De aanvallen van het Dultsche luchtwapen De nieuwe orde in Oost-Azië Qwate fcccmden te Southampton Chiappe neergeschoten Aan het Grieksche front De Gouw Westmark De bijzetting van Codreanu Thailand en Indo-China MAANDAG 2 DECEMBER 1940 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Hevige aanvallen Zaterdagnacht DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte Zondag bekend: Een Duitsche hulpkruiser, die in overzee- sche wateren opereert, meldt als totaalre sultaat van zijn actie tegen de koopvaardij het tot zinken brengen van 79.000 b.r.t. vijandelijke scheepsruim te. Dit cijfer om vat nog niet de resultaten van de mijnen, waarmee de hulpkruiser geopereerd heeft. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft het Duitsche luchtwapen opnieuw een grootscheepschen aanval op Londen ondernomen. Golf na golf vloog over de stad en wierp bommen van zwaar en het zwaarste kaliber, o.a. op Padington, Ken sington en Battersea. Geweldige branden verlichtten de stad en wezen den aanval lenden vliegtuigen den weg. Ook andere voor den oorlog belangrijke doelen als Li verpool, Birmingham en Plymouth werden met succes aangevallen. Overdag beperkte de activiteit der Duit sche vliegtuigen zich tot gewapende ver kenning. Hierbij werd geconstateerd, dat te Plymouth nog steeds zware branden woe den, vooral in de tankinstallaties. Londen is in den loop van deze vluchten opnieuw met bommen bestookt. Aan de Kanaalkust is het tof verschei dene luchtgevechten gekomen. Bij een der herhaalde pogingen van den vijand om de Duitsche ravitailleeringsverbindingen met zee in het ongereede te brengen, hebben Engelshe snelbooten voor de Schelde een Duitsch stoomschip aangevallen. De escor- teerende patrouillevaartuigen bestreden de vijandelijke vaartuigen en troffen twee snelbooten zoo zwaar, dat met het verlies er van rekening gehouden moet worden. Een derde boot werd zwaar beschadigd. Het Duitsche stoomschip, dat in staat was gebleken zich drijvende te houden, kon bin nengesleept worden. In den afgeloopen nacht heeft het Duit sche luchtwapen een grootscheepschen aan val ondernomen op een vitale haven aan de Kanaalkust. Het Britsche luchtwapen liet zich in dezen nacht niet zien. Bij de luchtgevechten van gisteren wer den zes vijandelijke vliegtuigen neerge schoten. Vier eigen toestellen worden ver mist. SOUTHAMPTON BRANDT. Volgens een bericht uit Londen, is daar een officieel communiqué uitgegeven, dat bijzonderheden over de jongste nachte lijke Duitsche aanvallen bevat. Volgens het communiqué hebben de Duitsche aan vallen zich in den nacht van aZterdag op Zondag hoofdzakelijk tot Southampton be paald. Deze aanvallen zijn buitengewoon hevig geweest en de Duitsehers hebben daarbij van een zeer aanzienlijk aantal ma chines gebruik gemaakt. Vooral het cen trum der stad heeft bijzonder ernstig gele den Het schijnt echter, dat het aantal slachtoffers van dezen nachtelijken aanval „niet zoo hoog is als oorspronkelijk werd aangenomen". Alle luchtbeschermingsorga nisaties hebben bij het beschermen der be volking volop werk gehad, doch haar taak werd door de hevigheid der vijandelijke luchtaanvallen ernstig bemoeilijkt, aldus het communiqué. De aanvallen op Southampton in den nacht van 30 November op 1 December waren, naar het D.N.B. verneemt, zoo he vig en doeltreffend dat het de brandweer, ondanks haar pogingen niet gelukte de ont stane branden te beperken. Hierbij deed zich voornamelijk het vernielen van een waterleidingbedrijf gevoelen. Tegen den ochtend nam het vuur steeds grooteren omvang aan, zoodat zich boven het Kanaal een zware zwartgele rookwolk uitspreidde, die tot in Cherbourg te zien was. Men ver moedt, dat geweldige voorraden die voor de levensmiddelenvoorziening van Londen te Southampton waren gelost, vernietigd zijn. Naar verkenners hebben kunnen con- stateeren, is een groote electrische cen trale door een bom zwaar beschadigd. Southampton is Zondag sedert het in vallen der duisternis opnieuw door een ononderbroken reeks Duitsche gevechts vliegtuigen aangevallen. Na middernacht duurden de aanvallen nog voort. Op deze voor den invoer van vitale goederen