RECHTZAKEN SPORT De Gouden Sleutel DINSDAG 31 DECEMBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE RUO - PAG. 13 Kantongerecht te Leiden Varkens, die te groot en te vet waren. De koopman H. v. d. M. te Katwijk aan Zee moest terecht staan, omdat hij twee varkens voorhanden heeft gehad, die meer dan 40 K.G. wogen. Verdachte: „Ik mag toch wel varkens houden?" „Natuurlijk", was het antwoord van den kantonrechter, als u zich maar aan de wet houdt, die voorschrijft, dat varkens niet zwaarder zijn dan 40 K.G., of dat u anders een vergunning daarvoor moet hebben". De schoen wrong hem nog ergens anders volgens de verbalen, want de controleurs deelden daarin mede, dat de varkens bij iemand in een schuur gebracht waren.... zonder dat deze daar iets van wist. Verder vonden de controleurs, dat de varkens frauduleus geslacht zouden wor den. De ambtenaar zeide o.m., dat de wetten en verordeningen streng nageleefd dienen te worden, gebeurt zulks niet, dan wordt het een warboel. De eisch werd dan ook een geldboete van 15 subs. 10 dagen met verbeurdver klaring van de inbeslag genomen varkens. Het vonnis werd 10 subs. 4 dagen met verbeurdverkl aring. De wapenstok. J J. V. te Voorschoten was op het Kort Rapenburg te Leiden, omdat hij een wapenstok bij zich had, bestaande uit een stuk buigzaam staat; voorzién van een lus. Hij erkende zulks en voegde er aan toe, dat hij had geweten, dat het niet mocht. Hij had het wapen bij zich, om, als het noodig was, handelend te kunnen optre den, temeer daar hij steeds van Leiden naar Voorschoten fietste en een vriend van hem al eens mishandeld was. „In tijd van nood en donkere dagen moet ik me kunnen verdedigen", meende verdachte. De ambtenaar kon zijn goedkeuring niet hechten aan deze manieren en eischte een geldboete van 5 subs. 3 dagen met ver beurdverklaring van den wapenstok. De uitspraak werd conform. Onverwachte logies. J. de M. te R ij n s b u r g had een over treding begaan en bij aanhouding kon hij geen identiteitsbewijs toonen. Zoodoende kwam hij op het bureau te recht, waar hij net zoo lang had moeten vertoeven, totdat uitgemaakt was, dat J. de M. wel degelijk J. de M. was. Bovendien kast het hem thans nog drie guldentjes. Verder werden nog een aantal personen uit Leiden en omgeving veroordeeld wegens het na toegestanen tijd op straat bevinden. De geldboeten varieerden tus- schen de 5 en 7.50, Haagsche Politierechter MOEDER EN DOCHTER STALEN EEN „WINKELTJE" BIJEEN. Gevangenisstraf voor de moeder. De 51-jarige mej. M. E. te Leiden had steeds tezamen met haar 23-jarige doch ter J. van A. te Oegstgeest strooptoch ten ondernomen in de winkels van de He- ma, Vroom en Dreesman, Nederlof, Pieck en tevens diverse marktkramen te Lei den. In de Hema waren ze op heeterdaad betrapt en de politie was eens bij de da mes gaan kijken. Daar hadden ze een groote verrassing beleefd, want de aanwe zige goederen vertegenwoordigden een groote waarde en vormden een kleinen winkelinventaris. De meest uiteenloopende goederen waren van haar gading, zooals kinderschortjes, een sauslepel, tabakspijp en kralen, ter wijl de dochter zich meer specialiseerde op De veehouders laten geen plek|e grond ongeoiuikt Zeits op de laag aaroe, die het veevoeder in de silo tegen bederf van de lucht afsluit, verbouwt men nog tuinbouw- ot