De Gouden Sleutel DONDERDAG 19 DECEMBER 1940 DE LE1DSCHE COL KANT TWEKÜK BLAD PAG. 6 Qemengde ffiexichtm AUTO MET TWEE PERSONEN TE WATER Een hunner verdronken Te Breukelen is gistermorgen op den Rijksstraatweg een ernstig ongeluk gebeurd. Op dien tijd naderde uit de richting Amsterdam een personenauto. Ver moedelijk door te groote snelheid en door de gladheid van het wegdek slipte de auto in de bocht vlak voor het kasteel Nijenrode. De wagen ge raakte hierbij te water, waardoor een van de beide inzittenden, de 53-jarige C. J. van den Berg uit Amsterdam, is verdronken. De chauffeur zag kans, uit den wagen te springen en zwem mende den kant te bereiken. Op den wal trok de chauffeur zijn boven- jas en andere kleedingstukken uit, waar na hij zich opnieuw te water begaf om te trachten den heer Van den Berg te redden. Hij wist door het portierraam, dat hij open had gedraaid alvorens uit den wagen te kunnen ontsnappen, zijn passagier te grijpen, doch uitgeput door de koude van het water en de vermoeienis moest hij hem weer loslaten. Inmiddels hadden personen, die aan de overzijde van de Vecht den auto op het gladde wegdek hadden zien slippen en te water gaan, eenige roeibootjes losge maakt en daarmee roeiden zij naar de plaats des onheils. Ondertusschen passeerde toevalling een kraanwagen, welke werd aangehouden om daarmee te trachten, den wagen op den kant te brengen. Er ging toch nog een kwartier mee heen, zoodat dokter Adels, die ijlings was ontboden, nadat kunst matige ademhaling was toegepast, slechts den dood vast kon stellen. Het lijk is in beslag genomen en naar het lijkenhuisje te Breukelen vervoerd. SLACHTOFFER VAN DE DUISTERNIS. Gisteravond is de 67-jarlge J. H., te Gro ningen, door de duisternis misleid, bij de Museumbrug te water geraakt en jammer lijk verdronken. DOODELIJK MIJN-ONGELUK Woensdagmorgen omstreeks half tien is de 40-jarige seingever J. H. Smeets in de laadplaats op de 410 meter verdieping van Staatsmijn Emma bij het opladen van een lift zoodanig tusschen de mijnwagens bekneld geraakt, dat hij onmiddellijk is overleden. De heer Srneets was gehuwJ en had vier kinderen. Hij woonde te Echt. BEDORVEN SPEK GEGETEN. Door vergiftiging om het leven gekomen. Een inwoonster van Bussum had dezer dagen gebakken spek met eieren gegeten. Zij vond het spek, dat zij slechts korten tijd in huis had, een vreemden smaak heb ben. doch lette daar verder niet op. Er de den zich echter spoedig vergiftigingsver schijnselen voor en zij is den derden dag hieraan overleden. Naar de herkomst van het spek wordt door de politie een onder zoek ingesteld. BRAND TE AMERSFOORT Gisteravond omstreeks half zes is in een boekbinderij op den Weverssingel te Amersfoort een felle brand uitgebroken. Toen de brandweer met al haar materiaal w.o. twee motorspuiten, arriveerde, sloegen de vlammen reeds hoog uit het dak. Aan vankelijk stuitte de brandweer bij het BREDASCHE KOOPMAN BLIJKT VERMOORD TE ZIJN Zi|n lijk in kelder Ie Rollerdam gevonden Na een nauwgezet onderzoek, dat weken duurde, is de Rotterdamsche politie ei- Dinsdag in geslaagd opheldering te bren gen in de geheimzinnige verdwijning van den 47-jarigen eigenaar van een kleeding- magazijn te Breda, den heer P. B. G. van Aart. Deze winkelier kreeg 9 November j.l. bezoek van den heer Van der B. uit Bus sum, eigenaar van een kleedingmagazijn in ongeregeld goed. Deze zeide, buiten de distributie om een partij wollen jumpers te kunnen leveren, via twee relaties van hem in Den Haag. Den volgenden dag reisde de heer Van Aart met Van der B. reeds naar Den Haag. Hij nam een dag retour en had kennelijk de bedoeling dien zelfden dag nog naar Breda terug te kee- ren. Hij is echter hier niet teruggekeerd. Onmiddellijk na zijn vermissing kwamen de politieapparaten te Breda, Den Haag en Rotterdam in werking. Men vermoedde, dat Van Aart in handen was gevallen van lieden, die het op zijn geld gemunt had den. De heer Van Aart had n.l. een bedrag van 1000 in