De Gouden Sleutel DINSDAG 10 DECEMBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 QemenydefBewcfitm BRAND TE LEEUWARDEN. Te Leeuwarden heeft een uitslaande brand gewoed in het perceel Koningstraat 4 waarin een winkeltje in snoepgoed werd gedreven. Zeer vermoedelijk is de brand beneden achter den winkel ontstaan. In den aan vang liet deze zich ernstig aanzien, zoo dat de bestuursleden van het Friesch Mu seum en de Kanselarij, welke gebouwen resp. er tegenover en dichtbij zijn gelegen, werden gewaarschuwd. De windrichting bleek hun echter gunstig te zijn. Na hard werken is de brandweer er in geslaagd den brand tot het perceel te beperken. HAAR RIJKDOM VERGETEN? Tasch terug zonder geld. De mysterieuze verdwijning van de ƒ4000.waarvan eenigen tijd geleden een juffrouw uit Amsterdam West aangif te kwam doen bij de politie van het bu reau aan den Admiraal de Ruyterweg, is, ondanks het ingestelde onderzoek, nog niet tot klaarheid gebracht kunnen wor den. Het merkwaardige van deze zaak is, dat de juffrouw haar spaarduitjes reeds geruimen tijd kwijt was. Zij heeft onge veer drie maanden gewacht, alvorens zij. de politie daarvan in kennis stelde. De juffrouw droeg haar kapitaal van ƒ4000 in bankbiljetten steeds in haar hand- tasch, daar zij bevreesd was, dat zij inbre kers op bezoek zou krijgen. Toen zij een maand of drie geleden eens met haar hand- tasch en een boodschappentasch bij zich, op de markt was, trof zij daar een oude schoolvriendin aan, met wie zij een praat je aanknoopte. Op een gegeven oogenblik vroeg zij haar vriendin, de tasch even voor haar tasch terug, doch het geld zat er niet beurde. Zonderling is het, dat de juffrouw blijkbaar niet meer'aan de ƒ4000 dacht en eerst later bemerkte, dat zij een verkeer de handtasch die van haar vriendin had teruggekregen. Weken verliepen, eer zij zich herinneren, dat zij in haar tasch het groote bedrag aan geld had. Zij ging naar haar schoolvriendin en kreeg daar haar vast te willen houden, hetgeen ge- meer in. Weer wachtte zij eenigen tijd al vorens zij van de vermissing aangifte deed bij de politie. Het eerste werk van de po litie was natuurlijk bij de jeugdvriendin te informeeren, die echter ten stelligste ont kende iets van de ƒ4000 te hebben gezien. Thans blijft de vraag waar het geld zich wèl bevindt. Wanneer de vriendin inder daad niets van de ƒ4000 afweet, wie heeft het geld dan wèl uit de tasch gehaald? „Tel." EEN GERAFFINEERDE OPLICHSTER. De politie van het bureau Linnaeusstraat te Amsterdam heeft een 43-jarige vrouw 'ingesloten, die zich in diverse plaatsen van ons land aan verduisteringen en oplichtin gen heeft schuldig gemaakt. Zij verkocht schilderijtjes en lederwaren. Gewoonlijk had zij de artikelen echter niet bij zich. Verschillende personen, die haar ver trouwden, betaalden de goederen vooruit. Het gekochte ontvingen zij echter nimmer. De vrouw is in Hilversum gearresteerd. Ook de politie te Haarlem en 's-Graven- hage stellen veel belangstelling in haar, want ook daar heeft zij haar practijken toe gepast. GEBRADEN KIP UIT DE PAN GESTOLEN. Een caféhouder in Den Haag had Zater dag een vette kip gekocht en hij zou hier van Zondag eens heerlijk met z'n gezin smullen. De kip werd