Weerbericht Letteren en Kunst STADS NIEUWS HIEIIWJAARS- ADVERTENTIËN NIEUWJAARSWENSCH MAANDAG 23 DECEMBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 1 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.5J per kwartaal Bij onze agenten /O cent per week; 1.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met gei 11. Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 60 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. ZONS OP- EN ONDERGANG Zon onder 17.29 uur. Zon op 9.49 uur. MAANSTANDEN. 23 December 24 December 26 December 27 December 28 December 29 December 30 December 2,52 op, 14,13 4.10 op, 14.44 6.42 op, 16.01 7.51 op, 16,50 P.53 op, 17.47 9.46 op, 18.49 10.29 op, 19.57 onder onder onder onder onder onder onder HOOG WATER Te Katwijk aan Zee op Dinsdag 24 Dec. voorin. 11.50 en nam. 24.15 uur. jOiioiioiioiioncDiionoiioiic^ 5 Verduisteringstijden 0 U Er is bepaald, dat er verduisterd moet worden tusschen zonsonder- Q 0 gang en zonsopkomst n 0 U Deze tijden zijn voor hedenavond en morgenochtend: 0 0 ZONSONDERGANG n 17,29 uur. 0 ZONSOPKOMST 9.49 uur. Tusschen deze beide tijden dient n Q er dus verduisterd te worden. ^3NC3IIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIcP SCHRIFTELIJKE CURSUS IN DE KATHOLIEKE LEER. TOT NU TOE DRIEDUIZEND DEELNEMERS. Het Katholiek Comité van actie „Voor God" schrijft ons: Dezer dagen is de drieduizendste deelne mer aan onzen Schriftelijken Cursus in* de Katholieke Leer ingeschreven. Een ver heugend resultaat dat bewijst dat vele katholieken gaarne deze gelegenheid ge bruiken om hun kennis van onzen gods dienst te toetsen of te verrijken. Merk waardig is, dat aan dezen schriftelijken cursus werkelijk de grootste verscheiden heid van menschen deelneemt: het werk van hen, die alleen lager onderwijs geno ten ligt naast dat van advocaten, doctoren en ingenieurs; de arbeid van huismoeders met vele jonge kinderen (zij maken ver ontschuldigingen over het late-inzenden: zij moesten eens weten hoe wij haar be wonderen!) ligt naast het werk van ge pensioneerden, wier kinderen al lang zelf huishoudens hebben! Met de grootste waardeering corrigeert de studieleiding al dezen arbeid en zij verbaast zich over de Ijver en bekwaamheid, waarmede vaak de eenvoudigste menschen hun veertiendaag- sche taak verrichten! Wel moeten wij nog al eens hooren, dat de vragen „erg moei lijk" zijn; men moet echter niet vergeten, dat juist de eerste lessen (vier zijn er thans verschenen) over Gelooven, Open baring en Gods bestaan, geen gemakkelij ke stof omvatten. Wanneer men geregeld de lessen leest en bestudeert, krijgt men vanzelf langzamerhand een beter inzicht, waardoor alles duidelijker en gemakkelij ker wordt. Een aantal inschrijvers heeft geen tijd of lust om werk in te zenden. Toch heeft de cursus ook voor deze zijn nut. Immers men komt er vaak niet gemakkelijk toe „dikke boeken" door te werken: nu krijgt men ééns in de veertien dagen een les toege stuurd en kan dan zóó deze belangrijke studie (toch eigenlijk de belangrijkste van alle!) gemakkelijk bijhouden. De eerste les verscheen begin Novem ber 1.1. Men kan echter altijd inschrijven, daar voor de nieuwe deelnemers de cursus aanvangt op den dag hunner inschrijving. 1 Januari 1941 is voor velen wellicht een goedgekozen inschrijvingsdag! Wij hopen het! Een prospectus wordt gaarne toege zonden op aanvrage: Postbus. 