DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Pauselijk woord bij het Kerstfeest Momentje MAANDAG 23 DECEMBER 1940 32ste Jaargang No. 9830 Bureaus Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. „Verzacht het leed, vooral voor de kinderen" De Osservatore Romano publiceert, naar het D.N.B. uit Rome bericht, een schrijven van den H. Vader aan den Kardinaal-staatssecretaris Maglione, waarin Pius XII bij het naderende Kerstfeest de geloovigen maant tot gebed en daadwer kelijke naastenliefde, opdat in het bijzonder voor de kinderen het groote, door den oorlog veroorzaakte leed verzacht worde. Van alle kanten, aldus schrijft de H. Vader, weerklinken het gedruisch van den oorlog en de stem van hen, die lijden en om hulp smeeken. Z. H. de Paus verklaart niets hartstochtelijker te verlangen dan den getroffenen hulp te brengen. Niet thans eerst heeft Hij zich aan dat doel gewijd. Van alle lijdenden gaan Hem de kinderen het meest aan het hart. Het is onder de bestaande omstandigheden niet mogelijk een algemeene hulporganisatie ten bate van de oorlogsslachtoffers in het leven te roe pen, doch dat een ieder op zijn plaats en op zijn wijze doe, wat hij kan. Tenslotte betuigt de H. Vader zijn erkentelijkheid en dank jegens degenen, die hem hebben ondersteund bij zijn werk van naastenliefde. Hij bidt God. dat Deze den tijd van beproeving voor de lijdende menschheid moge verkorten, en schenkt zijn apostolischen zegen in de hoop, dat het Kerstfeest de gekwelde christenheid het vooruitzicht op rustige tijden moge geven. V De belangrijkste actie Wij willen het zonder veel woorden, dui delijk en klaar zeggen: er is onder de katholieken geen schooner actie, dan de actie van het Katholiek Comité van Actie „Voor God"! Deze actie heeft tot doel, te verwerkelij ken de voorwaarde, zonder welke al onze andere actie ijdel is; te leggen het funda ment, waarop alléén kan worden gebouwd al ons ander maatschappelijk werk. Men moet hebben groote waardeering voor verscheidene vormen van actie, waar door van katholieke zijde wordt gestreefd, om de samenleving te verbeteren, om de menschen gelukkiger te maken. Maar voornamer, belangrijker dan al die actie is de actie, direct gericht op dit doel: onszelf en anderen dichter bij God te bren gen, onszelf en anderen te doordringen van de groote, de eigenlijke levenswaarde, die is gelegen in de erkenning van Hem, Die is het begin en het einde van alles. Het Katholiek Comité van Actie „Voor God", dat dit doel onmiddellijk nastreeft, is voor iederen tijd, staat boven wisseling van inzichten op sociaal en staatkundig terrein. Dit Katholiek Comité van Actie „Voor God" werkt allereerst voor ons, katholie ken, zélf; heeft allereerst tot doel de katho lieken zélf beter de katholieke leer te doen kennen en beter de katholieke leer te doen beleven. En dien arbeid moeten wij weten te waar- d eer en; met dien arbeid moeten wij ons nut weten te doen. Aanleiding, om op het werk van genoemd Comité de aandacht te vestigen, werd ons vandaag gegeven door een mededeeling, welke men elders in dit nummer vindt, over een schriftelijken cursus in de Katho lieke Leer, georganiseerd door het Katho liek Comité van Actie „Voor God", aan welken cursus reeds drie duizend personen deelnemen. Den oproep van het Comité, dat er nog meerdere deelnemers komen, onderstreepen wij heel graag. 't Is zeker niet iets eigens van dezen tijd, om zich bezorgd te maken voor de toe komst; dat is altijd zoo geweest. Maar als de katholieken bezitten een op kennis gegronde waarachtige liefde voor de Katholieke Leer, den Godsdienst dan behoeven zij niet te vreezen, dan mogen en moeten zij een onbeperkt vertrouwen heb ben in God, Die alles voor hen, voor de Kerk ten goede zal leiden. Een intens katholiek leven, een katho liek leven, dat zich uit in daden in da den van liefde, waartoe de Paus oproept in de heerlijke Kerstboodschap, die hier boven js afgedrukt zulk een katholiek leven op te wekken, te voeden, te verbrei den dat is het verheven doel van het Katholiek Comité van Actie „Voor God" het doel, waarom wij met dit Comité zoo hartelijk sympathiseeren. Kerstdag is nabij DE LAATSTE O.