r STADS X NIEUWS CLQ ede Weerbericht C. F. &EERPOEL ZATERDAG 7 DECEMBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD,- PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Lelden 18 cent per week; 2.50 per kwartaal. BH onze agenten 10 cent per week; 2.80 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaaL Losse nummers 5 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeel ingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 80 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. ZONS OP- EN ONDERGANG Zon onder 17.29 uur. Zon op 9.36 uur. Zon onder 17.28 uur. Zon op 9.37 uur. MAANSTANDEN. 7 December 1.35 onder, 14.20 op 8 December 2.39 onder, 14.42 op 9 December 3.42 onder, 15.04 op 10 December 4.46 onder, 15.29 op 11 December 5.48 onder, 15.56 op 12 December 6.51 onder, 16,27 op 13 December 7.51 onder, 17.04 op 14 December 8.50 onder, 17.48 op (Volle maan). HOOG WATER Te Katwijk aan Zee op Zondag 8 Dec. voorm. 11 en nam. 23.25 uur; op Maandag 9 Dec. nam. 12.10 uur. pilOIIOIIOIIOIIOIIOIIOUOlIC^ Verduisteringstijden 0 0 Er ls bepaald, dat er verduisterd moet worden tusschen zonsonder- Q 0 ïang en zonsopkomst 0 Deze tijden z(jn voor hedenavond en morgenochtend: 0 0 ZONSONDERGANG 17.29 uur. U p ZONSOPKOMST Q y 9.36 uur. Q y Tusschen deze beide tijden dietft Q Q er dus verduisterd te worden. 3flOMC3MOnC3IIC3MOIIOHOIIcP DISTRIBUTIE VAN ZEEP Bonaanwijzing, Wijziging ten aanzien van wasscherijcn De secretaris-generaal, waarn. hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt het navolgendt met be trekking tot de distributie van zeep be kend. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 7 December a.s. tot en met Dinsdag 31 De cember a..s geeft de. met „17" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van 150 gram toilet zeep (nieuwe samenstelling) of 120 gram huishoudzeep of 200 gram zachte zeep of 250 gram zeeppoeder of voor zoover voorra dig 125 gram zeepvlokken of 250 gram zelfwerkende waschmiddelen of 200 gram vloeibare zeep. Voor zoover de verpakking dit toelaat, kan de verbruiker gedeelten van boven staande hoeveelheden zeep naar keuze te zamen op een bon koopen. Zoo zal dus b.v. op een bon 60 gram huishoudzeep met 100 gram zachte zeep verkregen kunnen wor den. Met betrekking tot de wasscherijen is een wijziging in de distributie van zeep gebracht. Wasscherijen zijn verplicht voor de behandeling van de gezinswasch gedu rende bovengenoemd tijdvak dt met „17" genummerde bon in ontvangst te hemen van hun cliëntèle voor 't koopen van zeepproduc- ten, evenwel niet een bon per acht kilogram maar per twintig kilogram droog wasch- goecL De wasch van kantoren, voor zoover het handdoeken, poets- en stofdoeken betreft, kan ter behandeling worden gegeven, zon der dat daarbij bonnen behoeven te wor den afgegeven. Hotels, restaurants e.d. zullen in den ver volge uitsluitend wijzigingen voor zeep ten behoeve van het reinigen van beddelakens en kusensloopen ontvangen. De aandacht van de wasscherijen wordt gevestigd op een officieele publicatie, waar in enkele voor hen van belang zijnde bij zonderheden zijn vermeld. DE FEESTVIERENDE BROEDERS VAN MAASTRICHT. Het maandschrift „Kerk, School en Zie kenhuis" (Henri Bergmans, Tilburg) ver scheen, bij gelegenheid van het honderd jarig bestaan der Broeders van de Onbe vlekte Ontvangenis te Maastricht met een buitengewoon mooi verzorgd feestnummer. Mgr. Lemmens en Mgr. Diepen openen het. De beide bisschoppen worden gevolgd door den burgemeester en den deken van Maastricht en door Mgr. Hermus, die dank baar getuigt van „de bezonken geestdrift", waarmede zij in de zorg voor de doofstom men reeds sinds 1815 zijn de broeders werkzaam aan het zoo bekende instituut te St. Michiels-Gestel de nieuwe wegen in sloegen, die