De strijd aan hef Grieksche front Steeds zwermen de vliegers uit 5)e „Qcvuiauon GcwiCe" te Monteuidea Duikbootwapen in actie tydekiefoe aanuaMen in UCfremië afyeölayen Uit het Verre Oosten De Elzas rijks gebied DE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 9 DECEMBER 1940 TWEEDE BLAD - PAG. 5 HET DUITSCHE WEERMACHTS- BERICHT. Het opperbevel der weermacht deelt Zondag mede: Een duikboot heeft twee vijandelijke koopvaardijschepen, met een gezamenlij- ken inhoud van zeventienduizend B.R.T., tot zinken gebracht. Een andere duikboot bracht nog twee vijandelijke koopvaardij schepen, met een totalen inhoud van twaalfduizend B.R.T., waaronder een tank schip van negenduizend B.R.T., tot zinken. Zooals reeds gemeld, hebben formaties gevechtsvliegtuigen in den nacht van 6 op 7 December de havenwerken en docks en andere voor den oorlog belangrijke doelen te Bristol aangevallen. In verschillende deelen der stad, in het bijzonder in de na bijheid der waterleiding, zijn ontploffin gen en verscheidene branden waargeno men. Op 7 December bleef de bedrijvigheid der luchtmacht beperkt tot aanvallen op afzonderlijke militair-belangrijke doelen aan de Zuidoostkust van Engeland. Bij de gewapende verkenning boven de zee ten Oosten en ten Noordoosten van Great Yar mouth zijn van geringe hoogte bommen ge worpen op twee koopvaardijschepen. Bei de schepen werden getroffen en raakten in brand. In den nacht van 7 op 8 December heb ben Britsche vliegtuigen boven de bezet te gebieden en West-Duitschland gevlogen en verscheidene bommen geworpen. Op drie plaatsen werd geringe schade aan fa- brieksinstallaties toegebracht. Bovendien werden op verscheiden plaatsen huizen be schadigd, waarbij zes personen om het le ven kwamen en verscheiden gewond wer den. Vrijwel alle slachtoffers bevonden zich buiten de schuilgelegenheden. Vier vijandelijke vliegtuigen werden neerge schoten, waarvan drie door luchtdoelge schut. Twee Duitsche toestellen worden vermist. DE BESCHADIGDE BRITSCHE HULPKRUISER. Het Duitsche weermachtbericht van Vrij dag vermeldde een zeegevecht in het Zui delijk deel van den Atlantischen Oceaan tusschen een Duitschen en een Engelschen hulpkruiser. In den loop van dit gevecht kreeg het Britsche oorlogsschip zware be schadigingen. Hieromtrent heeft Intusschen de Britsche admiraliteit een officieel communiqué uit gegeven, waaruit men om te beginnen ver neemt, dat dit de hulpkruiser „Carnavon Castle" was. De admiraliteit erkent „lichte beschadigingen" en „eenige verliezen". Zij verklaart voorts, dat de „Carnavon Castle" den Duitschen hulpkruiser eenigen tijd ach tervolgd heeft, doch dat men niet weet of de Duitsche hulpkruiser eveneens bescha digd is. Omtrent deze voorstelling verneemt h§t D.N.B. het volgende: De „Carnavon Cast le" is een in vredestijd gebouwd luxe schip van de Union Castle Line. Het heeft in September 1938 het snelheidsrecord voor de vaart van en naar Kaapstad gewon nen. Dit maakt de bewering van een lang durige, onsuccesvolle achtervolging van den Duitschen hulpkruiser a priori onge loofwaardig. Dat de beschadigingen van dit zeer moderne motorschip van 21.222 b.r.t. niet van lichten aard zijn, bewijst een bericht uit Amerika, dat de „Carnavon Castle" de haven van de hoofdstad van Urugay, Montevideo, moet aandoen. Te Montevideo binnengeloopen. De „Carnavon Castle" is Zaterdagana- middag om 17 u. 45 plaatselijken tijd met duidelijke slagzij naar bakboord de haven van Montevideo binnengeloopen. Men kon waarnemen, dat het schip midscheeps, een weinig boven de waterlijn, tweemaal zwaar getroffen was. Ook de schoorsteen toonde verschillende treffers. Voorts was een groot stuk uit de railing van het promena dedek weggeslagen. Van ver af was een zware treffer op de commandobrug aan