De tragische gang van het jaar 1940 ffiCaechaade damp. amóCuievt de geócfaiedenió. Morgenrood van een nieuwen dag? DINSDAG 31 DECEMBER 1940 DE I.E'DSCHE COURANT TWEEDE BL40 - PAG. 5 HET KANON SPRAK HET EERSTE LEVENSLICHT Het eerste levenslicht, dat het pasgeboren Jaar 1940 aanschouwde, was gehuld in een mist van bloed en tranen, waartusschen de vlammen schoten van in brand geschoten puinen. En het eerste levensgeluid, dat tot zijn jonge ooren doordrong, was het geda ver van den oorlog. Met oorlog zette het jaar in en oorlog luidde het jaar uit. Dit jaar zal in de anna len der wereldhistorie als een der donkerste blyven opgeteekend en de kroniekschrij ver van onze vaderlandsche geschiedenis zal gekomen bij het jaar 1940 zich een oogenblik bezinnen en voor dit jaar een nieuw hoofdstuk aanvangen, waarin de tiende Mei als onvergetelijke datum het middelpunt zal uitmaken. Toen het jaar begon, was de aandacht van de wereld minder gespannen op hetgeen zich aan het Westfront afspeelde, dan wel op de gebeurtenissen in Finland. In een felle koude werd daar verwoed gestreden. De Russen slaagden er niet in, hun tegen standers te verslaan en zochten hun kracht in meedoogenlooze luchtbombardementen. Terwijl men voorts de ontwikkeling van Turkije met aandacht gadesloeg, deed zich een geweldige aardbeving voor, die duizen den slachtoffers eischte, steden verwoestte en het verkeer ontwrichtte, doordat een groot deel van de wegen en spoorwegen verwoest werd. In Engeland trad de bekende minister van Oorlog, Hoare Belisha, af en werd ver vangen door Oliver Stanley. De reden van zijn aftreden is nooit met zekerheid vast gesteld kunnen worden. Ook in het Belgi sche kabinet vond een kabinetswisseling plaats. Dit land versterkte zijn verdediging en riep weder een aantal reservisten onder de wapens. Dreigende teekenen. Dat was trouwens niet het eenige teeken, dat wees op toegespitste verhoudingen en dreigend onheil voor de lage landen aan de zee. Churchill hield den 22sten Januari een groote rede, welke vooral in de bladen der neutrale landen èen slecht onthaal vond, daar zij een aansporing bevatte voor alle neutralen om aan den oorlog deel te ne men. Daladier en Hitier hielden eveneens redevoeringen. De verhouding tusschen En geland en Japan verslechterde door het aanhouden van het Japansche s.s. „Asama Maroe" door de Engelschen. In Belgrado vond begin Februari een Balkan-conferentie plaats, waarop geen be paald vriendschappelijke toon heerschte. De Japansche minister van Financiën kondig de in het Japansche Hoogerhuis aan, dat de militaire uitgaven in 1940 werden geraamd op 4460 millioen Yen. Aan het Finsche front ging de oorlog on verpoosd voort, terwijl in het Westen de si tuatie onveranderd bleef. Het aanhouden van het Duitsche s.s. „Alt mark" in de Noorsche territoriale wateren wak een daad van de Engelsche regeering, die strijdig was/ met het internationale recht en waartegen Duitschland heftig pro testeerde. De Noorsche regeering nam een tweeslachtige houding aan. Er gingen ge ruchten over de samentrekking van Engel sche schepen in de Noordelijke IJszee. Inmiddels deed een initiatief van Roose velt het smeulende vonkje van hoop op een beëindiging der vijandelijkheden opgloeien. Sumner Welles, maakte als afgezant van Roosevelt, een rondreis door Europa, en had een onderhoud met Mussolini en Cia- no, alsmede met den Paus. Over de resulta ten van zijn reis maakte men zich weldra niet veel illusies meer. Sumner Welles bracht ook een bezoek aan Hitier, waarover eveneens weinig bij zonderheden uitlekten. Naar het