fZ)e ShUtóc&e aanaatten op. de ffititócfïe freiaapenitifyó -cetiUa De oorlog ter zee De oorlog Italië-Griekenland De Hertog van Windsor ZATERDAG 14 DECEMBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 TOELICHTING OP DUITSCH WEERMACHTSBERICHT Volgens de verklaringen van oog getuigen overtreft de groote aanval der Duitsche bommenwerpers op Sheffield in hevigheid zelfs de actie tegen Coventry. Vele honderden vlieg tuigen hebben aan den aanval deel genomen. Op een afstand van 120 kilometer waren de laaiende branden te zien. Alle Duitsche toestellen, die boven Sheffield hebben gevlogen, zijn "behou den op hun bases teruggekeerd- Het Duitsche weermachtsbericht van gisteren maakt, weer melding van ver scheidene groote successen, die de Engel- sche agitatie ook met de fraaiste woorden niet kan verbloemen. De laatste twee nach ten zijn sterke en zeer sterke formaties Duitsche gevechtsvliegtuigen massaal op getreden tegen de wapensmidsen in de Midlands. Nadat Birmingham in den nacht van 19 op 20 November voor de laatste maal een vreeselijken slag van het Duitsche luchtwapen moest incasseeren, is het thans zooals reeds gemeld, in den nacht van 11 op 12 December opnieuw zeer zwaar aangevallen. Het effect was ontzaglijk. Het weer machtsbericht maakt met sobere woorden melding van reeksen treffers op de indu- strieele en spoorweginstallaties der stad en van zware ontploffingen in het Zuidelijke deel der stad. Voorts vloog een gasfabriek in.de lucht, waardoor een groote brand ont stond. Als beste bewijs voor het algeheele succes konden in aansluiting hierop talrijke groote, middelgroote en kleine branden waargenomen worden. Nauwelijks twaalf uur later vielen zeer sterke Duitsche for maties gevechtsvliegtuigen voor de eerste maal een nieuw doel in groote attaques aan. De ongeveer 50 K.M. van Manchester gelegen reusachtige stad Sheffield werd, om een uit de Vereenigde Staten afkom stige uitdrukking te gebruiken, gecoven- treerd (afgeleid van Coventry). De terug gekeerde vliegtuigbemanningen melden eensluidend, dat de aangerichte vernieling in de talrijke bewapeningsbedrijven nog grooter is dan indertijd in Coventry. De aanvallen geschiedden door voort durend op elkander volgende golven ge durende den geheelen nacht en zij werden begunstigd door helder maanlicht, dat het gemakkelijk maakte de meest loonende doelen uit te zoeken. Sheffield is met zijn 550.000 inwoners de op vijf na grootste stad van Engeland. De beroete fabrieken en de primitieve arbeiderswijken aan de samenvloeiing van Don en Sheaf maken Sheffield tot een van de leelijkste steden des lands. Voor de wapenindustrie werken moto- renfabrieken voor vliegtuigen en auto's, fa brieken waar vliegtüigonderdeelen worden vervaardigd, munitie-, vuurwapens- en bommenfabrieken. Ook worden in Sheffield pantserplaten en geschut van allerlei kali ber geproduceerd. Bovendien staat Shef field bekend om zijn talrijke fabrieken van het beste staal en de daarvan ver vaardigde stalen producten. Een 200 tal cokesfabrieken werkt aan de vervaardiging van benzol en ook de textiel- en kleurstoffenindustrie heeft hier haar zetel. Fabrieken voor optische instrumen ten en cementfabrieken voltooien het beeld van dit uiterst belangrijke Britsche be wapeningscentrum. De Duitsche formaties gevechtsvliegers vonden hier dus een uiterst succesvol ter rein voor hun vernielingswerk. Naar ter aanvulling omtrent den aanval op Sheffield in den afgeloopen nacht ge meld wordt, veroorloofde gunstig aanvals- weer met zicht op de aarde den bemannin gen der Duitsche