Weerbericht Toerisme bij honk ZATERDAG Z1 DECEMBER 1940 EERSTE BLAD - PAG. 2 ZONS OP- EN ONDERGANG Zon onder 17.29 uur. Zon op 9.48 uur. Zon onder 17.29 uur. Zon op 9.49 uur. MAANSTANDEN. 21 December 22 December 23 December 24 December 26 December 27 December 28 December 29 December 1,36 op, 13,13 onder 1.40 op, 13,45 onder (Laatste kwartier). 2.52 op, 14,13 onder 4.10 op, 14.44 onder 6.42 op, 16.01 onder 7.51 op, 16,50 onder 8.53 op, 17.47 onder 9.46 op, 18.49 onder HOOG WATER Te Katwijk aan Zee op Zondag 22 Dec. voorm. 9.30 en nam. 21.55 uur; op Maan dag 23 Dec. voorm. 10.30 en nam. 22.55 uur. /OIIOIIOIIOIIOIIOIIOIICDIIOIIC u 0 Verduisteringstijden Er is bepaald, dat er verduisterd moet worden tusschen zonsonder gang en zonsopkomst. Deze tijden zijn voor hedenavond en morgenochtend: ZONSONDERGANG 17.29 uur. ZONSOPKOMST 9.48 uur. Tusschen deze beide tijden dient er dus verduisterd te worden. Luxe Auto Verhuur en Taxi-Bedrijf Auto-verhuur net modern materiaal Aanbevelend, W. A. BLOM. Lanqebrug 99 Telef. 20396 4596 DE SITUATIE OP DE VLEESCHMARKT IN VERBAND MET DEN VEESTAPEL. In verband met geruchten als zou een verhoogde export van vee naar Duitsch- land de oorzaak zijn van het gebrek aan aanvoer op de vleeschmarkt, heeft de landbouwdeskundige van het rijkscommis sariaat Graf Grothe in een persconferentie betoogd dat op geen enkele wijze de vee- export naar Duitschland schuld is aan de moeilijkheden bij de vleeschdistributie. Voorts verklaarde hij, dat de voedselvoor ziening van de Nederlandsche bevolking verzekerd is. Bovendien kan de boer gerust zijn, dat niet tot al te ingrijpende maatre gelen ten opzichte van den veestapel zal worden overgegaan. De omstandigheid, dat in de laatste we ken de uitgegeven vleeschbons niet ten volle konden worden ingewisseld, en de daaruit voortvloeiende noodzakelijkheid leveringsplicht voor slachtvee over te gaan, hebben in breede kringen, zoöwel van verbruikers als van boeren, een zekere onrust teweeg gebracht. Wanneer in verband daarmede, aldus graf Grothe, herhaaldelijk de vraag gesteld wordt, of de vleeschproductie in Nederland voldoende is om op den langen duur de be hoeften, met gebruikmaking van het dis tributiesysteem, te dekken, dan kan deze vraag ondubbelzining met ja beantwoord worden. Als de boeren van meenr zou den zijn, dat de productiebasis in de vee houderij gevaar loopt, dan kan ondubbel zinnig verklaard worden, dat dit noch in de bedoeling ligt noch noodzakelijk is. In tegendeel wordt als voorheen vastgehou den aan het plan de nu eenmaal ten gevol ge der voederschaarschte noodzakelijke be perkingen voor het melkvee tot- een mini mum te beperken Evenwel is het wekelijksche aanbod van slachtvee voor runderen als voor var kens sinds November in een ongerecht vaardigde mate teruggeloopen. Zoo werden bijv. in de week van 2 tot 9 December j.l. slechts ongeveer 1600 stuks slachtvee aan de markt gebracht tegenover een- normaal aanbod van 8 tot 10.000 stuks. Het is mogelijk dat hiervoor verschillen de oorzaken aanwezig zijn geweest, die de Duitsche beschouwers niet onmiddellijk in teresseeren. Met nadruk moet hierbij al leen worden vastgesteld, dat op geen en kele wijze export van vee daar de schuld van is Deze export bedroeg in de periode van 10 Mei tot begin December circa 15.000 stuks, terwijl in de laatste drie weken geen enkel stuk slachtvee naar Duitschland is RIJKSCOMMISSARIS GAF EEN KERSTFEEST. In den Dierentuin te 's-Gravenhage. Het A.N.P. bericht: De rijkscommissaris, rijksminister dr. Seyss Inquart, heeft Vrijdagnamiddag in de zaal van den Dierentuin te 's-Gravenhage een groot Kerstfeest gegeven, waaraan deelnamen 50 Duitsche weezen, 50 herstel lende gewonde militairen, voorts alle aan het rijkscommissariaat verbonden beamb ten en vertegenwoordigers van alle Duit sche dienstvakken. Tezamen vulde een 700-tal personen de groote