Jaeópscaafl aan den 3tau&, DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Over den weg en de wetenschap der Heiligen Kennisgeving van de Weermacht bevelhebber in Nederland. HERBOUW Mamentje DONDERDAG 19 DECEMBER 1940 32ste Jaargang No. 9827 2)e£cid4cli4(Bou/fcci/n£ Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. V Eensgezindheid Een goede vrucht van dezen tijd kan en moet zijn, dat de menschen, ondanks onderlinge verschillen, dichter bij elkaar komen te staan. Daarnaar te streven, moeten wij niet al leen eischen van anderen. Ook van onszelf. Als katholieken mogen en moeten we onszelfs afvragen, of er niets is in ons op treden, dat ons onnoodig afscheidt van an deren; of onze handelingen, ons maatschap pelijk doen en laten wordt gedragen door gemeenschapszin; of het afzonderlijke, dat wij nastreven en beleven, inderdaad wordt opgelegd door den eisch van de handhaving en cultiveering onzer levens beginselen, en dus gewenscht of zelfs ge biedend noodzakelijk is. Als wij tot de conclusie kornen, dat bedoelde wensche- lijkheid of noodzakelijkheid er niet is, dan moeten wij niet schromen, dan is het plicht, een anderen weg in te slaan. En wij mpeten daarbij niet evrgeten, dat in me nig opzicht het verleden ons andere wen- schen en eischen kon en moest stellen dan het heden. Eensgezindheid is in dezen en in den komenden tijd waarschijnlijk vooral in den komenden tijd zulk een kostbaar goed. Niets mag worden nagelaten, om die eensgezindheid te verkrijgen of te verster ken. Niets mag worden gedaan, waardoor die eensgezindheid kan worden verbro ken of verzwakt. De „Standaard" stelt als criterium voor de eensgezindheid in Nederland „de ge meenschappelijke erkenning, dat het Ne- derlandsche volk, als geheel, een, door zijn wordingsgeschiedenis ten tijde der Refor matie, aan die Reformatie ontleende alge- meene levensrichting en maatschappelijke structuur heeft ontleend". Als men dit loslaat, is het Nederlandsche volk ondenkbaar, beweert het anti-revolu- tionnaire orgaan. Ziet dat is een standpunt, waarop men zich niet moet plaatsen, als men een wer kelijke eensgezindheid in Nederland wil een werkelijke eensgezindheid, en niet een „eensgezindheid", zooals enkele Nederlanders het volk willen.... opleg gen: denkt, zooals wij, en doet, wat wij verlangen, en: het Nederlandsche volk is eensgezind. Wie een werkelijke eensgezindheid na streeft eischt niet op voor zijn confessio- neele levensrichting, dat deze en deze al léén „de algemeene levensrichting en maat schappelijke structuur" van het geheele Nederlandsche volk bepaalt zooals de „Standaard" dat doet. Deze bewering van de „Standaard" is overigens al herhaalde lijk bestreden en weerlegd, is een oud ge schilpunt, waarvan wij niet begrijpen, waarom het nu juist in dezen tijd weer moet worden opgeroepen. Kerstdag is nabij 19 DECEMBER. Volgens de voorspelling van Isaias, zou de Christus ontspruiten aan den wortel van Jesse., Jesse, bijgenaamd de Bethemiet, was de vader van koning David. In de mid deleeuwen werden „Jesseboomen" geschil derd: Jesse ligt slapende op den grond, uit zijn borst rijst een stam op met wijd- sche takken en vele bloesems. De laatste uitlooper is Maria. In het bekende „Rorate Coeli" wordt de geboorte van Christus eveneens vergele ken met een ontkiemen; „Aperiatur terra et germinet Salvatorem Dat de aarde zich opene en den Verlosser doe ontsprui ten. De voortkoming uit Davids nageslacht bezingt ook de derde O-antiphoon: WORTEL VAN JESSE, Gij die voor de volkeren een teeken zijt, voor wien de koningen hun mond zullen sluiten en dien de volkeren zullen aanroepen: Kom ons bevrijden; wil niet langer talmen. KOFFIE EN THEE. De secretaris-generaal van het