Gevoelige Britsche verliezen op zee 5)e ófrcifd d&t Jtcdianea De hertog van Reichstadt Weinig iucht- activiteit Op twee fronten MAANDAG 16 DECEMBER 194o DE LEiDSClT COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Stroombezuïniging behoeft Uw hnis nfet tot eea duister hol te maken. Door Philipslampen aan te schaffen in plaats van z.g. „goedkoepe" gloeilampen, bespaart U tot 20°/o op Uw stroom en ontvangt U extra licht! Na een Duitschen luchtaanval op Londen. Reddingbrigades aan het werk op de puinhoopen van een der verwoeste gebouwen (Foto Weltbild)^ HET DUITSCHE WEERMACHTSBERICHT Het Duits che weermachtsbericht van Zondagmiddag luidt als volgt: In den nacht van Vrijdag op Zaterdag bleef de bedrijvigheid der luchtmacht ten gevolge van het ongunstige weer beperkt tot het leggen van mijnen voor Britsche havens. In den loop van Zaterdag hebben afzon derlijk vliegende Duitsche toestellen ver scheiden voor den oorlog belangrijke ob jecten in Zuid- en Midden-Eugeland aan gevallen, voor een deel in duikvlucht. In de Midlands werd een belangrijke fabriek door zware bommen rechtstreeks getroffen. Boven het Duitsche rijk hebben geen vij andelijke toestellen gevlogen. In het bezet te gebied wierp de vijand op twee plaatsen bommen zonder schade aan te richten. VLIEGTUIGEN BOVEN NOQRD- IERLAND Volgens een Reuterbericht heeft het Brit sche ministerie van veiligheid medegedeeld, dat in den afgeloopen nacht vliegtuigen bo ven Noord-Ierland zijn waargenomen. MISLUKTE LUCHTAANVAL OP BERLIJN In den avond van den 15den December hebben enkele Britsche vliegtuigen, gebruik makend van een dekking biedende weersge steldheid, getracht, de Duitsche rijkshoofd stad aan te vallen. Door den krachtigen luchtafweer werden zij gedwongen, in Noordelijke en Zuidelijke richting bij te draaien. Slechts een paar vliegtuigen slaag den er in, boven een Berlijnsche voorstad te komen, waar zij alleen vlugschriften heb- bij uitgeworpen. GERUCHT OVER ONTMOETING HITLER —MUSSOLINI TEGENGESPROKEN Van officieuze zijde wordt gemeld: Het in het buitenland verspreide geruchten over een ontmoeting, welke dezer dagen tusschen den Führer en den Duce zou plaats vinden, Is in de Wilhelmstrasse gekenmerkt als van eiken grond ontbloot te zijn. DE „WESTERN PRINCE" GETORPEDEERD Mackay Radio heeft een radiogram opge vangen met de mededeeling, dat Engelsch s.s. „Western Prince" (10.926 ton) op 400 mijl ten Noordwesten van de Iersche kust is getorpedeerd. De reederij, die eigenares van de „Wes tern Prince" is, heeft bevestigd, dat de Ca- madeesche minister minister van» munitie, Howe, zich aan boord.van het schip be vindt. Volgens de New-York Sun had de „Wes tern Prince" onder meer 4 tweè-motorige bommenwerpers aan boord. Het meerendeel der passagiers waren Engelschen, die deel uitmaakten van diplomatieke missies, in de Vereenigde Staten en zich met Kerstverlof naar Engeland wilden begeven. Volgens een Reuter-bericht uit Ottawa heeft het bureau van den Canadeeschen mi nister-president medegedeeld, dat het een bericht heeft ontvangen, waarin wordt ge zegd, dat de meeste opvarenden van de „Western Pince" gered zijn. De New-York Journaal American meldt dat er geen hoop meer bestaat, dat de „Western Prince" drijvende zal blijven. Volgens de New-York Raily Mirror neemt men aan, dat behalve de Canadeesche mi nister van munitie, Howe, ook diens plaats vervanger, Woodward, de financieele raads man Scott en de directeur-generaal van het Canadeessche departement van munitie, Taylor, aan boord zijn. Volgens de Canadian Press heeft lord Beaverbrook de Canadeesche regeering er van in kennis gesteld, dat de Canadeesche minister voor munitie, Howe, gered is.