veevoedergewassen, in dit oeval mergkool, welke thans geoogst wordt (Fo'o Pax-HolianO) toilet-artikelen, zooals eau de cologne en parfum. Beide verdachten bekenden en zeiden steeds tezamen geopereerd te hebben. „Ik heb er nu groot spijt van", zei de moeder. „Nadat u betiapt was", bracht de Politie rechter daar tegen in. De Officier vond het feit ernstig want in den loop der jaren is er door de ver dachten veel gegapt. Er is absoluut geen reden om hier een voorwaardelijke straf op te leggen. De eisch werd dan ook tegen elk der verdachten een gevanigenisstraf voor den tijd van twee maanden. Op het vernemen van dezen eisch braken de tranen bij de moeder los, maar de Poli tierechter veroordeelde haar niettemin tot een maand gevangenisstraf onvoorwaar delijk, terwij d over de dochter een rapport zal ingewonnen worden. GEVANGENISSTRAF VOOR CLANDESTIEN VARKENS SLACHTEN. De „provincie" denkt er veel te gemakkelijk over. De 31-jarige veekoopman J. W. T. te B o- degraven moest terecht staan wegens het clandestien slachten van zeven vette varkens hetgeen gepleegd zou zijn op Zon- dag 13 October en Dinsdag 15 October. De plaats van handeling was geweest het boenhok op het erf van verdachte. De politie had echter lucht van het geval ge kregen en had zich bij de woning van den verdachte opgesteld. Toen er een vracht auto van het erf kwam, was deze aange houden en het inwendige eens bekeken. Het bleek een goede vangst te zijn, want er bevonden zich 13 halve groote varkens in de auto. Ook verdachte kon dadelijk aangehou den worden aangezien hij naast den be stuurder was gezeten. Het heele geval was in beslag genomen en overgebracht. Verdachte bekende het feit volmondig. De auto was later teruggegeven, maar de varkens ter waarde van ruim ƒ900, wa ren voor verdachte verloren. De Officier van Justitie, mr. Zaayer, vond dit een grootscheepsche overtreding. In de provincie denkt men over fraudu leus slachten veel te gemakkelijk. Als men nu in de krant leest, dat men een geld boete of een voorwaardelijke straf krijgt dan is het eind niet te overizen. De algemeene preventie eischt, dat hier een onvoorwaardelijke gevangenisstraf \yordt opgelegd. De eisch werd dan ook twee maanden gevangenisstraf. „Daar val ik van achterover van de schrik", zëi verdachte. „Dat wil ik gelooven", zeide de Politie rechter, maar ook hij was van meening, dat hier een onvoorwaardelijke straf op zijn plaats is, zoodat de uitspraak werd een gevangenisstraf voor den tijd van 14 dagen met verbeurdverklaring van al het in be slag genomen vleesch. Een geldboete van 400. opgelged en bovendien nog een voorwaardelijke gevange nisstraf. De garagehouder G. V. te Bodegra ven had aan diverse personen benzine geleverd zonder bon. Volgens de statistiek van de Shell was er zelfs 6375 liter benzine op die manier verkocht zonder bonnen al ontkende ver dachte dit ten stelligste. Wel erkende hij, dat, als hij benzine ver kocht zonder bon, hij 5 cent per liter meer bercuende Als bewijsstuk diende een gespecifi ceerde rekening, die bovendien nog met gecamoufleerde posten een „echt" aanzien moest krijgen. De Officier noemde het ook in dit geval een groo'.