schijnt, had hij begin Maart de desiderata van Hit- Ier in ontvangst genomen, die .voor de Ge allieerden totaal onvaardbaar waren. Hij reisde naar Amerika teru'g, bracht daar verslag uit en verder hoorde men er niets meer van. Finland geeft het op. i In tusschen was Finland den stryd moede geworden. Hulp bleef uit en het zag in, dat het op den duur in den ongelijken strijd het onderspit moest delven. Tusschen Finland en Rusland werd op 12 Maart een accoord geteekend, dat neerkomt op een gebieds-afstand van het eerste land. Hiermede behoorde de RussischFinsche oorlog tot het verleden. Het voornaamste doel van Rusland was bereikt: het kreeg de Karelische landengte en Hangö, deze laatste haven in pacht voor dertig jaar. Deze kortstondige oorlog vergde groote of fers van het heldhaftige Finland. Eind Maart trad het kabinet-Daladier plotseling af en werd vervangen door een kabinet-Reynaud, dat een grootere activi teit zou moeten ontplooien met betrekking tot den oorlog. De neutrale scheepvaart kreeg steeds meer te lijden van de duikbooten, die door gingen met tallooze schepen met of zonder waarschuwing in den grond te boren. De protesten van neutrale zijden hoopten zich op, doch hun scheepvaart ging langzamer hand ten gronde. Duitschland publiceerde een Witboek, waarin werd uiteengezet, dat Amerika hierin een actieve rol heeft ge speeld, door den Geallieerden te verzeke ren, dat Amerika vroeger of later hun zijde zou kiezen. Noorwegen. Op 9 April ging Duitschland er plotseling toe over, troepen te ontschepen in Noor wegen, om hiermede Engeland voor te zijn, daar dit land een dergelijk voornemen koesterde. Denemarken legde zich bij den nieuwen toestand neer, doch Noorwegen verklaarde zich in staat van oorlog met Duitschland. Engeland en Frankrijk ver leenden onvoldoenden steun en trokken zich na verloop van tijd terug. Jlet voornaam ste doel van de Engelschen was Narvik, de Noorsohe haven vanwaar het ijzererts werd verscheept naar Duitschland. Deze haven werd eveneens in beslag genomen door Duitschland. In Noorwegen werd een nieu we regeering gevestigd door den nationaal- socialist Quisling. Door dit succes nam de sympathie in Ita lië voor den asgenoot toe en weri in Ame rika hevige verontwaardiging gewekt. In de neutrale landen versterkte men zijn waakzaamheid, vooral omdat er hardnek kige geruchten bleven loopen, dat Duitsch land voornemens zou ^ijn, Nederland en België binnen te vallen, wat door Duitsch land echter ten stelligste werd ontkend. De 10de Mei. Toen kwam de 10e Mei. Het Duitsche le ger rukte met een overweldigende macht ons land binnen en na enkele dagen zag ons leger zich gedwongen den strijd te staken. Wij buigen een oogenblik het hoofd en vouwen de handen in stil gebed voor hen, die vielen. In dit stil herdenken mogen de dankbaar heid voor al hetgeen is gespaard gebleven en de hoop op een betere toekomst ons mild en begrijpend stemmen en ons doen opstaan met den vasten wil, ons aandeel in de her ordening van Europa aan te vatten. België en Frankrijk. Tegelijk met ons land zag ook België zich overweldigd. Zijn koning geraakte in ballingschap. Daarna was de beurt aan Frankrijk. Na gevechten, die elke beschrijving tar ten, werden de Franschen teruggeworpen. Een deel van hun troepen was ingesloten bij Duinkerken en moest zich tenslotte overgeven. De Engelschen slaagden er in, het grootste deel van hun troepen onder de moeilijkste omstandigheden naar Engeland te verschepen: In stormloop werd de eene Fransche stad na de andere genomen, zoo dat de Maginot-linie in den rug kon wor den aangevallen. Zelfs