portefeuille. Dinsdagmiddag is het ontzielde lichaam van den winkelier gevonden in een woning in het westelijk stads deel van Rotterdam, waar het zeer goed verborgen was in een kelder verdieping. Het vermoeden, dat de heer Van Aart vermoord is, bleek waarheid te zijn. Het onderzoek in deze zaak is nog in vollen gang, zoodat nadere mededeelingen thans niet kunnen wor den gedaan. Woensdag zou op het lijk sectie worden verricht. Moordenaar begroef lijk in zijn woning Naar aanleiding hiervan weet „De Telegraaf" nog mede te deelen, dat de politie in een woning aan de Franschelaan te Rotterdam het stoffelijk overschot ge vonden heeft. Kort voor deze vondst was de Rotter damsche politie overgegaan tot de arres tatie van zekeren S., die spoedig een vol ledige bekentenis heeft afgelegd en de politie heeft aangewezen waar hij het lijk had verborgen, n.l. onder den grond in zijn woning. Hoe het slachtoffer vermoord werd. Omtrent de toedracht van deze laffe moordpartij verneemt het „Handelsblad" nog de volgende bijzonderheden: Het was de Rotterdamsche politie be kend, dat de gearresteerde in gezelschap blusschen op groote moeilijkheden, daar de vuurhaard wegens de dichte oebouwing zeer moeilijk te bereiken was. Onder lei ding van commandant Haselen werden zeven stralen op de vuurzee gericht, het geen het pleit spoedig in het voordeel van de brandweer beslechtte. Na een uur was men den brand meester en kon met de na- blussching een aanvang worden gemaakt. De schade is aanzienlijk, want de ge- heele bovenverdieping brandde uit, terwijl het benedenstuk zooveel waterschade kreeg, dat het pand als verloren moet wor den beschouwd. Ook de belendende per- ceelen bleven niet gespaard, als betreft het hier slechts waterschade. Aan het blusschingswerk hebben ook de leden van den luchtbeschermingsdienst deelgenomen. HET SPOOR BRACHT UITKOMST. Het gebeurde in Wijhe dat een genees heer het noodzakelijk achtte, dat een van een vriend den koopman op 7 Novem ber had ontmoet in een café aan de West Kruiskade nabij den Diergaardesingel. De koopman was, zooals men weet, met het tweetal in contact gekomen door bemidde ling van iemand uit Bussum in wiens gezel schap hij naar 's-Gravenhage was gereisd, vanwaar het slachtoffer alleen naar Rot terdam was gegaan. Gedrieën zijn de man nen van het café aan de Kruiskade naar het huis in de Franschelaan gegaan; al daar zou men aan den heer Van Aart een partij manufacturen toonen, welke hij bui ten de distributie om wenschte te koopen. Op beestachtige wijze is de heer Van Aart in het benedenhuis in de Fransche laan, dat Slont alleen bewoonde, ver moord. Nadat men het geld, een bedrag van on geveer ƒ.2000, en eenige sieraden had ge roofd, heeft men het lijk in den kelder be graven. Er werd een groot gat in den ce menten vloer gehakt en daarop heeft men een kuil onder de cementlaag gegraven waarin men het lijk met kleeren en al heeft hten zakken. Later heeft men het gat in den vloer weer met sement dichtgemaakt. Na den moord heeft het tweetal het pand verlaten. Gistermorgen heeft de politie, na een zeer uitgebreid onderzoek in deze zaak te hebben ingeste'd, aanwijzingen in handen gekregen, die er ten slotte toe hebben ge leid, dat men de hand op S'ont heeft kun nen leggen. Hij werd gistermorgen in de stad gearresteerd en naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Hij bekende, na een langdurig verhoor, bij den moord betrokken te zijn en hij ver telde, dat de heer Van Rart in zijn wo ning was bezraven. Eenige politiemannen begaven zich toen onmiddellijk naar het pand in de Franschelaan en men vond het stoffelijk overschot onder den cementen vloer. Het was niet mogelijk vast te stel len op welke wijze het slachtoffer om het leven was gebracht. Dit zal eerst de sectie moeten uitwijzen. Tot nu toe is er geen enkele reden om te veronderstel1 en, dat de gearresteerde iets heeft te maken met de zaak die de Amsterdamsche politie in onderzoek heeft betreffende den moord op