^cheepsche overtreding. Ver dachte zal dankbaar moeten zijn als hij een geldboete krijgt, maar deze zal dan dus danig moeten zijn, dat hij de winst, die verdachte op onrechtmatige wijze ge maakt heeft, geheel in zich opneemt. De eisch werd dan ook een geldboete van 800 subs. 4 maanden plus drie maan den gevangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Het vonnis werd een geldboete van 400 subs, vier maanden hechtenis en een voor waardelijke gevangenisstrag van drie maan den met 3 jaar proeftijd. HAAGSCH GERECHTSHOF Uit protest. De student G. A. G. te Voorschoten had torenwacht voor den luchtbescher mingsdienst daar ter plaatse. Wegens de toen heerschende toestanden was hij uit protest weggeloopen van zijn dienst. De Politierechter had hem deswege ver oordeeld tot een geldboete van 15 subs. 15 dagen, van welk vonnis de procureur- generaal in hooger beroep bevestiging had geëischt. Het Hof veroordeelde verdachte tot een geldboete van 5 subs. 5 dagen. Een ander soort protest. D. H. F. de G. te Voorschoten had ook torenwacht daar ter plaatse gehad. Hij was in het geheel niet opgekomen, omdat hij geen geld had om eten te koopen, zoo als hij verteld had, en hij met een ledige maag geen werkzaamheden kan verrich ten. De Politierechter had hem daarvoor veroordeeld tot veertien dagen gevangenis straf. De procureur-generaal had in hooger beroep geen termen aanwezig geacht om wijziging in het vonnis te brengen en had bevestiging gevraagd. Het Hof, uitspraak doende, veroordeelde verdachte tot deze straf, maar voorwaar delijk met één jaar proeftijd. De beleedigende briefkaart. H. S. te Katwijk aan Zee had voor een plaatsgenoot een reparatie verricht aan een radiotoestel. Volgens S. was de re paratie geslaagd, maar volgens den eige naar van het toestel was het „knudde", zoodat hij de kosten van 3 niet wilde be talen. S. had hem toen op de verkeerde methode gemaand n.l. door diverse brief kaarten te sturen waarop geschreven stond „Aanmaning", of „Betaal je schuld". De Politierechter had S. deswege veroor deeld tot 10 subs. 10 dagen, van welk von nis de procureur-generaal in hooger beroep bevestiging had gevraagd. De uitspraak werd heden een geldboete van ƒ25 subs. 25 dagen. ATHLET1ER. R. K. SPORTVER. „DOCOS". Wij vestigen de aandacht van de leden er op, dat ook a.s. Vrijdag de indoortrai- ning wordt gehouden van 8.15 tot 9.45 uur in zaal aan de Potgieterslaan. BILJARTEN. WEDSTRIJDEN „LUTO" LISSE. Voor de 2de klasse werden de wedstrij den voortgezet, waarvan de uitslagen lui den: pnt. brt. h.s. gem. M. van Dijk 125 55 12 2.27 J. Schoone 88 55 8 1.60 J. Schoone 125 66 9 1.89 Nic. van Dijk 100 66 8 1.44 J. de Kuyper 125 35 11 3.58 A. van Dijk 105 35 14 3.— De uitslagen in de 3de klasse waren: B. de Vos 75 35 10 2.14 H. de Bruyn 49 35 6 1.40 Fr. van Dijk 75 55 7 1.36 C. van Kampen 39 55 4 0.70 DAMMEN WEDSTRIJDEN P.D.L.V. LISSE. De uitslagen van de 4de ronde zijn: J. AlgeraA. van Rossen 20 A. BalkenendeA. Wijnhout 20 C. BaartmanH. v. Drunen 20 I. v. d. MeulenG. v. d. Voet 11 K. v. EssenS. Algera 11 De resultaten van de 5de ronde luiden: J. AlgeraK. van Essen 20 S. AlgeraC. Baartman 02 A. WijnhoutA. van Ros?en 11 I. v. d. MeulenA. Balkenende uitgest. G. v. d. VoetP. G. Balkenende 20 De stand na de 5de ronde luidt: gesp.gew. rem.verl.pnt. K. van Essen I. v d. Meulen H. v. Drunen BRTDGb J. Algera 6 4 1 8 A. van Rossen 5 3 1 1 7 G. v. d. Voet 4 2 1 1 5 A. Wijnhout 5 2 1 2 5 A. Balkenende 4 2 1 4 