OMGEVING Ü)e hattnen, die 11 naediy heeft MAANDAG 9 DECEMBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 HILLEGOM Konljnendieven December schijnt wel •jjzonder geëigend te zijn voor het stelen ran konijnen. Reeds is al eenige malen langifte van het stelen van deze viervoe ters bij de politie gedan. Uitkijken is de loodschap. R.K. Schaakclub. De uitslagen van de sompetitie-wedstrijden zijn als volgt: J. BerkhoutA. Heirman 01; E. Th. La FeberM. van de Poll 01; Th. Warmer damJ. Schrama 10; P. SchramaJ. v. d. Zwet 01; G. MooyekindL. C. M. Koeken 10; J. Lange vëldF. Nijssen 10; F. NijssenP. Schrama 10. Door tram aangereden. Gistermorgen had bij de Oosteinderbrug een aanrijding door de tram plaats, waarbij een 18 jarige jongeman het slachtoffer werd. De jonge man zocht naar zijn pet, die was afgewaaid en terwijl hij over de brug leunde hoorde hij door den wind de aankomende tram niet. Het rijwiel van den betrokkene werd totaal vernield, doch de jongeman zelf bleef ongedeerd. Geboren: d. van W. J. CardolDam d. van C. C. Cornelissevan Werk hoven. Ondertrouwd: A. van den Oever en D. van den Bosch. Overleden: P. J. Huibers, m., 66 j. J. Nieuwenhuis, wed. H. Hof, vr. 77 j. Gevestigd: A. A. Ambriola en gezin Hofstr. 7 P. Hermans, Paralleleweg 161 H. M. Hermansvan den Berg, Parallel weg 161 A. M. Huijsmans, Hoofdstr. 25 J. J. Koelemij en gezin, Stationsweg 82 M. E. Smitvan Velzen, Hoofdstr. 79 M. J. Vermeij-Meijer, Meerstr. 72 J. Th. H. Zolderland, Hofstr. 10 Vertrokken: G. Broekhof naar Over- veen Bloemendaal J. Brouwer naar Meppel A. HaanstraDuijzers naar Groningen G. W. van Maren naar Lei den C. J. Nauta naar Amsterdam J. Opstal naar Schildwolde J. Radder en gezin naar Waddinxveen F. C. Schreu- der naar Haarlem J. Fieben naar Doe- tinchem M. C. Verbrugge naar Haar lemmermeer J. C. Vermelis en echtg. naar Gouda. KATWIJK Geboren: Arie z. v. D. Nijgh en A. v. Ryn. Ewoud z. v. D. Meijvogel en J. Groen. Arie z. v. P. Harteveld en L. Nijgh. Isaak z. v. L. Schadde v. Doorn en M. Harteveld. Neeltje Cornelia d. v. A. Pronk en S. M. de Best. Adriana d. v. J. Schaap en N. v. d. Wiel. Ondertrouwd: K. de Mol en A. v. d Duyn. J. J. Knetsch en H. Klok. J. Kromhout en D. Verhoef. Getrouwd: D. v. d. Plas en M. van Rijn en T. v. Weeghel. Overleden: Neeltje van der Wiel wed v. J. P. Bekker 57 j. Dirk van Duin 17 jaar. LISSE GEEN BLOEMBOLLEN MAAR VARKENSBOUTEN. Een expediteur met een kort geheugen. Vrijdagmiddag werd door ambtenaren van den crisiscontroledienst op den Haar lemmerweg bij Amsterdam een auto aan gehouden, waarin zich een mand bevond met bloembollen. Het label, dat aan de mand hing, vermeldde althans dit artikel, doch toen de ambtenaren, voor wie deze aanduiding niets beteekende, eens een blik in de mand wierpen, bleek deze geen bloembollen doch varkensbouten te bevat ten. Zij hadden slechts dit gemeen met de bollen, dat zij uit dezelfde streek afkom stig waren. De chauffeur van de auto werd aan een verhoor onderworpen, waaruit kwam vast te staan, dat de mand uit Lisse afkomstig was. In samenwerking met de politie in deze plaats werd do^r de ambtenaren een onderzoek ingesteld in een