fZ).c hennen, die 11 aeadig, heeft LIED VAN DEZEN TIJD £eehep,iaat. ZATERDAG 14 DECEMBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 BON WAREN GELDIG HOEVEELHEID 19 Brood of Gebak Van 16 t/m 22 Dec. eventueel t/m 29 Dec. Bon 18 nog t/m 22 Dec. niet in hotels. 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood of een rantsoen gebak 2 iBloemkaart) Meel of bloem of brood of gebak Van 2 Dec. t/m 29 Dec. 35 gram meel of bloem of '60 65 gram roggebrood of 50 gram witte brood of 1/2 rantsoen gebak 21 (Boterkaart) Boter of Margarine Van li t/m 20 Dec. eventueel t/m 27 Dec. half pond boter of half pond margarine 21 (Vetkaart) Boter of Margarine Zelfde als boterkaart. 21 (Boterkaart en Vetkaart) Slaolie yt flesch slaolie Van 14 Dec. tot en met 31 Januari. 30 Suiker Van 7 Dec. t/m 20 Dec. 1 kilogram 12 Vleesch en Vleeschwaren Van 16 Dec. t/m 25 Dec eventueel t/h 29 Dec. maar niet in hotels Bon 11 nog t/m 18 Dec. 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund- of kalfvleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor leverartikelen, tongenworst en nierbrood en 150 gram voor bloed worst. 81 Koffie of Thee Van 9 Nov. t/m 20 Dec. half pond koffie of 75 gram thee 49, 50, 62, 63 Kaas Van 2 Dec. t/m 29 Dec. Elk der bonnen 100 gram kaas. 22 Eieren Van 16 Dec. t/m 22 Dec. eventueel t/m 29 Dec. maar niet in hotels Bon 23 t/m 22 Dec. maar niet in hotels 1 ei 43 Rijst of Rijste- meel of -gries of -blcem of w Gruttemeel (gemengd meel) Van 30 Nov. t/m 27 Dec. J4 pond 93 Maïzena of Griesmeel of Sago of Aardappel meel of Pudding poeder of Pudding sauspoeder Van 2 Nov. t/m 27 Dec. 1 ons. Op twee bonnen mag 1 pakje maïzena van 225 gram worden gekocht, in verpakkin gen welke vóór 22 Juli 1940 zijn vervaardigd. 83 Havermout of Havervlokken of Haverbloem of Aardappelmee- vlokken Van 2 Nov. t/m 27 Dec. K pond 88 Gort of Gortmout of Grutten Van 2 Nov. t/m 27 Dec. pond 'N l 56 Peulvruchten Van 19 Nov. t/m 16 Dec. 1 pond 98 Macaroni of Vermicelli of Spaghetti Van 2 Nov. t/m 27 Dec. 1 ons 116 Scheerzeep Van 31 Aug. t/m 31 Dec 50 gram scheerzeep, of een tube scheercrême, of kleine tubes, of een pot scheerzeep 17 Zeep Van 7 Dec. t/m 31 Dec. 120 gram huishoudzeep, of 200 gram zachte zeep, of vloeibare zeep, of 250 gram zeeppoeder, of zelfwerkende waschmiddelen, of 125 gram zeepvlokken, of 150 gram toiletzeep. Periode 7 Periode c Petroleum Van 4 Nov. t/m 29 Dec. Van 16 Dec. t/m 19 Jan. 2 liter J LICHTGEVENDE AGENTEN PASTOOR ZEGT: In de keuben van den predikant. Met een breede inktstreek als een zege palm beëindigde Pastoor zijn derde ad- vents-predikatie. Een mooie preek, pastoor? Een pracht preek. Neen maar zóó'n boeiende preek. En lang! In ieder geval: niet zoo lang, als die van St. Paul us, waar de menschen bij in slaap vielen; ook niet zoo lang als die van Geert Groote, die in de Pieterskerk te Lei den 's morgens begon en na het middag maal kalm doorpreekte en evenmin zoo uit gerekt als van St. Chrysologus, die zich zoo heesch preekte,, dat zijn stem het begaf. Wat zullen de 'toehoorders. Je vergist je. Althans volgens de 2e nocturn (maar die nocturn vertoont eenige overeenkomst met een hedendaagsche krant) barstten, toen Chrysologus in zijn preek bleef steken, zijn toehoorders in bittere tranen uit. Andere tijden, andere zeden. De herder verademde. Ik ben ten min ste blij, dat het mij niet overkomen is. Het eenige zichtbare succes, dat ik met mijn preeken bereik is een zweem van ongedu righeid bij de gezeten schare en een dank baar gekuch en gesnotter, wanneer hun herder de kansel verlaat. Het is weer heel erg met de verkoudheid in mijn parochie, Arcanus. Zoo