P. G. Balkenende 4 2 2 4 A. Baartman 5 2 3 4 S. Algera 2 1 1 1 BRIDGE CLUB „DE SLEUTELS" Het brldgepraatje Naast het dwang afneembod annonceert Culbertson het Normaal-afneembod. Dit is een conventie, die zeer zeker de volle aan dacht vraagt en voor spellen met een bij zondere distributie onmisbaar is. Het Normaal afneembod is voor een ronde dwingend. Indien de openingsbieder met 1. in haren opent eh de partner ant woordt met 1. in Schoppen, dan zal hierop weer geantwoord moeten worden. Derge lijke afneembiedingen varieeren in sterkte van 1J4 tot 3 tops. Voorbeeld: Noord opent met 1. in Schop pen. Zuid heeft, harten A. V. 9, 8. 6. Schop pen 5. 4. 2. Ruiten V. 6. Klaveren A. B. 10. Indien nu Zuid, die immers 3 tops heeft, de volle waarde van zijn kaart aan wil geven door 2 in S. A. te antwoorden en Noord heeft een minimum opening (Sch. A. H. 10. 9. Harten H. B. 10. Ruiten 9. 7. 5. Klaveren V. 9. 6.) dan zal Noord hierop 3 in S. A. moeten antwoorden, hetgeen een geheel fout bod is, daar in dit spel de Ruiten dekking ontbreekt. Het juiste bod van Zuid is dan ook het Normaal-afneem bod van 2 in Harten. Noord zal dan met 3 in Harten antwoorden, terwijl Zuid er op zijn beurt 4 in Harten van maakt. De partner moet er echter terdege op letten of zijn spel in aanmerking komt voor een 1. in S. A. of een 2 in S. A. of wel een normaal 'afneembod. Een normaal afneembod, zal met een zwakke kaart, in de hooge kleuren veelvuldiger voorkomen dan in de lage kleuren. Voorbeeld: Noord opent 1. in Harten- Zuid heeft Sch. A. 10. 8. 6. 4. Harten 7. 3. Ruiten H. 8. 4. Klaveren 10. 6. 3. Hierop antwoordt Zuid met één in Schoppen. Wan neer men nu de vijf kaart Schoppen eens verandert in één Ruiten vijfkaart, dan zal I in S. A. het juiste antwoord zijn. Donderdag 2 Januari wederom club avond waarop bekende Culbertson spelers als instructeur zullen fungeeren. Dinsdag 7 Januari voorzetting der vier tallen competitie. SCHAKEN HAAGSCHE SCHAAKBOND. De stand der competitie. In de hoogste groep dezer competitie, waarin LSG I speelt, zijn nog de volgende resultaten behaald: H. Chr. Schaakv. IIResid. Sch.cl. I 4xxx3xxx. Ruy Lopez IDiscendo Disc. II 4x5x. In den vorigen stand is nog een wijziging gekomen, doordat DD II niet met 8Y, 1 V> van de Resid. Sch.cl. I heeft gewonnen, doch met dezelfde cijfers verloren. De stand is nu de volgende: Lei-dsch sch.gen. 13 12 15 fA14 Leidsch schaakgen. I gs. gw. gl. vl. voor-tegen pnt 3 1 2 15K—14K 4 Resid. sch.cl. 2 1 1 13 J4— 614 3 Ruy Lopez 12 11 10X9X 3 Disc. Disc. II 2 1 1 9 —11 2 H. Wederhn. I 2 1 2 15 J4—14 X 2 H. Chr. Schv. II 2 2 6 —14 0 LSG I staat dus voorloopig op de le plaats. Indien de H. Chr. Sch.cl. II wint van de RSC I blijft laatstgenoemde club op 3 p. Ruy Lopez I kan nog 4 punten halen, als de wedstrijd tegen DD II in een gelijk spel eindigt. De Leidsche club moet nu nog 2 wedstrijden spelen, beide "thuis, n.L op 18 Jan. a.s. tegen H. Chr. Soh.v. II en op 8 Febr. d.a.v. tegen Due. Disc. IL FEUILLETON (Nadruk verboden). 