RIJNSTREEK MAANDAG 23 DECEMBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 8 GEMEENTERAAD VAN NIEUWVEEN Vrijdagmorgen te elf uur kwam de Raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen onder burgemeester Bakhuizen. De heeren Vreeken en Joha waren met ken nisgeving afwezig. Bij de hamerstukken is een reclame van den heer C. Egberts inzake zijn aanslag ri de hondenbelasting. Hij krijgt echter nul op request. Ter tafel komt een schrijven van de ver- eeniging voor IJsbestrijding te Leiden, ver zoekende om een jaarlijksche bijdrage van 45, bedoeld als garantiestelling, voor het geval zij werkzaamheden ten dienste van het vervoer verricht. B. en W. stellen voor genoemd bedrag toe te wijzen, hetgeen z. h. st. door den Raad wordt aangenomen. Huisslachtingen verboden. Inzake de Vleeschkeuringsdienst wordt in art. 47 der verordening bepaald, dat voortaan alle slachtingen moeten plaats vinden in de daarvoor door de gemeente aangewezen slachtplaatsen. De heer Springintveld breekt een lans voor behoud van den ouden toestand. De betrokkenen hebben altijd bezwaren laten hooren tegen het verplichte slachten in een slagerij; zij laten het liever thuis doen, en zoo geschiedt het ook in omliggende ge meenten. De voorz. wijst er op. dat deze wijziging vooral van belang is voor de controleeren- de crisisdienst, die haar taak moeilijk kon uitoefenen. Bovendien kunnen zoo beter de voorschriften met betrekking tot het dier lijke afval nageleefd, worden. Aangeno men. B. en W. stellen voor een jaarlijksch be drag ad 150 bij tc dragen in de verplf gingskosten van een kind, dat in Huize „Ur sula" is opgenomen, terwijl de overige kos ten dan door den vader betaald moeten worden. Aldus besloten. De gemeentebegrooting. De behandeling der gemeentebegrooting 1941 heeft een vlot verloop, daar er geen stemmen opgaan voor een artikelsgewqze bespreking. Dit jaar is de begrooting slui tend gemaakt zonder rijksbijdrage. De voorz. geeft de volgende cijfers: ge wone dienst: inkomsten en uitgaven sluiten beide met 61.648.41; batig en nadeelig slot 23.377.71. De kapitaaldienst vertoont een nadeelig slot ad 11.714.81 en een batig slot ad 3.536.87; blijft een nadeelig sal do van 8.177.94. Op voorstel van B. en W. wordt voor den volontair ter secretarie een vergoeding van 200 voor 19401 uitgetrokken. Tevens stelt hetzelfde college voor de presentie gelden voor de raadsleden te brengen van 1 op 2.50, aangezien avondvergaderin gen wegens de verduistering niet meer mo gelijk zijn en de leden dus uit hun werk moeten breken. De begrooting wordt voorloopig vastge- stelt en gaat nu voor definitieve goedkeu ring'naar Gedeputeerde Staten. De commis sie, die zich zooveel moeite getroost heeft bij het nazien, ontvangt de dank van voor zitter en leden. Weth. Koren informeert bij de rondvraag of het toelaatbaar is, dat slagers bij de dis- tirbutie van vleesch aan hun vaste cliën ten meer tegemoetkomendheid bewijzen. Volgens spr. geschiedt zulks op onrechtma tige wijze, daar in de tegenwoordige om standigheden geen onderscheid gemaakt mag worden. De voorz. merkt op, dat dit voor onder zoek bij de politie kan wórden aangegeven. Volgt hierna sluiting. ALPHEN AAN DEN RIJN Sluitingsmiddag kapperswinkels. Bij schrijven aan den Raad verzoeken de hee ren J. Jansen en J. Basie, resp. voorzitter en secretaris van de afdeeling Alphen aan den Rijn van den Ned. Kappersbond, een verordening in het leven te roepen, waar bij bepaald wordt, dat op Maandag na 1 uur des namiddags, alle winkels of beslo ten ruimten, waar pleegt te worden ge werkt in een kappers- of barbiersonderne ming, voor het publiek gesloten moeten zijn, ook voor den verkoop van parfume rie-artikelen enz. Waar het hier vast staat, blijkens de bij het verzoekschrift overgelegde lijst van handteekeningen van 24 van de 25 in de gemeente gevestigde kappers, dat