Weerbericht FAILLISSEMENTEN RECHTZAKEN fZ)e fraimeti, die U naedig, heeft DONDERDAG 19 DECEMBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 ZONS OP- EN ONDERGANG Zon onder 17.28 uur. Zon op 9.47 uur. MAANSTANDEN. 19 December 12.32 onder, 23.06 op 20 December 0.20 onder, 12.51 op. 21 December 1,36 op, 13,18 onder 22 December 1.40 op, 13,45 onder (Laatste kwartier). 23 December 2,52 op, 14,13 onder 24 December 4.10 op, 14.44 onder 26 December 6.42 op, 16.01 onder HOOG WATER Te Katwijk aan Zee op Vrijdag 20 Dec. voorm. 7.50 ur, nam. 20.15 uur. jjD 11 CD 11 CD 11 CD 11 CD 11 CD 11 CD 11 CD 11 CD 11 CL Verduisteringstijden I 0 Er is bepaald, dat er verduisterd moet worden tusschen zonsonder- 0 0 *ang en zonsopkomst. 0 U Deze tijden zijn voor hedenavond en morgenochtend: U 0 ZONSONDERGANG jE q 17,28 uur. y jï ZONSOPKOMST 9 9.47 uur. Q 0 Tusschen deze beide tijden dient Q Q er dus verduisterd te worden. Ibfl Oil CD II CDU CD II Oil OII CD II OII cP ORGANISATIE VAN ARCHITECTEN. Het N.N.I.V.A. opgericht. In de Dinsdag gehouden ledenvergade ring van het Nederlandsch instituut van architecten, welke werd geleid door den voorzitter prof. ir. R. L. A. Schcemaker, is in verband met de op 1 Januari a.s. zich voltrekkende opheffing van het Ned. inst. van architecten besloten tot op richting van het Nieuwe Nederlandsche in stituut van architecten, (secretaris M. H. van der Gugten, Den Haag). Elk lid wordt volkomen vrij gelaten al of niet zijn me dewerking aan den Nederlandschen Kui tuurkring te verleenen. PROVINCIALE BEGROOTING VAN UTRECHT. Behandeling uitgesteld. In de vergadering van de Staten der pro vincie Utrecht is gisteren besloten, de be handeling van de begrooting voor 1941 aan te houden tot 21 Januari 1941 zulks in verband met de dezer dagen bekend ge worden nieuwe belastingregeling, die uiteraard ook van invloed is op de provin ciale begrooting doch welke Ged. Staten nog niet konden bestudeeren. Besloten werd Gedeputeerden te mach tigen die uitgaven in 1941 te doen, welke noodig blijken, in het algemeen tot 50 pro cent van de begroote bedragen. DE NEDERLANDSCHE UNIE. De heer H. Roelfsema thans officieel tot algemeen secretaris benoemd. Van de zijde van De Nederlandsche Unie deelt men ons mede: Sinds dr. H. G. W. v. d. Wielen inder tijd tot algemeen secretaris van De Neder landsche Unie werd benoemd, was hij der mate met besprekingen alom in den lan de, kadervorming e.d. bezet, dat hij slechts zelden aanwezig kon zijn op het Centraal Secretariaat in de Alexanderstraat te 's-Gravenhage. In verband daarmee nam reeds dadelijk de adjunct-secretaris, de heer H. Roelfsema, vele werkzaamheden voor den heer v. d. Wielen waar. Om deze situatie ook naar buiten toe tot haar recht te laten komen, heeft het Driemanschap den heer Roelfsema thans tot algemeen secretaris benoed. De heer v. d. Wielen blijft op dezelfde wijze als vroeger de leiding van De Unie terzijde staan. De heer Roelfsema is in 1909 geboren te Ten Boer (Gr.). Hij was enkele jaren aan het onderwijs verbonden, was lid van het hoofdbestuur van de V. C. J. B. en maak te deel uit van verschillende organisaties op het gebied van de werkloozenzorg en het jeugdwerkloozenwerk. met name in samenwerking met de Volkshoogeschool te Bakkeveen. Later werd hij aan het secre tariaat der Groninger Gemeenschap ver bonden. Uitgesproken: S. P. Burgerhout, loodgieter, K a t w ij k aan Zee, Cur. Mr. J. C. de Vroom, Leiden. Korenbond „De Rijnstreek" Viering van het 4e Lustrum Het is blijkbaar niet zonder vooropge zette bedoeling, dat de viering van het 4e lustrum van „de Rijnstreek", de bond van R.K. Kerkkoren, op Zondag „Gaudete" heeft plaats gehad. Immers, zangers moe ten blijde menschen