den heer Nebig, hoewel het wel zeer merkwaardig wordt geacht, dat het slachtoffer uit Monster ook om het leven is gebracht nadat hij naar 'n benaalde plaats was gelokt. De politie stelt thans allesjfin het werk om den man te vinden, die in gezelschap van den gearresteerde met het slachtoffer in het café aan de Kruiskade heeft onder handeld, en die zeer vermoedlijk ook be trokken is geweest bij den moord. Op 30 November heeft een Amsterdam sche politieman een uur lang in de wo ning van den moordenaar vertoefd zonder te weten, dat hij zich in de onmiddellijke nabijheid van de 'plkaats bevond, waar het lijk van den Bredanaar was verstopt. De plaats waar het slachtoffer begraven was, ligt n.l. precies onder de kamer waarin de politieman den moordenaar geruimen tijd heeft verhoord in verband met een andere zaak. kraamvrouw terstond naar een ziekenhuis werd overgebracht. Hier stonden twee le vens op het spel. Het was evenwel nacht en na de korte strenge vorstperiode was het gaan regenen, waardoor de wegen spie gelgladde ijsbanen waren geworden. Geen chauffeur durfde den tccht ondernemen. Het zou gelijk staan met een wreed spel met den dood, Terstond werd de hulp van de Spoorwegen ingeroepen. Deze immers schrikt niet terug voor buitengewone maat regelen, wanneer daardoor groote moeilijk heden kunnen worden voorkomen. Aldus werd in den vroegen duisteren morgen een kraamvrouw met groote om zichtigheid 'n wagon binnengedragen. Kor ten tijd later arriveerde de trein in Zwol le. De inmiddels gewaarschuwde zieken auto-bestuurder had zijn wagen op het per ron gereden, waardoor de patiënte zonder al te groote bezwaren van den wagon in den auto kon worden overgebracht. Aldus kwam de kraamvrouw veilig op de plaats van besteming, dank zij de wel willendheid van het spoortje. „Tel." ERNSTIGE MISHANDELING VAN KINDJE DOOR DIENSTBODE De recherche der gemeente politie te Maastricht heeft de dienstbode M. B., in betrekking bij de familie A. K., onder ver denking van poging tot doodslag op een kind, aangehouden en ter beschikking van den commissaris van politie gesteld. Enkele dagen geleden heeft deze dienst bode het twee-jarige zieke dochtertje van de familie K. een bad doen nemen in gloeiend heet water. Daarna heeft zij het kind, dat nog al lastig was, ook nog mis handeld. Het stumperdje, dat zwsfre brandwonden had opgeloopen, is in het ziekenhuis te Maastricht opgenomen. FRAUDE MET BONNEN TE ZWOLLE. In verband met bonnefraude te Zwolle zijn door de politie vier ambtenaren van het distributiekantoor gearresteerd. Zij zijn de 20-jarige v. V., de 19-jarige S., de 27-jarige H. en de 25-jarige v. d. K. Eerstgenoemde was eenigen tijd aan de broodbonnenafdeeling werkzaam en kreeg als zoodanig van verschillende bakkers broodbonnen. Deze bonnen kregen de bak kers van hotel- en caféhouders. In plaats van deze bonnen te verantwoorden, ver strekte. v. V. ze weer tegen betaling o.a. aan den caféhouder v. M., die er op zijn beurt weer brood bij zijn baker voor kreeg, al dus meldt de „Tel." Het aantal bonnen, dat zoodoende niet verantwoord werd, loopt in de honderden. Op den controlestaat der bonnen, die opge stuurd moest worden en door v. V. werd ingevuld, plaatste deze, om aan het juiste aantal te komen, eenige malen den naam van denzelfden bakker. Een kinderlijke methode, die dan ook reeds vrij spoedig uitgekomen is. Verder heeft v. V. ongeveer een hon derdtal niet ingevulde textielkaarten ont vreemd, die hij tezamen met S. aan ver schillende menschen schijnut te hebben verkocht. Alle koopers van deze kaarten zijn nog niet bekend. De verdachte H. was werkzaam aan de afdeeling „Zware ar beid". Het gebeurde eenige malen, dat menschen, die ander werk hadden gekre gen en niet meer in aanmerking kwamen voor de „zware-arbeidbonnen", hun kaar ten terugbrachten, met nog verschillende bonnen o.a. voor slaolie en vet. H. heeft deze bonnen aan v. d. K. gegeven, .op wien ze bij fouilleering werden gevonden. VERVALSCHING