Weerbericht SPORT Will U iets weSea? MAANDAG 16 DECEMBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT EF RSTE BLAD - PAG. 2 ZONS OP- EN ONDERGANG Zon onder 17,28 uur. Zon op 9,45 uur. MAANSTANDEN. 15 December 9.44 onder, 18.39 op 16 December 10.32 onder, 19.37 op 17 December Ij.14 onder, 20.44 op 18 December 11.50 onder, 21.43 op. 19 December 12.32 onder, 23.06 op 20 December 0.20 onder, 12.51 op. 21 December 1,36 op, 13,18 onder 22 December 1,40 op, 13.45 onder (Laatste kwartier). 23 December 2,52 op, 14,13 onder HOOG WATER Te Katwijk aan Zee op Dinsdag 17 Dec. voorm. 5,50 en nam. 18.15 uur. q Verduisteringstijden 0 Er is bepaald, dat er verduisterd moet worden tusschèn zonsonder- U 0 8ang en zonsopkomst. jj 0 Deze tijden zijn voor hedenavond en morgenochtend: U 0 ZONSONDERGANG S 5 17,28 uur. - 5 ZONSOPKOMST 2 9,45 uur Q Q Tusschen deze beide tijden dient Q n er dus verduisterd te worden. - 0 —3(1 CD 11 CD 11 CD ICD 11 CD 11 CD 11 CD II011 CD Rantsoenen gas en electriciteit Met ingang van gisteren is over gegaan tot rantsoeneering van gas en electriciteit op een grondslag van honderd procent van het verbruik in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. Bij de eerste overschrijding van het rantsoen zal een boete worden opgelegd; bij herhaling zal de toevoer kunnen worden afgesneden. Ten einde den verbruikers in ieder geval een minimum hoeveelheid voor huishoude lijke doeleinden te garandeeren, zullen de volgende minimumrantsoenen gelden, on verschillig of deze 100 pCt. van het ver bruik, in de overeenkomstige perioden van 1939/1940 overtreffen: 1. Gas: 60 M3 per periode. 2. Electriciteit: a. Voor verlichting en huishoudelijk ge bruik (behalve koken); Indien de eerste meteropneming plaats vindt; Voor 16 Januari 1941: in de twee opeen volgende perioden respectievelijk 55 en 41 kwh. Na 15 Januari 1941: in de twee opeen volgende perioden respectievelijk 47 en 31 kwh. b. Voor electrisch koken. Voor hen, die in hoofdzaak electrisch koken wordt het minimum rantsoen, ge noemd onder a), verhoogd met 150 kwh per periode. Het geheel of gedeeltelijk vervangen van een rantsoen gas door electriciteit of omgekeerd zal niet worden toegestaan. Voor nieuwe verbruikers (dat zijn zij, die in de overeenkomstige periode van 1939/40 geen gas of electriciteit van het be trokken bedrijf hebben afgenomen) zal door het isbetreffende bedrijf een rant soen worden vastgesteld, overeenkomend met dat van soortgelijke bestaande ver bruikers. Daarbij zullen voor huishoude lijke doeleinden uiteraard de hierboven vermelde minimum-rantsoenen in acht ■worden genomen. Voor het geval, dat het verbruik voor 15 December a.s. is toegenomen door nieu we verbruikstoestellen, in werking gesteld sinds de overeenkomstige periode van het vorige jaar, kan door het betrokken, gas- of electriciteitsbedrijf een verhoogd rant soen worden vastgesteld. Daarbij zal wor den uitgegaan van het verbruik van soort gelijke bestaande verbruikers. Voor industrieele doeleinden kan het be trokken gas- of electriciteitsbedrijf een extra-rantsoen toekennen, op voorwaarde, dat de betrokken verbruiker ten genoegen van dat bedrijf aantoont, dat zulk een extra-rantsoen noodzakelijk is. De directie der Sted. Lichtfabrieken te Leiden deelt ons naar aanleiding van het bovenstaande mede, dat het in haar bedoe ling ligt, het publiek uitvoerig in te lich ten over alles wat met de rantsoeneering verband houdt. Mocht men met betrekking tot het hier boven gepubliceerde reeds thans bijzondere wenschen kenbaar willen maken, dan doe men