StadöiaiJJien aan Honden ziaaax, g,etmffen VOORAL POPLAR EN BETHNAL GREEN Thailand-Indo- China Van het Grieksche front Europeesche valuta-ordening naadig, heeft „Qeen aoJtCatfóg&aawt in SiiCCen dceacm" ALDUS MINISTER MATSOEADA DINSDAG 10 DECEMBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 De aanval van gisternacht TWEE-EN-VEERTIG GROOTE BRANDEN In de Londensche City, in de regeerings- wijk en in het aangrenzende stadsdeel kon men bij het bombardement, dat de Duit sche vliegers gisternacht hebben onderno men, reeds binnen twee uur veertig uitge breide branden waarnemen. Zes a acht bij zonder groote branden hadden in enkele minuten tijds heele stratenblokken aange tast. Vooral zwaar geteisterd werden de stads wijken Poplar en Bethnal Green, ten Noor den en ten Noordwesten van de Theems- bocht. Een geweldige steekvlam in Poplar, afkomstig van een benzine-opslagplaats, vereenigde zich met tal van branden, die daar in korten tijd in pakhuizen, graansi lo's en groote maalderijen waren uitgebro ken. De stadswijk Bethnal Green leed zeer groote schade. Heele rijen huizen stortten in en na enkele uren vormden groote puinhoopen en rookende ruïnes het beeld, dat de Duitsche vliegers in het licht der vlammen aanschouwden. Ondanks de zen geweldigen aanval keerde slechts één Duitsch vliegtuig niet naar zijn basis terug. De Londensche correspondent van de „International News Service", Smith, meldt dat deze aanval tot de hevigste be hoort, die Londen tot dusver doorgemaakt heeft. Het kraken van instortende gebou wen, reusachtige ontploffingen en hoog op laaiende vlammen en voorts niet minder dan een regen van neervallend glas heb ben dezen nacht zélfs voor de sterkste ze nuwen tot een verschrikking gemaakt. De stank van smeulend hout, de met puin be zaaide straten, de reusachtige hoepen ge broken glas, de puinhoopen van gebouwen, die als geraamten zich verheffen, dat alles wijst op de gebeurtenissen van dezen nacht. Een netwerk van brandslangen ligt op straat. De Londensche ochtendbladen, zoo ver volgt genoemd bureau, heeft met verwij zing naar den luchtaanval uiting gegeven aan de hoop, dat een deel van het publiek en de leden der regeering uit hun zelfge noegzaamheid opgeschrikt zouden worden. In hoofdartikelen wordt, er op gewezen, dat Hitier nog steeds in staat is toe te slaan en dat hij hiervan met alle macht gebruik zal maken. De pers eischt de grootst mogelijke inspanning vooral op het gebied van toewijzing van gedwongen werkzaamheden en actievere handelspoli tiek. De Londensche „Daily Mirror" bericht over ernstige conflicten in het Engelsche kabinet, waar de conservatieven mobilisa tie van industrie en arbeiders eischen, ter wijl Bevin en andere leden van de Labour Partij het kapitaal stevig aangepakt wil den zien. In partementaire kringen loopt het gerucht, dat de regeering weldra zal toegeven aan den veelvuldig vernomen eisch nopens een debat over haar econo mische politiek. Aan de regeering wordt gebrek aan energie verweten op het gebied van mobiliseering van het menschenma- teriaal en de economischj hulpbrommen. DE „CARNARVON CASTLE". De met zware averij hi een dok te Mon tevideo liggende Britsche hulpkruiser „Carnarvon Castle" (20.122 brt.) heeft in dertijd het snelheidsrecord op het traject naar Zuid Afrika veroverd. Als gevolg van het goed gerichte vuur van den Duitschen hulpkruiser kon de „Carnarvon Castle" ondanks haar grootere snelheid het Duit sche schip niet dicht benaderen en moest het na zware schade te hebben opgeloopen, het gevecht ontijdig afbreken. Thans is het schip vergunning verleend voor een ver blijf van 72 uur te Montevideo. Aan boord van de „Carnarvon Castle" 'bevonden zich talrijke matrozen van een anderen Britschen hulpkruiser, de „Queen of Bermuda", een turbineschip van 22.575 ton. Waarschijnlijk zijn zij op de reis naar Montevideo aan boord genomen om de zware verliezen van den beschadigden hulpkruiser te compenseer