zijn. Waar kerkzan gers te zamen komen, moet blijheid heer- schen Hoe kan het uitvoerend comité met haar actieven voorzitter, Pater A. Stringa O.S.C.. een meer geschikte dag kiezen dan dezen Zondag, waar de Liturgie der H. Kerk en m Evangelie en bij den inlei dingszang den geloovigen bij herhaling aanspoort zich te verblijden in den Heer „ten allen tijde". Deze dag is uitgegroeid tot een der best- geslaagde van den Korenbond. Begonnen werd met het opdragen van een H. Mis uit dankbaarheid tot God door den pas be noemden voorzitter v.h. geestelijk be stuur, den zeereerw. heer Pastoor W. M. P. J. Boin van Hazerswoude Rijndijk, in de intieme sobere kapel der Eerw. Kruisheeren te Zoeterwoude. Als ministri fungeerden fraters uit het Convent. Hoe schoon is onze eeredienst, wanneer •de H. Handelingen in een zoo'n fijne stijl worden uitgevoerd, waar de wiselende ge zangen door het koor der Fraters, onder de bezielende leiding van den magister- cantus, pater A. Stringa, een meditatie op zichzelf kunnen worden genoemd, waar een 150-tal zangers met hunne stoere stem men het Credo zongen en antwoordden op de oraties van den Priester. Jammer dat, mogelijk door het late uur en den verren afstand voor velen, niet volledig aan dit H. Offer kon worden deelgenomen door het ontvangen der H. Communie. Bijzonder vermelding verdient de uit voering van het Offertorium Benedixiste (ps 42. 2), dat door de iets ruige stemmen van het Fraterskoor zeer soepel en fijn van rhythme werd gezongen. Het Kyrie, Sanctus, Benedictus en Agnus Dei uit de Mis voor 3 gelijke stemmen van Antonio Lotti (f 1741) werden uitgevoerd door de gezamenlijke koren „Meerburg" en Groenendijk, onder leiding van J. Th. Wesselmgh. Dr. A. I. M. Kat, de bekende koormees- ter van de Kathedrale kerk te Haarlem heeft in het programam van dezen dag een zeer lezenswaardig en leerzaam artikel aan An tonio Lotti als componist van kerkmuziek gewijd, waarvan wij de bestudeering aan alle zangers en vooral de directeuren kun nen aanbevelen. Dit koor bezit vele goede krachten en gaf een geslaagde uitvoering dezer polyphone compositie, die uitermate, frisch aandoet. Vooral in het Kyrie was het koor goed op dreef, alhoewel de op stelling van zooveel zangers geen geluk kige kon worden genoemd. Nadat nog het „O Heiland open wijd de poort" uit het Psalterke van Hamers was gezongen, togen de zangers in den fris- schen morgen naar het goed verwarmde Patronaatsgebouw aan den Schenkelweg, waar de zaal gezellig was ingericht. Er was veel animo voor de gereedstaande koffie tafel, de zangers lieten zich de royale tractatie goed smaken. Daarna werd door den voorzitter, Pas toor Boin, de middagbijeenkomst ge opend met een kernachtige speech, waar in spr. den Korenbond gelukwenschte en aansporing esteeds op den ingeslagen weg voort te gaan. Pater Stringa gaf daarna een kort his torisch relaas omtrent bondszaken, herin nerde aan het onverwacht afsterven van Pastoort Ruiter, die vele jaren, en Pastoor van Leeuwen, die slechts enkele weken het voorzitterschap heeft waargenomen. Onder luid applaus kwam den spreker dezer bijeenkomst, dr A. I. M. Kat, de zaal binnen. Deze spreker heeft in duidelijke taal en met een zeer aangename voor dracht een rede gehouden over Kerstmu- ziek. Nadat het koor van Zoetermeer, onder leiding van dirigent P. Souetenbroek een paar nummers had gezongen, o.a. het fijne teere Jam radix Jesse floruit van van Schaik ert het koor van Groenendijk het 4-stemmig „Cantate Domino" van Leo Hassler, begon dr. Kat zijn inleiding. Waar het Kerkelijk jaar vele en schoo- ne hoogtijdagen geeft, is er toch geen en kele, die zoo neigt tot zingen als Kerstmis. Wat zou de Kerstmisviering zijn zonder „De herdertjes