DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Kwart pond KAAS Momentje ZATERDAG 14 DECEMBER 1940 32ste Jaargang No. 9823 S)e £eki&cHe(2oii/fca/iit Bureaux Papengrracht 32. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11, V Van den rijkdom mede- deelen Naar aanleiding van een rede van prof. Kraemer, over het onderwerp: „Zending urgenter dan ooit", merkte een briefschrij ver in „Hervormd Amsterdam" op, dat de gemeenteleden zoo weinig weten, hoe zij metterdaad een persoonlijk „zending" moe ten beoefenen in hun eigen omgeving. Al weten wij zelf rijk te zijn, wij weten daar om nog niet, hoe anderen in den rijkdom van het Evangelie te laten deelen, aldus de Hervormde briefschrijver. Opmerkelijk is, wat de Leidsche prof. Kraemer antwoordt. Volgens hem wordt door zijn briefschrijver hiermee het kern vraagstuk voor het kerkelijk en christelijk leven in Nederland aangeroerd, schrijft hij thans in het zelfde blad. Sinds hij in 1935 uit Indië terugkeerde en hier te lande met allerlei menschen en kringen in aanraking kwam, heeft hij ontdekt, hoe velen gebukt gaan onder de machteloosheid der kerk en voelen, dat men aan de wereld moet laten zien, dat het Evangelie werkelijk „een kracht Gods tot zaligheid" is. Allerlei men schen zouden graag iets doen, maar weten niet, hoe het te doen. Dat heeft prof. Krae mer tot het inzicht gebracht, dat het voor naamste probleem niet is de „reorganisa- 1 tie", maar het bestaan van groote „bevro ren geestelijke credieten". Het voornaam ste, wat er momenteel in christelijk Neder land te doen is, is: de bevroren geestelijke credieten weer vloeibaar te maken. Het voornaamste verwijt, dat de Leidsche hoog leeraar tot de leiding der kerk zou kunnen richten, is dit: dat zij zoo blind is geweest voor het bestaan van deze geestelijke cre dieten en zoo onaandoenlijk voor de ver antwoordelijkheid van het vloeibaar ma ken. „De geestelijke krachten in Nederland zijn er, maar zij liggen als dood kapitaal. Veel christenen loopen, geestelijk gespro ken, als millionnairs rond, maar door de eigenaardige verhoudingen in het vader land blijft hun kapitaal volkomen rente loos liggen, als opgestapeld goud in goed afgesloten kelders. Wij missen den moed in Nederland, om elkaar er op aan te spre ken, dat dit niet mag en kan". Tot zoover wat geschreven wordt in „Hervormd Amsterdam" over een uiterst belangrijk onderwerp. Uit de eerste alinea hierboven citeeren wij nog even dezen zin: „Al weten wij zelf rijk te zijn, wij weten daarom nog niet, hoe anderen in den rijkdom van het Evangelie te laten deelen". Helaas is 't bij vele Christenen erger ge steld, dan hier gezegd wordt Niet alleen, dat zij niet weten van den rykdom, welks bezit zij zich bewust zijn, te laten deelen, maar zij zijn zich het bezit van dien rijkdom niet bewust, niet diep en niet levend bewust. En dat is wel het allerergste. Daarnaast blijft het óók bedroevende verschijnsel, dat Christenen, die zich het bezit van een groot geestelijk kapitaal wèl bewust zijn, niet weten, hoe anderen in dien rijkdom te laten deelen. Voor den Katholiek is dit vraagstuk ech ter niet zóó moeilijk. Hij weet, dat hij anderen Gods genade kan deelachtig maken door zijn gebeden en zijn offers, die God wil aanvaarden voor het heil van anderen. De leer van de gemeenschap der heiligen. De sublieme leer, waardoor wij weten dat ieder zijn medemensch kan helpen! Maar behalve door gebed en offer wil de Christen ook van zyn millioenen-schat me- dedeelen door daden, door actie. Wat beveelt prof. Kraemer aan voor de Hervormden? Hij wil dat er „kleine kringen" worden gevormd, die den kerkeraden gaan „bele geren met verzoeken", om die kerkeraden te kunnen helpen, „om de kerk en het le ven van Christus