dit niet telefonisch of aan de loketten der lichtfabrieken, doch men wende zich schr' ":1- Aot de directie. GEEN INSIGNES OP DE SCHOLEN De secretaris-generaal van het Departe ment van Opvoeding, Wetenschap en Cul tuurbescherming heeft aan de gemeente besturen in ons land een rondschrijven doen toekomen, waarin medegedeeld wordt, dat het aan leerlingen van de ver schillende onderwijsinrichtingen verboden is'in de schoolgebouwen of in de onmiddel lijke omgeving daarvan, een insigne of ander onderscheidingsteeken te dragen. DISTRIBUTIE VAN VASTE BRANDSTOFFEN VOOR DE CENTRALE VERWARMING THANS EEN RUIMER TOEWIJZING De secretaris-generaal van het Departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart deelt mede: Tengevolge van de betrekkelijk gunstige vervoersgelegenheid in de laatste maan den is het mogelijk geweest een grootere hoeveelheid vaste brandstoffen beschik baar te stellen dan voor direct verbruik noodzakelijk was, zoodat de verbruikers hierdoor in het algemeen eenigen voorraad hebben kunnen Zulks geldt echter niet voor de ver bruikers, die verwarmen door middel van installatie voor centrale verwar ming. Voor deze verbruikers is in ver houding tot de verbruikersgroep „haar den en kachels" tot dusverre een ge ringere hoeveelheil vaste brandstoffen beschikbaar gesteld, zoodat voor de verbruikersgroep „centrale verwar ming" thans op ruimere schaal vaste brandstoffen kunnen worden toege wezen, dan voorheen het geval was. Daar het overigens noodzakelijk is, de totaal beschikbare hoeveelheid vaste brandstoffen zoo gelijkmatig mogelijk en naar gelang van de behoefte over het ge- heele stookseizoen te verdeelen, zullen voor de derde periode, welke loopt van Zondag 15 Decembr 1940 tot en met Vrijdag 31 Januari 1941 de met 08, 09 en 10 gemerkte bonnen van de bonkaart distributie vaste biandstoffen-haarden, kachels, alsmede de met 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 en 24 gemerkte bonnen van de bonkaart distri butie vaste brandstoffen-centrale verwar ming, elk recht geven op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen. De geldigheidsduur der met „brand stoffen, een eenheid tweede periode" en de met „cokes, een eenheid, tweede periode" gemerkte bonnen wordt ver lengd tot en met Dinsdag 31 December a.s. De verbruikers vallende onder de groep B, B en D, met een verbruik van 25 of meer eenheden per periode, dienen zich vooralsnog niet ter ver krijging van nieuwe toewijzingen tot de distributiediensten te wenden. Nader zal worden bekend gemaakt, wan neer hiertoe de gelegenheid bestaat. CONCENTRATIE VAN DE RADIO- OMROEPVEREENIGINGEN. WAT IS ONDER CONCENTRATIE TE VERSTAAN. De dezer dagen benoemde gemachtigde voor de concentratie van de radio-omroep- vereenigingen, ir. A Dubois, heeft in een persconferentie een uiteenzetting gegeven, waaraan wij het volgende ont leen en: Men zal zich ongetwijfeld afvragen, wat eigenlijk onder concentratie zal worden verstaan. Het antwoord hierop luidt, dat onder volledige handhaving van de vrij heid op godsdienstig gebied, waarbij in re delijkheid op dezelfde wijze als dit tot nu toe geschiedde de godsdienstige stroomin gen in ons volk tot haar recht zullen ko men, een programma zal worden gebouwd, dat elk wat wils zal geven, waarbij een elk zal kunnen terugvinden, wat hem tot nu toe lief was in deze programma's, doch waarbij een sterk samenvoegende en con structieve tendenz op den voorgrond zal staan. Men versta mij hier niet verkeerd, aldus ging spr. verder, geenszins is het mijn be doeling, dat het programma als