lagen bij nachte", „Stille Nacht", „Er is een roos ontsprongen", enz. Met Kerstmis zingt een ieder. Spreker gaf ons zangers te verstaan, dat wij een tradi tie voortzetten, die oer-Nederlandsch is. Het zingen op onze kerkkoren gaat meestal van vader op zoon, zelfs in den tijd van schuil- en schuurkerken hebben onze voorvaderen gezongen, somtijds met gevaar vóór hun leven en vooral geen f.f., opdat het buiten de schamele muren niet zou worden gehoord. Hoevele menschen (bij spreker was dat ook zoo), herinneren zich nog het Kerstlied-repertoire, wat zij in hun jeugd vanaf het zangkoor hoorden zingen. Deze zijn als een predicatie ge weest. Laat het dan, wat tekst en melodie betreft een goede zijn, niet van die zoet- sappiee deuntjes: Susa nu, susa nu. Niet op de allereerste en voornaamste plaats, het.kribje met stroo en het Kind. Luister hoe de H. Kerk zingt bijv. in den Introi- tus van den Nachtmis: „Dominus dixit ad me: Filius meus es tu, ego hodie genui te. De Heer zeide tot mij: Mijn zoon zijt Gij, Ik heb heden U verwekt"; waar God de Vader spreekt tot Zijn Zoon, aan Hem gelijk de tweede Persoon der H. Drie- eenheid De Introitus van Dageraad- en Dagmis werden achtereenvolgens behandeld. Het zou te ver voeren, dit alles weer te geven, maar het was zoo schoon, zoo schoon. In de eerste wordt het Goddelijk Kind be schouwt als het opkomende licht „Lux fulgebit"; in het tweede als den Konings zoon, op Wiens schouders heerschappij is gelegd. „Cujus imperium super humerum". Hoe heerlijk komt dit alles in die oer oude melodieën tot uitdrukking! Spreker hield een warm pleidooi voor het zingen der Vespers, vooral op de groo- te feesten met hun onvolprezen Antifonen en hymnen (maar, zangers, vooraf repe- teeren!), om le eindigen met Kerst-zangen uit de klassieke polyphonie, o.a. „Hodie Christus natus est" van Palestrina. Dr. Kat boeide van begin tot einde, zijn begeesterend woord verwekte een lang durig en daverend applaus. Daarna werden de te zingen nummers der verschillende koren gezongen. Zoeter woude (dorp) Jubilate Deo Gregoriaansch en het Zangerslied van pater Huigens. Dit koor gaat onder de bekwame leiding van dirigent Schouten een schoone toekomst tegemoet; zijn intenties werden goed op gevolgd. De groote climax in het Jubilate werd goed „genomen". Zoeterwoude H. R. met „Hodie Christus natus est", Antifoon en Magnificat-vers. Daarna met alle aanwezige zangers een „Stille Nacht" 4-stemmig. Het is bekend, dat dirigent Hoogzaad beschaafd laat zin gen. Rhythmisch en dynamisch was alles goed verzorgd. De afwerking liet niets te wenschen over. Hazerswoude (dorp) met „Viderunt omnes" en „Er is een roos ontsprongen", goede voordracht en rhythme, hier en daar wat „keelig" (stemvorming, heeren!) Jam mer dat het lied niet werd begeleid. Hoogmade met „Tui sunt coeli", goede toon maar wat meer aisis en thesis, meer op den dirigent zingen. Tantum ergo van Breidenstein was veel beter en klonk wel luidend. Ten laatste de Reeuwijkers, die zich geen gemakkelijke taak hadden gesteld met „Elegerunt" van het feest van St. Ste- phanus. Het koor beantwoordde niet altijd aan de bedoelingen van dirigent Carlier en was hier en daar wat onregelmatig; overigens in goede stijl. Gelukkig zorgde Reeuwijk nog voor één modern nummer van het programma, n.l. Adoro Te, van den kunstzinnigen musicus Joh. Winnubst. De poging is misschien niet voor de volle 100 pet. geslaagd, maar het streven van dit koor verdient waardeering. Hierna hield het eere-lid J. B. Wesse- lingh een geestige toespraak tot groot ver maak der aanwezigen. Vermelden we nog, dat de heeren Kaptein en Hoogzaad met den bond jubileerden resp. als secretaris en bestuurslid. In z'n slotwoord dankte de