31) Er kwam een blos op Hilary's gezicht. Juffrouw Drivers heeft me gevraagd zoo gauw mogelijk op Heidezicht terug te komen, ging Hilary voort. Ze vond dat ik tante Marion's zaken moest komen halen, omdat zij in Engeland geen andere familie leden heeft. Ik ben er eigenlijk wel erg haastig vandaan gegaan. Kunt u mij een paar dagen missen? Maar, kindje, je bent immers je eigen baas. Als meneer Brent je niet voor zake lijke aangelegenheden noodig heeft, is er geen enkele reden waarom je niet zou gaan. Maar we moeten nog wèl over onze wederzij dsche plannen praten. Dat is gauw genoeg gebeurd. Hilary, die tegenover Anstice op de sofa had gezeten, stond plotseling op en liet zioh naast mevrouw Derfield's stoel op haar knieën vallen. Ik zal u wel eens gauw vertellen, wat onze plannen zijn. Wij blijven bij elkaar; net zoolang tot u genoeg van mij krijgt en u helpt mij met 't moeiijke nieuws leven ten minste als u het hier niet te verve lend vindt. Anstice trok het meisje naar zich toe en kuste haar opgeheven gezicht. Ik wil alles doen wat jij prettig vindt en er is geen reden waarom wij onzen tijd niet tusschen het landgoed en mijn flat in de stad zouden verdeelen. Neen ik vind het hier heelemaal niet vervelend. Het is toch mijn oude tehuis en het neemt eigenlijk een groote plaats in mijn hart in; het is alleen de laatste jaren zoo leeg ge weest op het huis. En het ziet er zoo sma- kelloos en zoo infaam-ouderwetsch uit maar dat verandert nu allemaal, en als je mij er bij noodig hebt Of ik u noodig heb! Natuurlijk heb ik u noodig. Wat zou ik alleen in vredesnaam moeten beginnen? En ik heb zoo vreeselijk veel te leeren ze pauseeerde even in mijn nieuwe positie. En daarop aan het gesprek een andere wending gevend, ging ze voort: Als u er geen bezwaar tegen hebt, dacht ik twee nachten bij juffrouw Dun bar te blijven logeeren. Dan kan ik van daaruit naar Heidezicht gaan om tantè Marion's bezittingen bij elkaar te pakken en ik moet ook nog een of tweemaal posee ren voor meneer Dunbar. Meneer Dunbar zal zich moeten wen nen aan het denkbeeld dat je nu een per soon van beteekenis bent, zei Anstice met een glimlachje. Hjj kan nu niet meer verlangen, dat je maar zoo dikwijls voor hem zit als hij wil. Je bent nu mejuffrouw Framley van Grantley Hall, een jongedame die ontzien behoort te worden! Zij streelde liefkozend Hilary's haar. Een persoon die ontzien moet worden ik? Ik was van plan de Dunbars niets te mortellen vprvnladp 7.\i on ernstieer toon. Voorloopig tenminste niet. Laten zij mij als de Hilary beschouwen die ze altijd gekend hebben. Je zult altijd dezelfde Hilary blijven; het feit dat je nu rijk bent zal niets aan je persoonlijkheid veranderen. O neen! Ik zou alleen zoo graag nog eens naar de Dunbars gaan als het onbe duidende meisje waartegen zij altijd zoo vriendelijk waren, niet als.... Niet als de rijke mejuffrouw Framley, vulde Anstice aan, toen Hilary even aar zelde. Goed, meisje, doe maar zooals je zelf wilt; maar meneer Dunbar moet toch gaan inzien dat hij jou maar niet altijd meer als model kan hebben; je hebt nu nieuwe verantwoordelijkheden, nieuwe plichten. Je nieuwe positie stelt zekere eischen. Deze woorden kwamen Hilary weer in de gedachte toen zij "twee dagen later, na dat zij in haar eigen auto van Grantley naar het station was gereden en door een van haar bedienden in een eerste klas coupé geinstalleerd was, aan het kleine stationnetje van Torpsley uitstapte en in het aftandsche huurrijtuig klom. Ik heb het gevoel alsof ik nu al weer als vroeger, peinsde ze en terwijl ze over den langen weg hebbelde, zong haar hart een lied