zichtbaar en tastbaar te maken in haar omgeving". Hij wil, dat men kleine groepen verzamelt, „die geregeld bij elkaar komen om waarachtige voorbidders te zyn voor den nood der Christenheid en den nood der wereld. Wij moeten nu een maal leeren leven uit de elementaire din gen des geloofs", aldus prof. Kraemer. Dat lijkt erg veel op de „Katholieke Actie" door den Paus zoo nadrukkelijk ge meld als vorm van leeken-apostolaat! Mocht de Katholieke Actie, zooals de Paus die wil, doordringen in alle kringen, in alle parochies, opdat Katholieken, zich hun onschatbaren rijkdom bewust, daarvan ook weten mede te deelen aan anderen. OP BON 35 De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij deelt het navolgende mede met betrekking tot de distributie van kaas: Het is mogelijk gebleken, naast het rantsoen kaas, dat aangeschaft kan worden tegen afgifte van de reeds voor het tijdvak van 2 tot en met 29 De cember aangewezen bonnen van het algemeen distributiebonboekje, welke elk recht geven op het koopen van 100 gram kaas, een extra-rantsoen kaas beschikbaar te stellen. Gedurende het tijdvak van Maandag 16 tot en met Zondag 29 December zal de met „35" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht geven op het koopen van 125 gram kaas. De geldigheidsduur van bon „35" eindigt 29 December a.s., zoodat deze bon na dien datum niet meer gebruikt kan worden. Het ligt in het voornemen, voor het tijdvak van 30 December tot en met 12 Januari naast de bonnen ter verkrij ging van het gebruikelijke rantsoen van 100 gram wederom een bon aan te wijzen ter verkrijging van een extra rantsoen kaas van 125 gram. De aandacht wordt er op gevestigd, dat in den handel nog een voorraad smeerkaas in verpakkingen van 125 en 250 gram ver krijgbaar is. Door het aanwijzen ^van bon „35" voor het koopen van 125 gram kaas is thans de gelegenheid geopend, smeer kaas in deze verpakkingen te koopen. Voor smeerkaas in verpakkingen van 250 gram dienen vanzelfsprekend twee bonnen „35" te worden afgegeven. De aandacht van détaillisten wordt ge vestigd op de in een officieele publicatie vermelde bijzonderheden betreffende het inleveren van bonnen. BOTER EN KAAS. Kaasproducenten kunnen als boter- producenten worden toegelaten. Bij beschikking van den secretaris-ge neraal van het departement van Land bouw en Visscherij, in de Nederland- sche Staatscourant van 13 dezer opge nomen, wordt de mogelijkheid ge opend om: le. kaasproducenten als producent van boter toe te laten en 2e boterpakkers als boterhandelaren toe te laten. Voorts is hierin vastgelegd, dat aan allen, die fabriekmatig ten minste 2000 K.G. boter per jaar bereiden dan wel zulks aannemelijk maken, een ompak- vergunning zal worden verstrekt. LEVERING VAN BOTER AAN HANDELAREN. De secretaris-generaal van het Departe ment van Landbouw en Visscherij heeft een wijziging gebracht in het Crisis-zuivel- besluit 1940, waardoor het aantal hande laren, aan wie de boterproducenten ver plicht zijn een gedeelte van him productie te leveren, wordt beperkt tot hen, die in de basisperiode van de totale door hen in- gakochte hoeveelheid boter, zijnde ten minste 250.000 K.G., ten minste 60 pet. rechtstreeks hebben betrokken van pro ducenten en ten minste 60 pet. hebben ver handeld aan anderen dan consumenten. BRANDSTOFFEN-BIJSLAG. Ook op de kostwinnersvergoeding. Het hoofd van het Afwikkelingsbureau heeft aan de burgemeesters het volgende medegedeeld, hetwelk geldt zoowel voor hen, die zich nog in militairen dienst be vinden, als voor hen, die tot den Opbouw- dienst behooren. Evenals het vorig jaar zal over den win ter 194041 brandstoffenbijslag op de kostwinnersvergoeding worden toegekend ten aanzien van dienstplichtigen, die ten tijde van