OPENINGSCONCERT DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Momentje VRIJDAG 13 DECEMBER 1940 32ste Jaargang No. 9822 9e- £eid&eli4(2oti/fca/nt Bureaux Papengracfat 32. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. Giro mooi. Poot boo It, Dit nummer bestaat alt twee bladen. Sectarlsch Dat is ook een dier woorden, die maar al te veel gebruikt worden als „dooddoe ner": sectarisch, sectarisme. Wat er eigenlijk verstaan moét worden onder sectarisme? Onder sectarisme moet worden ver staan: het met koppigheid vasthouden aan te strenge en onverdraagzame opvattin gen, welke afwijken van de gangbare, de algemeene opvattingen. Dat is sectarisme. En daar zijn er, die zich niet schamen bout-weg te spreken en te schrijven over de sectarische school, de sectarische ra dio, enz., welke school en welke radio al léén daarom sectarisch worden genoemd, omdat zij staan op confessioneelen grond slag. Zeker, een school en een radio op con fessioneelen grondslag kan den naam „sectarisch" verdienen, maar iedere con- fessioneele school en iedere confessioneele radio, omdat zij confessioneel zijn, secta risch te noemen, is onrechtvaardig, is las terlijk. Het op zoodanige wijze belasteren van confessioneele instellingen komt voort uit een drang naar concentratie welke drang goed en verkeerd kan zijn. Meer concentratie op velerlei terrein, dan tot op heden bestaat, wenschen ook wij van ganscher harte. Wij denken b.v. aan de reeds genoemde radio. Zeer vele uitzendingenworden ver zorgd door afzonderlijke, gescheiden radio- vereenigingen, welke, minstens even goed, in één hand zouden kunnen zijn; welke door alle luisteraars kunnen of moeten worden gewaardeerd. En in dit licht willen wij zien de gisteren vermelde be noeming van een gevolmachtigde voor de concentratie van de radio-omroepvereeni- ging in Nederland. Wij juichen toe, als er meer concen tratie komt op velerlei terrein. Maar concentratie zal niet mogen doo- den de groote cultureele waarden, welke het afzonderlijke bezit. En degenen, die zoo gaarne en zoo gauw klaar staan met het scheldwoord „sectarisch", zijn blind voor de hier be doelde cultureele waarden. Zij zijn blind b.v. voor de cultureele waarden van vele confessioneele radio-uitzendingen. Zij zijn blind b.v. voor de cultureele waarden van een onderwijs, dat op diepe religieuse ba sis is gefundeerd. Deze en de komende tijd is zoo uiterst geschikt, om daadwerkelijk te streven naar meer concentratie, naar meer een heid in het verscheidene, naar meer s a- menwerking in plaats van ver deeldheid. Maar men hoede zich voor een onderdrukkende, een doodende gelijk vormigheid, welke ook door ware en ver standige voorstanders van een nationale eenheid, van een nationale gemeenschap niet wordt gewenscht. Schoonheid is de eenheid in het ver scheidene. De schoonheid van een natio nale eenheid is ook de eenheid in het ver scheidene. Deze eenheid hopen wij als rijpe vrucht van den nieuwen tijd te ontvangen. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN DE KWEEKELING MET ACTE. De Bode doet een beroep op de regee ring voor den kweekeling met acte een beroep, waarmede wij geheel instemmen: „Aan den ontrechten kweekeling-met- acte moet eindelijk reoht worden gedaan. Hem mag niet langer het stempel der min derwaardigheid en overbodigheid worden opgedrukt. De maat van zijn leed is ruim schoots vol. Hij snakt naar de school. De school snakt naar hem. Welnu, laat die twee dan niet langer gescheiden. In een voorbije periode was er voor den werkloozen schoolmeester geen recht en geen geld. Zal binnenkort mischien moe ten worden geconstateerd, dat veel is ver anderd, maar dat deze veranderingen geen wijziging hebben gebracht in het lot van den jongen onderwijzer? Nog weigeren we, dat te gelooven. Nog gelooven we in de zegeviering van het recht, ook voor hem. Laat men dat geloof nie' beschamen". KERSTMIS EN NIEUWJAAR. Voorbepaalde ondernemingen inhalen van verzuimen arbeidstijd toegestaan. De wnd. secr.