Generaal der vliegers Fr. Christiansen Winterhulp Nederland' Momentje DONDERDAG 12 DECEMBER 194. 2ste Jaargang No. 9821 S)e £eld&eh£(Soti/fc<Mtf Bureau Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11. 61 jaar De Duitsche militaire bevelhebber in het bezette Nederlandsche gebied, de generaal der vliegers Fr. Christiansen, viert heden zijn 61sten verjaardag. De weermachtsbevelhebber in Neder land, de generaal der vliegers Friedrich Christiansen, stamt uit een der oudste Noord-Friesche families in Wijk op Foehr, waar hij op 12 December 1879 werd gebo ren. Zijn leven was sinds de prille jeugd ten nauwste verbonden met de zeevaart. De kinderschoenen nauwelijks ontgroeid, bevoer hij reeds met een transatlantisch zeilschip de zeeën aller werelddèelen. Zijn eerste militaire opleiding ontving generaal Christiansen als vrijwilliger voor één jaar bij een torpedo-divisie. Na afloop van den militairen dienstijd, en nadat hij nog als scheepsofficier dienst had gedaan, nam hij het commando van een stoomschip op zich. In 1913 leerde hij op de luchtvaartschool van Karl Caspar het vliegen. In het voor jaar van 1914 nam hij reeds als volledig op geleid oorlogspiloot aan "een record-vlucht deel, waarbij hij met 13 uur en eenige mi nuten vliegtijd het toen geldende wereld record dicht benaderde. Toen de wereldoorlog uitbrak meldde zich Fr. Christiansen als onder-officier- torpedist bij de marine en vrijwillig bij de marine-vliegdienst. Echter pas in de lente van het jaar 1915 kreeg hij in Zeebrugge aan de Vlaamsche kust een frontcomman do. Zijn groote successen als militair-vlie ger werden zeer snel door promoties en tal rijke onderscheidingen erkend. Op zijn gè- boortedag in het jaar 1917 werd hem de hoogste Pruisische oorlogsorde „Pour le Merite" verleend. Na den oorlog, waarvan de ongelukkige afloop een einde maakte aan het Duitsche militaire vliegwezen, was generaal Chris tiansen tot 1921 in dienst van de Noorsche luchtvaart. Daarna ging hij opnieuw tot de zeevaart over. Samen met zijn broer, den tegen- woordigen directeur van het Hamburger. Walfischkontor, hoofdcommissaris van po litie, korvettenkapitaen Karl. Christiansen, nam hij beslissend deel aan de wederop bouw van de Duitsche handelsvloot. Als commandant van groote schepen bevoer hij weer de oceanen. Zijn talrijke zeereizen had hij meermalen gelegenheid uitsteken de reddingsacties uit te voeren. Zijn actie tot redding van schipbreukelingen werd met het verleenen der groote zilveren en gouden medaille voor de redding van in nood verkeerende schepen beloond. Na 1930 werd de naam Christiansen over de geheele wereld beroemd door de we- Foto-archief L. Crt. reldvlucht met de door hem besturde Do X, wier landing bij Amsterdam ook door de Nederlandsche pers met levendige belang stelling werd vermeld. Nadat in Duitschland de Nat.-Socialisti- sche beweging de macht in handen had ge kregen, werd hij in 't nieuw gestichte lucht vaartministerie opgenomen, waarin hij als commandant van alle luchtvaartscholen met alle middelen de stichting van vlieg- sportscholen ter hand nam. De vliegsport- scholen werden ten slotte in militaire lucht vaartscholen veranderd. Hun eerste com mandant was Fr. Christiansen. In 1938 kreeg hij als generaal het com mando over het uit de Duitsche Luchtsport- bond voortgekomen Nationaal-Socialisti- sche vliegerkoips. Als korpsleider en lui tenant-generaal en later als generaal der vliegers leidde hij de Duitsche jeugd als een keurkorps op een zoo breed mogelijke basis voor de luchtvaart op. Eind Mei 1940 werd de generaal der vliegers Fr. Christiansen door den Fuehrer op zijn tegenwoordige verantwoordelijke plaats als Weermachtsbevelhebebr in Ne derland geroepen en kort daarna door Rijksmaarschalk Goering met het gouden vlieger-kenteeken met briljanten onder