Wanneer loonsverhooging is toegestaan Waarschuwing Mom-entje ZATERDAG 21 DECEMBER 194C 32tle Jaargang N„ 9829 Bureau Papengracht 32. Te.efoon: Redac». 2oo,5, Admtelrtratl.„93», DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11. Dll nummer beslaat uit vt|l bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. Autoritair Wéér een dier woorden van den hui- iigen tijd, die velen gebruiken, terwijl niet allen er denzelfden inhoud aan ge ven. Dit is echter zeker, dat wie zich noemt voorstander van een autoritairen staats vorm als men liever het krachtiger klinkende woord: autoritair regiem wenscht, is ons dat ook goed kan niet tegelijkertijd voorstander zijn van de par lementaire democratie, zooals wij die heb ben gekend. Om den eenvóudigen reden, dat in de parlementaire democratie het ge zag, de autoriteit bevoegdheden en rechten miste, welke elke voorstander van een autoritairen staatsvorm aan dat gezag moet toekennen. Als men ons vraag, of wij voorstanders zijn van een autoritairen staatsvorm, dan antwoorden wij: dat wij dat zéker zijn in dien zin, dat wij wenschen een sterk, een krachtig gezag, sterker en krachtiger dan in het verleden. En dat is geen standpunt, dat wij heb ben ingenomen....- na 10 Mei! Degenen, die langer ons blad lezen, we ten, dat wij lang vóór dien tijd, lang voor dat het nationaal-socialisme hier te lande eenigen invloed had, hebben bepleit, en bij herhaalde herhaling hebben bepleit, dat de volksvertegenwoordiging vele" van de be voegdheden en rechten, die zij bezat, moest afstaan aan de eigenlijke, persoonlijke ge zagsdragers. En het ging ook in ons land die richting uit, maar langzaam. Dat het langzaam ging, is door de omstandigheden alleszins ver klaarbaar. Zooals het individu, de enke ling meestal geen radicale wijzigingen in zijn leven brengt, als er niet iets heel bij zonders gebeurt, dat hem tot levensvernieu wing opstuwt, zoo komen er ook meestal in de samenleving geen grondige verande ringen tot stand, als er geen groote gebeur tenissen plaats grijpen. Dat wij lang voor dezen tijd autoritair gezind waren, kan allerduidelijkst blijken uit de onzen lezers bekende leuze: een sterk gezag en een gezonde volksinvloed. Men kan zeggen: dat was maar een leuze. Inderdaad, 't was maar een leuze. Doch ln die leuze lag toch allerduidelijkst opge sloten, in die leuze werd toch onomwon den erkend, dat wij het gezag, zooals het bestond, niet sterk genoeg, en de volks invloed, zooals die zich manifesteerde, niet gezond genoeg oordeelden. Een sterk gezag en een gezonde volks invloed. Als het geheele Nederlandsche volk zich op dat standpunt stelt, dan: zijn we het nog niet met elkander eens. Wij geven dat onmiddellijk toe. In de concre te uitwerking van dit beginsel zullen de meeningen uiteenloopen. Wanneer is het gezag sterk, zoo sterk als vereischt wordt; en wanneer is de volksinvloed gezond, zoo gezond als voor een goed staatsbestel noodzakelijk wordt geacht? Maar toch als wij ons, welbewust en doordacht, op dat beginsel plaatsen en dat doen met de vooropgezette uitdrukke lijke bedoeling tot practische eenstem migheid te komen dan kan er, naar onze besliste overtuiging, een eensgezind heid onder het Nederlandsche volk komen wat betreft den grondslag onzer staatkun dige formatie. Zeker nu en in den komenden tijd. Nu en in den komenden tijd, waarin ook de meest verstokte conservatief zal moeten inzien, dat met alle waardee ring voor en met handhaving van wat goed was in den „ouden" tijd wat be treft de afbakening in de grenzen van ge zag en van volksinvloed veranderingen moeten komen. Voor radicalisten, die er niet voor terug deinzen, mét het verkeerde ook het goede uit te snijden, is het geen moeilijke taak, hier den weg te wijzen. Voor hen, die het Nederlandsche volksbelang op de best mo gelijke wijze willen dienen, is die taak moeilijker. Maar zeker niet onuitvoerbaar. Zij zullen, over meeningsverschillen heen, tot daden kunnen komen, als zij uitgaan van het hier geschetste beginsel, dat in zich kerngezond is en bovendien onverbid delijke eisch van dézen tijd. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN LEZEN. Uit een artikel in de M a a s b o d e: „Dezelfde ervaring, welke in de vorige wintermaanden in Duitschland werd op gedaan, blijkt nu ook in ons land op te gaan: er wordt gelezen, veel gelezen: en er worden veel ernstige boeken gelezen. Op dezen laatsten term valt zelfs een sterke nadruk: goede, ernstige boeken, boeken met een cultuurvormenden inhoud. Na tuurlijk zijn er ook aanvragen om lichtere lectuur, maar zelfs daarin ziet men een verschuiving naar het betere genre, naar de literatuur. Te midden van de vele gebeurtenissen, welke heel weinig aanleiding tot verheuge nis geven, mag men in deze ontwikkeling een verblijdend verschijnsel zien. De mensch, in de stilte teruggedrongen zelfs de radio zwijgt 's avonds zoekt troost en vindt kracht in heteeen denkers en geestelijke zwoegers, letterkundigen en kunstenaars onze Nederlandsche wereld aan schoonheid en waarheid hebben gege ven. In de dagen, dat het lawaai langs de stra ten hing en ^ndaar de stille huiskamer rustverstorend binnendrong, had men geen tijd. en vaak nog minder lust om zich met „het boek" bezig te houden. Maar nu de straten 's avonds verlaten liegen: de ver duisteringsgordijnen niet alleen het licht binnenhouden, maar ook aan het rumoer een r vreemde wereld grenzen stellen, grijpt men weder naar het boek, dat niet alleen een gezellige vriend, doch veel meer nog een raadgever en lepraar is, die nieu we vergezichten ooent. Welke steeds voor ieder zichtbaar hadden kunnen zijn; welke echter een omsloten geheim bleven, wijl men de innerlijke ingetogenheid miste om ze te kunnen waarnemen. Zoo kan ook, mits zorg wordt gedragen, dat het juiste boek wordt gekozen, uit deze eenzame tijden veel goeds voortko men. Onze werkelijke cultuur kan bevor derd worden, als de mensch leert lezen. Ook later, als het gewone vredesleven weer zijn gang zal gaan, zal men naar het goe de boek blijven griipen, want men heeft geleerd het te waardeeren; het te beschou wen als een kleinood, dat ons door zware tijden heenhelpt en dat ook als het weer vrede is. een bezit zal ziin dat boven ver strooiend pleizier uitgaat". Kerstdag is nabij NOG VIJF DAGEN. Waaraan St. Thomas, „de ongeloovige", de uitzonderlijke eer heeft te danken vlak voor de Kerst-ster uit te gaan? Volgens de overlevering stierf hij den mar teldood op dezen dag. Zijn twijfeling dien de ons tot versteviging in het geloof en gaf bemoediging aan de Christenheid van alle eeuwen: Zalig zy, die niet gezien en tóch geloofd hebben. Er is overigens geen verband tusschen dit Apostelfeest en de Quatertemper-Zater dag. De Kerk heeft nu de dagen, die ons van Kerstmis scheiden op de vingers afge teld: „Wilt niet vreezen, want op den vijf den dag zal onze Heer tot u komen". De dageraad is nu zoover voortgeschre den, dat ieder oogenblik de zon verrijzen kan: „In de zon sloeg Hij zijn woontent op; en Hij is als een bruidegom, die uit zijn bruidsvertrek treedt. Van het eene uitein de des hemels is zijn uitgang en zijn loop is tot het andere". Dezelfde gedachte bezielt de vijfde O.- antiphoon: O DAGERAAD, glans van het eeuwi ge Licht en zon der gerechtig heid: Kom, en verlicht die in de duister nis zijn gezeten en in de schaduw des doods. VIERDE ADVENTS-ZONDAG. Voor het laatst treedt de groote Ad- vents-figuur, de vóórlooper des Heeren, St. Jan de Dooper, voor ons op. Wanneer een Oostersch vorst op reis toog, ging een gezant voor hem uit, de omwonenden aan sporend de wegen in orde te brengen. Dat was de taak van St. Jan; hij schreeuwt het door de woestijn van ons gemoed: „Be reidt den weg des Heeren.... en alle menschen zullen zien het heil van God". „De Heer is nabij voor allen, die Hem aanroepen, aan