Parijs werd over gegeven en ontsnapte daardoor aan de ver woesting. Toen de Maginot-linie viel, werd Frankrijk ten prooi aan een algeheele des organisatie. De regeering spatte uiteen, en de troepen streden in de grootste verwar ring. Tot overmaat van ramp verklaarde Italië op 10 Juni den oorlog aan Frankrijk en Engeland. Spanje verklaarde zichnon-bellige rent. Den 16den Mei 's avonds laat werd de oude maarschalk Pétain tot minister-president benoemd; en deze, zien de dat Frankrijk hopeloos verslagen was, sloot op 22 Juni een wapenstilstand met Duitschland. Het verbond tusschen Engeland en zijn wapenbroeder Frankrijk was hier mede ten einde. Duitschland was thans in het bezit van alle havens aan den Atlantischen Oceaan en het Kanaal, van het uiterste Noorden tot aan de Spaansche grens. Intusschen hield de Italiaansche bondgenoot zich bezig met het bombardeeren van een aantal vijande lijke steunpunten. De Middellandsche Zee vormde uiteraard het centrum van de Ita liaansche activiteit; in deze zee had Enge land een machtige vloot samengetrokken, die opereerde in vereeniging met de En gelsche troepen in Egypte. Roemenië Rusland maakte van de gelëgenheid ge bruik, om eerst beslag te leggen op de drie voormalige Baltische republieken en ver volgens van Roemenië teruggave te eischen van Bessarabië en een deel van de Boeko- wina, die het in 1918 had moeten afstaan. Roemenië willigde deze eischen in en zag zich vervolgens nog gedwongen, om een groot deel van Zevenburgen aan Hongarije en van de Dobroedsja aan Bulgarije af te staan. Overigens voltrok zich in dit land een omwenteling, die den koning nood zaakte, het zonnige Zuidei op te zoeken met zijn vriendin. Bij „vriendschappelijke overeenkomst" deden de Duitsche troepen hun intocht op Roemeensch gebied en er werd een nieuwe regeering gevormd onder leiding van Antonescoe. Koning Michaël blijft voorloopig titulair opperhoofd van den Staat. Groote verwijdering tusschen de vorige bondgenooten Engeland en Frankrijk bracht de Engelsche aanval op dat deel van de Fransphe vloot, dat bij Oran lag. Dit voor val had de verbreking der diplomatieke be trekkingen tusschen beide landen tot ge volg. Luchtaanvallen op Londen. Begin Juli begonnen de Duitsche lucht aanvallen op Engeland, die voortdurend in intensiteit toenamen en voornamelijk te gen Londen zijn gericht, waar groote ver woestingen zijn aangericht. Ook andere steden en havens kregen een beurt en vol gens de berichten zijn hierbij belangrijke resultaten bereikt. Intusschen zetelt de En gelsche regeering, zoover men kan na gaan, nog altijd in Londen. Deze luchtaanvallen werden beantwoord door de Engelschen, die op hun beurt een groot aantal plaatsen in Duitschland bom bardeerden, alsmede wat zij noemen de „invasiehavens", vanwaar uit, naar zij vreezen, voorbereidingen worden getroffen voor een inval in Engeland. De duikbootenoorlog nam ongekende verhoudingen aan. Men trachtte alle scheepvaartverbindingen met Engeland te vernietigen. Duitschland had de Engelsche blokkade beantwoord met een tegenblok- kade, die ten doel had, Engeland geheel van de wereld af te snijden. Hieraan viel een aanzienlijk aantal koopvaardijschepen ten offer. Ongetwijfeld is de invloed hier van op den Engelschen in- en uitvoer ge voelig. Men trachtte dit euvel eenigszin6 te verhelpen door schepen aan te koopen in Amerika dat op deze wijze reeds van al zijn oude schepen uit den vorigen oor log af is en nieuwe te laten bouwen op Amerikaansche werven. Daar Roosevelt den 9den November voor de derde maal tot President van de Ver- eenigde