scheiden. De naam van generaal Fr Christansen is in het binnen- en buitenland een begrip geworden. Hij wordt niet alleen door de oudere generatie geëerd, maar juist de „vliegende" jeugd ziet in hem haar bezie lend voorbeeld. V Terreur Den bedrijvers van terreur-daden verwijt het „Nationale Dagblad" een „misselijk op treden". En terecht. Meestal is het laf, a 11 ij d is het minder waardig, om door beschadiging van eigen dommen, aanranding van personen en der gelijke daden van bruut geweld zijn macht te demonstreeren, zijn afkeer en haat te luchten. De mensch kan zich alléén waardig ge dragen in zelf-bedwang en zelf-beheer- sching. Van zelf-bedwang en zelf-beheersching geven bedoelde daden allerminst blijk! De scherpe afkeuring van het „Nationale Dagblad" is dan ook volkomen op haar plaats. Maar men moet in die afkeu ring zijn objectief, onbevooroor deeld, zonder aanzien des persoons, zonder aanzien der partij! Wat men in den een laakt, moet men ook en evenzeer in den ander afkeuren. Waarom wordt er, als men schrijft over terreur-daden tegen N. S. B.'ers te Til burg („Nationale Dagblad" van gisteren), bijgevoegd: „Zoo werken 4e „vrijheidshel den" in de stad, waar één der drie Unielei ders (De Quay) zijn zetel heeft". In Lei den is een Unie-winkel toegetakeld, wer kelijk schandelijk toegetakeld, 't Zou dwaas zijn, en eveneens schandelijk, als men aan de vermelding van dit, van er gerlijke misdadigheid getuigende, feit, zou toevoegen: „Zoo werken de „vrijheidshel den" in de stad, waar het „Nationale Dag blad" verschijnt"! Het „Nationale Dag blad is aan de laffe streken, te Leiden uit gehaald, immers even totaal onschuldig als.... prof. De Quay aan de laakbare da den, te Tilburg gepleegd! De Nederlanders kunnen elkaar vinden in het afkeuren van dergelijke daden. La ten wij dan krachtig eensgezind zijn in onze objectieve veroordeeling van alles, wat den naam van terreur verdient. De Nederlander is niet afkeerig van een gezag, dat met doelmatige en doeltreffen de kracht optreedt. Maar hij heeft een af keer van hen, die zich gezag aanmatigen, en dan met een brute aanmatiging „op treden"; hij heeft een afkeer van alle op treden, dat bestempeld kan worden als „terreur". De Nederlander wil zelf niet terreur on dergaan, maar ook niet op anderen terreur toepassen. Dit is in het algemeen zoo individueen, enkelingen buiten beschou wing latend omdat de Nederlander prac- tisch verdraagzaam is. En die practische verdraagzaamheid be schouwt hij en heeft hij lief als een goed van hooge cultureele waarde. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN HET CHRISTELIJK GEMEEN- SCHAPS-IDEAAL. Wij schreven dezer dagen over het ge- meenschaps-ideaal, dat de katholiek vindt in het verheven dogma van „de gemeen schap der heiligen". Over ditzelfde onder werp lezen wij een artikel in de Volks missionaris van pater dr. H. Boe- laars, Redemptorist, waaruit wij hier gaarne een schoone, leerrijke passage ont leen en: „Eén lichaam vormen wij door den stroom van bovennatuurlijk leven, die uit gaat van Christus, het Hoofd. We zijn allen bezorgd voor elkander, 't Oog ziet uit dat de voet zich niet stoot; de hand weert af, dat het oog geschonden wordt. Die eenheid van alle Christenen in één levensgemeenschap van onderlinge lief de, daarin ligt het* Christelijk gemeen schapsideaal! Geen vage en bloedlooze EEN GIFT VAN DEN RIJKS COMMISSARIS. De Rijkscommissaris voor de bezette Ne derlandsche gebieden, rijksminister Seyss- Inquart, heeft als blijk van zijn waardee ring voor het verblijdende resultaat van de eerste collecte en inzameling van giften van de Winterhulp Nederland heden aan de W. H. N. een gift van 100.000.doen toekomen. VOOR ONMIDDELLIJKE HULPVERLEE NING 8 TON BESCHIKBAAR GESTELD. De directeur-generaal der Winterhulp Nederland heeft