zaal, die uiterst smaakvol met groen en wit gesierd was. Op het podium reikte een prachtig verlichte Kerstboom tot aan het dak. Nadat men gemeenschappelijk het lied „O Tannenbaum" gezongen had, richtte de rijkscommissaris, die even tevoren met een aantal van zijn naaste medewerkers was binnengekomen, een Kerstgroet tot zijn gasten. Hij wees er op, dat verleden jaar het eerste Kerstfeest in oorlogstijd gevierd werd. Men had misschien gedacht, dat dit maal Kerstmis wederom in vredestijd zou vallen, maar zoo is het niet geloopen. Dit feest vindt ors echter aldus de rijkscom missaris vastbesloten en wij gaan aan eengesloten verder onder leiding van onzen Führer. De rijkscommissaris sprak in het verdere deel van zijn korte rede de verwachting uit, dat men de kameraadschap .welke men ook bij dit Kerstfeest vond, zou beschouwen als een nieuwe winst voor het komende jaar. Hij wees nog op de beteekenis van Kerst mis voor de kinderen, die dit feest ook thans onbezorgd dienen te vieren en de zorgen der ouderen niet moeten deelen. Tenslotte sprak hij de hoop uit, dat men de idee, dat allen tot één familie behooren mee naar huis zou nemen en ook in het nieuwe jaar van de echte kameraadschap vervuld zou zijn. Allen wenschte hij een vroolijk Kerstfeest. Een luid aoplaus dankte den rijkscommis saris voor zijn woorden. Daarna werd onder het genot van spijs en drank een mooi Kerstpro gramma afge werkt. Voordracht en muziek wisselden elkaar af en eenige .Weihnachtsmanner" ontbraken niet op het appèl. Met milde hand reikten zij Kerstgeschenken uit aan de ge wonden en de weeskinderen. Gedurende dezen geschenkenregen bewoog de rijks commissaris zich onder zijn gasten. Aan het einde van de. opgewekte Kerst viering heeft commissaris-generaal Schmidt den rijkscommissaris dank gebracht voor dit mooie samenzijn en er toe opgewekt dat ook in het nieuwe jaar ieder zijn plicht zal doen. Na de gelofte van trouw aan den Führer en het zingen der Duitsche volksliederen, was deze Kerstviering geëindigd. ELECTRICITEITSVOORZIENING VAN ZUID-HOLLAND. B. en W. van 's-Gravenhage stellen aan den gemeenteraad voor hen te machtigen toe te treden tot de op te richten N.V. „Electriciteitsbedrijf Zuid-Holland" en voor deelneming met 8 aandeelen in het maat schappelijk kapitaal ad 430.000.een be drag van 80.000— beschikbaar te stellen. BELASTINGTERUGGA VE ELECTRISCHE AUTO'S. Op het verzoek van de K.NAC. om elec- trisch aangedreven auto's vrij te stellen van het verhoogde tarief der motorrijtui genbelasting is d.d. 14 December gunstig beschikt. Dientengevolge kan voor derge lijke auto's de reeds betaalde verhoogde belasting van 14 December af worden ge restitueerd. Hiertoe dient men de thans geldige belastingkaart in te leveren by het betreffende belastingkantoor, waarna men tegelijk met het gerestitueerde bedrag een nieuwe belastingkaart ontvangt. Tegenover deze verhoudingen meende het departement van Landbouw en Vis- scherij de opgetreden moeilijkheden slechts door het opleggen van een afleverings plicht tegemoet te kunnen treden. De tot 28 Februari 1941 gevorderde le veringen van slachtvee moeten, ongeacht de voor later beoogde veranderingen, on der alle omstandigheden worden voldaan. Het departement van Landbouw en Vis- scherij is doende maatregelen ten uitvoer te leggen, die e envlotte verzorging in de toekomst verzekeren. Iedere speculatie op verhooging van de productieprijs is vergeefsch. Wie van de betrokken groepen, boeren, han delaren of slagers, in de toekomst pro beert, hetzij door incorrecte aflevering of zelfs door geheime huisslachting of prijsopdrijving, de vastgestelde prijzen te ontduiken en de vleeschvoorziening te verstoren, heeft de scherpste straf te verwachten, omdat hij zich schuldig maakt aan een vergrijp tegen het be lang van het geheele Nederlandsche volk. De vleeschvoorziening geschiedde in nor male tijden