van blijdschap. Het was heerlijk weer naar het witte huis aan den kruis weg te gaan, juffrouw Dunbar weer te zien en kleine Èabs en.... Tony; weer in zijn atelier te zitten en weer tegen hem te praten, terwijl Tony naast zijn ezel stond. Hilary werd allerhartelijkst verwelkomd en kleine Babs sloeg vol verrukking haar armüies om haar hals; maar Tony was er niet om haar te begroeten en dat temperde haar vreugde. Die verschiikelijke mevrouw Red- burn heeft vanmorgen een boodschap ge stuurd dat Tony moest komen; er moest nog iets aan het schilderij veranderd worden en Tony is natuurlijk onmiddellijk gegaan. Toen de heer des huizes eindelijk terug kwam zaten Hilary en Babs voor het haard vuur in het atelier. Hij bleef een oogen- blik op den drempel staan om naar het tweetal te kijken, dat zich niet bewust was van zijn tegenwoordigheid; zoo zacht was hij binnengekomen. Babs had zich in Hilary's armen genesteld en het meisje had het hoofd gebogen, het schijnsel van het vuur deed het wonderlijke haar glanzen als rossig goud. En zij speelde met Bab's klei ne' vingers: Duimelot is in 't water gevallen. Lik kepot heeft hem er uit gehaaldtoen schrok ze op door een geluid bij de deur en toen ze Tony daar ontdekte, zag zij een uitdrukking in zijn oogen, die haar een vuurrooden blos op de wangen joeg. Ik heb je heelemaal niet hooren bin nenkomen, zeide zij en deed een poging uit de kussens op te staan. Blijf zitten! Tony liep vlug op haar toe. Beweeg je niet! Het is in één woord prachtig, zoo als je daar in het schijnsel van het vuur zit! Zijn hand hield de hare omVat en hij hield zijn oogen niet van haar gezicht af. Ik hoop dat je weken en weken blijft; dan zal ik je zóó schilderen. O neen, dat kan niet!, antwoordde ze vroolijk. Ik kan maar twee dagen blij ven en een gedeelte daarvan moet ik nog op Heidezicht zijn. Donderdag moet ik weer terug naar Grantley. Wat een onzin!, riep Tony teleurge steld. Mevrouw Derfield kan het toch zeker wel een paar weken zonder je stel len; je bent haar slavin toch niet. Neen, dat ben ik zeker niet! Nu dan! Maar als je het weten wilt: ik vind het een onpleizierige gedachte dat Je aan dat dametje gebonden bent, hoe aar dig ik haar ook vind. Je moet je eigen le ven kunnen leven. En ik vind het afschu welijk dat je dat niet kunt, doordat je aan de grillen van mevrouw Derfield moet toegeven. Ze heeft heelmaal geen grillen, pro testeerde Hilary. Ze is de liefheid in per soon! Ik heb het prettiger dan de meeste meisjes en ik voel mij volkomen gelukkig bij mevrouw Derfield. Tony was ook op de rustbank gaan zit ten, dicht bij het meisje en het kind; in de dansende vlammen van het haardvuur had zijn gezicht een ernstiger uitdrukking en zijn oogen schitterden. Kun je je geen gelukkiger leven voor stellen dan bij mevrouw Derfield?, vroeg hij fluisterend. Heb je je nooit een an dere toekomst gedroomd? De liefkoozende klank in zijn stem deed Hilary's polsen sneller kloppen; het viel haar zoo moeilijk iets te zeggen, dat zij geen pogingen deed om te antwoorden, maar een lang oogenblik ontmoetten hun oogen elkaar en Tony scheen in de hare meer te lezen dan woorden hadden kunnen zeggen. Hij boog zich plotseling naar haar over en greep de hand, die Babs' zachte krullen streelde. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 13