het ver ziek berust op een inderdaad nagenoeg al- gemeene wensch van de kappers in de ge meente, zijn van oordeel, dat hieraan ge volg behoort te worden gegeven. Overeenkomstig het verzoek van adres santen, zal de gevraagde Maandagmiddag sluiting niet gelden voor den laatsten Maandag vóór Paschen, den Hemelsvaarts- dag, Pinksteren, Kerstmis, Nieuwjaar en een nationalen feestdag. Verbetering Van Boetselacrstraat. Voor het scheppen van de mogelijkheid, om de voetstraat in de Van Boetselaer- straat (Zuidzijde) een uit verkeersoogpunt belangrijke verbetering te doen onder gaan, is het noodig, dat de gemeente zich het bezit verschaft van een gedeelte van den voortuin vóór de perceelen nummers 8 en 10 aan die straat, waardoor het ver loop van 't trottoir regelmatiger wordt. De grond is eigendom van Lemkes en Zonen N.V. alhier, welke bereid is de benoodig- de oppervlakte van pl.m. 35 M.2., aan de gemeente te verkoopen voor een bedrag van ƒ350, in totaal. Als voorwaarde is daarbij gesteld, dat van gemeentewege zal worden zorg gedragen voor de plaatsing van een nieuw afscheidingshek. B. en W. doen in dien geest een voorstel aan den Raad. Verkoop en erfpacht van bouwgrond. B. en W. stellen voor aan den heer A. L. Oudenes q.q. te ^verkoopen: I. verkoop van een perceel bouw grond, gelegen aan de Dr. Lovinklaan, groot ongeveer 400 M.2., tegen een prijs van ƒ6.25 per M.2 n. Verkoop van een perceel bouw grond, gelegen aan de Dr. Lovinklaan en de Molenvliet (Zuidzijde) groot ongeveer 1360 M.2, tegen een prijs van 6.50 per M.2. in. Verkoop van een perceel bouw grond, gelegen aan een aan te leggen dwarsstraat van de Dr. Lovinklaan, groot ongeveer 1900 M.2, tegen een prijs van 5 per M.2. IV. Uitgifte in erfpacht van een twee tal perceelen grond, gelegen aan de Dr. Lo vinklaan, grenzende aan de sub I en n bedoelde perceelen bouwgrond, ter grootte van resp: 58 M.2 en 120 M.2, tegen een ca non van 0.30 per M.2 per jaar. Het is de bedoeling op den grond suc cessievelijk acht middenstands- en tien ar beiderswoningen te bouwen. Geboren: Jan z: van Cornelis Ver kerk en Catharina Anna Nieuwerf. Ondertrouwd: Hendrik Hoeflak 22 j. en Maria Peters 21 j. won. te Boskoop. Hermanus de Jonge 27 j. won. te Utrecht en Grietje van Leeuwen 27 j. Overleden: Ardina Jansen 84 j. ge huwd met Nicolaas Rietveld (overleden te Rotterdam). Justus Johannes Schel- laardt, 54 j. weduwnaar van Epke Lom- mortst Vertrokken: Catharina G. van den Hoorn, naar Boskoop. Aplonia H. van Poelgeest, naar Uithoorn. Moritz Arons, en echtgen., naar Arnhem. Bernardus A. G. Heemskerk, naar Bodegraven. AARLANDERVEEN Volksbond. In de zaal van den heer W. v. d. Berg vergaderde de R.K. Volks bond onder presidium van den heer M. 11 - man, die de vergadering opende met ge bed, en geestelijk adviseur, bestuur, leden en donateurs welkom heette. De heer E. Vork las de notulen. Bij de meded?elingen bracht de voorz. ter kennis, dat de tooneelvereeniging dit jaar geen uitvoering zal geven en de toegekende subsidie voorde tombola zal worden ge bruikt. Volgende maand zal een verg. met tombola worden gehouden, en indien mo gelijk met spreker. Het kardinale punt dezer vergadering is de aardappel-voorziening voor het a.s. sei zoen. Het bestuur kwam met het voorstel, om -ramenlijk land te huren. Na eenige besprekingen werd besloten een comité te benoemen voor de vfcrdere regeling. Be noemd werden de heeren Adr. Honout, W. Verhagen en Joh. Aartman. Staande de verg. gaven zich 14 deelnemers op met een totaal oppervlakte van bijna 400 R.R. Hier na sluiting. „Hulp in nootj" bracht op 1.66. ROELOFARENDSVEEN d.o.S.r. i. Heden Maandagavond in door-training op de gewone tijden: 78 ju nioren; 89 uur senioren. Schaatsenrijden in.... het Olympisch Stadion te Amsterdam vormde de sensatie van dezen winterschen Zondag. De onder gespoten athletiekbaan was voor