-Uni ted Press meldt, dat ook de medewerkers van Howe, Taylor, Woodward en Scott, zich onder de geredden bevinden. Nog een schip van 10.000 ton getorpedeerd Naar in scheepvaartkringen te New York bekend wordt, is het groote dubbelschroef- motorschip „Orari" in het Oosten van den Atlantischen Oceaan getorpedeerd. Het is een schip, van 10.350 br.t., dat toeb.ehoort aan de New Zealand Shippign Co. en speciale koel-installaties voor het transport van le vensmiddelen aan boord heeft. Kapitein Frank Pegram, commandant van de Enterprise, het Ëngelsche vlaggeschip in het Zuidelijk deel van den Atlantischen Oceaan, heeft, naar Transocean meldt, me degedeeld, dat de jacht op den Duitschen hulpkruiser, die de „Carnavon Castle" zoo zware beschadigingen heeft toegebracht, zonder resultaat is geweest. Alle eenheden der Britsche vloot in deze wateren hadden aan die jacht deelgenomen. ENGELSCHE REPRESAILLES IN PALESTINA De „Popoio di Roma" maakt melding van Ëngelsche repraisailles in Palestina tegen een in de buurt van Nabloes gelegen dorp. Volgens dit bericht omsingelden Ëngelsche soldaten enkele dagen geleden het Arabi sche dorp en openden zonder waarschu wing het vuur uit machinegeweren op de Moskee.- Vervolgens dreven zij alle manne lijke bewoners van de plaats tezamen en brachten hen in een concentratiekamp, waar zij door Joodsche soldaten bewaakt werden. Vrouwen en kinderen werden ge noodzaakt het dorp te verlaten. Hun huizen werden grootendeels vernield. Een honderd tal huizen werd opgeblazen. De reden voor dit optreden der Engelschen is gelegen in het feit, dat den nacht tevoren in de om geving van Nabloes eenige telegraafdraden waren doorgesneden. NACHTELIJKE PLECHTIGHEID TE PARIJS. De hertog van Reichstadt rust thans, dank zij het initiatief van den Führer, naast Napoleon, zijn vader. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd het stoffe lijk overschot, dat van Weenen naar Pa rijs vervoerd was, plechtig in den Dóme des Invalides bijgezet. Het gebeente is niet uit de kist gehaald, zoo meldt D.N.B., maar de geheele sarco- phaag is naar Parijs overgebracht. De sar- cophaag, die zich in de Kapuzinergruft te Weenen bevond, werd op een met vier paarden bespannen lijkkoets, naar het Westbahnhof gereden en van daar in een verzegelden wagon naar Parijs vervoerd. In aansluiting op een persreceptie bij den Duitsche ambassadeur werd een plechtigheid, in den Dome des Invalides gehouden, waar 'tegen 1 uur des nachts het stoffelijk overschot arriveerde. De sarcophaag, die op een affuit stond en die door een afdeeling Duitsche solda ten van het station naar den Dóme des In valides was gebracht, werd hier aan den Duitschen ambassadeur overgedragen. Duitsche soldaten droegen de sarcophaag tot het voorplein, waar als vertegenwoor diger der F.ransche regeering admiraal Da- rian, te zamen met de generaals de la Lau- rencin en Laure, benevens verscheidene hooggeplaatste Fransche ambtenaren aan wezig waren. Ambassadeur Abetz voltrok hier de plechtige overdracht. Hij zeide: „Mijnheer de admiraal, de Führer heeft bepaald, dat ter gelegenheid van den hon derdsten verjaardag van he overbrengen van Napoleon naar Parijs, zijn zoon, de hertog van Reichstadt, van zijn rustplaats in Weenen naar Frankrijk zou worden overgebracht en bijgezet aan de zijde van zijn vader Ik heb de eer uit naam en in opdracht van denvFührer U, mijnheer de admiraal, de kisF van den hertog van R^Wadt over te dragen". Onder dof tromgeroffel werd de kist vervolgens door leden van de Fransche gendarmerie den Dóme ingedragen, waar voor het hoofdaltaar een podium, versierd met de Fransche kleuren, was opgericht. Onder de klanken van orgelspel en bege leid door toortsdragers werd de kist langs het graf van Napoleon gedragen en opge baard voor het hoofdaltaar. Na korte ge beden der geestelijken betrok een afdee ling van de Fransche gendarmerie de doo- denwacht. DE CRIMINALITEIT IN ENGELAND. Naar de „Daily Telegraph" meldt, treft Scotland Yard bijzondere maatregelen om een nieuw soort diefstallen meester te wor den. Deze