en. Verscheide ne honderden arbeiders zijn koortsachtig bezig met het voorloopig herstellen van de averij. GRENSCONFLICT VERSCHERPT BOMMEN OP VIENTIANE. Terwijl het grensconflict tusschen Thai land en Fransch Indo-Ohina verscherpt, hebben de Thailandsche strijdkrachten te genover Vientiane, de hoofdstad van Laos, gisterochtend vroeg een feilen aanval ge daan op militaire vaartuigen van het Indo- Chineesche leger, die op de Meking voe ren. Tusschen de beide strijdkrachten vond een verwoed vuurgevecht plaats. Om drie uur des middags deed een Thailandsch vliegtuig een aanval op Vientiane. Een tweede luchtaanval werd om vijf uur dien middag uitgevoerd door drie Thai landsche bommenwerpers en een jachttoe- stel, waarbij verscheidene bommen op Vientiane werden geworpen. Laag over de 6tad vliegende, richtten de vliegtuigen ook mitrailleurvuur op Vientiane, zoo wordt Een woordvoerder van de regeering van Fransch Indo-China heeft in een verkla ring medegedeeld: „Onder de bestaande omstandigheden zijn wij thans gedwongen met geweld de gewapende strijdkrachten van Thailand te beantwoorden. Het Thai landsche bombardement op Vientiane is beantwoord met een bombardement op Lakhon. Dit beteekent echter noch een ver breken der betrekkingen met Thailand, noch een laten varen van onze voornemens om te onderhandelen. Fransch Indo-China is steeds bereid geweest tot vrede". ACTIVITEIT DER ITALIAANSCHE LUCHTMACHT Van de strategische vluchten op groote schaal, die de fascistische luchtmacht de laatste dagen tegen militaire doelen op Grieksch grondgebied heeft ondernomen, aldus meldt de speciale correspondent van Stefani, moeten genoemd worden die boven Santa Maura en de ,Golf van Arta, die de vijandelijke jagers verlamd hebben. De vijandelijke luchtmacht heeft getracht een actie tegen Valona te ondernemen, doch het optreden onzer jachtvliegtuigen leidde tot mislukking van de poging van den tegen stander, die ondernomen werd door bom menwerpers van het type Blenheim. In dit verband wordt opgemerkt, dat de Grieksche luchtmacht aanzienlijk gekort wiekt is en dat alleen nog Engelsohe vlieg tuigen en vliegers trachten iets te onder nemen. Deze pogingen komen den vijand duur te staan. Drie Blenheims zijn name lijk na een gevecht neergehaald. Den eer sten keer werden de Blenheims door Itali- aansche jagers van het type-Valk gedwon gen hun bommen in zee te gooien. De Blen heims kwamen daarop ten getale van zes terug, waarop het luchtafweergeschut van de Italiaansche marine er één brandend neerhaalde. Vervolgens doken de Italiaan sche jagers op de vijandelijke formatie en schoten nog «twee Blenheims neer. De «over geblevenen konden aan de Italiaansche machinegeweren ontsnappen door in de dikke wolken te verdwijnen, doch er is reden om aan te nemen, dat nog twee Blenheims, die zwaar beschadigd zijn, hun basis niet meer hebben kunnen bereiken. uwo schouwburg op he. Lucas Bolwerk te Utrecht zal nog voor het volgend gereed zijn. Een detail van het gebouw, waarvoor de werkzaamheden in vollen gang zijn (Foto Pax-HollancP CENTRALE VERREKENING VIA BERLIJN. Het is thans iedereen duidelijk, dat de wirwar van valuta's van het verleden in het toekomstige Europeesche handelsver keer veranderd dient te worden. Als eer ste stap hiertoe is de vervanging van ,,uit- betaling-Londen" zooals het vroeger in den buitenlandschen handel gebruikelijk was door de centrale verrekening via Berlijn aanstaande. Elf landen van 't oude continent zyn tot de verrekening via Ber lijn toegetreden, n.l. België, Bulgarije, De nemarken, Frankrijk, Finland, Neder land, Italië, Joego-Slavië, Noorwegen, Zwitserland en Zweden. Een deel dezer landen heeft zich reeds verklaard vóór het multi-laterale verreke ningssysteem. De clearingovereenkomsten met Italië en Bulgarije sluiten tevens de betalingsrelaties met België, Noorwegen, Nederland en het Gouvernement-Ge neraal in. Wat Italië betreft, is de overeen komst reeds tot Luxemburg