de partement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat gedurende het tijd vak van Zaterdag 21 December tot en met Vrijdag 31 Januari a.s. de met „18" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht geeft op het koopen van 250 gram koffie op 75 gram thee. Men schrijft uit Rome aan de „Maas bode": Aan het slot van de in het bijzijn van den H. Vader, tal van kardinalen en den pauselijken nuntius aan het Italiaansche hof ten Vaticane gehouden retraite heeft Paus Pius XII een belangwekkende toe spraak gehouden. Na allereerst den leider van de retraite, pater Messina te hebben bedankt, dien Hij reeds in den tijd, dat Hij nuntius was te Berlijn, zeide te hebben lee- ren kennen pater Messina studeer de aan de universiteit aldaar Ooster- sche wetenschappen richtte Zijne Hei ligheid zich tot de aanwezigen met de vol gende woorden: „Een groot gunstbetoon van God is steeds de eenzaamheid, waarin Hij tot on ze harter spreekt en door haar stem de leer van Christus voor ons oor verstaan baar maakt. Zijn wonderbaar voorbeeld wordt ons duidelijk gemaakt, dat het licht der wijsheid en het houvast voor onze schreden door het leven is, dat ons helpt, onzen blik te verheffen naar wat boven ons zelf ligt, in Hem onzen God en Zalig maker eerbiedig te vreezen en den last op ons te nemen van het kruis, dat ons Hem waardig maakt; dat ons tenslotte helpt, om onze hoop te stellen op de vreugde' der op standing, welke de liefde hier op aarde versterkt tot aan de verheerlijking en eeuwige aanschouwing Gods. Laat ons daarom God den Heer danken voor dit geschenk en de tijdens dezen aan- dachtigen en ingetogen inkeer des geestes ontvangen genaden .,Cum gratiarum actio- ne petitiones nostrae innotescant apud Deum". De dankbaarheid is de welriekende geur van het christelijk en priesterlijk leven. Zij behaagt God en is de sleutel tot Zijn genadeschatten. In deze dagen van ernstige overdenking van ons leven, in ons onderhoud met God, zijn wij allen klein voor Hem geworden en hebben wij Hem in het diepe bewustzijn van- onze nietigheid aangeroepen. Wij hebben ons vernederd, om door de goddelijke genade en barmhartigheid ver heven en gesterkt te worden op de rest van onzen levensweg. Wij zijn voorwaarts geschreden naar het werkelijk verheven doel der volmaaktheid, dat Christus zelf ons in Zijn hemelschen Vader voorstelt, een goddelijk doel, waar naar wij streven, zonder het te kunnen be reiken, dat echter evenals de zon onze schreden verlicht, leidt en daaraan een waardevollen vorm geeft. Dat is de weg en de wetenschap der Heiligen. Zoo voltrekt zich de vooruitgang in het goede en in de deugd, in de stille uren en in de uren der beproeving van ons leven, ook in deze treurige ure van stormachtige gebeurtenissen en bloedige tranen. In Onzen inkeer tot God heeft zeer ze ker ook de gedachte aan de huidige stonde Onze biddende ziel bedrukt, die dat licht en die kracht afsmeekte, welke Ons staan de mogen houden en welke Onze geest en Ons hart duidelijker, dieper en bewuster hebben leeren kennen en waarnaar Wij vuriger hebben verlangd, om in de beproe vingen, het lijden en de smarten der Kerk niet te gering te worden bevonden. Is dat ook wellicht niet een van de schoone, in de geestelijke ingetogenheid tot rijpheid komende vruchten van hen, die de Bruid van Christus dienen, die op aarde lijdt en strijdt, om den vrede van Christus onder de menschen, die van goe den wille zijn, te verbreiden. Is de Romensche curie, zoo besloot de H. Vader Zijn toespraak, niet als het ware de geheiligde raadszaal van de wijsheid, gerechtigheid en vrede te midden van het christelijke volk?" - PAUS PIUS XII EN DE JONGGEHUWDEN. Men schrijft uit Rome aan de „Maas