gevolg van deze concentratie zal moeten vervlakken en zal moeten worden tot een soort van al gemeen nietszegend geheel, integendeel, ik ben er van overtuigd, dat ook, ja zelfs door de nieuwe omstandigheden een verdie ping tot stand zal kunnen komen, welke ongetwijfeld zal bewijzen, dat ook een ver dieping van het programma thans een zeer reëele mogelijkheid is. NEGENJARIG BESTAAN VAN DE N.S.B. Herdenkingsbijeenkomst te Utrecht. De N.S.B. heeft Zaterdag te Utrecht haar negenjarig bestaan herdacht. Daar hebben het woord gevoerd de heeren Mussert, Van Geelkerken, Woudenberg, Spelt en Plekker. Oberdieristleiter Oechsle woonde namens den plaatsvervanger van den Fuehrer de vergadering bij. Voorts waren aanwezig Oberdienstleiter Schmidt, leider van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. in den Nie- derlanden en andere vertegenwoordigers van de N.S.D.A.P. Aan de rede van ir. Mussert ontleenen wij het volgende: Spr. gaf een aantal feiten weer, welke voor de N.S.B. van belang geweest zijn in de afgeloopen negen jaar. Tot de oorlogsdagen van Mei komende, merkte spreker op, dat toen het duivelsche denkbeeld is gekomen, de nationaal-socia- listen door moord en doodslag te vernieti gen bij het uitbreken van. den oorlog, die de machthebbers als goede bondgenooten van Engeland verwachtten. Spr. zette dan als zijn meening uiteen, dat er na de oorlogsdagen van Mei een nieuwe toekomst voor Nederland ontstaan is, dank zij de N.S.B. Daarom, aldus spr., zal ors vaderland niet uit de rij der staten en zal ons volk niet uit de rij der volkeren verdwijnen, maar een plaats krijgen in het nieuwe Europa, het Europa, dat Adolf Hitler en Benito Mussolini met honderd duizenden getrouwen bezig zijn te vormen met groote offèrs van goed en bloed. Nog altijd zijn er duizenden volksgenoo- ten, die denken, dat wij den godsdienst willen uitroeien, dat wij kapitalisten knechten zijn en dat wij ons land willen verraden. Na alles, wat men ons in den loop der jaren heeft aangewreven en in de schoenen geschoven, zijn deze drie beschul digingen nu nog overgebleven. De onge rijmdheid daaTvan is niet moeilijk aan te toonen. Spr. gaf dan aan, dat het nationaal-socia- lisme den predikers (pastoors en dominee's) de wereldlijke macht ontnemen, hun ljet' heulen met het kapitalisme onmogelijk zal maken en daardoor den werkelijken gods dienstzin zal bevorderen. In het nationaal-socialistische Nederland zal er vrijheid zijn van godsdienst en be- schermirg van de christelijke godsdiensten in zijn kerken, zoo zeide spr. verder. Het onderwijs zal de eenheid der natie en de godsdienstige belangen der leerlingen die- De Katholieke Kerk doet uitspraken, die vele van haar volgelingen bindend achten voor het geweten. Men zij er van overtuigd, dat een beweging als de onze, die allen op roept tot de daadwerkelijke liefde voor eigen volk, er steeds voor waken zal, dat van harentwege, aan de eigen volksgenoo- ten geen aanleiding is gegeven, noch wordt gegeven tot een pijnlijk innerlijk corflict. Ten aanzien van de tweede beschuldiging (de N.S.B. als kapitalistenknecht), zeide spr. o.m.: De arbeid iï ons fundament, de eer van den arbeid is onze eer, de beloo ning van den arbeid zal gerechtvaardigd zijn en vreugde zal er zijn na den arbeid. Ten slotte besprak spr.'de beschuldiging van de N.S.B. van landverraad, waarbij hij zeide, dat de waarheid volkomen arders is. Het is landverraad, zeide spr., om met de Engelschen, die drie honderd jaren hebben bewezen de vijanden van ons volk te zijn, te heulen en te probeeren hen te