garage van een expediteur, waar 350 K.G. varkensvleesch, 4300 blikken gecondenseerde melk, 78 ka zen en een baal suiker werden aangetrof fen. De expediteur verklaarde zich om trent de herkomst van deze goederen niets te kunnen „herinneren", terwijl een drietal personen, v. d. T. M. en H. v/erden gearres teerd. Wijkverpleging. Uit het 30ste jaar verslag van de R.K. Wijkverpleing blijkt, dat het bestuur in het afgeloopen boekjaar met tal van moeilijkheden heeft te kam pen gehad. Daar vanweg de mobilisatie de militaire overheid beslag legde op het St Jozefhuis (klein ziekenhuis") had de exploitatie hiervan geen gunstig resultaat. Dank zij de welwillende medewerking van de militairen artsen kon het werk, zij het dan onder gebrekkige omstandigheden, verricht worden, doch het bestuur zag zich verplicht, de kraamvrouwen, welke zich voor verpleging hadden aangemeld, af te zeggen hetgeen een schadepost gaf van 500.hetgeen slechts ten deele werd vergoed door de huur, betaald door den militairen overheid. Onder deze moeilijke omstandigheden verrichtte Zuster Josepha haar taak met een ijver boven alle lof verheven. De finantieele toestand is iets verbe terd, als is zij nog niet gezond. Het tekort is van 238.86 van het vorig boekjaar is dit jaar gedaald tot 25.18. Versterking der geldmiddelen blijft dus dringend noodig om de vereeniging in stand te houden niet alleen doch ook om haar te kunnen doen aansluiten by den Z.H. Bond van het Wit-Gele Kruis. Dank wordt gebracht aan allen die den vereeniging zijn blijven steunen en aan Zuster Schep, dien bij overstelpende druk ten assistentie verleende. Uit het overzicht der werkzaamheden blijkt, dat 163 patiënten werden bezocht en dat aan 382 patiënten in het Wijklokaal hulp werd verleend. Voorts werd in het Wijklokaal 37 maal eerste hulp verleend en werden daar 20 maal kleine operaties verricht. Aan 22 patiënten werd 388 maal hoogtezon verstrekt. Van 2 patiënten wer den Röntgenfoto's gemaakt en 4 patiënten kregen 27 maal diathermie. In het. Jozefhuis werden 4 kraamvrou wen verpleegd. Er werden ten slotte 3560 bezoeken bij zieken gebracht, terwijl er 3223 behandelingen in het Wijklokaal plaats hadden. Uit het fiantieel overzicht blijkt, dat de ontvangsten hadden bedra gen 1917.03 en de uitgaven 194.21, al- zoo een tekort van 25.18, waardoor de re serve is gedaald tot 923.08. Het bestuur hóópt niettegenstaande de benarde tijdsomstandigheden, met Gods hulp dat onmisbare liefdewerk in stand te houden en tot grooteren bloei te brengen. Boerenleenbank. In de veilingzaal van het H. B. G. hield de Coöp. Boerenleenbank Zaterdagnamiddag te 3 uur een algemeene vergadering onder voorzitterschap van den heer J. W. A. Lefeber. Deze openden met een woord van welkom en gaf zijn vreug de te kennen over de groote opkomst, waarna door den heer Mathijs, kassier, de notulen werden gelezen. Vervolgens deel de de voorzitter mede, dat in den vervolge op eiken algemeenen vergadering de af gevoerde leden zullen worden bekend ge maakt. Aan de orde was hierna statuten wijzi ging waarbij de voorzitter meedeelde, dat de centrale een algeheele wijziging in den statuten aangebracht, om