ONJTE Jytr- Oorlogsschade regeling voor huisraad Uit het Verre Oosten Moderne volks- vernuïzingen DONDERDAG 5 DECEMBER 1940 DE LÉ1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 DE SPANNING TUSSCHEN THAILAND EN INDO-CHINA. Een Thailandsch militair vliegtuig is gedwongen geworden te dalen te Battam- ban in het Westen van Cambodja, toen het Dinsdagochtend een verkenningsvlucht maakte boven gebied van Fransch indo- China. De machine en de inzittenden wer den door de plaatselijke autoriteiten in be slag genomen en aangehouden. Een tweede bericht meldt, dat de auto riteiten van Fransch Indo-China gisteren bekend hebben gemaakt, dat alle telegraaf, e telefoonlijnen tusschen Thailand en Fransch Indo-China, met uitzondering van den kabel, die via Singapore loopt, zijn af gesneden en dat de verbindingen tusschen de beide landen practised gestaakt zijn. Dag en nacht varen de Donau-scheoen tusschen Galatz en Belgrado-Semlin, vol geladen met mannen en vrouwen, met huisraad en vooral met kinderen. Uit het station te Belgrado vertrekt de ééne trein na de andere en brengt de thuisvaarders terug naar het Rijk. Aan de Pruth komen steeds nieuwe karavanen op huifkarren, vrachtauto's en omnibussen aan, om naar de Donau-haven Galatz te worden over gezet. Het is overweldigend, wat de Duitsche thuisvaarders beleven. Zij hebben het offer gebracht hun hofstede te verlaten. Zij hebben het vaderland vaarwel gezegd om naar net vaderland terug te keeren. Deze schijnbare tegenspraak leidt echter niet tot een zielsconflict. Zij stellen dit met verw;ondering bij zich zelf vast. In korten tijd is dit de derde volksver huizing in Europa. Eerst waren het de Duitschers uit het Baltenland, die in den vorigen herfst over de Oostzee, waarover zij 700 jaar geleden weggezeild waren, terugkeerden naar het Rijk. Om denzelfden tijd begon de groole trek uit de Oost- Poolsche gebieden, die aan Rusland waren gekomen, verder de Duitschers uit Wol- hynië en Galicië en uit de verstrooid lig gende nederzettingen om Bialystok. Op de meer dan 50.000 Balten volgden deze 130.000 Volksduitschers. Daarbij komen nu nog 120.003 Duitschers uit Besarabië en Boekowina. Er is reeds voorzorg getroffen, dat nog meer Volksduitschers naar huis terugkomen. Uit Lithauen verwacht men ongeveer 40.000, uit Cholm en Lublin is de voorhoede van 30.000 Duitschers reeds on derweg naar de Warthegouw. Maar ook uit de Dobrudscha en uit de Boekowina, voor- zoover de laatste nog bij Roemenië is ge bleven, komen nog Duitschers terug. Dit alles gebeurt tijdens den geweldigsten oorlog, die de wereld tot nog toe beleefd heeft. Dit vormt reeds een deel van de ko mende nieuwe orde in Europa. In verband hiermede staat ook de belangenverdeeling tusschen Duitschland en Rusland, die de rasis der verbinding tusschen beide landen is. Door den terugtocht uit het Baltenland, dat een oerduitsch en door Duitsche cultuur beinvloed gebied is, bewijst het Duitsche Rijk, dat het bereid is een offer te bren gen. Door het naar huis roepen van alle Duitschers uit Litauen, Witrusland, de Ukraine, de Noordboekowina en Bessara- bië heeft het den wensch getoond, de ver houding tusschen Duitschland en Rusland vry te maken van iedere moeilijkheid, die door nationale minderheden zou kunnen ontstaan. Door deze volksverhuizingen keeren Duitsche stammen terug in het vaderland, die om verschillende reden buiten de grenspalen leefden. Voorloopig is het moei lijk te zeggen, welken invloed dezen stroom van Duitschers uit Oost-Europa op de verdere ontwikkeling van het Duitsche volk zal hebben, want deze beweging be- teekent veel meer dan een eenvoudige verplaatsing van het eens land naar het andere. Het opvullen der nieuwe Oost- Duitsche gebieden, maar ook der West- Duitsche gouwen, met andere Duitsche volksstammen is zoowel rassenkundig als sociaalpolitiek gezien zeer