-ANTIPHOON Het was een verrassing voor de wereld, en het is ieder jaar een nieuwe verrassing, dat Degene, die eeuwen te voren was aan gekondigd en uitgeroepen als God, de Sterke, Koning van luisterrijke majesteit, ge boren werd in kale armoe. Er stond niet eens een wieg klaar. Christus heeft dat zoo gewild. De gedachte, dat God als een wel gesteld, vermogend en gezeten burgerman op aarde zou zijn gekomen, moet iedereen belachelijk vinden. Daarvoor was de Eeuwi ge te gróót, Hij was te gróót om tot de no tabelen van deze pietlutterige aardbol te behooren. Hij heeft armoede ver-uit ver heven boven weelde. Maar natuurlijk niet gewild, dat wij, omdat de armoede zoo ver heven is, onze medemenschen, die zonder eten, zonder dekens, zonder brandstof zitten, in de steek zouden laten. De Kerst-liefda- digheidspreek wordt op dezen dag gehou den door den profeet Isaias: „Breek den hongerige uw brood en breng behoeftigen en zwervelingen in uw huis; als ge een havelooze ziet, kleed hem en heb geen minachting voor uw eigen vleesch. „Dan. zal uw licht doorbreken als de mor gen, en gij zult spoedig genezen „Dan zult gij roepen en de Heer zal u verhooren; gij zult schreien en Hij zal zeg gen: Zie, hier ben Ik". De Kerk is reeds geheel ingeleefd in het met rassche schreden naderend feest. De Advent is voorbij. De bloemen prijken mor gen, op de Vigilie, weer op de altaren: „Nu is alles in vervulling gegaan, wat door den engel van de Maagd Maria is ge zegd"; Nu gaat komen de Zoon van God. De Kerk ziet Hem reeds nadertreden: „Zijn oogen zjjn schooner dan donkere wijn". De laatste O.-antiphoon is het smeekge bed van een versomberde wereld: O EMMANUEL, onze Koning en Wet gever, de verwachting der volke ren en hun Heiland: Kom, en red ons, Heer, onze God! VIGILIE VAN KERSTMIS De zon! de zon tipt in een vlammenrand aan den horizon. „Heden zult gij weten, dat de Heer komen gaat. En morgen zult gij Zijn glorie aanschouwen". In ademlooze spanning verbeidt de na tuur het uitstroomen van de zonnegloed. „Heiligt u heden en weest bereid: want morgen zult ge zien de Majesteit Gods". Twee vermoeide menschen, Maria en Joseph, sjokken door de reeds in scheme ring gehulde stegen van Bethlehem. De Herders drijven luid-roepend hun blèrende schapen binnen de heiningen, onbewust wat hun in den komenden nacht zal wor den medegedeeld. Een uitgeputte man en vrouw trekken aan de bel, en krijgen geen onderdak. Het wordt een benauwend probleem. De klok ken van de geheele christenheid beginnen te juichen en te jubelen. Een groote rust daalt neer over de wereld. Het kan zijn, dat er motorengeronk is in de lucht en het doffe blaffen van kanonnen: de rust van de Kerstmis zal niet gestoord worden. Terwijl Maria en Joseph uit Bethlehem gaan, niet wetend waarheen, terwijl de klokken blijde galmen in den wegzinkenden avond, begint de Kerk het Hoogfeest te vieren met die heerlijke antiphoon, welke het christelijke gemoed doorbalsemt: DE KONING DES VREDES IS VER HEERLIJKT; NAAR ZIJN AANSCHIJN VERLANGT DE GANSCHE AARDE. Vervuld zijn de dagen van Maria, dat zij haar eerstgeboren. Zoon zou baren. Heft de hoofden op; ziet uwe verlossing is nabij. Wanneer de zon aan den hemel zal staan, Kleinhandelaarsprijzen aardappelen Het Rijksbureau voor de /oedselvoor- ziening in oorlogstijd maakt bekend, dat met ingang van heden de navolgende prij zen voor consumptie aardappelen gelden per kg. bij verkoop aan den consument af gehaald aan den winkel. 