VRIENDSCHAPSPACT acuwal op ffiwnittgJPiatn In den nacht van Woensdag op Donderdag Een vredespact Lord Lothian plotse ling overleden Italiaansch tegen offensief bij Moskopolis Wat doet Amerika? Uit het Verre Oosten jMtyaö£aaië-Meng,aü£e GISTEREN TE BELGRADO ONDER TEEKEND VRIJDAG 13 DECEMBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Kerstmis drukte. Duizenden nijvere handen zijn in Duitschland aan den arbeid bij het gereedmaken en verzenden van de pakketten naar de soldaten van de weermacht (Foto Weltbild) IN TOTAAL 25 GROOTE BRANDEN. Sterke Duitsche gevechtsformaties heb ben, naar D.N.B. verneemt, in den nacht van 11 op 12 December opnieuw het be langrijke centrum der wapenindustrie Bir mingham met goed gevolg aangevallen. Groote branden en vernielingen aan fa brieksgebouwen, gasfabrieken en verkeers- werken bewezen de uitwerking der lucht aanvallen. Een deel der luchtstrijdkrachten heeft denzelfden nacht Londen en Liverpool aangevallen en hierbij verscheiden strate gische doelen met succes met bommen be stookt. De Britsche berichtendienst heeft mede gedeeld, dat de aanvallen op Birmingham buitengewoon hevig zijn geweest en den geheelen nacht hebben geduurd. Een *co langdurige aanval is tot dusverre niet op een Engelsche stad gedaan. Er is een ge- heele reeks branden uitgebroken. De volgende bijzonderheden verneemt het D.N.B. nog omtrent den aanval op Bir mingham. In de avonduren van Woensdag startten de Duitsche formaties bij bedekten hemel en vonden boven Midden-Engeland een op vele plaatsen gescheurd wolkendek, zoo dat zij boven Birmingham goed zicht had den. Werden reeds bij de vorige aanvallen bijzonder belangrijke doelen getroffen, dit werd nog voltooid door het hevige bombar dement van dezen aanval op verkeersin- stallaties en belangrijke ravitailleeringsbe- drijven als watertorens, electrische centra les en gasfabrieken. In totaal konden om streeks 25 uitgestrekte groote branden en een reeks kleine in het Zuidelijk en Noor delijk deel van de stad mitsgaders in het centrum geteld worden. Een steekvlam van vele honderden meters, die den nacht- heme1 geelachtig rood bescheen, gevolgd door een ontploffing, was vermoedelijk van een der gasbedrijven afkomstig, die door voltreffers vernietigd werden. DE ONDERTEEKENING. Donderdagnamiddag om 18 uur is tusschen Joegoslavië en Hongarije een vriendschapsverdrag onderteekend in het ministerie van Buitenlandsche Za ken te Belgrado. De onderteekening werd verricht door C in car Markowitsj en den voor een officieel bezoek te Belgrado vertoevenden Hongaarschen minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Csaky. TEKST VAN HET PACT. Het pact behelst de volgende drie arti kelen: Artikel 1: tusschen Joegoslavië en het koninkrijk Hongarije zal permanent vrede heerschen en een eeuwige vriendschap be staan. Art. 2: de hooge verdragsluitende par tijen zijn overeengekomen, te beraadsla gen over alle problemen, die naar haar meening de wederzijdsohe betrekkingen zouden kunnen raken. Art. 3: dit verdrag wordt geratificeerd. De ratificatie-oorkonden zullen zoo spoe dig mogelijk te Boedapest worden uitge wisseld. Het verdrag wordt van kracht op den dag van uitwisseling der ratificatie- oorkonden. In aansluiting op de onderteekening heeft de Joegoslavische minister van Bui tenlandsche Zaken tijdens een ontvangst van de binnen- en buitenlandsche pers een verklaring afgelegd, waarin hij o.m. zeide: Het verdrag bevestigt thans ook formeel de reeds bestaande oprechte vriendschaps betrekkingen tusschen Hongarije en Joe goslavië. De minister verzocht in het ver drag een nieuwe bijdrage te zien van de vredespolitiek en van de opbouwende sa menwerking der regeeringen van Hongarije en Joegoslavië in het Donau-gebied. De Hongaarsche minister van Buiten landsche Zaken, graaf Csaky verklaarde, dat het verdrag kort, maar des te duidelij ker is. Het belangrijkste staat in het eer ste artikel, n.l. dat het streven vooral in deze moeilijke tijden, moet zijn in het ge bied van midden- en Zuid-oost-Europa den vrede te bewaren. De beide verdrag sluitende landen kunnen zich thans aan het werk der nationale consolideering wij den, ten einde ook van hun kant op de beste wijze bij te dragen tot het streven van de mogendheden, welker doel het is. De totale indruk van alle terugkeerende vliegtuigbestuurders