en den Elzas uitgebreid. Het betalingsverkeer tusschen Nederland en Joego-Slavië, tusschen Zweden en Nederland, Zweden en Bel gië, Zweden en Finland, alsmede Noorwe gen en Finland wordt afgewikkeld via Ber lijn als centrale clearingsinstantie. De voor deden voor de deelnemers zijn zoo groot, dat ongetwijfeld binnen afzienbaren tijd een beslissend deel van den continenta len Europeeschen handel geschieden zal via de multilaterale clearing. Een van de belangrijkste voorwaarden hiervoor is echter, dat de pariteit van de valuta's van het vasteland in een vaste on wrikbare verhouding ten opzichte van el kaar gebracht wordt. In het tegenwoordig door Duitschland beheerde economische gebied zijn door het vaststellen van eenvou dige wisselkoersen geordende toestanden geschapen. Alleen in het Zuid-Oosten zijn de verhoudingen veel moeilijker, omdat daar door een te hooge waardeering van de z.g. vrije deviezen de koopkracht van de Mark verminderd werd. Het uit den weg ruimen van dezen economisch niet gerecht vaardigden toestand kan echter slechts trapsgewijze geschieden, omdat rekening moet worden gehouden met den toestand der hierbij betrokken volkshuishoudingen. In de afgeloopen maanden is men zeer voorzichtig overgegaan tot het regelen van deze vraagstukken. In het algemeen is men er reeds in geslaagd een vermindering van het agio van d^n Rijksmark tot 20 procent tot stand te brengen. Hierbij is het duide lijk, dat de vertegenwoordigers in de regee- ringscommissies met deze oplossing niet te vreden zijn en in den loop van den tijd het verschil tusschen de muntpariteiten zul len wegwerken. In Duitschland is men het er over eens, dat ook de Zuid-Oost-Euro- peesche staten door een verstandige beteu geling der prijsverhoudingen, practisch door een uitschakeling van de speculatie, voor een belangrijk deel nog hun bijdra gen moeten léveren voor een vooruitstre vende vorming van den buitenlandschen handel. De resultaten, die in de laatste vier maanden over de geheele linie op dit ge bied zijn behaald, zijn van zoo vérstrek kende beteekenis, dat volgens Duitsche op vatting, de beste verwachtingen voor een permanent stijgenden goederenruil met vaste valutaverhoudingen gerechtvaardigd zijn. Katholiek Comité van actje „Voor God" GOD EN HET LIJDEN Lijden uit liefde tot God is beter en sterker dan wonderen ver» richten; lijden voor God is de beste en verhevenste wijze om voor God te strijden. 5)e fratmen, die U BON WAREN GELDIG HOEVEELHEID 18 Brood of Gebak Van 9 tot 15 Dec. eventueel t/m 22 Dec. Bon 17 nog t/m 15 Dec. niet in hotels. 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood of een rantsoen gebak 2 iBloemkaart) Meel of bloem of brood of gebak Van 2 Dec. t/m 29 Dec. 35 gram meel of bloem of 60 65 gram roggebrood of 50 gram witte brood of 1/2 rantsoen gebak 20 (Boterkaart) Boter of Margarine Van 7 Dec. t/m 13 Dec. eventueel t/m. 20 Dec. Bon 19 nog t/m 13 Dec. half pond boter of half pond margarine of twee ons vet. 20 (Vetkaart) Boter of Margarine Zelfde als boterkaart. 21 (Boterkaart en Vetkaart) Slaolie Kan nu reeds bij den wipkelier worden in geleverd ter verkrijging van y~ flesch slaolie, die mag worden afge leverd gedurende het tijdvak 14 Dec. tot en met 31 Januari. 30 Suiker Van 7 Dec. t/m 20 Dec. 1 kilogram 11 Vleesch en Vleeschwaren Van 5 Dec. t/m 15 Dec. eventueel t/m 18 Dec. maar niet in hotels Bon 10 nog t/m 15 Dec. 1 ons vleesch m. been of vleesch waren. Bon „vleeschwaren" 75, 100, 125 of 150 gram vleeschwaren. 81 Koffie of Thee Van 9 Nov. t/m 20 Dec. half pond koffie of 75 gram thee 49, 50, 62, 63 Kaas Van 2 Dec. t/m 29 Dec. Bon 24 t/m. 8 Dec. Elk der bonnen 100 gram kaas. 23 Eieren Van 9 Dec. t/m 15 Dec. eventueel t/m 22 Dec. maar niet in hotels Bon 36 t/m 15 Dec. maar niet in hotels 1 ei 43 Rijst of Rijste- meel of Rijste bloem of Gruttemeel (gemengd meel) Van 30 Nov. t/m 27 Dec. yz pond 93 Maïzena of Griesmeel of Sago of Aardappel meel of Pudding poeder of Pudding sanspoeder Van 2 Nov. t/m 27 Dec. 1 ons. Op twee bonnen mag 1 pakje maïzena van 225 gram worden gekocht, in verpakkin gen welke vóór 22 Juli 1940 zijn vervaardigd. 