OMGEVING £eefïeptaat. ZATERDAG 21 DECEMBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. fl OVER PREEKEN EN PREEKEN Met enkele oho I's, hm' hm's, nou-nou's de lezing lardeerend, liep Pastoor vluch tig de brief door, welke aan onze twee eenheid was gericht. Het was een rijkelijk met peper en piccalilly bestrooid epistel. „De hij of zij heeft niet gansch-en-al ongelijk", zei de herder, de brief opvou wend en in de enveloppe schuivend „maar de inkleeding is, wat zal ik zéggen, pikant en gepikeerd. Als de geest van de H. Catharina vaardig was geworden over den schrijver of schrijfster dezes, zou een potje zoetigheid ons wel toekomen." Eigenlijk begreep ik 't niet goed, doch lachte niettemin. „Want St.-Catharina, die van Senen ging Pastoor voort stuurde eens een wran ge brief aan den Paus, maar deed er wat geconfijte vruchten bij om Z. H., zooals zij schreef, de lezing wat te verzoeten! Wat nu deze brief aangaat, ik zou aan de naam- looze afzender slechts mededeelen, onder dankbetuiging, dat we hem in goede ge zondheid hebben ontvangen." Daartegen kwam ik in verzet. Het zou op ongepaste wijze de nieuwsgierigheid prikkelen. De korte inhoud dan maar. Goed, de korte inhoud. De dunne zin van dikke woorden was deze, dat het niet overbodig gevonden be hoefde te worden (zooals in een vorige lee- kepraat was betoogd), als sommige kerk gangers evangelie en epistel nalazen, om dat er predikanten zijn, die onduidelijk („binnensmonds" stond er) voorlezen, en daarna met luider stem hun eigen preek inzetten. ,,Een aanwendsel, dat voorkomt" zei de herder „maar er wordt door énkele enkelingen ook dapper en braaf nagele zen als de priester met vol geluid de gan- sche ruimte vervult. Heel erg vind ik dat controleeren overigens niet er zyn zwaarder misdaden! maar het getuigt van zoo weinig gemeenschapszin. Een vol le kerk, die als één lichaam opstaat, om naar de verkondiging van het Evangelie te luisteren, zooals de Christenen door alle eeuwen heen geluisterd hebben dat is iets treffends. Waarom moeten er altijd eenlingen in de menigte zijn?" „Iedere menigte bestaat uit eenlingen", merkte ik heel snugger op. De Pastoor ech ter, deze liberale gedachte negeerend, ver volgde: „In kerken, waar volkszang is ingevoerd (bij mij natuurlijk ook), gaan de geloovi- gen staan onder het zingen. Zoo hoort het, omdat men staande het beste zingt. Dat ben ik met Pastoor Van Beukering, zaliger ge dachtenis, eens. Doch nu kun je beleven, dat in' kerken zonder volkszang een en keling zich uit de menigte verheft, eeni- gen tijd als een eenzaam boompje boven de hoof den-vlakte uitsteekt en stilzwijgend weer in-een-knakt. Zeker om een goed voorbeeld te geven! „Zelfs in stille Missen", herinnerde ik mij. „Dat is heelemaal.de rest slikte de gewijde redenaar haastig in. „Pastoor van Beukering", peinsde de herder, terwijl hij aan zijn kin een denk beeldig sikje streelde, Mortus adhuc loquitur. Gestorven spreekt hij nog tot ons. Enkele van zyn liturgische aanteeke- nigen zijn in boekvorm uitgegeven. Goe de, ontwikkelende, en boeiende lectuur. Je moet eens lezen, hoe hy in „De Mis" het volgende raadsel oplost: de diaken, die rechts van den priester staat, moet aan den KATWIJK AAN DEN RIJN Werkverruiming. In de zaal der Chr. Jongelingsver. aan de Voorstraat had op initiatief der Christ. Arbeidersbond de be spreking plaats over het te werk stellen van land- en tuinbouwarbeiders door mid del van