hij hun wees. De oud-directeur besluit zijn hartelijke woorden met een veel-zeggend citaat: „Niemand ziet de pa len, waarop het nieuwe huis gebouwd wordt, tóch dragen zij het huis". De provinciaal der Jezuieten, aan wie de broeders hun geestelijke leiding voorname lijk toevertrouwden besluit de reeks. Dan volgen nog een paar leerzame schet sen van ontstaan, groei en werkzaamheid der congregatie met mooie foto's verlucht. ROME EN HET VATICAAN Een belangwekkende film in het Lido-theater De directie van het Lido-theater heeft de loffelijke gedachte gehad op drie mid dagen van de volgende week en wel Maandag, Dinsdag en Donderdag een spe ciaal matinée te geven, waarin als hoofd film zal worden vertoond „Rome en het Vaticaan". Het is een film, die bijzondere belangstelling verdient. Zij laat in het eerste gedeelte het oude en het nieuwe Rome zien en men ziet daar de Romeinsche oudheden, zooals men ze zien moet, d.w.z. niet door het oog van een fotograaf, maar door het oog van een kunstenaar. Hij heeft niet gefotografeerd, maar geschapen. Hij heeft alle mogelijkheden om de schoonheid van hetgeen hij moest laten zien, recht te doen wedervaren, volledig benut. Zoo ziet men alles van het oude en nieuwe Rome de Fora, de uitgravingen, kerken en stand beelden, maar ook de aanleg van het nieu we Rome vanuit een zeer kunstzinnig oogpunt. Uitgebreider nog en zoo mogelijk nog interessanter volgt hierna het Vaticaan met zijn kunstschatten, wetenschappelijke instellingen, gebouwen, tuinen en de garde. Dit is de grootste film, die ooit van het Vaticaan is gemaakt en men krijgt hier een overweldigende nadruk vooral van de kunstschatten, die hierdoor de opeenvol gende Pausen is bijeen gebracht. En ook hier is de dorre opsomming vermeden, ook hier speelt de visie van den kunstenaar met al de schoonheden, die hier te zien zijn. Hierna volgen nog de opening van het Heilig Jaar, de onderteekening van het verdrag van Lateranen, de zegening door den Paus vanuit de loggia van de St. Jan van Lateranen, de opening van het nieuwe Vaticaansche radiostation met een toe spraak van Marconi en het antwoord van den Paus, kortom alles wat in en om het leven in het Vaticaan belangrijk en be zienswaardig is. Wij mogen dan ook gerust iedereen aanraden de unieke gelegenheid om deze grootsche film te gaan zien, niet te laten voorbij gaan. Het moet vooral voor katholieken, die hier het middelpunt der christenheid weten, wel een bijzondere waarde hebben dit alles eens in al zijn grootheid en ver scheidenheid te kunnen aanschouwen. Voor hen, die Rome en het Vaticaan zagen, om de herinnering van die schoone dagen opnieuw wakker te roepen, voor hen, die zich dit nog moesten ontzeggen en door den oorlog daartoe voorloopig geen gelegen heid zullen hebben, om eens goed en uit gebreid kennis te maken met een wereld, welke zij zich tot heden nauwelijks kon den voorstellen. Deze film verdient massale belangstel ling en men moge deze gelegenheid dan ook niet verzuimen. PAROCHIE O.L. VR. HEMELVAART EN ST. JOSEPH. Maria, Onbevlekt Ontvangen. Wil gedogen, dat w' U loven, Moeder maagd, nu wij, fier en blij, het wondere privilegie van Uw Onbev. Ontvangenis vieren. Vandaag luidt op uw feestdag de klok van de kerk, die ons oproept tot het offer van de H. Mis Maar ze geeft tevens de plechtige vrede-klank van het dogma, waarin het geheim weerklinkt van uw on verdiende bevoorrechting. Dat w' U, Moeder, loven mogen, Moeder, wil 't gedogen! Dat Maria Onbevlekt Ontvangen was, werd door Duns Scotus, zoo beredeneerd: le God k n 'n moeder kiezen, die nim mer Adams schuld zou bevlekken. 2e Het paste, dat God aan Zy'n Zoon zulk 'n moeder schonk. 