Zondagmiddag dan ook door de vrouw van den caféhouder volgens de regelen der kunst te vuur gezet en al spoe dig verspreidde zich door huis en café een heerlijke geur van gebraad. De stamgasten in het café haalden hun neus eens op en smulden in gedachten reeds mee. Toen het gezin des avonds aan tafel was gezeten en de lekkere geur nog in huis hing, begaf de vrouw des huizes zich naar de keuken om het gebraad ter tafel te brengen. Wie beschrijft echter haar ver bazing en die van de disohgenooten, toen bleek, dat de kip uit de pan was verdwe nen, waarin alleen nog het vet was achter gebleven. De caféhouder koesterde onmiddellijk argwaan tegen een van de stamgasten, die nog al lang in het café had vertoefd, zich te goed had gedaan aan een behoorlijk aan tal biertjes en ten gevolge daarvan waar schijnlijk wel trek had gekregen in een malsch boutje. Hij deelde zijn vermoeden aan de politie mede, die daarop naar 'smans woning aan den De La Reyweg toog. Deze ontkende echter de kip te hebben ontvreemd' en een huiszoeking alsmede de goede reukorganen van de politiemannen brachten geen opheldering. Men bekeek de kleeding van den man eens nader en ont dekte aan de binnenzijde van de overjas een groote vetvlek. Dit was echter van cro- quetten, aldus de cafébezoeker, welke hij den vorigen avond had medegebracht. De politie vond hierin echter aanleiding hem mee te nemen naar het hoofdbureau. De pan met kippenvet werd bij den caféhou der gehaald, doch alvorens men wilde over gaan tot een deskundig onderzoek, om zoo doende de samenstelling van het vet te ver gelijken, bekende de man de kip te heb ben gestolen. In een oogenblik, dat de caféhouder zich even had verwijderd, had de man kans gezien in de keuken door te dringen, de kip te grijpen en onder zijn jas te verbergen. Hij was hierop naar huis ge gaan en had de kip alleen opgepeuzeld De beenen had hij in het closet gegooid en doorgespoeld. De smulpaap is, daar hij een blanco straf register had, op vrije voeten gesteld, doch de maaltijd van het caféhoudersgezin was bedorven. SLAGER VERKOCHT PAARDEN- VLEESCH ALS RUNDVLEESCH. Een rechercheur van de afdeeling distri- butiedienst van het hoofdbureau van poli tie te Amsterdam heeft Zateradg een os- senslager in de Albert Cuypstraat verba- liseerd, omdht de man paardenvleesch als rundvleesch verkocht. Niet alleen overtrad hij hierbij ie Warenwet, doch bovendien verkocht hij het vleesch voor een te hoo- gen prijs. In den loop van middag is het vleesch door de politie verkocht tegen de juiste prijzen. Deze slager had zich ongeveer een week geleden eveneens aan prijsopdrijving schul dig gemaakt. SPORT CALDENHOVE AAN DE KNIE GEOPEREERD. Voorloopig op non-actief. Naar de „Tel" verneemt is de voetbal speler B. Caldenhove gisterochtend in een der ziekenhuizen in de hoofdstad aan zijn knie geopereerd. Deze operatie is, voor zoover men kan nagaan, goed gelukt. Cal denhove zal thans eenige dagen rust moe ten houden. Doch het zal wel eenige maan den duren, voordat hij de training weer kan hervatten. Het is zelfs de vraag, of hij dit seizoen nog in het veld zal komen. Caldenhove stond voor de keuze het voetballen er aan te geven of zich aan deze operatie te onderwerpen. Hij