delven, z.g. driesteken, baggeren, enz. Uit de uitvoerige besprekingen bleek, dat er bij de vele aanwezigen vrij veel ani mo was om deze werken, die dan zullen kunnen geschieden onder leiding van de Heidemaatschappij en met steun van het Rijk, te laten verrichten. Over de voor waarden, die er voor gesteld worden, was men het echter niet algemeen eens, vooral niet voor wat betreft het delven (tweeste ken), waarvoor naar veler meening, de steun te laag wordt geacht. Een definitieve opgave kon dientengevolge nog niet plaats hebben, doch volgende week zullen de be langhebbenden opnieuw ter vergadering worden opgeroepen, om tot een definitief besluit te komen en opgave te doen van de perceelen, die voor genoemde werken in aanmerking komen en het aantal arbeiders, dat dan te werk zal kunnen worden ge steld. De vergaderirg, die bezocht was door vele tuinders uit Katwijk a. d. Rijn, Kat- wyk aan Zee en Valkenburg werd hierna gesloten. LEIDSCHENDAM Worst, spek en ham zonder bon. Gis terenmorgen tusschen 6 en 9 uur hebben de heeren langvingers wederom hun slag geslagen. Door opensluiti"g van de deur of anderszins hebben de heeren bij den slager C. D., alhier pl.m. 25 K.G .rookworst en 15 pond spek en ham gestolen. Door de politie wordt een uitgeLreid onderzoek in gesteld. Waar bleef de boter? Door den heer Van O. aan den Westvlietweg, alhier, werd by de politie aangifte gedaan, dat bij aan komst van een partij boter, welke vervoerd was door den expediteur v. S. 54 pakjes van een half pond werden vermist. linkerkant het Evangelie gaan zingen, en de subdiaken verlaat zijn plaats aan den lin kerkant om rechts zijn epistel te zingen. Waarom? Het antwoord vind je op blad zijde 69, met een teekening erbij, een plat tegrond als uit een detective-roman: „Het antwoord is heel eenvoudig en kort: Oorspronkelijk stond de priester gekeerd naar het volk, achter het al taar, de diaken rechts, de sub-diaken links van hem. De diaken bleef aan den rechterkant om zijn Evangelie te zingen, de subdiaken aan den linker kant voor het Enistel. Toen de priester, later langzaamaan 't volk den rug ging toekeeren en vóór het altaar ging staan, bleef de plaats van Evangelie en Epistel-ambo ge handhaafd, vooral ook hierdoor, dat de Evangelie-ambo ry*cer en kostbaarder was dan die van het Epistel en niet zoo gemakkelijk werd verplaatst." (Toelichting: er waren vroeger twee „preekstoelen" ambo's zooals nu o.a. weer in de St. Petruskerk te Lei den. Are.). „En zoo zijn we teruggezwommen....", merkte ik op. „Langs een omweg naar ons punt van uitgang: Epistel, Evangelie, en de preek, die daar gemeenlijk op volgt. De grootste predikant van alle tijden „Pater Brugman", opperde ik, „of Bos- suet". „Was Christus zelve". „Maar geen orateur!" „Van Bossuet had Hij niets te leeren. De manier van preeken van O.L. Heer was dood-eenvoudig, ongekunsteld, recht op den man af. Hij maakte graag toespe in- gen op actueele gebeurtenissen (kranten nieuwtjes zou je kunnen zeggen) op het instorten van de toren van Siloë b.v., en verluchtte Zijn preeken met verhaaltjes, zooals de parabels, of met vergelijkingen die iedereen snapte, omdat iedereen het vergelekene van nabij kende: of het mooi of leelijk weer zou worden, het bouwen van een huis, het boeren-bedryf, tot zelfs de musschen. Wanneer ik nu zoo'n musch bezig zie, die ijverig zijn veeren opschikt en onderwijl een deuntje tjilpt, word ik onmiddellijk herinnerd aan de alles-omvat- tende