschreven. Er ls hier geen ervaring met een gemeentelijken dienst. Andere gemeenten hebben daarin wél ervaring. Toegezegd werd, dat een berekening zal worden gemaakt voor Alphen. 12_ Voorstel van B. en W. in zake het afsluiten van kasgeldleeningen gedurende hel jaar 1941. Z. h. st. goedgekeurd. Zijn we arm en rijk? 13. Voorstel van B. en W. in zake het aangaan eener geldleening ad 50.000, De heer Den Uyl vond de bepalingen ri- goreus en bezwarend. Is het niet mogelijk uit de reserves van de bedrijven te leenen. Spr. vraagt eenige inlichtingen over de reserves. Spr. vraagt of deze reserves in werkelijkheid bestaan en liquide kun nen worden gemaakt? Zijn we rijk en tocb arm, of zijn. we arm en toch rijk? De heer Van Kleef vroeg ook naar den aard der reserves; zijn deze los te maken? En werpen ze als leening grooter reve nuen af? De heer Ruyssenaars achtte de gestelde voorwaarden niet gunstig. Spr. wordt ook al nieuwsgierig naar de reserves. De voorz. antwoordde, dat de reserves van de bedrijven in die bedrijven zijn ge legd. Gaat we zij er uithalen, dan moet voor de bedrijven weer worden geleend. Spr. ziet geen voordeeliger oplossing. De reserve van de gemeente wordt gebruikt als kas geld. De heer Tolk wil een veel goedkoo- pere kasgeldleening sluiten en rustig uit zien naar betere voorwaarden. De voorzitter ontraadde dit; het geld kan nog duurder worden. Het voorstel-Tolk om de leening aan te houden, werd verworpen met 133 stem men. Voor stemden de heeren Tolk, Den Uyl en mevr. Houtman. Het voorstel van B. en W. werd aange nomen. 14. Voorstel van B. en W. in zake het verstrekken van een geldleening aan een in het leven te roepen stichting voor de oprichting en exploitatie van een persgas- station. Z. h. st. goedgekeurd. 15. Voorstel van B. en W. H zake ver hooging van het subsidie aan het Burger lijk Armbestuur over 1940. Z. h. st. goedgekeurd. 16. Voorstel van B. en W. in zake wij ziging der gemeentebegrooting dienst 1940. Z. h. st. goedgekeurd. 17. Voorstel van B. en W. in zake het verleenen van medewerking voor de aan schaffing van nieuwe banken ten behoeve van de R.K. School voor g.l.o. aan de Pa radijslaan a^ier. Z. h. st. goedgekeurd. 18. Voorstel vai. B. en W. In zake het Verleenen van medewerking voor de aan schaffing van schoolmeubelen voor onder wijs in lichamelijke oefening voor de bij zondere scholen aan de Julianastraat, de Hoorn, den Steekterweg en Jan Nieuwen- huizenstraat. De heer Van Kleef vroeg of op dit ter rein geen concentratie te bereiken is. Is het noodig, dat die inrichting voor elke school gemaakt wordt. •De heer Den Uyl sloot zich bij deze vra gen aan. De heer Ruyssenaars merkt op, dat voor deze vier scholen een bedrag van f 559 noo dig is. De inrichting van gymnastiek-loka- len zal de gemeente veel geld kosten. De heer Gesman, lid van het betreffend schoolbestuur, lichtte toe, dat een zoo goed koop mogelijke oplossing is gezocht. Er zijn zeer groote bezwaren, o.a. wat schoen tjes en kleeding betreft. Tot 1 April kan het gymnastiekonderwijs in de scholen zelf worden gegeven. De voorz. zei, dat het vraagstuk van het gymnastiekonderwijs in onderzoek is. B. en W. moeten nog een beslissing nemen. Het voorstel wordt aangenomen. 19. Voorstel van B. en W. in zake vast stelling van een verordening tot regeling van de kindertoelage. Z. h. st. goedgekeurd. 20. Voorstel van B. 'en W. in zake vast stelling van een verordening betreffende sluiting van kapperszaken des Maandags- namiddags. Z. h. st. goedgekeurd. 21. Voorloopige vaststelling van de re keningen dienst 1939. Z. h. st. goedgekeurd. Bij de rondvraag bracht de heer Ruysse naars ter sprake dé vleeschkeuring en het geschil met de slagers-veréeniging. Wie de schuld is daar staat spr. buiten. Maar het publiek wordt er de dupe van. Zijn er maat regelen getroffen, om herhaling te voorko men. Het is hemeltergend, dat het publiek de dupe wordt. Voorts vroeg spr. naar den woningbouw. Is er meer licht in de zaak gekomen? De voorz. antwoordt, dat een rapport van den keurir.gs-veearts k gevraagd. Ook is gehoord de slagersvereeniging. Vast is komen te staan, dat de slagers beste en minder-beste koeien tegelijk heb ben willen slachten. De keurings-arts had geen zin nog 's avonds bij kunstlicht te keu ren, ook met het oog op d j kwaliteit der dieren. Het was mogelijk geweest, ook 's Maandags het vleesch nog tijdig te dis- tribueeren, indien er overleg was geweest tusschen slagers en keuringsveearts. Waar twee kijven, hebben ook in dit geval twee schuld. B. en W. hebben de beide partijen verzocht zich beter met elkaar te ver staan. Wat de woningbouw betreft, kon spr. me- dedeelen, dat binnenkort tot den bouw kan worden overgegaan. Op een verdere vraag van den heer Ruys senaars antwoordde de voorzitter, dat de bouw van woningen voor groote gezinnen besproken is. Hierna sluiting. GEMEENTERAAD VAN ALPHEN AAN DEN RIJN

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6