het pu bliek opengesteld, dat in grooten getale van deze welkome gelegenheid gebruik maakte. Hoe druk het was. Foto Pax-Holland. Het stoffelijk overschot ven den Hertog van Reichstadt, den zoon van Napoleon I, is uit Weenen naar Parijs overgebracht waar het in de Dóme des Invalides naast de sarg van Napoleon is bijgezet Het transport naar het station te Weenen (Foto Weltbild) japan maakt kleeding uit hennep. Europapress meldt uit Tokio: De Japan- sche textielindustrie heeft een goeden naam en zou ongetwijfeld de geheele behoefte aan kleeding in Japan kunnen dekken, in dien wol en katoen in het land aanwezig waren. Dit is evenwel niet het geval en deze grondstoffen moeten uit Australië, Amerika, Zuid-Afrika en Egypte wordsn ingevoerd, waarmede groote bedragen aan deviezen gemoeid zijn. Dientengevolge heeft het Ministerie voor Oorlogseconomie bepaald, dat wollen en katoenen weefsels uitsluitend voor den ex- sport mogen worden vervaardigd, terwijl de Japansche bevolking met andere weef sels uit binnenlandsche grondstoffen ge noegen moet nemen. Hiervoor zijn in eer ste instantie cel wol en zijde beschikbaar Bovendien heeft de Nationale Bond van In koopcoöperaties nog een andere grondstof ontdekt, die zich uitstekend leent voor de verwerking door de textielfabrieken, n.l. hennep, dat door zijn groote taaiheid bij zonder geschikt is voor kleeding van schoolkinderen. Hennep groeit in Japan in vele streken en vooral in de maanden Juli tot November. Volgens berekeningen kan een trainingspak uit 800 momme wilde hennep worden vervaardigd (1 momme is 3,75 gr.), een zomerpak voor de school gaande jeugd uit 500 momme en een win- terpak uit 900 momme. Rond 20 millioen pakken kunnen uit den in het wild groeiende hennep worden ge maakt, hetgeen voldoende is voor de onge veer 10 millioen kinderen van de Japan sche volksscholen. Daar een pak uit hennep slechts 8 yen kost, zal door deze kleeding in vergelij king met de gebruikelijke kleeding 160 mill, yen worden bespaard. Officieele Publicatie van het Departement van Landbouw en Visscherij voorraadheffing crisisproducten. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd maakt bekend, dat een aantal producten behoorende tot de hoeveelheden, waarvan in het tijdvak van 14\December te 24.00 uur tot en met 20 December 1940 ingevolge het Inven- tarisatiebesluit V. V. O. 1940 opgave moest worden gedaan aan het Economisch-Statistisch Bureau van het Departement van Landbouw en Visscherij aan een voorraadsheffing zijn onderworpen. Degenen, voor wie de te betalen heffing in totaal niet meer dan 10.zou beloopen, zijn van betaling der heffing vrijge steld. De heffing bedraagt per 100 kg. het in onderstaande tabel achter het desbetreffende product vermelde bedrag en moet binnen één maand, nadat zij in rekening is gebracht, aan de Nederlandsche Meelcentrale worden voldaan. Tabel a. 1. Granen, zaden en peulvruchten. tarwes voor voederdoel tuin- of Waalsche boo- f 1.10 nen voor voederdoel- spelt voor voederdoel 1.50 einden 0.25 veldboonen voor voe rogge voor voederdoel- derdoeleinden 1.50 1.20 groene erwten voor zomergest voor voeder- voederdoeleinden 1.50 0.70 schokkers voor voeder- wintergest voor voe- 1.50 1.10 haver voor voederdoel- 2.— 0.70 capucijners, grauwe haver voor menschelijke erwten voor voeder- 0.70 doeleinden 1.50 mais voor voederdoel- parelerwten voor voe- 2.50 1.50 milletzaad (gierst) 1.— 1.50 graan afkomstig can wikkel voor voeder- 1 2. PRODUCTEN, verkregen bij. of door de bewerking of verwerking van granen, zaden en peulvruchten. tarwemeel (gedenat.) 1.10 tarwegrutten voor voe derdoeleinden 1.10 tarwepuntjes 110 tarwezemelen 0.50 tarwegries1-50 tarwegrint 0.50 tarwezemelen-grint 0.50 tarwekiemen2 tarwevoermeel 1.50 1.50 1.50 tarwevoerbloem tarwe-achtermeel -roggemeel (geden.) 