2. Heem stede. DE PAARDEN VOOR DE MONSTERING Het rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd maakt bekend, dat het verkoopen van paarden, die zijn aangewe zen om ter monstering voor de Duitsche vorderingscommissies te verschijnen, ten strengste verboden is. De paarden, die voor deze monstering zijn bestemd, moeten in ieder geval wor den voorgeleid en het wegblijven van deze monstering kan inbeslagneming van de paarden tengevolge hebben. Koopers van paarden wordt er op gewe zen, dat het koopen van een paard, dat nog ter monstering moet verschijnen, even eens verboden is en dat inbeslagneming van een dergelijk paard kan volgen. „DE WEG IS BETER DAN DE HERBERG" Waarom dit Nederlandsche tooneehverk als het beste verkozen werd De jury voor den tooneelprijs der ge meente Amsterdam, bestaande uit Mevr. T. van RhijnNaeff en de heeren Jan Engel man, Cor van der Lugt Melsert, Victor E. van Vriesland en Prof. dr. Jan Walch, heeft thans rapport uitgebracht waarin het be sluit, den prijs van 500 toe te kennen aan den inzender van het blijspel in drie bedrij ven „De weg is beter dan de herberg", den heer Dick Ouwendijk, wordt gemotiveerd. De jury was van meoning, dat het be kroonde tooneelwerk niet alleen uitmunt door innerlijke hoedanigheden, maar dat het ook een welgemaakt stuk is, geschreven in een waarlijk tooneelmatigen vorm. Menig tooneelwerk dat haar om den inhoud en naar den geest na aan het hart lag, heeft de juiy in de laatste ronde moeten afwijzen. In „De weg is beter dan de herberg" vond zij zoowel het een als het ander: een ern stig gegeven, op lichte, min of meer badinee- rende wijze boeiend verwerkt, in een een- voudigen en gesloten vorm. De auteur ver stond de kunst van „voorbereiding" en wist bijna naar klassiek model eenheid van tijd en plaats te bewerkstelligen. De aan Cervantes ontleende titel: „De weg is beter dan de herberg" zal misschien niet onmiddellijk tot den toeschouwer spreken en dit is kenschetsend voor het geheele werk, dat met satierieken inslag „afstand" houdt. Veel wordt hier langs den neus weg gezegd, ofeshoon het een ingrijpende waar heid omvat, de bewogenheid blijft onder het oppervlak, dat koel aandoet. Het stuk is in dien gevoelstoon echter een hoogstaand pleidooi voor den innerlijken vrijen en waardigen mensch, die de waarachtigheid van het leven intuïtief of welbewust be» lijd* en er de consequenties van aanvaardt. Vrij van theoretische smetten laat het alle belanghebbenden, oud en jong, bij het con flict van de hoofdpersoon Therese aan den lijve ervaren, hoe „ruim voelend" en te gelijkertijd bekrompen, hoe vastgeworteld in eigen tijd en zijn conventies elke genera tie (als collectieve eenheid) altijd weer is, en hoe zeldzaam de persoonlijkheid die, zoi.der er ophef van te maken, durft te le ven naar haar eigen innerlijke wet. Wat dit aan de andere Therese be zorgt aan teleurstelling en leed, wordt ons aan het slot van het stuk schrijnend dui delijk, doch geenszins uitzichtloos voorge steld. Het stuk blijft, ook in zijn smartelijke en smadelijke erkeninngen, een blijspel. De jury heeft een zeer omvangrijke taak te verrichten gehad en niet minder dan 165 stukken moeten lezen en beoordeelen. Be halve voor „De weg is beter dan de her berg" had zij bijzondere waardeering voor de stukken, die waren getiteld „Drie vrije menschen", „Als sterren vallen", „Het on bewoonde eiland", „De droom en de sire ne", „Roccoco" en „Zand en Klei". De jury stelt er prijs op mede te deelen, dat naar haar meening in verscheidene stukken een merkwaardig talent voor het tooneelschrijven aan den dag is gelegd en wel in de meest uiteenloopende genres. Een groot gedeelte van de inzendingen stond op zeer behoorlijk peil en wekte verwachtin gen voor de toekomst van een eigen too- neelrepertoire in ons vaderland. Het is dan ook de overtuiging van de jury, dat er bij de niet bekroonde stukken talrijke zijn, die bij een eventueele vertooning een welver diend succes zouden behalen. De prijsvraag kan dus als geslaagd worden beschouwd. Hierbij dient echter te worden vermeld, dat de goede resultaten het meest werden behaald in het burgerlijke drama of blijspel en in het psychologisch probleemstuk, en dat slechts zeer weinig inzenders