meer eenvor migheid te verkrijgen in de centrale ban ken. De wijziging werd met algemeene stemmen aangenomen. Hierna kwam aan de orde wijziging Huishoudelijk Reglement, dat eveneens met algemeene werd aangenomen. Bij de rondvraag vroeg de heer v. d. Lelij of er met de credietaflossingen niet te veel soepelheid betracht aan hem, die moeilijkheden heeft om tijdig af tc lossen. De voorzitter antwoordde hierop, dat er met de omstandigheden van den crediteur rekening wordt gehouden en dit zeker geen gevaar voor de bank oplevert, het- gee ndoor den kassier werd toegelicht. NOORDWIJK Bloembollencultuur. In hotel „Royal" alhier hield Vrijdagavond de afd. Noord- wijk van de Alg. Ver. v. Bloembollencul tuur een ledenvergadering. In zijn ope ningswoord gaf de voorzitter, de heer J. C. v. d. Meer, een overzicht van het afge loopen seizoen. Dit was, in verband met de ruimere export dit jaar naar Duitschlanö nog niet geheel tegengevallen. Het is ech ter wel te begrijpen, dat waar men is ingesteld op wereldexport, dit de schade niet kan dekken. De secretaris, de heer Jos. de Mooij, las de notulen der vorige ver gadering. Ingekomen was een bericht van den heer Aten, dat deze zyn benoeming als bestuurslid, in de plaats van den heer de Wilde, niet aannam. Na herstemming werd de heer L. van Schie benoemd, die deze benoeming aanvaardde. De heeren Alkemade, Hoek en v. d. Meer werden herkozen. Hierna volgde de behandeling van de beschrijvingsbrief van de Alg. Ver gadering op 16 Dec. a.s. Na eenige discus sie werd besloten met de prae-adviezen van het hoofdbestuur accoord te gaan. Tot afgevaardigden naar deze vergadering werden benoemd de heeren J. C. v. d. Meer en M. Hoek. Bij de rondvraag vroeg de heer Ruigrok naar de mogelijkheid om meer kunstmest te ontvangen. De heer v. d. Plas maakte bezwaren tegen de te lage maximumprijs der zandaardappelen. Aangezien meerde re leden het hiermede eens waren werd besloten deze vragen op de alg. vergade ring te stellen. Hierna sloot de heer v. d. Meer de vergadering. OEGSTGEEST Fietsendief bekent. De politie alhier was ter oore gekomen, dat de bij haar be kende J. G. B., hier woonachtig, in de ge meente Wassenaar een rijwiel had ver kocht. Deze transactie werd echter door de politie niet vertrouwd waarom B. een scherp verhoor werd afgenomen. Hij heeft bij deze gelegenheid ten slotte bekend dit rijwiel te hebben ontvreemd in de gemeen te Leiden en te Wassenaar van de hand gedaan. B. is na dit verhoor ter beschikking ge steld van de politie te Leiden. Fietsendief aan het werk. Tijdens zijn bezoek aan den kerkdienst in de R.-K. kerk alhier is van J. P. Z. uit Rijnsburg een rij wiel ontvreemd, dat hij achter het kerkge bouw had neergezet. RIJNSBURG Het nieuwe seizoen. Na de eerste Hyacinthen kwamen thans ook reeds Tul pen en Narcissen aan de veiling. Van tul pen was het de variëteit Due van Tol wit, en van Narcissen de soort Helis. Van Hya cinthen kwamen na de Pink Pearl ook l'In- nocence en Arentine Arendsen. De prijzen waren voor eerstelingen in het algemeen te laag. De maand November was niet gunstig. De omzet aan „Flora" bedroeg thans 22.063.57 tegen November 1939 25.391.13. Een nadeelig verschil van ƒ3327.56. SASSENHEIM DE LAATSTE SCHAKEL IN DEN PROVINCIALEN WEG. Het Maandag j.