hun opkomst steun genoten of in werkverruiming geplaatst waren. Het zelfde geldt ten aanzien van hen, te wier aanzien kostwinnersvergoeding is of wordt toegekend, berekend naar het inkomen, hetwelk zij zouden hebben genoten, indien zij in steun waren opgenomen of in werk verruiming zouden zijn geplaatst, om het even of zij hoofd- of medekostwinner zijn. Deze bijslag, welke over het tijdvak van 27 October 1940 tot en met 29 Maart 1941 kan worden toegekend, be draagt 1.30 per week, waarin 5 pet. voor duurtebijslag begrepen is. Zij, die het voorschot van ƒ5.75 hebben genoten, moeten dit voorschot terugbeta len door middel van inhouding op het te goed, dat reeds is ontstaan door de bepa ling, dat de bijslag wordt berekend van 27 October 1940 af. Voor zoover het dienst plichtigen geldt, die inmiddels den wer- kelijken militairen dienst of den Opbouw- dienst hebben verlaten, behoeft dit voor schot niet te worden terugbetaald. Bloembollen en bloemen TOELATINGSEISCHEN VOOR KWEEKERS EN HANDELAREN De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij heeft, gelet op artikel 9 der Landbouw-Crisiswet 1933 en in overeenstemming met de ver ordeningen van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, vast gesteld: Bloembollen. Als vereischten, bedoeld in de artikelen 1, lid 2, van het Bloembollensaneeringsplan 1938 (Teelt), van het Bloembollensanee ringsplan 1938 (Export) en van het Bloem bollensaneeringsplan 1939 (Handel). I. voor zoover betreft toelating tot de groepkweekers van bloembollen, dat de aanvrager moet aantoonen, dat: a. hij voldoende opleiding heeft gehad als kweeker van bloembollen; b. hij een leeftijd heeft van ten minste 21 jaar, tenzij hij aantoont, dat hij kost winner is of binnenkort zal worden; IL voor zoover betreft toelating tot de groep handelaren in bloembollen, dat de aanvrager moet aantoonen, dat: a. hij voldoende opleiding heeft gehad als handelaar in bloembollen; b. hij een leeftijd heeft van ten minste 21 jaar, tenzij hij aantoont, dat hij kost winner is of binnenkort zal worden; c. hij financieel in staat is handel in bloembollen naar behooren te drijven; IIL voor zoover betreft toelating tot de groep exporteurs van bloembollen: 1. dat de aanvrager moet aantoonen, dat: a. hij voldoende opleiding heeft gehad als exporteur in bloembollen; b. hij een leeftijd heeft van ten minste 21 jaar, tenzij hij aantoont, dat hij kost winner is of binnenkort zal worden; c. hij financieel in staat is den export van bloembollen naar behooren te drijven; 2. dat de aanvrager, zoo zulks door de instantie, die over de toelating oordeelt, wordt verlangd, moet overleggen een schriftelijk bewijs, afgegeven door den Bond van Bloembollenhandelaren, geves tigd te Haarlem, waaruit blijkt, dat deze bond tegen diens toelating tot de groep geen bezwaar heeft. Bloemkweekerij. Als vereischten, bedoeld in artikel 1, 1, lid 2, van het Crisis-Bloemkweekerij- besluit 1937, dat de aanvrager tot toe lating in de groep kweekers van bloem- kweekerijproducten moet aantoonen, dat: a. 1. hij voldoende opleiding heeft ge had als kweeker van bloemkweekerij- producten, hetgeen wordt aangenomen, in dien hij gedurende drie jaren, onmiddel lijk aan de aanvrage voorafgaande, in het bloemkweekerij bedrijf is werkzaam ge weest; 2. deze opleiding gericht was op het stichten van een eigen bloemkweekery- bedrijf; b. hij den leeftijd heeft van ten minste 21 jaar, tenzij de aanvrager kostwinner is of binnenkort wordt; c. hij financieel in staat is een bloem- kweekerijbedrijf te stichten en te be- heeren. Boomkweekerij Als vereischten, bedoeld in artikel 1, lid 2, van het Crisis-Boomkweekerijbesluit 1937, dat de aanvrager tot toelating in de groep kweekers van boomkweekerij