Staten werd gekozen en zijn sym pathieën voor Engeland niet onder stoelen of banken steekt, valt wel te verwachten, dat Amerika al het mogelijke zal doen om Groot-Brittannië de grootst mogelijke hulp te bieden. Groot opzien verwekte het feit, dat En geland in ruil voor 50 oude torpedojagers belangrijke steunpunten in Zuid-Ameri- ka, op de Antillen, enz. had afgestaan aan Amerika, die daarvan gebruik wil maken om zijn „verdedigingsgordel" te versterken. Japan. Japan is sterk getroffen door de opzeg ging van het handelsverdrag met Amerika en door verschillende uitvoerverboden, door Amerika uitgevaardigd en klaarblij kelijk tegen Japan gericht. Japan is er in tusschen in geslaagd een soort van vredes verdrag te laten teekenen door Wang Tsjing Wei, president van de Nanking-re- geering; doch Tsjang Kai Sjek zet zijn te genstand onvermoeid voort. De aanvoer van oorlogsmateriaal via Indo-China is thans afgesneden, daar dit land bepaalde concessies heeft moeten doen aan Japan, dat bepaalde deelen van zijn gebied bezet te. De Burma-route blijft evenwel open, al doen de Japanners hun best om deze van uit de lucht te bombardeeren. Uitbreiding oorlogsgebied. Italië's deelneming aan den oorlog heeft zich tot dusverre bepaald tot schermutse lingen in Noord-Afrika. Het heeft Britsch Somaliland ingelijfd, dat door de Engel schen met niet veel energie werd verde digd en ontelbare malen Malta gebombar deerd. Verder waren zij opgerukt tot over de grens van Egypte, maar het laatste of fensief heeft hen weder daaruit verdreven. Eind October verklaarde Italië den oor log aan Griekenland, doch tot dusverre heeft het daarvan niet het resultaat ge oogst, dat het daarvan verwachtte. Na de aanvankelijke successen hebben de Grie ken geholpen door de Engelschen hen teruggedrongen op Albaneesch gebied, waar de strijd zich verder afspeelt. De Ita lianen bombardeerden met wisselend suc ces Haifa, de Engelsche petroleumhaven, Alexandrië en zelfs de Bahrrein-eilanden aan de Perzische Golf. Spanje. Spanje blijft nog steeds een onderge schikte rol spelen in het wereldgebeuren. Het eenige feit, dat het vermelden waard is, is, dat het de internationale Tangerzone heeft bezet, wat aanleiding heeft gegeven tot (late) protesten van Engeland. De bui tenlandsche reizen van den minister van Buitenlandsche Zaken, Serrano Suner, schijnen niet tot eenig positief resultaat le hebben geleid. Eind September werd te Berlijn een drie-mogendheden-verdrag onderteekend door Duitschland, Ito1ië en Japan, dat fei telijk een samenvatting van den op dat oogenblik bestaanden toestand inhoudt. Begin October trad Chamberlain af als minister-president en Churchill nam zijn plaats in. Korten tijd daarop verwisselde hy het tijdelijke met het eeuwige. In het begin van die maand had ook een tweede oritmoeting tusschen Hitier en Mussolini plaats op den Brenner. Over het besprokene werd niets gepubliceerd. De rol en de houding van het Fransche kabinet-Pétain blijft eenigszins vaag en wankel. Duitschland doet er natuurlijk een zekeren invloed op gelden, doch Pétain schijnt min of meer huiverig, hieraan toe te geven. Ook moet hij weigerachtig bly- ven, om Laval te herstellen als minister van Buitenlandsche Zaken (als hoedanig hij kort geleden werd afgezet). Turkije, dat door een verbond met En geland is gebonden, verklaarde zich non belligerent. Het is noch in den grooten oor log, noch ook in dien tusschen Italië en Griekenland tusschenbeide gekomen, doch behoudt zich zijn volstrekte vrijheid voor om op te treden op het oogenblik, dat het daarvoor geschikt acht. Begin