voorzitter allen die tot 't welslagen van den middag hadden medegewerkt. Zeer voldaan togen de mannen weer naar hun haard steden, bezield met den vasten wil alles te doen om den luister van onzen eere dienst door hun gezangen zoo groot moge lijk te doen zijn. HAAGSCH GERECHTSHOF Er klopte iets niet op den toren te Voorschoten. Op 18 Augustus had de student G. A. G. te Voorschote l luchtwachtdienst op den toren te Voorschoten. Hij was even ge komen, maar dadelijk daarop weer ver trokken niet met opzet maar als protest vanwege de toestanden, die er in den donkeren toren heerschten. Midden op den donkeren zolder gaapte een nog donkerder luikgat, zoodat het ge vaar absoluut niet dankbeeldig was, dat men er door naar beneden zou storten. Het gevaar werd nog vergroot door het feit, dat allerlei voorwerpen op dien zolder ver spreid rond slingerden. Het hoofdbestand deel van deze voorwerpen vormden een aantal ledige oierflesschen. Zelfs vertelde G. thans aan het Hof. dat er af en toe een soort bacchanaal gehouden werd, waar bij ook het damesbezoek niet ontbrak. Zul ke toestanden achtte hij destijds onge hoord en hij had daartegen verschillende malen geprotesteerd en zijn beklag inge diend. Zonder resultaat evenwel, reden voor hem om een beslissing te forceeren, door op 18 Augustus als protest zijn post te verlaten. De Politierechter had hem daarvoor veroordeeld to een geldboete van 15 subs. 15 dagen. Op aanraden van den inspecteur van den luchtbeschermings dienst, die een grondig onderzoek had in gesteld en daarvan een uitgebreid rapport samenstelt, was hij in hooger beroep geko- Verdachte zeide voorts, dat hij door zijn veroordeeling reeds veel bereikt had, want er waren inmiddels veel veranderingen aangebracht, zoodat de toestand ten zeer ste verbeterd is. Zijn zaak beschouwde hij dus meer van de idealistische zijde, om dat er van opzet geen sprake was geweest, immers hij had zich dadelijk spontaan en vrijwillig ter beschikking gesteld. Drie we ken had hij geen dienst gedaan, omdat hij toen oorlogsgewonden had verzorgd. Toen dit 'achter den rug was, had hij zich we derom dadelijk beschikbaar gesteld. De procureur-generaal vond geen ter men aanwezig om het vonnis van den Po- liiterechter te wijzigen, zoodat het Hof in deze de beslissing heeft en nader vonnis zal wijzen. Nog meer klachten. Geheel anders lag de zaak van D. A. F. de G. eveneens uit Voorschoten. Ook hij was niet in functie geweest bij den luchtbeschermingsdienst. Hier golden, bui ten een klacht of excuus, dat het er min der frisch rook en dat de W. C. riekte, an dere motieven en dus ook andere maatsta ven ten opzichte van de straf. Verdachte had zich namelijk afgemeld door te zeggen, dat hij niets te eten had en met een leege 19 21 21 21 30 12 81 49, 50, 62, 63, 35 22 43 93 83 88 103 .98 116 17 Periode 7 Periode c HOEVEELHEID Brood of Gebak iBloemkaart) Meel of bloera of brood of gebak (Boterkaart) Boter of Margarine (Vetkaart) Boter of Margarine (Boterkaart en Vetkaart) Slaolie Vleesch en Vleeschwaren Koffie of Thee Rijst of Rijste- meel of -gries of -bloem of Gruttemeel (gemengd meel) Maïzena of Griesmeel of Sago of Aardappel meel of Pudding poeder of Pudding sauspoeder Havermout of Havervlokken of Haverbloem of Aardappelmee- vlokken Gort of Gortmout of Grutten Peulvruchten Macaroni of Vermicelli of Spaghetti Scheerzeep Zeep Van 16 t/m 22 Dec. eventueel t/m 29 Dec. Bon 18 nog t/m 22 Dec. niet in hotels. Van 2 Dec. t/m 29 Dec. Van 14 t/m 20 Dec. eventueel t/m 27 Dec. y flesch slaolie Van 14 Dec. tot en met 31 Januari. Van 7 Dec. t/m 20 Dec. Van 16 Dec. t/m 25 Dec eventueel t/h 29 Dec. maar niet in hotels. Van 9 Nov. t/m 20 Dec. Van 2 Dec. t/m 29 Dec. Van 16 Dec. t/m 