bode": De Osservatore Romano en een Ita- liaansch Katholiek blad hebben onlangs in hoofdartikelen gewezen op de vaderlijke bezorgdheid van Paus Pius XII voor de jonggehuwden, welke in de talrijke groote audiënties, welke Hij hun verleent, tot uiting komt. Uiteraard is het niet allen mogelijk, een huwelijksreis naar Rome te maken en Zij ne Heiligheid heeft daarom aan den voor zitter van het Katholieke Mannenverbond in Italië Zijn portr-^' doen toekomen met de volgende zeer zinrijke opdracht: „Uit de volheid van Ons apostolisch hart zegenen Wij den geheiligden band, die u allen in het huwelijksleven vereenigt en u het welzijn van geliefde kinderen verze kert, van die van den hemel verwachte gaven, die als volmaakte Katholieke chris tenen, die het vaderland liefhebben, moe ten opgroeien. Deze band waarborgt ook de onveranderde wederzij dsche liefde en onkreukbare trouw. Het sacramenteele zegel van het H. Hu welijk verheft u in de oogen van God en van de Kerk. Mogen in uw haardstede, in vreugde en leed, voortdurend de geest Gods, Zijn geboden, Zijn liefde en Zijn ge nade heerschen". Ik heb mij herhaaldelijk genoodzaakt gezien, in mededeelingen aan de bevolking van het bezette Nederlandsche gebied er nadrukkelijk op te wijzen, dat voor het plegen van sabotage tegen de Duitsche weermacht en haar oorlogsvoering de zwaarste straffen moeten worden opgelegd. Ondanks deze nadrukkelijke waar schuwingen en vermaningen heeft een zwaar geval van sabotage plaats gehad. Er werden door onverantwoordelijke lieden kabels van de Duitsche weermacht op belangrijke plaatsen meermalen stukgesneden. De beide daders hebben hiermee ook hun eigen volk groote schade bèrokkend, omdat zij de verdediging tegen binnen vliegende vijandelijke vliegtuigen hebben bemoeilijkt. Zij zijn gearresteerd en door een Duitsch militair gerechtshof ter dood veroordeeld. Het oordeel is bevestigd en dus rechtsgeldig geworden. De executie is voorloopig uitgesteld totdat over het door de veroordeelden ingediend verzoek oni gratie is beslist. De Weermachtbevelhebber in Nederland: FR. CHRISTIANSEN, generaal der vliegers. WAARDEVERMEEDERINGS- BELASTING. Treedt 24 December in werking. Het besluit van den secretaris-generaal van het departement van financiën tot heffing van een belasting op de waarde vermeerdering van onroerende zaken treedt volgens artikel 4 van dat-besluit in werking met ingang van den tienden dag na dien van zijn afkondiging d.i. 24 De cember. Het besluit mist toepassing ten aanzien van overgangen, van onroerende zaken, waarvan wordt aangetoond, d?t de desbe treffende overeenkomst reeds voor het in werkingtreden van dat besluit volledig was tot stand gekomen. DE LOONBELASTING. MISVERSTAND OVER DEN AFTREK VAN ƒ100. Uit informaties door abonné's hebben wij den indruk gekregen, dat misverstand bestaat omtrent den aftrek van 100 voor de loonbelasting. Velen meenen ,dat de tabellen opgege ven, nog moeten worden verminderd met ƒ8.23 (1/12 van ƒ100), om het juiste be lastingplichtige inkomen te berekenen. Dit is evenwel niet juist, want de in de offi- cieele tarief staten gegeven cijfers zijn be rekend volgens een methode, waarbij met den 100 aftrek reeds rekening is gehou den. van geteisterde gemeenten IN SCHERPENZEEL WORDT EEN BEGIN GEMAAKT. Wij vernemen van de zijde van den al gemeen gemachtigde voor den wederop bouw o.m. het volgende: Dat in het algemeen in ons land nog in zeer onvoldoende mate met den herbouw is begonnen, werd toegeschreven aan twee omstandigheden. In de eerste plaats aan de onzekerheid over de rijksbijdrage in de schadevergoeding en in de tweede plaats aan de moeilijkheden met de materiaal voorziening. Thans echter weet een ieder wat de