voorzienigheid van den „Hemelschen Vader". En dat was juist, waar O. L. Heer met Zijn vergelijkingen heen wilde. Vincentius a Paulo, die zijn toehoorders tot tranen preste, had maling aan de uit bundige welsprekendheid van zijn tijd, waarvan Bossuet de corphyee was. Hij volgde onbekommerd in zijn „pétite mé thode" de evangelische preektrant. „Wat denkt u van de methode, die St. Philip Neri heeft uitgevonden?" inter viewde ik, op de by passende journalistie- ken toon. Er speelde een glimlach in de oogen van Pastoor. Wiens geheugen zou niet verhel deren bij het noemen van dezen vroolij- ken heilige. ,,Je bedoelt twee preekstoelen tegenover #aar, in de een de priester, in de ander „stupido", de stommerik, die allerlei onbenullige opmerkingen maakt, die door den predikant worden weerlegd. Dat was iets voor je „Leekenpraat". „Dan zal ik wel voor stupido spelen" merkte ik quasie-nederig op. „Die rol is je als aangemeten", ant woordde de herder hatelijk. „Maar om jezelf bij voorbaat te rehabiliteeren, is het 't beste aan de lezers kond te doen, dat het a.s. twist-gesprek tusschen mij en de „stommerik" op fantasie berust." Hetgeen hierbij geschiedt. ARCANUS. Kippendiefstal. Bij de politie alhier werd door Van U. aangifte gedaan, dat ten zijnen nadeele 9 kippen waren gestolen. De politie stelt een onderzoek in. VOORSCHOTEN Verkoóping. Uitslag openbare verkoo- ping van 24 woonhuizen aan de Willem de Zwijgerlaan, ten overstaan van notaris W. A. Caron in hotel Deurloo alhier. Perceel 1 tot en met 5 kooper H. Sillevis te Gorinchem voor 24.940; perceel 6 koo per G. J. Yperlaan, alhier voor 5900; per ceel 7 kooper H. W. van Wijk te Wassenaar voor 4900; perceel 7 kooper P. J. Koot, alhier voor 6000; perceel 9 met perceel 13 kooper H. Sillevis te Gorinchem voor 25.200; perceel 14 en 15 kooper C. L. J. Meiman te Sassenheim voor 10.000; per ceel 16 en 17 kooper C. F. Schakenbosch te Bovenkerk voor 10.110; perceel 18, 19 en 20 kooper C. F. Schakenbosch te Boven kerk voor 13.520; perceel 21 tot en met 24 kooper P. C. Meiman te Sassenheim voor 20.900. Geboren: Margaretha Jacoba d. van C. J. Anker en T. M. Mooten Theororus Adam Christianus z. van B. van Vliet en E. J. H. Kokshoorn. Overleden: Christina Borst, 44 j., echtgenoote van Wilhelmus Johannes Cor nelia Vis. Ondertrouwd: Cornelis Kromhout, 25 j. en Petronella Hendrikje Blijleven, 26 j. Getrouwd: Albertus Adrianus Cas- pers, 32 j. en Margaretha Wilhelmina Bijle- veld, 26 j. Gevestigd: M. H. A. van Gelderen van 's-Gravenhage P. J. Duijvelaar van 's-Gravenhage G. Kuchler van Amster dam A. Vondeling van Apeldoorn. Vertrokken C. C. M. van Lamme ren naar Ginneken M. E. van der Kleij naar Wassenaar D. Ippel naar 's-Graven hage M. W. Bijleveld naar Noordwijk W. M. van den Bogert naar 's-Graven hage. OEGSTGEEST EEN VEILIGE GIDS IN DEN KERSTNACHT! Om allen in de gelegenheid te stellen veilig den weg naar de kerk te vinden in de donkere Kerstnacht is een plan opge steld dat in deze groote moeilijkheid voor ziet. De geheele parochie is in 14 wijken ver deeld. Voor iedere wyk is een hoofdleider aangesteld, die volgens een bepaalde rou te naar de kerk gaat en waarbij zich iedereen kan aansluiten. Degenen, die wen- schen van huis afgehaald te worden, kun nen zich daarvoor opgeven aan de pasto rie, zij worden dan door hulpgidsen, die aan de hoofdleiders zijn toegevoegd afge haald en kunnen zich onder hun geleide bij de hoofdgroep