stuurboord zichtbaar. ^alrijke ambulance-auto's stonden in de haven op het schip te wachten. Het aantal gewonden wordt thans als 20, dat der doo- d.en als 7 opgegeven. De Engelsche gezant Millington Drake heeft een bezoek aan het Uruguaysche mi nisterie van Buitenlandsche Zaken ge bracht om voor het schip verlof te vragen voor een verblijf van 48 uur in de haven. Intusschen wordt koortsachtig aan het her stel van de zware schade gewerkt. D.N.B. meldt verder, dat tusschen de autoriteiten en den Engelschen gezant ver schil van meening is gerezen, omdat de gezant de gewonden van den hulpkruiser naar het Engelsche hospitaal wil laten ver voeren, terwijl de autoriteiten er aan vast houden, dat zij in het militaire hospitaal geïnterneerd moeten worden. Vier en een halfuur na de aankomst van het schip wa ren de dooden en gewonden nog niet aan land gebracht. Duitschers op kruiser? Omtrent de Duitschers, die de „Carna von Castle" van het Braziliaansche s.s. „ïtape" heeft weggehaald, wordt volledig stilzwijgen bewaard. Het avondblad „Mon tevideo" publiceert, groot opgemaakt een niet bevestigd gerucht, dat de Duitschers buiten de Uruguaysche territoriale wateren door de „Carnavon Castle" aan boord van den Engelschen kruiser „Corinaldo" ge bracht zouden zijn. Deze kruiser is Zondag middag de haven van Montevideo binnen geloopen en ligt daar nog voor anker. De politie heeft des middags de geheele haven afgezet. Het publiek moest zich verwijde ren en kreeg geen toegang meer. HEVIGE AANVALLEN OP LONDEN IN AFGELOOPEN NACHT. Talrijke Duitsche gevechtsvliegtuigen zijn Zondag 8 December bij het valen van den avond opgestegen om een aanval op Lon den te ondernemen. Reeds vroeg werd er in het stadsgebied van Londen luchtalarm gemaakt, waarna weldra vijandelijke vlieg tuigen verschenen, die lichtfakkels, als mede sterk ontplofbare- en brandbommen op de stad wierpen. Kort nadat lichtfakkels waren uitgewor pen, hagelde het brandbommen op bepaal de stadswijken, en geraakten geheele hui zenblokken in brand. Toen volgde er een ware regen van brisantbommen, die weldra de brandende huizen in puinhoopen veran derden. Urenlang vloog de eene golf vlieg tuigen na de andere boven de stad. Sinds de eerste Septemberdagen heeft Londen een aanval van zulk een omvang niet meer beleefd, aldus de in Stockholm ontvangen berichten. Londen heeft in den nacht van Zondag op Maandag, zoo vervolgt het D.N.B., een der hevigste luchtaanvallen sinds de dagen van September moeten beleven. Van alle luchthavens in Nederland, België en Frankrijk vlogen sinds de eerste avonduren van 8 December Duitsche formaties ge vechtsvliegtuigen naar de Britsche hoofd stad. Volgens rapporten van de eerste te- rugkeerende Duitsche vliegtuigbemannin- gen werden de aanvallen ondernomen bij helder weer. Het maanlicht maakte het mogelijk de doelen in het stadsgebied dui delijk te onderscheiden, zelfs door het zoek licht heen. Reeds een uur nadat de eerste bommen geworpen waren, konden talrijke branden worden waargenomen. Verschei dene wijken in de city stonden in brand. In een gasfabriek vloog een gashouder met een geweldigen steekvlam in de lucht. Enorme zwarte rookwollken hingen boven een in brand geschoten opslagplaats van brandstof. De brandhaarden namen snel in omvang toe. Noch aan de Engelsche nacht- jagers noch aan de luchtdoelartillerie ge lukte het, de Duitsche vliegtuigen te ver hinderen om boven Londen te vliegen. De eerste uit Londen via Stockholm ont vangen berichten over den aard en uitwer king der Duitsche luchtaanvallen op de Britsche hoofdstad in den nacht van Zon dag op Maandag verrassen door schilde ringen, welke wijzen op het gebruik van een nieuwe uiterst dappere offensieve tac tiek door het Duitsche luchtwapen. Reeds in de