is, dat door dit bom bardement een brandeffect van langen duur bereikt is, waaraan vermoedelijk niet zoo spoedig een grens gesteld kan worden. Alle vliegtuigbestuurders deelden mede, dat het Engelsche afweergeschut in het ge heel geen uitwerking had en de aanvallen van de Duitsche gevechtsformaties niet in het minst kon belemmeren. AANVALLEN OP SCHEPEN. Gisteren waren Duitsche bommenwer pers onderweg om afzonderlijk varende koopvaarders en konvooien met bommen en door rechtstreeksche beschieting aan te vallen. Hierbjj slaagden zij er in een schip van 3000 b.r.t. aan de Engelsche Oostkust in de nabijheid van Harwich uit een kon vooi te drijven, te beschieten en met bom» men te bestoken, waarbij voltreffers ge plaatst konden worden aan den boeg en op het dek, zoodat op het verlies ervan gere kend kan worden. Een andere koopvaarder van 1000 b.r.t. werd door een andere formatie zwaar ge bombardeerd en ernstig beschadigd. NOG EEN BRITSCHE BOMMENWERPER NEERGESCHOTEN. Gisternacht heeft het Duitsche lucht doelgeschut behalve de gisteren reeds ge melde vijandelijke vliegtuigen nog een Britschen bommenwerper neergeschoten, die de bezette gebieden binnengevlogen was. Daar het vliegtuig reeds in de lucht ontplofte, konden drie leden van de be manning nog slechts als lijken geborgen worden. DE SCHADE AAN DE CARNAVON CASTLE. Volgens een rapport van de technische commissie van onderzoek bedraagt het aantal dooden aan boord van den Brit schen hulpkruiser „Carnarvon Castle" 37 en werden 82 manschappen gewond. Tien artsen zijn bij de gewonden geroepen. De kruiser kreeg 22 zware en middelzware treffers. De machinekamer was half ver nield en zal op de Falkland-eilanden gron dig hersteld moeten worden. ten minste dit deel van Europa een cata strophe te besparen, en waarden te be houden, die van nut kunnen zijn voor de herboren wereld. GRAAF CSAKY UIT BELGRADO VERTROKKEN. De Hongaarsche minister van buiten landsche zaken, graaf Csaky, is Donder dagavond weer uit Belgrado vertrokken. Hij begaf zich per extra trein naar het ko ninklijke jachtterrein in de Steiner Alpen, waar hij twee dagen in gezelschap van den Hongaarschen gezant te Belgrado en twee hooge ambtenaren van het Hongaar sche departement van buitenlandsche za ken op gem zen jacht zal gaan. Ter eere van den Hongaarschen gast heeft de Joegoslavische minister, Marko witsj, Donderdagavond een maaltijd laten aanrichten, waaraan de Joegoslavische ministers, de Hongaarsche gezant en het gezelschap van graaf Csaky alsmede tal van hooge Joegoslavische ambtenaren deelnamen. Met betrekking tot het gisteren te Bel grado onderteekende verdrag tusschen Joegoslavië en Hongarije verklaarde mi nister Markowitsj in een tafelrede, dat de Joegoslavische regeering vast besloten is, in deze overeenkomst een aanknoopings- punt tusschen beide landen te zien op in ternationaal gebied voor hun gemeen schappelijk streven, opdat deze oorlog niet tot. dit deel van Europa zal overslaan. De regeering wenscht dus, dat deze politieke overeenkomst tusschen beide landen niet alleen een hechte grondslag der betrek kingen van goede nabuurschap zal zijn en blijven, maar ook een belangrijke bijdrage zal beteekenen om den vrede in het Do- naubekken te handhaven, in harmonie met de beide aangrenzende bevriende groote mogendheden Duitschland en Italië. Graaf Csaky verklaarde, dat dit verdrag slechts de zichtbare uitdrukking is van reeds bestaande betrekkingen tusschen beide volkeren. IN DE BRITSCHE AMBASSADE TE WASHINGTON. Gisternacht is de Britsche ambassadeur te Washington, lord Lothian, in de Engel sche ambassade aldaar overleden. Volgens Reuter, aldus meldt .D. N. B. uit Stockholm, heeft de Britsche ambassa de te Washington medegedeeld, dat de dood van Lord Lothian een gevolg is van uraemische infectie. OMSTREDEN PETROLEUMGEBIED. Het Britsche persagentschap Exchange Telegraph meldt, dat een divisie Italiaan- sche Alpenjagers een krachtig tegenoffen sief heeft ingezet in het gebied van Mos kopolis, waar het Grieksche opperbevel een groot aantal manschappen en mate rieel had geconcentreerd om een aanval te doen in de richting van het petroleum- gebied. Er worden verwoede gevechten geleverd en het Britsche persagenschap meldt, dat het Italiaansche tegenoffensief in omvang toeneemt. IN NOORD-AFRIKA. Wat de verbitterde gevechten