November bracht Molotoff, de voorzitter van den Russischen Raad van Volkscommissarissen een bezoek aan Ber lijn, vergezeld van een uitgebreiden staf. Hier had hij een langdurig onderhoud met Hitler. Over den uitslag verluidde niets anders, dan dat beide partijen het in alle opzichten met elkaar eens waren. Het driemogendheden verdrag groeide in enkele weken uit tot een zes-mogendhe- den-verdrag, door de toetreding van suc cessievelijk Hongarije, Roemenië en Slo wakije. Aan den anderen kant werd een vriendschapsverdrag gesloten tusschen Hongarije en Joego-Slavië. Vermelden wij ten slotte nog, dat Lord Halifax is benoemd tot ambasadeur van Engeland bij de Vereenigde Staten ter vervanging van Lord Lothian, begin van deze maand overleden, en dat hij als mi nister van Buitenlandsche Zaken is ver vangen door Anthony Eden. Aan bet einde van dit rampjaar ziet de politieke hemel er nog even duister uit, als aan het begin. Een roode gloed blijft den hemel kleu ren. Zal dat het morgenrood van een nieu wen dageraad zijn? DRINKLIEDj BIJ HET AFSCHEID VAN 1940: Nederlanders, 'k hef mijn glas. Alsof daar 't geluk in was, 't Zijn de allerlaatste uren; Dit jaar zal niet lang meer duren, Dan is heel veel leed vergaan. Als 't met dit jaar is gedaan. 'k Drink nu op u allemaal, 'k Wensch u toe een ziel van staal, Staal kan klinken en kan gloeien, In de hitte kan het vloeien, Wat er in dit jaar ook viel. Niet de kracht van uwe ziel. 'k Drink nu op ons vaderland, Naar den goeden, ouden trant. 't Land, dat nimmer wij verzaken En waarover wij nog waken. Als wij by ten in het zand, Veel geluk, goed vaderland! 'k Drink op u en 'k drink op m(J, Allen staan wij zij aan zij, In de goed' en kwade dagen. Nimmer zullen wij versagen. Reiken wij elkaar de hand, Groot zal zijn ons Nederland. Tc Drink op onzen eigen grond, Waar ik steeds mijn vreugde vond, Die ons voedsel heeft gegeven Alle dagen, heel ons leven. Aan dien grond blijven wij trouw, Nederland, ik blijf bij jou. Nederlanders, 'k hef mijn glas. Alsof daar 't geluk in was. Het geluk van heel ons leven, Dat de toekomst weer zal geven, Voor u zelf en voor uw kroost, Nederlanders! Proost! TROUBADOUR. Qemeng.de Jienicdten TWEE DOODEN BIJ MIJN-INSTORTING In de ondergrondsche werken van de Staatsmijn Hendrik te Brunsum heeft gis termiddag omstreeks 12 uur een instor ting plaats gehad. De arbeiders Erkens uit Brunsum, oud 21 jaar en Lammerts uit Hoensbroek, ou 23 jaar, werden onder de afvallende steenen bedolven en zijn ge dood. SLACHTOFFERS VAN DE DUISTERNIS. Gisterochtend zyn in Amsterdam weder om de lyken opgehaald van twee personen die door de duisternis misleid, te water geraakt waren. In den Amstel nabij de Hooge Sluis kwam het lijk aan de oppervlakte van een 57-jarigen man, uit de Ruysdaelkade na bij de Quellijnstraat werd het lijk van een ongeveer 30-jarige vrouw opgehaald. De identiteit der beide slachtoffers is vastgesteld. Maandagmorgen tusschen zeven en acht uur is de distillateursbaas B., wonen de te Schiedam, in de Westerhaven ver dronken. SCHIP GEZONKEN OP DE LEK. Schippersknecht verdronken. Gistermorgen is het 42 ton groote motor schip van de N.V. Visser en Smits bouw- materialenhandel te Papendrecht in de ri vier de Lek voor de gemeente Bergam bacht gezonken. Het schip was geladen met bouwmaterialen en op weg naar Doetin- chem. Volgens ooggetuigen is het schip te kort overgehaald, waardoor de golfslag het schip deed zinken. De knecht de 20-jarige C Zegelaar, is van boord gesprongen en verdronken. De schipper M. v. d. Graaf uit Papendrecht wist zich met een houtvlot