had zooveel last van zijn onwillige knie, dat zijn spel er zichtbaar onder leed. Na lang aarzelen stelde hij zich onder de handen van den chirurg, gelukkig met goed gevolg. DE A.S. WEDSTRIJD IJSVOGELS—H.H.Y.C. Uit Amsterdam meldt men ons: De laat ste oefening voor den wedstrijd van 11 December op de overdekte kunstijsbaan in de Apollohal heeft het duidelijke bewijs gebracht, dat de ploegen van de H.H.Y.C. er. de Ijsvogels a.s. Woensdag een zeer aantrekkelijken wedstrijd zullen spelen. De keuze bij de Ijsvogels is gevallen op den bekenden internationalen doelver- dediger Jan Gerritsen. Voor de verdedi ging zullen onder alle Nederlandsche ijs hockeyspelers geen betere gevonden wor den dan Taconis en Klotz, die thans, daar eerstgenoemde weer geregeld met zijn partner kan oefenen, een waarlijk inter nationale prestatie leveren. De verstand-1 houding van dit verdedigingstrio is zoo uit stekend, dat het eiken aanvaller buiten gewoon moeilijk zal zijn om van dichtbij te kunnen schieten. In de beide voorhoeden staan als mid denvoor Cohen Tervaert, die na een jaar rust thans weer zijn oi le snelheid heeft bereikt, en Benjamins, op wiens rijtech- niek thans zeker niets meer aan te mer ken valt. De beide linkervleugels, Suur- beek, de meest geroutineerde onder de Ijsvogels en Groenteman, die alles, wat zijn spel in het voorjaar aan vindingrijk heid beloofde, ruimschoots schijnt te hou den, verstaan zich uitstekend met hun middenvoors. De Deide rechtervleugels, Vis ser en Rol, zijn snelle, veelbelovende ju niores, die in de junior cupwedstrijden van 1939 een belangrijke rol speelden. De Haagsche ploeg heeft in het doel den jongen keeper Fischer, de backs Hans Ger ritsen, die men als de drijfveer van de geheele ploeg kan beschouwen, en den jongen van Heeswijk; deze zullen het den Amsterdammers niet gemakkelijk maken. De voorhoeden, Felix de Jong, Brix,* Fi scher, Bosch, Everwijn en van der Stok, weerspiegelen in hun speelwijze en tactiek de ongeëvenaarde kunst van hun Cana- deesche leermeesters Begin en Griffin, en het is duidelijk bij het oefenen te zien, dat zij het geleerde niet alleen niet verleerd hebben, maar ook daarop weten voort te bouwen. De openingswedstrijd Ijsvogels tegen H.H.Y.C. in de Apollohal op Woensdag a.s. zal, zooals bekend, een zeer bijzondere at tractie krijgen, door het optreden van het Weensche kunstrijderspaar PausinPausin. LEIDSCHE SCHAAKBOND. De competitie. Voor de le groep is in het gebouw der Mij. voor Toonkunst een wedstrijd ge speeld met het volgende resultaat: R.-K. Sdhcl. 2 Kon. I—L. Stud. Sch.fed. I L. TummersP. J. H. Willenis xx J. Volders—D. Hoegen 11/2—1/2 H. StaatsJ. Ormaan 01 C. v. d. Krogt—E. G. Hoeffelman 1/2—1/2 P. J. RaaphorstC. v. d. Graaf xx A. GeyerP. W. M. Boin 1/21/2 G. GussenhovenH. Matzinger 01 J. ZandvlietC. Diederiks 10 L. v. d. ReepP. H. Keesom 01 L. M. PlasmeyerL. Vooys 01 Totaal 2 l/2xx5 l/2xx Twee partijen moeten gearbitreerd wor den, doch de wedstrijd is reeds door de Stud.fed. gewonnen. DE BONDENCOMPETITIE. Hieraan zal deelgenomen worden door den Amsterdamschen, den Stichtsch-Gooi- schen en den Leidschen Schaakbond. Er zal een dubbele ronde gespeeld worden, dus voor elk tiental 4 wedstrijden. De