3e. Dus zól de Allerh. Drieëenheid voor de menschwording van „het Woord" feite lijk zulk 'n moeder gewild hebben. Later heeft „onfeilbaar zeker" de Kerk gesproken, die van Jezus en de Apostelen den grandiozen rijkdom der nieuwe Open baring ontvangen heeft. Het eerste hoofdstuk van St. Lucas is de goddelijk-gegarandeerde bron van deze overtuiging „Maria is vol van genade". Omdat Maria: „Moeder Gods" is, mocht zij Onbevlekt Ontvangen zijn. Genieten wij het Vondel na: Een vlam ontstack terstont uw bruilofts kamer, Godts Geest, een kracht, een Duif van 't hemelsch dack Omhelsde en kuste uw kuischheid zonder vlack, Die dronck het Woort Geen daeuw aengenamer Op 't leliblad. Hoe wiert u toen te moede, Schaemroode ziel, Godts wellust, Hemel- bruit! Uw Bruigom legde u Godts geheimnis uit; Gij kleeddet Godt, het Woort, met uwen bloede. Moeder Gods, wij vieren blij uw glorie- feest. Bid voor ons, dat w' onbevlekt door het lokkende leven gaan. Zaterdag. Marialof, waar de Euchar. sectie present is. Zondag. Alg. H. Communie. Op Moe ders f?est is iedereen aanwezig, zoo niet vroeg, dan toch later. Dinsdag 6 uur M. C. voor afd. B. (meisjes). 't Zijn nu de kortste dagen; houdt het nog even vol, dan hopen we spoedig op een „lichteren" tijd. Om half 8 bestuursvergadering in de pastorie. W. J. A. MULDER, pr. Dir. M. C. KAMER VAN KOOPHANDEL. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rijnland vergadert a.s. Dinsdag middag te half drie in het gebouw der Ka mer, Stationsweg 43. De agenda vermeldt o.m.: Ontwerpschrijven aan Secretaris-Gene raal, Wnd. Hoofd van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en aan Directeur-Generaal van de Voedselvoorzie ning, inzake de economische positie der dorpsmolenaars. Voorstel om adhaesie te betuigen aan het adres der Kamer van Koophandel en Fa brieken te Maastricht en Heerlen, inzake de zelfstandigheid van de handelaren in meel en bloem. Ontwerp-schrijven aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, inzake verrui ming van den Rijn tusschen Zoeterwoude en Leiderdorp Voorstel om aan het verzoek, door de Vereeniging tot IJsbestrijding gedaan aan de Gemeenten in het district, om haar de zen winter finantieel te steunen, adhae sie te verleenen. Voorstel om de Nederlandsch-Ameri- kaansche Kamer van Koophandel voorloo pig te blijven steunen. INBRAAK BIJ DE ARBEIDSBEURS. Gisteravond, laat hebben onbevoegden zich toegang verschaft tot het gebouw van de Gemeentelijke Arbeidsbeurs op den hoek van Garenmarkt en Levendaal. Aan de achterzijde van het gebouw vond men een ruitje uitgesneden en daardoor schijnt men te zijn binnengekomen. Nagenoeg alle les senaren van de beambten zijn doorzocht alsmede het bureau van den directeur, waar tevens een gesloten deurtje geforceerd was. Er wordt evenwel niets vermist. DE STORM. Hoewel de storm gisteren en vannacht zich ook over de stad danig heeft doen hoo- ren is het met de materieele schade bijzon der meegevallen. De politiebrandweer heeft gisteren een schoorsteen van café Spoorzicht aan den Stationsweg, die op invallen stond, gesloopt terwijl van een perceel aan den Haarlem merweg een dakgoot werd verwijderd. FIETSERS TE WATER GEREDEN. Hedennacht omstreeks half vij is de wiel rijder G. A. B. nabij de Nonnebrug op het Rapenburg te water gereden. Zwemmende wist hij den wal te bereiken, waarna hij cioor de passeerende wielrijders J. R. en H. W. G. op het droge werd geholpen. In een huis aan de Kaiserstraat werd hij van droge kleeren voorzien. Hedenmorgen omstreeks half acht is de melkknecht H. B., die zich per fiets naar zijn werk begaf, door de duisternis misleid, in het water van het Rapenburg gereden. Op zijn hulpgeroep snelde een politieagent toe, die, met veel moeite er in slaagde, den drenkeling weer op het droge te krijgen. Voor kappersbedienden Er wordt gepoogd in Leiden een afdee- ling op te richten