talent hebben vertoond voor het drama of blij spel in verzen geschreven. Zoodoende wet tigt de prijsvraag vermoedelijk geen con clusies over de vermogens der Nederland sche djehters op het gebied van het theater stuk. VOETGANGERS, er dreigt U groot gevaar, indien gij loopt op den rijweg en niet op het trottoir! Vereeniging voor Veilig Verkeer. PAROCHIE VAN O. L. VR. HEMEL VAART EN ST. JOSEPH. I. Wie voor de Nachtmis met Kerstmis een vertrouwd geleide naar de kerk wenscht, de voortrekkers hebben daar voor hun diensten aangeboden kan zich daartoe wenden tot den heer van Hame ren, v. d. Duynstraat 28. I. In de Nachtmis zijn bij de leden van het Leekenapostolaat de gewone missaaltjes alsook de gezangenboekjes verkrijgbaar, echter niet in het portaal, doch achter in de kerk. Dringend verzoek, om met gepast geld te betalen. III. In de nachtmis is het zangkoor al leen toegankelijk voor de werkende leden. KATHOLIEK LEIDEN. Algemeene Jaarvergadering In de bovenzaal van „De Harmonie" hield de vereeniging „Katholiek Leiden" gistermorgen om 11 uur haar algemeene jaarvergadering. De bijeenkomst werd ge opend door den voorzitter, den heer- W. Kriek, die eèn bijzonder welkomstwoord richtte tot den nieuwen geestelijk adviseur, Rector R. Bernefeld, terwijl hij dank bracht aan den afgetreden adviseur, De ken A. Homulle, wien een insigne als eere voorzitter zal worden overhandigd. Spr. herdacht de Leidsche gesneuvelden uit den oorlog en deelde mede, dat de ver eeniging voor hun zielerust in de katholie ke kerken heilige missen heeft doen op dragen. Spr. drong ten slotte aan op een heid en saamhoorigheid. Hierna opende spfr. de vergadering met den chr. groet. On der de mededeelingen memoreerde de voorzitter het 25-jarig jubileum van den heer Nijhuis als voorzitter van den R.K. Volksbond en wenschte hem de kracht nog vele jaren de leiding van den Volksbond te kunnen blijven voeren. Ook wenschte spr. de H.K.W. geluk met haar 30-jarig bestaan op 14 Nov. 1.1., wat in intiemen kring is herdacht. Spr. herinnerde voorts aan den Christus-Koning-middag en aan het spel der katholieke jeugd op 5 Januari a.s. in de Stadsgehoorzaal. Spr. deed ver volgens mededeeling van het voorstel van het bestuur om dezen winter voor de aan gesloten leden een drietal lezingen te doen houden, terwijl spr. ten slotte memoreerde het vertrek van Rector Reynen en de li quidatie van het bibliotheekfonds. Na voorlezing der notulen der vorige jaarvergadering volgde het jaarverslag over het jaar 1989, dat gewaagde van góede samenwerking en een werkzaam vereni gingsleven. Thans zijn 26 organisaties bij „Katholiek Leiden" aangesloten. Het jaarverslag van den penningmeester sluit in inkomsten en" uitgaven op 609.46. De begrooting 1940 werd vastgesteld op 619.73. Door de kascommissie werd bij monde van den secretaris, den heer H. van Buel, verslag uitgebracht, waarna de penning meester met dank werd gedéchargeerd. Tot nieuwe leden der kascommissie werden benoemd de heeren de Bekker, Goossens en Zandvliet en tot plaatsvervangende le den mej. Aalders en de heeren Heemskerk en Melet. Hierna was het woord aan Rector F. Bernefeld, die een korte uiteenzetting gaf van de plannen van het bestuur om voor de aangesloten leden een drietal lezingen te doen geven. De geestelijk adviseur zet te eerst uiteen de voordeelen van mindere activiteit in het vereenigingsleven. Voor eerst wordt het al te drukke leven van vele bestuursleden hierdoor ontlast, zoodat zij zich meer aan hun gezin kunnen geven. Vervolgens wilde spr. deze gedwongen rustperiode beschouwen als een retraite om zich te bezinnen op het verleden en op de toekomst. Vooral de jongeren bond spre ker op het hart te letten op het ontzaglijk veel goede, dat door het vereenigingsleven is bereikt, waarvoor spr. verwees naar den. tijd van „Rerum Novarum" en van „Qua- dragesimo anno", eerst de tijd van sociale verbeteringen, daarna de tijd van katho lieke actie. Als wij dit alles zien in deze periode van rust, kan dit ons veel goed doen, daarbij wel wetend, dat het groote werk nog moet worden gedaan. Ten derde moeten wtf in deze gedwongen periode van rust ons innerlijk versterken, om straks weer te zijn toegerust voor de her nieuwing van het sociale en cultureele le ven in den geest van Christus. „Omnia instaurare in Christo". Het zou daarom jammer zijn als deze periode niet daarvoor gebruikt werd .Wat er ook uiterlijk kan veranderen, wij moeten den christelijken geest bev/aren en voortgaan daarvan de maatschappij te doordringen. Wij moeten lezen, ernstige boeken vooral, als bijvoor beeld de boeken en geschriften van de Ka tholieke Actie voor God. Geef ze desnoods aan de leden cadeau. Daardoor kan men zich verdiepen in den christelijken geest, wat later van groote waarde zal zijn. In deze gedachte heeft het bestuur het plan opgevat om op 3 Zondagen eenige lezingen te laten houden over verschillende proble- men. Leven beteekent altijd actie. Laten wij die actie nu voeren naar binnen om deze later weer naar buiten te kunnen voort zetten. De voorzitter lichtte dit vervolgens nog toe met de mededeeling, dat voor deze drie lezingen drie sprekers zullen worden uitge- noodigd. De lezingen zullen worden ge baseerd op de onderwerpen behandeld door de „Kath. Actie voor God" waarna er een aantal van deze boekjes zal worden uitge reikt. Besloten werd deze lezingen des Zondagsmorgens te doen houden. Deze bij eenkomsten zullen ongeveer 1 uur duren, zoodat allen aanwezig zullen kunnen zijn. Het verslag van het bibliotheek-fonds liet een saldo zien van 298. Bij liquidatie beef na terugstorting aan de schenkers over een bedrag van 156.48. Besloten werd voor dit bedrag boeken aan te koopen en deze te schenken aan de R.K. Bibliotheek. Het bestuursbeleid leverde geen bespre kingen op, zoodat het beleid van het be stuur werd goedgekeurd. Bij de rondvraag wees Rector Bernefeld erop, dat wij ook nu moeten voortgaan de K.R.O. te steunen en hiermede vooral niet mochten ophouden, opdat deze haar groote taak kan blijven vervullen. Tenslotte wenschte de voorzitter allen een Zalig Kerstfeest en een Zalig Nieuw jaar. Hierna sluiting. R.K. RECLASSEERINGSVEREENIGING Het bestuur van de R.K. Reclasseerings- vereeniging Afdeeling Leiden brengt ter kennis, dat tot nadere aankondiging de bureauzittingen zullen worden gehouden op iederen eersten en derden Zaterdag van de maand, des namiddags van 4 tot 5 uur. In spoedeischende gevallen kan men zich schriftelijk wenden tot het secretariaat der afdeeling Frederik Hendriklaan 27 Oegst- gcest. Bezoeken aan huis kunnen alleen plaatsvinden na oproep. P.T.T.-DIENST TIJDENS DE KERSTDAGEN. De Directeur van het P.T.T.-Kantoor te Leiden maakt bekend, dat de dienst op den lsten Kerstdag wordt uitgevoerd als op Zondag. Op den 2den Kerstdag is dat eveneens het geval, behoudens het hiernavolgende: Er worden op den 2den Kerstdag één brief- en één pakketpostbestelling uitge voerd; de gelegenheid tot afhaling van correspondentie komt daardoor te verval len. De postagentschappen zijn op beide Kerstdagen voor alle diensten gesloten. ERNSTIGE FRAUDE MET BROODBONNEN ACHTERHAALD Vier personen gearresteerd Zooals wij in den loop der vorige week reeds meldden, werd door de Leidsche po litie een man aangehouden die broodbon nen op opplakvellen aan bakkers te koop aanbood. De politie kreeg hiermee de draad in handen van een uitgebreiden bonnenzwen- del, waarbij de bedoeling voorzat om deze kostbare stukjes papier, welke voor het publiek niet meer geldig waren, te Verkoo pen aan bakkers, die op de ingeleverde bonnen meer toewijzingen voor nieuwe -voorraden meel konden