1. KleLaardappelen van de rassen Zeeuwsche bonte en blauwe, roode star, bonte roode star, furore, westeinder bon te en blauwe, koopmans blauwe (maat 30 opwaarts) 0.08. 2. Klei-aardappelen van de rassen eigen heimers, bonte- en blauwe eigenheimers, Bevelanders, Noordeling, Duivelander, Iduna, Iris, Komeet, Limosa, Bato, Natio naal, Populair, Deva, West-Brabander, Wilpo, Present, Record, Souvenir, Robijn 0.07 1/2. 3. Klei-aardappelen van het ras bintje 0.07. 4. Klei-aardappelen van het ras Alpha, Industrie 0.07. 5. Zandaardappelen en fabrieksaardap pelen 0.06 1/2. Voor drielingen van de klei-aardappe len vallende onder de groepen 1 tot en met 4 zijn de prijzen 1 cent per kg. lager Alle bovenstaande prijzen mogen, indien de aardappelen aan huis worden bezorgd worden verhoogd met ten hoogste 1 cent per kilogram Bovenstaande prijzen gelden niet, indien de aardappelen rechtstreeks van telers worden gekocht. Dit is uitsluitend geoor loofd, indien aan den teler daartoe door den provincialen voedselcommissaris ver gunning is verleend. Door de telers mogen in rekening worden gebracht de hieronder vermelde telersprijzen, vermeerderd met het bedrag van de kosten aan vracht en dergelijke. Telersprijzen. De onder 1 genoemde klei-aardappelen 4.25 per 100 k.g. De onder 2 genoemde klei-aardappelen 3.75 per 100 k.g. De onder 3 genoemde klei-aardappelen 3.25 per 100 k.g. De onder 4 genoemde klei-aardappelen 3.10 per 100 k.g. Zand- en veenaardappelen 3.per 100 k.g. Tegen overtreders zal gestreng worden opgetreden. De aandacht van beranghebbenden wordt erop gevestigd, dat ook de koopers straf baar zijn, indien zij aardappelen betrekken tegen hoogere dan de vastgestelde prijzen. DE RIJKSCOMMISSARIS BEZOEKT HET MARINE-LAZARETT TE HEILOO De rijkscommissaris, rijksminister Seyss Inquart, heeft gistermiddag, vergezeld van den generaal der vliegers Fr. Christiansen, den commandant der marine, admiraal Heinast en den Sturmbannführer graf Montz, een bezoek gebracht aan 't marine- lazarett te Heiloo. De rijkscommissaris en zijn gezelschap werden verwelkomd door den Chefartzt, Oberstaatsartzt der marine, prof. Memmes- heimer en diens adjudant. Het strijkorkest van den marinebevelheb ber zorgde onder leiding van Musikmeister Ziesemer voor passende muziek. De Sanitaetsgruppe van het marine-laza- rett gaf zangnummers ten beste en geza menlijk zongen alle aanwezigen de meest bekende Kerstliederen. Prof. Memmesheimer sprak de hooge gas ten toe en heette hen hartelijk welkom. Hij bracht in herinnering, dat het de tweede Kerstmis is, welke men ver van huis viert en hij spak zijn vreugde uit over de eer, welke het lazarett ten deel viel door het bezoek van den rijkscommissaris. Hij wees met dankbaarheid op het voorbeeld van den Führer, die arbeidt voor het heil van het volk en Duitschland uit het donker naar het licht heeft gevoerd. Tenslotte wenschte hij alle kameraden en gasten een gelukkig Kerstfeest en een goed nieuwjaar. Het kerstmannetje kwam daarna een ge dicht opzeggen en den hoogen gasten ge schenken aanbieden, welke met groote waardeering werden aanvaard. De verpleegden onder wie zich vele bedlegerigen bevonden, die op veldbedden in de zaal gebracht werden en de gasten namen daarna deel aan een kerstmaaltijd, welke werd opgeluisterd door de muziek van het strijkorkest van den bevelhebber der marine. MAXIMUM-PRIJZEN ZEEP De secretaris-generaal van Handel, Nij verheid en Scheepvaart, heeft een be schikking uitgevaardigd, waarbij maxi mum-prijzen worden vastgesteld voor toi letzeep, huishoudzeep en zachte zeep. Bij den verkoop door kleinhandelaren aan verbruikers zyn deze prijzen: toiletzeep 12l/2 ct. per stuk, huishoudzeep 13 cent per dubbel stuk of 6Yi cent per enkel stuk, zachte zeep 34 cent per kilogram; alles in clusief of omzetbelasting. ENGELSCHE BOMMEN. In den nacht van Donderdag op Vrijdag zijn bij Engelsche luchtaanvallen ongeveer een dozijn woonhuizen door bomscherven beschadigd. Drie boerenhofsteden zijn door bommen tamelijk zwaar beschadigd. Een burger is zwaar en een licht gewond. Ver schillende woonhuizen zijn ontruimd moe ten worden. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn verschillende bommen gevallen. Een woonhuis kreeg beschadigingen. Overigens was de schade van geen beteekenis. zult gij den Koning der koningen zien uit gaan van de Vader, gelijk een bruidegom, die komt uit zijn bruidsvertrek. WAARHEEN MEN NIET KAN REIZEN ZONDER VERGUNNING. Uitzonderingsverguningen voor het betreden van de provincie Zeeland en van bepaalde gemeenten in Noord-Brabant, Zuid-Holland, Noord-Holland, Friesland en Groningen. Officieel wordt medegedeeld: Het is gebleken, dat velen ten onrechte in de meening verkeeren, dat met de eilanden, die zonder vergunning van den stafofficier bij den gevolgmachtigde van den Rijkscommissaris door niet-ingezete- nen bereisd mogen worden, uitsluitend de Zeeuwsche eilanden zouden zijn bedoeld. Hetzelfde is echter ook bepaald ten aan zien van een aantal gemeenten in de pro vinciën Noord-Brabant, Zuid-Holland, Noord-Holland, Friesland en Groningen. Teneinde elk misverstand op dit punt zoo veel mogelijk te voorkomen, volgt hieron der een lijst van alle gemeenten, waarvoor het verbond van bezoek van niet-ingeze- tenen geldt. Provincie Zeeland: Clinge, Graauw en Langendam te Graauw, Hontenisse, Kloos- terzande, St! Annaland, St. Maartensdijk ZL, Oudvossemeer, Poortvliet, Scherpenis- se, Stavenisse, Tholen, St. Philijsland, Bier vliet, Breskens, Cadzand, Groede, Hoek Zeeland, Hoofdplaat, Koewacht, Neuzen, Nieuwvliet, Vogewaarde te Stoppelwijk, Zaamslag, Brouwershaven, Bruinisse, Burgh te Burgh Haamstede, Dreischor, Duivendijke, Eikerzee, Scharendijke, El- lemeet, Haamstede te Burgh Haamstede, Kerkwerve, Nieuwerkerk Zeeland, Noord- gouwe, Noordwelle, Oosterland Zeeland, Ouwerkerk Zeeland, Renesse, Seroosker- ké, Schouwen, Zierikzee, Zonnemaire, Bearland, Borssele, Colijnsplaat, Driewe gen Zuidbeveland, Ellewoutsdijk Goes, 's-Gravenpolder, 's-Heerabtskerke, 's-Heer- arendskerke, 's-Heerenhoek, Heinkenszand, Hoedekenskerke, Kapelle te Kapelle Bieze- linge, Kats, Kattendijke, Kloetinge, Kort- gene, Krabbendijke, Kruiningen, Nisse, Oudelande, Ovezande, Rillandbath te Ril land. Schore, Waarde, Wemeldinge, Wisse- kerke, Wolphaertsdijk, Vlissingen, Yerseke, Aagtékerke, Arnemuiden, Biggekerke, Domburg, Grypskerke Zeeland, Koudeker- ke Zeeland, St. Laurens, Meliskerke, Nieuw- en Ct. Joosland, Oost- en West- souburg te Oost-Souburg, Oostkapelle, Rit- them, Serooskerke Walcheren, Veere, Vrouwenpolder, Westkapelle Zeeland, Zoutelande, Middelburg. Provincie Noord-Brabant: Hooge en Lage Zwaluwe, Klundert, Willemstad, Fijn- aard, Dinteloord en Prinsland, Steenber gen, Nieuw Vosmeer, Halsteren, Bergen op Zoom, Woensdrecht Ossendrecht. Provincie Zuid-Holland: Rozenburg, Oostvoorne, den Zriel, Zwartewaal, Rockan- je, Nieuwenhoorn, Nieuw-Helvoet, Helle- voetsluis, Oudenhoorn, Abbenbroek, Heen- vliet, Geervliet, Spijkenisse, Hekelingen, Zuidland, Nieuw Beijerland, Oud-Beijer- land, Piershil, Goudswaard, Meinenoord, Mijnsheerenland, Westmaas, Klaaswaal, Zuid Beijerland, Numansdorp, Putters- hoek, Maasdam, 's-Gravendeel, Vierpol- ders, Strijen, Goeree, Ouddorp, Stellendam, Melissant, Sommelsdijk, Dirksland, Mid- delharnis, Stad aan 't Haringsvliet, den Bommel, Ooltgensplaat, Oude Tonge, Nieuwe Tonge, Herkingen. Provincie Noord-Holland: Texel, Vlie land, Terschelling. Provincie Friesland: Ameland, Schier- monikoog. Provincie