drijvende te houden, totdat een in de buurt wonende schipper hem per roeiboot kon redden. Het lijk van den knecht is nog niet opgevischt. DOOR HET US GEZAKT EN VERDRONKEN. Te Schagerbrug begaf gistermiddag het tweejarig zoontje van den heer P. Klaver zich nabij de ouderlijke woning op het ijs. Het ijs was door den dooi echter te run geworden en het kind zakte er door. De vader had den kleine spoedig op het dro ge, doch de levensgeesten bleken reeds ge weken. TERWIJL VADER EN MOEDER DANSTEN. Drie kinderen uit een brandend huis gered. Te Dieren werd Zondagavond een schoor steenbrand geconstateerd in de woning van W. van S. in de Noorderstraat. De woning was gesloten, terwijl de zol dering brandde en de vlammen en vonken in de huiskamer tegen het plafond sloe gen. Drie kinderen van 4, 3 en drie kwart jaar oud bevonden zich allpen in huis, terv^ijl de ouders zich in een dansgelegenheid ophiel den. Een agent van politie kon den kinderen tijdig hulp verleenen. Hij sloeg hiertoe een ruit in en kwam de woning binnen. De drie kinderen, die sliepen, werden op deze wij ze gered. JDe inmiddels verschenen brand weer bluschte het vuur. Een lekke kachel pijp was de oorzaak van den brand. VERZEKERINGSAGENT VERMOORD? Geen berooving In het spel. De rijkspolitie heeft, naar de „Tel." meldt, een nader onderzoek ingesteld naar de doodsoorzaak van den verzekerings agent Stierp uit Den Helder, die Zaterdag morgen dood is opgehaald uit een sloot in de buurt van Schagen. Het lijk werd ge vonden met zware verwondingen aan het hoofd. Daar het eerste onderzoek eenige te genstrijdigheden opleverde, is het parket te Alkmaar gewaarschuwd, dat inbeslag neming van het stoffelijk overschot ge lastte. Gistermiddag heeft de politiedes kundige dr. Hulst sectie verricht, waar van de resultaten nog niet bekend zijn. Aan moord met roof wordt niet gedacht, daar op den heer Stierp al zijn papieren en vry veel geld gevonden werden. MAN BIJ BURENRUZIE MISHANDELD. Zondagavond ontstond in de Koningin nestraat in Den Haag een burenruzie, waarvan de 37-jarige M. J., wonende in genoemde straat het slachtoffer is gewor den. In een poort naast zijn woning is da man bewerkt met een zwaar stuk ijzer, vermoedelijk een putdeksel. In bewuste- loozen toestand werd het slachtoffer hier aangetroffen, waarop hij door den ge neeskundigen dienst naar het ziekenhuii aan den Zuidwal is gebracht. Hier bleek, dat hij een schedelbreuk bekomen had. Verdacht van deze mishandeling is ge arresteerd de 26-jarige stratenmaker J. A. C. K. Gisterochtend was de toestand van het slachtoffer naar omstandigheden redelijk. TWINTIG GESLACHTE VARKENS IN EEN GIERKELDER. In samenwerking met de rijkspolitie uit Schagen en 't Zand is het de Heldersche politie gelukt een viertal personen te ar resteeren, die zich bezig hielden met het frauduleus slachten van vee. Zekere T., een boer uit de omgeving van den Helder, liet varkens vervoeren naar boer S. L. in de Zijpe, nabij 't Zand, waar, in het holst van den nacht de dieren door de slagers T., vader en zoon uit Schagen en een zekeren B. R., eveneens uit Scha gen, werden geslacht. Het vleesch van \frel twintig dieren, dat, naar men vermoedt, bestemd was voor Heldersche slagers-, vond men terug in den gierkelder, en de slagersgereedschap pen onder een mesthoop op het erf van boer S. L. Het gestolen vleesch, dat natuur lijk onbruikbaar is voor de consumptie, werd naar de verwerkingsinrichting te Schagen vervoerd. Het onderzoek duurt voort. Verdere ar restaties worden nog verwacht.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5