krijgen. De aangehoudene, de winkelier P. C., bleek in het bezit te zijn van 2000 op op plakvellen geplakte broodbonnen, maar bij een huiszoeking kwamen niet minder dan 10800 broodbonnen te voorschijn. Aangezien de aangehoudene pertinent weigerde iets omtrent de herkomst van deze bonnen los te laten, stond de recher che voor een moeilijk orobleem, maar het is haar tenslotte toch gelukt den draad ver der af te spinnen. Het spoor naar de herkomst der bonnen leidde al spoedig naar Leiderdorp, en he+ bleek, dat de directeur van het distributie- Gemeentel. Aankondiging OPHALEN HUISHOUDELIJK AFVAL. In verband nfet de^s. Kerstdagen zal het ophalen van|huish^Hdelij« afval uit die perceelen, welk# gewKnlijkscop Woensdag worden bediend? deze weelg^jlaats vinden op Dinsdag 24 Iiecepïber. a Voor de perceelen, welkg~gewoonlijk op Donderdag worden Jbediemjj zaljJifcjfeeschie- den op Vrijdag ^yj^)§cem1^§lfT,'"-^ De DireCteur Gm. Reinigings- en OntsmetSugsdienst. 4624 bedrijf aldaar, de 20-jarige H. S. E. v. B., hier te stede woonachtig, fraude pleegde door de door bakkers ingeleverde broodbon nen niet vernietigen, maar ze te verkoopen of de gelegenheid te bieden ze te ontvreem den. Het onderzoek werd voortgezet en had tot resultaat, dat nog werden aangehouden de 32-jarige boekbinder J. B. K. en de 20- jarige koopman J. W. H., beiden eveneens hier ter stede woonachtig. Alle vier gearresteerden hebben tenslotte bekend zich aai deze ernstige fraude te hebben schuldig gemaakt. Een verder onderzoek wordt ingesteld naar de plaatsen, waarheen de bonnen verdwenen zijn. Van B. wordt voorts nog van andere mis drijven verdacht, waaromtrent het onder zoek nog gaande is. KONING WINTER DEED ZIJN INTREDE Morgenmiddag jeugdwedstrijden op de Leidsche Ijsbaan Na een klein voorproefje van den winter bracht het afgeloopen weekeinde plotseling een vrij strenge vorst, hetgeen tot gevolg had, dat zich allerwege ijs vormde. De ijs banen in de eerste plaats, maar ook de klei nere slooten in stad en omgeving bleken Zaterdagmiddag en gisteren reeds berijd baar en zoo hebben velen hun vrijen tijd dankbaar benut om de ijzers onder te bin den en een baantje te rijden. Van tochten maken kon uit den aard der zaak nog niet gesproken worden. Inmiddels zijn de eerste wedstrijden reeds op- komst, want het bestuur van de Leid sche IJsclub heeft tegen morgenmiddag 2 uur wedstrijden uitgeschreven op de ijs baan, voor kinderen van 816 jaar. De Kerstvacantie zet dus goed in! SLACHTOFFER VAN DE DUISTERNIS Zaterdagavond is de 51-jarige G. A. de W. door de duisternis aan de Aalmarkt te water geraakt. Do'or voorbijgangers werd hij door middel van een reddingsbaak op het droge gebracht en na in een nabijgele gen woning van droge kleeren te zijn voor zien door den E.H.D. ter observatie naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. TE WATER GEGLEDEN Aan gevolgen overleden Zaterdagmiddag is de 68-jarige J. P. v. d. L., woonachtig aan de Uiterstegracht, al daar langs den waterkant uitgegleden en in het water terecht gekomen. Door enkele voorbijgangers werd de man vrij spoedig uit het water gehaald, waarna hij door den E. H. D. naar het Acad. Ziekenhuis werd vervoerd. Hedenmorgen is het slachtoffer aan de ge volgen van het ijskoude bad overleden. Vanaf heden tot en met 28 Dec. a.s. is de gelegenheid openge steld, aan ons Bureau, Bezorgers in de stad, en bij onze Agenten, om in het nummer van 31 Dec. den gebruikelijken Nieuwjaars groet te plaatsen. De prijzen dezer Advertentiën zijn a contant 1—4 regels 5 8 912 13-16 DE ADMINISTRATIE Ondergeteekende vorzoekt plaatsing van den onderstaanden NIEUWJAARSGROET in het nnmmer ran 31 December van „De Leidsche Courant", Papengracht 32, Leiden S.y.p. duidslijk mot potlood invullen.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2