voor rond 50 pet. met varkens- vleesch en rond 50 pet. met rundvleesch. Er staan niet voldoende voedermiddelen ter beschikking om de varkensmesterij in den vroegeren omvang in stand te houden, zoodat in de toekomst slechts ongeveer 25 pet. van de behoefte met varkensvleesch kan worden gedekt. Om te verhinderen, dat van de voorhanden varkens een groot deel te jong zou zijn geslacht, heeft het Duitsche Rijk veevoeder ter beschikking gesteld, om via de centrale voor 400.000 varkens mestcontracten te kunnen sluiten. bedoeling hierbij was in de eerste plaats de op het veredelingsbedrijf inge stelde kleine boeren effectieve hulp te verleen en. Het grootste deel van de vleeschbehoefte moet dus met rundvee worden bevredigd. Dat is niet zonder meer mogelijk, daar de algemeene veevoederpositie een ingrijpen in de rundveestapel noodzakelijk maakt. Voor het afzonderlijke bedrijf mag dit be treurenswaardig zijn, er moeten echter maatregelen getroffen worden, dat de in beperkte mate ter beschikking staande voedermiddelen in grootere mate ten goe de komen aan de dieren met groote presta ties, in het belang van een zoo groot mo gelijke melkproductie en vleeschproductie, en niet zoo maar dienen voor de instand houding van een groot aantal willekeurige dieren. Volgens de opvatting van deskundige kringen moet de thans bestaande abnor maal hooge stapel van meer dan twee-ja rige runderen ongeveer 20 pet. worden verminderd, waarbij ieder boer noodge dwongen uit zijn stapel op de weinig pro ductieve oudere dieren zal teruggrijpen. Dat beteekent voor den geheelen rundvee stapel een vermindering van ongeveer 10 pet. Deze ingrijpende maatregel kan door de teelt van moederkalveren, van welke teelt in grootere mate is vrijgelaten, ten naaste bij weder worden goedgemaakt. Wat gebeurt, is dus alleen een verschui ving ten gunste van de jongere jaarklasse. Voor den export zijn volgens de voorloo- pige raming slechts 8 pet. van het aantal van die dieren bestemd, welke ter verzor ging van de Nederlandsche consumenten noodig zyn, en waarvoor zoowel melkvee als slachtvee kan worden aangeboden. De helaas noodzakelijke beperking van den pluimveestapel heeft verschillende pluimveehouders die bijna uitsluitend van de kippenfokkerij leefden, hard getroffen. Er zijn echter maatregelen genomen, dat zij niet in economischen nood geraken. De beperking van den kippenstapel tot onge veer acht milloen hennen was evenwel noodzakelijk, wanneer de broodvoorziening gegarandeerd wilde worden. Uit het bovenstaande blijkt met welk een begrip men van Duitsche zijde tracht rekening te houden met de belangen van den Nederlandschen landbouw en van het behoud der landbouwproductie, ondanks de door den oorlog moeilijke omstandigheden. Verwacht moet worden, dat van produ cent tot verbruiker deze pogingen erken ning en medewerking vinden. Wie met mis kenning van den huidigen toestand tegen werking pleegt, vergrijpt zich aan het be lang van de gemeenschap en moet er re kening mee houden, dat hij hiervoor ter verantwoording zal worden geroepen. PAARDEN TER MONSTERING. Koopen of verkoopen verboden. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorzie ning in oorlogstijd maakt bekend, dat het verkoopen van paarden, die zijn aangewe zen ter monstering voor de Duitsche vor deringscommissies, ten strengste verbo den is. De paarden, die voor deze monstering zijn bestemd, moeten in ieder geval worden voorgeleid en het wegblijven bij deze mon stering kan inbeslagneming van de paar den ten gevolge hebben. Koopers van paarden wordt er op gewe zen, dat het koopen van een paard, dat nog ter monstering moet verschijnen, eveneens verboden is en dat inbeslagneming van een dergelijk paard kan volgen. NEDERLANDSCH AGRARISCH FRONT. In aanwezigheid van ir. A. A. Mussert, leider der N.S.B., oud-minister dr. F. J. M. E. Posthuma, graf Grothe, landbouwdes kundige