Weerbericht 1,1 ujpfeEü KERKNIEUWS RECHTZAKEN NIEUWS MAANDAG 9 DECEMBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Lelden 1B cent per week; 2.5J per kwartaal Bij onze agenten *0 cent per week; 2.60 per kwartaal. Franco per post J 2.95 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal Losse nummers 5 cent, met gelll. Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 10 woorden, 60 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. ZONS OP- EN ONDERGANG Zon onder 17.27 uur. Zon op 9.38 uur. MAANSTANDEN. 9 December 3.42 onder, 15.04 op 10 December 4.46 onder, 15.29 op 11 December 5.48 onder, 15.56 op 12 December 6.51 onder, 16,27 op 13 December 7.51 onder, 17.04 op 14 December 8.50 onder, 17.48 op (Volle maan). HOOG WATER Te Katwijk aan Zee op Dinsdag 10 Dec. nam. 1.30 uur. Verduisteringstijden Er is bepaald, dat er verduisterd moet worden tusschen zonsonder- zang en zonsopkomst Deze tijden zijn voor hedenavond en morgenochtend: ZONSONDERGANG 17.27 uur. ZONSOPKOMST 9.38 uur. Tusschen deze beide tijden dient er dus verduisterd te worden. wH OIIOII CD I! Oil Oil Oil Oil Oil C> TOCH OOK VET OP BON 20. Van boter- en vetkaart. De secretaris-genèraal, waarnemend hoofd van het Departement van Landbouw en Yisscherij, maakt bekend, dat alsnog kan worden goedgekeurd, dat de met „20" genummerde bon van de boterkaart zoo wel als van de vetkaart naast boter en margarine tevens recht geeft op het koo- pen van vet. Tot en met Vrijdag 13 December a.s. kan de met ,.20" genummerde bon dus ge bruikt worden voor het koopen van een half^ pond boter of een half pond margari ne óf twee ons vet. De op 22 November j.l. reeds bij de producenten of in den han del aanwezige voorraden spijsvet in ver pakking van 250 gram mogen voorts te gen inlevering van een met „20" genum- nierden bon worden verkocht. De bonnen, welke op 13 December a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig gedurende de week van 14 tot en met 20 December a.s. VORDERING VAN PAARDEN. De vrijgestelden. Het bestuur der Burger Ruitersport Ver- eeniging heeft de leden in kennis gesteld van het feit, dat er tjians wederom een vordering van paarden hier te lande zal plaats vinden. Na overleg met de betreffende autoritei ten zijn wij gemachtigd, aldus het bestuur, u mede te deelen, dat van de nog te vor deren rij- en springpaarden zijn vrijge steld: a) Drachtige merries; b) koudbloedpaarden beneden 4 jaar en boven 9 jaar; c) warmbloedpaarden beneden 5 jaar en boven 1 jaar; dl paarden, die op een officieel concours in 1939 een 1-, 2en of 3en of in 1940 een geldprijs hebben gewonnen, met dien ver stande, dat niettemin de kleinste helft van deze onder d) genoemde paarden van den eigenaar kunnen worden gevorderd; e) paarden met veulens Van nog geen 4 maanden. Aan de eigenaren van bovengenoemde paarden zal op verzoek door het secreta riaat van Centraal Comité voor de Con coursen Hippique in Nederland, tel. 555583 's-Gravenhage (Gevers Deynootweg 196) eer. certificaat worden uitgereikt, hetgeen dient als officieel bewijs, dat het betref fende paard niet kan wordeh gevorderd. Het in het bezit hebben van een certi ficaat als bovenbedoeld ontheft den eige naar niet van de verplichting om met zijn paard op de bij de voor-vordering aange geven plaats te verschijnen. Omtrent dit verschijnen raadplege men de officieele mededeelingen. Oe beste en zuinigste tampen oqit door RHIUPS vervaardigd WAARDOOR BOTERSCHAARSCHTE? Het koopen van margarine of spijsolie zal ia de komende periode verplicht worden gesteld. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld: In vroegere jaren bedroeg van het ge- heele spijsvettenverbruik van het Neder- landsche volk het boteraandeel minder dan 25 pet. Meer dan de helft van de bo- terproductie werd geëxporteerd, voorna melijk naar Engeland. Dat is inmiddels volkomen veranderd. Toen in Juni bij den melkovervloed tot een grooter boterverbruik in Nederland moest worden overgegaan, werd dat opge vat als een diep-ingrijpen in de hier te lande bestaande gewoonten. Merkwaardigerwijze is echter gebleken, dat het Nederlandsche volk van de moge lijkheid om boter in plaats van margarine oi spijsvetten te nemen, in veel grootere mate gebruik heeft gemaakt dan van de zijde der Nederlandsche instanties aange nomen werd. Tezamen met het feit, dat op sociale gronden boter goedkooper kon worden gekocht, leidde dit juist naar een omkeering van de tot nu toe bestaande ver- bruiksverhoudingen. De met het seizoen samenhangende te ruggang in de melkproductie was oorzaak, dat het boterverbruik, dat boven verwach ting was gestegen, niet kon worden ge handhaafd in den tot nu toe bestaanden vollen omvang. Met het oog op de veranderlijke productieverhoudingen was reeds voor November het betrekken van een we- kelijksch rantsoen naar keuze ook voor margarine vrijgegeven. De Nederlandsche instanties hadden verwacht, dat deze maatregel door de bevolking, die, in strijd met haar vroe gere gewoonte, thans uitsluitend bo ter gebruikt, dankbaar zou zijn begroet. In tegenstelling met de verwachting is van de mogelijkheid, margarine in plaats van boter te betrekken, weinig of heelemaal geen gebruik gemaakt. De beschikkingen van de bevoegde Ne derlandsche instanties werden daardoor ge stoord. Voor de komende periode zal daar om het betrekken van een zekere hoe veelheid margarine, resp. spijsolie, ver plicht moeten worden gesteld om een gelijkmatige en rechtvaardige verdee ling der beschikbare boter te waar borgen. Zooals de statistiek van de Zuivelcen- trale aanwijst, is zelfs bij dezen maatregel het aandeel van het boterverbruik van de Nederlandsche bevolking nog veel groo ter dan in het voorjaar en de export in wezen geringer. De Nederlandsche bevolking moet zich daarom aan de van het seizoen afhanke lijke productieschommelingen bij het ver bruik aanpassen en voor het geval, dat in de wintermaanden de behoefte grooter is dan de productie, gebruik maken van de ander ter beschikking gestelde vetten. GEEN PETROLEUM VOOR VERWARMING. In verband met de ingetreden koude bestaat thans bij verschillende bedrijven de noodzaak bepaalde opslagplaatsen (b.v. van aardappelen en bloembollen) te ver warmen, ten einde de goederen tegen be vriezen te vrijwaren. Met nadruk moei. er op worden gewezen, dat voor deze doel einden in geen geval petroleum ter be schikking kan worden gesteld. Deze brand stof kan slechts worden toegewezen aan hen, die geen andere mogelijkheid voor ko ken of verlichten hebben dan met petro leum. Het petroleumverbruik moet nu eenmaal tot het allernoodzakelijkste wor den beperkt. BUITEN GEBRUIK STELLING VAN POSTZEGELS Er wordt aan herinnerd, dat met ingang van 1 Januari de volgende postzegels bui ten gebruik komen en dus waardeloos wor den voor frankeering: de WeldadP'heids- postzegels (kinderzegels) en de Zomer- postzegels, beide van de uitgifte 1935. KONINGIN WILHELMINA EN PRINS BERNHARD NAAR V.S.? Naar het D.N.B. uit New "üfork meldt, wordt binnen enkele weken aldaar de aankomst verwacht van Koningin Wilhel- mina en Prins Bernhard, die als gevolg van den luchtoorlog het oponthoud in Engeland wenschen te beeindigen en naar de Ver- eenigde Staten willen vertrekken. IN MEMORLAM Dr. MOLLER. Een in-memoriam, gewijd aan den over leden dr. Moller besluit de „Maasbode": „Wat zal men dr. Moller nog dikwijls missen, vooral wanneer' er een krachtige opwekking, stevig principieel gefundeerd, in een of andere richting noodig is. Wat kan dan uit dezen geleerde, uit deze onder- wijsautoriteit, uit dezen politicus op de' al lereerste plaats en het felst de katholiek spreken „ans peur et sans reproche", de katholiek van de daad, wiens eigen leven het soliedste argument vormde voor het geen hy te zeggen had, vooral als hij opriep tot volledige, beleving van het katholieke beginsel, het katholieke ideaal in