Groningen: Warffum. Nogmaals wordt er de aandacht op ge vestigd, dat in het verzoek voor een uit zonderingsvergunning, hetwelk moet wor den gericht tot den burgemeester van de te bezoeken plaats, moet worden vermeld: voor- en familienaam van den verzoeker, beroep, woonplaats en woonadres, datum en plaats van geboorte, bovendien de re den waarom men het beziek wenscht te brengen en den duur van het verblyf al daar. Personen, die den voorgeschreven weg niet bewandelen en zich desondanks in het verboden gebied bewegen, worden zonder nader onderzoek onmiddellijk gedwongen naar huis terug te reizen. Aanvragen voor het verkrijgen van een u:tzonderingsvergunning, welke aan an dere takken van dienst gericht worden, kunnen niet in behandeling genomen wor den. MELKBOER. Ik ken de gemeente Warder in Noord-Holland niet, maar het lijken mij prettige menschen. Gemoedelijk zoo en zonder pretenties. En doende wat er te doen valt. 's Morgens om ze ven uur hotst kleine Klaas met een melkkan in zyn hand op zijn klompen naar den boer. Kleine Klaas gaat melk halen. Twee liter. Dat hebben ze al tijd zoo gedaan. Op het rijtje af. Eerst Dirk, toen Sien, daarna Bregje en achtereenvolgens Kee, Wullem, Aagt, Dorus, Gert en Arie. En nou is kleine Klaas aan de beurt. Hij heeft riu den leeftijd van het melk halen bereikt en hij haalt melk. Want in Warder is geen melkboer. Daarop is het huishouden ingericht ge weest. Altijd. Een geslacht lang. Op dezen arbeid steunt de dag. En nu gaat me die gemeenteraad daar, zich plotseling bewust van de nieuwe orde, een melkboer aanstellen. Dat gaat te ver. Dat lusten de Warder- lingen niet. Zij hebben het altijd zon der melkboer gedaan en dat zullen zij blijven doen. Zij willen niet, dat klei ne Klaas werkeloos wordt. In die melkboer zien zij niet veel goeds. Vooral als die van gemeentewege wordt aangesteld, dan krijgt-ie het heelemaal in zijn bol. Nee, de Warderlingen houden niet van melkboeren en met alle waardee ring voor het nederige werk, dat ook gebeuren moet en met nog meer ach ting voor alle nette en welopgevoede melkboeren, ik begrijp het. Waarom zouden de Warderlingen nu plotseling meer gaan betalen voor de melk, als kleine Klaas die goedkooper halen kan? De Warderlingen hebben een request gestuurd aan den gemeente raad. Ik denk, dat daar boven stond: Orchest aan den gemeenteraad. Ik zal ook maar eens een request rich ten aan mijn melkboer. Om de melk voortaan zelf te ko men halen. Maar goedkooper. Ik zal eerlijk en oprecht tweemaal bellen. WINTERHUlP&pNEDERLAND Gironummer van de W. H. N. 5553 De Bank van de W. H. N. is Kasvereeniging N.V., A'dam. Postgironummer 877. Stort op 5553 of 877 Winterhulp Nederland, voor het volk, door het volk. Majoor J. N. Breunesse: „In de Winterhulp reiken wij, Nedëï> landers, elkaar de helpende hand zonder aanzien des persoons slechts onzen plicht daarmee vervullende: plicht van vader- landsche verbondenheid in tijden van voor- en tegenspoed". (Foto Schimmelpenningh). De gelaarsde kat. Een van de nieuwe speldjes voor Winterhulp-Nederland voor de collecte op 27 en 28 Dec. EENDENEIEREN EN PARATYHUS. WAARSCHUWING. Nu en dan wórden gevallen van para- typhusbesmetting bekend, veroorzaakt door het gebruik van eendeneieren. Om het optreden van deze ziekte door het gebruik van eendeneieren te voorko men in het noodig de eendeneieren hard te koken (10 minuten) en ze in het bak- waren slechts te gebruiken indien deze hard gebakken worden. Met aandrang wordt het publiek daar om aangeraden eendeneieren niet te ge bruiken voor de bereiding van pudding, vla, taartvullingen, zacht gebak, cake, pan nekoeken, flensjes, kortom niet voor eet waren, welke niet voldoende verhit wor den.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1