produc ten moet aantoonen, dat: a. 1. hij voldoende opleiding heeft gehad als kweeker van boomkweekerij producten, hetgeen wordt aangenomen, indien hij ge durende drie jaren, onmiddellijk aan de aanvrage voorafgaande, in het boom- kweekersbedrijf is werkzaam geweest; 2. deze opleiding gericht was op het stichten van een eigen boomkweekerij- drijf; b. hij een leeftijd heeft van ten minste 21 jaar, tenzij de aanvrager kostwinner is of binnenkort wordt; c. hij financieel in staat is een boom- kweekerybedrijf te stichten en te be- heeren. STEUNVERLEENING AAN DEN TUINBOUW.. Naar wij vernemen verkeeren de voorstellen tot het toekennen van een steuntoeslag op in 1940 ter veiling aan gevoerde en verhandelde producten in een' gevorderd stadium van voorberei ding. Binnen afzienbaren tijd kan dan ook de bekendmakirg van de tweede steunuitkeering aan den tuinbouw over 1940 tegemoet worden gezien. PAARDENMARKT TE UTRECHT GAAT NIET DOOR. Naar wij vernemen gaat de paarden markt, welke a.s. Maandag te Utrecht zou worden gehouden, niet door. GEEN BEPERKING VAN HET REIZIGERSVERVOER MET DE FEESTDAGEN. Een valsch gerucht. Een hardnekkig gerucht van de laatste dagen is dit: dat er tussohen Kertmis en Nieuwjaar maar zeer beperkte gelegenheid tot reizen zou bestaan. Zulks in verband met het vervoer van Duitsche verlofgan gers in die dagen. De directie der N. S. deelt ons op een desbetreffende vraag mede, dat deze ge ruchten allen grond missen. Zooals het spoorboekje thans geldt, zal het de heele maand December gelden en ieder kan zich dan ook gerust op reis be geven. Wel zal het zaak zijn, dat ieder zoo vroeg mogelijk op reis gaat met de komende feestdagen, omdat by al eerder 'beperkte vervoersmogelijkheid van reizigers ten ba te van het goederenvervoer een vlotte af wikkeling van het treinverkeer daarmee zeer gebaat zou zijn. „Vaderland." In verband met de vele tot haar gerich te vragen deelt de directie der Nederland sche spoorwegen mede, dat haar niets be kend is van plannen om de treinen alleen open te stellen voor personen, die in het bezit zouden zijn van een reisvergunning in den een of anderen vorm. UNIFORME CALCULATIE VOOR SCHOEN- EN LEDERINDUSTRIE. Een winst van vijf procent van den omzet Het Rijksbureau voor huiden en leder heeft nieuwe maatregelen getroffen voor de ordening in de schoen- en lederindu strie. Thans is een algemeen geldend calcula tieschema ingevoerd, dat aan schoenfabri kanten vijf percent van den omzet winst garandeert. Aan de hand van vastgesteld formulie ren moeten de fabriekanten hun kostprijs opmaken en inzenden aan genoemd 'bu- Ter controle moeten de schoenfabrikan ten van alle artikelen, die zij vervaardi gen, een prijscourant samenstellen en in leveren aan het bureau. De verkoopen moeten geschieden aan de hand van een nummer van de prijscourant, zoodat de coi-trole eenvoudig wordt. Overleder- en lederfabrikanten moeten telkens, binnen vijf dagen na beëindiging van het productieproces een schematische calculatie inzenden. Alvorens fabrikanten nieuwe producten in den handel brengen, moeten zij op de ingezonden calculatie een vergunning tot verkoop hebben ontvangen. Voor schoenfabrikanten, die hun pro ducten distribueeren door middel van eigen winkels, gelden dezelfde maatrege len. Ook het winstpercentage is voor hen hetzelfde. BEWERKEN EN VERWERKEN VAN AARDAPPELEN WEDER MOGELIJK. De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij heeft ontheffing verleend van het verbod tot het bewerken, doen bewerken, verwerken en doen verwerken van aardappelen, indien hiertoe door de Stichting Nederlandsche Inkoopcentrale van Akkerbouwproducten, gevestigd te 's-Gravenhage, vergunning is verleend en de zoo noodig aan deze ver gunning te