bijzon der belangrijke haven werden weder bom men van elk kaliber geworpen. OOK LONDEN BRANDT. „Een brandende puinhoop dwars door Londen", zoo schrijft het Finsche blad „Hufvudstadsbladet" boven een verslag van zijn Londenschen correspondent over den Duitsche aanval in den nacht van Vrij dag op Zaterdag. De „Helsingin Sanomat" spreekt van een bliksemaanval der Duitsehers, die over uit gestrekte gebieden van Londen vernieti ging gebracht heeft en wijst er op, dat Londen daarop ook Zaterdagmorgen door Duitsche vliegtuigen aangevallen is. ENGELSCHE TORPEDOAANVALLEN AFGESLAGEN. In den loop van Vrijdagmiddag hebben Engelsche torpedovliegtuigen, naar het D. N. B. verneemt, op de Noordzee herhaalde lijk getracht Duitsche stoomschepen met torpedo's aan te vallen. Door tijdig en wel gericht afweervuur van de oorlogsbodems, die de stoomschepen beveiligden, werden de Engelsche vliegtuigen bij hun herhaal de aanvalspogingen gedwongen rechtsom keert te maken. Alle uitgeworpen torpe do's misten htm doel. Dit succes van de artilleristen onzer beveiligingsstrijdkrach ten is bijzonder verheugend. De betrekke lijk langzame doelen, die koopvaardijsche pen vormen, bieden aan torpedovliegtui gen goede trefkansen. Des te meer bewijst het feit, dat de torpedo's htm doel misten, dat de tegenstander gedwongen werd zijn projectielen op een afstand, die geen kan sen bood, neer te werpen. TJOENGKING CONTRA NANKING MANDSJOEKO SLOT ZICH AAN Vertegenwoordigers van Japan, China en Mandsjoeko hebben Zaterdagochtend om 11 uur een gemeenschappelijke verklaring onderteekend, waarin de betrokken landen zich verplichten tot samenwerking voor de instelling van een nieuwe orde in Oost- Azië. Mandsjoeko is hiermede het eerste land, dat zich aansluit bij Japan in de er kenning van de nieuwe Chineesche regee ring in Nanking. WASHINGTON LEENT 100 MILLIOEN DOLLAR Roosevelt heeft bekend gemaakt, dat de Vereenigde Staten aan de regeering te Tsjoengking een nieuwe leening ten bedrage van 100 millioen dollar zal toe staan. Hiervan zijn 50 millioen door de Import- en Exportbank „voor alge- meene doeleinden" ter beschikking ge steld. De overige 50 millioen moeten dienen tot steun van de Chin, valuta en zijn afkomstig uit het stabilisatie fonds van het ministerie van finan ciën, dat over 2 milliard dollar be schikt. TERRORISTISCHE AANSLAG IN PEIPING Een jonge Chnees heeft Vrijdag te Peiping zes schoten gelost op twee bere den Japansche officieren, die ernstig ge wond werden. De dader ontsnapte op een rijwiel. De stadspoorten werden terstond gesloten en een onderzoek naai" den dader ingesteld. Dit is de eerste daad van dien aard, die in Peiping is gepleegd sedert het begin van het Chineesch-Japansche con flict. OOK ONRUST TE SJANGHAI De dag der onderteekening van het Chi neesch-Japansche verdrag is ook te Sjang hai niet rustig verloopen. In het Westelijke stadsdeel is een Japansche politie-agent door een revolverschot gewond, een Chi nees is door een Japanschen gendarme neergeschoten. Dit stadsdeel is thans afge sloten. Op een scheepswerf werden eenige handgranaten geworpen. Van de autobus sen en tramwagens zijn biljetten, die de bevolking opriepen, Wang-Tsjing-Wei te steunen, afgescheurd. Een deel der Chinee- sche politie in de nederzetting ging in sta king, doch des middags was dit conflict weer bijgelegd. Bommen op Bristol Een der drukste punten in deze Engelsche Industriestad, welke bij de jongste bombardementen van het Duitsche luchtwapen ernstig geleden heeft (Foto Weltbild) De Fransche hooge commis saris in Syrië ZIJN TOESTEL GERAAKTE IN GEVECHTSGEBIED. Het bureau van den Franschen vice- president heeft een communiqué uitgege ven. waarin o.m. het volgende wordt ge zegd: Chiappe, de ambassadeur en hooge com missaris in Syrië en den Libanon, heeft onder dramatische omstandigheden den dood gevonden. Hij was Woensdag j.l. per vliegtuig uit Frankrijk vertrokken om zijn functie in Beiroet te aanvaarden. De eer ste étappe zou Tunis zijn. Bij het vliegen over de Middellandsche Zee werd het vliegtuig van Chiappe in volle vlucht door een Engelsch jachtvliegtuig met machine- geweervuur