VAN DISTRIBUTIE BONS. In de gemeente Weerselo is na een uit gebreid onderzoek door den centralen cri- siscontroledienst in samenwerking met den plaatselijken distributiedienst aan het licht gekomen, dat eenige inwoners zich schul dig maakten aan het vervalschen van kof fie- en theebonnen. Deze bonnen werden bij voorkeur in 't schemerduister aangebo den, zoodat verschillende argelooze winke liers daarvan de dupe werden. Vier personen zijn reeds aangehouden en ter beschikking van den officier van jus titie te Almelo gesteld. FRAUDULEUS GESLACHTE VARKENS VERVOERD. Ambtenaren van den crisiscontrole dienst te Zwolle hebben onder Doornspijk twee mannen aangehouden, toen zij, zich beveiligd achtend door het nachtelijk duis ter, bezig waren met het vervoer van frau duleus geslachte varkens. Een van hen trachtte te ontsnappen, doch hij kon nog worden gegrepen. Tegen beiden werd pro ces-verbaal opgemaakt wegens fraudu leus vervoer van vleesch, wegens overtre ding der bepalingen op de huisslachting en voorts ter zake van overtreding van de vleeschkeuringswet. Het onderzoek in deze zaak leverde voorts het resultaat op, dat verscheidene inwoners van Kampen reeds vroeger vleesch van de thans aangehouden man nen bleken te hebben gekocht. Men stelde de politie te Kampen hiervan op de hoogte, die er aanstonds op uittrok er in slaagde een groot gedeelte van het reeds verkochte vleesch te achterhalen. Tegen de koopers is eveneens proces-ver baal opgemaakt, wegens overtreding van de hamsterwet. Het vleesch ven de var kens is met dat van hetgeen men in Kam pen kon achterhalen in beslag genomen. EEN MOOI SUCCES VOOR DE ALKMAARSCHE POLITIE. De Alkmaarsche politie is door de aan houding van een auto met levensmiddelen tot de ontdekking van een wijd vertakt complot gekomen. Het bleek, dat de hoofd dader een handelaar uit Bussum was en dat verschillende tusschenpersonen bij het complot betrokken waren. In de aangehou den auto vond men koffie, rijst, vet, ham in blik, leverpastei, cacao enz. De koffie werd verhandeld van 1 per pond voor 2.75, het vet, dat 0.94 had gekost voor 5.20 per K.G. enz. Vele levnsmiddelen waren afkomstig van een levensmiddelenbedrijf uit Den Helder, terwijl ook een Alkmaarsche win kelier als tusschenpersoon was opgetre den. VERMIST ZADEL BRENGT EEN REEKS FIETSENDIEFSTALLEN AAN HET LICHT. Begin November van dit jaar kwam de heer B. V. wonende aan den Hofdijk te Rotterdam op het hoofdbureau van politie aangifte doen van diefstal van zijn rij wiel. Het zadel van deze fiets vertoonde bij zondere kenteekenen, welke V. aan de re cherche opgaf. Gewapend met deze we tenschap kon een agent van politie al spoe dig op de weekmarkt op het Noordplein een rijwielzadel in beslag nemen, dat ver moedelijk van dezen diefstal afkomstig was. V. werd van deze in beslagneming op de hoogte gesteld en herkende het zadel als het zijne. Het onderzoek in deze zaak werd voortgezet. Het zadel werd in beslag genomen bij den 40-jarigen opkooper G. D. J. F. Z. Deze beweerde aanvankelijk halsstarrig, dat de agent zich vergiste en het bewuste zadel niet bij hem had gé- vonden. Zijn boeken werden aan een nauw gezet onderzoek onderworpen.In het op- koopersregister vond men om te begin nen geen aanteekening van den inkoop van het zadel. Wel bleek Z, verscheidene rijwielen te hebben gekocht en weer verkocht en tel kens trof de politie daarbij denzelfden naam aan. Enkele verkoopen werden na gegaan en het bleken rijwielen van dief stal afkomstig, te zijn, zoo kwam vast te staan, dat Z. rijwielen kocht van den 20- jarigen monteur J. G. B., die reeds voor andere zaken in het Huis van Bewaring zit. Bij een volgend verhoor bekende Z. an dere rijwielen gekocht te hebben van den 20-jarigen J. C. G. en dan 20-jarigen- bankwerker S. H., die beiden zijn opgeslo ten. Z. plaatste in zijn registers meestal data, die niet overeenkwamen met de wer kelijkheid, hetgeen het onderzoek be moeilijkte. Ook G. en H. bekenden ver schillende