worden eiken nacht in de win kels van het West End gepleegd. De mis dadigers wachten bjj luchtaanvallen op zwaar geschutvuur, gooien dan etalage ruiten in, vullen zakken met goederen en verdwijnen in de duisternis. Voorts wordt gespeurd naar misdadi gers, die uit Londen naar de gebombar- I deerde gebieden in de provincie trekken, waar de politie als gevolg van de lucht aanvallen de handen al vol heeft. IN NOORD-AFRIKA. Het 191ste communiqué van het Itali- aansch hoofdkwartier luidt; Na de ontruiming van Sidi el Barrani, welke gisteren, op den zesden dag van den grooten slag, plaats vond, hebben de Ita lic ansche en Ëngelsche troepen elkaar in het woestijngebied van Forte Capuzzo (Solloem) en Bardia van den ochtend tot der. avond in bloedige gevechten aangeval len. Zonder ophouden speelden zich de aanvallen en 'tegenaanvallen af. Het slag veld is bezaaid met groepen vijandelijke pantersauto's en gevechtswagens, die in brand staan, maar de druk der vijandelijke strijdkrachten is niet afgenomen. De luchtmacht is met be vonderenswaar- digen offerzin, die haar kenmerkt,, opge treden en heeft zonder onderbreking ge bombardeerd en gevochten. Bij de gevech- te. van gisteren hetben onze jagers 11 vliegtuigen neergeschoten. Volgens aan vullende inlichtingen is het aantal vijan delijke vliegtuigen, dat op den voorgaan- den dag werd neergehaald, tot 12 gestegen. Zes onzer bommenwerpers zijn niet terug gekeerd. De vijand heeft bases te Bardia en Tri polis gebombardeerd. Boven de laatste stad zijn twee vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. HET GRIEKSCHE FRONT. Aan het Grieksche front zijn in verschei den sectoren vijandelijke aanvallen door onze tegenaanvallen afgeslagen, waarbij de vijand aanzienlijke verliezen leed. Onze luchtmacht heeft onophoudelijk doeltref fende aanvallen gedaan op Grieksche troe penconcentraties, ravitailleeringscolonnes er gemotoriseerde afdeelingen, waarbij rechtstreeks werd samengewerkt met de op den grond opereerende strijdkrachten. Or.ze Picchiatelli (duikbommenwerpers) hebben kruispunten van wegen onbegaan baar gemaakt en vijandelijke troepen met bpmmen en machinegeweervuur bestookt. Andere formaties hebben een viaduct in de spoorlijn Saloniki-Athene getroffen. In Oost-Afrika hebben onze vliegtuigen vijandelijke militaire objecten in het ge bied van Gallabat gebombardeerd. Aan de grtns van den Soedan bedrijvigheid van patrouilles en artillerie. De vijand heeft luchtaanvallen gedaan op eenige plaat sen in Erythrea zonder slachtoffers te ma ken of aanzienlijke schade aan te richten. De onder bevel van korvettenkapitein Ferragutti Carlo staande duikboot „Ne- ghelli" heeft voor de Egyptische kust een vijandelijken kruiser van het type „South ampton" getorpedeerd en tot zinken ge bracht. In den afgeloopen nacht zijn drie vij andelijke luchtaanvallen op Napels ge daan. Er werden explosieve bommen en brandbommen op de stad geworpen. In de haven is een marinevaartuig van mid- d°lbare tonnage getroffen. De schade is niet belangrijk. Een vijftigtal leden van de bemanning werd gedood of gewond. Een door een bom getroffen treiler is ge zonken. Branden op de bovenverdiepingen van zekere woningen werden onmiddelijk door de snel optredende brandweer be dwongen en gebluscht. Acht burgers zijn gewond. De houding der bevolking is voor beeldig geweest. kischer Beobachter" in een artikel, geti teld „Engelsch fata morgana", dat de ope raties in Egypte en Griekenland tot onder werp heeft. Juist den laatsten tijd, zoo vervolgt dan het blad, heeft de Britsche propaganda uit het feit, dat Duitschland niet in Grieken land heeft ingegrepen, willen afleiden, dat men te Berlijn de Italianen „in de modder" wil laten zitten. In tegenstelling tot Engeland, denkt men in Duitschland echter ook in militaire za ken nuchter. Naar Duitsche opvatting ge ven de gebeurtenissen, zoowel