-generaal van Sociale Za ken heeft goedgevonden: aan hoofden of bestuurders van brood bakkerijen, banketbakkerijen, rijwiel- en automobielherstelplaatsen, bierbottelarij en, limonadefabrieken, slagerijen en vleesch- warenfabrieken, in wier onderneming op Woensdag 25 dezer en Woensdag 1 Januari geen arbeid wordt verricht, te vergunnen, dat in het tijdvak van Maandag 23 dezer tot en met Zaterdag 4 Januari arbeid mag worden verricht op den op de arbeidslijst of den rooster aangegeven vrijen middag, onder voorwaarde, dat gedurende genoemd tijdvak naast de arbeidstijd of den rooster een door het hoofd of den bestuurder of een door dezen daarmede belast persoon, onderteekend geschrift is opgehangen, waarop met inkt is aangeteekend, welke werktijdregeling op den dag, waarop de bovenbedoelde vrije middag valt, zal wor den gevolgd en ten aanzien van welke per sonen deze regeling zal gelden. UITBREIDING POLITIEKORPS TE TE AMERSFOORT? De Raad verwerpt het. In zijn gisterenmiddag gehouden verga dering heeft de gemeenteraad een voor stel van B. en W. behandeld tot uitbreiding van het politiecorps met 24 agenten en drie inspecteurs. Eenige raadsleden gaven als hun mee ning te kennen, dat dit voorstel niet in be handeling kon komen, omdat het financieel niet was toegelicht. Zij informeerden te vens of deze uitbreiding was opgelegd. De burgemeester, mr. J. C. Graak van Randwijck, wees er op, dat het politiecorps in geen jaren was uitgebreid, niettegen staande groote toename van het aantal in woners en de enorme uitbreiding van het wegennet. Hij liet een ernstige waarschu wing hooren dat, wanneer het gezag de orde niet meer kan handhaven, het in de gemeente niet goed zal gaan. De Raad heeft niettemin het voorstel van B. en W. met 16 tegen 6 stemmen verwor pen. VRACHTVERVOER MET ELECTRISCHE TRAMS. In de groote steden. Naar wij vernemen zijn er thans bespre kingen gaande tusschen de tramwegmaat schappijen van de groote steden en het de partement van Waterstaat betreffende het vervoer van vrachtgoederen door deze on dernemingen binnen haar vervoergebied. De benzineschaarschte heef* aanleiding ge geven tot dit overleg. Het vervoer van vrachtgoed, voornamelijk stukgoederen zou dan geschieden in voor dat doel gebouwde vrachtgoederenwagens of verbouwde bij wagens welke door een motorwagen wor den getrokken. LEVERING VAN BOTER AAN HANDELAREN. De Secretaris-Generaal van het Depar tement van Landbouw en Visschcrij heeft een wijziging gebracht in het crisis-zuivol besluit 1940, waardoor het aantal hande laren, aan wie de boterproducenten ver plicht zijn een gedeelte van hun productie te leveren, wordt beperkt tot hen, die in de basisperiode van de totale door hen in gekochte hoeveelheid boter, zijnde ten minste 250.000 K.G., ten minste 60 pet. rechtstreeks hebben betrokken van produ centen en ten minste 60 pet. hebben ver handeld aan anderen dan consumenten. VERPAKKINGSMOEILIJKHEDEN IN DEN TUINBOUW. Op initiatief van het centraal bureau van de tuinbouwveilingen in Nederland zal de fust in den tuinbouw gedeeltelijk door carton worden vervangen. In verband met de houtschaarschte dreig de namelijk een stagnatie in den tuinbouw te ontstaan, wegens gebrek aan houten kistjes. Per jaar hebben namelijk alleen