eerste ontmoeting zal te Leiden plaats vinden, waarschijnlijk in het „Schuttershof' op Zondag 22 Dec. a.s. tusschen het tiental van den Stichtsch-Gooischen en van den Leidschen Schaakbond. TWEEKAMP DR. EUWE—KRAMER. Twee eerste partijen remise. Nadat dr. Eu we in de eerste partij, on danks het voordeel van een pion, zijn te genstander remise aangeboden had, is ook de tweede partij na twintig zetten in re mise geëindigd. Ongetwijfeld zal dit succes den jeugdigen Frieschen kampioen het noo- dige zelfvertrouwen geven voor de vol gende partijen. In deze tweede partij ontwikkelde zich een koningsgambiet, waarin dr. Euwe door een sterken vierden zet tijdelijk een pion Voor kwam. Dit verhinderde Kramer even wel niet een aanvalsstelling op te bouwen, welke echter door sterk spel van dr. Éuwe niet tot een merkelijke bedreiging werd. Kramer dwong dr. Euwe 'tot een heen en weer schuiven van zijn toren en na den 20sten zet van wit werd de partij remise door een herhaling van zetten. De partij verliep als Volgt: Wit: Kramer Zwart: dr. Euwe. 1. e2e4 e7e5 2. f2—f4 e5 x f4 3. Pgl—f3 d7d5 4. e4xd5 Pg8f6 5. c2c4 b7b5 6. d2d4 Lf8—b4t 7. Pbl—c3 0—0 8. Lel x f4 Tf8e8t 9. Lfl—e2 b5xc4 10. 0—0 Lb4 x c3 11. b2xc3 Pf6xd5 12. Lf4d2 Lc8a6 13. Tfl— f2 Pd5b6 14. Ddlc2 f7—f6 Dr. Euwe tracht zijn pluspion op c4 hard. nekkig te houden. 15. Pf3—h4 Pb8—d7 16. Le2—h5 Te8—e6 17. Lh5—g4 Te6e8 18. Lg4h5 Te8e6 19. Lh5—g4 Te6e8 20. Lg4h5 Remise door herhaling van zetten na 2 Y, spelen. BILJARTEN. COMPETITIE F. B. H. O. A Klasse. Voor de 1ste klasse trok Vriendenschaar II naar Vriendenkring en won daar met 31, evenals O. V. S., dat naar A. D. O. moest en ook met 31 won. De winnaars uit de vorige ronde ont vingen de verliezers en zooals wel te voor zien was, verloren de bezoekers en moesten beiden met 31 het onderspit delven. In deze ronde stonden de twee bovenste vereenigingen O. V. S. en Vriendenkring en de twee onderste vereenigingen A. D. O. en Vriendenkring tegen elkander. Tus schen de bovensten was het een spannende partij, welke doorf O. V. S. gewonnen werd met 31. Deze vereeniging eindigt deze eerste helft dus met 2 punten voor sprong. Tusschen de twee andere vereeni gingen was het verschil grooter en moest Vriendenkring in eigen huis een smadelij ke 40 nederlaag lijden. De stand is thans als volgt: O. V. S. 3 3 9—3 6 Vriendenkr. II 3 2 1 75 4 Vriendenkr. II 3 1 2 66 2 Vriendenkring 3 3 210 B Klasse. In deze klasse ontving Vriendenkring A. D. O. en werd met 40 verpletterd. O. V. S. ontving het Céntrum, dat dit seizoen voor het eerst in de B Klasse uitkomt en zich zeker wat vreemd gevoelde in dit mi lieu en dan ook met 31 verloor. A. D. O. en O. V. S., de winnaars van den vorigen keer, ontmoetten nu elkander en gaven elkander niets toe, wat een gelijk spel tengevolge had. (22). 