pastoor, zei ik vervuld van het diepste medelijden. Het schijnt, dat de mensdien pas in de kerk echt goed verkouden worden. Mis schien dat zij onderbewust reeds verkouden waren. Op dit punt van zijn critische beschou wingen gekomen, werd de herder wegge roepen voor een „doopie". De deur kwakte dicht achter een rui- schende toog, wéér een deur, nóg een deur. Ik bleef alleen achter, moederziel alleen in de hooge, warme huiskamer. Alle gerucht was uit de pastorie weggevloden, en een fluweelen stilte sneeuwde neder zachter dan zaoht. De stilte suisde in mijn ooren als het iele gonzen van myriaden muggen, ergens ver-weg. Buiten in den tuin stonden de boomen te suffen in him winterslaap onder een ef fen-grijzen hemeL Een schemerende dag kwijnde aarzelend weg in een doezelige miezer. Een stemming van verlatenheid en zwijgend verbeiden, de donkere dagen voor Kerstmis. Was het onbescheidenheid, die mij dreef? Of was het de betoovering van de neuriën de stilte, die verlokte en verleidde? Mijn hand reikte naar het witte vel papier met de pennehaal, naar de uitgeschreven preek van pastoor. vraag ik mezelf wel eens af, be minde geloovigen,. en als zieleherder, bezorgd voor uw eeuwig welzijn, vraag ik het met een bekommerd hart: ge looft ge eigenlijk wat ge gelooft? Het is een vreemde vraag; een vraag op den man af. Het antwoord kunt ge zelf geven. Wanneer ik u Zondagsmorgens over het kerkpad zie gaan in dichte drom men, zou ik in uw hoofden willen zien, uw gemoed willen doorgronden. Is het een „opgaan naar het altaar Gods?" Wanneer ge in de kerk vereenigd neerknielt rond het altaar, is het heilig en vlekkeloos offer, dat voor uw oogen wordt opgedragen, dan üw offer, een offer van dankbaarheid, een offer van eerherstel, een offer van aanbidding? Een drie wielde kar hotste en botste over den straatweg; op de kar zat een man, die achteloos zijn eene been liet zwieren. Hoe zou deze Christen, als hij Zondag in de kerk was gezeten, het woord van zijn her der in zich opnemen? Het heftig geratel zonk weg tot gereutel; als een dikke mist omvaamde de stilte opnieuw huis en pas torie. Het antwoord op deze vragen, b. g. moet ge eerlijk geven. Het gezamenlijk rozenkransgebed wordt, Goddank, trouw in eere gehouden, het Angelus- klokje klept hier niet voor niemendal, uw morgengebed is geen afgeraffelde roffel, doch inderdaad een aanbidding van „Uwe goddelijke Majesteit" om te bedanken voor alle weldaden. Maar de Mis neemt in uw geloofsleven niet die plaats in, waarop zij recht heeft, dat is: de voornaamste plaats. Dit houdt ons het Concilie van Trente voor in deze woorden: „Wij moeten erkennen, dat onder alle werken, welke door de ge loovigen in Christus kunnen volbracht worden, er geen zóó heilig is, noch zoo goddelijk, als dit ontzagwekkend Ge heim". Daarom spoorde de Utrechtsche kerk vergadering, in 1924 gehouden, de ge loovigen aan: „om dagelijks, zoo mo gelijk, de H. Mis bij te wonen, omdat er niets anders is, waardoor God méér geëerd wordt, noch eenig krachtiger middel kan gevonden worden, om barmhartigheid en zegening te ver werven". De H. Margaretha Maria heeft kort en krachtig gezegd: „Het beste gebed is de H. Mis". Dat is fraai, zeide Pastoor toen hij te rugkwam. Schrijf je mijn preek over, die ik met zooveel zorg heb opgesteld. Het preeken, mijn zoon, is een moeilijke kunst. De dominees...., bracht ik in 't mid- den. Brengen het er over 't algemeen be ter af dan de pastoors. Zoo is 't. Daar te genover staat, dat de preek in een protes- tantsche kerk een der hoofdzaken, bij ons een bijzaak is. Of een preek oratorisch goed in elkaar getimmerd is, laat onze men schen trouwens koud. Ik