in Grie kenland als in Egypte, geen aanleiding tot bezorgdheid. Dit oordeel wordt uitgesproken, terwijl men volkomen op de hoogte is van het Italiaansche oorlogspotentieel. Misschien geeft dat dien Engelschen, die zich de juist heid der Duitsche militaire opvattingen uit Frankrijk nog herinneren, te denken en kunnen zij daardoor den toestand zien, zooals hij werkelijk is.' Met betrekking tot de operaties in de Egyptische woestijn, schrijft de „Völki- scher Beobachter", dat het daar den En gelschen voor de eerste maal gelukt is, het militaire initiatief in Afrika in handen te nemen en door een tegenaanval zich op het terrein te handhaven. Gelijk de Tro janen indertijd meenden de belegeraars van hun stad te hebben verdreven, mee- nen thaps vele Engelschen, dat de oorlog op een keerpunt is gekomen. Juist de streek van Sidi el Barrani en Solloem krijgt in Ëngelsche oogen de beteekenis van een Achillespees van de As. Deze interpretatie wordt wel is waar noch in de berichten van het Ëngelsche opperbevel, noch in de op vallend bescheiden mededeelingen der ope raties door Churchill gevonden, maar al leen in de commentaren der Ëngelsche pers. Het antwoord op de vraag „waarom" is echter gemakkelijk te vinden. Hoe krach tiger nl. het Duitsche luchtwapen in En geland toeslaat, hoe gevoeliger de verlie zen der Britsche koopvaardijvloot blijken, hoe smaller de voedingsbasis wordt, hoe meer het bewapeningspotentieel ver schrompelt, hoe duurder de oorlog wordt en hoe meer de financieele reserves ver dwijnen, met andere woorden, hoe meer het laatste stadium van den oorlog in En geland zich afteekent, des te ijveriger heeft de Britsche propaganda er naar gcstreefdi te beweren, dat de beslissing in Afrika valt. Daartegenover stelt het blad de vraag: „Wat kunnen de Engelschen daar strate gisch by winnen? Bereiken zij meer dan wat hun deskundigen zoo juist nog maar schalk Graziani verweten, toen hij over de Libysche grens Egypte binnendrong, nl. een verlenging van hun ravitailleerings- wegen? Wat winnen de Engelschen in Li- bye? Op zijn best een prestige-succes, zoo als in het voorjaar de landing in Andals- nes en het binnenvaren in de fjord van Narvik. Waren deze gebeurtenissen echter voor den afloop van de operaties in Noor wegen van beteekenis? Vermochten zij zelfs het oorlogspotentieel van Duitschland te verzwakken? Wanneer men hiernaar verwijst, ver vallen tevens alle conclusies, die de stra tegen van de groene tafel in Londen uit de gevechten in Noord-Afrika trekken." Naar uit Belgrado wordt gemeld, wordt de Italiaansche tegenstand aan het Griek sche front van dag tot dag krachtiger en kan men reeds zeggen, dat het den Italia nen gelukt is, den opmarsch der Grieken tot staan te brengen. Italiaansche vliegtui gen hebben in verscheidene golven de stad Pogradec en den straatweg tusschen Po- gradect en Koritza gebombardeerd. Zater dagavond werden uit d$ richting van Ko ritza verscheidene zware ontploffingen gehoord. Men neemt aan, dat de Italiaan sche vliegers Grieksche munitiedepots hebben getroffen. De Grieksche en Britsche vliegtuigen bombardeerden de Italiaansche stellingen aan den straatweg naar Elbasan. Ook de Grieksche bladen, die Zaterdag in Joegaslavië zijn aangekomen, constatee- ren, dat de tegenstand der Italianen steeds sterker wordt en dat de Italian en vooral in den sector bij Tepeleni versterkingen hebben samengetrokken. In den Noorde lijken sector van het front is de Grieksche opmarsch tot staan gebracht. D uitsche oordeelen. Gelooven de Engelschen werkelijk, dat Duitschland lijdelijk bij een afmatting van Italië zou toekijken, aldus vraagt de „Völ- Op den uitkijk Op het dak van het Amerikaansch gezantschap te Londen is een permanente wacht ingesteld, om de nadering van vijandelijke vliegtuigen te signaleeien (Foto Weltbild)

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5