interessant. Om een voorbeeld te noemen, komt met de Duitsche boeren uit Wolhynië en Bessara- bië een volksgroep in het land, die tot de kroostrijkste en vruchtbaarste volkeren behoort. Tevens leefden zij eenzaam in de onmetelijke Russische vlakten en hebben daardoor de voortschrijdende ontwikkeling van de negentiende eeuw niet megemaakt. De Baltenduitschers zijn onder geheel andere voorteekenen teruggekomen. Zij zijn een deel van het Duitrsehe volk, zeer intelligent, en waren genoodzaakt te le ven in twee dwergstaatjes, waar zij zich niet konden ontdooien. Opgenomen in het Groot-Duitsche Rijk, wacht hun speciaal in de Warthegouw een groote taak, waar zij met hun talenten zullen kunnen woeke ren. KATHOLIEK COMITÉ VAN ACTIE „VOOR GOD- &e wxvte mede. Vrede Iaat Ik U na, Mijn vrede geef Ik U niet zooals de wereld dien geeft, geef Ik hem U. Uw hart zij ontsteld noch bevreesd. («.v.* Joan. 141 27. DE ECONOMISCHE TOESTAND IN NED.-INDIË Europapress meldt uit Tokio: De Buitenlandsche handel van Ned. Indië heeft zich in den laatsten tijd als volgt ont wikkeld (in milL guldens). Uitvoer Invoer 1939 784 476 1940 (le halfjaar) 540 290 Deze getallen toonen duidelijk de groote toename van den uitvoer, die voor een be langrijk deel ook moet worden toegeschre ven aan de prijsstijging der Nederlandsch Indische producten. Daar deze prijsstijging gemiddeld 20 bedraagt, bedraagt de toe name van den uitvoer toch ongeveer nog 15 hetgeen natuurlijk zijn invloed doet gelden op het economisch leven van het land. Het grootste aandeel in den grooteren uitvoer wordt veroorzaakt door tin en rub ber. De productie, die door internationale overeenkomsten geregeld wordt, werd door grootere quotums opgevoerd. Vooral de Ver. Staten legden een groote belangstel ling voor rubber en tin aan den dag. üe uitvoer van deze producten naar de Ver- eenigde Staten bedroeg in het eerste half jaar van 1940 167.000.000 tegen een totale uitvoer van 145.000.000 in 1939. Op dezelfde wijze ontwikkelde zich de invoer van Amerikaansche producten in Ned. Indië. Deze bedroeg in het eerste halfjaar van 1940 77.000.000 tegen een invoer van 36.000.000 in dezelfde periode van het vorige jaar en 64.000.000 voor geheel 1939. Hierbij moet in aanmerking worden geno men, dat tengevolge van den oorlog de in voer uit Duitschland, die in 1939 een waar de had van 41.000.000 gqheel kwam te vervallen en voor een groot deel door de Ver. Staten werd overgenomen. Daar de Nederlandsch-Indische regeering in de begrooting voor dit jaar een bedrag van 276.000.000 heeft uitgetrokken voor bewapeningsdoeleinden en voor 1941 een bedrag van 295.000.000, moet worden aan genomen, dat de Amerikaansche invoer door leveranties van vliegtuigen, wapens en schepen, waarvoor uitvoervergunningen door Washington reeds zijn toegestaan, nog geweldig zal stijgen. Ook de handel van Japan met Ned. Indië is sterk toegenomen. De uitvoer van Ned. Indische producten naar Japan bedroeg in het eerste halfjaar van 1940 20.900.000 en de invoer van Japansche waren 44.200.000. Ongeveer de helft van den in voer uit Japan bestaat uit textielwaren, waardoor Japan met een waardeverhou ding van 52.14 en een kwantiteitsver- houding van zelfs 67.44 de leidende plaats op de Ned. Indische markt inneemt. De opheffing der restrictiemaatregelen ten aanzien van Japansche textielproducten vormt een van de hoofdpunten der momen teel gaande zijnde besprekingen. De staatsbegrooting van Nederlandsch Indië bevindt zich in een benarde positie, hetgeen vooral moet worden toegeschreven aan de uitgaven voor defensiedoeleinden. In het jaarverslag van de Javasche Bank zegt de President te dien aanzien, dat voor de komende jaren niet moet worden ge rekend op een evenwicht in de begrooting van Ned. Indië. Batteniandsch? Berichten AMERIKAANSCH VERKEERS VLIEGTUIG VERONGELUKT. Uit Chicago wordt gemeld, dat