gevechtsformaties de op gedragen industrieele doelen duidelijk te onderscheiden en de 'uitwerking onmisken baar te constateeren. Bijzonder hevig woedden de branden in de groote fabrieksinstallaties in het Noord- Oosten van de stad, die vlak langs den weg naar Rotherham liggen. Ook in het cen trum der stad en ten Noorden daarvan breidden de brandhaarden zich snel -uit. Talrijke groote en vele kleine branden, af gewisseld met ontploffingen en steekvlam men van allerlei afmetingen, voegden zich aaneen en vormden weldra een enkele reusachtige vlammenzee. De bemanningen, die het laatst in actie kwamen, hebben al leen al zestig brandhaarden kunnen tellen. Ondanks sterken luchtafweer en het optre den van jagers slaagde de tegenstander er niet in op eenigerlei wijze den 'aanval succesvol te belemmeren. Op meer dan 150 K.M. konden onze bemanningen de brandfakkels van Sheffield nog duidelyn onderscheiden. De verwoesting van de in dustriewijken van Sheffield in een mate als in den afgeloopen nacht bereikt is, vormt een zwaren slag voor de productie en ver werking van edelstaal in Groot-Brittannië. De Britsche bewapeningsindustrie is hier door getroffen op een wijze, die haar uit werking nog lang zal doen gevoelen. In den nacht van Donderdag hebben, naar het D.N.B. verneemt, geen vijandelijke vliegtuigen boven Duitsch gebied gevlogen. Verder wordt gemeld, dat een Duitsch verkenningstoestel met groote vliegbereik Donderdag ten Zuiden van het eiland Wight twee Spitfires heeft neergeschoten. In het geheel verloren de Engelschen, voor zoover tot op het oogenblik bekend, Don derdag drie toestellen. DE VERWOESTINGEN TE BRISTOL De laatste dagen hebben Duitsche ver kenningsvliegtuigen door nauwkeurige waarneming en foto's kunnen vaststellen, dal dë verwoestingen te Bristol, aange richt door de talrijke branden, welke het gevolg van den grooten Duitschen lucht aanval in den nacht van 6 op 7 December met het beeld, dat de Duitsche vliegers reeds kort na den aanval van de stad kregen. Deze vliegers hadden geconsta teerd, dat vooral de bedrijven, die voor den oorlog en de ravitailleering van belang zijn, zeer zwaar getroffen en voor een deel vernietigd waren. De aan weerszijden van de Avon liggen graanpakhuizen en groote meelfabrieken zijn geheel uitge brand. Een groote gasfabriek werd door ver scheidene bommen getroffen, terwijl een groote houtopslagplaats geheel afgebrand schijnt te zijn. In een aantal andere ge bouwencomplexen in dezelfde wijk, waar de belangrijkste bedrijven gevestigd zijn, is een schade aangericht, welker herstel buitengewoon veel tijd zal vorderen. Ook aan de havenwerken en kaden te Avon- mouth en aan de meelfabrieken op de plaats, waar de Avon in het kanaal van Bristol uitmondt, is groote schade toege bracht. Duitsche duikboot-wapen in actie Uit Berlijn: Een kleine duikboot heeft, naar het D.N.B. verneemt, drie gewapende vijandelijke koopvaardijschepen, met in totaal 15.800 brt. inhoud, in den grond ge boord. Uit Londen: De Britsche admiraliteit deelt officieel mede, dat de gewapende koopvaardij kruiser „Forfar" getorpedeerd en daarop gezonken is. De familieleden der slachtoffers worden verwittigd. Uit New York: Mackay Radio heeft een draadloos bericht opgevangen van het En- gelsche vrachtschip „Orari" (10.350 brt), dat meldde, op 150 mijl van de Fransche kust getorpedeerd te zijn. Een Engelsche uitlating. Uit Berlijn: In een bericht van den Brit- schen berichtendienst wordt het doeltref fende optreden van het Duitsche duikboot wapen indirect bevestigd. Verklaard wordt