aansluiten. Hieronder vol gen de wijken met de aangegeven route en de tijd van vertrek vanaf het verste punt. Wijk 1: Terweepark, Rijnsburgerweg, (Boerhaavelaan, Mariënpoelstraat), Rijns burgerweg, t.a.d. Poelbrug-kerk. Vertrek 4 30 uur. Wijk 2: a. Houtlaan (Paul Buysstraat, Adr. Pauwstraat), Rijnsburgerw eg-kerk. Vertrek 4.30 uur. b. Fagelstraat, v. Ledenbergstraat, Jo- han de Wittstraat (Hoogerbêetsstraat, v. Oldenbarneveldtstraat), Rijnsburger weg kerk. Vertrek 4.40 uur. Wijk 3: a. Vinkestraat, Leeuwerikstraat, Lijsterstraat, (Roodborststraat, Merel straat, Mezenstraat), Rijnsburgerweg. Ver trek 4.40 uur. b. Nachtegaallaan, Leeuwerikstraat, Lys- terstraat (Roodborststraat, Merelstraat) Riinsburgerweg-kerk. Vertrek 4.40 uur. Wyk 4: Leidsche straatweg, Gevers- straat (Wilhelminapark), (Deutzstraat, le gedeelte Willem de Zwijgerlaan)-kerk. Vertrek 4.45 uur. Wijk 5: Slingerlandtlaan, (Warmonder- weg, Kempenaerstraat (Terweeweg 146), Geversstraat-kerk. Vertrek 4.40 uur. Wijk 6: Abspoelweg, Laan van Oud- Poelgeest (Laan van Arenstein, Laan v. Al kemade, Hofdijck), Warmonderweg tot Em- malaan, Waldeck Pyrmondtlaan, Oranje laan-kerk. Vertrek 4.20 uur. Wijk 7: a. Spaargarenstraat, Duiven voordestraat, Juffermansstraat, Emmalaan, Waldeck Pyrmondtlaan, Oranjelaan-kerk. Vertrek 4.30 uur. b. Regentesselaan, Emmalaan, Wald. Pyrm.laan, Oranjelaan-kerk. Vertrek 4.30 uur. Wijk 8: a. Terweegweg vanaf Kempe naerstraat tot de Nassaulaan, Nassaulaan- kerk. Vertrek 4.40 uur. b. Koninginnelaan (Prins Hendriklaan, Julianalaan, 2e ged. Willem de Zwijger laan, Frederik Hendriklaan), Vijvertje Wil lem de Zwijgerlaan, Mauritslaan, Nassau- laan-kerk. Vertrek 4.40 uur. Wijk 9: Terweegweg (hoek Emma: laan), (Hofdijk), Louise de Colignylaan, (Anna van Burenlaan, Charlotte de Bour bonlaan), Oranjelaan-kerk. Vertrek 4.45 uur. Wijk 10: Wijtenbachweg vanaf de To- renveldtstraat, Duinzichtstraat, Rhijngees- terstraatweg-kerk. Vertrek 4.40 uur. b. Wijtenbachweg vanaf Bijdorp, To- renveldtstraat, Rijngeesterstraatweg-kerk. Vertrek 4.40 uur. Wijk 11: Dorpstraat, Rijngeesterstraat weg-kerk. Vertrek 4.30 uur. Wijk 12: Rijksweg, Endegeesterstraatweg, Rijngeesterstraatweg kerk. Vertrek 4.30 uur. Wijk 13: Assendelftstraat, Rijngeester straatweg, (Oude Rijnzichtweg, School straat-kerk. Vertrek 4.45 uur. Wijk 14: a. Rijnsburg, Rijnsburgerweg, Nieuwe Rijnzichtweg-kerk. Vertrek 4.20 uur. b. Soembastraat, Balistraat, Borneo- straat, Javastraat, Sumatrastraat, Nieuwe Rijnzichtweg-kerk. Vertrek 4.30 uur. De namen der straten tusschen haakjes geven de straten aan die uitkomen op de te volgen route. Geboren: Rudolf, zoon van J. Bo- gaards en H. H. Mol. Maria Anna, doch ter van C. H. van Rijn en K. M. Dissel dorp. Arie, zoon van J. F. van Kampen hout- en G. Boezaard. RIJNSBURG Bloemenhandel. Het was ook deze da gen voor de trekkers een teleurstelling. De prijzen waren te laag. En er was in ver band met de naderende Kerstdagen op be tere prijzen gerekend. Van tulpen was al heel wat variatie, waarvan we noemen: Hillegarda die per dozijn opbrachten van 40 tot 46 ct., King of the Yellow 35—36 ct., Krelage's Triumph 4852 ct., Allard Pier- son 30—34 ct., Fred. Moore 30—35 ct., Due de Berlin 16—19, Witte Due Max 18—21 ct., Fabiola 35—38 ct., Scarlet due per 100 if l.OO1.60. Due de Berlin f 1.101.50. Brilliant Star f 2.70—3.20, Witte Due 2.40 2.70. Narcissen per dozijn: Helios 0.15 0.22, Coster 0.22—0.23, King Alfred 0.29—0.31. Hyacinlhen: Linnoncence 7.60—9.90 Arentine Arendse 4.404.80. Garibaldi 4.10—4.40. Bismarck 6.20— 7.