allen, die Hem aanroepen in waarheid. „Blaast op de bazuin in Sion, roept de volkeren op, verkondig het aan alle stam men: Zie, God, mijn Verlosser, gaat ko- „Een Kind zal ons geboren worden en ge noemd worden God. de Sterke. Hij zal ze telen op den troon van Zijn vader David, en regeeren". Dat Koningschap is ook het thema van de 6e groote antiphoon: O KONING .DER VOLKEREN, Gij, dien zij verwachten, Gij de hoek steen, die Joden en heidenen tot één volk vereenigt: Kom, en red den mensch, dien Gij uit klei hebt gevormd. Ten einde een eenvormige toepassing van de verordening over het al of niet ver- hoogen of verlagen der loonen en salarissen te waarborgen en om twijfel zooveel moge lijk te voren reeds uit de sluiten, heeft de secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken op instigatie en in over eenstemming met de afdeeling „Soziale Verwaltung" aan het college van Rijksbe middelaars richtlijnen doen toekomen voor de toepassing der verordening. De grenzen, waarbinnen de verordening geldig is, blijken ondubbelzinnig uit artikel 9. Volgens dit artikel vindt de verordening geen toepassing op huiselijke diensten en op de arbeidsverhoudingen. Wil de economie van een volk, aldus lezen we in de toelichting, geheel aan de belangen van de gemeenschap dienstbaar worden gemaakt, dan moet zij van staats wege geleid worden. Hetzelfde is bij de loonvorming het geval. De verordening van den Rijkscommissaris schrijft daarom voor, dat verhoogingen van loonen en salarissen, al dan niet bij C.A.O. tot stand gekomen, toestemming der overheid behoeven. Daar mede is van den eenen kant de noodzake lijke controle van staatswege op de ont wikkeling van het loonpeil verzekerd, van den anderen kant ook de weg vrijgelaten om daar loonsverhoogingen toe te laten, waar deze door de sociale behoeften der werknemers worden geëischt en waar zij volgens de economische verhoudingen mo gelijk zijn. Natuurlijk moet er op gelet worden, dat, evenals de Nederlandsche economie met de Europeesche economie ten nauwste vervlochten is, de loonen en salarissen in dit raam moeten passen. Wanneer geen goedkeuring noodig? Wanneer een bestaande C.A.O. op een bepaalde onderneming van toe pasing wordt, omdat de ondernemer zich als lid aansluit bij de partijen bij de overeenkomst, dan is een loons verhooging, voorzoover zij noodzakelijk is voor de aanpassing aan het tarief der C.A.O., niet aan voorafgaande goed keuring onderworpen. Wanneer bij verkorting van arbeids tijd loonen en salarissen niet in gelijke verhouding als- de arbeidstijd worden verminderd, dan vormt dit geen loons verhooging in den zin der verordening en is derhalve voorafgaande goed keuring niet noodzakelijk. Wanneer geen toepassing? De verordening moet niet worden toege past in de volgende gevallen: a) Bij het opschuiven van een werk nemer naar een hoogere leeftijdsgrens, wanneer de in de C.A.O. geregelde of de m bedrijf of onderneming gebruikelijke loon som wordt betaald; b) Bij overplaatsing van een werknemer naar een andere afdeeling van het bedrijf, wanneer daarin hoogere loon- en salaris normen gebruikelijk zijn; c) Bij verplaatsing van een werknemer naar een anderen post, waarvoor een hoo gere belooning gebruikelijk is. d) Bij verhooging der stukloonen, wan neer zij onder omstandigheden geschiedt, die aanzienlijk van de tot dan toe bestaan de afwijken (verandering van de techniek van het arbeidsprocédé, van grondstof van de werktuigen e.d.). e) Wanneer voor een nieuw werk een voorloopig stukloon is bepaald, dat na een bepaalden proeftijd te laag blijkt en het stukloon van te voren uitdrukkelijk als voorloopig is aangemerkt. 