de tuinbouwveilingen in ons land reeds ruim 10 millioen kistjes noodig. De kisten, welke bestemd zijn om slechts een keer te worden gebruikt, zullen nu van carton worden gemaakt, waarvoor het centraal bureau een 30-tal machines heeft gekocht, welke over verschillende veilin gen zullen worden verdeeld, zoodat de veilingen zelf de verpakking zullen kun nen vervaardigen. Behalve een belangrijke houtbesparing beteekent deze nieuwe emballage een bui tenkansje voor de stroocartonindustrie. RIJKSVERGOEDING AAN BIJZONDERE SCHOLEN Betaalbaarstelling van voorloopige voorschotten De secretaris-generaal van het departe ment van Opvoeding, Wetenschap en Cul tuurbescherming brengt het volgende ter kennis van de besturen der op 1 Januari 1941 bestaande bijzondere lagere scholen, die aanspraak hebben gemaakt op rijks- vergoeding: 1. dat, zoolang het voorschot op de Rijks vergoeding voor het jaar 1941 nog niet is vastgesteld, vóór het eind van elke maand 'n voorloopig voorschot kan worden betaal baar gesteld ten bedrage van twaalfde ge deelte van het voors-.hot over het jaar 1940; 2o. dat een verzoek tot het bekomen van dit voorloopig voorschot niet behoeft te worden ingediend; 3o. dat de betaalbaarstelling daarvan zal geschieden per postgiro, waartoe, indien zulks niet reeds heeft plaats gehad, ten spoedigste het nummer van de postgiro rekening, staande ten name van de instel ling of vereeniging moet worden opge geven; 4o. a. dat de opgaven om voorschot over 1941 en de aanvragen om Rijksvergoeding over 1940 in de maand Januari 1941 aan zijn departement moeten worden inge zonden en dat in de kolom. „Toelichtingen" van deze formulieren behoort te worden vermeld op welken datum de onderwijzers aan de school in dienst zijn getreden; b. dat in deze opgave en aanvragen ten aanzien van hen, die den 60-jarigen leef tijd hebben bereikt, behoort te worden ver meld om welke reden zij niet zijn ont slagen; c. dat by vorenbedoelde aanvragen ten aanzien van hen, voor wie de ontheffing, bedoeld in het derde lid van artikel 97 der Lager-onderwijswet 1920, is verleend en voor onderwijzers, die aangemerkt zijn als „kostwinner" in den zin van het vierde lid van artikel 10 van het Bezoldigings besluit Burgerlijke Rijksambtenaren 1934, verwezen moet worden naar de betreffen de beschikking (met aanhaling van datum, nummer en af deeling); d. lo. dat bjj dezen aanvragen een op gave moet worden gevoegd van de onder wijzers, die zich wp *ens buitengewone om standigheden in mihtairen dienst bevonden met een gespecificeerde berekening van de aan hen uitbetaalde salarissen over den tijd, gedurende welken zij in 1940 een militaire belooning hebben ontvangen. 2o. dat van de militaire belooning be hoort te worden overgelegd de door den compagnies- of regimentscommandant, dan wel de door 'n andere bevoegde militaire autoriteit gewaarmerkte verklaring. 3o. dat geen jaarwedde of wedde als onderwijzer mag worden uitbetaald aan hem, die nog niet een werkelijken dienst van 11 maanden of indien hij een eerste oefening van korteren duur te vervullen had. deze oefening heeft volbracht. PROF. DR. J. VAN DAM. Geen lid van de N. S. B. De „Maasb." gaf dezer dagen als zijn meening te kennen, dat de nieuw-benoem- de secretaris-generaal van het departe ment van Opvoeding, Wetenschap en Cul tuurbescherming, prof. dr. J. van Dam, het nationaal-socialisme van de N. S. B. zou aanhangen. Op verzoek van den nieuw-benoemden functionaris deelt het blad thans mede, dat deze meening op een misverstand be rust, en dat prof. van Dam geen lid is van de N. S. B. NIEUWE BONNEN PETROLEUM De Secretaris-Generaal