't Centrum heeft zich het eerst hersteld van zijn gele den nederlaag en versloeg Vriendenkring met 31. Vriendenkring n trok naar het sterke O. V. S. en haalde haar eerste puntje, on danks dat de eerste partijen verloren wer den. Het werd 22. A. D. O. kreeg het Centrum op bezoek en wist het ook al niet verder te brengen dan een gelijk spel. (2—2). De stand is hier: A. D. O. 3 1 2 8—4 4 O. V. S. 3 1 2 7—5 4 't Centrum' 3 111 66 3 Vriendenkr. II 3 12 39 1 BILJARTCLUB „T. E. P." A.s. Donderdag wordt er een vriend schappelijke wedstrijd gespeeld tegen de biljartclub ,,Zoeterwoude". De opstelling voor dezen wedstrijd is als volgt: 1. D. Devilee, 2. A. Rodenburg, 3. J. v. Dam, 4. S. v. d. Aar, 5. A. Kienjet (Res. J. Meiman). De wedstrijd vangt aan precies 7.30 uur. A.s. Zondag wordt er een vriendschap pelijke wedstrijd gespeeld tegen „Noord- wijk" De opstelling voor dezen wedstrijd is als volgt: 1. H. Devilee, 2. Ph. Smits, 3. C. v. d. Meel, 4. J. Brasker, 5. H. Huying, 6. H. Cambier. (Res. N. Overdijk). Deze wedstrijd vangt aan precies 12 uur. Op Zondag 22 Dec. wordt zeer waar schijnlijk een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld tegen „Adolf Kolping". Hier volgt de huidige stand der onder linge biljartcompetitie. gesp.gew.gel.verl.pt. H Devilee 15 14 1 29 H. Huying 15 13 2 26 Ph. Smits 15 12 3 24 C. v. d. Meel 15 12 3 24 N. Overdijk 15 12 3 24 H. Cambier 15 11 4 22 D. Devilee 15 10 1 4 21 S v. d. Aar 15 9 6 18 J. Brasker 14 8 1 5 17 A. Rodeburg 15 7 1 7 15 J. v. Dam 15 7 8 14 J. Meiman 15 7 8 14 C. v. d. Meijdei 14 5 1 8 11 A. Kienjet 15 5 1 9 11 N. v. d. Krogt 15 4 10 10 J Hillenaar 15 3 3 9 9 J. Verhoogt' 14 4 10 8 J. Compier 14 4 10 8 Th. v. d. Holst 15 4 11 8 J. v. d. Post 15 3 1 11 7 P. Reizevoort 15 2 13 4 H. Keij 15 1 14 2 BRIDGE BRIDGECLUB „DE SLEUTELS". Het bridgepraatje. Wij vervolgen met het bespreken van de dwang-afneembiedingen. Zoo'n dwang- afneembod is van veel meer belang dan een sterke 2 opening. Doch ook hier dient men zich strikt aan de eischen te houden. De minimumeischen zijn 3 1/2 top plus een biedbare 5 kaart of langer. Dus Noord in Sch. (min. 2 1/2 top) Zuid 3 in Ruiten (min. 3 1/2 top) plus een biedbare 5 kaart in Ruiten. Nu kan het voorkomen, dat Zuid 4 tops in handen heeft, doch geen biedbare 5 kaart. B.v. Zuid heeft Sch. - H. 10, 8, 6. Harten A. 4, 3. Ruiten A. H. V. 6 Klave ren H.b. Als nu Noord met 1. in Sch. heeft ge opend, dan zal Zuid met bovenstaande kaart moeten antwoorden met 3 in Rui ten. De biedingen worden daarna weer zoo laag mogelijk gehouden om tot het juiste bod in de juiste kleur te komen. Nog een voorbeeld: Noord opent met 1 in harten. Zuid heeft in handen: Klaveren V. 10, 7, 8, 6, 5. Harten V. 9. Ruiten A. H. V. Schoppen A. B. Het juiste bod van Zuid is 3 in klave ren. De klaveren is niet zoo zwak, door dat het een 6 kaart is. Met een weinig steun in klaveren van Noord, is 5 klave ren meer te prefereeren dan 4 in harten. Een ander dwang-afneembod, is die van Noord zelf. Voorbeeld: Noord 1 in Harten, Zuid 2 in Harten, Noord 3 in Sch. (dwang-af neembod). Noord geeft hiermede te ken nen, dat hij 4 1/2 op heeft, doch terzelfder tijd deelt hij Zuid mede, dat zijn Schop pen maar een vierkaart is. Ter verduide lijking herhalen wij nog even, dat met de langste kleur geopend wordt, bij evenlan- ge kleur de hoogste. FEUILLETON (Nadruk verboden). 