bepaald, dat voor onmid dellijke hulpverleening gedurende de maand December een bedrag van 800.000 beschikbaar wordt gesteld. Waar is gebleken, dat vooral veel kinde ren bijzondere hulp van noode hebben en de verzorging van hun gezondheid voor de toekomst van ons volk van het grootste be lang is, is voorts door hem bepaald, dat deze eerste hulpverleening aan gezinnen met één of meer kinderen ten goede zal komen. Aan de burgemeesters, plaatselijke direc teuren der W. H. N., is opgedragen, in over leg met hun werkgemeenschap, vast te stel len, welke gezinnen hiervoor het eerst in aanmerking komen. Een bedrag van 400.000 in waardebons is reeds naar de provinciale directies der W. H .N. verzonden, terwijl nog deze week eenzelfde bedrag zal volgen. Tenslotte wordt er nogmaals uitdrukke lijk op gewezen, dat de bedragen, welke door de W. H. N. worden uitgekeerd, als extra hulp moeten worden beschouwd en dat deze derhalve nimmer mogen worden afgetrokken van eenigerlei ondersteuning. DE OPBRENGST IN NOVEMBER. Het eindgetal van de in de maand No vember voor de W. H. N. opgebrachte be dragen luidt, behoudens kleine wijzigingen, die zullen ontstaan door thans nog niet binnengekomen resultaten der collecte op 29 en 30 November 1.407.218,29. Dit bedrag omvatte reeds gisteren ver melde collecte-opbrengst, vermeerderd met de giften, die bij het hoofdbureau van de W. H. N. tot 3 December zijn gestort en reeds eerder zijn verantwoord. Deze giften zijn tot een totaal van 564.988,69 in het bericht van 7 December j.l. genoemd. Dit bedrag moet gecorrigeerd worden en te ruggebracht tot 525.684,81, daar gedeel telijk deze 'giften zijn gestort op de reke ningen van plaatselijke en provinciale di recteuren en door dezen tezamen met de collecte-opbrengst zijn vermeld. STEUN IN NATURA MET VOLWAAR DIGE INSCHAKELING VAN DEN DETAILHANDEL. De Winterhulp Nederland heeft het op prijs gesteld, den steun, die uit haar fond sen wordt verleend, aan de geholpenen te doen toekomen in natura, in den vorm van nuttige goederen dus. Om bij dezen vorm van hulpverleening niettemin den detailhandel volledig en vol waardig te kunnen inschakelen, heeft de winkelstand op, dat de waardebonnen bonnen, welke aan de achterzijde op naam van de betrefende gestëunden worden ge steld. De Nederlandsche Middenstands- Centrale, die uiteraard met den aldus gekozen vorm der hulpverleening haar volle instemming kon betuigen, vestigt er in het bijzonder de aandacht van den winkelstand op, dat de waardebon en onmiddellijk en tot het volle bedrag te verzilveren zullen zijn bij het bank wezen, met name ook bij alle kantoren van de Nederlandsche Middenstands- bank. De bons kunnen dus voor den aankoop van levensmiddelen, kleeding of brandstof zonder meer door alle winkeliers en klein handelaren in betaling worden aangeno- De waardebons worden uitgegeven in cou pures van 0.50, 1.00 en 2.50. Zij mogen slechts in betaling worden aangenomen bij levering van levensmidde len, kleeding of brandstoffen. Zij dienen voorts tot hun volle waarde door den detailhandelaar in betaling te worden aangenomen. Geheele of gedeelte lijke inwisseling tegen contant geld mag niet plaats vinden. eenheid, zooals in het humanisme, niet de materialistische verbondenheid is de grondslag, zooals in communisme en ver wante stroomingen, maar een éénheid van menschen in liefde. Saam gebonden door heilige banden van geestelijke levensgemeenschap in Christus, vormen de menschen één samenwerkend geheel, waarin ieder zijn taak vervult. Die taak kan een heel gewone en stoffelijke taak zijn, als het bakken van het dagelijksch brood voor den evenmensch, die taak kan een geestelijke taak zijn, als leiding geven aan de zielen. Maar in de Christelijke gemeenschap is iedere taak een taak in liefde verricht „tot opbouw van het