Weerbericht Burgerlijke Stand Hstorie van de kerk te Noordwijkerhout RECHTZAKEN 4AMP£At fZ>e hennen, die U naadig heeft VRIJDAG 13 DECEMBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BUD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.53 per kwartaal. Bij onze agenten 20 cent per week; 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaal Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal Losse nummers 5 cent, met gelll Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 80 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. ZONS OP- EN ONDERGANG Zon onder 17.27 uur. Zon op 9.42 uur. MAANSTANDEN. 13 December 14 December 15 December 16 December 17 December 18 December 19 December 7.51 onder, 17.04 op 8.50 onder, 17.48 op (Volle maan). 9.44 onder, 18.39 op 10.32 onder, 19.37 op 11.14 onder, 20.44 op 11.50 onder, 21.43 op. 12.32 onder, 23.06 op HOOG WATER Te Katwijk aan Zee op Zaterdag 14 Dec. voorm. 4 en nam. 16.25 uur. ,0110110110110110110110110 Nd Verduisteringstijden Er is bepaald, dat er verduisterd moet worden tusschen zonsonder gang en zonsopkomst. Deze tijden zijn voor hedenavond en morgenochtend: ZONSONDERGANG 17.27 ZONSOPKOMST 9.42 uur. Tusschen deze beide tijden dient er dus verduisterd te worden. on o ii on on on on on on on o ZWARE AANVAL OP SHEFFIELD. BERLIJN, 13 Dec. (D. N. B.). Naar het D. N. B. verneemt, hebben gisteren sedert de Vroege avonduren sterke Duitsche ge vechtsformaties bommen van het zwaar ste kaliber op Sheffield geworpen. Shef field in Midden-Engeland is het bijzonder belangrijke centrum van staalindustrie en wapenfabricage. In een onafgebroken reeks stegen de Duitsche machines op van haar bases in Frankrijk en België, zonder hinder te on dervinden van het slechte weer boven het Kanaal Boven Midden-Engeland waren de weersomstandigheden heel wat beter, zoo dat de vliegtuigen hun bommen met de grootste nauwkeurigheid op de buitenge woon belangrijke wapenfabrieken konden werpen. De teruggekeerde bemanning van de toestellen der eerste golf deelden mede, dat reeds na enkele uren op verschillende plaatsen hevige branden woedden. Men kan aannemen, dat door het voortduren van het bombardement deze branden een zoo reusachtigen omvang hebben aangeno men, dat de aanvallen kunnen worden vergelijken met de grootscheepsche acties tegen Londen en de steden in de Midlands. Sheffield, dat 500.000 inwoners telt, is het centrum der Engelsche staalproductie. Evenals in Coventry liggen de staalfa brieken over de geheele stad verspreid. De capaciteit dezen: fabrieken bedraagt on geveer anderhalf millioen ton per jaar, hetgeen 15 procent van de productie van het geheele land is. Uit Sheffield zijn ook zeer speciale staalproducten afkomstig, zooals het magneetstaai, dat nergens an ders in Engeland wordt vervaardigd. In vredestijd betrok Engeland zijn giet en edelstaal voor een aanzienlijk deel uit het vroegere Tsjecho-Slowakije, onder meer voor den bouw van groote oorlogs- en koopvaardijschepen. Deze bron van in voer is natuurlijk afgesneden. "Vandaar, dat Sheffield thans dubbel gewichtig is voor de Engelsche oorlogsindustrie. Bovendien heeft de stad thans ook groote beteekenis voor de productie van munitie en wapens. Men kan zeggen, dat de hevi ge Duitsche aanvallen van den afgeloopen nacht een zwaren slag beteekenen voor de industrie van afgewerkte producten zoowel als voor de levering van grondstoffen, voor de industrie van -motoren en vlieg tuigmotoren, voor