zlL, dat ondanks de activiteit van de Ro yal Air Force en de vloot, het duikbootge vaar ernstig blijft, zooals uit de wekelijk- sche lijst van de tot zinken gebrachte sche pen blijkt. Alles wordt gedaan om aan de ze wijze van oorlogvoeren het hoofd te bieden en haar te overwinnen." Noorwegens grootste schip gezonken. Uit New York: Bevoegde scheepvaart- kringen alhier hebben verklaard, dat het grootste schip van Noorwegen, de „Oslo fjord" (18.673 ton), twee dagen geleden in de nabijheid van New Castle op een mijn geloopen en gezonken is. De Oslofjord, die door Engeland was overgenomen, was op weg naar Canada. De Amerikaansche neut ral iteitszone. Uit Berlijn: Het Duitsche vrachtschip „Idarwald" is op 10 December door zijn eigen bemanning tot zinken gebracht in de wateren van midden-Amerika. De beman ning wilde voorkomen, dat het schip door den Britschen kruiser „Diomede" zou wor den opgebracht. Volgens berichten uit Havanna heeft dit voorval bij het publiek en in de pers ven Midden-Amerika veel opzien gebaard. Het vooraanstaande Cubaansche blad „El Mun- do" schrijftf „Onverschillig of het Duitsche schip werd opgebracht of tot zi-rken ge bracht het feit blijft, dat de Amerikaan sche neutraliteitszone, en wel de wateren van Argentinië, Uruguay, Brazilië, de Do- mincaansche Republiek, Mexico en Cuba, opnieuw geschonden is." EMIGRANTENSCHIP VERGAAN. Uit Istanboel: Het onder Uruguaysche vlag varende s.s. „Salvador" met ongeveer vierhonderd Joodsche emigranten aan boord, is op weg van Bulgarije naar Pale stina op de Zee van Marmara tijdens een zwaren storm gestrand en in stukken ge slagen. Tot dusver zijn zeventig lijken, voor het meerendeel van vrouwen en kin deren, aangespoeld. 120 passagiers worden vermist. ZWEEDSCH SCHIP GEZONKEN. Naar Reuter meldt, is het in Engelschen dienst varende Zweedsche s.s. „Daphne" (1514 ton) in de Atlantischen oceaan ge zonken. Slecht een lid van de uit negen tien koppen bestaande bemanning kon ge red Worden. VERSTERKINGEN VOOR ITALIANEN AAN BALKANFRONT Van het Noordelijk front rondom Podgradec wordt gemeld, dat het weer Vrijdag na de ongewoon hevige koude van de laatste dagen, beter is geworden. De zware sneeuwval en de aanhoudende storm hadden het onmogelijk gemaakt de voor posten van munitie en levensmiddelen te voorzien. Dank zij het fraaie weer heeft men de voorposten thans kunnen aflossen, waarna de strijd geopend is. Van Joego- Slavisch gebied uit heeft men kunnen con stateeren, dat de bedrijvigheid van de luchtmacht en van de artillerie ter stond weer zeer hevig was. Naar men voorts ver neemt, hebben de Italianen in den loop van den nacht van Donderdag op Vrijdag aan zienlijke versterkingen aangevoerd. Uit Joego-Slavische grensklooster Svetinaum aan den Zuidelijken oever van het Ochrida- meer wordt gemeld, dat Vrijdagmiddag dertig Italiaansche vliegtuigen boven Podgradec en de dorpen Tsjerova en Sta- rovo, waar de kern van de Grieksche troepen zich bevindt, bommen hebben laten vallen. Een aantal vliegtuigen heeft ver volgens op geringe hoogte vlak boven de Grieksche stellingen om Podgradec gevlo gen en deze plaats met een groot aantal bommen bestookt. HULP AAN KRIJGSGEVANGENEN Een attentie voor de katholieke krijgs gevangenen in Dnitschland De uitgeversfirma Heruer geeft voor de Fransche katholieke krijgsgevangenen een werkje uit, getteld: „Handboekje voor den christelijken soldaat". Er is eveneens een Fransche vertaling van de „Navolging van Christus" ter beschikking van de gevange nen gesteld. Engelsche krijgsgevangenen kregen een