van den Ned. R.K. Bond v. Kappersbedienden „St. Cosmas". Deze afdeeling zou de omliggende gemeenten om vatten. Lid kunnen worden jonge vooruit strevende kappersbedienden, die wel zullen inzien, dat zulk een vereeniging dringend noodzakelijk is. Brood heeft men noodig om te leven. En een organisatie heeft men noo dig om recht te zetten wat scheef is. En scheeve toestanden komen in het kappers- bedrijf nog maar al te veel voor. En die toestanden krijgt men alleen niet weg. Maar wel gezamenlijk. Volledige inlichtingen worden u ver strekt door C. J. v. Rooden, Sophiastraat 66 alhier. Muziek EXTRA TOONKUNST-CONCERT Zondagmiddag 15 dezer zal het Comité Maneto (MAnifestatie NEderlandsche TOonkunst) onder de auspiciën van de Maatschappij voor Toonkunst in de Stads gehoorzaal een concert doen geven, waar aan medewerken het Rotterdamsch Philhar- moniseh Orkest onder leiding van Eduard Flipse, en de solisten To van der Sluys, zang, Henk van Wezel, cello en Harry van Os, declamatie. Het Comité Maneto, waarvan voorzitter is de componist Jan van Gilse, werd enkele jaren geleden gesticht met het doel, groo- tere bekendheid te geven aan werken van Nederlandsche componisten. Het Comité begon zijn werkzaamheid met het organi- seeren van het Vierdaagsche Muziekfeest te Amsterdam in 1937. Daarna aeed het in verschillende steden zeer belangwekkende orkest- en kamermuziekconcerten geven, waarvoor het steeds uitstekende program ma's wist samen te stellen uitsluitend van Nederlandsche muziek. Het is verheugend, dat het Comité thans ook in Leiden een der gelijk concert wil doen geven. Het programma vermeldt werken van Alphons Diepenbrock (ouverture de Vo gels), Carl Smulders (l'Aurore, le Jour, le Crépuscule), Henk Badings (drie liederen), Jan van Gilse (Prologus brevis, uit te voe ren onder leiding van den componist), Ber- tus van Lier („De dijk", declamatorium met orkest, op een gedicht van Jan Engel man) en Guillaume Landré (cello-concert). KERKBERICHT PAROCHIEKERK VAN O. L. VR. O NB. ONTVANGENIS. Zondag: Tweede Zondag van den Ad vent, feest der Onbevlekte Ontvangenis van Maria, patrones onzer parochie, te 10.15 uur plechtige Hoogmis; te 12.30 uur Maria-Congregatie, laagste afdeeling jon gens, in de kerk; 's Avonds te 4.30 uur plechtig Lof en feestpreek. Maandag: 's avonds te 4.30 uur Lof voor de overledenen van het Zielenboek. Te vens gelegenheid om te biechten. Dinsdag: te kwartier voor 8 uur gez. H. Mis ter eere van den H. Antonius van Pa dua; te 9.30 uur H. Mis en uitstelling van het Allerheiligste, 's Avonds 4.30 uur Lof ter eere van den H. Antonius. Vrijdag: te 4 uur Biechthooren voor de schoolkinderen; 's avonds te 4.30 uur Lof en Oefening van den H. Kruisweg. Zaterdag: s'morgens te 8.20 uur Alg. H. Communie voor de schoolkinderen; 'sna middags vanaf 4 uur gelegenheid om te Biechten tot half 9 uur. NOTA: Heden voor de meisjes geen con gregatie, maar alle leden zonder uitzonde ring worden dezen avond verwacht in het Plechtig Lof van 4.30 uur. VOLKSBOND NIEUWS. Kinderfeest. Wij vestigen er nu reeds de aandacht op, dat Maandag 23 December a.s. des nam. van 24 uur een Kinderfeest gegeven zal worden voor de kinderen der leden van den R.K. Volksbond, van 6 tot en met 12 jaar. Door de Directie van het Lido-Theater zijn wij in staat gesteld onze kinderen in dat gebouw een aangenomen middag te bezorgen, daar de Directie de zaal daar voor aan ons bestuur heeft afgestaan, en voorts de volle medewerking heeft toege zegd voor het geven van een leuk pro gramma. Voorts is dien middag gezorgd voor vroolijke muziek terwijl nog een aar dige verrassing den kleinen wacht. De volgende week kondigen wij aan wanneer kaarten zijn te bekomen en waar op men dient te letten bij het afhalen daarvan. HET BESTUUR. Bioscopen