fietsendiefstallen te hebben ge pleegd, terwijl voorts nog tot de bende ble ken te behooren de 21-jarige telegrafist P. van O., de 31-jarige loswerkman A. H. R. en de 20-jarige werkloze P. R. Allen zijn opgesloten. De bende stal hoofdzakelijk tusschen Augustus en November van dit jaar in verschillende combinaties. Men poetste dan de merken weg, plakte er andere voor in de plaats en soms werd de oude truc, het verwisselen van onderdeelen, toege past. Later werd nog een opkooper gevon den, die mede in het complot was, n.l. de 21-jarige E. van B., die verscheidene rij wielen had geheeld. In totaal zijn tot nog toe zes daders en twee helers in deze zaak betrokken, ter wijl van de 15 bekende fietsen 11 exem plaren reeds terecht zijn. Men neemt aan, dat er nog meer diefstal len van deze bende aan het licht zullen komen. FEUILLETON (Nadruk verboden). ZZ) Heeft Luke je gezien? Was hij erg geschrokken? Wat is er precies gebeurd? vroeg Anstice en Hilary vertelde haar met enkele woorden van haar ontmoeting met den heer des huizes en wat daar op ge volgd was. Maar .Anstice luisterde slechts met een half oor en de betèekenis van wat het meisje vertelde drong op dat moment nauwelijks tot haar door. Al haar gedach ten waren in slag genomen door den be- wusteloozen man, die nog steeds lag zoo als Hilary hem verlaten had, achterover in zijn stoel, het grauwe gezicht vertrok ken, de adem zwaar en in reutelende stoo- ten. Sir Luke's kamerdienaar, 'n kalm en handig man, kwam binnen en toen Hilary zag dat hij volkomen in staat was samen met mevrouw Derfield alles te doen wat voor het oogenblik kon worden gedaan, ging ze terug om de komst van den dokter af te wachten. En het duurde niet lang of Miles Harding voegde zich bij haar in de halL Plotseling ongesteld geworden, hoor ik, hè? vroeg Harding, terwijl hij zijn jas uittrok en een onderzoekenden blik wierp op het bleeke, ontstelde gezichtje van Hilary. Was er ook een bepaalde oor zaak, dat hij zoo opeens niet goed ge worden is? Ik weet het niet, antwoordde Hilary, terwijl de dokter voorliep, den butler ne- geerend en blijkbaar verwachtend dat het meisje hem den weg zou wijzen naar de kamer van den patient. Ik begrijp eigen lijk niet precies wat er gebeurd is. Sir Luke zag mij plotseling in de hall en dat scheen hem erg op te winden; hij praatte voortdurend tegen me, maar op een horten de, onsamenhangende manier. Hij zag er vreeselijk slecht uit en toen hij in de hall met me stond te praten, dacht ik al een oogenblik dat hij zou flauw vallen. En in zijn zitkamer daar had ik hem heenge bracht terwijl hij tegen me zat te praten, raakte hij een oogenblik buiten kennis, maar hij herstelde zich en sprak verder, maar zoo gek en zoo onbegrijpelijk! Toen sloeg hij opeens achterover in zijn stoel en was bewusteloos.... zijn gezicht werd loodkleurig en zijn adem ging rochelend. Ik zou bijna gaan denken, dat hij een schok heeft gekregen doordat hij mij zag. Dat lijkt me al heel onwaarschijnlijk, zei Harding glimlachend tegen het meisje, en daar zou ik dan ook maar niet over tobben! Ze hadden inmiddels de deur van de kamer bereikt en voor hij binnen ging zei de dokter nog. Het is vrijwel onaannemelijk dat jij iets te maken zou hebben met dezen aan val. Waarschijnlijk was die al een poos op komst en toevallig was jij juist bij hem toen het gebeurde. Het is puur toeval en anders niet. Hierop ging Dokter Harding de zie kenkamer binnen en Hilary liep langzaam terug naar den salon, waar zij in angst en spanning wachtte op berichten over 'den patient. Minuten, die zich aaneenrijdden tot kwartieren, kropen tergend-traag voorbij en er was geen ander geluid in huis te hoo- ren dan het tikken van de pendule op den schoorsteenmantel. De stilte drukte lood zwaar en angstaanjagend op het meisje. Ze liep naar het raam en' trachtte afleiding te vinden door in den tuin te kijken, maar de herinnering aan Sir Luke's lijkkleurig gezicht, aan zijn benauwde, pijnlijke adem haling