schadevergoeding betreft, waar hij aan toe is. Op het gebied van de materialen zijn er inderdaad vele moeilijkheden. Toch kan in he' algemeen gezegd worden, dat de voor uitzichten niet ongunstig zijn. Reeds eer der is verklaard: indien men de materiaal- besparende voorschriften, welke de alge meen gemachtigde heeft uitgevaardigd, in acht neemt, kan men er zeker van zijn, dat in een snel tempo met den bouw kan worden voortgegaan tot het a.s. voorjaar en met reden kan verwacht worden, dat de aanvoer van materiaal dan aanmerke lijk zal toenemen. Redelijke bezwaren tegen den herbouw kunnen nu dus niet meer worden aange voerd. Zakelijke argumenten voor langer uitstel zijn er niet meer. Des te klemmender zijn de argumenten om nu wél onverwijld te beginnen. Thans zijn er hoewel schaarsch nog mate rialen en er zijn nog aannemers en bouw vakarbeiders, die werkloos zijn. Het is dus een economisch en ook een sociaal belang van de eerste orde, dat er nu gebouwd wordt, opdat er niet nog meer materiaal en arbeidskracht voor ons land en volk •verloren ga. Om een begin te maken heeft de alge meen gemachtigde bepaald, dat met den wederopbouw in een bepaalde plaats aan gevangen zal worden en dat, indien de getroffenen niet zelf bouwen, dit door een door den algemeen gemachtigde aangewe zen instantie zal geschieden. Als eerste plaats, waar op deze wijze ge bouwd zal worden, is Scherpenzecl aan gewezen. Naast den eigenlijken wederopbouw ontwikkelt zich een nieuwe tak van werk zaamheid, nl. de sociale hulp aan de ge troffenen. H„t bleek hoe langer hoe meer, dat men er niet was met de schadeloos stelling, met een voorschot of hypotheek, omdat in vele gevallen de getroffenen de zwaardere las.en niet konden dragen. Wanneer men nu in een geval aL Scher- penzeel den wederopbouw verplicht stelt en de gedupeerden dwingt, op straffe van een verliespost bij aankoop van een bouw- bewjjs, tot herbouw over te gaan, dan spreekt het van zelf, dat deze sociale zijde niet uit het oog mag worden verloren. De algemeen gemachtigde is dan ook vol komen overtuigd van de noodzakelijkheid om met de noodige soepelheid hier op te treden, teneinde sociale misstanden te ver mijden. Om dit te bereiken zal hij het be sluit inzake de schadeloosstelling, de hy potheekregeling 1940 en de bestaande sub sidieregelingen ter verbetering van de volkshuisvesting te zamen hanteeren en wel zoodanig, dat iedere getroffene in staat zal worden gesteld aan den herbouw deel te nemen, zonder dat hij gedwongen wordt voor zijn verdere leven verplichtingen te aanvaarden, welke boven zijn inkomen en vermogenspositie uitgaan. Zelfs kan de al gemeen gemachtigde in bepaalde gevallen door middel van gelden a fonds perdu moeilijkheden uit den weg ruimen. Ais bewijs van de soepelheid, waarmede bij den wederopbouw te werk zal worden gegaan, diene nog het volgende: De bouwkosten zijn zeer gestegen. Om den herbouw toch zooveel mogelijk te be spoedigen kunnen bouwprerhies worden uitgegeven. Aan de eigenaren, die hun geheel of vrij wel geheel vernielde panden vóór 1 Janu ari 1942 hebben herbouwd, kan een bouw- premie worden verstrekt ten bedrage van 10 pet. van het schadebedrag tot een scha- demaximum van 15.000. Hierdoor wordt dus een deel van de gestegen bouwkosten opgevangen. De praktijk wordt dus, dat in gevallen, waarbij dit noodzakelijk en verantwoord is, de financiering van den herbouw een vergoeding met zich zal brengen, welke boven de schadeloosstelling uitgaat. Tegenover al deze soepelheid wordt ver langd een daadwerkelijke activiteit voor een snellen wederopbouw, welke toch on getwijfeld een algemeen Nederlandsch be lang is. Alle mogelijke hulp wordt ver leend, doch nu wenscht de algemeen ge