woord, maar vooral in werk. Dat mocht deze wer ker als geen ander met het volste recht eischen. Heeft overdadig werk dezen sterke, of schoon hü onder algemeene waardeering zijn 70sten verjaardag, schijnbaar nog in zijn oer-kracht, mocht vieren, toch nog vóór zijn tijd geveld? Is het ontzettend harde offer, dat het oorlogsgeweld der Mei-dagen in zijn eenigen zoon aan dezen offer-bereide vroeg, den meer dan 70-ja- rige toch te zwaar geworden? Wij weten het niet, en billijken en zegenen Gods be stel voor het vele, voor het ontschatbaar goede, dat hij ons in dezen brave, in de zen sterke schonk. Katholiek Nederland, de katholieke jeugd niet op de laatste plaats, vergelde het anders onvergeldbare met een harte lijk gebed voor de zielerust van hem, die hier beneden niets eerder moede was dan de ruste." VAN M'N BOEKENTAFEL STRIJD ONDER WATER door Schout-bij-Nacht Friedrich Lüt- zow. (Uitgave Scheltens en Giltay Amsterdam 1940). Oogenschijnlijk is er een pauze in de groote Europeesche worsteling gekomen, maar dit is slechts schijn. Wordt te land geen noemenswaardige strijd meer ge voerd, ter zee is de activiteit zooveel te grooter. In de Duitsche weermachtsberich- ten zal het een ieder zijn opgevallen, hoe daarin regelmatig opgave wordt gedaan van de tonnage der vijandelijke scheeps- ruimte, die tot zinken is gebracht. Meestal betreft dat een vernietiging van de Engel- sche koopvaardijvloot. Het duikboot wapen is. sedert Duitschland zijn tegenblokkade afkondigde, onbeperkt ingezet tegen elk schip, dat lading naar Engeland wenscht te brengen. Wat Napoleon en andere bela gers van Engeland jn vroeger tijden niet goed beseften, weet de Duitsche legerlei ding en zij trekt profijt van de ervaringen in de geschiedenis opgedaan door haarzelf en anderen. Wie zich omtrent dit hoogst actueele vraagstuk nader wil oriënteeren, dient „Strijd onder water" van Friedrich Lützow ter hand te nemen, in welk boek je deze deskundige een uitstekend en goed gedocumenteerd overzicht heeft gegeven van de historie, van de techniek, de prac- tijk en de resultaten van het duikboot wa pen. Hierdoor kan men zich een beter en juister inzicht vormen omtrent de huidige oorlogssituatie. Voldoende reden naar on ze meening om het boekje aan te bevelen. Een serie belangwekkende foto's verhoogt de aantrekkelijkheid, terwijl het voorwoord van A. M. Cageling redacteur van het tijdschrift „Onze Vloot" voor velen een extra stimulans zal zijn er nader kennis van te nemen. KERSTVIERING „ONS LEEKENSPEL". Dezer dagen verscheen bij „Ons Leeken- spel" te Bussum een zeer uitgebreide werkmap: „Advent en Kerstmis in gezin en vereeniging". Reeds verscheen er de laatste jaren veel op dit gebied. Tocb wor den ieder jaar opnieuw de „bureaux van goed advies" overvallen met verzoek schriften om een geschikt program. Deze nieuwe werkmap komt de volledigheid zeer nabij. DECEMBER-AFLEVER ING „DE SPELEWEI". ,,De Spelewei", uitgave van „Ons Lee- kenspel" Bussum, verscheen met een De- cember-aflevering, gewijd aan de practijk der huiselijke gebruiken in den winter. Dit nummer biedt een rijke verscheiden heid. Rector L. Wolf schreef op de hem eigen manier ter inleiding enkele fijnzinnige ge dachten over Kerstmis 1940. In de schaarschte aan goede Sinterklaas liederen werd hier eveneens voorzien. Her man Divendal schreef daarvoor een nieu wen tekst, die door Han van Koert werd getoonzet. Van dezen laatste geeft het rummer ook een Nieuwjaarscanon op een kort, bekend vers van Guido Gezelle. Ten slotte schreef Marius Monnikendam een fraaie melodie op „Maria's Reyse naer Bethlehem" van Michel de Swaen. De dich ter Gabriël Smit schonk voor dit nummer een zeer mooi geestelijk Nieuwjaarsvers. De goede, huiselijke viering van den Oudejaarsavond. Hiervoor geeft mevr. C. Eoudensvan Heel in ruime mate pret tige aanwijzingen. Ook een recht huiselijke Driekoningen-viering wordt hier geboden. De rubriek „Van