van het rijkscommissariaat, en van verscheidene vertegenwoordigers van sympathiseerende instellingen, is gisteren het gebouw van het Nederlandsch Agra risch Front aan de Zeestraat 69 te 's-Gra venhage, tegenover het Willem-de-Zwij- gerhuis in gebruik genomen. Als organisatieleider van het Neder landsch Agragrisch Front heette de heer W. Slog uit Hoofddorp allen welkom. Vervolgens hield de leider van het Boe- renfront, de heer E. J. Roskam, een inlei dende rede. Dr. F. E. Posthuma verkreeg hierna het woord en zei Agrarisch Front te zien als den frisschen morgen. Hulde bracht spreker aan den stichter van landbouw en maatschappij, den heer Smid, die acht jaren lang pionierswerk heeft verricht om den Nederlandschen landbouw weder in volksche banen te lei den en wiens arbeid nu door het Neder landsch Agrarisch Front is overgenomen. Grat Grothe sprak vervolgens enkele woorden als gast. Ir. Mussert sprak hierna als stichter van het Agrarisch Front en zette in een rede de beteekenis van Agrarisch Front uiteen. HET GROOTE HUS OP DE ST. JACOBSGRACHT LIL Het behoort tot de voornaamste plichten aan prinsen en prinsessen van den bloede opgelegd, met een ruiker op hun elboog door lange zalen met kinderbedjes te schrijden, minzaam glimlachjes uit te dee len en hier en daar een vorstelijke dirk te plaatsen. Bij ontstentenis van prinsen en prinses sen schijnt deze taak aan ondergeteekende te zijn overgedragen. Hoeveel bedden wij op onze rondgangen door Leiden niet ge- inspecteerd hebben! Bedden met blozende kinderbolletjes, bedden met uitgeteerde, wegsuffende oude mannen, bedden met was-gele doodenmaskers, een lange film van bedden, witte bedden, in het gelid ge schaard, zalen vol, huizen vol. We zijn langs al die ledikanten getrokken, in min zaamheid zijn we niet tekort geschoten, maar een ruiker bloemen, neen, daarmee zijn'we nooit vereerd. Vreemd! Toch afgezien van een gepaste bloe menhulde bij het binnentreden hebben wij ons over de ontvangst in 't geheel niet te beklagen gehad. Dat stemt des te meer tot erkentelijkheid, omdat onze bezoeken altijd onverwacht kwamen en onze opdrin gerigheid onaangediend. Zoo stonden wij ongenoodigd voor de deur van het Roomsch-Katljoliek Wees- en Oudeliedenhuis, met den uitgesproken wensch deze eerbiedwaardige stichting grondig in oogenschouw te nemen. Daarte gen bleek niet het minste bezwaar. „Maar" zei de portierster in haar sta tig Dominicaansch habijt „een bouquetje kan ik tot mijn leedwezen niet aanbie den". Het Weeshuis aan de St. Jacobsgracht is een tamelijk oud en tamelijk ingewikkeld gebouw. Het deed me denken aan het „Witte Paard" te Ipswich, waar Pickwick eens in een pik-donkere nacht verdwaalde in een verkeerd bed terecht kwam.. Een wirwar van gangen, gangetjes, over- loopen, trappen, opstapjes, sloppen en ste gen een puzzle voor den oningewijden. Als mej. Gründemann er niet was geweest, zou ik deerlijk verdoold zijn in dit wees- oudeliedenhuis en 's avonds stiekem onder de wol zijn gekropen, op gevaar af dat mij hetzelfde avontuur overkwam als den weledelen heer Pickwick, P.P.C. Zoo'n oud, telkens vernieuwd, opgelapt en bijgebouwd huis heeft misschien vele ongemakken, maar toch één voordeel, een groot voordeel: het is er gezellig, het is er huiselijk, en dat is het toch juist, wat wij aan onze weezen en bejaarden willen ge ven: een tehuis, waar hun het gemis van een thuis vergoed wordt. Dat ligt natuurlijk niet alleen aan de grillige samenhang van de vertrekken, dat ligt wel op de voornaamste plaats aan de moederlijke zorgen van de Zusters Domini canessen, die sedert 1916 (in October dus een zilveren pretje!) de huishouding van dit instituut op zich hebben genomen. Het gesticht bestaat uit drie af deelingen, die van elkaar gescheiden, doch door mid del van de reeds opgesomde verkeersmoge- lijkheden ook weer met elkaar verbonden zijn te weten: het