de productie van giet en edelstaal ten behoeve van het oorlogs materiaal en voor de scheepswerven. LEIDEN. Geboren: Richardus Josephus, z. van C. Gros en Th. J. M. Kuipers Hendrik Willem, z. van D. H. Hoogstraten en M. C. v. d. Berg Egidius Johannes Sandor, z. van E. J. Coster en A. T. Németh Aran- ka Terézia Charlotte, d. van E. J. Coster en A. T. Németh Bernard, z. van A. v. Polanen en P. La Lau. Overleden: M. S. de Koning hsvr. van Ph. J. v. d. Kaai 46 j. Pastoor zag zich genoopt te vertrekken. DE PAROCHIANEN BLEVEN WEG door A. N. Duynisveld pr. VI. De eerste was Stephanus van der W e r v e, een Haarlemmer van geboorte, gesproten uit een deftig burgemeestersge slacht. Hij studeerde te Leuven en was van 1689 af pastoor te 't, Veld, van waar hij in 1691 naar de nieuwe Statie Noord wijkerhout kwam. In 1700 ging hij naar Haarlem; daar werd hij pastoor in de St. Bavo, een kerk je in de Achterstraat, als opvolger van Vincent Palensteyn. In 1714 verhuisde hij naar den „Hoeck" te Haarlem, waar Mar- tinus de Swaen was overleden. Hij overleed 22 Maart 1719 en werd in de Groote Kerk te Haarlem begraven 55). Voor zijn pastoraat in 't Veld, was hij pas toor te Zandvoort, waar hij de arme vis- schersstatie uit eigen middelen stoffelijk heeft verzorgd, èn door zijn .ijverig wer ken geestelijk heeft gevoed, waarom hij in het reeds genoemde verslag van Cousebant wordt geprezen 56). Als pastoor van de Statie „De Hoeck" te Haarlem werd hij gekozen tot lid van het Kapittel en belast met bewaren der archiefstukken en het beheer der goede ren. Maar pastoor Van der Werve wilde die keuze niet aanvaarden en zoo werd een ander in zijn plaats gekozen. Evenwel in 1715 viel opnieuw de keuze op hem, toen er een vacature in het Ka pittel was door den dood van Fr. van Groenhout. Dit keer aanvaardde hij zijn verkiezing en werd hij lid van het Kapittel. In den kerkelijken strijd om den Apos- tolischen Vicaris Petrus Codde, als ver dacht van Jansenistische strevingen, nam hij, volgens het getuigenis van De Cock, een wat tweeslachtige houding aan 57), overigens in dien verwarden tijd van de Hollandsche Missie niet zoo geheel en al onbegrijpelijk en veroordeelenswaardig. Te Noordwijkerhout volgde hem op Petrus van der Maes van Avenrode in 1670, geboren in Den Haag, geparenteerd aan de familie Stal- paert van der Wielen. Ook was hij een neef van burgemeester Groenincx van Rottendam. Hij studeerde te Leuven en kwam in 1700 naar Noordwijkerhout, waar zijn pastoraat een tragedie is gewor den. De provicaris Theod. de Cock verhaald het ons met enkele woorden in zijn „Apo logie": pastoor Van der Maes behandelde zijn katholieken, die bij 'hem te biecht kwamen, met zulk een gestrengheid, dat hij den menschen de schrik aanjoeg voor dit sacrament. En als zij dan gingen kla gen bij den naburigen pastoor van Noord- wijk, Theodorus van Groenhout, in zijn hoedanigheid als provicaris, dan prees de ze den pastoor en stelde hen in het onge lijk. Beiden, zoowel Van der Maes als Van Groenhout hadden in den feilen strijd in de Vaderlandsche Kerk om Codde en het Jansenisme, de partij gekozen van Codde en behoorden tot de strenge richting, onder invloed, staande van het Fransche Janse nisme. Gelijk op meerdere plaatsen gebeurde, geschiedde ook in de Statie Noordwijker hout: geleidelijk aan vervreemdde pastoor Van der Maes van zijn volk, dat hem ver liet en elders, bij priesters die het meer vertrouwde, geestelijke verzorging zocht