-l. aanbesteedde gedeel te van den provinciale weg: Noordwijk Rijksweg M 4, zal de verbinding tot stand brehgen van onze gemeente met den groo- ten snelweg AmsterdamDen Haag. Dit laatste gedeelte, gelegen in de Hel legatspolder en de Floris Schouten-Vrou wenpolder is, vanwege de gesteldheid van den bodem wel het allermoeilijkste. Een boring tot op 17.25 M. N.A.P. gaf van boven naar beneden de volgende grondlagen te zien: teelaarde, klei met veen, veen, klei met veensporen, klei met schelpen, klei met veen, veen, fijn geel zand en fijn grijs zand. Erg solide om daarop een weg te bouwen was deze onderlaag niet en aanvankelijk was men van plan de weg te maken op een op betonnen palen rustende betonnen plaat. Het gebrek aan de daartoe benoodigde grondstoffen heeft thans doen besluiten de weg te maken op een rijzenbed van 60 c.M. dikte. De weg krijgt een breedte van 6 M.; het rijwielpad een breedte van 1.80 M. In totaal zal 1250 M. lengte bestraat moe ten worden, 'plus 365 M. parallelweg, wel ke loopt ten Noorden van den weg, en zal 1380 M. rijwielpad betegeld moeten wor den. Het rijwielpad loopt aan de Zuidzijde van den weg, en gaat voor beide richtin gen onder de Sassenheimerbrug door, om daar verbinding te krijgen met het be staande rijwielpad zoowel voor de richting Den Haag als voor de richting Amsterdam. De snelverkeersverbinding gaat van Am sterdam en naar Den Haag niet onder de brug, de omgekeerde richtingen wèl on der de brug door. De verbinding met deze beide groote ste den wordt ideaal, alsook die met de Kaag, en vanzelfsprekend komt het jachthaven plan thans weer meer onder de aandacht. In den weg moet een duikerbrug van ge wapend beton gemaakt worden met een wijdte van 3.30 M. en een hoogte (binnen- zijds) van 2.97 M. Zooals gebruikelijk zal 90 pet. van de arbeiders uit de Sassenheimsche werkloo- zen worden gerecruteerd. Het werk moet over 9 maanden klaar zijn, zoodat men hopen mag, dat wij in September 1941 dezen weg kunnen benut ten. Wat er noodig is en verwerkt moet wor den: 20.000 M.2 moet bestraat worden, 2500 M.2 tegels moet gelegd worden, 635.000 steenen zijn er noodig, 9900 M.2 rijzenbed moet ingegraven worden, 34.000 kub. M. grond moet verwerkt worden, 12.000 M.2 moet bezaaid worden, enz., enz. Verbeterde gasdruk. De bewoners in het „Boomkwartier", die den laatsten tijd zeer veel ongerief ondervonden van een zeer lagen gasdruk, gevolg van de snelle uitbrending der boubouwing in dat dorpsge deelte, zullen spoedig geen hinder meer van dat euvel ondervinden. Het gasbedrijf is n.l. aangevangen met het leggen van een nieuwe leiding daar heen," welke door de Oosthaven heen ge voerd zal worden. De haven wordt gekruist op de plaats waar de nieuwe brug geprojecteerd is. •Geboren: Nicolaas Petrus Jozef, zoon van A. W. Blom en van C. M. Moerel Anna Marina, dochter van A. Zijerveld en van H. Noppen. Ondertrouwd: S. D. Mommes, oud 29 jaar en E. A. Rozenbroek oud 21 jaar. Gevestigd: M. C. W. Buijzen van Doetinchem G. den Hoed van Hillegom C. G. Poppen