van het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van Maandag 16 December a.s. tot en met Zondag 19 Jan. 1941 de met „Perio de C" gemerkte zegel van de serie, welke is uitgereikt ten behoeve van hen, die voor verlichting in het huishouden uitsluitend op het gebruik van petroleum zijn aange wezen, recht geeft op het koopen van 2 li ter petroleum. De Secretaris-Generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij maakt het navolgende bekend. BROOD EN GEBAK. Elk der met „19" genummerde bonnen van de broodkaart geeft gedurende de week van Maandag 16 December tot en met Zon dag 22 December a..s recht op het koopen van 125 gram roggebrood of 100 gram an der brood. Voorts geeft elk der met „19" genummer de broodbonnen recht op het koopen van een rantsoen gebak. Dit omvat voor de hier na genoemde bakkerij producten telkens ten minste het daarachter geplaatste aantal grammen: beschuit 75 gram; biscuits en wafels 90 gram; speculaas 140 gram; andere koekjes 200 gram; koek 160 gram; cake 300 gram; gevuld klein korstgebak (b.v. amandel broodjes) 400 gram; gevuld groot korstgebak (b.v. boterletter* 500 gram; taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hierboven niet genoemd zijn, geldt, dat een rantsoen een hoeveelheid omvat waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. De op 22 December nog niet gebruikte bonnen blijven voorts nog geldig geduren de de week van 23 tot en met 29 December a.s., met dien verstande, dat zij gedurende laatstgenoemde week niet mogen worden gebruikt in hotels, restaurants e.a. EIEREN. Gedurende het tijdvak van Maandag 16 December tot en met Zondag 22 December as. geeft de met „22" genummerde bon van het algemeen distributiebon-boekje recht op het koopen van één ei. De bonnen, welke op 22 December nog niet gebruikt zijn, blij ven geldig tot en met Zondag 29 December a.s., met dien verstande, dat ook zij geduren de de week van 23 tot en met 29 December a.s. niet gebruikt mogen worden in hotels, restaurants e.d. PEULVRUCHTEN. Gedurende het tijdvak van Dinsdag 17 December tot en met Zondag 12 Januari 1941 geeft de met „103" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van een half k.g. peul vruchten. VLEESCH Gedurende het tijdvak van Maandag 16 December tot en met Woensdag 25 Decem ber a.s. geeft elk der vier met „12 Vleesch" gemerkte bonnen van de vleeschkaart recht op het koopen van 100 gram vleesch, been inbegrepen, of een rantsoen vleeschwaren. De met „12 Worst, vleeschwaren" gemerkte bon geeft uitsluitend recht op het koopen van een rantsoen vleeschwaren. De bonnen, welke op 25 December as. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Zondag 29 December a.s. Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan worden gekocht, bedraagt 75 gram voor georganiseerd voor de leden en huisgenooten van vak- vereenigingen aangeslote op ZONDAG 15 DEC in dk STADSGI HOORZAAL te Leiden HET NI SYMPH bij de Leldsche Bestuurdersbond, EMBER 1940 's avonds 8 uur DERL ONI O.I.V. Mr. (HAR hoort tot van ons lai Medewerki door het B STRADOWSKA". Toegangsprijs f.0.35, garderobe en pro gramma inbegrepen. Kaartverkoop: C. Snel, Heerengracht 34; Volksgebouw en bij de secretariaten van de aangesloten organisaties. GELD. Ik bemerk soms je hoort dat hier en daar dat de menschen zich zor gen maken om hun geld. Nietwaar, je weet maar niet wat er gebeuren kan. 