helpen om het vaste land van Europa, waarvan Ne derland toch deel uitmaakt, in een chaos te storten. Het gaat om het bestaan van Europa in de eerstvolgende honderd jaren. Dit is al leen verzekerd als de Europeesche volke ren elkander verstaan en met elkander sa menwerken. En wie zijn eerder en wie zijn meer op elkander aangewezen voor deze samenwerking dan de Germaansche volke ren in Duitschland, de Nederlanden, Zwe den, Noorwegen, Denemarken? En door wie zou die samenwerking beter gesmeed kunnen worden dan door den man, die voor het geheele Germanendom een gave Gods is, die misschien maar eens in de duizend jaren verschijnt? Adolf Hitler. Een klein volk heeft de keuze tusschen volkomen machteloosheid, dus tot afzakken tot een knechten-volk of tot een verbond met andere volken, van hetzelfde ras en met dezelfde levenshouding. Doelbewust hebben wij nationaal-socia- listen gekozen. Wij willen niet afzakken tot een machteloozen knechtenstaat. Wij willen zoo sterk en zoo levenskrach tig mogelijk toetreden tot den bond der Germaansche volkeren en wij danken God, dat deze mogelijkheid voor ons zal open staan. Maar laten wjj goed begrijpen, dat dit alleen mogelijk is voor een nationaal-socia- listisch Nederlandsch volk, dat zich volko men lotsverbonden weet met de andere Germaansche volkeren. Ten slotte zeide spr. nog, dat het tiende jaar van de N.S.B. het jaar der overwin ning moet zijn. ONTSLAG AAN ONDERWIJZERS. Geen ontslagvergunning der Arbeids inspectie vereischt. Wij lezen in De Boeg orgaan van den Bond van scholen voor neutraal bijzonder onderwijs van 11 dezer: Aan één der aangesloten scholen moes ten wegens daling van het aantal leer lingen twee leerkrachten worden ontsla gen. De betrokkenen gingen bij de Ar beidsinspectie m beroep op grond van de bepalingen der Ontslagverordening. Bij schrijven van 7 November 1940 No. 18296 is door den hoofdinspecteur van den Arbeid in het 10e district der Arbeidsin spectie aan het schoolbestuur medegedeeld, dat, waar de school geen onderneming is in den zin der Ontslagverordenir», geen ontslagvergunning van de Arbeidsinspec tie vereischt is. WIJ ZULLEN ONZEN VRIEND DE ZAKLANTAARN BEHOUDEN, MAAR.... DAN ZULLEN WE MOETEN MEEWERKEN Men schrijft ons van bevoegde zijde: Wij dat zijn koopers èn verkoopers. Voor den kooper is het van belang, dat hij zijn trouwen toeverlaat 's avonds zal kun nen blijven meenemen voor den verkoo- per is het van gewicht, dat hij zijn klanten zal kunnen blijven bedienen en dat kan, dat kan heel gemakkelijk zelfs. Het eenige, wat wij te doen hebben, is onze oude bat terij waar wij toch niets meer aan heb ben in te leveren bij den winkelier, die daarop een nieuwe kan verstrekken. Wie zichzelf en ook zijn medeburgers wil be schermen tegen ongemak en ongelukken in het duister, zal graag vrijwillig die geringe moeite nemen. Daar aan te nemen is, dat dit gevoel van solidariteit zoowel bij den kooper als bij den winkelier bestaat, ziet het er wel naar uit, dat wij ons voorloopig geen zorg hoeven te maken over het zoo be langrijke lichtpuntje in de duisternis, dat zaklantaarn heet.