ben tot de erva ring gekomen, dat het meerendeel van mijn parochianen een kalme ongedwongen, ge- woon-menschelijke uitleg van de geloofs leer in den trant van Potters b.v. verre verkiest boven kunststukjes van ge wijde welsprekendheid met breede arm zwaaien. Er zijn er velen, die het als een groot gemis voelen, dat zijzelf lange broe ken zijn gaan dragen, doch dat hun geloofs kennis nog steeds in een kort broekje- boven-de-knieën ronddartelt, argeloos maar helaas op geen enkel stootje voorbereid. Ik ken grijze mannen, die wat hun godsdienst kennis betreft, nog vroolijk aan 't knikke ren zijn. Bij hun „plechtig aannemen" De raad dezer gemeente vergaderde op gisteren, 's middags te 3 uur, onder leiding van burgemeester M. F. Berkhout. Afwe zig met kennisgeving de heer J. van der Marei. Ingekomen zijn een 24-tal ingekomen stukken, die voor kennisgeving worden aangenomen. Daarna komen aan de orde de begroo tingen der bedrijven en van de gemeente, dienstjaar 1941. Deze begrootingen zijn in de afdeelingen behandeld, waarin verschil lende opmerkingen zijn gemaakt en waarna een schriftelijk antwoord is gegeven door het college van burgemeester en wethou ders. Aan de orde wordt gesteld de begroo ting van het electriciteitsbedrijf en wel als volgt: Gewone dienst: baten 102.080,60, lasten 76.580,60", batig slot 25.500. Kapitaaldienst: inkomsten 37.732,79, uitgaven 68.745,54 y2, nadeelig saldo 31.012.75 Aldus zonder discussie met algemeene stemmen vastgesteld. Begrooting grondbedrijf. Gewone dienst: baten f 7.775,40, lasten 7.775,40, slot nihil. Kapitaaldienst: uitgaven 33.121,29, in komsten 8.550, nadeelig saldo 24.571,29. Begrooting gasbedrijf. Gewone dienst: ba ten: 69.281,03, lasten 69.281,03, slot ni hil. Kapitaaldienst: inkomsten 13.938,46, uitg. 25.462,01 K, nad. slot 11.523,55 K- Begrooting waterbedrijf. Gewone dienst: baten 31.557,43, lasten 25.057,43, batig slot 6.500.Kapitaaldienst: uitgaven 32.057,19, inkomsten 22.048,89, nadeelig slot 10.008,30. Begrooting dienst openbare werken. Ge wone dienst: baten 35.719,48, lasten 35.719,48, slot nihil. Kapitaaldienst: uit gaven 2.083,88, inkomsten 1.997,81, na deelig slot 86.07. Begrooting badbedrijf. Gewone dienst: baten 1.325.90, lasten f 2.975,90, nadeelig slot 1.650,Kapitaaldienst: inkomsten 4.672.70, uitgaven 150.58, batig slot 4.522,12. Begrooting centrale boekhouding. Gewo ne dienst: baten 18.339,50, lasten 18.339,50, slot nihil. Kapitaaldienst: uit gaven 3.751.65, inkomsten 482.07, na deelig slot 3.269.58. Begrooting woningbedrijf. Gewone dienst baten f 19.969.42, lasten 22.169,42, nadee lig slot 2.200.Kapitaaldienst: inkom sten 3.732,24, uitgaven 3.732,24, nadee lig slot nihil. De gemeentebegrootirg. Vervolgens wordt aan de orde gesteld de gemeentebegrooting, dienst 1941. Verzameling kapitaaldienst: totalen: in komsten 269.507,47, uitgaven 312.911,62, batig saldo 6500.nadeelig saldo 49.904,15, totaal der nadeelige sloten 49.904,15, totaal der batige sloten ƒ6500, pro resto nadeelig slot 43.404,15. De heer J. Braggaar zegt reeds in de commissievergadering den wensch te heb ben uitgesproken, dat de post ond—steu ning behoeftigen zou worden verhoogd, daar het aantal ondersteunden is toegeno men. De post steunverleening is door de bijzondere omstandigheden sterk verlaagd, zoodat de post voor armenzorg z.i. wel zal kunnen worden verhoogd. De voorzitter antwoordt, dat de post ar menzorg met 3000.is verhoogd, wat niet wil zeggen, dat er niet meer zal wor den verbruikt. Momenteel is het voldoende. Het college van B. en W. zal zeker een open oog hebben voor dit punt, waarna met al- gemeente stemmen de begrooting