gebedenboek „De Sleutel van den hemel", benevens een Engelsche vertaling van de „Navolging van Christus'". JAPANSCHE BOMMEN OP CHINEESCH STEUNPUNT Opstanden In Annam onderdrukt Uit Tokio: Het hoofdkwartier van de Ja- pansche marine in Midden-China maakt bekend: Op 12 December hebben bommenwer pers der vloot het vooruitgeschoven Chi- neesche steunpunt bij Tsangjang tegenover Itsjang aan den zuidelijken oever van den Jangtse zwaar met bommen bestookt. Vijf groote branden werden door dezen lucht aanval veroorzaakt. Alle Japansche vlieg tuigen keerden behouden terug. De opstanden in Annam Uit Tokio: De gouverneur-generaal van Fransch Indo-China, Decoux, heeft giste ren, naar Domein uit Hanoi meldt, medege deeld, dat sedert begin November ook in de bergstreek tusschen Lansom en Dongdang in de provincie Tonkin opstanden der Anna- mieten, evenals herhaalde botsingen tus schen Annamietische soldaten en Fransch Indo-Chineesche troepen zijn voorgekomen. De opstanden zijn echter onderdrukt. ONLUSTEN IN BRITSCH-INDIë Uit Kaboel (Tass): De Bombary Chro nicle brengt een verklaring van den voor zitter van het Nationale Congres der Hin does, Kalam Azad, die in het kader van den veldtocht voor burgerlijke ongehoorzaam heid sprak. De voorzitter verklaarde: „Ik geef aan de organisatie van de verzetsbe weging der massa de voorkeur boven het in- dividueele verzet, dat door Gandhi aanbe volen wordt". De Hindoe-bladen melden, dat tijdens de arrestatie van de deelnemers aan den civielen ongehoorzaamheidsveld tocht botsingen tusschen de bevolking en de politie voorvielen. De Times of India schrijft: De voorzitter van de commissie der provincie Pandsja in het Uationale Congres der Hindoes, Iktivar Oeddin, heeft een rede tegen den oorlog ge houden op een vergadering te Lahore, waar aan 20.000 menschen deeinamen. De menig te wierp steenen naar de politiemannen, die gekomen waren om Oeddin te arresteeren. Enkele personen werden daarbij gekwetst. Botsingen tusschen politie en bevolking vie len eveneens voor, toen de voormalige pre mier van de provincie Bihara gearresteerd werd. Besprekingen en geruchten De Associated Press meldt uit Miami, dat de hertog van Windsor zooals reeds ver luidde een ontmoeting heeft gehad met president Roosevelt. Roosevelt heeft den hertog ontvangen aan boord van den Ame- rikaanschen kruiser Tuscaloosa, die in een niet genoemd gedeelte van de Caraïbische zee lag. Zij hadden met elkander een on derhoud dat IX uur geduurd heeft. Over den aard van de bespreking ver klaarde de hertog na afloop, dat zij de •kwesties der Amerikaansche steunpunten ten aanzien van alle West-Indische eilan den besproken hadden. Tevens hadden zij de economische toekomst van deze eilan den besproken alsmede de kwestie hoe de Vereenigde Staten met Engeland zouden kunnen samenwerken om de West-Indi sche eilanden tot ontwikkeling te brengen. Van de zijde van President Roosevelt zyn geen mededeelingen over den inhoud van de besprekingen verstrekt. Uit Miami (Florida): Associated Press meldt, dat de Hertog van Windsor Vrij dagochtend met een marinevliegtuig naar een ombekende bestemming is vertrokken. Steeds hardnekkiger wordt het gerucht, dat de Hertog een bespreking met presi dent Roosevelt zal hebben en dat hij wel licht tot Britsch ambassadeur in de Ver. Staten zal worden benoemd. Naar Associated Press uit Charleston (South Carolina) meldt, is de kruiser „Tuscaloosa" met president Roosevelt aan boord op weg naar Charleston, waar hy Zaterdagmiddag verwacht wordt. Roosevelt zal van daaruit per specialen trein