beschoten. Woensdagmiddag om 12 uur 06, halverwege de kust van Sar dinië en Afrika, heeft het vliegtuig van Chiappe het volgende sein uitgezonden: „worden beschoten, vliegtuig in brand S.O.SHet ongeluk geschiedde, toen het vliegtuig het gebied passeerde, waar een zeegevecht werd geleverd tusschen Engel sche en Italiaansche oorlogsschëepen. Uit de tot dusver ontvangen berichten blijkt, dat twee Britsche vliegkampschepen patrouilles jagers hadden uitgezonden. Het ongewapende en weinig snelle vliegtuig van de luchtverkeersmaatschappij Air France bood een gemakkelijk doel. De Italiaansche autoriteiten hebben zon der verwijl de wapenstilstandscommissie in Turijn in kennis gesteld en op de plaats van het ongeluk een onderzoek doen in stellen. Opsporingen van Fransche vlieg tuigen zijn zonder resultaat gebleven. Ook het onderzoek dat tweemaal door de Fran sche torpedoboot Buffon is ingesteld, lever de geen resultaat op. Later is vernomen, dat talrijke wrakstukken zijn gevonden, waaronder zich een redd in gs gordel bevond met het opschrift Air France. De gordel scheen niet gebruikt te zijn. De voorhan den berichten laten geen twijfel toe. Het vliegtuig van de Air France is verloren en alle passagiers en de bemanning hebben den dood gevonden. De Farman-machine had als passagiers behalve Jean Chiappe een officier aan boord. United Press meldt hieromtrent uit Vi chy, dat de publicatie van het ongeluk zoo lang werd opgehouden om de vrouw van Chiappe te sparen, die op het oogenblik ernstig ziek in een kliniek te Parijs ligt. De omgekomen vliegers. Behalve Chiappe bevonden zich aan boord twee bestuurders, een monteur, een marconist en nog een passagier. De beide bestuurders behooren tot de bekwaamste vliegers van Frankrijk. Een van hen was Guillaumet, die reeds 105 maal het Noor delijk deel van den A tlantischen'Oceaan heeft overgestoken, o.a. als commandant van de twee groote vliegtuigen Lieutenant de Vaiseau Paris en He de St. Pierre. De andere bestuurder Reine, was reeds jaren in dienst van de Air France. Hij is herhaal delijk op postvluchten in Fransch-Afrika in groote moeilijkheden geweest, en ging door voor een bijzonder bekwaam vlieger. AUTORITAIR BEWIND IN PARAGUAY. De president der republiek, Paraguay heeft een manifest uitgevaardigd, waarih hij bekend maakt, dat hij thans de ge- heele staatèmacht in zich vereenigt ter verzekering van de toepassing van den nieuwen koers van zijn voorganger, Esti- garribia. Volk en leger staan uitsluitend onder het bevel van den president der re publiek, die zijn ambt onbuigzaam zal uitoefenen om de vernieuwingsbeweging uniform ten uitvoer te leggen. Discipline en orde zijn de grondbeginselen, waaraan allen zich te houden hebben. ITALIAANSCH LEGERBERICHT. Het 177ste Italiaansche weermachtsbe- richt luidt als volgt: Aan het Grieksche front werden her nieuwde vijandelijke aanvallen afgeslagen door onze troepen, die een krachtigen te genaanval deden. De Alpendivisie Julis onderscheidde zich in het bijzonder. In Noord-Afrika werden gemotoriseerde /ijandelijke strijdmiddelen door onze esca drille, die in het gebied van El Avenat een aanvalsverkenninge uitvoerde, met bom men van klein kaliber bestookt en op de vlucht gedreven. Twee vijandelijke vlieg tuigen lieten boven Menelao (Cyrenaica) bommen vallen, die geen slachtoffers maakten, noch schade veroorzaakten. In Oost-Afrika werd een vijandelijke aanval Gallaoat afgeslagen. Een voor ons gunstig gevecht speelde zich af te Iregi (ten Westen van het Rudolfmeer). Na zes uur strijd werd de vijand op de vlucht gedreven, met achterlating van 72 dooden, onder wie een officier, verscheidene ge wonden, wapens en drie vrachtauto's met' materiaal en munitie. Onze verliezen zijn geringer. SAARPALTS EN LOTHARINGEN SAMENGESMOLTEN. Het D. N. B. meldt uit Saarbrücken: Op een groote bijeenkomst in de histori sche zaal van den Wartburg te Saarbrüc ken heeft gouwleider Bürckel verslag uit gebracht over de uitwisseling van de be volking in Lotharingen, die thans voltooid is. De gouwleider motiveerde de genomen maatregelen, waardoor bereikt is, dat aan de komende Westelijke grens van Duitsch- land voor