en vond. De eenvoudige katholieke menschen van het platteland, die vrijwel geheel buiten den strijd in de Hollandsche Missie ston den, welke strijd goeddeels ook was een reeds lang bestaande kwestie tusschen de regulieren en de saceulieren, gingen elders ter kerke, ontvingen daar de H.H. Sacra menten en lieten er hun kinderen doopen. Zoo is een bekend voorbeeld hiervan de Statie Nootdorp, waar van 1665 tot 1719 Nicolaas van Outshooren pastoor was, die in heel de buurt bekend stond als ab soluut vrij van elke nieuwe gezindheid, en daardoor het volle vertrouwen genoot niet alleen van zijn eigen volk, maar ook der katholieken uit de omliggende Staties, die hun kinderen te Nootdorp lieten doo pen, terwijl de pastoor van het naburige Zoetermeer, Theodorus de Greef zij. kerkje aan den Voorweg zag leegloopen. Het ver val van deze Statie nam ten slotte zoo in omvang toe, dat de pastoor niet meer in zijn levensonderhoud kon voorzien, noch voor het onderhoud van kerk en pa'storie kon zorg dragen. Ook zijn onmiddelijke opvolgens waren de nieuwe richting toe- HAAGSCH GERECHTSHOF. Vrijgesproken. De procureur-generaal bij het Haagsch Gerechtshof heeft in de zaak van den wa termolenaar G. Plasmeyer te Ou d-A d e (het vangen van visch zonder toestem ming) medegedeeld, dat verdachte geen strafbaar feit begaan had, zooals uit het nader ingestelde onderzoek was gebleken, zoodat spr. vernietiging van het vonnis van den Politierechter vroeg en vrijspraak voor verdachte eischte. Vonnis over 14 gedaan, en de laatste daarvan, pastoor Osij zag tenslotte slechts 17 menschen in zijn kerk, terwijl er geen Doopsel meer werd toegediend. Een zelfde geschiedenis speelde zich af te Noordwijkerhout, zoodra in 1702 aan de katholieken de denkwijza van hun pastoor bekend werd en Petrus van der Maes zich had geschaard aan de zijde der oppositiepartij, die besloten had den door den H. Stoel geschorsten Apostolisehen Vicaris, Petrus Codde, te handhaven, be gonnen zijn gemeentenaren hem te verla ten, en ofschoon hij nog bijna vier jaar lang in de Statie bleef wonen, zag hij zich eindelijk toch genoodzaakt te vertrekken. In 1706 ging hy naar Rijswijk, waar zijn neef en geestverwant Everardus Stalpaert van der Wielen sinds 1700 pastoor was ge weest en juist was overleden. Zonder benoemd te zijn tot pastoor van deze Statie, verrichtte Van der Maes er de pastoreele functies, met goedvinden van Van Heussen en enkele andere priesters, die het bestuur der Missie op zich hadden genomen, en die op een klacht over een dergelijke handelwijze van pastoor Van der Maes, ten antwoord gaven, dat hij slechts tijdelijk en alleen als deservitor in Rijswijk was aangestelid. Inmiddels bleef •hij er; zonder rechtmatige aanstelling tot 1738! Toen werd hij door de inmiddels van de Kerk zich afgescheiden hebbende Jan senistische overheid verplaatst naar Delft, waar hij op 10 November 1741 kwam te overlijden. Als ingedrongen pastoor van Rijswijk werd hij door den nuntius met den ban bedreigd, tegelijk met eenige andere pries ters, maar „schrikten niet op het geraas van eenige verstompte bliksems en don ders." Toen hij in 1717 door den nuntius te Keulen werd gedagvaard, riep hij de hulp der Staten in, die hem verboden te gaan, terwijl aan enkele getrouwe pries ters werd aangezegd, dat „sulx den Staet onaengenaem was en sulx bij roomsen Vorsten niet geleeden, het selve oock bij den Staet niet sal werden geleeden"; zij kregen bevel dit aan den nuntius te schrij-, ven. Gelijk te Noordwijkerhout, begon ook te Rijswijk zijn gemeente hem te verlaten; het aantal Doopsels liep jaarlijks achter uit tot hij er sinds 1729 geen meer had. Eveneens ging het met de uitvaarten. De groote meerderheid der katholieken zocht haar toevlucht elders, o.a. te Den Haaf, Delft, Wateringen, terwijl ook vooral de paters Jesuieten uit Den Haag naar Rijs wijk kwamen om de katholieken, de zie ken in het bijzonder te bezoeken en de sa cramenten toe te dienen. 