ZIJN GROOTE KANS. Lid o. Het zal een ieder, die deze week Lido be zoekt, opvallen dat men bij entrée en tus schen het programma door vergast wordt op goede muziek door een voortreffelijk strijkje,-dat zich, evenals voorheen, genes teld heeft vóór het podium. De hoofdfilm van deze week „Zijn groote kans" een pit tige en muzikale operettfilm, zal om zijn heerlijke muziek en het goede spel van Hansi Niese, Hans Söhnker en meerdere goede artisten zeker groote belangstelling trekken. Het geheele scenario is geweven om de personen van Thomas Wenzel, een arme loodgieter, en Helga Ullmann, doch ter van den grooten vliegtuigenfabrikant Ullmann. Helga is een groot liefhebster der vliegkunst en op bijna angstwekkende wij ze vertoont zij haar kunsten in het lucht ruim. Na een dergelijke experiment moet zij een noodlanding maken en blijft met haar kist juist eenige meters voor de ge sloten spoorboomen staan. Thomas Wen zel, die daar in de nabijheid zijn werk plaats heeft en bezig is aan zijn nieuwe uit vinding, een verbeterde vliegtuigmotor, en die Helga ziet landen, verhelpt de panne. De tweede ontmoeting van dit tweetal heeft plaats als Thomas weer eens tever geefs zy'n uitvinding tracht te verkoopen en het nu bij de firma Ullmann probeert. Daar wordt hij de deur uitgezet, juist op het moment dat Helga aankomt, zij biedt haar bemiddeling aan, doch de verbitterde Thomas wijst deze van de hand. Toch weet Helga op vernuftige wijze haar bemidde ling tot stand te brengen en zelfs haar protégé te introduceeren op een feestavond van haar vader. Thomas, in zijn gehuurd jaquet, waardoor hij in allerlei verwikke lingen komt, maakt kennis met den hoofd ingenieur, aan wien hij zijn uitvinding be kend maakt en op zijn verzoek laat zien. Dit is de eerste stap naar het geluk, maar nu draaien de rollen zich om, want voor heen kon Thomas zy'n plannen niet kwijt en nu kunnen de geslepen fabrikanten zijn vinding niet bekomen en het is vermake lijk als die fabrikanten ieder afzonder lijk en toevallig op jacht bij Thomas aanlanden. Hij dirigeert ze alle drie in het bezemhok en in deze ongewone omge ving komt de overeenkomst tot stand, ter wijl Thomas in de huiskamer een con tract voor het geheele leven afsluit. Voor de pauze draait een overzichtelijk journaal, 'n vroolijk teekenfilmpje „Bij den tandarts" en een interessante vertooning uit de dierenwereld. Dit voorprogramma wordt besloten met het optreden van de vier Barbara's, die op het magnifiek ver lichte podium een aantal krachttoeren uit voeren, waarvoor terecht hartelijk geap- plaudiseerd werd. Trianon „SPECIAAL VERLOF'. Het is herfst 1918. Een trein met 70 her stellende oorlogsgewonden is op weg naar Berlijn en de soldaten leven in de vaste overtuiging, dat zij in Berlijn verlof zullen krijgen, temeer daar ze nagenoeg allen ras echte Berlijners zijn. Hoe groot is dus hun teleurstelling als zij aangekomen zijnde, vernemen, dat zij dadelijk door moeten reizen naar het front. Vijf uur speling is er, maar verlof mag er niet gegeven worden. De luitenant evenwel geeft zijn manschap pen, na lang aanhouden, toch verlof, waar bij de soldaten op eerewoord beloven bin- wor- 'afd. Fi- f vfrzoeken om ver- van het gede- i gorden bewezen, ^«middel van: rklaring van het- GemeenteL Aankondigingen VERGOEDING VOOR VERRICHTINGEN TEN BEHOEVE VAN DE DUITSCHE WEERMACHT EN DEN REICHSARBEITS9IENST. De Burgemeester der gemeente Leiden brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ingevolge de Verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied d.d. 16 Juli 1940 No. 49, verzoeken om vergoeding voor hetgeen op vordering van en rechtstreeks voor de Duifsche Weermacht in Nederland gp voor den Reichsarbeitsdienst is verricl ten worden ingezonden uiterlijk 15den van de maafcd, volfendi waarin de verrichting|n pla; Op verzoeken, wel termijn worien ingedilnd, wdk^t geslagen. 