's AVONDS LANGER LICHT Is het vandaag de kortste dag? Neen, de kortste dag van het jaar is niet op den 21sten December, doch eerst op den 23sten December. Dan gaat de zon op om 9.49 en om 17.20 verdwijnt hij weer. Wie de ver duisteringstijden evenwel goed gevolgd heeft, zal opgemerkt hebben, dat de zon gisteren reeds om 17.28 ondergegaan is, dus een minuut eerder dan vanavond. Maar daar staat tegenover, dat de zon 's morgens nog altyd met toenemende ver traging opstaat. Wat wij dus 's avonds win nen, verliezen wij 's morgens. Tot en met 4 Januari komt de zon eerst om 8.50 uit de veeren en pas daarna kan hij ertoe be sluiten om weer meer matineus te gaan worden. Maar in elk geval zijn wij 's avonds alweer aan 't winnen. Op 27 December hebben we al weer 5 minuten gewonnen; dan gaat de zon 17.33 onder, en op 3 Januari 10 minuten. De zon verdwijnt dan 17.38. Eerst op 5 Januari, wanneer de zon om 9.49 opkomt, beginnen we ook 's morgens te winnen en dan gelei delijk wc?r het licht tegemoet. f) By betalingen met het karakter van sociale voorzorg, zooals toelagen bij zware ziekte van een werknemer of van zijn ge zinsleden, bij ongevallen of dergelijke noodgevallen. Daarentegen vallen wel onder de Ver ordening de volgende gevallen: Wel toepassing bij: aa) Loons- en salarisverhoogingen, die b.v. bij de jaarwisseling gebruikelijk zijn, zonder dat een van de onder a. tot c. ge noemde voorwaarden zijn vervuld; in de ze gevallen moet steeds een goedkeuring worden verleend, voorzoover de verhoo gingen binnen het tot dan toe in de onder nemingen gebruikelijke kader blijven. bb) De verhooging van stukloonen, voor- zoover zij niet onder de regels, onder d. en e. genoemd vallen. cc) De verhooging van regelmatige uit- keeringen, dat zijn behalve loon en salaris alle op geld te waardeeren prestaties van den werkgever, welke de werknemer door loopend of onder bepaalde voorwaarden regelmatig als arbeidsvergoeding ont vangt, b.v. prestatie-premies, participatie in winst of omzet, Kerstmis- en Oudejaars- gratificaties, voorts vergoedingen verblijfs vergoeding enz. dd) Kerstmis-gratificaties, die dit jaar voor de eerste maal worden gegeven, pe toestemming daartoe wordt in deze ge vallen echter geacht algemeen te zijn ver leend, wanneer in het geval van uur- of weekloon niet meer dan een weekloon en, in het geval van maandloon, niet meer dan 25 procent van de maandbelooning als Kerstgratificatie wordt verleend. Wanneer hoogere uitkeeringen in het voornemen liggen, dan moet daarvoor een byzondere toestemming worden gevraagd. Wanneer geen bezwaren? Tegen de verleening van toestemming van de volgende verhoogingen bestaan geen bezwaren: a) Verhoogingen, die ten doel hebben, de hier en daar in collectieve arbeidsovereen komsten neergelegde groote loonsverschil len tusschen de verschillende plaatsen op te heffen, wanneer de loonen van de plaats met het hoogste loonpeil niet worden over schreden en een gepaste staffeling binnen de verschillende plaatskassen blijft bestaan. b) Verhoogingen, welke den volwassen arbeider het hoogste voor zijn vak in aan merking komende loon toekennen op een leeftijd, waarin bij gewoon prestatie-ver mogen gewoonlijk de volledige prestatie wordt bereikt. In deze gevallen kan voorts een ver hooging van de loonen voor de onder den betrokken leeftijd liggende leeftijdsklasse worden goedgekeurd, als een gepaste staf feling verzekerd blijft. c) Verhoogingen, welke beoogen, de loo nen van de geschoolde, in scholing zijnde en ongeschoolde arbeiders met inacht neming van het toploon voor den geschool de in een gepaste verhouding tot elkander te brengen. Voorzichtig met explosieve voorwerpen Door onvoorzichtig om te gaan met uit geworpen drijvende of aangespoelde scher pe mijnen of versperringen zijn in den laatsten tijd verschillende soldaten en bur gers gedood. Derhalve wordt er voor ge waarschuwd een in zee, rivier of kanaal drijvend onschuldig lijkend voorwerp, dat er als een mijn of boei uitziet, aan te ra ken, op te nemen of te naderen. Reeds bij het naderen kan een explosie volgen. Het onschadelijk maken van deze voorwerpen moet door de daartoe bevoegde instanties geschieden. Op de navolgende punten moet gelet worden: 1. Het vinden van drijvende of aange spoelde mijnen, boeien of verdacht uitzien de voorwerpen moet onmiddellijk met nauwkeurige opgave van vindplaats aan de dichtst bijzijnde Duitsche militaire in stantie. politie of burgerlijke autoriteit worden medegedeeld. Hetzelfde geldt voor het zien van mij nen of op boeien lijkende voorwerpen in zee, rivier, kanalen of op het land terecht gekomen voorwerpen. 