betreft, welke zich in het gebied tusschen Sidi el Barrani en Boeg-Boeg afspelen, verklaren de Britsche bladen het succes van het Britsche offensief uit de tusschenkomst van de pantserwagens. Doch de militaire medewerker van de „Times" waarschuwt zijn lezers voor een bovenmatig en voor barig enthousiasme, zeggende, dat tot dus ver slechts Italiaansche dekkingstroepen, voor het meerendeel inboorlingen en een eenheid lichte tanks, in den strijd gewik keld zijn. Het gros der Italiaansche troe pen is voor El Solloem samengetrokken en tot Woensdagavond waren zij nog niet in den slag tusschenbeide gekomen. „ZENUWENOORLOG". Het „Giornale d'Italia" merkt op, dat Engeland alles, waarover het op militair en radiogebied de beschikking heeft, mobi liseert voor een offensief tegen Italië en zulks om verscheiden redenen. In de eer ste plaats om het moreel der Engelsche openbare meening te schragen, in de twee de plaats om den slechten ir.druk uit te wisschen, die in Amerika is gewekt door de ononderbroken reeks nederlagen, die Engeland tot dusverre heeft geleden en ten slotte, om de Vereenigde Staten er toe te bewegen de levering van materieel te intensifieeren en credieten toe te staan. Engeland acht het nuttig, tegen Italië een soort zenuwenoorlog te gaan voeren, die reeds tegen Duitschland is mislukt, evenals hij bij den Italiaanschen veldtocht in Abessinië fiasco leed. Mocht men er te Londen van overtuigd zijn, dat een leu gencampagne het moreel der Italianen zal kunnen aantasten, beteekent dit, dat men Italië slecht kent. De Enge^chen zijn be zig een wanhopig spel te spelen door Italië op alle oorlogstooneelen tegelijk aan te vallen. Italië ligt thans dus in het middelpunt van de groote worsteling en heeft alle im periale krachten van Groot-Brittannië te genover zich. Toen de Duce op 10 Juni aankondigde, dat Italië aan den oorlog ging deelnemen, zeide hij, dat de Italianen wisten, zich voor een groote, moeilijke en harde taak gesteld te zien. De Italianen weten, dat oorlogsoperaties voor- en te genspoed met zich medebrengen. Zij her inneren zich ook, dat de Oostenrijkers tot Pavia doorgedrongen waren en dat des ondanks de overwinning van Vittorio Ve- neto kwam. De Italianen van heden zijn even zeker van de overwinning als de Italianen van gisteren. En zij weten, dat Italië in dit conflict reeds een Engelsche kolonie heeft ver overd: Somaliland. Zij weten, dat de Ita liaansche troepen diep zijn doorgedrongen in de Britsche bezittingen Kenya en den Soedan en in Egypte. Zij hebben de En gelsche scheepvaart tusschen de beide bekkens van de Middellandsche Zee on mogelijk gemaakt; zij hebben 16 vijande lijke oorlogsschepen tot zinken gebracht, 20 duikbooten, 25 koopvaardijschepen en 6 tankschepen. Zij hebben 61 Engelsche legervliegtuigen, 2 duikbooten, 26 koop vaardijschepen beschadigd. De Italiaan sche luchtmacht heeft 685 Engelsche vlieg tuigen neergeschoten en waarschijnlijk nog 99. De Italiaansche vloot opereert evenzeer op de Middellandsche als op de Roode Zee en op den Atlantischen Oceaan. Deze oorlogsinspanning der Italianen tegen het groote Britsche Rijk boezemt de wereld eerbied in en vormt een bestand deel van de komende overwinning der As- mogendheden. Het „Giornale d'Italia" eindigt met de woorden aan te halen, die Lord Lothian aan den vooravond van zijn dood heeft gesproken om de interventie der Ver eenigde Staten te Vragen, zonder welke de Britsche ambassadeur de nederlaag van Groot-Brittannië voorzag. DUITSCH-RUSSISCHE GRENS- DEMARCATIE BEëINDIGD. De centrale gemengde Russisch-Puitsche commissie voor de afbakening der gren zen heeft de demarcatie van de Duitsch- Russische grens beëindigd overeenkomstig het verdrag van vriendschap en ter afba kening van de grenzen, op 28 September 1939 door Rusland en Duitschland onder- teekex.d, en het aanvullend protocol op dit verdrag van 4 October d.a.v. De arbeid van genoemde commissie en haar subcommissies heeft een half jaar ge duurd en is verloopen in een geest van sa menwerking overeenkomstig de vriend schappelijke betrekkingen tusschen de USSR en Duitschland.'De beschrijving van het tracé van de grens en de kaart zijn door de betrokken regeeringen geratifi ceerd. DE ONDERHANDELINGEN VAN PHILLIPS IN WASHINGTON. De „International News Service" meldt uit Washington: Men heeft vernomen, dat de