Weeshuis. „Hebt u onze jongste gezien?" vroeg de Priorin, Moeder Eulalia, met ongeveins de trots. De jongste van dit huis heeft juist zijn eerste levensjaar voltooid. Er zijn 70 weesjes en wezen in oploopende lengtes, het Oudeliedenhuis waar in de warme, met allerlei snuiste rijen en godvruchtige prentjes verluchte zalen de bejaarde menschen heel genoege- lijk hun dagen slijten en het St. Domini cushuis waar echtparen hun eigen home ingekap- Agenda LEIDEN. Zondag, „Katholiek Leiden", jaarvergade ring in de Harmonie, 11 uur v.m. Zondag, Uitvoering Burger Zangschool van „Goudsprookjes Tooverlied", Stads gehoorzaal, 2 uur. Maandag, Watt en Half Watt op avontuur door „De Hagenaars", Stadsgehoor zaal, 2.30 uur. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de dokters: Bertel, Hartman, v. Leeuwen, v. d. Meer en Verbrugge. De Zondagsdienst der huisartsen tt Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Hugenholtz, Tel. 390. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 21 December 20 uur tot Dinsdag 24 Decem ber 8 uur waargenomen door: de Apotheek van Driesum, Mare 110, Tel. 20406 en de Zuid er Apotheek, Lammenschansweg 4, Tel. 23553. Te Oegstgeest door: De Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Dinsdag 24 December 20 uur tot Donderdag 26 Decem ber 8 uur, waargenomen door de Apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18, Tel. 20523. Te Oegstgeest door: De Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8. Tel. 28274. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Donderdag 28 December 8 uur tot Zaterdag 28 Decem ber 8 uur waargenomen door: de Apotheek Du Croix, Rapenburg 9, Tel. 24807 en de Apotheek „Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht 48, Tel. 21060. Te Oegstgeest door: De Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274. JUBILEUM BIJ DE „TILBURGSCHE COURANT". Maandag 23 December a.s. zal het veer tig jaar geleden zijn, dat de heer Leo J. J. Aarts verbonden werd aan de „Nieuwe Til- burgsche Courant" te Tilburg, aanvanke lijk als adjunct-directeur, later als direc teur. De heer Aarts ls een bekende figuur in de kringen van het dagblad- en boekdruk- kersbedrijf. Hij is voorzitter van de Ka tholieke Dagbladpers, vereeniging van di recteuren van R.K. dagbladen en vice- voorzitter van de vereeniging de Neder landsche Dagbladpers. Het is door deze functies, dat de heer Aarts werd aangewezen om plaats te ne men in den raad van voorlichting der Ne derlandsche dagbladpers tot voorbereiding eener Nederlandsche Perskamer. Reeds dertig jaren beweegt de heer Aarts zich in het vereenigingsleven van de grafische be drijven; eerst provinciaal als voorzitter van den R.K. Provincialen Bond van Boek drukkerijen in Noord-Brabant en later lan delijk. Zoo is de jubilaris thans secretaris van de R.K. Vereeniging van Nederlandsche Drukkerspatroons en hoofdbestuurslid van de federatie van werkgeversorganisaties in het boekdrukkersbedrijf. De heer Aarts die, in verband met de tijdsomstandigheden, die jubileum niet feestelijk zal herdenken, is Maandag af wezig. EENDENEIEREN EN PARATYPHUS. Nu en dan worden gevallen van paraty- phusbesmetting bekend, veroorzaakt door het gebruik van eendeneieren. Om het optreden van deze ziekte door het gebruik van eendeneieren' te voorko men is het noodig de eendeneieren hard te koken (10 minuten) en ze in bak waren slechts te gebruiken, indien deze hard ge bakken worden. Met aandrang wordt het publiek daarom aangeraden eendeneieren niet te gebruiken voor de bereiding van pudding, vla, taartvullingen, zacht ge bak, cake, pannekoeken, flensjes, kort om niet voor eetwaren, welke niet of niet voldoende verhit worden. EEN STUDIEKRING VAN DEN BOND VAN NEDERLANDSCHE ARCHITECTEN Het dagelijksch bestuur van den Bond van Nederlandsche Architecten meent, dat naast de vraagstukken die de maatschap pelijke positie