- Een uiterst belangrijke vinding: nieuwe batterijen uit oude. Vele van de belangrijke bestanddeelen van een droge batterij werden vroeger ge ïmporteerd. Wanneer dus geen middel ge vonden zou zijn om het oude materiaal van een uitgeputte batterij weer opnieuw te ge bruiken, dan zouden we vroeger of later zonder droge batterijen komen. Een alles behalve prettig vooruitzicht in dezen tijd van donkere gangen, straten en grachten, om nog niet te spreken van schelinstallaties, sommige radio's, gehoorapparaten etc., etc., die zonder batterij onbruikbaar worden. Gelukkig hebben vindingrijke deskundi gen na tallooze proefnemingen een goede werkwijze gevonden om de belangrijkste grondstoffen van een uitgeputte, droge bat terij terug te winnen in een zoodanigen vorm, dat zij geschikt zijn om opnieuw ge bruikt te worden. Zelfs is men erin geslaagd een uitgeputte batterij opnieuw te laden. Hierbij zij opge merkt, dat de kwaliteit Van een dergelijke, opnieuw geladen batterij in geen enkel op zicht achterstaat bij die van een nieuwe. De eerstgenoemde werkwijze is uiteraard van het grootste belang voor de fabrikan ten van batterijen. Op deze wijze worden n.l. in het bijzonder bruinsteen en zink te ruggewonnen. Vooral voor bruinsteen geldt, dat de aanvoer thans niet voldoende is ter dekking van de behoefte. Het is onder de tegenwoordige omstandigheden van het grootste belang, dat de batterijen-industrie deze grondstoffen regelmatig in voldoende hoeveelheden kan betrekken. Batterijen inslaan is geld weggooien. Nieuwe batterijen hebben, ook wanneer ze niet gebruikt worden, een beperkten le vensduur. Er wordt van bevoegde zijde met nadruk op gewezen, dat het ook om deze reden onverstandig is om meer batterijen in huis te hebben, dan werkelijk gebruikt worden. Een batterij moet „versch" zijn, wil ze goed werken. Winkeliers, grossiers en fabrikanten wor den voor nadere bijzonderheden betreffen de de wijze van inlevering, verwezen naar de officieele publicatie van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart, die elders in dit nummer werd geplaatst. DR. J. P. FOCKEMA ANDREA VOORZITTER ARCHITECTENRAAD. Het dagelijksche bestuur van den Bord van Nederlandsche Architecten heeft dr. J. P. Fockema Andrea bereid gevonden, de taak van voorzitter van den Architecten- raad op zich te nemen. Zooals reeds eerder is gemeld, heeft de Architectenraad de omvangrijke taak in den loop van 1941 allen die in ons land het beroep van architect beoefenen, die zich opgeven om ingeschreven te worden in het aan te leggen architectenregister, te toet sen aan de gestelde normen van vakbe kwaamheid en vakuitoefening. Na de installatie van den Architecten- raad zal in de pers bekend worden gemaakt, hoe de aanmelding voor de inschrijving in het register dient te geschieden. LICHTUITSTRALENDE AANDUIDINGEN EEN STANDAARDMODEL Ter uitvoering van par. 8 sub 4 der ver ordening no. 212/1940 d.d. 23 November 1940 van den rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied, maakt de rijks inspectie voor de bescherming van de be volking tegen luchtaanvallen het volgende bekend: 1. Teneinde de zakenwereld zoo snel mo gelijk een lichtbak ter beschikking te stel len, welke aan de voorschriften voldoet en om tevens ongelukken te voorkomen, welke mogelijk zijn, wanneer men dergelijke licht bakken zelf - vervaardigt (brandgevaar) heeft de rijksinspectie een standaardmodel voor een eenvoudigen lichtbak vastgesteld en uitgegeven. 2. De werkteekening en beschrijving van dit standaardmodel staat ieder ter beschik king en wordt onmiddellijk toegezonden te gen storting of overschrijving van 0.25 op het gironummer 363400 van den comptabele der inspectie luchtbescherming, Heeren gracht 23, 's Gravenhage. 3'. Lichtbakken, die volgens de voor schriften van dit standaardmodel worden gemaakt, kunnen zonder verdere vergun ning gebruikt worden. 4. Andere uitvoeringsvormen voor licht- uitstralende aanduidingen zijn wel moge lijk, doch moeten dan, voordat ze worden VAN GOEDERENTREIN ONTSPOORDEN 15 WAGENS ONDZR VOORSCHOTEN Juist toen e'ectrlsche met 100 H.M.