—. Nimrod f 2.80—3.90. Chrysanthen per bos: Gem. 21—24 ct. Jozef 20—23 ct. West- landia 17—19 ct., Wilcoeks 17—19 ct. Her- co 28—32 ct. Beshulst is guitengewoon duur, van 2.40 tot 3.per K.G. en Fransche bloemen die andere jaren volop verkrygbaar zyn, ontbreken thans geheel. SASSENHEIM ADVENT EN KERSTAVOND VAN DE K.J.M.V. Een der bovenzalen van het K.S.A.- gebouw was stemmig versierd. Kribbe, Adventskrans, K.J.M.V.-vlag. Men werd verwelkomd door den voorzitter, den heer G. Banser, ieder persoonlijk, en men kwam direct in de stemming door de Kerstliederen, welke op een gramofoon gespeeld werden. Aanwezig: de moderator pastoor de Haan, vele leden, familieleden en „andere" aanverwanten, enkele genoodigden. Klok slag half 9 opende de heer Banser de bij eenkomst met de K.J.M.V. groet, waarna hij een toelichting gaf op eenige program ma-punten. Het eerste gedeelte behandel de in zang en declamatie de Advent, het tweede gedeelte Kerstmis. Door het Gre- goriaansch Adventsresponsorie „Rorate Coeli", keurig gezongen door een 9-tal leden onder leiding van den heer Anton Meiman, kwam men in de sfeer en onde den indruk. Het was een goede gedachte van den voorzitter om te verzoeken eventueel ap plaus tot het einde te bewaren. Men bleef in de stemming. Gabriël Banser declameerde „Winter" van zijn naamgenoot Gabriël Smit. En ter wijl de gramofoon een kort stukje speelde begon dezelfde declamator reeds met „Voorlooper Christi" van J. Stalpaert v. d. Wiele. Een declamatie over St. Jan Baptist. Na het zingen van „O, Heiland open wijd de poort" op even stemmige, onberispelijke wijze als het voorgaande zangstukje, hield Piet van Reijsen een causerie over: Het ontstaan der Kerstviering, in het Oosten en in het Westen. Deze causerie was zeer interessant en zeer leerzaam. De korte declamatie „Kerstvigilie" van Jac. Schreurs M.S.C. was aangrijpend door de daarin vervatte realiteit (G. Banser). De Kerst viering begon met een zangstukje: Het was een maged uitverkoren, melodie 1539. Mooi was ook de voordracht: „Hoe St. Tranciscus Kerstmis vierde", van Felix Timmermans door Piet van Reijsen. Balt Peeters besteeg daarna de katheder om een causerie te houden over Kerstliturgie. Even leerzaam en interessant als de voor gaande spreekbeurt. De beide kapelaans kwamen onder dit programma-punt bin nen; wel een bewijs dat de roep van deze, voor Sassenheim unieke, avond naar de pastorie reeds was vooruit gegaan. De beide Gabriels (Smit en Banser) spanden weer samen, als auteur en declamator, in „St. Stephanus en koning Herodes". Tot slot van dit programma trad Anton Mel- man met zyn koortje op met „Nu sijt wel- lecome". Een daverend applaus, waarna de moderator een kort woord sprak. Met eenige schroom trad pastoor tegen dezen avond opgezien, het was immers de eerste maal dat de K.J.M.V. met zulk een cultuur- verheffende avond gekomen is. Het is echter goed geslaagd en dank werd ge bracht aan de leden van de K.J.M.V. voor al aan Gabriel Banser en Piet van Reijsen, die beide de declamaties voor een ziek medelid deden. Inderdaad, het was een zeer hoogstaande, een zeer schoone avond. De K.J.M.V. heft een prachtig voorbeeld gegeven. De afwezigen ouders, want dit waren er slechts weinigen, hebben veel ge mist. Winterhulp. De burgemeester, als plaatselijk directeur van „Winterhulp Nederland" heeft het