verbinden voorwaarden zijn na gekomen. FACILITEITEN VOOR HET GOEDEREN VERKEER TUSSCHEN NEDERLAND EN DUITSCHLAND. De Duitsche Rijksminister van financiën heeft door een in den „Reichsanzeiger" van 11 December 1940 gepubliceerde verorde ning betreffende wijziging van douaneta rieven ter vergemakkelijking van het goe derenverkeer tusschen Nederland en Duitschland bepaald, dat van 16 December 1940 ai de goederen, afkomstig uit de be zette Nederlandsche gebieden, vrij van douanerechten zyn. De regeling geldt niet voor goederen, die zich op den dag van het inwerkingtreden der verordening reeds in het douanever- keer van het Duitsche douanegebied bevin den. IR. VAN DER VEGTE. Omtrent den gisteren benoemden raad- adviseur bij het departement van Volks voorlichting en Kunsten, Ir. W. L. Z. van der Vegte, die tevens benoemd is tot voor zitter van den Radio-raad, kunnen wij, op gezag van het „Nationale Dagblad" mede- deelen, dat hy lid is van de N.S.B. Ook de nieuw-benoemde hoofdcommies bij genoemd departement, de hfeer M. Vink, is lid dezer beweging. RECLAME. 't Is maar een kwestie van recla me. Ik ontving gisteren met de post een schoone, hemelsblauwe enveloppe, die er zoo zonnig uitziet, dat ik bij voorbaat den afzender reeds dank zegde in mijn hart. Maar het was een drukwerk en drukwerken maken den mensch achterdochtig. Daar staat al tijd iets in, dat zoo noodzakelijk is of zoo mooi of zoo apart, maar altijd iets, waaraan je portemonanie te pas moet komen. Ook in deze zonnige enve loppe zat zoo iets. En er stond trou wens een zon op deze blauwe enve loppe, een zon met een gulle lach en vele stralen. In die enveloppe zat iets moois, pre cies zooals ik gedacht had. Op de voor zijde van dat iets stond een snoeperig landhuisje-in-het-groen en aan-het- water en dat landhuisje was ontspro ten uit de schoonste fantasie. En daar vóór in het blauwe water lag een zeil jacht met twee menschen waar schijnlijk de twee uit dat huisje, die er juist op uit trokken om te gaan zei len. U begrijpt al, dat het van een lo terij was en dat je dat landhuis en dat zeiljacht kan winnen als je maar loten kocht. Ik heb wel zin in dat landhuis en dus dacht ik erover maar een lotje te nemen. Maar ik keek eerst nog even aan den achterkant. En daar stond: 240.000 loten 1000 prijzen. Dat klonk ook heel aanlokke lijk. Maar ik ben er toen over gaan peinzen, wat reclame toch belangrijk is. Want als reclame niet belangrijk was, zou men er wel hebben gezet: 240.000 loten 239.000 nieten. Maar dat gaat niet. Dan zou er niemand een lot koopen. Ik ook niet. En dan zou dat snoeperige landhuis zeker mijn neus voorbij gaan. WINTERHULPEN EDERLAND Gironummer van de W. H. N. 5553 De Bank van de W. H. N. is Kasvereeniging N.V., A'dam. Postgironummer 877. WAARHEEN GAAT HET GELD? Mr. L. J. A. Trip, secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Fi nanciën, zal als voorzitter van de finan- cieele commissie der Stichting Winterhulp Nederland Zondag 15 December van 18.55 uur tot 19.00 uur over beide zenders spre ken over het thema: „Waarheen gaat het geld van de eerste collecte?" HAARLEM HELPT ZIJN KUNSTENAARS De gemeenteraad van Haarlem heeft Donderdagmiddag een voorstel van B. en W. aangenomen, om een bedrag van 1200 te bestemmen voor aankoop van werken van Haarlemsche beeldende kunstenaars. Dit bedrag wordt beschikbaar gesteld uit het fonds voor kunsten en wetenschappen dat destijds gevormd is uit het batig saldo van de in Haarlem gehouden Frans Hals tentoonstelling. Bij «en groot aantal bewaakte over wegen zijn thans speciale stoplichten en zgn .katte oogen" aangebracht ten behoeve van het verkeer in de duisternis (Foto Pax-Holland)

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1