vlak bij de luchthaven een verkeersvliegtuig der United Air Lines is neergestort. Van de dertien inzittenden zijn vermoedelijk ze ven om het leven gekomen. NOORSCH VICE-ADMIRAAL DOOD GEVONDEN Vice-admiraai Christian Sparle, de vroe gere commandant van de Noorsche marine, is gisteren in zyn hotelkamer in Portland (Oregon) dood gevonden. Sparle kwam en kele dagen geleden, komende van Los An gelos, daar aan. Volgens het onderzoek van den dokter Is de doodsoorzaak niet te wij ten aan een aanslag. GRIEPEPIDEMIE IN CALIFORNIë Een griepepidemie dreigt zich over ge heel Californië uit te breiden. In Los Ange les zijn tot dusverre reeds 55.000 gevallen aangegeven. Dertig procent der schoolkin deren is ziek. Alle dokters, verpleegsters en ander personeel van het Mount Sinai- ziekenhuis zijn eveneens door de ziekte aangetast. Voorts is het meerendeel van de artsen, verpleegsters enz. van het stedelijk zieken huis, benevens een achthonderdtal onder wijzers lijdende aan griep. Op één enkele school wordt het aantal zieke kinderen ge raamd op 1400. Van de 2100 gevangenen der stedelijke gevangenis te Los Angeles zijn er 400 ziek. In een andere stad is 25 pet. der uit 130.000 inwoners bestaande bevolking door griep aangetast. In Santa Barbara, Blythe en het dal van de Palo Vejrde moesten alle scholen geslo ten worden. In Los Angeles zijn tot dusver 70 geval len met doodelijken afloop voorgekomen. Een dokter van het stedelijk gezondheids- bureau heeft verklaard, dat de griep eerst in haar beginstadium is. Hij verzocht drin gend het federale bureau 200 verpleegsters te zenden. In San Francisco zijn tot dusverre 358 ge vallen van griep aangegeven. De Staatscourant bevat de regeling van den secretaris-generaal van het Departe ment van Financiën betreffende de bijdra gen van het Rijk in de door oorlogsgeweld veroorzaakte schaden aan huisraad. (1) De schaden aan huisraad, met inbe grip van lijfsgoederen en gebruiksvoorra- den, wordt in geval van algeheel verlies voor een gezin, dat op het tijdstip van de toebrenging der schade een volledige huis houding aanhield, vastgesteld op het be drag, bepaald volgens de hierna volgende tabellen: A. Voor gezinnen, wier goederen zich op het tijdstip van de toebrenging van de schade bevonden in het stedelijk gedeelte van een der gemeenten Amsterdam, Rotter dam, 's Gravenhage en Utrecht: Indien de huurwaarde van de woning per jaar bedroeg 100 of minder, wordt de schade vastgesteld op 550; id. 150 op 700; id. f 200 op 900; id. 250 op 1150; id. 300 op 1500; id. 350 op 1875; id. 400 op 2250; id. 450 op 2625; id. 500 op 3000; id. 600 op 3500; id. 700 op 4000; id. 800 op 4450; id. 900 op 4900; id. 1000 op ƒ5350; id. 1100 op 5800; id. f 1200 op 6250; id. 1300 op 6700; id. f 1400 op f 7100; id. f 1500 of meer op f 7500. B. Voor gezinnen, wier goederen zich op het tijdstip van de toebrenging van de schade bevonden in gemeenten of deelen van gemeenten, die noch onder A noch on der C. vallen: Indien de huurwaarde van de woning per jaar bedroeg: 75 of minder wordt de scha de vastgesteld op: ƒ550; id. 150 op 850; id. 200 op 1150; id. ƒ250 op 1500; id. 300 op 1950; id. 350 op f 2500; id. 400 op 2850; id. 450 op 3300; id. 500 op 3700; id. 600 op 4250; id. 700 op 4800; id. 800 op 5350; id. 900 op 5900; id. 1000 op 6450; id. 1100 op 7000; id. 1200 of meer op 7500. c. Voor gezinnen, wier goederen zich op het tijdstip van de toebrenging van de schade bevonden in gemeenten of in deelen van gemeenten met een plattelandskarak ter: Indien de huurwaarde \*an de woning per jaar bedroeg 75 of minder, wordt de scha de vastgesteld op 550; id. f 150 op f 900; id. 200 op 1350; id. 250 op 1800; id. 300 op 22*50; id. 350 op 2700; id. 400 op 3150; id. 450 op 3600; id. 500 op 4000; id. 600 op 4000; id. f 700 op 5200; id. 800 op 5800; id. 900 op 6400; id. 1000 op 6950; id. 1100 op 