14) Dat zou niet onmogelijk zijn beaam de Anstice langzaam, maar het is haast niet van u te vergen dat u zooveel van uw kostbaren tijd opoffert voor een meisje, dat per slot van rekening een vreemde voor u is. Ik beschouw het als een plicht, dien de belofte aan haar moeder mij oplegt, ant woordde Harding op koelen toon. Ik heb mijn. woord gegeven om Hilary te helpen! Nu! Ik vind het erg lief van u, riep Anstice impulsief. Zij mag u wel heel dankbaar zijn dat u zich zooveel moeite voor haar geeft. Ik geloof dat u tot die menschen behoort, die tegen geen opoffe ring opzien als het er om gaat anderen te helpen. Dat weet ik nog zoo niet. Harding's toon verzachtte zich zonder dat hij 't zelf wist, omdat haar stem zoo vriendelijk klonk en er zoo'n lieve glim lach in haar oogen en om haar lippen straalde. Men beschouwt m^j over het algemeen als een kluizenaar, een hardvochtigen, egoïstischen kluizenaar. Ik houd er in het algemeen meer van mij in mij zelf op te sluiten dan mij druk te maken voor ande ren. Het is een heel dwaze levenshouding, berispte Anstice met een zachten lach. Maar misschien bent u een beer met een gewond hoofd, voegde zij er aan toe. Een beer, ja dat zou iedereen hier in de buurt u kunne bevestigen, antwoord de hij met een kort lachje. Een gewond hoofd? Misschien ook dat. Het leven trom melt ons dikwijls op onze. hoofden tot ze zeer doen. Maar zelfs al doet ons hoofd zeer, dan heeft het nog geen zin in een hol verbor gen te blijven om er over te piekeren hoe zeer het wel doet! Het is voor den beer ook wel eens goed om uit zijn hol te voorschijn te komen en weer met zijn kornuiten om te gaan. Sommigen beren gaat dat slacht af, zei hij, terwijl hij voortborduurde op haar humoristische beeldspraak. Sommige beren houden niet van gezelschap en ap- precieeren hun kornuiten niet. Dat heb ik al gemerkt, schertste An- sfice. Toen veranderde plotseling haar toon. Ze keek niet langer met lachende oogen in zijn ernstig gezicht en ook op haar gezicht kwam een ernstige uitdrukking. Dokter Harding, zei ze eenvoudig, u vindt mij misschien vrijpostig en bemoei ziek, maar ik zou u graag eens iets willen vragen. Hebt u zoo'n afkeer van de heele menschheid, dat u heelemaal geen vriend schap van een medemensch meer wilt aan nemen? Was het haar zachte stem, de schitte ring van sympathie in haar vriendelijke oogen? Hoe dan ook, er kwam een zach tere uitdrukking op Miles Harding's ge zicht; de harde klank uit zijn stem was verdwenen toen hij antwoordde: Ik ben geen geschikt persoom om vrendschap aan te verspillen. Lang geleden heb ik het vertrouwen in mijn medemen- schen verloren en ik heb nog niemand ont moet, die mij het verloren geloof terug gegeven heeft. Generaliseert u niet te veel?, vroeg Anstice; vindt u het wel billijk, ter wijl één menschelijk wezen tegen u ge zondigd heeft, de heele menschheid over denzelfden kam te scheren. Die logica be grijp ik niet. Of u het begrijpt of niet doet niets ter zake, het is maar al te waar, flapte Har ding abrupt uit, maar hij ging niet heen, zooals Anstice half en half verwacht had. Het is het veiligste zich niet met an deren te bemoeien en niemand te ver trouwen. Op die manier bespaart men zich verder teleurstellingen. Ik vind het een afschuwelijk stand punt, riep Anstice met vuur. Ik zou veel liever telkens weer in mijn medemen- schen teleurgesteld worden, dan door het leven te moeten gaan met de ijzige ge dachte, dat er niemand op de wereld be