58). Na 'het vertrek van pastoor Van der Maes naar Rijswijk kwam Herman us Daeldorp hem in de ontredderde Sta tie Noordwijkerhout opvolgen. Pastoor Daeldorp was geboortig uit Am sterdam. Na kapelaan te Gouda te zijn ge weest, was hij van 1704 tot 1706 pastoor te Bodegraven. Tot 1718 bleef hij in Noord wijkerhout; toen werd hij pastoor te Slo ten en Balk in Friesland, waar hij stierf in 1726. Aanvankelijk behoorde pastoor Dael dorp ook tot de partij van Codde, maar hij verzoende zich met de Kerk. 59). Pastoor Antonius Dierout was was de volgende herder van Noordwijker hout. Zijn naam wordt nog op verschillende andere wijzen geschreven, als Dierhout, Deraut, Dirout. Hij werd te Utrecht .geboren en was in de eerste jaren van zijn priesterschap ka pelaan bij zijn broer Franciscus Dierout in het Begijnhof te Amsterdam. Hij bleef te Zoeterwoude, als opvolger van Gerardus Pelt. Deze, die reeds van 1676 daar pastoor was,, deed, toen hij zyn ouden dag voelde naderen, zijn uiterste best, om vbor Zoeterwoude een geschikten opvolger te krijgen en hij zag dien in den pastoor van Noordwijkerhout, Antonius Dierout. Hij beval hem bij de Kerkelijke Overheid aan, en, om zekereheid te heb ben, dat de oppositie partij zijn benoeming niet zou weten te verijdelen met behulp der wereldlijke macht, verzocht de oude Pelt aan den nuntius pastoor Dierout toe te staan, dat deze aan Van Heussen, den pseudo-vicaris, erkenning als pastoor van Zoeterwoude vroeg. De nuntius willigde het verzoek in en zoo werd Van Heussen gunstig gestemd voor de benoeming van Dierout en kon pastoor Pelt, daardoor ge rustgesteld, zijn welverdiende rust nemen. Pastoor Dierout ging naar Zoeterwoude, waax hij tot zijn dood bleef. Hij stierf er in 1731 op 30 November. 60). Te Noordwijkerhout volgde hem op Gijsbertus van der Kun; op 25 Maart 1720 kwam hij in de Statie. Hij werd den 2en October 1693 te Rot terdam geboren; v as zeer korten tijd pas toor te Rhoon en bleef tot zijn dood, 2 Augustus 1745 te Noordwijkerhout. Het laatste levensjaar was hij ziekelijk, zoodat hij in November 1744 van de regeering toe stemming verkreeg een kapelaan te heb ben. Pastoor Van der Kun werd in de pro- testantsche kerk van Noordwijkerhout be graven. In 1741 kreeg hij kwestie met de Jansenistische partij, waaraan de regee ring zelfs te pas kwam. Er woonde in de Statie een advocaat, die Jansenistisch ge zind was en 's Zondags met den priester alles luid mee bad in het Hollandsch. Door den pastoor gewaarschuwd, wilde hij het evenwel niet laten, waarop hem zijn kerkstoelen, die naast het altaar stonden, werden thuisgestuurd met de boodschap,, dat hem voortaan de toegang tot de kerk zou geweigerd worden. De advocaat riep de hulp in der regee ring, waarop de pastoor door de Hoogmo gende Staten werd gedwongen den lasti- gen kerkbezoeker toe te laten, onder be dreiging van sluiting van het bede huis. 61). 