avonduren van 8 December werden de bewoners van de Britsche hoofdstad door helle lichtschijnsels boven de geheele stad verrast. Daar men geen geronk van vlieg tuigen vernam, geloofde men eerst, dat de luchtverdediging van Londen een der an- gekondigde nieuwe geheime middelen tot afweer van Duitsche vliegtuigen probeerde. Zeer spoedig bleek evenwel, dat het tal rijke lichtfakkels waren, die uit Duitsche vliegtuigen geworpen werden, welke met afgezetten motor boven de stad vlogen. Het gebruik van een nieuwe tactiek wordt bevestigd in een nader bericht uit Londen, waarin letterlijk gezegd wordt: Terwijl de eerste Duitsche vliegtuigen op den avond van 8 December Londen door het uitwerpen van lichtfakkels helder ver lichtten, richtten de zoeklichten zich op de geruischloos boven Londen glijdende voor boden der Duitsche eskaders, waarna de luchtdoelartillerie het vuur op de afzon derlijke toestellen begon te richten. Maar kort daarop verstomde in de verschillende De mijnwerker» van Klimmen schenken ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van den RK Mijnwerkersbond een beeld van de H. Barbara aan de kerk. De Maastrichtsche beeldhouwer J. Weerts legt de laatste hand aan het bijna levensgroote beeld van de patrones der mijnwerkers, dat geheel uit eiken hout is gekapt (Foto Het Zuiden) sectoren het geschut en gingen J-v-v ten uit, toen geheele zwermen van de zwaarste machines, soms op nauwelijks op negentig voet hoogte, boven de zoeklichten en afweerstellingen raasden en hondenden kleine explosiecve bommen op *a i"chtdoel- artillerie liet regenen. Dp vmningen van den afweer op den grond probeerden wel terstond weer het vuur te openen, maar zoodra de eerste zoeklichten weer aan den hemel verschenen, verscVo~°u er nieuwe zwermen van laag vliegende bommenwer pers, die het personeel van het geschut en de zoeklichten naar hun schuilnlaatsen ver dreef. Toen de Duitsche machines in dich tere formaties kwamen opzetten, viel er na den tweeden of derden aanval reeds in het geheel geen afweergeschut meer te onder scheiden. BRITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND. Britsche vliegtuigen hebben in den nacht van Zondag op Maandag in gering aantal geprobeerd naar West-Duitschland te vlie gen. Reeds aan de Westelijke grens van het Duitsche rijk geraakten zij in hevig af- weervuur en wierpen zij htm bommen ten Westen van den Rijn lukraak meestal op het open veld neer. Eén toestel werd door de luchtdoelartillerie neergehaald. IN ATLANTISCHEN OCEAAN AANGEVALLEN. Het radiostation Mackay heeft noodsei nen opgevangen van het Britsche s„Em pire Jaguar" en van het in Engelschen dienst varende Noorsche tankschip „Midles- fjord". Beide schepen gaven te kennen, dat zij in den Atlantischen Oceaan ten Westen van Afrika waren aangevallen. AARTSBISSCHOP VAN PARUS ACHTER PETAIN. De aartsbisschop van Parijs, kardinaal Souhard, heeft naar aanleiding van een bijeenkomst der geestelijken van zijn aarts bisdom een totale samenwerking met het werk van maarschalk Pétain geprocla meerd. In zijn toespraak tot de geestelijk heid in de Notre Dame bepleitte de kardi naal, naar de „Petit Parisiën" meldt, naast de christelijke en menschelijke deugden van geduld en moed de noodzakelijkheid van eenheid tusschen alle Franschen. Op die wijze zal de inspanning tot een weder- oprichten doeltreffend worden. Uit de noodzakelijkheid van nationale eenheid vloeit de plicht voort zich te scharen rond om de legitieme chefs, naar hen te luiste ren en oprecht de gegeven voorschriften met vertrouwen en discipline te aanvaar den. Maarschalk Pétain verdient het re spect van alle Franschen, daar hij met zijn intelligentie en zijn oprecht karakter steeds zijn land gediend heeft en dit heeft ge daan onder weergalooze