-vaart passeerde Bestuurder van personen trein gedood, eenige lichtgewonden Uit Den Haag vertrok hedenochtend 6.28 ur een electrisch voortbewogen ko- lentrein,bestaande uit 50 wagons. Toen deze trein onder de gemeente Leidschen- dam ongeveer halfweg Vóorschoten, ge komen was, zijn de laatste 15 wagens door nog onbekende oorzaak ontspoord. Juist toen dit gebeurde, passeerde van de andere richting de electrische sneltrein no. 1105 AmsterdamDen Haag. Deze trein had een snelheid van 100 K.M. en greep in volle vaart de ontspoorde goederenwagens. De he vige botsing, welke hierdoor ontstond, had een geweldige ravage ten gevoige. Tevens was het gevolg, dat dc motor wagen van den personentrein met den kop in een sloot terecht kwam. Het tweede rijtuig kwam over de sloot heen te staan, terwijl het derde ontspoorde. Masten van de bovenleiding braken af. Uit Voorschoten en 's-Gravenhage kwam spoedig medische hulp opdagen. Men kon langs een landweg per auto dicht bij de plaats van het ongeluk komen. Den be stuurder van den personentrein kon men niet bereiken. Aangezien de situatie, waar in hij verkeerde ernstig moest zijn, hield men er rekening imede, dat deze bestuur - zou zijn overleden. Voorts was er een aan tal licht gewonden. De gewonden zijn per goederenwagen naar Den Haag vervoerd. De overige reizigers begaven zich te voet naar het station Laan van Nieuw Oost In- dië. Het' reizigersverkeer tusschen Den Haag en A'dam werd vandaag voor wat betreft hét baanvak Den HaagLeiden be diend door de N.Z.H.T.M. aangewend, ter keuring worden aangebo den aan de rijksinsectie. 5. Voor de industrie worden met het oog op fabriekmatige vervaardiging van licht- uitstralende aanduidingen nog technische „voorschriften betreffende het gebruik van lichtuitstralende aanduidingen van beperkt belang" uitgegeven. Ieder wordt, onder herhaalde herinnering aan de gevaren, verbonden aan het zelfver vaardigen van electrische gebruiksvoorwer pen, aangeraden, lichtbakken alleen door vaklieden te laten maken en aanbrengen. Belangrijk is, dat voor lichtuitstralende aanduidingen alle andere kleuren dan het voorgeschreven donkerblauw niet meer ge bruikt mogen worden. LEIDSCHE SCHAAKBOND De competitie le klasse Alphen I won met 8xlx van L. Schaak gen. I en heeft daardoor met 3 gewonnen wedstrijden stevig de leiding genomen. Het overzicht van den.wedstrijd, die j.L Zaterdagmiddag in ,,'t Schuttershof" te Leiden werd gehouden, luidt als volgt: A. H. A Vlasveld, LSGC. Brunt, A 0—1 A. MulderH. v. d. Linden xx D. de Jong—D. Brunt 01 F. G. A. ZandvlietD. Posthuma 01 P. KuiperA H. Hooyer 01 H. v. d. Voet—A. W. Fey 1/2—1/2 M. J. Die benH. Schollaardt 01 W. K. v. HasseltC. Goudberg 1/21/2 I. H. FrangoisP. Haverkamp 01 Totaal: lx8x De 4e groep VTL II te Leiderdorp won met 100 van Leithen II, derhalve een maximum-over winning van VTL. Het overzicht luidt: H. Stoute, VTL II—W. Hamerling, L 1—0 J. TervoorenF. C. Lotte 10 N. WijersC. Baart Sr. 10 F. v. ZonneveldC. Baart Jr« 10 W. F. SmitJ. Boom 10 J. HensingG. v. Strien 10 B. SlegtenhorstJ. Koelewijn 10 J. SchoutenD. Klein 10 S. SerdijnH. v. d. Leek 10 J. v. d. TuinH. Mieremet 10 Totaal: 100 In deze groep heeft Leithen I de leiding met 2 gewonnen wedstrijden, beide met 7)5 p. tegen 2H p. Vraag: Is de IJsbaan in den Haag al geopend? Welke dagen en waar ligt zij? Antwoord: U bedoelt waarschijnlijk de kunstijsbaan? Deze wordt dit jaar niet geëxploiteerd.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2