naar Washington doorreizen. WEER EEN ONTHULLING VAN DE MATIN. Over de houding van Gamelin. Uit Parijs: De Matin vervolgt zijn arti kelenreeks tegen de Fransche persoonlijk heden, die verantwoordelijk zyn voor den oorlog en de nederlaag van Frankrijk en rekende gisteren af met den generalissi mus van het Fransche leger, generaal Ga melin, die zich binnenkort te Riom zal hebben te verantwoorden. De voormalige premier, Flandin, zoo schrijft het blad, trof Gamelin na een on derhoud met Daladier in de antichambre van den premier aan en verklaarde hem, dat Duitschland na de overeenkomst met Sovjet-Rusland nog slechts een front be hoefde te verdedigen, namelijk het Wes ten. De opvatting van den Franschen ge- neralen staf, aldus voer Flandin voort, luidde evenwel, dat Frankrijk slechts dan oorlog kon voeren, indien Duitschland ge dwongen was op twee fronten te vechten. Gamelin antwoordde hierop, dat Duitsch land inderdaad op twee fronten moest strijden, want het Poolsche leger was be ter dan men meende en het zou volhou den. Het zou ten minste een half jaar te genstand kunnen bieden en in dien tijd konden de Engelsche hun troepen naar Frankrijk brengen. Naar beweerd wordt, zou Gamelin voor nemens zijn te Riom te verklaren, dat hij niet op de hoogte was van de middelmati ge waarde van het in zijn handen gelegde instrument. Hierop kan men slechts ant woorden, dat hij dan de eenige geweest is, dit dit niet wist, want in de rapporten, die het tweede bureau van zijn hoofdkwartier uitbracht, was al het noodige opgenomen. FRANSCH BLAD OVER DE CAPITULATIE VAN BELGIë. Onder welke omstandigheden het Belgische leger capituleerde. Uit Genéve: Onder het opschrift: „Een legende, die ongedaan gemaakt moet wor den. Leopold heeft zijn bondgenooten in Mei 1940 niet verraden", bevat de Moni- teur, die nauw contact onderhoudt met Pierre Laval, een artikel, waarin de om standigheden der capitulatie van het Belgi sche leger, in tegenstelling tot de destijds door de vroegere regeering Reynaud afge legde verklaringen, in haar ware gedaan te geschilderd worden. De Fransche openbare meening heeft, schrijft het blad, sinds de beweringen van Reynaud den indruk gehad, dat Leopold zijn plichten tegenover hen niet vervuld heeft, die hij voor zijn land te hulp riep, en dat hij door het vroegtijdig neerleggen van de wapenen in sterke mate tot de de finitieve nederlaag van Frankrijk heeft bijgedragen. Noch de Belgische koning, nocht het Belgische leger kunnen echter aangeklaagd worden, omdat zij hun plich ten verwaarloosd zouden hebben. Met het oog op den militairen toestand waarin het Belgische leger zich bevond, bestond er destijds blijkbaar slechts de keuze tusschen een vreeselijke slachting onder de Belgische soldaten en burgers, hetgeen overigens het verzet slechts kor ten tijd had kunnen verlengen, en het door Leopold II genomen besluit. Het blad wijst erop, dat koning Leopold den wensch om de wapens neer te leggen aan Frankrijk en Engeland tot uiting heeft gebracht en hen daarvan driemaal op de hoogte heeft gesteld. Ten slotte constateert de Moni- teur, dat het dus blijkt, hoezeer het ver wijt van Reynaud jegens den Belgischen koning, dat hy de bondgenooten niet op de hoogte gebracht zou hebben van de kritieke positie van het Belgische leger en van de noodzakelijkheid de wapens te strekken, ongegrond is. De molen .De Eersteling' te Hoofddorp, de eenige molen in de Haar lemmermeer, wordt met slooping bedreigd. De molen werd in 1856 gebouwd Pax-Holland)

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5