83 Havermout of Havervlokken of Haverbloem of Aardappelmee- vlokken Van 2 Nov. t/m 27 Dec. y* pond 88 Gort of Gortmont of Grutten Van 2 Nov, t/m 27 Dec. y2 pond 56 Peulvruchten Van 19 Nov. t/m 16 Dec. 1 pond 98 Macaroni of Vermicelli of Spaghetti Van 2 Nov. t/m 27 Deo. 1 ons 116 Scheerzeep Van 31 Aug. t/m 31 Dec 50 gram scheerzeep, of een tube scheercrême, of kleine tubes, of een pot scheerzeep 17 Zeep Van 7 Dec. t/m 31 Dec. 120 gram huishoudzeep, of 200 gram zachte zeep, of vloeibare zeep, of 250 gram zeeppoeder, of zelfwerkende waschmiddelen, of 125 gram zeepvlokken, of 150 gram toiletzeep. Periode 7 Periode b Petroleum Van 4 Nov. t/m 29 Dec. Van 11 Nov. t/m 15 Dec. 2 liter Vreedzaam accoord met Ned.-Indië JAPANS BDITENLANDSCHE POLITIEK De Japansche minister van Buitenland- sche Zaken, Matsoeoka, heeft gistermiddag tijdens een thee, aangeboden aan vertegen woordigers van de buitenlandsche pers eenige verklaringen afgelegd over pro blemen der buitenlandsche politiek van Japan. Op de vraag, of de nieuwe ambassadeur te Washington, Nomoera, speciale instruc ties heeft gekregen tot regeling van de JapanschAmerikaansche betrekkingen, verklaarde Matsoeoka, dat Japans buiten- landsch-politieke lijn ten opzichte van de Vereenigde Staten volkomen duidelijk is, aangezien zij op het driemogendheden- pact steunt. Deze politiek tracht men niet alleen voor het eigen volk, maar ook voor het buiten land duidelijk te maken. Mochten de Ver eenigde Staten aan Duitschland den oorlog verklaren, dan zal Japan krachtens het driemogendhedenpact terstond aan de zijde van de asmogendheden aan den oorlog deelnemen. Wel hoopte Matsoeoka, dat dit geen werkelijkheid behoefde te worden. Gevraagd naar zijn meening over de Ja panschAmerikaansche betrekkingen, zei- de Matsoeoka: „Wij mogen geschillen met Amerika hebben, maar wanneer beide sta ten zich met hun eigen zaken bemoeien, kunnen er geen ernstige botsingen komen. Ik heb de hoop niet opgegeven, dat wij in een wellicht niet al te ver af gelegen toe komst van aangezicht tot aangezicht tegen over elkander zullen staan en onze be trekkingen vreedzaam zullen regelen. Ik zie geen reden, waarom wy in den Stillen Oceaan oorlog zouden voeren. Dat zou dom zijn. Moeilijkheden kunnen worden overwonnen, wanneer beide partijen het hoofd koel houden." Ten aanzien van de JapanscheRussi sche betrekkingen zeide Matsoeoka, dat onderhandelingen gevoerd worden. Ver dere bijzonderheden kon hij niet mede- deelen. NEDERLANDSCH INDIë Wat Nederlandsch-Indië betreft tracht Japan een vreedzame overeenstemming te bereiken. Japan heeft ten aanzien van Nederlandsch-Indië alleen economische plannen. Ten aanzien van de in dit verband aan gesneden kwestie van den status quo in het Verre Oosten zeide Matsoeoka, dat zaken en ook politieke constellaties zich in de wereld in den loop van den tijd ver anderen. Japan heeft geen territoriale am bities jegens andere landen in het Verre Oosten. Wanneer de Vereenigde Staten schepen in Singapore zouden stationneeren, zou dit tot ernstige overwegingen van Japans kant moeten leiden. Meer kon de minister hier over op het oogenblik niet zeggen. Ten slotte ging de Japansche minister ook in op de regeering van Tsjoengking. Hij meende dat in de naaste toekomst geen vrede met het Tsjoengkingregime mogelijk zal zijn. Op de vraag of de nieuwe leening welke de Vereenigde Staten aan Tsjiang Kai-sjek hebben verstrekt, niet als toestand van den niet-verklaarden oorlog tusschen Japan en de Vereenigde Staten wordt be schouwd, antwoordde Matsoeoka ontken nend. Overigens was Matsoeoka er van over tuigd, dat er in de komende tien jaar in het Verre Oosten groote veranderingen te verwachten zijn.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6