omstandigheden. NIEUWE ITALIAANSCHE AANVOERDERS HET ITALIAAN SC HE LEGERBERICHT. Het 184ste communiqué van het Italiaan- sche hoofdkwartier luidt: „In Albanië zijn hernieuwde vijandelijke aanvallen tegen den linkervleugel van het negende leger door onze troepen afgesla gen. Aan het overige front heerschte we derzij dsche activiteit van patrouilles. Onze vliegtuigen hebben militaire ob jecten te Prevesa en op Ithaca gebombar deerd. Vijandelijke vliegtuigen hebben aanvallen op Valona gedaan. Zij werden door een snel en nauwkeurig afweervuur ontvangen en door onze jagers aangevallen. Een der vijandelijke vliegtuigen werd door de batterijen van de marine neergeschoten, een ander werd door onze jagers neerge haald. Aan boord van twee vijandelijke vliegtuigen, die door onze jagers werden achtervolgd en in de wolken verdwenen deden zich teekenen van brand voor. In Noord-Afrika heeft een onzer jacht- afdecj ngen in scheervluch/t mitrailleur- vuur geopend op talrijke gemechaniseerde strijdmiddelen ten Oosten van Birenba, waarvan er eenige onbruikbaar gemaakt werden. Een onzer vliegtuigen heeft vijan delijke militaire werken1 bij Wadi el Ramil (in de nabijheid van Mersa Matroeh) ge bombardeerd. In Öost-Afrika hebben onze vliegtuigen aanvallen gedaan op een twintigtal vracht auto's te Mecali Welles, ten Noorden van Kassala, op het spoorwegstation van Ma- lawiya, ten Zuiden van Kassala, en op een vliegveld van het type Wellesley, dat op het vliegveld van Saraf Said, ten Noord- Oosten van Gallabat, stond. Al onze toe stellen zijn teruggekeerd." ARTILLERIE IN ACTIE. Omtrent den strijd aan het Italiaansch- Grieksche front, wordt in een D. N. B.-te- legram uit Belgrado het volgende medege deeld: Uit Ochrida wordt gemeld, dat het den Italianen gelukt Is aan het front van Po- gradec het oprukken der Grieken tot staan te brengen. De Italiaansche artillerie heeft, zich daarbij bijzonder onderscheiden en zich in ieder opzicht superieur getoond aan die van den vijand. Doordat de Italianen het Kamija- en het Makro-gebergte in be zit houden, verhinderen zij, dat de Grieken oprukken naar Elbassan. Bij Moskopolje hebben de Italianen, volgens dezelfde be richten, Zaterdag in de nabijheid van het dorp Korsjova vijf tegenaanvallen uitge voerd. Alle Grieksche aanvallen in het dal van de Devoli zijn bloedig afgeslagen. AMERIKAANSCHE HULP VOOR GRIEKENLAND. Een lid van de Grieksche legatie te Was hington heeft de pers medegedeeld, dat de Vereenigde Staten aan Griekenland „iedere gewenschte hulp" hebben beloofd. Het aan bod van de Vereenigde Staten heeft be trekking op alle soorten oorlogstuig maar in de eerste plaats op vliegtuigen. Het is bekend, dat de Grieksche gezant in Was hington sedert eenigen tijd met den Ame- rikaanschen minister van financiën, Mor- genthau, en de prioriteitscommissie onder handelingen heeft gevoerd over het ter beschikking stellen van Amerikaansch oor logstuig voor Griekenland. MUTATIES IN DE LEGERLEIDING. De chef van den Italiaanschen marinestaf, admiraal Dominioo Cavagnari, is op eigen verzoek van zijn post ontheven en even eens van zijn functie als onderstaatssecre taris van Marine. Tot z(jn opvolger, als chef van den staf en tevens als onderstaats secretaris, is admiraal Arturo Riccardi be noemd. Tot vice-chef van den staf is admi raal Angelo Jachino tot commandant van de vloot ter zee benoemd. De Duce heeft, naar Stefani meldt, een hartelijken, eigenhandig geschreven brief aan den afgetreden admiraal Cavagnari gericht, waarin hij zijn volle erkentelijk heid betuigt voor de hem gegeven mede werking en het gedurende zeven jaar ver richte werk voor de ontwikkeling van de Italiaansche marine. De Vecchi, een van de leden van het quadrumviraat, is afgetreden als gouver neur generaal