werk-comité van deze organisatie met eenige toepasselijke woor den geinstalleerd. Zij die voor steunver- leening door „Winterhulp" in aanmerking wenschen te komen, kunnen daartoe een schriftelijk verzoek ter Gemeente-secre tarie indienen. De nieuwe brandspuit. In tegenwoor digheid van het college van B. en W., den Raad en de brandweer is de nieuwe auto mobiel-brandspuit door de N.V. v/h J. Geesink en Zonen, Weesp afgeleverd. Bij de demonstratie aan het einde van de Wil- helminalaan, welke daarop plaats vond, bleken de zeer groote capaciteiten van deze spuit. Met volledige bemanning werd daarna een rondrit door de gemeente ge maakt. Het is een schitterende spuit, in vuurroode kleur en trots prijken om het gemeentewapen de woorden „Brandweer Sassenheim". De nieuwe spuit is gestation- neerd in de centrale brandweergarage bij het Gemeentehuis. De oude spuit blijft in reserve. In verband met de aanschaffing van deze spuit heeft er een nogal ingrij pende wijziging in het personeel van de brandweer plaats gehad. Personalia. Voor het examen van de Vereeniging van Leeraren in het boek houden (handelsrekenen, handelsrecht, handelskennis e.a.) gehouden op 9 en 10 December j.l. te 's-Gravenhage, is geslaagd de heer Th. A. A. van der Voort, alhier. Hij werd opgeleid door den heer C. J. Hubers. VOORHOUT Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert op Maandag 23 Decem ber des namiddags 7 uur in het Raadhuis. De agenda bevat o.m.: Voorstel tot vast stelling van een algemeene salarisverorde ning; Voorstel tot vaststelling van een kin derbijslagverordening. Voorstel tot toepas sing dezer verordening ingaande 1 Januari 1941: a. op de veldwachters; b. op perso neel op arbeidscontract aangesteld. Voor- loopige vaststelling der rekening van het waterbedrijf 1939. Idem woningbedrijf 1940. Idem gemeenterekening 1940. Voor stel van B. en W. tot het aangaan van een geldleening, groot f 23.700.af te lossen in 40 jaren. WASSENAAR <*»- Volksbond. - In café „Flora? vergader de de afd. van den R.K. Volksbond, onder leiding van den voorzitter, den heer G. A. van Leijenhorst, die, na opening met ge bed, zyn genoegen uitte over de flinke op komst. Uit de ingekomen stukken en mededee- lingen stippen wij aan, dat de heer L. Zandvliet, wegens drukke werkzaamheden, heengaat als penningmeester en bestuurs lid. De geestelijk adviseur, kapelaan J. Schoots, sprak over het onderwerp „Ook een in rampen gedompelde wereld wordt door Gods voorzienigheid bestuurd en be waard". Vol aandacht werd diens duidelijk betoog gevolgd, dat beëindigd werd met een beroep op Godsvertrouwen. Een hartelijk applaus, alsmede een dank woord van den voorzitter beloonden den spreker. Na gehouden rondvraag volgde sluiting. Daarna werden ten bate van de plaatse lijke kas van „Herwonnen Levenskracht" een 10-tal konijnen verloot. De opbrengst hiervan was 72.35. ZOETERMEER Pluimveetentoonstelling. In1 hotel „De Jonge Prins" alhier, hield de pluimveever- eeniging „Door Veredeling Verbetering" een clubtentoonstelling. Een 70-tal num mers waren ingezonden. Wij herinneren ons den tijd, dat de vereeniging het gym nastieklokaal en spaarbankgebouw in be slag nam voor het houden harer tentoon stelling, doch door de tijdsomstandighe den is dit wel heel anders. Het getuigt toch van activiteit een dergelijke ten toonstelling te doen houden. Was de kwan titeit dan niet groot, blijkens verklaring vart den keurmeester, den heer J. J. de