Engelsche onderstaatssecretaris Phil lips den Amerikaanschen minister van fi nanciën, Morgenthau, in de beide recente conferenties heeft medegedeeld, dat de Engelsche regeering van alle beschikbare voorraden contant geld voor oorlogsdoelein den gebruik heeft gemaakt en spoedig credieten noodig heeft. Morgenthau heeft deze mededeeling aan veertien vertegen woordigers van de Amrikaansche defensie- en buitenlandcshe politiek overgebracht. Deze groep zal volgende week met presi dent Roosevelt beraadslagen over de kwes tie der formuleering van verdere hulp aan Engeland. In zijn besprekingen met Mor genthau heeft Phillips op de volgende vijf punten gewezen: 1. Engeland verwacht, dat de oorlog nog milloenen dollars zal kosten, die slechts door de Amerikaansche regeering of door particuliere bronnen in de Vereenigde Sta ten kunnen worden opgebracht. 2. Engeland is op het oogenblik niet voornemens om een leening te verzoeken, doch wil uitsluitend aan de Amerikaansche regeering en het Amerikaansche volk den stand van zaken voorleggen opdat z(j een beslissing kunnen nemen. 3. De Britsche regeering heeft reeds voor verscheidene honderden millioenen dollars aan Amerikaansche geldswaardige papieren in Engelsch bezit verkocht en vreest, dat verdere verkoopen de Ameri kaansche markt ernstig in gevaar zouden brengen. 4. Om het kapitalistische stelsel in En geland te behouden, zijn de Engelschen er tegen, hun tegoed uit te putten, voor de betaling van oorlogsleveranties. 5. Een gedwongen liquidatie van aan- deelen, obligaties en andere tegoeden, zou Engeland na afloop van den oorlog in een hulpelooze positie brengen en het einde van het kapitalistische stelsel in Engeland veroorzaken. De „International News Service" meent verder te weten, dat president Roosevelt er nog niet van overtuigd is, dat de Engel sche kapitalisten alles gedaan hebben om tot oplossing van het financieele vraag stuk hunner regeering bij te dragen. Deze meening van Roosevelt is aanleiding ge worden tot de aan Phillips gerichte uitnoo- diging, naar de Vereenigde Staten te ko men, om Morgenthau op de hoogte te stel len van de Engelsche financieele positie. Morgenthau heeft in vertrouwden kring medegedeeld, dat de president besloten is zich alle inlichtingen over de financieele positie van Engeland en de Engelsche oor logsbehoeften te verschaffen, alvorens hij aan het Congres de kwestie der wijziging in de politiek van hulpverleening aan En geland voorlegt. Voorstellen, die betrek king hebben op het aankoopen van Engel sche bezittingen op het Westelijk halfrond door de Vereenigde Staten, hebben bij de Amerikaansche regeering geen gunstige ontvangst gevonden, want de president vreest, dat de Vereenigde Staten daardoor in een imperialistisch daglicht geplaatst zouden worden. Bovendien zijn de in aanmerking ko mende Engelsche bezitingen ecnomisch on zelfstandig en zouden zij, ingeval de Ver eenigde Staten hen overnamen, slechts een nieuwe last voor den Amerikaanschen be lastingbetaler beteekenen. EEN FRANSCHE DELEGATIE NAAR TOKIO. Tusschen Japan en Frankrijk zullen, naar te Vichy officieel wordt bevestigd, binnen kort economische onderhandelingen ge opend worden. Het betreft hier besprekin gen, waartoe indertijd bij de sluiting van de Fransch-Japansche overeenkomst be treffende Indo-China, besloten was. Op het oogenblik is een Fransche mis sie via Moskou naar Tokio onderweg, ter wijl uit Hanoi een uit Franschen en Indo- Ohineezen bestaande delegatie is vertrok ken. GEEN ONLUSTEN IN INDO-CHINA. Op liet Fransche ministerie van koloniën worden volgens mededeelingen uit Vi chy de berichten, dat het in Fransch- Indo-China en vooral in Chochinchina en Annam tot buitengewoon ernstige onlus ten gekomen is, als tendentieus en over dreven gekarakteriseerd. In Annam, zoo wordt in dit verband ver klaard, zijn orde en rust in het geheel niet verstoord. Slechts in Cochinchina is het eind November tot enkele excessen geko men. Ook is een reeks sabotagedaden ge pleegd. Overal zijn evenwel door het op treden van de plaatselijke politie en de gewapende macht orde en rust hersteld. Aan beide zijden is een reeks personen ge wond. Sindsdien zijn de plaatselijke auto riteiten in overleg met den gouverneur van Indo-China tot strenge maatregelen over gegaan.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5