7500. De aldus vastgestelde schade wordt voor ieder op het tijdstip van de toebrenging van de schade tot het gezin behoorend per soon van zes jaar en jonger verhoogd met 50 en vooi ieder op dat tijdstip tot het gezin behoorend persoon (met uitzondering van personen, welke krachtens arbeids overeenkomst in dienst zijn van een van de andere leden van hetzelfde gezin), die ouder is dan zes jaar, doch den leeftijd van 21 jaar nog niet heeft bereikt, met f 75. In geval van gedeeltelijk verlies van het huisraad wordt de schade zoo mogelijk vastgesteld, op een bedrag, dat zich tot het schade-bedrag hetwelk bij algeheel verlies zou zijn vastgesteld, verhoudt als de waar de van het verloren gedeelte tot die van het geheele huisraad. Indien de vaststelling van deze verhou ding niet mogelijk is, wordt de schade ge steld op het bedrag van den voor het ver loren gegane huisraad besteden inkoops prijs, verminderd met een redelijk bedrag wegens afschrijving, met dien verstande, dat ge enhooger schadebedrag wordt aan genomen, dan bij algeheel verlies zou zijn vastgesteld. Voor huisraad van meer luxueuzen aard dar noodig is voor een doelmatig gebruik, wordt de in het vorige lid bedoelde in koopsprijs niet hooger gesteld dan de in koopsprijs op Mei 1940 van een deugdelijk doch éénvoudig artikel, bruikbaar voor het zelfde doel, als waarvoor het verloren ge gane heeft gediend. In geval van herstelbar», beschadiging van huisraad wordt de schade vastgesteld op het bedrag van de herstelkosten, met dien verstande, dat geen hooger schadebe drag wordt aangenomen, dan bij verlies zou zijn vastgesteld. De op deze regelen gegronde bijdragen werden in twee termijnen betaalbaar ge steld, elke termijn ten beloope van de helft der bijdrage. De uitbetaling van den twee den termijn geschiedt eerst nadat aanne melijk is geworden, dat de eerste termijn doelmatig is besteed. Voor zoover de uitbetaling van de bij drage aan den rechthebbende zelf geschiedt, kan worden bepaald, dat deze tot een be drag van ten hoogste 2500 in bonnen zal plaats hebben. De waarde van deze bonnen wordt door het Rijk ten volle vergoed aan de handelaren, die tegen inlevering daar van aan de rechthebbenden op de bonnen artikelen, als waarvoor de in dit besluit op genomen schaderegeling geldt, hebben ge leverd. BINNENVAART THANS GEORGANISEERD Duizend ondernemingen, 900 trajecten, tallooze problemen. De organisatie van de Nederlandsche binnenbeurtvaart is thans gereed ge komen, zoo meldt het A.N.P. Dank zij het invoeren van sleepdiensten in de vaart, hetgeen gezien het feit, dat het zeeverkeer vervallen is, een buiten gewoon gunstig cijfer genoemd mag worden. Voor het zoover was, moesten vele moei lijkheden overwonnen worden. Het aantal stoomschepen was gering en de meeste er van waren verouderd. Ketels moesten wor den gekeurd en schepen moesten worden opgeknapt. Toen het materiaal er was, moesten trajecten worden ingesteld, opdat de brandstoffentoe wij zing kon worden ge regeld en sleepbooten beschikbaar konden worden gesteld. Men heeft hierbij gebruik gemaakt van de sedert 1933 bestaande negentien be vrachtingscommissies. Deze commissies waren in het leven geroepen door de diver se Kamers van Koophandel. De commis sies zijn thans ontbonden en alleen de se cretarissen zijn in dienst gebleven. Deze staan thans rechtstreeks onder de Rijksver keersinspectie. Ons land is in 900 trajecten verdeeld, welke door ruim 1000 ondernemingen worden bevaren. Deze trajecten zijn in vijf groepen samengebracht. Groep A be vat alle trajecten, welke Amsterdam als begin of eindpunt hebben; Groep B, welke Rotterdam als centrum hebben; groep F voor provinciaal vervoer in Friesland; groep G in Groningen en groep C voor het overige deel van ons land. De beurtvaartondernemingen moeten, cm haar bedrijf te kunnen uitoefenen, vol doen aan de volgende eischen: Zij moeten allereerst in het bezit zijn van een beurtvaartontheffing, in 1933 in gesteld, welke verstrekt werd door de des betreffende bevrachtingscommissie. Voorts moeten zij lid zijn van een bij het Neder landsch Binnenvaartbureau aangesloten organisatie en ten slotte moeten zjj een vaarplan bezitten. Dit is opgemaakt door de z.g. trajecten-commissie, een subcom missie van de Nederlandsche Commissie voor de Binnenvaart. Dit vaarplan omvat een beschrijving van de route, het aantal en het soort schepen en de toewijzing van brandstof, petroleum en machine-olie en de beperkingen, gesteld aan het varen op eigen kracht. Het opmaken van deze ruim 1000 plannen is een ontzaglijk werk ge weest. Honderden problemen deden zich daarbij voor, welke zoo snel mogelijk tot een oplossing moesten worden gebracht, want het vrachtvervoer kon niet wachten. Diensten moesten worden gecombineerd en beschikbare sleepbooten en stoom- vrachtschepen met sleepcapaciteit moesten over het land worden verdeeld enz. Boven dien moest bij dit alles rekening worden gehouden met de tijden, want ook een beurtschipper vaart op de klok. Het feit, dat vanwege het Nederlandsch Binnenvaartbureau, waarin de verschillen de commissies zetelen, in de afgeloopen maanden 9656 brieven geschreven of ont vangen werden, spreekt voor zichzelf. Het is een stoer staaltje van Nederlandsch orga nisatievermogen geweest, het tot stand- brengen van een goede en in alle opzichten economisch functionneerende binnenbeurt vaart, iets dat door den drang der om standigheden geschied is en waarvan de Nederlandsche handel ook in de toekomst het volle profijt zal trekken. PRIJSKLASSEN VOOR BOTER j Ter vergadering van den Geldersch-Over- ijselschen Bond van Coöp. Zuivelfabrieken heeft ir. Jonkman medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt, om het systeem, waarbij een verschillende prijs wordt berekend voor Z.K.B.-boter (voorzien dus van het merk van het Zuivel Kwaliteitscontrole Bureau) en voor niet-Z.K.B.-boter, in de toekomst uit te breiden. Met ingang van 15 December a.s. zal voor boter op de binnenlandsche markt j een stelsel van prijsklassen worden in- j gevoerd. De productie van volle melkpoeder is se dert Augustus verboden; sinds enkele we ken is die van magere poeder waarvan de prijs was opgeloopen tot 39 cents beperkt tot 10 pet. bij een maximum-prijs van 25,5 cent (volle 75 cents). UITBREIDING VERPLICHTE ONGEVALLENVERZEKERING. Het Verordeningenblad bevat een besluit van den secretarisgeneraal van het de partement van sociale zaken betreffende de uitbreiding van de verplichte ongeval lenverzekering tot de aan poliklinieken, medische consultatiebureaux en medische keuringsbureaux verboden personen. SLACHTEN VAN PAARDEN VERBODEN Bij besluit van den secretaris-generaal, wrd. hoofd van het departement van Land bouw en Visscherij is het slachten van paarden verboden. Dit verbod geldt niet, indien en voor zoover door af vanwege de centrale een slachtvergunning is verleend. Voorts is het verkoopen, koopen, afleve ren en ontvangen van paarden verboden, tenzij hiervoor schriftelijke vergunning is verkregen van de landbouw-crisis-organi- satie of de Ned. Veehouderij centrale. VERGOEDING VAN SCHADE AAN VOORRADEN Het besluit op de materieele oorlogsscha den bepaalt in art. 5: Voor bedrijfs- en han delsvoorraden wordt de waarde voo* de be schadiging gesteld op den inkoopsprijs. In geval de ten tijde van de beschadiging aan- ge-.ouden voorraad een grooter omvang had dm die, welke met inachtneming van goed koopmansgebruik en van de destijds be st? ofnstandi">bcden voor het getroffen bedrijf als redelijk kan worden aangemerkt, wordt dat meerdere buiten beschouwing ge laten. Naar de beteekenis van het 2e lid van dit artikel heeft het A.N.P. bij het departe ment van Financiën geinformeerd. Geant woord werd, dat het 2e lid