altijd een duidelijke toestand is geschapen, zoodat om dit grensgebied geen oorlog meer. behoeft te worden gevoerd. Het testament van Richelieu is verscheurd. Thans geldt het beginsel, dat tot aan de grenzen van het Duitsche rijk slechts Duitsehers behooren te wonen. DE PLECHTIGHEID VAN ZATERDAG. Binnen het kader van de plechtigheden, ter gelegenheid van de bijzetting van het stoffelijk overschot van Codreanu, is. Za terdagmorgen te Boekarest een kerkdienst gehouden, waarna een rouwstoet werd ge vormd, die door de voornaamste straten der hoofdstad trok. Voorop liepen talrijke priesters, gevolgd door de met de Roe- meensche vlag bedekte bronzen kist van Codreanu. Hierop volgden de dertien an dere kisten, die allen werden gedragen door legionnairs. De kransen, de eeregas- ten, sterke afdeelingen van het leger en de formaties der legionnaire beweging sloten hierbij aan. Op het overwinningsplein voor het nieu we gebouw van den minister-president aanschouwde staatsleider, generaal Anto- nescu, tezamen met de eeregasten, het voorbij marcheeren van de eeredelegaties der N.S.D.A.P. én van den Fascio met haar vlaggen, van de troepen en van de legion naire formaties, die verder trokken naar het Groene Huis. De stad was met vlaggen versierd, de lampen met groen doek om floerst; overal zag men de groene scharen der legionnairs met het zwarte traliesym bool der beweging. Ook veel Duitsche en Italiaansche vlaggen waren te zien. Hon derdduizenden menschen groetten met op geheven arm den rouwstoet en eerden den dooden leider der legionnairs in een vroom stilzwijgen. Terwijl de rouwstoet door de stad trok, luidden de klokken van alle ker ken. In het Groene Huls. In het Groene Huis hebben Codreanu en de 13 kameraden, die met hem vermoord waren, hun laatste rustplaats gevonden. De stoet werd afgewacht door Antonescu, Ho- ria Sima en de eeregasten, onder wie de Duitsche rijksleider Baldur von Schirach als vertegenwoordiger van den Führer en gouwleider Bohie als vertegenwoordiger van Hess. De geestelijkheid zegende de kis ten, die daarop in de groeve daalden. De plechtigheid was daarmede geindigd. 198 PERSONEN DOOR IJZEREN GARDISTEN GEDOOD? Volgens berichten uit betrouwbare bron zou het aantal personen, dat in de laatste dagen door vergeldingsmaatregelen der IJzeren Garde gedood is, 198 beloopen. Al len behoorden tot het vroegere bewind en zouden daarin een meer of minder actieve rol gespeeld hebben. Men weet, dat de meesten verantwoordelijk gesteld werden voor dén moord op Codreanu. In tegenstelling tot de geruchten, die volgens United Press te Boekarest de ron de deden, als zou ook Maniu, de leider van de boerenpartij, zich bij de gedooden be vinden, woonde deze gisteren de bijzetting van professor Jorga bij, die onder groote belangstelling begraven werd. Vele leden van wetenschappelijke genootschappen be wezen Jorga de laatste eer. GRENSINCIDENTEN. Volgens berichten uit Hanoi hebben Thailandsche vliegtuigen naar de Tokio Nitsji Nitsji meldt op het Fransch Indo- Chineesche gebied van Savanaket drie bommen laten vallen. Verscheidene perso nen werden gedood en gekwetst. Gouverneur-generaal Decoux zou het ge zantschap te Bangkok terstond opgedragen hebben bij de regeering van Thailand te protesteeren. Volgens berichten uit Hanoi heeft Fransch-Indochineesche artillerie Donder dag de Thailandsche grensstad Lakhon be schoten. De beschieting geschiedde, naar de Fran sche autoriteiten in Hanoi bekend hebben gemaakt, bij wijze van vergelding voor de bovengenoemde luchtaanval. Bij dezen luchtaanval zou een aantal inboorlingen zijn gedood of gewond en zouden verschei dene huizen zijn vernield. Toonaangevende Fransche kringen in Hanoi geven uitdrukking aan de opvatting, dat deze vijandelijkheden slechts van plaatselijken aard zijn. De eerste groote straatcollecte van de stichting „Winterhulp Nederland" is Za terdag gehouden. Een foto van de collecte in de hoofdstad, welke evenals alle andere steden in het land op dezen dag geheel in het teeken van de „Winterhulp" stond. De Zilvertram door Amsterdam's straten Foto Pax-Holland.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5