machtigde ook, dat men den wederopbouw ziet als een nationaal belang en dat men in den geest van volstrekte samenwerking al le medewerking verleent om het initiatief, dat hij in Scherpenzeel heeft genomen, te BLOEMEN EN VEE. Ik lees zoo nu en dan een bericht, dat deze of gene veemarkt niet door gaat. Ik begrijp dat niet altijd. En met name begrijp ik niet, dat al dat stom me vee nou maar rustig in de stal moet blijven staan dat veronderstel ik ten minste met mijn leekenverstand en nooit meer de gelegenheid krijgt voor een gezellig uitstapje naar een openbaar plein, waar het misschien nog eens een ouden bekende of een ver familielid ontmoet om er een ge zellig babbeltje mee te maken. Dat zijn de dingen, waar ik aan denk, als er sprake is van vee. En dat is beter, in ieder geval gezelliger, dan zich af te pijnigen met allerlei vragen over onze hammen, spek en staarten van de varkens en koeien dan wel te ver staan. En daarom vind ik het ook al altijd zoo prettig te lezen wat mijn collega zoo smakelijk en vakkundig over de bloemenmarkt weet te schrijven. Gis teren had hij het weer over de Darwin Earley Bartigon van mijnheer Mantel en over de grofnagelige hyacinth in de kleur van mijnheer Dames. Zal je gebeuren. En hij vertelde, dat er weer hyacinthen, tulpen en narcissen waren. Als hij zoo begint, dan gaat mijn hart open. Want u kunt zeggen wat u wilt, maar wij zitten nu den heelen dag thuis en met een bloemetje op tafel en een in een vaasje op den schoorsteen voel je je beslist gelukkiger. Een beetje dartel zelfs. En dat is prettig in dezen tijd. Dan vergeet je de rest. Dan weet je weer, dat er ook nog mooie dingen zijn. En die moet je zoeken en nemen. En bovendien je kunt toch moeilijk een ossenstaart in een vaastje zetten.... WINTERHULPEN EDERIAND Gironummer van de W. H. 1 5553 De Bank van de W. H. N. is Kasvereeniging N.V., A'dam. Postgironummer 877. Stort op 5553 of 877 gc brengt geluk in veler leven. Vrijdag 20 December zal ir. J. Th. West- hoff, directeur van den Rijksdienst der werkverruiming om 13 uur en 20.15 uur, als lid van het eere-comité der Winter- nulp Nederland over de radio een kort woord richten tot het Nederlandsche Volk. TEXTIELPUNTEN VERLOOPEN. Men vestigt de aandacht op het feit, dat de op 1 Februari a.s. nog niet gebruikte punten van de thans loopende textielkaart op dien datum ongeldig wordpn. DISTRIBUTIE VAN VLEESCn. Regeling vleeschvoorziening voor zieken. De secretaris-generaal van het depart- tement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat een speciale regeling is getrof fen ten behoeve van diegenen, die op me dische gronden extra vleesch behoeven. Bovenbedoelde personen kunnen bij de plaatselijke distributiediensten met ingang van 21 December 1940 een verklaring ont vangen op grond waarvan zij bij de ver strekking van vleesch een zekeren voor rang genieten. Ter voorkoming van misverstand wordt er nadrukkelijk op gewezen, dat bovenge noemde verklaringen door de distributie diensten uitsluitend uiteereikt worden aan hen. die ingevolge een gecontroleerde me dische verklaring in aanmerking komen voor extra rantsoenen vleesch. doen slagen. De voorbereidende besprekingen in Scherpenzeel zijn reeds beëindigd. Half Januari wordt met den bouw begonnen en in den loop van Mei zal deze klaar zijn. De leiding van het wederopbouvwerk is opgedragen aan den heer A. E. Bredero, directeur van de N.V. Bredero's Bouwbe drijf in Utrecht, die als gedelegeerde voor den wederopbouw van Scherpenzeel zal optreden. Het toezicht op den bouw is op gedragen aan ir. A. Kraaijenhagen uit Oosterbeek, den ontwerper van het we- deropbouwplan van Scherpenzeel.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1