van Noordwijk J. van Moorsel van Warmond A. W. Schinck van Leiden C. J Schrama en gezin van Warmond. Vertrokken: W. Wis naar Andijk P. A. Voorsluijs naar Zeist N. A. Nieu- wendyk naar Egmond aan Zee W. M. P Masseling naar Noordwijk P. van der Meij en gezin naar Noordwijk. WASSENAAR Bloembollencultuur. In café van der Zalm hield de afd. Wassenaar van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur een leden vergadering, die goed was bezocht. De voorzitter opende met te memoreeren, dat voor eenigen tijd het lid C. Versteeg, een der eerste leden der vereeniging, door een noodlottig ongeval om het leven kwam. Spreker zeide, dat het afgeloopen jaar voor de bollenkweekers zeer moeilijk is ge weest. Door secretaris C. Kraay werden hierop de notulen gelezen. Aan de orde was ver volgens de behandeling van den beschrij- vingsbrieg voor de Alg. Vergadering op 10 Dec. a.s. Deze leverde geen moeilijkheden op. O.a. werd besloten de candidaturen van de heeren P. Kramer te Heemstede en C. Kieft te Limmen te stemmen. Tot afgevaardigden werden gekozen de heeren A. J. Hoogeveen en C. Nell, tot plaatsvervanger J. Prins en A. P. Ruygrok. Door den heer C. Nell werd dank ge bracht aan het gemeentebestuur voor het bedrag ad f 600, geschoken ter tegemoetko ming van de kosten van het bloembollen- pellen, zijnde 1 pet. van het uitgekeerde loon. Hij hoopte, dat het gemeentebestuur ook in andere zaken, zooals stroomlevering om een gemaal tot bevoeiïng hunner lan derijen, die nu door wateronttrekking ge heel waardeloos zijn geworden ook een meer tegemoetkomende houding zal aanne men. St. Nicolaasfeest. In de gymnastiek zaal van de school der Eerw. Zusters, aan de Kerkstraat, had Zaterdagmiddag te 2 uur het St. Nicolaasfeest plaats voor kinde ren van leden van den R.K. Volksbond. 18 (Bloemkaart) Meel of bloem of brood of gebak 20 20 21 30 11 81 49, 50, 62, 63 23 43 93 83 88 56 98 116 17 Periode 7 Periode b HOEVEELHEID Brood of Gebak (Boterkaart) Boter of Margarine (Vetkaart) Boter of Margarine (Boterkaart en Vetkaart) Slaolie Vleesch en Vleeschwaren Koffie of Thee Rijst of Jtijste- meel of Rijste bloem of Gruttemeel (gemengd meel) Maïzena of Griesmeel of Sago of Aardappel meel of Pudding poeder of Pudding sauspoeder Havermout of Havervlokken of Haverbloem of Aardappelmee- vlokken Gort of Gortmout of Grutten Macaroni of Vermicelli of Spaghetti Scheerzeep Zwp Van 9 tot 15 Dec. eventueel t/m 22 Dec. Bon 17 nog t/m 15 Dec. niet in hotels. Van 2 Dec. t/m 29 Dec. Van 7 Dec. t/m 13 Dec. eventueel t/m. 20 Dec. Bon 19 nog t/m 13 Dec. Zelfde als boterkaart. Kan nu reeds bij den winkelier worden in geleverd ter verkrijging van y, flesch slaolie, die mag worden afge leverd gedurende het tijdvak 14 Dec. tot en met 31 Januari. Van 7 Dec. t/m 20 Dec. Van 5 Dec. t/m 15 Dec. eventueel t/m 18 Deo. maar niet in hotels Bon 10 nog t/m 15 Dec. Van 9 Nov. t/m 20 Dec. Van 2 Dec. t/m 29 Dec. Bon 24 t/m. 8 Dec. Van 9 Dec. t/m 15 Dec. eventueel t/m 22 Dec. maar niet in hotels Bon 36 t/m 15 Dec. maar niet in hotels Van 30 Nov. t/m 27 Dec. Van 2 Nov. t/m 27 Dec. Van 2 Nov. t/m 27 Dec. Van 2 Nov. t/m 27 Dec. Van 19 Nov. t/m 