van de Italiaansche Dode- kaneros en als opperbevelhebber van de strijdmachten aldaar. Tot zijn opvolger is benoemd generaal Ettore Bastico. TWEE GENERAALS BIJ VLIEG ONGELUK GEDOOD. Op een vlucht van Rome naar Turijn ia een militair vliegtuig, aan boord waarvan zich eenige leden der Italiaansche commis sie tot regeling van den wapenstilstand met Frankrijk bevonden, op 7 December in de buurt van Acqui (Piemont) neergestort De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. De inzittenden, onder wie generaal Pietro Pinto en generaal van een luchteskader, Aldo Pellegrini, kwamen bij het ongeluk om het leven. DE SPANNING TUSSCHEN THAILAND EN INDO-CHINA. Domei meldt uit Hanoi, dat de span ning tusschen Thailand en Fransch Indo- China nog is toegenomen. Het Thailand- sche consulaat te Saigon ia Vrydag geslo ten en de consul heeft zich met alle em- ployé's naar Bangkok ingescheept. Het con sulaat was de eenige diplomatieke ver tegenwoordiging van Thailand in Fransch Indo-China. Domei voegt hieraan toe, dat de evacua tie van Thailandsche onderdanen uit Fransch Indo-China reeds geheel ten uit voer is gelegd. Volgens nadere berichten doen zich dagelijks grensincidenten voor, vooral in het grensgebied van Cambod ja. Thailandsche vliegtuigen zouden de hoofdstad van Laos, Vientiane, verschei den malen hebben aangevallen. De auto riteiten in Fransch Indo-China hebben ge tracht telegrafisch verbinding met Bang kok tot stand te brengen, hetgeen tot dus ver echter tevergeefs is geweest, aange zien, naar het schijnt, de onderzeesche ka bel via Singapore verbroken is. Volgens de „Tokio Asahi Sjtmboen" maakte de pers in Fransch Indo-China Zaterdag melding van Thailandsche berich ten, volgens welke strijdkrachten van Fransch Indo-China getracht hebben te landen op den Westelijken oever van de Mekong en in de baai van Siam. Zij zou den echter zijn afgeslagen. De genoemde dagbladen verklaren in verband met deze Thailandsche berichten, dat de Fransch Indo-Chineesche troepen nergens een po ging tot landing hebben ondernomen. In de slotbijeenkomst van het Thailand sche parlement heeft, volgens een bericht van Domei uit Bangkok, minister-presi dent Songgram o.a. verklaard, dat de re geering en de weermacht de gebiedseischen ten aanzien van Fransch Indo-China hand haven. REDE VAN GOUWLEIDER WAGNER. Voor de eerste maal heeft Zondag het hoofd van het burgerlijk bestuur in den Elzas, rijksstadhouder en gouwleider Ro bert Wagner tijdens een groote betooging de bevolking van den Boven-Elzas toege sproken. Onder applaus der toehoorders betoogde hij, dat de weder vrije Elzas naar aard, bloed en beschaving tot het Duitsche volk behoort en dit zal zich den Elzas nooit meer laten ontnemen. Duitsch- land wil, dat de Elzas van zijn hard en on rechtvaardig lot bevrijd wordt en datgene in vervulling gaat, wat een Karl Roos en 37.000 in den wereldoorlog gesneuvelde soldaten uit den Elzas gehoopt en ver langd hebben en daarvoor hun leven op het spel hebben gezet. Van de denkbeelden van de wereld-democratie is Duitschland en het Duitsche volk door het ontvangen practische aanschouwelijke onderricht grondig genezen. Het heeft zijn hart ver pand aan de idee van den Fuehrer, die de Duitsche wedergeboorte en de verheffing van Duitschland bewerkstelligd heeft, Voor de betooging had een strijdmakker Van den door de Franschen gefusilleerden Karl Roos, Murer, den gouwleider de ver zekering gegeven van de volgzaamheid van oen Elzas en in diens naam trouw be loofd. De waterstand van den Rijn heeft de hervatting van de groote kadewerken ter hoogte van het Roermondsplein te Arnhem mogelijk gemaakt - De werkput achter den stalen damwand is weer droog (Foto Pax-HollandF)

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5