2. Men vermijde in ieder geval het aan raken of naderen van deze voorwerpen, zoolang niet is vastgesteld, dat deze volko men onschadelijk zijn. 3. Men zorge dat tot de komst van poli tie of desbetreffende instanties voor afzet ting rond om deze voorwerpen op een af stand van 1 K.M. door in den omtrek wo nende personen wordt gezorgd. WAARZEGGEN Je moet je heel stijf vasthouden en dat heb ik dan ook gedaan als je in een heel oude krant leest, welke voorspellingen een Duitsche waarzeg ger eens heeft gedaan over het jaar 1984. En dan moet u er eens even aan den ken,, dat wij pas een heel kouden win ter en een zeer natten zomer achter den rug hebben. Die man voorspelde, dat wy, nu, dus over ongeveer vijftig jaar, mooi weer naar verkiezing zullen kun nen krijgen, electrisch verwarmde kleeren, gemeenschappelijke keukens voor de heele bevolking en electrisch licht, dat 95 procent goedkooper zal zijn dan nu. En nu ik dit eens goed overdenk, zakt mijn heele enthousiasme ineens in. Al schijnt die man het dan ook nog zoo mis niet te hebben, Niet waar, de gene raals, die in Mei met hun opmarsch begonnen, hebben niet eens tot 1984 gewacht en nu al mooi weer be steld. Gemeenschapelijke keukens heb ben wij ook al en met het elegtrisch licht gaan wij ook al in de goede rich ting. Niet, dat het al 95 procent goed kooper is, maar wij mogen dat voor 100 pet. blijven gebruiken, terwijl al het andere in quantiteit zeer is gedaald. En per slot van rekening, al zouden ze het licht goedkooper maken, dan zou je toch weer op een andere manier be lasting moeten betalen. Die Duitsche voorspeller heeft dus wel goed voorspeld. Hij heeft er alleen een beetje te lang over gedaan. Maar hy kon ook niet weten, dat alles tegen woordig zoo snel zoü gaan. Maar eenige kleinigheden, die dit jaar zoo in Europa zijn voorgevallen, heeft hij toch vergeten WINTERHUIP#NEDERLAND Gironummer van de W. H. N. 5553 De Bank van de W. H. N. is Kasvereeniging N.V., A'dam. Postgironummer 877. Stort op 5553 of 877 ge brengt geluk in veler leven. Zondagmiddag van 13 tot 13.15 uur zal de heer C. Piek, directeur-generaal van de „Winterhulp Nederland" over beide zen ders bedanken voor de groote medewer king, welke het Nederlandsche volk, als gevers en collectanten, heeft verleend bij de eerste collecte voor de Winterhulp Ne derland. Tevens zal hij spreken over de tweede collecte op 27 en 28 December a.s. De raad van Blankenham (Ov.), een ge meente van 554 inwoners, besloot, aan Win terhulp Nederland een bedrag van 500 gul den te schenken. 28 DECEMBER WEER EEN NIEUWE BOTERBON. Om misverstand te voorkomen, wordt er de aandacht op gevestigd, dat zooals reeds op 30 November j.l. werd bekend gemaakt de met 22 genum merde bon van de boterkaart als van de vetkaart betrekking heeft op het rantsoen voor het tijdvak van 21 t/m 27 December a.s. Zooals gebruikelijk heeft de bon een geldigheidsduur van 14 dagen. Met ingang van 28 December zal wéder een bon van de boter- en van de vetkaart worden aangewezen. VLEESCH MET DE A.S. KERSTDAGEN. Naar wordt vernomen, zal er voor de Kerstdagen waarschijnlijk voldoende vleesch verkrijgbaar zijn, daar de aanvoer van slachtvee het normale wekelijksche verbruikskwantum van ongeveer 10.000 stuks heeft bedragen. Katholiek Comité van actie „Voor God" ALLEEN DOOR GOD Alleen de inwerking van God kan het hart van den mensch en het aanschijn van de aarde vernieuwen.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1