16 Dec. Van 2 Nov. t/m 27 Dec. Van 31 Aug. t/m 31 Dec Van 7 Dec. t/m 31 Dec. Van 4 Nov. t/m 29 Dec. Van 11 Nov. t/m 15 Dec. 125 gram roggebrood of 100 gram, ander brood of een rantsoen gebak 35 gram meel of bloem of 60 a 65 gram roggebrood of 50 gram witte brood of 1/2 rantsoen gebak half pond boter of half pond margarine of twee ons vet. 1 kilogram 1 ons vleesch m. been of vleesch waren. Bon „vleeschwaren" 75, 100, 125 of 150 gram vleeschwaren. half pond koffie of 75 gram thee Elk der bonnen 100 gram kaas. pond 1 ons. Op twee bonnen mag 1 pakje maïzena van 225 gram worden gekocht, in verpakkin gen welke vóór 22 Juli 1940 zijn vervaardigd. H pond J4 pond 1 pond 50 gram scheerzeep, of een tube scheercrême, of kleine tubes, of een pot scheerzeep 120 gram huishoudzeep, of 200 gram zachte zeep, of vloeibare zeep, of 250 gram zeeppoeder, of zelfwerkende waschmiddelen, of 125 gram zeepvlokken, of 150 gram toiletzeep. RANTSOEN GEBAK 160 gram koek (ontbijtkoek) 140 gram speculaas; 200 gram andere koekjes; 90 gram biscuits en wafels; 75 gram beschuit; 300 gram cake; 600 gram gebakjes; 600 gram taart; 500 gram gevuld groot korstgebak (boterletter e. d.); 400 gram gevuld klein korstgebak, (amandelbro odjes e. d.)j een hoeveelheid van alle andere niet genoemde gebakken artikelen, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. RANTSOEN VLEESCHWAREN 75 gram gerookt of gekookt varkens-, rund- of kalfsvleesch en gerookte worstsoorten; 100 gram worstsoorten, rolpens en knak worst; 125 gram leverartikelen, tongen worst en nierbrood, 150 gram bloedworst. REGELING BRANDSTOFFEN: Bon 04, 05, 06 en 07 van „bonkaart distributie vaste brandstoffen, haarden, kachels"; 07, 08, 09, 10, 11, 12, 13 en 14 van „bonkaart dis tributie centrale verwarming", „Brandstoffen, één eenheid 2e periode", „Cokes, één eenheid 2e periode" geven tot en met 14 Dec. recht op één eenheid vaste brand stoffen. Na een welkomstwoord door den heer W. van Rijn» voorzitter van het St. Nico- laascomité, zorgde Prof Jopie (Oom Joop) uit den Haag, voor het amusante gedeelte door middel van snelteekenen, een poppen kast-vertooning en goochelen. Tusschen deze verrichtingen door kwamen St. Nico laas en zijn knecht op bezoek. De heilige man was ditmaal een beetje droevig ge stemd omdat hij op zijn reis zooveel kinde ren had gezien die hun vader moeten mis sen. Met het bidden van een Onze Vader en Wees Gegroet werden de gesneuvelden herdacht. Dan kwam St. Nicolaas weer in de bekende sfeer van liefdevol vermaan. Met handgewuif werd tenslotte afscheid genomen van St. Nicolaas en zijn knecht. In den loop van den middag werden de kinderen diverse malen getracteerd, terwijl allen bij het naar huis gaan nog een zakje ontvingen waarin speculaas, suikergoed en een krentenbol. Het was een welgeslaagde St. Nicolaasviering. Gevallen. Doordat een ladder op het zeil uitgleed, kwam de V. uit Den Haag in huize Duinrell te vallen, tengevolge waarvan hij de linkerpols brak. Na eerste hulpverleening door dr. Hubbeling is de V. per taxi overgebracht naar het zieken huis van de Volharing te Den Haag.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 8