wordt vastgesteld op de voorgedragen cijfers. De kosten van het openbaar lager onder wijs worden vastgesteld op f 10.25. Het bedrag voor uitgebreid lager onder wijs wordt vastgesteld op 18.91 per leer ling. Vernieuwing gedeelte Wijngaardenlaan Voor de verbetering van de Wijngaar- denlaan vanaf de Oranjekade tot aan het spoor vragen B. en W. den raad een cre- diet van f 750, om over de bestaande ver harding een laag geklopte puin ter dikte van 10 c.M. aan te brengen en een laag schelpen met grind en de kanten te doen versterken met betonnen planken. De heer C. Eggink vraagt of het niet be ter is te wachten met deze verbetering, daar later aldaar de straat toch zal moeten worden verbreed, doch de voorzitter ont raadt dit, daar de toestand aldaar op het oogenblik gevaarlijk is en de nieuwe straataanleg kan nog jaren op zich laten wachten. Hierna wordt dit voorstel van B. en W. aangenortien. Vervolgens vragen B. en W. den raad een crediet aan van 625 om een vrachtauto voor het gebruik van lichtgas om te doen bouwen voor den reinigingsdienst, daar vorige genomen besluiten niet tot uitvoer kunnen komen. Goedgekeurd. werd verondersteld, dat zij in de Christe lijke leer voldoende en afdoende onderwe zen waren, maar daar hapert dikwijls heel veel aan. Is zoo'n preek niet erg gchoolsch? Dat hangt af van de begaafdheid van den predikant. Er zijn goede predikanten, die slechte docenten zijn. Er is nu een maal „verscheidenheid van genadegaven". En niet in iedere wieg, waaruit een jonge priester opgroeit, komen de bijen honing zoeken als in den mond van den pasgebo ren Ambrosius. Dat is weer iets uit de 2e Nocturn! Het kan ook uit de 3e zijn, doch dat doet aan de betrouwbaarheid van het ver haal niets af of toe merkte Pastoor di plomatiek op. Doch wel is 't zeker, dat de bijen niet datgene vonden, wat zij zeoli te ARCANUS. Besloten wordt toe te treden als lid der vereeniging „Oud Leiden". De contributie bedraagt f 4 per jaar. Kerstgave ondersteunde werkloozen. B. en W. stellen den raad voor te beslui ten aan de ondersteunde werkloozen een Kerstgave toe te kennen van 25 pet. van het bedrag, hetwelk de belanghebbenden over de week van 8 tot 14 December 1940 aan uitkeering ontvangen. De heer J. Braggaar juicht dit voorstel toe, doch wenscht ook een dergelijken toe slag te verleenen aan hen, die in armen zorg zijn. De voorzitter antwoordt den heer Brag gaar, dat het college bedoelde gedragslijn reeds vorige jaren heeft gevolgd en zeer zeker ook dit jaar zal volgen. Met alg. st. wordt aldus besloten. Eenzelfde besluit wordt genomen voor de ondersteunde kleine boeren en tuinders. Belooning van den vakonderwijzer licha melijke oefening wordt bepaald op 67.50 per wekelijks lesuur per jaar. Met alg. st. wordt aldus besloten. Daar den chef der bedrijven ontheffing is verleend van de verplichting tot het be wonen van het huis naast den gashouder, stellen B. en W. den raad voor te besluiten in te trekken het besluit van 20 November 1040, en het bezoldigingsbesluit te wijzi gen. Aan het einde der vergadering spreekt de voorzitter een kort woord tot de leden van den raad, daar het zeer waarschijnlijk de laatste raadsvergadering zal zijn in 1940. Spr. hoopt dat men in het volgende jaar onder Gods zegen met frisschen moed zal kunnen doorgaan. INGEZONDEN STUKKEN Aan de inwoners van Leiden. Grijpt uw kans. Wij vestigen dringend uw aandacht op de volgende door ons overgenomen oproep uit de „N. R. Courant": VOOR ONZE GEWONDEN. Het zal velen met mij verheugen, dat aan onze landsverdedigers, die in den strijd gewond werden, zooveel vreugde kan worden bereid in den vorm van versnape ringen, fruit, enz. Met