van den architect betreffen, toch ook reeds nu aandacht moet worden gewijd aan de belangen der bouwkunst zel ve. Met name wenscht het bestuur voort te gaan met de practische bestudeering van het vraagstuk van de restauratie van oude gebouwen. Tot deze studiekring zullen worden uit- genoodigd vertegenwoordigers van monu mentenzorg. voorts architecten die op het gebied van het restauratiewerk hun spo ren hebben verdiend en anderen, van wie kan worden aangenomen, dat zij op dit gebied belangrijke denkbeelden naar vo ren zullen brengen, alsmede eenige beeld houwers en stedebouwkundigen. seld hebben. Ook in dit huis „zijn vele wo ningen", die alle een eigen voordeur heb ben, uitkomend op een soort Passage zon der winkels. Ergens maar ik zou den weg erheen niet weten te vinden is de kapel, een rustige kapel met achter het altaar een wandbeschildering, door Schmierman, voorstellende het laatste Avondmaal. Het kan de gelijknamige schepping van Leonar do da Vinei niet evenaren, maar het is toch wel heel mooi; de rijzige in witte kleeren gehulde figuur van den Christus, die de eerste consecratie verricht, terwijl de leerlingen (van wie slechts vier zijn weergegeven) in eerbiedige verbazing de heilige handeling gadeslaan, of diep-neer- gebogen het groot geheim vereeren. In de regentenkamer van het Parochiaal Armbestuur, dat parochiaal heet, maar niet parochiaal is, hangen eenige oude schilde rijen: een milde pastoor, een zeer goed ge lukt echtpaar (waarvan de vrouw top zwaar is door een enorme pruik) en een omvangrijke nogal forsche dame met een rose baby-mutsje op de glimmend-zwarte lokken. Enkele ingelijste litanieën met re genten- en regentessen-namen; enkele reeksen legaten (er is nog een plaats open....) en een paar fraaie Empire- kasten en bureautjes. De geschiedenis van het Weeshuis staat, behalve in vergeelde notulen in een twee tal jubileum-uitgaven, gegrift, wel niet in marmer, dan toch in steen. Het gebouw neemt de plaats in van de St. Valentijns-kapel (het is jammer, dat de tegenwoordige kapel niet aan dien on- gewonen en vroolijken heilige is toege wijd), was eerst een „houhuis" van de Waalsche diaconie, werd in 1739 een Ka tholiek gesticht (maar het was verboden er kruisen of beelden neer te zetten) en werd bij de buskruit-ramp in 1807 danig toegetakeld. Koning Lodewijk Napoleon, die hier-te-lande eenige jaren de lakens uitdeelde, stelde fondsen beschikbaar voor den wederopbouw. Dit wordt op een steen in den voorgevel omstandig gememoreerd: „Toen D'Arme Roomsche Wees, Wanhopend Nederzat, Of, Schreyend, Doolde Op 'T Puin Der Halfverwoeste Stad, Werd Hem Op D' Eigen Grond Van Zyn Vernielde Woning Dit Ruim Verblijf Gesticht, Door Holland's Eersten Koning. Thans Zegnen Hier Te Zaam Des Vorsten Gunst En Deugd Behoeftige Ouderdom En Hulpelooze Ieugd Help Nu, Weldadigheid, Dit Werk Der Liefde Kroonen De God Der Liefde Zelf Zal 'T Eenmaal Ryklyk Loonen". Van den manken Franschman wil men in dit gesticht geen kwaad hóóren. (Lode wijk was inderdaad een goeie vent, veel te goed vond zijn keizerlijke broeder). Ook een gevelsteen in het verblijf van de jon gens herinnert aan Lodewijks inmenging: „Toen Leydens Roomsche Weezen Treurden, Lei Hier Den Eersten Steen Van Beurden Zoo Als Hier Boven Staat Vermeld, Maar Gansch Vernield Door Buskruids Woede Heeft Koning LODEWIJK De Goede Dit Liefde Huis Zoo Schoon Hersteld". En op de derde plaats wordt 's „ICo- nings" mild gemoed geprezen door een portret-gravure in de Regentenkamer. Het Weeshuis is niet het eenige monu ment, dat Lodewijk Bonaparte's edelmoe digheid tot in het verre nageslacht be wierookt. Het „Lodewijkie" op de Steen- schuur is toegewijd aan 's Konings konink lijken beschermheilige om beider naan in eere te houden. Waarom dat zullej wij te zijner tijd verhalen. VENATOR VAGANS. I

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2