55) Arch. Aartsb. Utrecht: dl. VTTI, bl. 91; Bijdragen van Haarlem: dl. XXXIV, bl. 283; dl. XLIV, bl. 318; Brugge, J.: Ne- crologium, De Katholiek, dl. LXIII, 1873, bl. 275. 56) Bijdragen van Haarlem: dl. V, bl. 107 57) Missio foederati Belgii, pag. 97. 58) Archief Aartsb. Utrecht: dl. VTI, bl. 436; dl. X, bl. 21; dl. XLIX, bl. 263; Bijdra gen van Haarlem; dl. XXIII, bl. 245—250; dl. XXVI, bl. 323—325; dl. IX, bl. 274; Missio foederati Belgii, pag. 12. 59) Archief Aartsb. Utrecht: dl. II, bl. 154; dl. bl. 89; Bijdragen van Haarlem: dl. XLIII, bl. 272; Missio foederati Belgii, pag. 11, 98. 60) Bijdragen van Haarlem: dl. H, bl. 5; dl. XIX, bl. 49; dl. XXVIII, bl. 430, 433, 435; Archief Aartsb. Utrecht: dl. H, bl. 155. 61) Parochie archief van Noordwijker hout; Archief Aartsb. Utrecht: dl. IV, bl. 125; dl. VIII, bl. 98; Bijdragen van Haar lem: dl. X, bl. 75; dl. XVII, bl. 211; dl. XLVn, bl. 72; dl. XXII, bl. 53. De beste en zuinigste lampen ooit door Philips vervaardigd VOETGANGERS, de oogen open, niet op den rijweg, maar op het trottoir moeï ge looped Vereeniging voor Veilig Verkeer, BON WAREN GELDIG HOEVEELHEID 18 Brood of Gebak Van 9 tot 15 Dec. eventueel t/m 22 Dec. Bon 17 nog t/m 15 Dec. niet in hotels. 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood of een rantsoen gebak 2 iBloemkaart) Meel of bloem of brood of gebak Van 2 Dec. t/m 29 Dec. 35 gram meel of bloem of 60 65 gram roggebrood of 50 gram witte brood of 1/2 rantsoen gebak 20 (Boterkaart) Boter of Margarine Van 7 Dec. t/m 13 Dec. eventueel t/m. 20 Dec. Bon 19 nog t/m 13 Dec. half pond boter of half pond margarine of twee qjis vet. 20 (Vetkaart) Boter of Margarine Zelfde als boterkaart. 21 (Boterkaart en Vetkaart) Slaolie Kan nu reeds bij den winkelier worden in geleverd ter verkrijging van ys flesch slaolie, die mag worden afge leverd gedurende het tijdvak 14 Dec. tot en met 31 Januari. 30 Suiker Van 7 Dec. t/m 20 Dec. 1 kilogram 11 Vleesch en Vleeschwaren Van 5 Dec. t/m 15 Dec. eventueel t/m 18 Dec. maar niet in hotels Bon 10 nog t/m 15 Dec. 1 ons vleesch m. been of vleesch waren. Bon „vleeschwaren" 75, 100, 125 of 150 gram vleeschwaren. 81 Koffie of Thee Van 9 Nov. t/m 20 Dec. half pond koffie of 75 gram thee 49, 50, 62, 63 Kaas Van 2 Dec. t/m 29 Dec. Bon 24 t/m. 8 Dec. Elk der bonnen 100 gram kaas. 23 Eieren Van 9 Dec. t/m 15 Dec. eventueel t/m 22 Dec. maar niet in hotels Bon 36 t/m 15 Dec. maar niet in hotels 1 ei 43 Rijst of Rijste- meel of -gries of -bloem of Gruttemeel (gemengd meel) Van 30 Nov. t/m 27 Dec. K pond 93 Maïzena of Griesmeel of Sago of Aardappel meel of Pudding poeder of Pudding sauspoeder Van 2 Ncv. t/m 27 Dec. 1 ons. Op twee bonnen mag 1 pakje maïzena van 225 gram worden gekocht, in verpakkin gen welke vóór 22 Juli 1940 zijn vervaardigd. 83 Havermout of Havervlokken of Haverbloem of Aardappelmee- vlokken Van 2 Nov. t/m 27 Dec. X pond 1 88 Gort of Gortmout of Grutten Van 2 Nov. t/m 27 Dec. K pond 56 Peulvruchten Van 19 Nov. t/m 16 Dec. 1 pond 98 Macaroni of Vermicelli of Spaghetti Van 2 Nov. t/m 27 Dec. 1 ons j 116 Scheerzeep Van 31 Aug. t/m 31 Dec 50 gram scheerzeep, of een tube scheercrême, of kleine tubes, of een pot scheerzeep 17 Zeep Van 7 Dec. t/m 31 Dec. 120 gram huishoudzeep, of 200 gram zachte zeep, of vloeibare zeep, of 250 gram zeeppoeder, of zelfwerkende waschmiddelen, of 125 gram zeepvlokken, of 150 gram toiletzeêp. Periode 7 Periode b Petroleum Van 4 Nov. t/m 29 Dec. Van 11 Nov. t/m 15 Dec. 2 liter

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2