name zal het velen hebben verblijd, dat de goede Sint zoo mild heeft kunnen zijn voor hen, die nog in de hospitalen wor den verpleegd. Bij ondergeteekende komt echter de ge dachte op, die hij aan alle weidenkenden ter nadenking doorgeeft: „Heeft men er wel eens bij gedacht, dat niet alleen in de hospitalen, doch ook in sanatoria en der gelijke inrichtingen oud-strijders worden verpleegd, die de zoo gevreesde tubercu lose ook in en door den dienst en welk eenen? hebben opgedaan? De tientallen, van wie hier sprake is, hebben nimmer in deze verheugende tee kenen van dankbaarheid van het Neder- landsche Volk gedeeld. Van eenige Sint Nicolaasverrassing heeft ondergeteekende, die in hunne onmiddellijke nabijheid ver keert, niets gezien. Nu is zijn vraag: Kan hier niets aan gedaan worden, opdat deze militairen, die het zeker niet gemakkelij ker hebben en hadden dan de hospitaalpa tiënten, meedeelen in wat hun toch zeker met recht toekomt? Ds. KLUMPER, Ned. Herv. Predikant. Soest, Sanatorium Zonnegloren. Leidenaars, mogen wij ook deze keer onze kans voorbij laten gaan om nu met Kerstmis onze dankbaarheid en medeleven te toonen voor het offer door onze jongens voor ons gebracht? Laten wij hen toonen, dat wij ze zeker niet vergeten zijn en daarom, voor u aan uzelf denkt, geeft eerst uw bijdrage voor een plan, om namens de Leidsche bevolking één groote zending te sturen als symbool van de gedachte, dat wij in moeilijke da gen dicht bij hen zijn. Handelt dus direct. Koopt een klein ge schenk van ongeveer 50 cents, pakt dit leuk in, met rood papier b.v., sluit er een hartelijk briefje bij en bindt aan het pakje een kaartje, waarop wij één van de door ons toegezonden namen zullen vermelden. Ook geldelijke bijdragen zijn zeer wel kom. Wij zorgen voor de geheele zending, die plaats heeft op 19 December a.s. Stuurt dus uw pakje tot uiterlijk Woensdag 18 De cember, 20 uur in bij de volgende adres sen: Mevr. M. P. Foekenten Cate, Lammen- schansweg 4, Giro 370553. Tel. 23553. Mej. A. Oudshoorn, Rijnsburgersingel 22a, Tel. 25153. Ha, nou heb 'k je in de gaten, Heerlijke verkeersagent, 'k Zie je graag nu in de straten, Zoo vervelend als jij bent. Altijd had je wat te zeggen, Als j' ons in het licht kon zien, Maar 't verkeer soms stil te leggen Om een drenkeling te dreggen, Durfde jij soms bovendien. Maar toen werd het plotsklaps duister En daar had jij niet van t'rug, Weg was 't avondlijke luister En jij was verdwenen, vlug. Niemand kon-jou meer ontwaren In de avondlijke rouw, In dees duistere gevaren, Die de toekomst ons mag sparen, Zochten wij vergeefs naar jou. In den Haag heeft men proeven genomen met lichtgevende jasr^ voor de verkeersagenten. En de dringendste bevelen Kwamen er toen aan te pas, 't Kon-ons allemaal niet schelen, Als jij 't avonds er maar was. Maar de aard' had jou verslonden En wij beidden dus den tijd, Met, zou goed als wij het konden, Bij het licht een hoek te ronden, Zonder boetenarigheid. 't Schijnt toch, dat je voor je plicht leeft, Door een witte, lichte jas, Die het allerschoonste licht geeft, Of het Philips zelve was. Aanstonds zal je weer verschijnen Op je post weer, en paraat En jij zult na het verdwijnen Niet meer in het duister kwijnen, In je nachthemd op de straat. 'k Zie je op je post al lichten In het avondlijk vertoon, 't Geeft mij nu al stof tot dichten: De gedachte is al schoon. 'k Ben al eenmaal wezen kjjken, In Den Haagen 'k zag je ook, In het avondduister prijken, 'k Dacht: Waarop zou 't meest hy lijken: Or> een engel of een spook? TROUBADOUR. GEMEENTERAAD VAN VOORSCHOTEN

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6