29 Dec. Van 16 Dec. t/m 22 Dec. eventueel t/m 29 Dec. maar niet in hotels Bon 23 t/m 22 Dec. maar niet in hotels Van 30 Nov. t/m 27 Dec. Van 2 Nov. t/m 27 Dec. Van 2 Nov. t/m 27 Dec Van 2 Nov. t/m 27 Dec Van 17 Dec. t/m 12 Jan Van 2 Nov. t/m 27 Dec. Van 31 Aug. t/m 31 Dec Van 7 Dec. t/m 31 Dec. Van 4 Nov. t/m 29 Dec. Van 16 Dec. t/m 19 Jan. 125 gram roggebrood' of 100 gram. ander brood of een rantsoen gebak 35 gram meel of bloem of 60 65 gram roggebrood of 50 gram witte brood of 1/2 rantsoen gebak half pond boter of half pond margarine 1 kilogram 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund- of kalfvleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor leverartikelen, tongenworst en nierbrcod en 150 gram voor bloed worst. half pond koffie of 75 gram thee Elk der bonnen 100 gram kaas. 125 gram kaas y2 pond 1 ons. Op twee bonnen mag 1 pakje maïzena van 225 gram worden gekocht, in verpakkin gen welke vóór 22 Juli 1940 zijn vervaardigd. y2 pond ys pond 1 pond 50 gram scheerzeep, of een tube scheercrême, of kleine tubes, of een pot scheerzeep 120 gram huishoudzeep, of 200 gram zachte zeep, of vloeibare zeep, of 250 gram zeeppoeder, of zelfwerkende waschmiddelen, of 125 gram zeepvlokken, of 150 gram toiletzeep. RANTSOEN GEBAK 100 gram koek (ontbijtkoek) 140 gram speculaas; 200 gram andere koekjes; 90 gram biscuits en wafels; 15 gram beschuit; 800 gram cake; 600 gram gebakjes ;600 gram taart; 500 gram gevuld groot korstgebad (boterletter e .d.); 400 gram gevuld klein korstgebak, (amandelbroodjes e. d.); een hoevelheid van alle andere niet genoemde gebakken artikelen, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. RANTSOEN VLEESCHWAREN 75 gram gerookt of gekookt varkens-, rund of kalfsvleesch en gerookte worstsoorten; 100 gram worstsoorten, rolpens en knak worst; 125 gram leverartikelen, tongenworst en nierbrood, 150 gram bloedworst. REGELING BRANDSTOFFEN: BONNEN No. 8, 9 en 10 (haarden en kachels). BON NEN 15 t.m. 24 (centrale verwarming) t.m. 31 Januari, één eenheid vaste brandstof fen. Brandstoffen 2de periode en cokes, 2de periode t.m. 31 December, één eenheid vaste brandstoffen. maag geen dienst kon doen óp den toren. De Officier van Justitie en de Politierech ter hadden dit destijds van verdachte een verkapte bedjeiging gevonden om aan steun te komen. De Politierechter had toen gemeend, dat zulke methoden niet geduld konden wor den en had de G. veroordeeld tot veertien dagen gevangenisstraf. Van dit vonnis was verdachte in hooger beroep gekomen bij het Haagsche Hof al waar de procureur-generaal het vonnis juist gewezen achtte en derhalve beves tiging vroeg. Ook hier zal het Hof nader vonnis wij zen. HOTELHOUDER OPGELICHT. Voor de Groninger Rechtbank heeft gis- terecht terecht gestaan de 33-jarige koop man H. L. uit L e i d e n,thans gedetineerd te Groningen, wegens oplichting van een hotelhouder te Maarn voor 25 gulden. Verdachte heeft niet alleen enkele da gen bij den hotelhouder gelogeerd zonder te betalen, maar heeft dezen bovendien weten te bewegen hem 25 gulden te lee- nen, welk bedrag verd. naar hij voorgaf, te kort kwam voor betaling van eenige koeien, die hij z.g. in opdracht van de re geering had gekocht. Verdachte bekende. Hij heeft zich ook elders aan dergelijke practijken schuldig gemaakt en heeft bui tendien reeds tal van vonnissen, voorname lijk wegens oplichting op zijn strafblad staan. De Officier van Justitie zeide in zijn re quisitoir, dat men hier met een aartsop lichter heeft te doen, voor wien hij de maximumstraf op haar plaats achtte. Hij eischte drie jaar gevangenisstraf. De verdediger bepleitte clementie. Uitspraak Dinsdag a.s.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2