Stad en Land" laat ten slotte zien, dat, tot oprechte vreugde van ieder die het leekenspel liefheeft en on danks de vele moeilijkheden, er nog ver blijdend veel wordt gedaan aan het goede spel. HET PAUSELIJK VREDESGEBED. Men schrijft uit Rome aan de „Maas bode": De homelie, welke Paus Pius XII tijdens de H. Mis voor de gesneuvelden en andere slachtoffers van dezen oorlog in de basiliek van Sint Pieter heeft gehouden, sluit, zoo als bekend, met een gebed. Dit zal thans met toestemming van den H. Vader afzon derlijk in druk verschijnen en Zijne Hei ligheid heeft aan alle personen, die dit ge bed aandachtig bidden, een aflaat van 500 dagen verleend, die ook toepasselijk is op de zielen der gestorvenen. Agenda LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 7 December 20 uur tot Zaterdag 14 Decem ber 8 uur waargenomen door de Apotheek Heerdingh en Blanken, Hoogewoerd 171, teL 20502 en de Apotheek Reijst, Steen- straat 35, Tel. 20136. Te Oegstgeest door de Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, TeL 26274. OVERTREDING VERORDENINGEN. Ter terechtzitting van het kantongerecht te Haarlem zijn op 4 December j.l. 13 strafzaken behandeld wegens overtreding van de verordening betreffende den iden tificatieplicht. De straffen varieerden van 2 subs. 2 dagen hechtenis tot 3 subs. 2 dagen hech tenis, terwijl 2 personen werden veroor deeld tote 1 subs. 1 week tuchtschool. Tevens werden op dezelfde zitting 7 strafzaken behandeld wegens overtreding van de verordening betreffende verkeers- beperkingen, waarbij de boeten varieer den van 2 subs. 1 dag hechtenis tot 5 subs. 3 dagen hechtenis. Een geval werd berecht wegens overtre ding van de verordening betreffende de marskramers, waarbij de veroordeeling luidde 3 subs. 2 dagen hechtenis. Ter terechtzitting van het kantongerecht te Zaandam werden op 19 en 28 November en 3 December j.l. 14 strafzaken behan deld wegens overtreding van de verorde ning betreffende verkeersbeperkingen. In die geval1 en werden straffen opge legd varicerende van 1 subs. 1 dag hech tenis tot 3 subs. 1 dag hechtenis. Tevens werden op die data voor genoemd kantongerecht 38 personen veroordeeld wegens overtreding van de verordening betreffende den identificatieplicht. Allen kregen een boete van 2 subs. 1 dag hechtenis. WINTERPROGRAM „KATHOLIEK LEIDEN." Kerstviering door de K.JJYI.V. in samen werking met de geheele Vrouwelijke en Mannelijke Jeugdbeweging. Kerstfeest Vredesfeest! Deze gedachte heeft de Leidsche K.J.- M.V. geïnspireerd tot een schoone Kerst viering. Zij heeft daartoe de samenwerking ge vraagd van alle jeugdgroepeeringen en bij hen een hartelijke instemming gevonden. Vervolgens heeft zij de vereeniging „Ka tholiek Leiden" aangeboden een Winter- program, waartoe „Katholiek Leiden" royaal bereid werd gevonden. Deze Kerstviering zal plaats vinden op Zondagmiddag 5 Januari 1941 in de Leid- schen Schouwburg. Het Kerstgebeuren zal dan worden ver tolkt met Tooneel, Zang en Declamatie. De regisseur Wim Quint en Moderator E. Paap, leider van de St. Odo-Koorkna- pen hebben uit deze drie bestanddeelen een prachtig sluitend en verantwoord ge heel geschapen, waarvan het Kerstspel van Herman Divendal „Wij vieren in de Kercke" het voornaamste gedeelte is. De breede en ideale opzet van deze op voering zal ongetwijfeld in alle Katholieke kringen van Leiden en omgeving de war- m belangstelling wekken voor hetgeen de geheele jeugdbeweging met enthousias me en veel opoffering tot stand wist te brengen. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij U naar de advertentie in dit blad. ONS DAGELIJKSCH BROOD. Geen bestanddeelen van bloembollen. De directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen en Gezondheidsdienst, dr. M. D. Horst, deelt ons mede, dat hij met medewerking van den heer A. Hodes, arts, in het laboratorium van den dienst ver schillende meelsoorten, hier ter stede voor het bakken van brood gebruikt heeft on derzocht. In het geheel werden veertien monsters van meel voor wit- en bruinbrood nagezien, afkomstig van diverse Leidsche bakkerijen. In de monsters werden alleen tarwe- en roggemeel aangetroffen, met name geen bestanddeelen van tulpen, hyacinthen, nar cissen of crocussen. Evenmin was aardap pelmeel aanwezig. Firma's uit Leiden of omgeving, die meel wenschen te laten onderzoeken, kun nen monsters inzenden aan den Genees kundigen Dienst. Het onderzoek geschiedt kosteloos. De op vermoeden van rijwieldiefstal aan gehouden J. B. is Zaterdagmiddag door de politie uit het arrest ontslagen, doch onmiddellijk daarna weer gearresteerd wegens diefstal van een radio, gepleegd op Oudejaarsavond 1937 ten nadeele van zakere K. alhier. De aangehoudene was destijds in verband hiermede reeds aan gehouden, doch wegens gebrek aan bewijs vrijgelaten. Thans was het radiotoestel op gespoord, dat B. aan een caféhouder had verkocht, zoodat ontkennen hem weinig zal baten. Bij het eindexamen conservatorium slaag de te Den Haag de lieer P. Baart alhier voor trombone (orkestspel). TE LAAT OP STRAAT. Door de politie zijn zeven personen aan gehouden, die zich des nachts in den ver boden tijd op straat hadden bevonden. Tooneel DERDE ABONNEMENTS VOORSTELLING Beloof mij niets. N.V. Het Residentie tooneeL „Beloof mij niets", zegt Monika, het vrouwtje van den schilder Maarten Pratt, aan het einde van het spel. En wij, die den vergeefschen strijd van Monika, om den onverbeterlijken Bohemien tot een man in bonis te maken, hebben aanschouwd en mee hebben beleefd, wij begrijpen, dat Monika gelijk had. Want al belooft Maarten koeien met gouden horens, al zweert hij duizend eeden, dat hij zijn leven zal beteren, straks zal hij alles toch weer ver geten zijn. Schilders zijn nu eenmaal groote kinderen, die zich bezwaarlijk voegen in de nette wereld der welopgevoede men- schen en die zich nog het beste thuis voelen op hun zolder een rommelkamer. Maar ja, zelfs op een zolderkamer moet je te eten hebben en zelfs onder de hanebalken weet de huisbaas je te vinden, als hij de achterstallige huur wil innen. En als Monika, die cle zorg voor het huis houden heeft, tot wanhoop is gebracht, om dat haar man hardnekkig weigert een schilderstuk te verkoopen, dat z.i. niet voor de volle honderd procent „kunst" is dan verzint zij er wat op. Zij doet het voor komen alsof de schilderstukken van haar zijn en brengt ze als haar eigen werk aan den man. Dat gaat wonderbaarlijk goed en het echtpaar komt in een royaal huis te wonen, tot ergernis van den schilder, die liever op z'n zolder gebleven was. Ten slotte loopt dit spelletje mis. Want wat moet Monika doen, als haar den grooten Staatsprijs wordt aangeboden en zij boven dien een opdracht krijgt om de aula van een lyceum te beschilderen? Zij verklapt het geheim aan een kunstkooper en dan duurt het niet lang mer, of heel de wereld weet het schandaal, en is het echtpaar weer terug op de zolderkamer. Maarten is tevreden en belooft.... „Beloof me maar niks!" zegt Monika. Het is een gezellig, amusant en vlot op gezet spel, dat dank zij de knappe vertol king van Paul Steenbergen, als de zorge- looze schilder, en van Caro van Eyck, als de zorgvolle Monika, goed tot z'n recht kwam. De kracht van het spel schuilt in de milieu-schildering en in de grappige karakter teekening van den onverbeter lijken artist. Paul Steenbergen had oogenschijnlijk weinig moeite met deze rol, die hem met zijn lossen, jongensachtigen speeltrant, ge makkelijk moest liggen. Caro v. Eyck moet het minder gemakkelijk gevallen zijn, doch zij slaagde met haar partner zoodanig, dat het applaus na afloop bijzonder gul en langdurig was. Als derde opmerkelijke figuur valt Theo Frenkel te noemen als de oude kunsthandelaar Felder. Het Residen- tietooneel vond met dit genoegëlijke spel veel waardeering.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2