lichaam van Christus". AAN DEN ARBEID DE EERE PLAATS.... Niet geld schept arbeid, maar arbeid schept nieuwen arbeid aldus de Führer van het Duitsche Rijk in zijn jongste rede. Naar aanleiding van dit woord over den arbeid, schrijft de Volkskrant o.m.: „Hier te lande is het steeds een grief van zeer velen geweest, dat uitbreiding van industrialisatie en werkverschaffing in den beteren zin moest afstuiten op het gebrek aan geld. Wij konden het niet betalen, heette het in den tijd dat het sluitend maken van het huishoudboekje van den minister van Financiën voor de hoogste wijsheid werd geprezen. In dien tijd hebben wij maar liever steungelden uitgekeerd. Het moest in sommige gevallen, maar het is te veel regel, en een gemakkelijke regel geworden. Men was dan van de soesah af, en men was er het goedkoopst van af, meende men. In werkelijkheid was het niet goedkoop, omdat men zoo de arbeidslust doofde en de vaardigheid met hand en hoofd deed achteruitgaan. Het meest schuldig stond men tegenover de jongeren, die bij den ingang van het leven al hun idealen en illusies wat is een jeugd die ook geen illusies meer heeft? in rook zagen opgaan en geen toekomst meer hadden. Er is in de voorbije jaren vooral de fout van verzuim gepleegd. Men keek te veel naar het geld en zag niet welke veel hoogere waarden men liet te loor gaan. Men had, ten koste van veel meer geld desnoods, den arbeid uit den grond moeten stampen, en men had niet met een wer kend land, maar pas met een werkend volk tevreden mogen zijn. Dit is geen woord, dat we nu pas heb ben gevonden, maar dat we reeds jaren geleden hebben laten hooren". Inventarisatie vee voederproducten en aan tal Voedingsmiddelen Verbod van vervoer en aflevering om deze zoo goed mogelijk te doen slagen. VAN 15—20 DECEMBER. Het Rijksbureau voor de Voedselvoor ziening in oorlogstijd maakt bekend, dat er een inventarisatie zal worden gehouden van de meeste veevoederproducten en van een aantal voedigsmiddelen, die op Zaterdag 14 December a.s. na afloop der werkzaam heden aanwezig zijn en welke van 15 tot' en met 20 December a.s. worden ontvan gen. Ten einde de inventarisatie zoo goed mo gelijk te doen slagen is bepaald, dat in de periode van 15 tot en met 20 December het vervoeren en afleveren van de onder de inventarisatie vallende producten is verbo den. Een uitzondering op dit verbod wordt slechts gemaakt voor partijen, waarvan het vervoer op 14 December te 24.00 uur reeds een aanvang had genomen en voor wat be treft de aflevering van kennelijk voor men- schelijke consumptie bestemde producten aan den consument. Men dient er dus terdege rekening mee te houden, dat in de meeste gevallen het vervoer van veevoederproducten en van sommige voedingsmiddelen in de periode van 15 tot en met 20 December niet is toe- Nadere bijzonderheden zullen per offi- cieelè publicatie worden bekend gemaakt. EERSTE SINAASAPPELEN TE ROTTERDAM AANGEKOMEN. Voorloopig alleen voor ziekenhuizen. "Te Rotterdam zijn de eerste wagonladin gen sinaasappelen uit Italië aangekomen, welke evenwel niet rechtstreeks in den handel gebracht zullen worden in ver band met het feit, dat eerst gezorgd zal worden, dat de ziekenhuizen in het bezit komen van de zoo lang verbeide vruchten. Hiertoe heeft men in de vorige week een 250-tal ziekenhuizen in Nederland opgave gevraagd van het aantal kisten, dat zij noo- dig hebben voor hun patiënten. Eerst wanneer alle aanvragen binnen zijn, en men dus een overzicht heeft van de be hoefte, kan een eventueel overschot voor distributie onder het publiek in den han del worden gebracht. Het ziet er intusschen nog niet naar uit, dat er een ruimer aan voer van sinaasappelen en mandarijnen te verwachten is, daar men met ernstige transportmoeilijkheden te kampen heeft, die wel niet zoo snel opgelost zullen