Jong te Rotterdam, was de kwailteit van het ingezondene uitstekend, vooral in de middelrassen. De volgende pry zen werden toege kend: Hoofdeereprijzen: wisselbeker van „De Courant Het Nieuws van den Dag", thans definitief in het bezit van den heer M. Zilvertand voor mooiste konijn der ten toonstelling. Driemaal in totaal kwam de prijswinnaar hiervoor in aanmerking. Te vens bekwam hij een lauwerkrans van de Heinekens Bierbrouwerij voor de mooiste konijn in de middelrassen. De medaille uitgeloofd door de gemeente Zoetèrmeer werd toegekend aan den heer P. J. C. van der Burg, voor het mooiste fok- paar. Dezelfde bekwam de medaille, uitgeloofd door den heer M. Goossens, notaris alhier, in de klasse witte Weeners. De medaille uitgeloofd door den heer C. P. Blauwhoff, secretaris der gemente, werd gewonnen door den heer A. L. J. Houtman, klasse Hosanna Tam. De geldprijzen, beschikbaar gesteld door de Holl. Mij. van Landbouw, afd. Zoetermeer, werden toegekend aan de heeren C. M. van der Graaf met Rhode Is land Red en P. Boon Azn., met witte Leg horn. In de verschillende afdeelinge werden de volgende prenzen toegekend: Groote rassen: Vlaamsche reuzen: haas- kleurig, ram jong, le prijs de heer E. van Leeuwen; id. 2e prijs vodester jong. Vlaamsche Reus, konijngrijs, voedster jong, de heer J. A. A. Horst 2e pr.; id. wit, ram oud, de heer H. Fokkema, le pr.; id. jong, de heer A. v. d. Zalm, le pr.; id, ram jong, de heer T. Klos Gzn., 2e pd.; id. voed ster jong, de heer T. Klos Gzn., le pr.; id. voedster jong, de heer A. v. d. Zalm, 2e prys. Lotharingers, zwart bont, ram oud, de heer T. Klos Gzn. le pr.; id. voedster jong, de heer L. Watman le pr. Middelrassen: Witte Weeners, ram oud, de heer H. M. Ammerlaan Is pr.; id. ram oud, de heer M. J. Moerland 2e pd.; id. voedster oud, de heer G. den Hertog lr pr.; id. voedster oud, de heer M. J. Moerland 2e pr.; id. ram jong, de heer M. J. Moerland le pr.; id. ram jong, de heer S. J. C. v. d. Burg 2e pr.; id. voedster jong, de heer S. J C. v. d. Burg, le pr.; id. voedster jong, de heer H. B. de Graaf 2e prijs. Blac and Tan: voedster oud, de heer S. J. C. v. d. Burg 2e pr. Hosanna Tan: ram oud, ram jong, voed ster jong de heer A. L. J. Houtman le pr. Pool roodoog: ram oud, voedster oud, de heer Th. Dorst le pr.; id. jong, de heer P. Uittenbogerd le pr.; id. jong, de heer M. Zilvertand. Jeugdklasse: Vlaamsche reuzen: geel voedster, de hee r E. van Leeuwen le pr.; id. blauw ram en voedster, de heer W. de Knecht le pr. Witte Weeners: ram, de heer S. J. C. v. d. Burg lr pr., id. ram, de heer G. den 2e pr., id. voedster, de heer G. den Her tog le pr., id. voedster, de heer Th. Dorst 2e prijs. Pluimvee: Rhode Island Red: haan jong, d eheer C. M. v. d. Graaf, le, 2e en 3e pr. Wiite Leghorn: hen oud en jong, de heer P. Boon Azn., le pr. Zilver Braekel: hen oud, de heer P. Boon. De tentoonstel!ingsavonden moch ten zich nog in een druk bezoek verheu gen. Geboren: Johanna Wilhelmina d. v. H. J. B erman en Th. M. van Dorp. ATie Jacob z. v. J. A. Kreft en A. Vrij en- hoek. Benjamin Jacob z. v. J. Wee ning en A. C. Pronk. Pietemella Dineke Marie d. v. H. van Eijk en A. H. Blaazer. Ingekomen: J. P. N. van Vliet, van Bergschenhoek. M. Th. van der Lee, van Rotterdam. Vertrokken: P. van Leeuwen, naar Berkel en Rodenrijs. W. Bleyenberg, naar Alphen aan den Rijn. P. A. Olst- hoorn, naar Zoeterwoude.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6