slechts bij hoo- ge uitzondering zal worden toegepast. Men weet te bevoegder plaatse zeer wel, dat in het begin van dit jaar de bedrijfs- en han delsvoorraden in vele gevallen hoog waren, mede in verband met de defensiebelangen en met het oog op de voedselvoorziening in oorlogstijd. Alleen het feit, dat een voor raad veel grooter is dan normaal, brengt het 2e lid nog niet in toepassing. Slechts indien de voorraad ook voor de destijds bestaande omstandigheden onredelijk groot is geweest, zcodat zij duidelijk van speculatieven aard was, zal gebruik worden gemaakt van de in het 2e lid gegeven mogelijkheid om een gedeelte buiten beschouwing te laten. STEUN AAN VLUCHTELINGEN. De secretaris-generaal van het departe ment van Binnenlandsche Zaken heeft aan de gemeentebesturen, ter verduidelij king van vroegere mededeelingen, het vol gende medegedeeld: Voor de' vluchtelingen, die steun genie ten wegens voorziening in eigen huisves ting, moet zoowel voor den opbouw, als voor den aftrek van het steunbedrag de rijkssteunregeling voor ongeorganiseer de werkloozen toegepast worden, met dien verstande, dat, indien de rampgemeente in een hoogere steunklasse is gepkatst dan de vluchtoord-gemeente, de steun in deze laatste gemeente verhoogd wordt met het halve verschil tusschen hetgeen hun toe komt in laatstgenoemde en hetgeen hun zou toekomen in eerstgenoemde gemeente. Bij de vluchtelingen die ingekwartierd zijn bij burgers en hen, die ondergebracht zijn in vluchtelingenkampen, wordt in mindering gebracht: a. 2/3 der ouderdomsrente, invaliditeits- rente, ongevallenrente, weezen- en wedu- wenrente en pensioenen; b. overige niet door arbeid verkre gen inkomsten: geheel; c. 2/3 der door alle gezinsleden door arbeid verkregen inkomsten. Met betrekking tot de maxima der ter beschikking van de vluchtelingen te stel len bedragen is voorts bepaald, dat, indien 1/3 van het totale gezinsinkomen meer be draagt dan deze maxima, dit derde deel behouden mag worden. DE BETEEKENIS VAN DEN KINDERPOSTZEGEL De Centrale Propaganda Commissie voor den verkoop der kinderpostzegels schrijft ons: Wie den jongsten kjnderzegel No. 17 uit een gezond nest! ziet, kan zich niet onttrekken aan de bekoring die van dit verzonken gezicht uitgaat. Misschien komt dit wel vooral doordat we door den kunstenaar worden binnen geleid in de eigen wereld van het kind, in het spelletje, dat het geheel alleen en voor zichzelf in volle ernst speelt. Spel en ernst van het kind staan ons hier in een klein beeld helder voor oogen. Dat is de meest directe opwekking tot hulp. Het kind heeft onze hulp noodig: voor zijn spel en voor zijn ernst. Duizenden kinderen moeten in hun op voeding worden voortgeholpen door ver standige handen, die de gebroken, verwaar loosde leventjes weer in het gareel moeten brengen. Duizenden kinderen moeten in de zeelucht, in de bosschen worden verzorgd onder deskundige leiding, om verloren ge zondheid en kracht terug te vinden. Alles wordt daar gedaan om spel en ernst van het kind zuiver te houden! De kinderzegels, die dit jaar voor den zeventienden keer worden verkocht, en wel gelyk bekend van 2 December tot en met 6 Januari a.s., stellen een ieder in de gelegenheid om ten koste van 2 3 centen al deze kinderen de noodige ver zorging te geven. Door het veelvuldig gebruik —het be loopt nog slechts ongeveer zeven millioen kunnen de beproefde Nederlandsche in stellingen voor Kinderbescherming méér kinderen opnemen, beter voor de kinderen zorgen, kortom, onze misdeelde jeugd op groote schaal helpen. Dit is hard noodig, zeker in onzen tijd! Daarom: elke kinkerzegel, op brief of briefkaart geplakt, beteekent geestelijke en lichamelijke gezondheid voor Nederlands misdeelde jeugd. Gebruikt dus allen in deze maand voor geheel uw correspon dentie Kinderzegels!

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6