kun nen worden. „Nationale Dagblad". VERGETEN. Ik verbaas mij zelf er wel eens over, hoe gauw wij, als er maar even iets bij zonders in ons leven voorvalt, al het andere vergeten, dat tot dan toe een bijzondere plaats in ons land innam. En dat toch eigenlijk om iets, dat later in de geschiedenisboeken zal worden vermeld en waarop de hoop der toe komst hoogstens nog eens schelden zal, omdat zij die lamme jaartallen maar niet onthouden kan. Ga eens bij u zelf na, wat u in dezen tijd allemaal hebt laten schieten wat u vroeger toch hevig interesseerde en waaraan u nu niet eens meer denkt. Ik zal u wat op streek helpen, al moet ik met zulk een klein hoekje tot mijn be schikking vreeselijk onvolledig zijn. Ik wed dan, dat u het laatste halfjaar nooit meer gedacht hebt aan: Fred. Astaire, Bakhuys, Baldwin, Barbara Hutton, Charlin Chaplin, het crisiscomité, Kees van Dongen, Genève, Max Tak, Mickey Muis, den Negus van Abessinië, Orte ga y Gasset, Ras Kassa, Max Simpson, Snoeck Henkemans z.g., den Volken bond, Wardenièr, Wrongway, Carrigan en koning Zog. En toch zijn de feiten, die aan al deze namen verbonden zijn nog niet zoo heel lang geleden. En toen hebben wij er heftig over gediscussieerd dagen en wekenlang. Ziet, zij zijn nu volkomen uit onzen geest weggevaagd. Dat is toch vreemd. Er moet toch iets met ons niet in orde zijn, als de eerste de beste schok ons dit alles kan doen vergeten. Omdat A en B kwestie hebben en D(uitschland) en E(ngeland) aan het bakkeleien gaan. Of is het misschien goed, dat wij het als waardeloos spul over boord hebben gezet? Misschien wel. WINTERHULP NEDERLAND Postgiro-no's van de Winterhulp Neder land. Winterhulp Nederland, Den Haag, no. 5553. Als bank der Winterhulp Nederland is aangewezen de Kasvereeniging N.V., Amsterdam no. 877. Stort op 5553 of 877 Ge brengt geluk in veler leven. AANMELDING VAN JOODSCHE ZAKEN De aanmelding van Joodsche zalmen had volgens de verordening van den Rijks commissaris no. 189 van 26 October 1940 tot 30 November 1940 bij de Wirtschafts- prüfstelle den Haag, Korte Vijverberg 5, moeten plaats hebben. Er is aanleiding er op te wijzen, dat volgens paragraaf 1 der verordening niet alleen die ondernemingen zich hadden moeten aanmelden, welke bij het handelsregister ingeschreven zijn, doch ook die, welke zich volgens de handels registerwet 1918 bij het handelsregister moeten aangeven. Hieronder vallen prac- tisch alle, ook de kleinste firma's, detail zaken, vertegenwoordigers enz. Teneinde dezen zakenlieden alsnog ge legenheid te geven, hun aanmeldingsplicht, voorzoover dit tot dusver niet is geschied, na te komen, wordt voor deze gevallen de aanmeldingstermijn tot 31 December 1940 verlengd. De aangifteformulieren zijn bij de Ne derlandsche Kamers van Koophandel te verkrijgen. Een aanmelding na genoemden termijn of niet-nakoming der verordening is straf baar. Voorzitter Radio-raad Concentratie radio-omroep- vereenigingen Bij besluit van den secretaris-generaal van het Departement van Volksvoorlich ting en Kunsten is, gerekend te zijn inge gaan 1 December 1940 benoemd tot raad adviseur bij genoemd departement de heer ir. W. L. Z. van der Vegte te 's-Graven- hage. De raad-adviseur bij het departement Volksvoorlichting en Kunsten ir. W. L. Z. van der Vegte is met ingang van 12 De cember 1940 benoemd tot voorzitter van den radio-raad. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van volksvoorlichting en kunsten is, gerekend te zijn ingegaan 1 December 1940, de heer ir. A. Dubois te Amsterdam benoemd tot gemachtigde voor de concentratie van de radio-oproepver- eenigingen in Nederland. Voorts is benoemd gerekend te zijn in gegaan 1 December 1940 tot hoofdcommies bij genoemd departement de heer M. Wink te Amsterdam.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1