staat die goed genoeg is om van te hou den of die waard is vertrouwd te worden. Een opvatting als de uwe vergiftigt het beste wat in ons is. Harding haalde even de schouders op. Ik bevind mij er best bij- Zooals een oester zich thuis voelt in haar schelp, merkte Anstice droog op, maar u mist werkelijke levensvreugde; u hebt niets van hetgeen een mensch het meest noodig heeft. De vraag is maar of ik vreugde ver lang. Harding's oogen keken met een tartende uitdrukking in de hare. En het is heele maal niet gezegd dat er in dit opzicht geen verschil van opinie mogelijk is. In dit opzicht is zeker géén verschil van opinie mogelijk, verklaarde Anstice zacht, maar nadrukkelijk, werkelijke vreugde is het allereerste wat een mensch noodig heeft! Maar nu kwam er weer een ondeugende blik in haar oogen mis schien bent u niet in staat te begrijpen wat werkelijke vreugde is. Als die vreugde een sentimenteelen kant heeft, dan zeker niet en dan hoop ik dat ik nooit in staat zal zijn het te begrij pen, was het korte antwoord. Harding stond op en stak zijn hand uit. Ik zal probeeren zoo spoedig moge lijk naar Burnanford te gaan, ging hij za kelijk voort. Als er nog iets over Hilary gewaar te worden is, is het 't beste dat het zoo gauw mogelijk gebeurt. Ik zal u het resultaat van mijn onderzoek laten weten. Blijft u voorloopig hier? Zeker nog wel twee k drie weken. Mijn broer vindt het heerlijk als ik bij hem ben. Hoe gaat het met Sir Luke? Er was een merkbare aarzeling in het antwoord. Met zijn gezondheid gaat het wel, maar hij is zoo rusteloos, hij is nu en dan zoo somber en stil; hij verlangt er erg naar om weg te komen. Het ongeluk schijnt hem erg aange grepen te hebben èn ik kan me levendig voorstellen dat hij naar verandering ver langt. Het is anders niets voor hem zoo lang van iets onder den indruk te zijn, vindt u wel? Neen ik vind ook van niet; maar er is iets abnormaals in den toestand van mijn broer, iets dat ik niet begrijpen kan. Het is niet zijn lichamelijke gezondheid Als dat het geval was zou ik er nog wel bij hem op aandringend u in consult te nemen. Ik kan het u ook niet uitleggen wat er met hem is, maar hij is weer net zoo ze nuwachtig als toen die arme mevrouw Do naldson hier stierf. Luke is toch niet wat men noemt een gevoels-mensch. Neen, beaamde Harding uit den grond van zijn hart, ik zou onwaarheid spre ken als ik beweerde dat ik Sir Luke voor een gevoelsmensch heb gehouden. Maar als ik u een raad mag geven, zorg dan dat hij zoo spoedig mogelijk weg komt ver andering en afleiding zal hem zeker goed doen. HOOFDSTUK X. De oude dorpsnotabele. Miles Harding slenterde door de smalle dorpstraat en voelde zich opgewekter ge stemd dan in langen tijd het geval was ge weest. Het stille landelijke stationnetje, waar een kalm en gemoedelijk boemeltrein tje hem gebracht had, de heuvelachtige weg, die, aan weerszijden begroeid met groene hagen, naar de uitgestrekte heide voerde, waarboven een wijde, blauwe zo merhemel koepelde, dit alles had hem een gevoel van vrede en rust gegeven. En het kleine witte dorpje, dat in een zonnige val lei genesteld lag, versterkte dit gevoel nog. (Wordt vervolgt.)

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5