't Is zóó'n rare tyd. Je hebt het zorg vuldig gespaard, je bent er zuinig op. Je durft er nog geen guldentje vanaf nemen, want, weet je, als er eenmaal aan begonnen wordt gaat het hard. En ik zou eigenlijk wel graag een nieuwe radio willen koopen, maar dat hapt er zoo in en dat is nou ook weer zonde. Maar nu maakt de tijd hen on gerust. In den vorigen oorlog duikel de het geld ook ineens omlaag en menschen, die vandaag nog een klein kapitaaltje hadden uit hun mond gespaard hadden morgen opeens niets meer. Nog geen broodje konden zij er voor koopen. Zoo zitten zij nu dag in, dag uit te piekeren en kennen geen vreugde van een bezit, dat him grootste vreugde zou moeten zijn. Nee, dan ik lichtzinnige. Ik voel my eens, en een operatie, daar ontkom je alles. Ik heb er nooit kans toe gezien te sparen, en ik heb dus ook nooit zorgen gekend. O ja, natuurlijk, wel eens zorgen om te betalen, als ik niet betalen kon. Maar dat zijn altijd meer de zorgen van hem, die zijn geld niet krijgt, dan myn zorgen. Nou ja, ziek zijn wij allemaal wel eens, en een operatie, daarontkom je ook niet altijd aan. Dat hoort er nu eenmaal bij. En het voornaamste is maar, dat je weer beter wordt. Dan voel je je weer opnieuw zoo echt ge lukkig. Als je maar zorgt, dat je geen geld hebt. Maar dat gelooft U waarschijnlijk toch niet. WINTERHULP NEDERLAND Postgiro-no's van de Winterhulp Neder land. Winterhulp Nederland, Den Haag, no. 5553. Als bank der Winterhulp Nederland is aangewezen de Kasvereeniging N.V., Amsterdam no. 877. Stort op 5553 of 877 Ge brengt geluk in veler leven. TAAK DER FINANCIEELE COMMISSIE. Onlangs heeft de rijkscommissaris 10 vooraanstaande Nederlanders tot leden van de financieele commissie der Stichting Winterhulp benoemd. De taak der com missie bestaat blijkens verordening no. 186 in het toezicht houden op het finan cieel beleid van de stichting. In het bijzon der heeft zij allereerst zorg te dragen, dat de opgebrachte middelen uitsluitend be steed worden voor het gestelde doel: het verschaffen van hulp en steun aan de in het bezette Nederlandsche gebied levende behoeftige Nederlandsche staatsburgers, zonder aanzien des persoons. Voorts heeft de commissie in het bijzonder ervoor te waken, dat het beheer der stichting zoo zuinig mogelijk gevoerd wordt. Van be lang ten deze is de bepaling, dat in be ginsel in het bestuur der stichting slechts onbetaalde arbeidskrachten werkzaam mo gen zijn, zoodat betaalde medewerkers tot het volstrekt noodzakelijke moeten wor den beperkt. De commissie wees in haar eerste ver gadering uit haar midden den voorzitter der Algemeene Rekenkamer Zuyderhoff en den accountant mr. Spannen berg aan, om een aanvang met het toezicht te ma ken en haar spoedig omtrent hunne bevin dingen in te lichten. gerookt of gekookt varkens-, rund- of kalfs- vleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor leverartike len, tongenworst en nierbrood en 150 gram voor bloedworst. BOTER EN MARGARINE Zooals reeds eerder bekend werd ge maakt geeft de met „21" genummerde bon van de boterkaart zooowel als van de vet- kaart gedurende het tijdvak van Zaterdag 14 December tot en met Vrijdag 20 Decem ber as. recht op het koopen van 250 gram boter of margarine. De bonnen, welke op 20 December nog niet gebruikt zijn blijven voorts nog geldig gedurende de week van 21 tot en met 27 December a.s. Voorts geeft de met „21" genummerde bon gedu rende het tydvak van 30 November tot en met 27 December a.s. recht op het koopen van een halfe vlesch slaolie. Het afleveren van de hoeveelheid slaolie, welke onder afgifte van de met „21" ge nummerde bon is gekocht, is uitsluitend toegestaan gedurende het tijdvak van 14 De cember 1940 tot en met 31 Januari 1941. De met „21" genummerde bonnen geven dus geen rechtop het koopen van vet.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1