1.20 roggepuntjes 1.20 roggegrint 0.50 roggegries' 1.50 3. Aardappelmeel en afval- en biinrodncien, verkregen bij de bereiding van zetmeel. aardaDpelmeel voor maiskiemkoek (mais- voederdoeleinden 3.glutenkoek) f 4. roggezemelen 0.50 gerstemeel van zomerg. 0.70 gerstemcel v. winterg. 1.10 gerstgrutten1.20 gerstepelmeel 1 25 havervoermeel 0.25 havermeel 0.70 haverdoppen 0.25 havermoutafvalmeel 0.25 geplette haver 0.70 rijstevoermeel 0 50 boekweitvoermeel 050 boonenmeel 1.50 erwtenmeel 1.50 erwtenvoermeel 0.5R erwtenschillen 0.55 aardaupelvlokken voor voederdoeleinden 1.35 gedroosde aardapuelen v. Voederdoeleinden 1.35 aardappelgries „1.35 maHriëmen 4. maisglutenmeel 2.50 ma!s«lutenvoprmeel (glutenfeed) 1.30 afval van rijstzetmeel. 0.50 4. Oliehoudende zaden, pitten en noten. lijnzaad voor voederdoeleinden (met uitzondering van slag lijnzaad) 2.50 5. Veevoedemroducten, verkregen bij- of door bewerking of verwerking van oliehoudende zaden, pitten en noten. lijnkoeken 1) 3.50 raap- resp. koolzaad- grondnotenkoeken 1) 4.6 soyakoeken 1) 4.50 sesamkoeken 1) 4.50 cocoskoeken 1) 4. palmpitkoeken 1)3.25 koeken 1) 3 35 zonnepitkoeken 1)2.25 katoenzaadkoeken 1) 3. alle andere soorten vee koeken 1) 2. 1) onder koeken te verstaan zoowel voorslag- als murwe- m kleine koeken, schroot, schilfers, gruis, brokken, meel enz. 6. Mengvoeders, in den zin van het Mengvoederbesluit 1939 i. (meel, koekjes, brokjes, gemengd graan, enz.) samengestelde mengvoeders, te weten: 1. voor paarden0.90 4. voor pluimvee1.15 2. voor rundvee, geiten 5. voor bijzondere dier en schapen 1.40 soorten 2.50 3. voor varkens1.15 7. Afval- en bijproducten, verkregen bij de bereiding van alcohol, bier en suiker. gedroogde borstel 1. gedroogde spoeling 0.75 melasse voor Voeder doeleinden 0.25 8. Veevoederproducten van dierlijken oorsprong. 6.75 stokvischmeel 3.50 garnalenmeel walvischmeel 3.— niet ontlijmd beender- vleeschbeendermeel i. 2.— alle andere soorten 9. Andere veevoederproducten. honden- en kattenbrood 1.50 voederkernen 2.50 gedroogde vischjes 3. Met betrekking tot de navolgende producten zal bovendien met ingang van 15 December 1940 een bereidingsheffing wor den ingesteld gelijk aan het bedrag vermeld achter het des betreffende product. Deze heffing is verschuldigd terzake van producten, welke na 14 December 1940 zijn bereid en moet door den bereider worden betaald bij aflevering of "ver werking van-het product. aardappelen ge 2.75 p. 100 kg droogd v. voe levermeel 2.— derdoeleinden 1.35 p. 100 kg garnalenmeel 3.— ii n aardappelgries 1.35 kabel j au wmeel 2.50 aardapp.vezels 0.75 stokvischmeel 3.50 aardappelvlok- walvischmeel 5.— ii ken voor voe witvischmeel 2 derdoeleinden „1.35,, ander visch- afval van rijst meel 3.— zetmeel 0.50 gedroogde rijstvoermeel 0.50 vischjes 3.— ii 1 oekweitvoer- tarwepuntjes 1.10,, i meel „0.50,, tarwezemelen 0.50 i ii bostel gedroogd 1 tarwegries 1.50 ii spoeling ge tarwegrint 0.50 i ii droogd 0.75 tarwezemelen- gersteuelmeel 1.25 melasse v. voe tarwekiemen ,-2.— ii derdoeleinden roggepuntjes „1 20 i ii vleeschmeel „3.75,, roggegries I *0 i ii beendermeel niet ontlijmd, „1.50,, roggezemelen 0.50 i> vlpp^chbeen der- meel 2. bloedmeel 6.75 De bereidinesheffinsr op veevoedemroducten bereid van oliehoudende zaden, uitten en noten, met inbegriu van ma is, is met ingang van 15 December 1940 eveneens verhoogd: van genoemden datum af bedraagt deze heffing thans per 100 kg. voor veekoeken, (waaronder mede zijn begrepen schrent, 4617 schilfers enz.) bereid van: cocosnoten4.50 grondnoten5.10 katoenzaad 3.50 kool- of raapzaad 3.85 lijnzaad4. palmpitten 3.75 sesamzaad 5. soyaboonen 5. zonnepitten 2.75 en voor de bereiding van maïsglutenfeed 1.30 mars gluten meel 2.50 maïskiemen4. alle andere veekoeken (met inbegriu van schroot schilfers, enz. doch met uit zondering van mais kiemkoek) 2.50

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 8