1 De verzoeken moeten sfthriftel| den ingedienn ten gen^enfiëhuize nanciën) Radenburg De gegrondheid goeding en dt hoggroo' clareerde be< Dit kan geselleden doi le. vertoon van de geen verricht is of dooiT het ontvangstbe^ wijs, dat door de Duitsche Weermacht op den Reichsarbeitsdienst is afgegeven; 2e. afgifte van een verklaring, onder opgave van getuigen of van ander bewijs materiaal. Nadrukkelijk wordt er de aandacht op gevestigd, dat rekeningen met bewijsstuk ken uitsluitend bij de afdeeling Financiën der Gemeente-Secretarie moeten worden ingediend en dat mitsdien geen rekeningen rechtstreeks aan de Duitsche Weermacht of den Keichsarbeitsdienst mogen worden toegezonden. De Burgemeester voornoemd, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Leiden, 7 December 1940. 4342 Agenda LEIDEN. De Zondagsdienst der huisartsen te Leiden wordt waargenomen door de dok ters v. Alphen, v. d. Hoeven, Hovens Gréve, Kors, Renaud en Simons. De Zondagsdienst der huisartsen ta Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Hugenholtz. Tel. 390. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 7 December 20 uur tot Zaterdag 14 Decem ber 8 uur waargenomen door de Apotheek Heerdingh en Blanken, Hoogewoerd 171, tel. 20502 en de Apotheek Reijst, Steen straat 35, TeL 20136. Te Oegstgeest door de Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274. EE£t WERKELIJK AU^CHINE? Dan naar: Breeslraat 171 m- Momenteel levering uit voorraad nen deze vijf uur terug te zijn, daar de luitenant anders voor den krijgsraad zal moeten verschijnen. Ziehier een gegeven, dat de Ufa ge ïnspireerd heeft om er een grootsch opge zette film van te maken, waarvan de Hol- landsche titel luidt „Speciaal verlof". En zij is in deze opzet volkomen ge slaagd. Met groote zorg heeft men de be levenissen van de, met verlof zijnde man schappen, aaneen weten te schakelen tot een soms ontroerend geheel, zonder even wel het komische element te vergeten. Zoo zien wij hoe den manschappen vreugde en narigheid te wachten staan in deze luttele uren. Hoe reeds na een uur een jeugdig soldaat zich komt afmelden, die zijn verloofde bij een ander terug vindt. Hoe een ander zijn eigen gemaakte compositie mag dirigeeren. We leven mee met den artist, die zich weer eenige uren vermaakt met zijn collega's. Dan is er de onderofficier, die in het gewone leven professor is, een aantal man schappen meeneemt naar een museum van kanonnen waar hij diverse „opmerkingen krijgt, de onderwereld die met vreugde een kameraad in haar midden terugziet en ten slotte de soldaat, die uren lang door Berlijn rent om maar even zijn meisje to zien, die steeds net vertrokken blijkt te zijn en die hij op het laatste moment toch nog even kan omhelzen. Tusschen dit al les door is geweven de onrust van den luitenant, die zijn meisje op het perron laat komen en moet constateeren, dat op 't moment van afreizen nog vier manschap pen niet zijn teruggekeerd. Maar ook deze vier soldaten houden zich aan hun gegeven woord. Hoe dit gebeurt is weer een film op zichzelf, maar als hij zyn afdeeling bij zijn chefs presenteert zijn ze allen weer bij elkaar en hebben allen hun woord gehouden. Dit is in het kort de geschiedenis die zich in verbijsterende snelheid voor onze oogen afspeelt. Een onderhoudende film knap gespeeld door Fritz Kampers, Ingeborg Theek, Ralf Moebius en vele anderen, die gezamenlijk een stuk soldatenleven te zien geven, dat aller belangstelling ten volle verdient. Uitgebreide journaals, een flimpje over „lente in de Zwitsersche bergen" en een daverende klucht completeeren het geheeL

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2