liet haar niet los; ze slaagde er niet in" die herinnering van zich af te schudden en ze voelde zich heen en weer geslingerd tusschen vrees en diep medelijden. Waarom zou hij toch zoo angstig zijn ge weest? Er scheen hem iets te beklemmen, dacht ze; misschien was het een verschijn sel van zijn ziekte, maar het was in elk geval akelig om te zien. Het duurde bijna een uur voor de deur van den salon open ging en Anstice bin nenkwam, alleen. Dokter Harding is weggegaan om voor een paar verpleegsters te zorgen, vertelde ze. Luke heeft een aanval van beroerte gehad en de dokter durft niet zeggen of hij ooit weer zal kunnen spreken of loopen. HOOFDSTUK XIV. Mevrouw Gardener was er erg op gesteld. Het spijt me, als ik u gederangeerd heb, maar mevrouw Gardener was erg op uw komst gesteld. En de dokter vond het ook heel gewenscht dat u kwam. Ik heb geen oogenblik geaarzeld om te komen, antwoordde Hilary, terwijl ze met een glimlach in de koude oogen van de oudste der drie dames keek. U moet vooral niet denken dat ik het vervelend vond; ik wil graag alles doen wat ik kan oir mevrouw Gardener het leven een beet je dragelijker te maken. Het eenige is dat ik het niet prettig vond om mevrouw Der- field alleen te laten, juist nu zij mij noodig heeft. Ze heeft het heel moeilijk nu haar broer zoo ernstig ziek is. Och, ik geloof dat we allemaal onze moeilijkheden te dragen hebben, meende juffrouw Drivers op norschen toon en haar gezicht kreeg nog een harder uitdrukking dan het al had. Ik vind dat wij zelfs meer dan ons deel er van krijgen.... en waaraan we dat verdiend hebben, mag de hemel weten! De kale, onvriendelijke ontvangkamer, waar zij binnen gelaten was, paste volgens Hilary heelemaal bij deze harde, sarcas tische, verbitterde vrouw. Niets in het vertrek gaf een gevoel van comfort of be hagelijkheid; nergens had een zorgvuldige hand wat verfijning, iets wat het oog aan genaam aandeed, getooverd. Het meubilair bepaalde zich tot het hoog-noodige: er waren stoelen omdat er nu eenmaal men schen waren, die zitten moesten! Aan de meest-elementaire eischen van de praktijk was niets dat ook maar eenigszins naar overbodige weelde zweemde. De aanblik van deze kamer en van de oudste der drie bewoonsters van „Heidezicht" gaf het jonge meisje, dat zooeven was aangekomen een pijnlijke gewaarwording van verlaten heid. Ze had deze juffrouw Drivers de uod- ste te voren nooit ontmoet en ze vroeg zich af waarom de oogen van deze dame toch zoo bitter zouden staan en haar dunne mond in zulke strakke lijnen getrokken was. Blijkbaar verried Hilary's gezicht wat er in haar omging, want opeens viel juffrouw Drivers uit: U vindt natuurlijk dat ik mijn lot ge laten behoorde te dragen. Maar ik ben niet van dat maaksel; ik kan mij er niet bij neerleggen dat ik door het noodlot of hoe u het noemen wilt uitverkoren schijn te zijn om niets dan kwaad te ondervinden. Soms komt het goed in ons leven voort uit de dingen, die ons kwaad toe schijnen, waagde Hilary te zeggen. De bitterheid, waarvan het heele wezen van de oudere dame als doortrokken was, ver vulde haar met medelijden en op haar spontane, meisjesachtige manier wilde ze trachten juffrouw Drivers wat troost te brengen. Maar haar gastvrouw had voor haar op merkingen alleen een bitteren lach over. Goed uit kwaad voorkomen? riep ze schamper uit. Zeker, hield Hilary vol. Ik bedoel natuurlijk niet direct; maar op den langen duur blijkt het vaak, dat iets, dat we als een kwaad beschouwd hebben, een wen ding ten goede in ons leven brengt. Die poëtische gedachten gaan mij een beetje te hoog, smaalde juffrouw Drivers. Ik ben een heel nuchter schep sel en ik heb nog nooit een zweempje goeds kunnen ontdekken in alle ellende die we hebben doorgemaakt. Mijn zusters en ik zijn niet geneigd te danken voor het goede.... we hebben in ons leven geen goeds ondervonden! O.o.stamelde Hilary met een huivering bij zooveel pessimisme. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6